Evangelie wint Aziatische het van grenzen Nixon tweede quaker in Witte Huis DAALDEROP Devaluatie frank St.Nicolaasi Westerse theologen willen gesprek met Arabische christenen AMRO-LENING Vrijgemaakte achttien gingen door knieën Een woord voor vandaag Er zijn mensen nodig: nu is het tijd Coffeemaker Over 12 dagen is het weer Tweede lemeniet op borg vrij SEROEPMfiSWERK Langerak buiten vrijgemaakt kerkverband Sehleiermacher volgende week herdacht NPB houdt honderdste vergadering HTS'ERS OOK INGENIEUR f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) ir, Kritiek op nieu bestuurscolleg Provincie vergt obligatie-loting De uitverkiezing w nog altijd een probleem dat vele christenen bezig houdt en waar anderen over tobben. Opmerkelijk is dat de bijbel nooit problematisch over dit onderwerp schrijft. Paulus noemt de uitverkiezing zelfs een geestelijke zegen". Er klinkt dankbaarheid door in zijn woorden als hij zegt: „Hij heeft ons immers in Hem (Christus) uitverkoren voor de grondlegging der wereld." Maar Paulus maakt de uitverkiezing dan ook niet los van Christus. En als uitverkiezing met Hem te maken heeft, dan kan er niets angstaanjagends in zitten. Dat wil niet zeggen dat wij alles volkomen zullen begrijpen. Maar dat wil wel zeggen dat uitverkiezing ook te maken heeft met de liefde van Christus. Dan mag men niet meer zeggen: Hoe kan ik uitverkoren zijn, ik ben immers zo zwak, of zo slecht? Want de liefde van Christus gaat juist uit naar degenen die zwak zijn. Zijn liefde strekt zich juist uit tot degenen die niet naar Gods wil kunnen leven. Haal Zijn liefde uit de uitverkiezing en het wordt een angstaanjagend probleem. Breng uitverkiezing in verband met de liefde van Christus en het wordt een rustige innerlijke zekerheid. Wij lezen vandaag: Esther 3. (Door J. D. Douglas) SINGAPORE „Azië is de plaats, nu is het de tijd, en wat heeft Jezus Christus nodig? Mensen! Mensen-" Met deze uitroep die hij steeds herhaalde, heeft ds. Akira Hatori uit Japan het Aziatisch Evangelisatie Congres besloten, dat in Singapore werd gehouden. De slotdienst werd in het Nationale Theater gehouden, waar lang niet alle vierduizend mensen een zitplaats konden bemachtigen. (Vervolg van pag. 1) Uit de besprekingen was gebleken (lat niemand voelde voor een reva luatie van de mark. Minister Schil ler werd hierin krachtig gesteund door de Westduitse coalitie-partijen CDU en SPD en door alle grote vak bonden van werkgevers en werkne mers. En later maakte minister Strauss (financiën) bekend dat aan revaluatie niet meer werd gedacht. Op Frans verzoek werd de monetaire conferentie gisteravond om zeven uur onderbroken. Minister Ortoli nam vervolgens contact op met zijn rege ring in Parijs. Dat schijnt te hebben geresulteerd in goedkeuring van een devaluatie van de frank. Alleen het percentage bleek vannacht nog een heet hangijzer te zijn. GOEDGEKEURD Gistermiddag was de Westduitse regering akkoord gegaan met het wetsontwerp dat ten doel heeft door middel van fiscale maatregelen de uitvoer uit de Bondsrepubliek vier procent duurder te maken en de in voer vier procent goedkoper. Ook werden nog twee aanvullende monetaire maatregelen genomen. De centrale bank heeft bepaald dat de handelsbanken bij de centrale bank de tegenwaarde moeten aanhouden van kortlopend buitenlands kapitaal. Daarnaast is een vergunning nodig voor het aanhouden van kortlopend buitenlands kapitaal op rekeningen by Westduitse kredietinstellingen. Een uitzondering zal worden gemaakt voor spaarrekeningen van natuurlij ke personen en rekeningen die uit sluitend dienen voor de afwikkeling van handelstransacties. 'ENGELAND Dat het pond sterling de devaluatie van de frank niet zal volgen kan worden afgeleid uit het feit dat de Britse regering besloten heeft maat regelen te nemen om verzwakking van de positie van het pond tegen te gaan. Deze maatregelen zouden voor namelijk bestaan uit strenge krediet beperking, zo werd vernomen uit be trouwbare bron. Engeland hield in Bonn tot het laatst vast aan een revaluatie van de mark. De Britten achtten de door Westduitse regering genomen maat regelen onvoldoende om de interna tionale speculatie van de Duitse mar ken te stuiten. Zij stonden in Bonn merkwaardig genoeg wat dit betreft aan de kant van Frankrijk Deze automatische coffeema- ker is *n uitkomst tijdens drukke morgenuren. Tijdens Coronation Street Peyton Place en alle momenten dat u niet in de keu ken wilt staan opschenken. U doet alleen nog koffie in ft filterbakje, water in de coffee- maker en de stekker in 't stop- kontakt. Intussen kunt u weer alles doen wat u voorheen niet kon doen: bij uw visite in de huiskamer blijven; uw favoriete TV-programma van a tot z volgen; huishoudelijke bezig heden verrichten. - Ineens gaat het rode lampje branden. De koffie is klaar. De coffeemaker schakelt automatisch over op .warmhouden" (de koffie kan niet koken). U hebt een coffeemaker vol geurige koffie onder het deksel. Al dat gemak haalt u voor 78,50 in huis. En de koffie - of u nu 4 of 12 kopjes zet - is heer lijk uit zo'n Daalderop VOOR DE HANDEL: B. O. LEEFSMA N.V. IKERKSTR. 25. AMSTERDAM,TEL.232727 Eerder lazen de 1100 deelnemers aan het congres gezamenlijk en hard op in een lange verklaring voor dat de Christus, die Azië zo nodig heeft aan de deur klopt van dit grote con tinent, waar twee-derde van de we reldbevolking woont „We hebben onze mond gehouden toen we moesten spreken, we zijn verdeeld geweest, toen we samen moesten zijn, we hebben elkaar ge haat toen we elkaar moesten liefheb ben, we zyn ver weg gebleven toen we er moesten zfin en we zijn ver schrompeld in plaats van dat we uit groeiden", luidde de schuldbelijdenis uit de verklaring. Groepen van de verschillende natio naliteiten beloofden te beginnen met gezamenlijke evangelisatie, vergezeld van gebed, Inspiratie en activiteit. De suggestie werd gedaan, teams van Aziatische evangelisten van verschil lende nationaliteiten uit te wisselen. Het verlangen naar eenheid bij de gezamenlijke opdracht is des te op merkelijker omdat men in het begin mensen van verschillende nationali teiten elkaar in de hal meestal vijan dig en koel zag opnemen. De liefde van Christus, die geen grenzen kent, had gewonnen, waar NEW YORK In New York is gisteren de tweede van de drie Jeme- nieten die op 9 november in verband met een beweerd komplot tegen het leven van Richard Nixon waren aan gehouden, tegen betaling van een borgsom van 25.000 dollar vrijgelaten. Het was de 19-jarige Abdo Namer. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De Neder landse delegatie naar Uppsala heeft bij de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Eugene Carson Blake, gepro testeerd tegen de uitspraak die door de vierde assemblee is opgesteld over het Midden-Oos ten. Er is daar theologisch over Israël gezwegen. Dit vertelde prof. dr. C. L. Patyn tgdens de zitting van de hervormde synode. Na terugkeer heeft hy samen met mevrouw dr. E. Flesseman-van Leer het protest tegen de gang van zaken opgesteld en namens alle leden van de Nederlandse delegatie ingediend. Mevrouw Flesseman vertelde dat ze dinsdag van dr. Blake een niets zeggend briefje heeft ontvangen, waarin gezegd werd dat van het pro test nota was genomen. Wel heeft inmiddels de afdeling voor Geloof en Kerkorde zich met deze theologische kwestie bezigge houden. Reeds in de belangrijke we reldvergadering van Bristol is over deze zaak een rapport opgesteld, ge titeld „De kerk en het Joodse volk". Dit rapport is niet in Uppsala ter sprake gekomen. Mevrouw Flesseman vond dat maar gelukkig, want het was ongetwijfeld onder de tafe] ver dwenen, net als indertijd een der gelijk rapport door de tweede assem blee van Evanston werd verworpen. De meeste afgevaardigden brachten geen enkel interesse voor dit on derwerp op en zwichtten voor de druk van de Arabische christenen. Belangrijker dan de belofte van NED HERV. KERK Beroepen te Kesteren (toez.): S. de Jong te Houten (IJ.te Nieuw I,ek- kerland: W. L. Tukker te Zwolle; te Noordwij k-Birmen (toez.): D. J. Froentjes te Den Burg (Texel). GEREF. KERKEN Beroepen te Alkmaar (wijk Eg- mond): M. Boukema, a.s. em. pred. te Den Haag-Zuid, die dit beroep heeft aangenomen. Ds. F. Minnema te Leiderdorp heeft een beroep tot ziekenhuispredikant, dat de kerk van Rotterdam (behou dens goedkeuring door de classes Barendrecht en Rotterdam) op hem heeft uitgebracht, aangenomen. GEREF. KERKEN (vrfigem.) Beroepen te Almkerk-Werkendam (buiten kerkverband): kand. H. Kie- zenbrink te Barendrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-West: P. N. Ribbers te Enschede-West. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Den Haag-Zuid: F. Ha- rinck te Benthuizen. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amersfoort-Baarn- Soest: drs. G. Fafié te Hilversum. Blake, dat hij van 'het Nederlandse protest nota zal nemen, acht me vrouw Flesseman het feit dat de af deling voor Geloof en Kerkorde een consultatie overweegt tussen wester se theologen die in dit onderwerp ge ïnteresseerd zijn en Arabische chris tenen. Het is echter nog de vraag of de consultatie door kan gaan, omdat de afdeling niet over voldoende geld beschikt om de bijeenkomst te orga niseren. Volgens mevrouw Flesseman zal misschien een beroep gedaan wor den op de Nederlandse kerken om fi nancieel te helpen. LANGERAK De 537 zielen tel lende gereformeerde kerk (vrfige- maakt) van Langerak is door de classis Dordrecht buiten het kerkver band geplaatst. De classis heeft besloten Langerak niet meer op de classicale vergade ring te ontvangen, zolang deze kerke- raad weigert, om met zijn predikant ds. H. Amelink te handelen over diens ondertekening van de Open Brief. De classis wil, dat de kerke- raad ds. Amelink de eis stelt, dat hij deze ondertekening terugneemt. De kerk van Langerak maakte zich in maart 1945 met algemene stemmen vrfi, zodat er sindsdien geen synodale gereformeerde kerk meer is. Predi kant was toen ds. J. F. Heij (thans te Amersfoort). Sinds 1947 staat ds. H. Amelink er. Ds. Amelink (49 jaar) voert de eindredactie van het week blad Opbouw. KAMPEN De classis Kampen heeft de besluiten van de particuliere synode van Overijssel inzake Kam pen besproken. Besloten werd, om een commissie in te stellen, die de besluiten nader zal toetsen. regeringen gefaald hebben. En mensen afkomstig van de Filippijnen en Maleisië, Thailand en Cambodja, Pakistan en India, Indonesië en Sin gapore, Laos en Zuid-Vietnam waren bijeen. Er waren geen politieke de monstraties, die zich identificeerden met het congres of erdoor werden uitgelokt. Er was ook geen kritiek van religieuze groepen, die hun standpunt ontoereikend terugvonden op de hoofdvergadering. En er was ook geen massale politiemacht, ge vechten, geen pressure groups en (hoe durf ik het te zeggen?) heerlijk geen sigarettenrook, die kerkelijke bijeenkomsten vaak van een onver mijdelijk aards wolkendek voorzien. Vreugde Nu iets positief! Waar ontmoet je een anglicaans bisschop als Chandu Ray, die zo spontaan op de laatste bijeenkomst bekende. „Kan een bis schop het wel in het openbaar zeg gen... dat in de 27 jaar, dat ik mijn Zaligmaker ken, mijn vreugde iedere dag is toegenomen?". Hetaangrijpendse was wel dat 75 Japanse deelnemers zich verzamelden rond een monument in de binnenstad van Singapore, dat was opgericht ter herdenking aan de gevallenen tijdens de Japanse bezetting in 1942. De Ja panse christenen hielden daar een korte dienst, die begon met het zin gen van „Nader mij God bij U". Een verklaring werd voorgelezen, die luidde: „Wij Japanse christenen, die het Aziatische evangelisatiecon gres hebben bijgewoond, verzamelen ons voor het gedenkteken voor geval len burgers. Met gebroken harten vol berouw over de vreselijke en zwarte gewelddaden, die de Japanse troepen hier tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben gedaan en over de tragische gevolgen van deze oorlog, en wij zeg gen gezamenlijk dat het ons erg, erg bedroeft Kruisridders We bidden onze barmhartige He melse Vader, dat Hy de harten van hen, die door de voeten van het Ja- AMSTERDAM Op initiatief van de faculteit der godgeleerdheid van de Universiteit van Amsterdam en met medewerking van de Vrije Uni versiteit en de Rooms-katholieke the ologische hogeschool te Amsterdam zal woensdag worden herdacht, dat de Duitse theoloog Friedrich Sehlei ermacher tweehonderd jaar geleden werd geboren. „De betekenis van Sehleiermacher voor deze tijd" is de titel van de herdenking, die om half acht precies in zaal D 018 van de Oudeman- huispoort zal worden gehouden. Prof. dr. C. J. Bleeker en prof. dr. H. J. L. van Luijk zullen korte inlei dingen houden over respectievelijk „Sehleiermacher en de godsdienst geschiedenis" en „Sehleiermacher en de godsdienstpsychologie". Prof. dr. G. E. Meuleman en prof. dr. C. W. Mönnich zullen stellingen ver dedigen over repectievelijk „Sehlei ermacher, theoloog of filosoof" en „Sehleiermacher en de Kerk". Alle belangstellenden zijn welkom. panse leger zijn getrapt, zal verster ken en troosten en dat Hij de fami lies en kinderen van de doden wil zegenen. Als christenen, die de Here Jezus Christus liefhebben, die van al le mensen houdt, beloven wij hier bij de gunst van God dat wij niet alleen het Evangelie zullen verbreiden in Japan, maar dat wij ook onze ver wanten zullen oproepen om christe lijke vredestichters te worden. Ook zullen wij kruisridders worden voor vrede en liefde in heel Azië en in de hele wereld. We bidden, dat de Here ons zal helpen." DEN HAAG De Nederlandse Pro testanten Bond, die In 1970 xfin eeuwfeest zal vieren, houdt vandaag en morgen op de Ernst Siilemhoeve te Lage Vuursche zijn honderdste al gemene vergadering. De leiding be rust bij de heer M. Talens. Vandaag heeft ds. mr. M. G. Hoe vers een korte rede uitgesproken. Ds. Hoevers is emeritus-predikant van de lutherse gemeente te Den Haag, oud-voorzitter en erelid van de NPB. Over „Het maatschappelijk engage ment van het vrijzinnig protestantis me" heeft dr. J. A. de Koning, eme ritus remonstrants predikant te Utrecht, gesproken. Hij is lid van het hoofdbestuur en secretaris van de centrale commissie voor het vrijzin nig protestantisme. De vergadering zal afscheid nemen van de algemeen secretaris, mevrouw drs. A. E. A. Went van der Wring, die de bond vijf jaar heeft gediend. Zij wordt opgevolgd door de heer O. de Haan, die op de algemene verga dering officieel als secretaris zal op treden. Leden van de Vrijzinnig christelijke jongeren bond zullen een* spel opvoe ren. Commissie Schlösser: DEN HAAG De commis- sie-Schlösser adviseert de minister van onderwijs en wetenschappen aan het diploma van de HTS de kwalifi catie ingenieur te verbinden met de afkorting „ing" achter de naam. De commissie ziet het als de taak van de HTS het vormen van een ingenieur, die naast een ingenieur af komstig van een TH, belast kan wor den met de voltooiing en uitvoering van nieuwe projekten en met het Instandhouden van gevestigde tech nieken. Een belangrijk argument van de commissie is de „zwevende en ondui delijke" positie waarin het hoger technisch onderwijs ten opzichte vari de rest van de EEG-landen verkeert. De commissie-Schlösser werd enige tijd geleden belast met een onder zoek naar de coördinatie van het technisch wetenschappelijk onder wijs. voor u: De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zingen noemt u maar op. flOOO; In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07=f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. f2500,- In die 24 mild betaalt u: 24xfll8,37=f 2840,88. Dat 'is slechts f340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p.m. f4000,- In die 24 mnd betaalt u:24xf 189,39=f4545,36.Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p. m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK §t,P !oals •Foi |rt«, oi drie n^ten pber lerge tude.' it, v. pen, poh&I mei jdinsc maai 'Brut ida, (riem :h, den, Rot MA IDE JDI cht ad, hov Yvc Za (J F ïte, arra A J lie I huv Se ip r e: ie J ken Ds. Visee betreurt appèl (Van onze kerkredactie) KAMPEN Het „appèl tot kerkelijke verzoening" van de achttien vrijgemaakte academici, dat de weg wees naar verzoening met de Gereformeerde Kerken, heeft in de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt), zoals te ver wachten was, geen gunstig ont haal gevonden. Ook ds. G. Visee te Kampen heeft verklaard de versrhijning van dit ap pel te betreuren. In het weekblad Opbouw schrijft hij, geen oplossing van de kerkelijke moeilijkheden te zien in de richting van vereniging met de gereformeerde Kerken. Ds. Visee vreest, dat zulk een integrale vereniging tot geestelijke schade voor belde kerken zou zijn. „Naar de kerkelijke verzoening en kerkelijke vereniging van allep die in^ ((Van onze kerkredactie) WASHINGTON Richard Nixon is de tweede quaker, die president van de Verenigde Staten wordt. Hij geldt echter niet als meele vend kerklid van dit „Genootschap der Vrien den". Terwijl de quakers tot de traditioneel pacifistische kerken gerekend worden, werd Nixon althans tot nu toe in de kwestie Vietnam als „havik" be schouwd. De nieuwe president is bevriend met dr. Billy Graham. Men heeft al de verwachting uitgesproken, dat Graham zal voorgaan in de plechtige kerkdienst, die in januari bij Nixons ambtsaanvaarding zal wor den gehouden. Uit het boek „God in het Witte Huis", dat zo juist in New York verschenen is, blijkt dat acht van Nixons 35 voorgangers tot geen enkele kerk behoor den. Onder hen was Abraham Lincoln, die door de schryvers van het boek tegelijk de meest godsdien stige president wordt genoemd, die Amerika ooit heeft gekend. De andere 27 waren met uitzondering van de rooms-kathlieke Kennedy allemaal protestant: zes episcopalen, zes presbyterianen vier unitariërs, twee baptisten, twee hervormenden, twee discipelen van Christus (een aan de baptisten verwante groep) Tot deze laatste behoort Johnson Hij wordt in het boek „zeer oecumenisch" genoemd: zyn vrouw is episcopaals en een dochter rooms-katholieJi. de enigheid des geloofs staan, verlan gen wij van harte. Doch in onze ver houding tot de concrete synodale kerken is juist déze enigheid des ge loofs in geding. In deze kerkge meenschap is juist over die eenheid, die de eenheid der kerk is, ernstige bezwaardheid en verontrusting. En we vrezen, dat de broeders die dit appel lieten uitgaan, van de wer kelijke situatie in de synodale kerken een foutief beeld hebben, zoals ze ook een zeer oppervlakkig beeld heb ben van de diepste oorzaken van de moeilijkheden in onze eigen ge meenschap." Ds. Visee vindt, dat deze „achttien" in feite reeds door de knieën zijn gegaan voor de stand van zaken en de gang van zaken in de Gerefor meerde Kerken. Ontijdig Verder betreurt ds. Visee de verschijning van dit appel ook om de tijd waarop het verschijnt. „Tiental len van onze kerken, waaronder ook kleine gemeenten, zitten tot over de oren in de moeilijkheden door scheurmakende acties. Is het thans de tijd haar te bezwaren met het twist punt van een eventuele hereniging met de synodale kerken? Het staat bovendien bij voorbaat vast. dat ook dit appel tegen de ker-, ken en kerkleden, die een goede strijd voeren, zij het in de verdedi ging, zal worden uitgebuit. Moesten de broeders onze toch al zo zwaar belaste kerken dit aandoen?" Ds. Visee verzekert de lezers van ")pbouw tenslotte, dat dit blad zijn mers niet zal wiizieen Het is piin- 'ik. om bii de zeer ernstige moeilijk heden in eigen eemeenschap op de verkeerde gang van zaken in andere 'erken in dit geval de svnodale ker ken te moeten wiizen Doch wie met zijn schip de éne klip wil vermijden, heeft toe te zien, dat hij niet op de andere verzeilt en te pletter slaat." Bisdom Rotterdan ke 1 ei len c (Van een onzer verslaggeverslpo C DELFT Tijdens de overbi gingsbijeenkomst van de oude en nieuwe diocesane pastorale raad topoverlegorgaan van priesters en ken) in het bisdom Rotterdam, h de scheidende voorzitter kritiek uit op het besluit van bisschop M Jansen tot het instellen van een v Drs J. P. van Bergen zag hi een versterking van de curiale „Ik maak my enigszins ongerust j 5 het feit, dat dit bestuurscollege structurele bindingen kent met andere organen, waaronder de cesane pastorale raad. Deze van zaken druist enigszins in te de sfeer en mentaliteit die samenh gen met begrippen als inbreng onderen, inspraak en medebeslissii recht' der der jsei er iui, np n n e I B eed J nke J AMSTERDAM Aan het seml rium van de Remonstrantse B derschap studeren op het ogen t\vee meesters in de rechten, Nieuwenhuijsen en mr. K. Bi veld. Op basis van hun doctoraal men in de rechten ontvangen zij. speciale opleiding voor het verrict van bepaalde taken in kerkelijk band. Hun toekomstige status is niet geheel omlijnd weer te geven. DEN HAAG In antwoord vragen van het statenlid A. Ruiten hebben Gedeputeerde ten van Zuid-Holland meegedee dat de provincie vorig jaar gevolg van een administrate fout „vergeten" heeft 250 gaties van 1.000 uit te loten. De loting is onlangs gehou waarbij werd bepaald dat de bet ken obligatiehouders een vergoe voor renteverlies zullen ontvan

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2