PARIJS AKKOORD MET DEVALUATIE FRANK Commentaar JAMIN Kolonels zouden leven van Panagoulis sparen Twee Amerikanen met een derde hart Het Kwartet Monetaire crisis werd bezworen Lening van drie miljard dollar •fc Pond sterling zal niet volgen amerlid vindt orkum ibestuurbaar ormeel verzoek aan Saigon Vier schepen op Westerschelde vast Ook „nee van werkgevers klein-met aal Op marinebasis 14 pistolen gestolen GEZWICHT VOOR WERELDOPINIE Fehnerbahce-Ajax dag later verkort op televisie Marathon over landbouw van deze glanzende onder- zettertjes (met lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! ■Tl I I I I I I speculaas EMBER ieuwe Leidse Courant Vrijdag 22 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich U ghebleven mijn hert in teghenipoet!" Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DE NEDERLANDSE GULDEN HOUDT DEZELFDE KOERS. AL LEEN ONDER UITZONDERLIJKE OMSTANDIGHEDEN ZAL TOT REVALUATIE WORDEN OVER GEGAAN. BONN Toen kort voor het middaguur de ministers van fi nanciën van de Groep van tien opnieuw in Bonn bijeen kwamen, stond het vrijwel vast dat de Franse frank zal worden gedevalueerd. Het percentage van deze verlaging van de valuta komt vermoede lijk te liggen tussen 10 en 15. In financiële kringen in Londen ver wacht men niet dat het pond sterling zal volgen. Om de nieuwe Franse frank te steunen krijgt Frankrijk bovendien een lening van bijna drie miljard dollar, waarvan twee miljard wordt verstrekt door de tien belangrijkste industriële landen ter wereld en de rest door de Bank voor internationale betalingen in Bazel. Het juiste be drag is afhankelijk van het percentage waarmee de frank wordt gedeva lueerd. Tijdens de uiterst moeizaam ver lopen onderhandelingen, die diep in de nacht werden onderbroken, heeft Frankrijk zijn bezwaren tegen deva luatie laten vallen. Met kracht had de Franse minister van fianciën, Ortoli, op persoonlijke aandrang van president De Gaulle een devaluatie proberen te voorkomen. De Gaulle sprak steeds over „de grootst moge lijke waanzin". Er zijn de laatste dagen al meer ingrijpende maatregelen genomen om aan de kapitaalvlucht uit Frankrijk een eind te maken. De Franse rege ring heeft sterk bezuinigd op de be- vlam brandt wéér. Op de iordzee heeft Mobil Oil op 3200 1ter diepte gas aangeboord, groot dat veld is, weet de tschappij nog niet, maar op ogenblik komt er al een half joen kubieke meter per dag r boven. De plaats van de ndst ligt 30 km ten noordwes- n van Alkmaar. De boring werd rrricht door het booreiland Trans Ocean I. GORKUM Volgens het socia- sche Tweede-Kamerlid drs. A. J. bs is Gorkum na de woensdag ge len raadsvergadering onbestuur- geworden. De heer Lems ver- t de minister van binnenlandse 'n naar het verloop van deze ver ering en de motie, die de raad itemmig heeft aanvaard. deze motie werd het optreden burgemeester mr. L. J. R. Ridder Rappard afgewezen. De heer vraagt de minister wat hij kt te doen om de onrust onder de tselijke bevolking weg te nemen, et Kamerlid verzoekt de minister vragen snel te beantwoorden voor de behandeling van de be ing van binnenlandse zaken), ds eerder, 6 november, stelde de Lems vragen over de bestuur- heid van de Arkelstad. Deze vra- zijn nog niet beantwoord. AIGON Amerika heeft d-Vietnam formeel verzocht een gatie naar Parijs te sturen opdat 1 begin kan worden gemaakt met vredesonderhandelingen, hebben ingelichte kringen gisteren in Sai- meegedeeld. oals bekend heeft Saigon tot ver gezegd dat het niet aan de ferentietafel wil plaatsnemen als Nationale Bevrijdingsfront (de tcong) door een zelfstandige dele- e vertegenwoordigd is. resident Thieu bracht =-* na een erhoud met de Amerikaanse am- sadeur Bunker de Nationale ligheidsraad op de hoogte van het zoek. Wanneer de delegatie naar 'ijs vertrekt, is niet bekend. Maar lingelichte zegslieden menen dat over twee of drie weken zal ge- 'fc-n. De afvaardiging zou worden ïid door vice-premier Ky. TRANSPLANTATIE PALO ALTO De gepensioneerde Amerikaanse vlieger Darrel Hammar- ley heeft met enige uren tussenruim te tweemaal een ander hart gekregen. In het ziekenhuis van de Stanforduni- versiteit te Palo Alto in Californië kreeg de 56-jarige patiënt woensdag middag een ander hart. De ingreep geschiedde onder lei ding van dr. Norman Shumway, die vier vorige harttransplantaties met succes bekroond zag. Aanvankelijk werd gezegd dat Hammarley het goed maakte, maar omstreeks middernacht oordeelde dr. Shumway dat een nieu we ingreep noodzakelijk was, doordat het ruilhart niet goed functioneerde. In de vroege ochtenduren van donder dag kreeg de voormalige verkeersvlie ger voor de tweede maal een ander hart. Nog een HOUSTON Gisteren kreeg de 47-jarige accountant Everett Thomas, die zeven maanden geleden een hart transplantatie onderging, opnieuw HANSWEERT Gisteravond zijn vier schepen op de Westerschelde aan de grond gelopen. In het Nauw van Bath raakte het Noorse vrachtschip Havjo (6116 brt) vast. Het was geladen met stukgoed op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Hel schip kwam later weer vlot. Op Belgisch grondgebied bij boei 95 strandde het Liberiaanse vrachtschip Missouri (7017 brt.). Ook twee binnenvaartschepen lie pen aan de grond: In het Nauw van Bath de Belgische River en bij de Westhavendam van Terneuzen een Nederlands binnenvaartschip, waar van de naam nog niet bekend is. Enkele huisartsen verhogen tarieven met 25 procent DEN HAAG In slechts enkele gevallen hebben huisartsen hun ta rieven voor particulieren met 25 pro cent verhoogd. Minister De Block (economische zaken) deelt dat mee in antwoord op vragen van de Kamerle den Lamberts en Van Lier (beiden soc.). Overigens wijst de minister erop, dat noch de stijging van de prak- tijkkosten, noch de algemene ont wikkeling van de inkomens een zo grote verhoging motiveert. De minister zegt de Kamerleden toe in te zullen grijpen als de ta riefsverhogingen boven de trend uit gaan. een nieuw hart. Vervanging van het ruilhart was nodig omdat het lichaam het overgeplante orgaan wilde af stoten. Thomas is de langstlevende Ame rikaanse harttransplantatiepatiënt. Zijn eerste donor was een 15-jarig meisje, zijn tweede een 47-jarige vrouw. DEN HAAG Na de werkgevers in de metaalindustrie hebben nu ook de werkgevers in de metaalnijver heid de betrokken vakbonden meege deeld niet op hun loonvoorstellen voor de komende drie jaar te kunnen ingaan. Deze voorstellen zijn onge- j veer gelijk aan die, welke bij de me- taaiindustrie ter tafel werden ge- bracht. De Christelijke bedrijfsbond voor de metaalindustrie is voornemens een j landelijke vergadering van kaderle den te houden om zich op de situatie te beraden. De metaalbedrijfsbonden van NKV en NVV zullen met hun kaders gezamenlijk overleggen. groting. West-Duitsland gaat de ex port belasten en de import stimuleren om de Franse betalingsbalans te hel pen verbeteren. Daarnaast is veel geld naar West- Duitsland gestroomd. Speculanten dachten op deze wijze te kunnen pro fiteren van een revaluatie van de mark. Deze revaluatie is evenwel van de baan. Al deze maatregelen moeten bijdra gen tot een zekere stabiliteit op de internationale geldmarkten. Vooral het vertrouwen in de frank, dat onder meer door de golf van stakingen en ongeregeldheden in Frankrijk ern stig was geschokt, moet worden her steld. OPLOSSING Gistermiddag begon de oplossing van de huidige monetaire crisis zich al enigszins af te tekenen. De West- duitse minister van economische za ken, prof. Karl Schiller, deelde mee dat de mogelijkheid werd overwogen aan Frankrijk en eventueel ook aan Engeland kredieten op middellange- termijn te verstrekken (met een loop tijd van drie tot vijf jaar). Voor vervolg zie pag. 2 Nederlander hij VN tyvist met Rus over 'V sjech osloivakije NEW YORK De Nederlandse afgevaardigde mr. P. Houben heeft het gisteren in de juridische com missie van de Verenigde Naties aan de stok gehad met de Russische ge delegeerde. Mr. Houben beschuldigde Rusland van agressie tegen Tsjecho- slowakjje. Rusland heeft volgens hem altijd aangedrongen op een „definitie" voo: agressie. Voor mr. Houben hoefde het na Tsjechoslowakije niet meer. Een internationale definitie zou de eerbied van Rusland voor het recht toch niet bevorderen. De Russische vertegenwoordiger beschuldigde mr. Houben van „las terlijke" uitspraken. Hij zei, dat het Westen tegen Tsjechoslowakije „ideo logische agressie" had gepleegd en dat zijn land daarom gerechtigd was in te grijpen. Zorgen: de rente betaald door hen die moeilijkheden lenen. LYON „Tommy hoeft niet naar school. Als hij wat wil weten, kan hij het mij vrugen." %.:yW DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk boven Rusland is geleidelijk in kracht afgenomen, terwijl de depressieactiviteit bo ven de Oceaan is toegenomen. Hierdoor is boven de Oceaan een krachtige westelijke stroming ontstaan waardoor een front be horende bij een diepe depressie bij Groenland snel naar de Britse eilanden wordt gevoerd. Ook in onze omgeving is de wind toe genomen. Daarbij is koude lucht van België en Duitsland aange voerd waardoor de temperatuur in Limburg in de ochtend tot be neden het vriespunt daalde. Het komende etmaal trekt het Oceaanfront over de Britse eilanden in de richting van ons land en kan in de loop van de dag plaatselijk regen brengen. De wind zal daarbij nog verder in kracht toenemen uit zuidelijke richtingen, terwijl er veel bewol king zal zijn. Vooruitzichten voor zondag: Zon: minder dan 40 procent; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 23 november Zon op 8.13, onder 16.39: Maan op 12.31. oder 19.15; 27 november eerste kwartier. Karl Schiller, de Westduitse minis ter van economische zaken, geeft een verklaring aan journalisten tij dens een onderbreking van de be sprekingen in Bonn met de „groep van tien" over de monetaire crisis. DEN HAAG Bij het vliegkamp Valkenburg van de Koninklijke Ma rine zijn vorige week veertien FN- pistolen kaliber 7.62 gestolen uit een van de barakken aan de openbare weg. De diefstal is zaterdag ont dekt. De Koninklijke Marechaussee, die de zaak in onderzoek heeft, meent, dat de inbraak duor burgers is ge pleegd. De inbrekers verschaften zich toegang tot de barak door met een koevoet de deuren uit de heng sels te lichten. Prestige J^E internationale geldcrisis heeft langer geduurd en tot groter spanningen geleid, omdat de Franse president waardevermindering van de franc absurd vond en weigerde deze volgens vele deskundigen nood zakelijke stap te nemen. Ook in Frankrijk is men er van over tuigd, dat de franc al in augustus van zijn voetstuk had moeten ver dwijnen, wilde men een maximaal resultaat bereiken bij het overwin nen van de bij de stakingen van mei en juni ontstane moeilijkheden. Het overeind houden van de franc was voor de Franse president echter zo nauw verweven met het nationale prestige, dat vooral na dc vernede ringen uit de revolutionaire periode waardevermindering eenvoudig ta boe was. Aanvankelijk leek te Bazel een op lossing te zijn gevonden, die Frank rijk opnieuw in staat zou stellen de franc te stabiliseren. Zij was ech ter niet toereikend en te Bonn werd in allerijl een nieuwe bespreking be legd. In Franse bankierskringen bleek dui delijk de bedoeling: devaluatie van de franc, maar dan tegelijk met her waardering van andere betaalmidde len. Vooral verlangde men het duur der maken van dc Westduitse mark. Ook in Engeland maakte men zich toen grote zorgen, omdat ingrijpende stappen om de geldcrisis te bezweren ook gevolgen zouden hebben voor het pond sterling, dat immers een jaar geleden al een flinke waardevermin dering onderging. Bonn weigerde echter categorisch aan de Franse eisen betreffende waar devermeerdering van de mark te vol doen. De vasthoudendheid van de Duitsers heeft naarmate de tijd verstreek het overleg van de Tien sterk beïnvloed. Het moet voor de Franse president een zware slag zijn geweest, te er varen dat niet Parijs maar Bonn in Europa de dienst uitmaakt ook al lijkt bij onderhandelingen in EEG- verband vaak het tegenovergestelde het geval. De generaal heeft geprobeerd een groot deel van zijn prestige-moeilljk- heden te exporteren. Te oordelen naar het verloop van de besprekingen te Bonn is hem dat nauwelijks ge lukt. De raadsman van Panagoulis, Ka- ramfyllides, heeft gisteren op een persconferentie uitgelegd, waarom zijn cliënt weigert het verzoek om gratie persoonlijk te ondertekenen. De Griekse regering neemt alleen verzoeken om gratie in behande ling als deze door de veroordeelde zelf zijn ingediend. ATHENE Uit de omgeving van de Griekse regering is ver nomen dat de soldaat Alexandros Panagoulis, ter dood veroordeeld wegens samenzwering tegen het kolonelsbewind, waarschijnlijk niet zal worden terechtgesteld. Hij zit in de gevangenis van het eiland Aegina, een uur varen van Piraeus, zo werd gisteravond in Athene meegedeeld. Het schijnt dat de kolonels zijn gezwicht voor de internationale druk. de felle kritiek en de massale de monstraties, en maar hebben afgezien de 30-jarige soldaat voor het vuurpe loton te brengen. De ter dood veroor deelde Panagoulis zou eigenlijk gister ochtend zijn geëxecuteerd. Een bétrouwbare zegsman zei. dat premier Papadopoulos gisteren de hoge militaire leiders ervan heeft weten te overtuigen dat executie van de soldaat het imago van Je regering veel schade zal berokkenen. De Ame rikaanse ambassadeur in Athene heeft, tevoren bij de Griekse regering sterk op aangedrongen clementie te betonen. Geen revisie De verdediger van Panagoulis poogde nog revisie van de zaak te verkrijgen op grond van het feit, dat de tijdens het proces voorgelezen verklaring van de verdachte niet door hem was ondertekend. Panagoulis heeft voor de rechtbank gezegd dat de verklaring vals was. Het hooggerechtshof verwierp het verzoek om revisie omdat het is inge diend voor de verdediger en niet door de veroordeelde zelf. Panagoulis heeft steeds geweigerd gratie te vra gen. Hij vroeg de krijgsraad hem ter dood te veroordelen opdat zijn strijd tegen het regime gerechtvaardigd zou zijn. Tijdens het proces had hij ge zegd: het geratel van de dood voor het vuurpeloton van een tirannie zal een zwanenzang zijn. De Griekse actrice Melina Mercou- ri die de demonstraties tegen het ko lonelsbewind in Londen leidde, zei: ik geloof dat de junta zich niet kan veroorloven hem te doden omdat de hele wereld tegen de junta is. Zij zijn erg bang. HILVERSUM Van de voetbal wedstrijd Fenerbahce Ajax, die woensdag in Ankara wordt gespeeld, zendt de nts donderdag 28 november van 18.15 tot 18.50 uur op Nederland 1 een samengevat filmverslag uit, dat door Herman Kuiphof van commen taar wordt voorzien. Een rechtstreekse uitzending van de wedstrijd is niet mogelijk omdat er geen verbinding bestaat tussen de Turkse televisie en het Europese te levisienet. De NTS heeft desalniette min diverse mogelijkheden onder zocht om de wedstrijd nog later op de (woensdag)avond op de Neder landse schermen te kunnen brengen, maar deze bleken geen van alle te realiseren. Vandaar dat moet worden volstaan met een de volgende dag uit te zenden filmverslag. BRUSSEL De Europese commis sie is vanmorgen een marathonzitting begonnen, die tot zondag zal duren, om een nieuw plan-Mansholt voor diepgaande reorganisatie en sanering van de Europese landbouw in dc ko mende tien jaar vast te stellen. Het plan is door structuurverbetering een einde te maken aan de kostbare overproduktie van onder meer melk en boter. Mansholt wil een drastische ver mindering van het hoge percentage (tachtig procent) onrendabele boeren bedrijven. In de komende tien jaar zouden volgens hem vijf miljoen boe ren de landbouw moeten verlaten. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit bLd morgen voordeel •50 gram van 59 voor 49 niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1