Luns belooft kerken steun voor luchtbrug naar Biafra ALLEEN IN UITERST GEVAL REVALUATIE VAN GULDEN Jeanne Demessieux - groot organiste - is in stilte begraven Regering vraagt VN rapport over Irian voor MINISTER NIET NAAR HONGEREND LAND NEDERLAND DOET AL BIJZONDER VEEL Greet Hofmans overleden CONSUL Bijdrage Rode Kruis loopt in de miljoenen Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moetje plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. k Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. C0 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1968 Prins Bernhard heeft gisteren Friese doorlopers voor zijn drie kleinkinderen gekregen. Hij ont ving het geschenk ter gelegen heid van de door hem verrichte opening van de „drive-in" voor exportvoorlichting, het centrum Neelenburgh in Soest. Op de foto een lachende prins met hel geschenk. Naast hem de burge meester van Soestmr. S. P. ba ron Bentinck. heer Kloos heeft zich in de Eerste Kamer laten verleiden tot een persoonlijke aanval op de heer' Boolvink. In grote emotionaliteit heeft hjj deze bewindsman verweten i het minimumloon niet met nog en-1 kele guldens extra te verhogen. Hyj begreep niet hoe de heer Roolvink dit in geweten kon verantwoorden; als argument gold, dat de minister van sociale zaken en volksgezond heid zelf twaalf maal het minimum loon verdient. De heer Kloos ging zich hier te bui ten aan een hopeloze verwarring van functie en persoon. Het salaris van de minister was hier helemaal niet relevant. Maar ook al zouden we dit argument een ogenblik serieus ne men, dan blykt het nog bijzonder voos te zijn. In zijn opwinding ging de heer Kloos voorbij aan het feit, dat de mééste Nederlanders meer verdienen dan het minimumloon, ook de voorzit ters van de vakcentralen. Ook deze mensen zouden dan in gewetensnood moeten verkeren. Zelfs wanneer het minimumloon enkele guldens meer werd opgetrokken, want ook dan nog couden de verschillen groot blijven. De heer Kloos vroeg maar om en kele guldens verhoging, wat wel bij sonder pover is, wanneer men hiervan Inderdaad een zaak van het gewe ten maakt. Maar dit terzijde. De op merking van de heer Kloos paste niet in de Kamer. Dit is geen „harde stijl", zoals hij van zichzelf zei, maar een dergelijk optreden tegen een be windsman is onbehoorlijk en stijl loos. Ook in zijn eigen partij zal hem dit lang niet overal in dank zijn afgenomen. De heer Kloos maakt overigens de laatste tijd een overspannen indruk. Zijn reageren buiten het parlement tegen de Loonwet-Roolvink vertoont dezelfde sporen. H(j breekt met een gegeven woord in het bestuur van de Stichting van de Arbeid als het gaat om het ont werp van deze wet. Hy vraagt om uitstel van behande ling van de wet in de Kamer ten-I einde tijd te winnen voor onderling beraad tussen de vakcentralen. Hy weigert echter werkelijk overleg i met CNV en NKV en beperkt zich lot de verklaring dat de wet on aanvaardbaar is; met hem valt erl verder niet over te praten. Deze houding betekent allesbehalve een bevordering van de door de heer Kloos zo fel begeerde samenwerking! van de vakcentralen. Met deze „harde stijl" bereikt hij opi het ogenblik ên politiek èn sociaal Precies het tegenovergestelde van wat hy bedoelt. 8y bedoelt grote groei van het NW. maar het lijkt meer op graven van i «Ifen graf. het geraamde overschot op de betalingsbalans voor 1968 500 miljoen) niet zal worden ge haald. Mr. De Block bij afwezigheid j van minister Witteveen optredend als minister van financiën zei dit gisteren in de Tweede Kamer in ant woord op een vraag van de heer Goudzwaard (a.r.). Dr. A. Vondeling (soc.), die voor het eerst sprak na afwezigheid van ruim een jaar in de Kamer, had tevo- i ren nadere inlichtingen gevraagd I over de ontwikkeling van de mone- taire situatie in de EEG, waarover in Bonn overleg wordt gepleegd. Sober Minister De Block volstond met enige korte opmerkingen. Hij vroeg er begrip voor te hebben, dat hij sober moest zijn zolang het overleg in Bonn nog niet is afgerond. Zodra dit mogelijk is zal de Kamer hierover worden in gelicht. Voorts zal over enkele dagen het jongste conjunctuurrapport van de EEG-landen verschijnen. Tenslotte komt er een SER-rapport waaruit zal blijken of er de laatste weken even- wichtsstoringen in de economie zijn opgetreden. Op een vraag van drs. G. M. Ne- derhorst (soc.) deelde minister De Block mee dat de kapitaalvlucht van de laatste dagen zich vrijwel geheel buiten ons land om heeft afgespeeld. Minister De Block verzekerde de heer Oele (soc.) dat de Nederlandse afvaardiging in Bonn alles zal doen om te voorkomen dat discriminatoire maatregelen tussen de EEG-landen en in het bijzonder ook de Bene- lux-landen worden genomen. (Van onze correspondent AMSTERDAM Op de begraaf plaats Zorgvlied is gisteren het stof felijk overschot begraven van mejuf frouw Margaretha Hofmans, die vori ge week zaterdag op 74-jarige leef tijd ia overleden. Mejuffrouw („Greet") Hofmans kwam in 1956 in het (wereld) nieuws door haar relaties op paleis Soestdijk, waar zij regelmatig religieuze bijeen komsten leidde. Publikaties in het Duitse weekblad Der Spiegel suggereerden dat Greet Hofmans, die ook aan gebedsgenezing deed, via het koninklijk huis invloed zou uitoefenen op het regeringsbeleid. Een en ander leidde tot een constitu tionele crisis, die door een commissie van drie „wijze mannen" uit de we reld werd geholpen. Alle relaties tus sen paleis Soestdijk en mejuffrouw Hofmans werden verbroken en enkele hoffunctionarissen kregen ontslag. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal nagaan of zij geld beschik baar kan stellen voor de luch- brug op Biafra die door een aan tal samenwerkende kerken wordt onderhouden. Minister Luns zei dit gisteravond in de vaste com missie van buitenlandse zaken. De suggestie om de kerken te steunen, kwam van het Tweede- Kamerlid Dankert (soc.) De mi- j nister wees erop dat wel eerst I moet worden nagegaan in hoe- I verre het politiek mogelijk is deze steun te verlenen. De heren Dankert en Imkamp I (D'66), die onlangs in Biafra zijn ge weest, drongen er bij de regering op aan stappen te ondernemen om tot erkenning van Biafra te komen. Ook wilden zij dat deze kwestie op de agenda van de Verenigde Naties ge plaatst zou worden. De minister achtte de kans hierop echter praktisch nihil. In de eerste plaats voelt de secretaris-generaal van de VN er niet veel voor. De heer Oe Thant meent dat de Organisatie van Afrikaanse Staten het recht moet worden gelaten deze kwestie zelf op te lossen. En ook al zou Oe Thant het willen dan is het nog zeer de vraag of er een meerderheid in de VN. voor is. Ook een erkenning van Biafra door een aantal landen zal de kans op een behandeling in de VN niet groter maken, aldus minister Luns. W apenleveranties Ook over de mogelijkheid de wa penleveranties aan Nigeria te stoppen was de bewindsman weinig opti mistisch. Minister Luns zei geen kans te zien om dit bij de Engelse regering gedaan te krijgen. De Engelse pre mier Wilson heeft dit wel geprobeerd maar hij is op grote moeilijkheden in zijn eigen partij gestuit. Ook de pu blieke opinie in Engeland is nog sterk gekant tegen stopzetting van deze wapenleveranties. De minister zei, dat er waarschijn lijk geen land is dat zich zo heeft ingespannen voor de zaak van Biafra, als Nederland. Men moet echter re kening houden met de wijze waarop de Afrikaanse staten dit beoordelen. Men is heel gauw geneigd om het optreden van Nederland als een neo kolonialisme te zien. De heer Imkamp deed een beroep op minister Luns om persoonlijk naar Biafra te gaan, eventueel aan het hoofd van een Nederlandse mis sie, om zich van de toestand op de hoogte te stellen. De minister ant woordde dat dit niet mogelijk is. In de eerste plaats zou dit een erken ning van Biafra impliceren. In de Afrikaanse staten zal dit in slechte aarde vallen. Er kan dan ook slechts sprake zijn van een spectaculaire daad, die verder weinig uitricht. De minister zei dat bij zijn weten geen enkele minister in welk land ook, een dergelijke stap overweegt. Toch federatie De heer Dankert zei de indruk te hebben op grond van zijn bezoek aan Biafra dat men daar na een erkenning de mogelijkheid van een band met Nigeria toch wel open houdt. De minister betwijfelde dit. „Men is tegen tussenpersonen vaak positiever in zijn uitlatingen. Zodra de officiële onderhandelingen begin nen en zeker wanneer de zaken op schrift moeten worden gesteld, is de toon veel minder optimistisch", zei mr. Luns. De heer Dankert drong er verder op aan in plaats van tarwebloem meer rijst en stokvis naar Biafra te zenden. Hij zei te vrezen dat bij een militaire overwinning van Nigeria op Biafra de bovenlaag van de bevol king in Biafra zal worden uitge moord. Ook zal dan ongetwijfeld een guerrillastrijd volgen. M I II CD 300 Navulbaar Wereldservics f49.60 Imp. N.V. ALVANA Den Haag lel. 070 63 09 43 GENèVE Het internationale Ro de Kruis heeft sinds het begin van zijn hulpacties aan Nigeria en Biafra per maand gemiddeld 10 miljoen Zwitserse francs (ongeveer 8.400.000) uitgegeven om de nood in het door de oorlog geteisterde gebied te leni gen. Dit heeft het internationale co mité van het Rode Kruis in Genève meegedeeld. In het niet-bezette deel van Biafra heeft het Rode Kruis zeshonderd vluchtelingenkampen onder zijn be heer en vierhonderd voedseldistribu tiecentra. Daar heeft het 850.000 kin deren en aanstaande moeders van voedsel voorzien en verzorgd; in het I door de federale troepen bezette ge bied van Biafra bedraagt dit aantal 500.000. Het aantal vluchten met Rode- Kruisvliegtuigen in de periode van 8 april tot 18 november van dit jaar bedraagt 470. In totaal zijn 4.400 ton voedsel en medicamenten vervoerd. Voor de komende vier maanden zal alleen al voor de transportkosten, een bedrag van 32.000.000 Zwitserse francs nodig zijn, aldus het internati onale comité van het Rode Kruis. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns zal informeren of de vertegen woordiger van de Verenigde Na ties in West-Irian een interim rapport kan uitbrengen over de voorbereiding voor de volks stemming, die volgend jaar in het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea gehouden zal worden. Dit rapport zou aan alle leden van de VN moeten woren aangeboden. De minister vond het onjuist op een bepaalde oplossing voor West- Irian aan te dringen. Het zou de waar de van de volksstemming in een du bieus daglicht stellen en twijfel wek ken aan het Nederlandse standpunt over de goede bedoelingen van In donesië, aldus mr. Luns gisteren in de vaste commissie van buitenland se zaken. De minister meende dat Nederland inzake de toekomst van West-Irian niets anders kon doen dan zich blij ven baseren op de overeenkomst van New York, waarbij het regelen van O Een paar maanden geleden wilde ik een rustig gesprek met iemand hebben en we besloten dat te on dersteunen met een gezellig etentje. We kozen een restaurant met goe de keuken. De tafels waren gedekt en tot onze vreugde was er een bij zonder rustig hoekje leeg. Helaas, toen we ons geïnstalleerd hadden kwam er een ober langsdraven, die riep: „Daar niet...", en wees naar de rij tafels achter elkaar langs een zijwand. Nou ja. huisregel is huisregel en dus verhuisden we. Sleepten tassen en pakje sigaretten, aansteker en al, die al uitgestald lagen, mee. Een tafeltje waar je royaal met twee en krap met vier aan kon zit ten. We pakten de menulijst en gin gen, bij voorbaat likkebaardend, kiezen. Keken toen verlangend naar de ober uit Die kwam, maar inplaats van de bestelling op te nemen, zei hij: „Daar komen drie mensen, als u nou hier weg gaat en daar (hij wees op een eenpersoonstafeltje, dat belegd was met reservebestek) plaats neemt..." Het tafeltje stond bij de klapdeur en er stonden geen stoelen bij. Dat zag de ober ook en hij adviseerde: „Haal maar een stoel bij die tafels weg..." We zijn maar helemaal wegge gaan. De lol was er volkomen af. Nooit heb ik er meer een voet over de drempel gezet, ondanks de goede keuken- Van de week was er weer wat buitenshuis te eten. Nu op mijn een tje, De dinerzaal van het Amster damse Centraal Station. Flink vol Gelukkig nog een tafeltje vrij. Ik er aan. Naast me een tafeltje met ooi één eetster. Terwijl zij haar wilde eend verorberde, schreef ik mijn stukje en wachtte op de gestoofde paling. Net wenkte ze de ober om af te rekenen, toen er een gezelschap van zeven aankwam. Geen plaats te vin den... De gérant overzag met veld heersblik de zaal. Kwam toen op me af: „Zoudt u het erg vinden? Kijk, daar is een tafeltje vrij; dan kan ik deze twee aan elkaar schuiven en die zeven plaatsen." Natuurlijk. Ik pakte mijn bullen bijeen, maar de gérant grabbelde al tas, handschoenen enz. enz. en ver huisde me gerieflijk. Ik moest er wat om lachen, die man met dat vrouwenspul. „U vindt het dus niet erg?" vroeg hij. Neen ik vond het niet erg. „Mag ik dan een glas sherry aan bieden voor de overlast?" Het leek me een absurd idee om die beloning te accepteren en be dankte met de beste smoes, die me te binnen schoot: „Nee, dank u. ik moet vanavond nog werken..." Wat overigens waar was. Zijn glimlach verbreedde: „Dan is ^en kopje kbffie achterna beter." Zeg dan nog eens „neen"? „Van het huis", gloriede de ober oen de koffie kwam. Opeens moest ik aan het ver- olaatsingsincident van toen denken Het kan dus anders. TAE ORGELWERELD heeft bijna onopgemerkt een groot verlies geleden met de dood van de begaaf de organiste Jeanne Demessieux, die ook in Nederland menigmaal is op getreden. Gisteren meldden we nog in enkele edities dat zij op 47-jarige leeftijd na een langdurig ziekbed te Parijs is overleden. „Zij is mijns gelijke wat spel, com positie en improvisatie betreft", zei eenmaal de bekende organist Marcel Dupré, die haar enkele jaren leiding gaf bij haar muzikale studie. En de lof van deze grootmeester heeft zij, een bescheiden leerlinge, indruk wekkend waargemaakt. Als men al leen al bedenkt, dat zij op tournee nimmer één blad muziek meenam en vrijwel de gehele orgelliteratuur uit haar hoofd speelde. Men zei. dat zij voor het orgel was geboren, maar dan toch niet naar haar postuur. Jeanne Demessieux was een klein, zeer tenger vrouw tje, die op zeer hoge hakken liep en met deze schoentjes zelfs het pedaal bediende. Als kind Op zevenjarige leeftijd al begon zij haar muzikale studie op het Con servatorium te Montpellier. Vier jaar later kreeg zij het einddiploma met twee eerste prijzen voor piano en solfège. Ze sloot deze periode af met een meesterlijke uitvoering van Widors pianoconcert, die de toe hoorders buiten zichzelf bracht van enthousiasme. Ze was acht jaar oud toen zij or ganiste werd van de Heilige Geest kerk te Parijs. Twee jaar later kreeg ze de eerste prijs voor harmonieleer aan het Conservatorium en daarna de hoogste onderscheiding voor or gelspel in de orgelklasse van Marcel Dupré en een tweede prijs voor com positie. Op 17-jarige leeftijd was zij klaar voor concerttournees, doch zij ver koos eerst nog vijf jaar studie bij Dupré. Daarna begonnen haar be roemde concerten in Frankrijk, Bel gië, Engeland, Oostenrijk, Ierland, Zwitserland en Afrika en ook in Ne derland. Engeland schonk haar de grote eer dat zij het orgel in de Westminster Abbey mocht bespelen Zij componeerde een Symphonie voor orkest, zes (door organisten zeer gevreesde) pedaalstudies, Tryp- tique, Zev n meditaties over de Hei- I lige Geest, Twaalf koralen met pre- j ludiums en een poëem voor orgel en orkest In ons land In 1949 kwam zij concerten geven in Nederland: in Utrecht, in de Nieu we Zuiderkerk te Rotterdam, in Den Haag. Onvergetelijk waren haar im provisaties. Daarna hebben wij haar nog vele malen in ons land mogen horen. We herinneren ons hoe zij in de Rotterdamse Mathenesserkerk naar beneden kwam om door het middenpad de kerk te verlaten en dat toen het gehele publiek als één man opstond om haar een grote hul de te brengen. Haar verscheiden, na langdurige ziekte, herinnert aan de dood, nu en kele jaren geleden, van de grote Britse zangeres Kathleen Ferrier. H. St. een referendum een zaak is die door Indonesië en de Verenigde Naties wordt behartigd. Acties van Neder» land zouden kunnen worden uitga» legd als een inmenging en beïnvloe ding, die niet op zijn plaats is. Verwachting De regering heeft steeds gezegd dat zij verwacht dat Indonesië de verplichtingen tegenover West-Irian zal nakomen. Deze verwachting is ge steund door positieve verzekeringen van Indonesische zijde. Op een vraag van de heer Jonge ling (gpv) deelde minister Luns mee dat het akkoord van New York niets vermeldt over de wijze waarop deze volksstemming moet plaatshebben. Men zou zich inderdaad tot de stam hoofden kunnen gaan beperken. Zuid-Molukken Het Nederlandse standpunt om de republiek der Zuid-Molukken niet te erkennen is nog steeds van kracht Erkenning zou een miskenning van de politieke realiteit zijn. Het zou de betrekkingen met Indonesië on middellijk verslechteren, terwijl dit bovendien de Ambonnezen die de laatste maanden naar hun geboorte land zijn teruggekeerd, zou schaden. De repatriëring zou direkt worden stopgezet. Staatssecretaris De Koster zei dat de Ambonnezen die tot nu toe naar hun land zijn teruggekeerd, allen buiten het eiland Ambon zijn gaan wonen. Hij wees voorts op de toe nemende behoefte zowel van Neder landse als Indonesische zijde om de culturele contacten te verbeteren. Binnenkort zal in Djakarta een doch terinstelling van de Leidse Universi teit gevestigd worden, waar men zich kan oriënteren op de Nederlandse cultuur. Een „kwartiermaker" is hier voor reeds onderweg. Ook zal binnen kort een Neerlandicus naar Indonesië worden gezonden. In antwoord op een vraag van dc communist Bakker zei minister Luns dat Indonesië geen speciale facili teiten heeft gegeven aan het Neder lands bedrijfsleven. Voor Nederland gelden dezelfde voorwaarden als voor alle andere landen. November 1968 Misschien is het nog niet zo dringend, maar de winter heeft zich toch al aan gekondigd en het zal niet lang meer duren of de vogels ivorden weer volledig afhankelijk van de mensen. Zullen we er aan denken?

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11