ÜUIZEN 7 PCT. DUURDER Andijvie a la crème, dat is heel wat anders Onzekerheid over lot Panagoulis Extra subsidie voor woningwetbouw BetermetBoter Hygiëne in vakantie vaak onvoldoende hof geplukt van egenwachters litgerust met transfusieset Mogelijk 74 man in mijn opgesloten Gevolg de BTW In Horeca-sector behoorlijke prijsstijging Ds. Th. Delleman zeventig jaar (o Msr NOODTOESTAND IN SIERRA LEONE Hermiens blanke hart bleek niet smetteloos 9 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 Smeerpoetsen op de bon? (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Het is met hygiëne in onze recreatie- ntra dikwijls nog droevig ge- eld, zo luidde een van de eon- usies op de gisteren in Amster- m gehoudij, door prins Claus gewoonde, ANWB-recreatie- udiedag. >r. J. Spaander, directeur-generaal het rijksinstituut voor de ksgezondheid, noemde er enkele orbeelden van. Op topdagen liggen mensen op de stranden in eikaars zei hij, omdat ze de man vaak drie meter ruimte hebben. Nul- m Horst, de nieuwe recreatiecen- aan de IJsselmeerkunst, noteer- op mooie dagen deze zomer zo'n recreanten op 70 ha zonder dat nitaire voorzieningen waren! wat de kampeerterreinen be- van de centra op de Noord- en "".en-Veluwe was in 1966 nog 1/8 deel aangesloten op de cen- riolering, de helft op de openba- drinkwatervoorziening, 9/10 deel het elektriciteitsnet, terwijl maar derde deel werd verzorgd door ;emeentelijke vuilophaaldienst. Boetes an de andere kant constateerde Spaander ook, dat op plaatsen, ir die voorzieningen wèl voldoen- zijn getroffen, de recreanten vaak nig meewerken om ze in goede at te houden. Men moet er reke- g mee 'houden, dat deze voorzie- gen veel intensiever worden ge- ikt dan thuis (de norm één toilet 25 bezoekers, betekent dat deze maal zoveel wordt gebruikt). r. Spaander stelde voor tegen on- igen strafmaatregelen te treffen de vorm van hoge boetes. Ook d hij het noodzakelijk, dat meer rlichting hierover wordt gegeven, 'oorbeeld via tv-spots. Iverigens gaf hij toe, dat het brengen van voorzieningen een re zaak is. Ter vergelijking stelde dat in een stad van 40.000 inwo- s het ophalen en lozen van vast al 12.50 per hoofd per jaar be- agt; voor vloeibaar afval zijn deze ten het dubbele. r. R. Schutte van het technisch riesbureau van de Vereniging van (Van onze verkeersredacteur) Den HAAG De anwb heeft hele wegenwachtkorps uitgerust de zogenaamde Haemaccel- tosfusieset, waarin zich een ver- igingsmiddel voor bloedplasma vindt. Dit middel wordt gebruikt °r de shockbehandeling bij ernstig toonde verkeersslachtoffers. Zoals bekend, kan een mensen- 'en worden gered als de arts zo el mogelijk bloed of plasma kan dienen om vroegtijdig door bloed- rlies optredende shockverschjjnse- te bestrijden. Een van de voor- en van het middel is, dat het aan «ereen kan worden toegediend on echt de bloedgroep van het slacht er. Bovendien is het onbeperkt •udbaar. Wet het oog op eventuele rampen, Brbij zeer snel grote hoeveelheden 'ed of plasma vereist worden, heeft ANWB tevens besloten op zijn 14 «enwachtstations een behoorlijke ^veelheid van het middel op te aan. Eerste hulp verlenende instanties jnnen in voorkomende gevallen [eet een beroep doen op het dichtst- «Ünde wegenwachtstation. Nederlandse Gemeenten, stelde dat vooral in de watersportcentra de sa nitaire voorzieningen onvoldoende zijn. Hij pleitte voor de inrichting van toiletgebouwen en het aanbren gen van goede rioleringen. Deze voorzieningen, gaf hij toe, zijn wel duur (duurder dan de „bovenbouw" bungalows, recreatiezaal enz.), maar ze voorkomen, dat afval in het water verdwijnt. De kosten van der gelijke voorzieningen schatte hij op 1 2 kwartjes per overnachting, of 20 tot 40 per plaat* per jaar. Mr. L. G. van Reijen, directeur van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, zag in de massale uittoch ten van recreanten een bedreiging van de natuur. Hij zag nieuwe recre atieve overnachtingsvoorzieningen daarom bij voorkeur in complexen, niet in natuurgebieden en niet in ga ve cultuurlandschappen omdat zij daar detoneren. Terwijl mijnwerkers op 200 me ter diepte na een reeks explosies zijn opgesloten, lopen familie- leden teneergeslagen in de sneeuw op en neer. In de kolen mijn te Mannington, West-Vir ginia in de Verenigde Staten is sprake van brand. De kans dat er geredden zijn is zeer gering. Na explosies FARMINGTON Mogelijk 74 mijnwerkers zijn gisteren in Far- mington, West-Virginia, in een 200 meter diepe mijn opgesloten geraakt nadat tevoren een reeks van ex plosies, gevolgd door brand, zich heeft voorgedaan. Reddingsploegen pogen contact te maken met de mijnwerkers. Er Loon- en sociale verzeke ringskosten maken ongeveer «-en der de deel van de bouwkosten uit, zodat deze post ook slechts voor een derde deel de totale bouwsom verhoogt Zes procent stijging van de loonkosten betekent twee procent stijging van de bouwsom. Stijging van de prijzen van bouw materialen wordt waarschijnlijk ge acht, omdat in vele sectoren van het bouwbedrijf tot nog toe krappe mar ges golden, mede onder druK van de neergaande conjunctuur in het bouw bedrijf. Winstmarges Nu er in verband met de invoering van de BTW een kans bestaat waarschijnlijk voorlopig de laatste om tot herstructurering van de prij zen over te gaan, zullen veie bedrij ven naar verwacht wordt van deze operatie gebruik maken om de winst marges gelijktijdig wat te verbete ren. bestaat weinig hoop dat ze gered kun nen worden. Eenentwintig man slaagden er in aan de oppervlakte te komen: dertien ontsnapten via het ondergrondse gan- gennet, acht werden er via een venti- latiesehacht met manden omhoog ge bracht. Sommigen hadden een shock opgelopen. Een mijnfunctionaris zei niet pre cies te weten hoeveel man er precies aan het werk waren toen de ontplof fingen zich voordeden. Het gebeurde even voor zes uur plaatselijke tijd (woensdagmorgen) kort voor de nachtploeg zou worden afgelost. De prikklokken die hadden kunnen aangeven hoeveel mijnwerkers er be neden waren, zijn door de explosies vernield. Mijnfunctionarissen gaan nu van huis tot huis om te controle ren wie er dinsdagavond de mijn in gingen. Een man die' men eerst tot de ingeslotenen rekende bleek thuis te zijn. DOOR Het was in Amsterdam, dat ik, Haagse, twee Delftse meisjesstuden ten ontmoette. Ze kwamen de leden van de Ne derlandse unie van vrouwelijke be- drijfshoofden iets vertellen over de studie aan de TH's door meisjes. Dit in verband met het thema van het grote internationale congres der Femmes Chefs d'Entreprise, dat in mei 1969 in Argentinië gehouden wordt: Technische opleidingen voor meisjes. Eigenlijk is het mal om over meisjesstudenten te spreken, want een zesdejaars student noemt men ook „meneer". Bovendien was een van mijn twee „meisjes" al ge trouwd, mevrouw Eveline C. C. Be- neder-Blitz, zesdejaars landmeet kunde. Ze is een van de drie vrou wen die in Delft dit vak studeren. De ander, Ellen-Joy van den Brandhof, behoort tot de 70 vrouwe lijke bouwkundige studenten. Dan zijn er nog enigen, die natuurkunde en scheikunde volgen, één a.s. elek trotechnisch ingenieur en één scheepbouwkundig ingenieur. Totaal een honderd meisjes op 10.000 studenten, dus precies één pro cent. Genoeg om geaccepteerd te wor den in een mannenwereld, te weinig om geen uitzondering te zijn. Menig hoogleraar moet eraan wennen om het stereotype „mijne heren" in de collegezaal aan te vullen of een neu traler aanspraak te kiezen. Het was boeiend, die twee te ho ren vertellen. Mevrouw Eveline, oud-presidente van de Delftsche Vrouwelijke Studenten Vereniging, en Ellen-Joy, thans presidente. Bei den nog pioniers, al kwam in 1904 de eerste vrouwelijke studente (elektrotechniek) in Delft aan. Meisjes in Delft Een pionierschap, dat ze graag zouden willen opgeven, in die zin, dat iedereen het „gewoon" zou vin den, dat meisjes in Delft (of Twente of Eindhoven) studeerden. Ellen-Joy zegt: „Als er 250 zijn, is het ge woon...., dat is het kritische punt". Niemand heeft iets tegen de vrou welijke ingenieur, maar het aanko mend meisjesstudentje moet wel eerst bewijzen, dat het haar ernst is. Iets wat van de jongens niet ge vraagd wordt. Daar leert de toe komst het wel. En toch studeert in Delft ook maar 55 procent van de (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In de aannemerswereld wordt voor volgend jaar een stijging van de stichtingskosten voor woningen op circa 7 pet. getaxeerd. De gevolgen van de BTW voor het bouwbedrijf schat men op 3,5 tot 4 pet. Daar bovenop komt waarschijnlijk nog een paar procent voor loonsverhoging en stijging van de sociale premies en voorts verwacht men prijsstijgingen van toeleveringsbedrijven, zoals hogere prijzen voor dakpannen, bakstenen enz. De BTW is een operatie van zo grote omvang, dat Economische Za ken onmogelijk alles kan ovevzicn In de eerste plaats zal gelet worden op de prijzen voor de eerste levensbe hoeften, zoals levensmiddelen. Anderzijds zijn de aannemers niet bereid kritiekloos elke prijs te accep teren, die voor bouwmaterialen na 1 januari gevraagd wordt. „Als het te erg wordt houden we de booi wel af", aldus de mening in aannemers- kring, maar van een prijsstijgende tendens is men overtuigd. Een stijging van de stich tingskosten van woningen "met 7 pet betekent tevens een stijging van de huren van nieuwbouwwoningen met 7 pet Extra subsidie Om aan de stichtingskosten van de gesubsidieerde eigen won'.agen en aan de huren van de woningwetwo ningen tegemoet te komen h. eft de minister van financiën al y 14 mil joen uitgetrokken ter compensatie van de gevolgen van de BTW voor genoemde woningen. Dit nee~*it ech ter niet weg, dat woningprijzen en -huren in Nederland weer verder uit elkaar worden getrokken. De wonin gen gebouwd in de vrije sector zullen namelijk wel in prijs stijgen; dr ko per of huurder van deze woningen zal de volle prijsstijging moeten be talen. De prijsstijging geldt voor wonin gen, die in 1969 gebouwd worden. Huizen waarvan de bouw in «968 is gestart maar die eerst in 1969 gereed komen, zullen slechts voor een deel de gevolgen van de prijsstijging krij gen te dragen. UTRECHT Drs. A. W. Merk van het bedrijfschap Horeca meent dat de BTW een behoorlijke prijsstijging kan veroorzaken in het Horeca-be- drijf. Dit kan een negatieve Invloed hebben op het buitenlandse toerisme en op de toeloop van binnenlandse klanten. De Horeca-ondernemers zijn niet verplicht, de BTW volledig door te berekenen. In hoeverre zij daar van gebruik maken, moeten ze zelf bepalen, aldus drs. Merk, die dit gistermiddag zei in een door de Ne derlandse katholieke bond van hotel-, café- en restauranthouders en slijter* (Hocres) belegde forumbijeenkomst over de BTW. Hoeveel de prijzen in hotels, café's en restaurants omhoog zullen gaan na 1 januari valt volgens drs. Merk moeilijk te zeggen, omdat een en an der afhangt van de toegevoegde waarde in de betrokken bedrijven. Globaal gerekend, ligt een prijsver hoging van zes procent voor de maal tijden en van vijf procent voor de dranken in de lijn der verwachting. GRONINGEN Vandaag is ds. Th. Delleman, gereformeerd emeri tus-predikant te Groningen zeventig jaar geworden. Onlangs verscheen bij uitgeverij T. Wever te Franeker zijn boek „Alles nieuw". Het gaat over sterven en begraven, bezien in het licht van het Evangelie. De jarige predikant is in zijn laatste standplaats blijven wonen, waar hij van 1947 tot aan zijn emeri taat eind 1964 studentenpredikant is geweest. Ds. Delleman is in 's-Hertogen- bosch geboren. Hij studeerde theolo gie te Kampen en was korte tijd hulppredikant te Alphen aan den Rijn. Zijn eerste predikantsplaats is Giessen Oud- en Nieuwkerk geweest, waar hij in 1926 werd bevestigd. Uit deze tijd is vooral bekend zijn activiteiten op het gebied van de zen ding. Vier jaar later vertrok hij naar Aalten. Daarna volgde van 1938 tot 1947 Rotterdam-Kralingen voor hij naar Groningen ging. Ds. Delleman. een bekende figuur uit de gelederen van Gemeentetoe rusting, heeft verschillende publica ties op zijn naam staan, waaronder het verzetsboek van de Gereformeer de Kerken „Opdat wij niet vergeten". Je kunt het haast niet vergelijken. Het smaakt zo anders. Aparter, milder. Dat komt door het bijzondere recept van Iglo. Speciaal voor u ontwikkeld. De beste andijvie in een romig, kruidig sausje. Het is net zo exclusief als Iglo spinazie la crème! Kenners weten dan wel genoeg Probeer 'tvlug eens! prijs: 450 gram 1.60 mannelijke studenten af, een cijfer dat bij de vrouwelijke op 40 procent ligt. De meeste meisjes die het opge ven. verdwijnen al in het eerste of tweede jaar. Anderzijds liggen de studieresultaten in het eerste jaar voor bouwkunde (wiskunde) hoger dan bij de jongens en in de constructieve vakken ongeveer ge lijk. Bij het precisiewerk en afstellen van apparaten verbazen de vrouwe lijke studenten de hoogleraren met hun „vingervlugheid". Dit jaar zijn voor het eerst specia le voorlichtingsdagen voor meisjes in Delft gehouden. Er kwamen 114 meisjes, waarvan zestig procent uit de voorlaatste klas van de middel bare scholen. Van de 54 overigen schreven zich 35 in Delft in; 3 in Twente en 11 in Eindhoven. Ervaring van onze twee zegsvrou wen: „Een meisje dat aan een, tech nische hogeschool wil gaan -stude ren, heeft in ei^en kring veel meer weerstanden te overwinnen dan het meisje dat bijvoorbeeld medicijnen of farmacologie wil studeren, waar toch ook een zes, zeven jaar voor staat. Meisjes die een ingenieursstu die volgen, komen voor het aller grootste deel uit een gezin, waar van vader en (of) moeder ook in Delft gestudeerd hebben." Cv>* t'*\ Q/\9 v.S' Waarom heet een boterham een boterham dacht u? V Omdat hij met echte boter C) het j allerlekkerst is. Geen reactie van Griekse junta ATHENE De vraag die ve len op het ogenblik bezighoudt is: zal de Griekse junta de we gens een poging tot omver werping van de staat ter dood veroordeelde Alexandros Panagoulis toch laten executeren ondanks de internationale druk die op haar wordt uitgeoefend? Het kolonelsbewind in Athene hult zich in een hardnekkig stilzwijgen, terwijl de verzoeken om clementie blijven binnenstromen en in vele landen demonstraties worden gehou den tegen het gevelde doodvonnis. In Den Haag zijn tien van de acht tien Grieken, die in de nacht van dinsdag op woensdag in hongersta king gingen voor de Griekse ambas sade, intussen hun tweede nacht zon der voedsel ingegaan. Zeven de monstranten zijn in de loop van de dag naar hun woonplaats terugge keerd, omdat zij weer op hun werk moesten verschijnen. De Griekse ac trice Aspacia Papathansaiou, die ook aan de demonstratie deelnam, kon haar landgenoten niet langer ge zelschap houden, omdat zij van kou de, vermoeidheid en honger bijna in elkaar zakte. In Rome en Bologna werden de monstraties gehouden tegen het mili tair bewind. Ongeveer duizend Ro meinse studenten poogden gister avond de ambassade te bestormen. Zij raakten slaags met de politie. Dertig personen liepen verwondingen op. Het Griekse consulaat in Turijn kreeg een anoniem telefoontje met liet dreigement: als Panagoulis wordt vermoord zullen jullie ervoor boeten. De Amerikaanse regering, de Raad van Europa, secretaris-generaal Thant van de VN en kardinaal Al- frink hebben zich ook geschaard ach ter de mensen die om clementie voor Panagoulis hadden verzocht. In Boedapest hebbem vertegen woordigers van 66 communistische partijen „krachtig en verontwaardigd protest tegen het vonnis" aangete kend. In wat een poging schijnt om te antwoorden op de golf van buiten landse kritiek heeft het semi-officiële Atheense persbureau gezegd dat Pa nagoulis niet uit politieke overwegin gen was veroordeeld maar omdat hij gewone misdaden had bedreven. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder FREETOWN In Sierra Leone is gisteren de noodtoestand afgekondigd na berichten over een golf van ge welddaden in het land. In een radio toespraak zei premier Siakai Ste vens dat leger en politie een grote operatie zijn begonnen voor herstel van wet en orde. Veel mensen zijn vermoord en er zijn ondermijnende activiteiten ge weest waarbij huurlingen betrokken waren, zei hij. Officieel hebben Audrey Hepburn en Mel Ferrer laten weten, dat zij na een huwelijk van dertien jaar officieel gescheiden zijn. De foto stamt uit gelukkiger dagen, toen Audrey (39), Mel (51) en zoontje Sean (8) samen van een vakantie genoten. (Van onze radio- cn tv-redactie) HILVERSUM Het blijkt dat het nieuwe liedje van Hermien Timmer man. dat zij dinsdagavond zong in de „Gert en Hermien show" voor de AVRO-teievisie, niet overal goed is aangeslagen. Goedbedoeld als bijdra ge tegen rassendiscriminatie, is het toch niet door het grootste deel van de kijkers als zodanig ontvangen en deswege is er kritiek geuit. „Als je hartje maar blank is, mijn jongen, wat komt dan je kleur er op aan", zong Hermien in een enkele malen herhaald refrein. „Daarmee geeft zij te kennen, dat een niet-blank hart niet deugt, en dat blank toch wel ergens voorwaarde is", luidt de kritiek in diverse varia ties. Naturlijk is dit niet zo bedoeld, maar ontevredenen vinden het een ongelukkig voorbeeld van anti-discri minatie. Het onbeschroomde KRO-pauze- programma „Van 12 tot 2", dat geen blad voor de mond neemt, reageerde er gisteren fel op. Een van de mede werkers zong het liedje na met een paar veranderde woorden, zodat het hard terugsloeg. O.a. met de regel „Als je hartje maar zwart is, Her- mientje, wat komt dan je jurk (en: je stem) er op aan". En zo wappert er weer een Tim merman-smartlap (ook) in de Hil- versumse wind. flet lege handen? (1) Sinds vele jaren spel ik aandachtig uw pagina Kenmerk, die voor mij en voor iedere geïnteresseerde gelovi ge een bron van informatie en op wekking is, waar we niet dankbaar genoeg voor kunnen zijn. Logischer wijze komen (en dat is maar gelukkig ook) diverse meningen aan bod, die de redactie uiteraard niet stuk voor stuk kan onderschrijven, waarin men de neiging heeft om zijn onderwerp wat eenzijdig te belichten. Zo ook in de krant van 13 novem ber, waarin de kritiek van prof. dr. G. C. van Niftrik wordt weergegeven op uitlatingen, gedaan bij de begrafenis van Jan van Gijs. Prof. Van Niftrik legt nadruk op het altijd terugvallen op de rechtvaardi ging van de goddeloze en bagatelli seert de daden der dankbaarheid, dit in tegenstelling met Jezus Christus, die in de gelijkenis van de talenten alsook o.m. in de herhaalde uitspraak „Uw geloof heeft u behouden" duide lijk maakt, dat geloof honoreert. Warmond K. W. v. d. WlUlk Me( lege handen? (2) Wat erg zou het voor prof. Van Nif trik zijn als hij zijn Heiland met lege handen tegemoet zou gaan. Gelukkig dat er mensen zijn, die Jezus op zijn woord nemen, en niet hun hele leven met die zondelast sukkelen en zo leven de getuigen van hun Heer zijn. Leiden Mevr. M. Mulder-Rog IWet lege handen? (3) Als professor in de theologie G. C. van Niftrik van plan is om met lege handen bij de Heiland aan te komen dan begin ik te begrijpen waarom de Here Jezus zijn discipelen niet uit de theologen van Zijn tijd (Farizeeën, Sad duceeën en schriftgeleerden) haalde! Overigens lijkt het me ook voor een theoloog beter zich te richten op het Koninkrijk der Hemelen van Jezus Christus dan op Kohlbrugge, Böhl of Calvijn met hun verdichtsels van men sen. Ik kan deze drie mensen nergens in de Bijbel vinden. Zwijndrecht J. Nieuwenhuizen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9