FRANK NOG OVEREIND A LACREME Commentaar SMAflf JAMIN NVV-boiid dreigt met staking in metaalindustrie Senaat vraagt intrekking wet huurbelasting AOW 7 13.50 Het Kwartet ffPRÉlK ft Synode en seksualiteit ft Onhygiënische recreatie n>i tiSMi i Bewolkt •Vandaag nieuw gesprek •Verdeeldheid in Bonn •Meer maatregelen nelkhazelnootjes ii Delft weer winkelroot 450GRAML» 1.15 Jammer Minister huurde even een DC-9 omhoog per 1 november van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! J Nieuwe ILeidse Courant Donderdag 21 november 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen irtcteur: F. Diemcr Mfdredsctour: Dr. K. Diemer oofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvactiah li ghebleven mijn hart In teghenipoetl" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Snijd nooit door wat je los knopen kunt. JOUBERT pagina pagina 9 •fc „Kruistocht" in Gorinchem ■fc Zijn er wel goede mensen? pagina 11 •fc Het kwaad is onbegrensd pagina 10 Sld-lift... DE BILT Boven Rusland bevindt zich de kern van een krachtig gebied van hoge lucht druk dat daar en ook in het grootste deel van Scandinavië vriezend weer bracht In Mid den-Europa is intussen de druk ook belangrijk gestegen. Hier door zijn de drukverschillen in ons land klein geworden zodat de op vele plaatsen aanwezige of laaghangende bewolking zeer hardnekkig was. Aan de rand van het hogedrukgebied trok een Dr frontale storing langs de Britse C IJlenden naar het noorden. Hierdoor worden de drukver- illen in onze omgeving weer eidelijk groter, zodat de zui- I delijke wind tot matig zal toene- Imen. Er wordt daarbij in het algemeen nog veel bewolking "rwacht met plaatselijk mist, aar vooral in het zuiden van land kunnen verspreide op- ingen voorkomen. Het blijft aarbij overwegend droog weer. Vooruitzichten voor zaterdag: |zon: minder dan 40 procent; min. j.: van nul tot vyf graden [onder normaal; max. temp.: van nul tot zes graden onder nor kans op een droge periode [van minstens 12 uur: 90 procent; is op een geheel droog etmaal: procent J 22 november Zon op 8.12, onder ■18.40Maan op 11.34. onder 17.55; 27 /ember eerste kwartier. Minister Witteveen (derde van recht) te midden van collega's nit Italië Engeland, West-Duitsland, Zweden, België, Frankrijk en Japan. West-Duitsland weigert de mark te revalueren: uok andere landen moeten een steentje bijdragen om de montaire crisis op te lossen. mi morgen voordeel 150 gram van 109 voor 95 niet duur mei heerlijk DELFT Opnieuw is op de markt Delft een ruit van een winkel ver- eld en zijn horloges uit de etalage roofd. De inbraak speelde zich dit- aal af bij een horloge- en klokken- hk. Er werden twee trottoirtegels door t ruit gegooid, waarna vier plateaus iet horloges werden weggehaald, to- lal ongeveer 40 stuks, uitsluitend n staal omdat de eigenaren 's onds de gouden horloges uit de alages verwijderen. De totale waar van de ontvreemde horloges be- aagt enige duizenden guldens. BONN De ministers van finaneiën van de Groep van tien zijn het vannacht in Bonn nog niet eens geworden over de maatregelen die moeten wor den genomen om de monetaire crisis te bezweren. Om tien uur vanmorgen werd het beraad voortgezet. De toekomst van de Franse frank staat in het ge sprek centraal. De meeste ministers waren het volgens goed ingelichte kringen in Bonn eens met de Westduitse be lastingmaatregelen op het gebied van de in- en uitvoer, waardoor de Franse frank wordt versterkt. Zoals gemeld zal de bondsrepubliek de belasting op de uitvoer verhogen en die op de invoer verlagen. Gezien de huidige economische situatie blijft West-Duitsland er bij dat een reva luatie van de mark niet noodzakelijk is. Sceptisch De angelsaksische landen lieten zich nogal sceptisch uit over deze maat regelen. Ze vonden ze onvoldoende. Naar men aanneemt hebben de mi nisters van financiën van de VS, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Engeland, Cana da, Japan en Zweden alleen gespro ken over deze Westduitse maatrege len. Vermoedelijk zouden vandaag an dere mogelijkheden ter versterking van de Franse frank worden bespro ken. Een Westduitse woordvoerder zei vanmorgen vroeg dat de besprekin gen zich in een impasse bevonden. Volgens de Westduitse minister van economische zaken, Schiller, kunnen maatregelen van slechts één land nooit voldoende zyn om de mone taire situatie te verbeteren. HU deed een beroep op de geïndustrialiseerde landen door gezamenlijk optreden de crisis op te lossen. Door alleen De lasten van het herstel van het evenwicht moeten door allen gedragen worden. De bondsrepubliek draagt al voldoende bij tot de sanering. Zij is gedwongen haar overschotten te ver minderen door kapitaal uit te voeren. Het overschot op de betalingsbalans over 1969 zal zeker met vier of vijf miljard mark slinken. Na afloop van het eerste overleg zei zijn collega Strauss van financiën dat West-Duitsland niets van zijn aanbod zal veranderen. Een revalua tie zou naar zijn oordeel dezelfde uit werking hebben als de belastingmaat regelen, met dit verschil dat een reva luatie permanent is. Nog steeds is het niet uitgesloten dat de Franse frank inderdaad zal worden gedevalueerd. In de Britse hoofdstad verwacht men zelfs een nieuwe devaluatie van het pond ster ling als de frank keldert. Vermoede lijk zal de Britse regering op korte termijn ingrijpende kredietmaatrege len nemen om de koopkracht te ver minderen. De Bank van Engeland zou in de afgelopen dagen niet minder dan hon derd miljoen pond sterling aan goud en deviezen hebben moeten opofferen om de koers van het pond te steunen. Ook vandaag bleef de Londense wis selmarkt gesloten evenals andere Europese markten. 9 Voor vervolg zie pagina 1] Tonnen meel kwamen naar bui- ten, toen een silomuur van de Groningse aardappelmeelfabriek Scholten het plotseling begaf. Degenen die belast werden met het opruimingswerk leken sneeuwmannetjes, die een lawine in de Alpen de baas moesten worden. (Van onze soc-econ. redactie) UTRECHT De bondsraden van de drie werknemersorgani saties in de metaalindustrie heb ben zich gisteren beraden nu de werkgevers de voorstellen tot verbetering van de arbeidsvoor waarden voor de komende drie jaar hebben afgewezen. De uitspraak van de NW-bond ging het verst. Voorzitter Zondervan zei dat zijn bondsraad het beleid had goedgekeurd en machtiging had gegeven alle passende maatregelen te nemen, inclusief zo nodig het af kondigen van een staking. De heer Zondervan noemde het conflict het grootste dat na de oor log in de metaalindustrie heeft be staan. De stakingskas van de bond is twaalf tot dertien miljoen gulden groot en eventueel kan nog een be roep worden gedaan op het NVV of buitenlandse zusterorganisaties. Voorbereiding Een eventuele staking zal echter niet voor 1 januari worden uitgeroe pen, ook al liep de vorige cao al op 1 november af. In december heeft men dan gelegenheid de acties voor te bereiden en de leden in te lichten. De heer Zondervan liet doorsche meren niet voor een algemene sta king te voelen, maar meer voor inci dentele bedrijfsstakingen als gevoe lige speldeprikken die ontwrichtend werken en voor de bonden het min ste geld kosten. Van de kwart miljoen werknemers in de metaalindustrie is ten hoogste de helft georganiseerd. Onder be ambten is dit aantal zelfs minder. De uitspraken van de beide ande re bonden waren gematigder. De heer Van Dijk van de Chr. metaal- bedrijfsbond kreeg toestemming van zijn bond alle passende maatregelen te treffen. Voorzitter Brussel van de Katholieke bond wilde geen mede delingen doen alvorens met de an dere bonden overleg te hebben ge pleegd. Prins Maurits, een vriendelijk zonnig ventje is deze week 7 maanden oud geworden. Zijn moeder, prinses Margriet, maak te zelf deze foto, die van zeer recente datum is. „Voorstel is niet te verdedige^ Overleg Vanmorgen hebben de drie bon den dit onderling overleg gevoerd, waarna zij gezamenlijk naar de werkgevers zijn gestapt voor nader beraad. Vervolgens zouden de vak bonden opnieuw overleg plegen. De verwachting was gisteravond dat de situatie bij de Hoogovens zich op dezelfde wijze zal ontwikkelen. De nadruk werd er nog op gelegd dat voor de 'beambten de situatie nog ongunstiger is dan voor de hand arbeiders. Volgens het werkgeversvoorstel gaan de handarbeiders In drie jaar één procent in loon reëel omhoog (prijsstijgingen zijn dan afgetrok ken), maar de beambten houden niets over en komen zelfs reëel te kort, omdat deze groep met een sterke progressie in de loonbelasting te maken heeft. LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft het regeringsplan tot ingrijpen de hervorming van het Hogerhuis goedgekeurd. Er komt nu een eind aan het erven van zetels door geboor terecht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste-Kamer- leden hebben in het voorlopig ver slag veel kritiek geuit op het wets ontwerp in te trekken. Men meent Senatoren vragen de minister het ontwerp in te trekken, men meent dat het voorstel niet kan worden on dersteund. De minister wordt erop gewezen dat geen doorstroming kan worden geforceerd 'bij hen die tijdelijk een hoger inkomen hebben, bijv. door inkomsten van de echtgenote of minderjarige kinderen. De regering wordt gevraagd of het waar is dat in veel gevallen doorstroming on mogelijk is, omdat daarvoor geen geschikte huizen beschikbaar zyn en of het wel juist is dat niettemin huurbelasting ral worden geheven. Andere leden menen dat het op zichzelf geen bezwaar is dat meer draagkrachtige huurders de subsidie, die op de woningen rust, terugbeta len. Daar staat echter tegenover dat men soms meer dan het subsidie moet 'betalen tot zelfs de gehele huur. Deze Kamerleden zeggen voor een moeilijke beslissing te staan. Jaren lang is 'kritiek geuit op het feit dat velen woonden in woningen met te lage, niet bij het inkomen passende, huren. Nu er een wetsontwerp over deze materie is blijkt het geen gun stig onthaal bij het publiek te vin den. Onrechtvaardig Zij geven toe dat vrywel elke wettelijke regeling enkele ongewens te neveneffecten heeft. Zij menen echter dat dit wetsontwerp meer on rechtvaardigheden oproept dan te verdedigen is. Men betreurt het on der meer dat ook bewoners die een huis hebben gemoderniseerd, bijv. door aanleg van een centrale ver warming, de huurbelasting moeten betalen. Verder vindt men het onjuist dat bij hoogbouw een lift buiten be schouwing blijft bij het 'bepalen van de kale huur. Andere Senatoren vinden dat de draagkracht van een gezin niet hoeft samen te vallen met het fiscaal inkomen, waardoor het onmogelijk wordt 'gelijke behande ling van gelyke gevallen te verze keren. kwauteitsdiepvries jgLIJKENS het Kamerdebat van gisteren dreigt voor het eerat scheiding over de NAVO-problema- tiek te komen tussen de socialisten en de huidige regeringspartijen. Dat ls temeer jammer aangezien so cialist Van der Stoel zich namens het overgrote deel van zUn fractie achter het regeringsstandpunt inzake de NAVO kon stellen. De verwijdering ontstond bij de ver groting van de NAVO-bijdrage met 228 miljoen. Socialist Den Uyl wil wel bijdragen aan de defensie, maar is er niet van overtuigd dat het be drag alleen bedoeld ls voor de diree- te crisis. De oorzaak van de schelding moet voor een groot deel worden gezocht in de weinig gelukkige voorbereiding van de zaak door de regering. Er is kabinetsberaad geweest overdd houding die ons land te Brussel zou aannemen. Daarbij ls ook een streef bedrag vastgesteld. Dit nog geheel in de lijn van het kabinet, dat men niets wist van andere landen en dat de zaak dus moeilijk in het parlement was aanhangig te maken. Wel zijn de voorzitters van de rege ringsfracties ingelicht. Bij die gele genheid heeft de heer Blesheuvel er terecht bezwaar tegen gemaakt, dat de socialistische voorzitter niet In het overleg was betrokken. Voor vrede en veiligheid is nationale eensgezindheid van groot belang. Het heeft sinds jaren het denken over deze problemen minder moeilijk ge maakt. Minister Luns zal dat moeten be amen. Gisteren haalde hij aan dat de nieuwe president Nixon dezelfde NAVO-politiek wil voeren als John son en dat daar beide partijen dus één lijn trekken. DEN HAAG >-* Omdat de rege- rings-Friendship wegens de mist niet van Ypenburg kon opstygen, moes ten minister Witteveen (Financiën), dr. Zijlstra (Nederlandsche Bank) en Jhr. Van Lennep (thesaurier-gene raal) gistermiddag in allerijl een DC-9 van de KLM charteren om op tijd bij het spoedberaad in Bonn over de geldcrisls te zijn. Het toestel, dat plaats biedt aan 87 passagiers, vloog naar Keulen. Van daar reisde het gezelschap per auto verder naar Bonn. Al met al een kost bare reis. (Van onze soo.-econ. redactie) DEN HAAG De regering over weegt een verhoging van verschillen de uitkeringen van de sociale verze keringen op grond van de gestegen loonindex. Deze stijging zal tenminste drie procent bedragen. In de Kamercommissie voor sociale zaken heeft minister Roolvink onlangs reeds een verhoging per 1 januari aangekondigd van genoemde uitke ringen ter compensatie van de invoe ring van de BTW en voorts een nor male aanpassing aan de loonindex. De berekeningen blijken thans zo tijdig gereed te komen, dat reeds met terugwerkende kracht tot 1 november i de verhogingen kunnen worden inge- 1 voerd. Deze zullen waarschijnlijk voor de gehuwde AOW-ers en de weduwen j met kinderen ca ƒ13,50 per maand gaan bedragen en voor de ongehuwde AOW-ers ca ƒ9,50 per maand. Ook voor andere sociale uitkerin gen zoals WAO en kinderbijslagen vallen verhogingen te verwachten. Een gelukkige maatregel waar juist in de laatste maanden van het jaar een extraatje goed van pas komt. Zoals wij reeds eerder berichtten gaan de uitkeringen per 1 januari nog eens met 1.1 procent omhoog als ge volg van de invoering van de BTW. PARIJS Van Zuid Vietnamese zijde is gisteren in Parijs meege deeld, dat president Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam van plan is een grote delegatie naar de Franse hoofdstad te sturen, waar onder meer politieke leiders, generaals en ju risten deel van uitmaken. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang Ik een eet onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratie. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad '1 l I I I I I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1