UISTOCHT TEGEN DE RIDDER ONBESLIST Franc nog overeind Pastoor en dominee als ambtenaar REVOLUTIONAIR PLAN VOOR UNIVERSITEIT Raad aanvaardde motie van afkeuring jr ;en Van der Spek klopte Fin Westerinen Real Madrid leed in Wenen weer nederlaag „Ik niet voel mij schuldig" KERK ZOU TROUWZAAL WORDEN n sportief cadeau? een fiets! fatsoen en respect misbruikt EN Senator: reeds eerder klachten tegen Hooykaas? EUROPACUP-VOETBAL geef moeder iets voor haar fiets! Vijftien amateurs in Amstelploeg Hoogleraarstudent en bediende, allen gelijk 11 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 (Van onze correspondent) GORKUM De conflictsituatie tussen de raad en burgemeester inkeV L. R. J. ridder van Rappard duurt voort. Op de weg naar betere srhoudingen is men in de gisteravond gehouden spoedeisende ver- maai idering geen stap verder gekomen. Zowel de raad als de burge- 4 de< eester hielden het been stijf. De laatste was niet bereid van zijn pend. !Wraakte uitspraken in een interview in het plaatselijk nieuwsblad, ik maar een woord terug te nemen. De raad heeft zich moeten ïperken tot het indienen en aanvaarden van een motie, waarin handelwijze van de burgemeester ten scherpste werd afgekeurd. Opere er leii ffie-a< werd ïn va» lattelaj een| curate ior de >e spoedvergadering werd alge- gezien als een bijeenkomst, isrin het pleit zou worden beslecht. bracht zoveel belangstellenden de been, dat publieke tribune, wet- iderskamer en de hal te klein Vla microfoons konden de tussles in de raadszaal worden ge ld. Zo behoefde niets te worden mist van een nogal enerverende gadering, waarin de raad bij mon- van de fraktievoorzitters een golf kritiek en verwijten aan het es van de voorzitter richtte, die er allerminst door uit het veld lagen toonde. Geen lapmiddelen Ie scherpste verwijten kreeg bur- leester Van Rappard van de prot. fraktle. Met nadruk stelde de Rrr (r J. H. M. Eckhardt dat lapmidde- thans uit den boze zouden zijn. gen of barsten achtte hij meer ?enst, omdat de raad, ambtenaren technische staf zich door de bur- ef de ieester °P hak genomen zouden len. Mijn fraktle is de mening toege- i, dat de grenzen van fatsoen en ?kt voor elkanders kwaliteiten voeten zijn getreden". Het zou gens de heer Eckhardt ook spor ter, eleganter en ridderlijker ge est zijn, als de burgemeester zijn ;role- 'Praken in een openbare raadsver- T. ering gebezigd had. Met nadruk en klaarde hij dat zijn fraktie de jdwijze van de burgemeester niet volgen. heer Eckhardt was het ln de nde plaats met de kwalificatie 51 de burgemeester over raad en hnische staf oneens, omdat enkele ipele feiten uit het oog verloren iden zijn. Hij gaf toe dat er onder beleid van de heer Van Rappard 1 wat tot stand is gebracht. Maar, dit is niet buiten de [e- schillende raden en technische ;n- in uw langdurige ambtsperiode gegaan, maar dank zij de mede- in- rking van deze, in uw ogen blijk- r onvoldoende gekwalificeerde asen, en ondanks hun gebrek aan Ie en gemis aan „groot denken". nu is gebeurd, is de beste propa- da voor het systeem van de „ge- Y! en" burgemeester", aldus de heer tardt. Hij wilde wel toegeven, dat woord „bestuurscrisis" mogelijk t te zwaar was. „Maar we zitten wel heel dicht tegenaan". Tenslot- stelde de heer Eckhardt dat zijn ktie zich op het standpunt had teld, dat: de voorzitter van de raad de ge wraakte uitdrukkingen in het in terview moet terugnemen; hij belooft op geen enkele wijze raad, wethouders en ambtenaren JF" ider dijk rste (Vervolg van pag 1) kringen van geld- en wissel- ■kt in Rome noemt men de be lten dat een eventuele devaluatie de frank een „bedreiging" zou I en vormen voor de Italiaanse „belachelijk". Zij achten het irschijnlijker dat de pariteit van lire zal worden verhoogd. Parijs Overigens ergert men zich er in geland aan dat Frankrijk de oor ten van de crisis waarin de frank 'keert niet in eigen land zoekt ar bij het internationale monetaire Isel en Westduitse mark. Men rinnert zich nog heel goed dat S rÜs de crisis rond het pond ster- ig een jaar geleden als een aan- legenheid beschouwde die Enge- 'd helemaal alleen moest oplossen. hHet is net een spelletje poker om i hoge inzet, waarbij de Fransen oberen de Duitsers te laten betalen >ls ze dat al zo vaak bij geschillen de EEG hebben gedaan", schreef Times. n New York is men van oordeel alleen zeer drastische maatrege- de huidige monetaire crisis kun- a bezweren. Wisselmakelaars ver achten zonder meer een verande- Jg van pariteiten, o kringen van de valutahandel ïht men dat een revaluatie van de *rk met vijf procent en een deva- atie van de frank met vijf procent redelijk compromis zou zijn. Op j manier zou de minste druk op pond sterling en de andere va- k'i worden uitgeoefend. in het openbaar aan te vallen in pers, radio en televisie; op vergaderingen van B. en W. het zakelijk element de boventoon zal voeren en persoonlijke sym pathieën en/of antipahtieën geen merkbare rol meer zullen spelen; de wethouders van hun kant eveneens de zakelijke en ge meentelijke belangen dienen te laten prevaleren boven de persoonlijke sympathieën en/of antipathieën en indien dit niet opgebracht kan worden, hun por tefeuille ter beschikking te stel len. Alleen bij een duidelijk uitspreken en naleven hiervan, zou Gorkum vol gens de heer Eckhardt een bestuurscrisis kunnen ontgaan. De fraktievoorzitter van de CH, de heer L. Th. Fennema, waarschuwde de eerste burger dat het uitermate moeilijk zal zijn een vruchtbare sa menwerking te verkrijgen, indien hij als burgemeester twijfelt aan de kwalitatieve en mentale instelling van de raad. Beroep Tenslotte deed de heer Fennema een dringend beroep op de burge meester, de gewraakte uitspraken te rug te nemen, om zodoende een basis te scheppen tot een algeheel verge lijk, waarop in de toekomst weer een goede samenwerking mogelijk zal zijn. Eerder reeds had de heer M. Mlg- chelscn als fraktievoorzitter de grie ven van de Partij van de Arbeid naar voren gebracht. Hij constateer de dat het bestuurlijke apparaat stagneert, een constatering, die in di verse vormen zelfs over de gemeen telijke grenzen in de openbaarheid is gebracht. Over het gebrek aan visie bij de raadsleden, door de burgemeester in het interview gesteld, toonde de heer Migchelsen zich niet weinig ver baasd. „Integendeel, het getuigde van een visionaire blik dat de raad al zes jaar geleden liet blijken dat zij van uw college, een duidelijk afgepaald beleid verwachtte, waarin het begrip stadsontwikkeling en meer nog stadsuitbreiding in al haar facetten tot z'n recht zou kunnen komen". Motie Hierop diende hij een motie in, met als inhoud, dat de strekking van het door de burgemeester verleende in terview aan het Nieuwsblad voor Gorkum en Omstreken, mede gezien tegen het licht van recentelijk plaats gehad hebbende gebeurtenissen, moet worden beschouwd als een onnodige en ongemotiveerde aanval op de ge meenteraad, op een deel der ambte naren en op een niet onaanzienlijk economisch aan Gorkum gebonden aantal inwoners, door de raad ten scherpste wordt afgekeurd. De heer W. J. van Beers (kath). zag in het interview slechts een facet van de moeilijkheden. Hij stelde dat een goed voorzitter de taak heeft tegenstellingen, vooral in de persoonlijke verhoudingen, te neutraliseren. „Naar mijn stellige overtuiging hebt u zich daar nooit veel moeite voor getroost en is dit zeker de laatste maanden niet het geval. Integendeel worden de te genstellingen eerder door u vergroot en de verhoudingen verslechterd. Daar dient beslist een einde aan te komen". Met nadruk stelde de heer Van Beers dat de raad de wil heeft een einde te maken aan de huidige situa tie. DEN HAAG Het pacifistische Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wijk vraagt de minister van onderwas en wetenschappen of tegen prof. dr. J. P. Hooykaas, die onlangs ontslag vroeg als hoogleraar aan dc Utrechtse uni versiteit, reeds eerder klachten zyn ingediend. Prof. Hooykaas heeft bij enkele ge legenheden gezegd, dat het intelligen tieniveau van middelbare scholieren en studenten wordt bedreigd door een „geboortegolf' bij de „lagere standen" en dat daarom verplichte geboorten- beperking bij die „stand" noodzake lijk is. De senator vraagt de minister of de ze het eens is met zijn opvatting, dat faculteiten moeten optreden tegen hoogleraren die zich schuldig maken aan „wartaal, aperte onzin en opvat tingen, die elk weldenkend mens ver afschuwt". Het Kamerlid doet een beroep op de bewindsman de „zaak-Hooykaas" niet als een bagatel af te doen en vraagt zich tevens af of het benoe mingsbeleid van hoogleraren moet worden veranderd. DEN HAAG De uitslagen van de woensdag gespeelde wedstrijden voor de Haagse schaakdagen luiden: hoofdgroep: vijfde ronde: Lange- wegRee V*Westerinen (Finl)Van der Spek 01; Tim manJongsma 10; Van GeetKa- valek (Tsjsl) afg. Stand na vijf ronden aan de kop: 1. Langeweg 3'/*, 2. Westerinen (Finl) 3 1 afg; 3. Ree 3; 4. Kavalek (Tsjsl) 2 2 afg. Kandidatengroep: Rost van Ton ningenKubicek (Tsjsl) 01, BöhmVan der Vliet 10; Van BaarleVan Halderen afg; VinkVan Dop afg. Ridder van Rappard onder vragenvuur (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het 14-daagse radioprogramma „Onder vragen vuur", dat de VARA-radio uitzendt, zal woensdag 27 november a.s. Gor- kum's burgemeester ridder Van Rap pard zich door een groep scholieren laten ondervragen. De uitzending is te horen op Hilversum II, 'a avonds tussen 8.40 en 9 uur. De burgemeester beantwoordt in eey fel betoog de scherpe kritiek op zijn uitlatingen. Er wordt met grote belangstelling geluisterd. WENEN w Opnieuw heeft het Weense Prater-stadion Real Madrid geen overwinning kunnen brengen. Dertien jaar geleden leed de Spaanse kampioensploeg in een Europacup- duel tegen hetzelfde Rapid een 13 nederlaag en ln 1964 verloor Real in hetzelfde stadion de Europacupfinale tegen Internazlonale, evenpe^s met 3—1. Zonder sterspeler Amancio uitko mend incasseerde Real Madrid ook woensdagavond in Wenen een neder laag, zij het dat deze met de 10 score binnen de perken bleef. Tien minuten na de hervatting scoorde linksbuiten Kaltenbrunner tot groot enthousiasme van de 45.000 toeschou wers het enige en winnende doel punt Tot aan de rust hield een sterk verdedigend spelend Real Madrid de Oostenrijkers op 00. Ondanks de natte sneeuw, die gestadig neerviel en vooral voor de Spanjas-den een handicap betekende, werden de aan vallen in hoog tempo uitgevoerd. Na de hervatting kwam Real iets meer in de aanval. Toch viel het beslissen de doelpunt ten voordele van de Oostenrijkers aan de andere kant. Kaltenbrunner, die Soendergard was komen vervangen, passeerde met een kopbal uit een hoekschop doelman Bètancourt. In de slotfase werd dui delijk dat de spelers onder de moei- Ridder in Antwoord GORKUM De verwachtingen, dat burgemeester Van Rappard na de aanvallen van de fraktievoorzit ters wellicht door de knieën zou gaan, zijn woensdagavond ijdel ge bleken. De magistraat heeft elke aanval afgeslagen. De ridder schroomde zelfs niet om op een nietsonziende wijze links en rechts nog enkele genadeloze klappen uit te delen. Anderzijds liet hij blijken, dat het niet zijn opzet is geweest een wig te drijven in de bestuurlijke verhoudingen. De heer Van Rappard heeft het interview gelaten voor wat het was en andere gronden aangewezen voor de thans ontstane bestuursproblema- tiek. Zo is er volgens de eerste burger veen sprake van een bestuurscrisis, noch van een bedreiging van de be stuurbaarheid van de gemeente. De raad zou zijn gekwetst, als mede in dienst van de gemeente zijnde ambtenaren; de voorzitter van de raad zou zich niet bij een op de mocratische wijze genomen besluit willen neerleggen; de gemeente zou bestuurlijk in een impasse zijn ko men te verkeren en de belangen van de gemeente zouden door een en ander zijn geschaad. „Vanwaar deze spontane on- voorzichtige uitbarsting? Van- j waar deze schier hysterische reac- j tie, waarbij de gehele stad, ja zelfs i een deel van het land wordt ge- i suggereerd, dat er in Gorkum nu I echt iets heel verschrikkelijks ge beurd zou zijn'", zo vroeg de heer Van Rappard zich vertwijfeld af. „Thans bevinden wij ons weer in de sfeer van mateloze geïrriteerd heid" zo bekende burgemeester Van Rappard, die zich in alle ernst af vroeg waar de raad zich nu eigenlijk over beklaagt. Hy gaf daar zelf een uitleg van. Hij stelde op de voorgrond dat hij zonder enig persoonlijk accent uiting heeft gegeven aan de onmiskenbaar aanwezige teleurstelling, na de bla merende raadsvergadering van vo rige maand, waarin de aanbeveling van b. en w. inzake de benoeming van een directeur van gemeente werken door de raad van de tafel werd geveegd. „Dat mijn uitlatingen in feite kwetsend zouden zyn geweest, laat staan dat zij als zodanig zouden zijn bedoeld, ontken ik ten stelligste. Hij hield een fel betoog, waarin hij beurtelings de wethouders, de raadsleden en de pers verwijten maakte van diverse „buitensporig heden", die zouden hebben geleid tot de thans gerezen misstanden. „Mijn incasseringsvermogen is, zo als u bekend is, groot. Daarom til ik niet zo zwaar aan al die beschuldi gingen van velen uwer, maar dan zal men met betrekking tot zijn grieven aan mijn adres bijzonder voorzichtig om niet te zeggen terug houdend moeten zijn. Slechts onder die voorwaarde ben ik bereid te zwijgen en in dit stadium geen ge fundeerde beschuldigingen te gaan uiten aan het adres van enkelen uwer, die dit waarachtig wel ver diend hebben. Ik zoek de strijd niet, maar in dien men mii haar opdringt, schroom ik nooit om lik op stuk te geven. Maar ik heb geen boodschap aan mensen die dan klagend gaan uit roepen: „dat beest is kwaadaardig, als je hem een trap geeft, bijt hij terug", aldus de burgemeester van Gorkum. De redder had aan de es- sensie van de zaak niets toe te voe gen, en twijfelde niet aan een goede zakelijke samenwerking in de toe komst. „Maar dat ligt niet alleen aan mij". (Van een onzer verslaggevers) „Het mooiste gesprek tussen kerk en wereld." Zo typeert burgemeester A. Oderkerk van Etten-Leur zijn plan de drie pastoors, de doken en de dominee van zijn gemeente als ambte naar van de burgerlijke stand op te laten treden, en het oude hervormde kerkje van Leur de functie van gemeentelijke trouw zaal te geven. Een trouwzaal, waarin na het burgerlijk huwelijk het kerkelijk huwelijk kan worden voltrokken door pastoor of dominee, die eerst als ambtenaar van de burgerlijke stand hebben gefungeerd. Ei van Columbus Hoe de burgemeester op dit revolu tionaire idee is gekomen? Het 350 jaar oude kerkje leende zich niet meer voor de eredienst, maar de Ned. Hervormde Gemeente, Monumenten zorg zowel als het gemeentebestuur wilden het gebouw als monument be waren. Besloten werd dat de gemeente, met behulp van verscheidene subsi dies, op naam van de hervormde ge meente de restauratie zou uitvoeren, waarna zij voor het symbolische be drag van een gulden het kerkje zou kopen. De burgemeester: „We vonden het ontzettend jammer als dit kerkje, de eerste protestantse kerk, die als zo danig in Brabant is gebouwd, zou verdwijnen. Maar we moesten wel een bestemming vinden, om geld voor de restauratie te krijgen. Het was daarom een zeer gelukkige sa menloop van omstandigheden, dat ons gemeentehuis ruimte nodig had." Het ei van Columbus: „Mij schoot te binnen dat we de nodige ruimte zouden kunnen scheppen door de trouwzaal in het raadhuis voor ver gaderingen te gaan gebruiken, en het gerestaureerde kerkje tot gemeente lijke trouwzaal te bestemmen." Geen bezwaren Het plan van de burgemeester stuitte juridisch niet op bezwaren. Volgens het Burgerlijk Wetboek kan via een gemeentelijke verordening het kerkje gemeentelijke trouwzaal worden. Ook kunnen priesters en do minees tot ambtenaren van de bur gerlijke stand worden benoemd. De kerk blijft ook de plaats waar kerkelijke huwelijken kunnen wor den voltrokken. De burgemeester heeft een mooie renaissance-tafel ge kocht, die als altaar voor de rooms-katholieke eredienst en als avondmaalstafel voor de protestantse diensten kan worden gebruikt. „Ik zie die avondmaalstafel als decorum, waarvan ik me voor kan stellen dat protestanten vinden dat het in een kerk thuishoort, hoewel ik weet dat bij een huwelijksinzegening geen avondmaal wordt gevierd." IIol grote voordeel Burgemeester Oderkerk ziet het grote voordeel van de combinatie ge meentelijke trouwzaal/kerk in de mo gelijkheid burgerlijk en kerkelijk hu welijk na elkaar te kunnen sluiten. „Bij ons eigen huwelijk heb ik het altijd iets naars gevonden dat we bij het burgerlijk huwelijk mijn vrouw had toen een mantelpakje aan een hele plechtigheid hadden, en een paar dagen daarna bij het kerke lijk huwelijk mijn vrouw nu in het wit weer de bruid was. Zo'n plechtigheid kun je niet in tweeën knippen; je moet twee keer het jawoord zeggen bij iets dat één hoogtepunt had moeten zijn." Nadat de burgemeester van het 20.000 inwoners tellende Etten-Leur de wethouders voor zijn plan en thousiast had gemaakt, wist hij zich ook de medewerking van de enige protestantse dominee, de hervormde ds. B. J. Blaauwendraad en de pastoors te verzekeren. Reserves Dominee en pastoors waren zeer ingenomen met de mogelijkheid bur gerlijk en kerkelijk huwelijk op één plaats te kunnen voltrekken. Het denkbeeld hen als ambtenaar van de burgerlijke stand te laten fungeren „moet nog worden bekeken". Bis schop H. Ernst van Breda heeft ech ter doen weten, dat hij geen voor stander is van het plan. Hy ziet er een tendens in, die ingaat tegen het duidelijk in het licht tredend stre ven om aan het burgerlijk huwelijk meer waarde en betekenis te geven dan thans het geval is. De bisschop vindt dit streven juist en blijft voor stander van een apart gesloten ker kelijk huwelijk. Ds. Blaauwendraad wil zyn op volger (hij gaat in maart naar Rot terdam als jeugdpredikant) niet voor een voldongen feit stellen. Burgemeester Oderkerk wil zelfs zo ver gaan na het voorlezen van de volgens het Burgerlijk Wetboek voorgeschreven akte, direct daarop het kerkelijk huwelijk te sluiten, zo dat de huwelijksvoltrekking één pro cedure wordt, met zo mogelijk één formule. Commentaar dominee Dit gaat ds. Blaauwendraad, die wij om commentaar vroegen, te ver. „In principe onderschrijf Ik heel graag wat de burgemeester wil, met dien verstande dat duidelijk blijft dat Ik het burgerlijk huwelijk sluit als ambtenaar van de burgerlijke stand, en daarna het huwelijk als dominee inzegen. Ik wil niet als 't ware onder de kerkdienst door het burgerlijk huwelijk voltrekken. Als ik zou optreden als ambtenaar van de burgerlijke stand, vertegen woordig ik in mijn grijze pak de staat, maar daarna in toga ben ik een ander. *k wil vooral de indruk voor komen dat dominee het huwelijk sluit." En onkerkelijken? Als de raad akkoord gaat met het plan van de burgemeester, en het kerkje de trouwzaal van Etten-Leur BURGEMEESTER ODERKERK brug tussen kerk én wereld wordt, zullen ook burgerlijke huwe lijken zonder kerkelijke inzegening daar worden voltrokken. Kan dat bij onkerkelijke paren niet op bezwaren stuiten? De burgemeester meent dat on kerkelijke mensen de sfeer van een kerk op prijs zullen stellen, „Laat ik het zo zeggen: als ik het geld had voor de inrichting van een nieuwe trouwzaal zou ik die zo in laten rich ten. Er is bijvoorbeeld een orgel, maar we leven in een tijd dat ook onkerkelijke bruidsparen orgelmu ziek willen hebben." Burgemeester Oderkerk vindt het bovendien een aantrekkelijke ge dachte dat het kerkje van Leur een voorbeeld wordt van samenwerking tussen overheid en kerk („een gesprek tussen kerk en wereld") en een voorbeeld van ontmoeting van rooms-katholieken en protestanten. GENT Het Nederlandse koppel Peter PostLeo Duvndam heeft nog steeds de leiding in de zesdaagse van Gent. Woensdagavond lagen de Ne derlanders op de eerste plaats met 138 punten voorsprong op de Belgen Patrick Sercu en Rik van Looy, die niet alleen mindei punten hadden (105), maar ook nog een ronde ach terstand hadden opgelopen. Op twee ronden volgde het Duits/Belgische duo Schultz/Seeuws met 115 punten Gerard Koel, die samen met de Australiër Bill Lawrie rijdt, bevond zich op de zevende plaats met drie ronden achterstand en 102 punten. lijke omstandigheden te veel van hun conditie hadden gevergd. WENEN Het Tsjechische Spar- tak Trnava heeft in Wenen dn wedstrijd voor de achtste finales van het tornooi voor landskampioenen te gen het Finse Repas Lathi met 9^1 gewonnen. Bij de rust stonden d® Finnen, die er de voorkeur aan had den gegeven hun thuiswedstrijd in Wenen te spelen, al met 30 achter. Jaarbeurssteden NEWCASTLE Newcastle United, de Engelse ploeg die Feijenoord in de eerste ronde van het Jaarbeursste- dentornooi uitschakelde, heeft zich geplaatst voor de achtste finales door een 10 overwinning op Sporting Lissabon. De eerste wedstrijd in Lis sabon was in een 11 gelijkspel geëindigd. BOLOGNA OFK Belgrado heeft zich eveneens geplaatst voor de adhtste finales. De tweede ontmoe ting tegen AC Bologna eindigde on beslist: 11. De Zuidslaviërs hadden de eerste wedstrijd met 10 gewon nen. HAMBURG In Hamburg kwam HSV Hamburg in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde tegen Slavia Praag tot een 41 overwinning. Bij rust hadden de Westduitsers al een 31 voorsprong. De tweede wedstrijd volgt op 27 november. ATHENE Voor 20.000 toeschou wers speelde het Griekse Panathinai- kos met 00 gelijk tegen Bilbao. D® tweede ontmoeting wordt volgend® week woensdag gespeeld. BOEDAPEST Via een 91 over winning op Aris Saloniki plaatste Doza Ujpest zich voor de achtste fi nales. De ruststand was 41 in het voordeel van de Hongaren die de eerste wedstrijd met 2—1 hadden ge wonnen. LEIPZIG Het Schotse Hibernian kwam in Lepzig een ronde verder via een 10 zege op Lokomotiva. Het beslissende doelpunt werd na rust gescoord. Hibernian zegevierde in da eerste wedstrijd met 31. Standard Luik gaf GVAV voetballes GRONINGEN s De Belgische club Standard Luik heeft woensdagavond in Groningen in een vriendschappe lijke wedstrijd weinig moeite gehad (04) met een matig voetballend GVAV, dat de PSV-ers Schmidt-Hansen en Van der Kuylen als gastspelers had opgesteld. De veel beweeglijker spelende Belgen hadden al bij de rust een flinke voorsprong (0—3) door treffers van Nagy (2x) en Colonval op de zwak verdedigend® Groningers. AMSTERDAM Voor de amateurploeg van Amstel zijn voor het komende wle- lerselzoen vijftien renners gecontracteerd, de ploeg, die weer onder leiding van Her man Krott zal rijden, bestaat uit: Nan no Bakker (Wlerlngerwerf), Floor de Bree (Schln veld), Fedor den Hertog (Amster dam). Jan Hordijk (Rotterdam), Albert Huizebosch (Bellen). Plet van Katwijk (Oploo), Karei Keyb-ck (Schaesberg), Mat- thljs de Koning (Scherpenzeel), Fred van Lachterop (Amsterdam), Plet Neeskena (Haarlem). Jan Vlot en Wlcher Vlot (Wan- neperveen). Arnold Voogt (Seherpenzee), Peter van der Voort (Amsterdam) en Joop Zoetemelk (Rljpweterlng). Professionalisme doet intrede in atletiek NEW YORK De mogelijkheid dat atleten niet langer de „stiefkinde ren" van de sport zullen zijn en net als bijv. boksers en wielrenners geld kunnen verdienen aan hun sport, lijkt groot. Een groep promotors uit Californië heeft het plan opgevat in 1969 in tien Amerikaanse steden met een groep van ongeveer 300 atleten een reeks wedstrijden te organiseren. De atleten tekenen een eenjarig contract en krijgen daar 10.000 dollar (ongeveer 37.000 gulden) voor Op de 30 wedstrijden in juni, juli en begin augustus zal dan nog voor vier mil joen dollar (bijna 15 miljoen gulden) aan prijzen te winnen zijn. In Kopenhagen heeft het Deense voet balelftal woensdagavond ln een vriendschappelijke Interlandwedstrijd met 5—1 gewonnen van Luxemburg. BIJ de rust was de stand t1. De Deense doelpunten werden gemaakt door Jensen (2) en Wi- berg (3), die twee strafschoppen benutte. Het enige Luxemburgse doelpunt werd eveneens uit een strafschop gescoord door Klein. NIJMEGEN Een werkgroep van de Katho lieke universiteit in Nijmegen is met een revolu tionair plan gekomen dat een radicale vernieuwing beoogt van de universitaire structuren. Het plan stelt een zo ver doorgevoerde vorm van democrati sering voor, dat alle leden van de universiteit (personeel, wetenschappelijke staf en studenten) evenveel te vertellen hebben over het beleid en de organisatie van de universiteit. In het plan is geen plaats meer voor curatoren, die uit de burgery zijn benoemd en vaak te ver afstaan van wat werkelijk leeft binnen de universiteit. De universi teit moet zichzelf gaan besturen, waarbij wetenschappe lijk korps, overig personeel en studenten op voet van ge lijkheid meebeslissen. Geen geheimen Het ontwerp komt neer op een uiterste vorm van de mocratisering Een van de gevolgen hiervan kan zijn, dat vrijwel niets uit de universitaire wereld nog geheim zal zijn. Uitzonderingen op deze regel moeten worden ge motiveerd. Het plan is in een recordtijd van twee maanden opge steld door een werkgroep waarin alle geledingen van de universiteit vertegenwoordigd waren. Het rapport is be doeld als een discussienota. Op 1 april zullen de conclu sies uit deze discussies in het plan worden verwerkt en zou een experimenteerfase van drie jaar kunnen begin nen, waarin de nieuwe bestuursstructuur wordt beproefd. Decentralisatie Een van de kenmerken van het rapport is een sterke decentralisatie van bestuursbevoegdheden naar de lagere niveaus, dus naar faculteiten, secties en vakgroepen. De democratisering stoelt op de gedachte dat het functione ren van de universiteit een verantwoordelijkheid is van allen die erbij betrokken zijn en dat dus alle geledingen medebeslissingsrecht moeten hebben. Op deze manier kan een einde worden gemaakt aan de vaak ondoorzichtige^ tweekoppige leiding: de Senaat beheert thans het onder wijsbeleid en het curatorium het financieel-economisch® gedeelte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11