„Goedkope demagogie" in aanval Kloos - Roolvink Reactie Westen verrast Kremlin Beter contact met de NA V O-be velliebbers Onvoldoende geleide bij verplaatsen ambtenaren DE SENATOREN DE GAAY FORTMAN (AR) EN BOETES (PACIFIST) WAREN GISTEREN VER ONTWAARDIGD OVER DE ONGEWOON PER SOONLIJKE AANVAL VAN DE HEER KLOOS OP MINISTER ROOLVINK: .,WIJ SPELEN HIER NIET EERST OP DE MAN." Staatsgreep in Mali Ook r.k. aannemers |J[ akkoord met fusie CONSUL NA INVAL TS JECHOSLOW AKI JE WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 A. H. KLOOS B. ROOLVINK LarL- ik sn I President afgezet ABIDJAN De president van de Westafrikaanse republiek Mali, Mo- dibo Keita, is gisteren volgens radio- Mali door militairen afgezet. Een ..militair bevrijdingsconité" met aan het hoofd luitenant Moussatraore heeft de macht overgenomen en vrije verkiezingen in het vooruitzicht gesteld. President Sekou Touré van Guinea één van Afrika's linksgerichte lei ders heeft intussen in verband met de staatsgreep een spoedbijeenkomst gevraagd van de staten die aan de riv'er de Senegal liggen. Waarnemers menen dat de staatsgreep het werk is van jonge officieren en niet van de legerleiding. Keita was behalve president ook premier, en beheerde tevens de por tefeuille van defensie er buiten landse zaken. In januari van dit jaar ontbond hij het parlement en be noemde hij een raadgevende verga dering van 28 leden. Mali behoort tot Frans Soedan en is sinds 22 septem ber 1960 onafhankelijk. De militaire junta heeft een avond klok ingesteld en samenscholingen verboden. Over het lot van de president, zijn ministers en de leiders van de rege rende Soedanese Unie is niets be kend. Er is geen melding gemaakt van bloedvergieten. MODIBO KEITA, de door militai ren afgezette president van de Westafrikaanse republiek Mali. DEN BOSCH De ffusie tussen de christelijke en rooms-katholieke organi saties van bouwpatroons is thans een feit Na de NCAB heeft nu gisteren ook de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond zijn fiat gege ven en wel met 304 tegen 2 stemmen. De nieuwe vereniging (Algemeen ver bond ondernemers bouwnijverheid) heeft ca. 4800 leden, dat is een-derde van de Nederlandse bouwondernemers. Voor bezwering van een crisis VOELEN VELE NEDERLANDERS ZICH THUIS. Zuid-Afrika biedt u: veel ruimte, veel natuur prachtig klimaat goede salarissen lage belastingen prettige werkom standigheden veel faciliteiten geen taalprobleem Nederlandse vakmensen van harte welkom. Vragen staat vrij, schrijf dus gerust om Informatie aan. Zuid-Afrikaanse Immigratie-Attaché. Raamweg 8, Den Haag. DEN HAAG De Franse generaal Beaufre heeft giste ren op het congres van de Hogere Krijgsschool een plei dooi gehouden voor een com municatiesysteem tussen rege ringsleiders en bevelhebbers van alle NAVO-landen teneinde te komen tot een betere crisis beheersing (crisis manage ment). Zo'n waarschuwings- en communi catiesysteem, zei hij, zou de partners in staat stellen hun men'ng te geven over de situatie en het zou hun inspraak verlener, in het te volgen beleid. Men zou er voorts goed aan doen van tevoren een soort van In ventarisatie te maken van alle beslis singen die mogelijk zijn in geval van een crisis, aldus de Franse generaal. Beaufre sprak in Den Haag. waar de Hogere Krijgsschool haar 100-ja- rig bestaan viert met een tweedaags congres onder het motto „afschrik king en ontspanning". De generaal, die de crisis defenieerde als een toestand van spanning gedurende welke een escalatie kan ontstaan naar een militair conflict, hechtte een groot belang aan een juiste crisis-be- heersing. Sinds een directe aanval op het westen min of meer onmogelijk is geworden door het nucleaire po tentieel van beide partijen is het risi co dat men loopt toegenomen: Een schoolvoorbeeld van crisisbeheersing vond hij het beleid dat gevoerd is in de Cuba-crisis. index overigens niet alleen. De heer Middelhuis (kath.v.) betoogde dat dit punt het verder goede wetsontwerp ontsiert. Enkele leden van zijn fractie hebben er moeite mee. Ook de heer De Gaay Fortman zei dat bij ARP en CHU ernstige bedenkingen op dit punt bestaan. Hij betreurde de hardnekkigheid waarmee de minister hieraan vast houdt. De minister kreeg alleen volledig steun voor het wetsontwerp van de WD-woordvoerder Louwes. De bewindsman legde er in zijn antwoord de nadruk op dat de keuze voor de gemengde index een voorlo pige keuze is. Het georganiseerd be drijfsleven is niet tot een eensluidend advies kunnen komen. De regering moest toen wel een beslissing nemen. Het zal mij, aldus minister Roolvink, een vreugde zijn de loonindex toe te passen als dit enigszins mogelijk is. Toepassing van de gemengde index is op dit moment beter omdat we niet weten hoe de vrije loonvorming zich zal ontwikkelen. Het gevaar van een opkrikkende werking van de minimumloonwet op de overige lonen is niet denkbeeldig. En dan zouden in de zwakke be drijfstakken die moeten sluiten juist de minimumloontrekkers het slacht offer geworden. Het wetsontwerp stelt het mini mumloon od 135,- per week. De be- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG NW-voorzitter A. H. Kloos heeft giste ren bij de debatten in de Eerste Kamer over de Minimumloon wet een geprikkelde sfeer opgeroepen door de wijze waarop hij minister Roolvink over dit wetsontwerp kritiseerde. De heer Kloos zei letterlijk: ..Meent de minister het morele recht te hebben, terwijl zijn eigen inkomen 12 maal zo hoog is als dat van de mi nimumloontrekkers, een schraal stuk je welvaartsgroei aan de minimumloon trekkenden te mogen onthouden". Hij doelde hiermee op het gekozen sys teem van een gemengde loon- en prijsindex voor de jaarlijkse aanpas sing van het minimumloon. De heer Kloos betoogde dat bij toe passing van de gemengde index jaar lijks twee tot drie procent wel- vaartsverlies optreedt waardoor het minimumloon in ongeveer 10 jaar zijn functie zal verliezen. Hij be pleitte daarom toepassing van de loonindex; waarbij de gemiddelde loonstijging wordt gevolgd. „Ik neem het de minister persoonlijk kwalijk dat dit wetsontwerp is ingediend", aldus de heer Kloos. Prof. De Gaay Fortman (a.r. die ook namens de OH-fractie sprak, zei de opmerkingen van de heer Kloos te betreuren. „Dit is goedkope demago gie. Men moet in de Eerste Kamer geen discussie voeren volgens het principe „eerst de man en dan de bal", aldus de heer De Gaay Fort man. Verrassend was dat ook de pacifist Boetes het optreden van de heer Kloos afkeurde De heer Boetes is bekend om veel processen over de toelaatbaarheid van de raambiljetten en spandoeken met „Johnson Moor denaar" er op. Ook heeft hij destijds geprotesteerd tegen het feit dat een deel van zijn rede, waarin hij mi nister Veringa zo'n raambiljet aan bood, niet in de Handelingen van de Kamer is opgenomen. „Men moet", betoogde de heer Boe tes, „altijd de functie-uitoefening, waar men kritiek op kan hebben, van de persoon scheiden. De heer Kloos heeft dit niet gedaan. Hij is in dit opzicht ver over de schreef gegaan." gaan." V reemd De heer Kloos nam bij de replieken niets van zijn woorden terug. Hij zei van de reacties op zijn betoog vreemd te hebben opgekeken. „Waar om mag men zich niet tot de minister richten? Politiek is voor mij een zaak van het geweten. Ik meen. aldus de heer Kloos, dat dit voor de mi nister evenzeer geldt. Als men zo'n gewetensvraag hier te hard vindt, is dat waarschijnlijk mijn schuld. Maar ik houd van duidelijkheid en wil de zaken graag duidelijk zeggen". Prof. De Gaay Fortman merkte in tweede termijn nog op dat elk lid van de Kamer politiek bedrijft van uit zijn geweten Men mag natuurlijk naar iemands geweten vragen maar de heer Kloos koppelt hieraan een opmerking over het inkomen van de minister. Als hii dit namens de frac tie van de PvdA heeft gedaan vind ik dat jammer, aldus prof. de Gaay Fortman. Minister Roolvink gaf er de voor keur aan liever niet op de persoon lijke opmerkingen van de heer Kloos en de discussies hierover tussen de senatoren in te gaan. „Wat mij be treft zand er over" aldus de be windsman. De heer Kloos stond in zijn kritiek op de toepassing van een gemengde windsman zei, dat nergens ter wereld zo'n goede regeling was getroffen. De SER zal om de drie jaar advies uit brengen over een correctie op het mi nimumloon. Minister Rooivink bestreed de op vatting van de heer Kloos dat het wetsontwerp te weinig rekening hield met de. positie van de mini mumloontrekkers De PvdA-woord- voerder had in dit verband de vraag gesteld of men „zijn minste broeder iets mag onthouden wat men voor zich zelf wenselijk acht." De minister was hierdoor „pijnlijk getroffen". Als juist de :aagst betaalden door de opkrikkende werking van het mi nimumloon moeten worden ontslagen is toepassing van de loonindex op dit moment volkomen a-sociaal, aldus de minister. Bij de replieken zei de heer Mid delhuis (kath.v.) dat de pluspunten in het wetsontwerp voor hem over heersen. De Eerste Kamer zal volgen de week dinsdag stemmen over de minimumloonwet. Verwacht wordt dat het voorstel zal worden aange nomen. ^LLSJ N.V. ALVANA Oen Haag tal. 070-03 09 43 MOSKOU De Russische leiders zijn verrast door de omvang en kracht van de be zorgdheid in het Westen over het ingrijpen in Tsjechoslowa- kijc. Zij zijn eveneens verrast door de tegenstand die zij in Tsjechoslowakije hebben on dervonden en zij hebben ge merkt dat de stationering van de 500.000 militairen in dat land grote logestieke problemen met zich meebrengt. Tot deze conclusie kwam de Ame rikaanse democratische senator Gore, De wereldzeeën beschikken over een on voorstelbare rijkdom aan algen. Algen bezitten een hoog eiwitgehalte. In Duitsland is men er in geslaagd brood uit algen te bereiden. Het viel niet in de smaak. Dieren blij ken minder kieskeurig, vandaar dat er nu veevoe der van bereid wordt. Professor Kraut in Dort mund heeft een speciaal bassin, waarin hij algen kweekt. De algen verme nigvuldigen zo snel dat men twee tot driemaal per week moet oogsten. Van Algen is in ons land nieuw op de markt een fijne crème die bestemd is voor de vette, onzuivere en acné-huid. Het verzacht de huid en al na enkele dagen ver minderen de irritaties sterk. Dit is te danken aan natuurlijk jodium, or ganische mineralen en mi nerale zouten. Het spul is sinds kort verkrijgbaar bij drogisten en parfume rieën, heet Algallne en zit in een eenvoudige plastic flacon. Algaline B, groen van kleur, is bijzonder gevita mineerd en geschikt bij ernstige onzuiverheden Melkdieet Machines nemen ons het zware werk uit han den. Motoren draaien in plaats van onze spieren, Boodschappen halen we met de auto, op z'n best met de fiets. In nieuwe flats lopen we alleen tol de lift De wal keert nu het schip. Wij. die angstvallig waakten niet te veel werk te verrichten, onze spieren te sparen, merken met schrik dat we dikker wor den. We eten teveel en krijgen bewegingsarmoe de. Bij een onrustbarende gewichtstoename verdient het aanbeveling de hoe veelheden voedsel te be oerken en te zorgen voot méér lichaamsbeweging. Een zevendaags melk- iieet kan uitkomst bren- ?en. Het is een verant- voord dieet dat gemakke- ijk is vol te houden en 'rij snel resultaten af- verpt. U kunt het aanvra ten bij het Nederlands Tuivelbureau. postbus «530. Rijswijk Z.H. Eer briefkaartje is voldoende i krijgt het dieet gratis huis gestuurd! Streng volgehouden le ert dit dieet plm. 900 ca- orieën per dag. Het fol dertje geeft nog prak tische aanwijzingen. van de huid, voor jongens en meisjes in de puberteit bijvoorbeeld of bij menstruatiepuistjes. 's Avonds de huid reinigen met Algalait, een reini gingsmelk. Afnemen met tissue, afspoelen met wa ter. Géén zeep gebruiken! Daarna Algaline in de huid masseren tot deze verzadigd is. Alles op de huid laten, eerst de vol gende morgen afspoelen met ruim lauw water. Is de huid door deze kuur wat tot rust ge bracht, dan is Algaline A, rose, voldoende om de talgklieren zo te houden en een sterke gezonde oloed-doorstroming te be vorderen. Bij snel geïrri teerde huid: geen koffie, specerijen, varkensvlees of alcohol. De Algalait kost ƒ4.95 of f8.75 (grote flacon), Algaline A of B 9,75. 't Smeert dun uit, voldoende voor een maand huidverzorging. Berkian Amsterdam intro duceerde deze algén-kuur Kleur in de keuken Kloek zei de koffie in het kannetje, en het kind van vroeger kon zich zo'n koffiekannetje dat W. G. van de Hulst in zijn boek jes beschrijft, goed inden ken. Van gekleurd -email ïatuurlijk. Datzelfde email- le zien we weer te rugkomen in de keuken, felle primaire kleuren van ketels pannen en kannen. Zelfs gietijzer maakt zijn rentrée. Heel mooi zijn de Copco-pannen, vervaar digd door de oude Deense gieterij Christensen, gego ten en geëmailleerd in brillante kleuren. Vorm geving en kleur maken de nannen geschikt om zo van het fornuis op tafel te gebruiken. Het gietijzer laat de pagnen (en dus de gerechten) lang warm blijven. Een flinke kook pot met een inhoud van 4.2 liter in de kleuren rood of blauw verkrijg baar komt op ƒ52.50, een beeldig sauskommethe op komfoor met waxinelich tje ƒ24,- een Deens potje dat gewoon een sieraad is op de keukenplank van matzwart emaille (inhoud 2.3 liter) 28,50. De pannen op de foto zijn in de handel In de kleuren rood, blauw, oranje of groen. Impor teur: Luiting Alkmaar. Opgepast als u zulke pan nen of potten aan oma ca deau wil doen: ze zijn ta melijk zwaar om te han teren! Vloer in blik Er zitten legio mensen in een oud huls, die toch het comfort zoeken van modern wonen. Sinds kort is er voor hen een nieuw tje op de markt, namelijk Flecto. dat voor Europa in België vervaardigd wordt. Het gaat om een soort vloer in blik. Het bestaat uit een blik grondlaag, een blik vloeibare plastic •n een blik kleursnippers. Het gaat zo: vloer vlak maken. Een grondlaag wnbrengen laten dro gen. Met kwast of rol de vloeibare plastic opzetten en daarin kleurige snip- oers strooien. Is de vloer besnipperd. dan laten dro- ten. Goed ventileren want de lucht is nogal door- Iringend. Losse snippers wegvegen, onregelmatig lestrooide plekjes bewer ken met vloeibare plastic in nieuwe snippers strooi en. De laatste laag is weer olastic zodat de kleursnip pers „in" de vloerbedek king komen. Een dag op laten dro gen, en de vloer opschu- ren. Is de vloer helemaal schoon, dan laatste glanslaag plastic opbren gen. De vloer is slipvrij. slijtvast, bestand tegen vele bijtende stoffen, bestand tegen koude en hitte en wordt gereinigd met een natte dweil. Voor keukens, badkamers, toi letten. werkkamers, tafel bladen terrassen, enfin teveel om op te noemen. Het spul is verkrijgbaar 'n tien kleurcombinaties. We zagen het in Doe het :elf zaken. U kunt het aanbrengen op een on- dervloer van linoleum, be ton, tegels, hout, glas en metaal, alleen niet op kurk of aluminium. Het eggen van deze moderne /loer uit blik vergt geen mkele scholing of bijzon der gereedschap. Herfstmenu Kastanje-aardappelpur 3/4 kg kastanjes, ca. l'/t dl bouillon, 12 g sui ter, 30 g boter, aardappel- >uree van vier ons aard appelen. De kastanjes wassen en inkerven, drijvende kastanjes verwijderen. Ze tien minuten koken, pel len en gaarkoken in de bouillon met suiker in ca uur. De kastanjes fijn- malen of zeven, verwar men. de boter erdoor roe ren. De aardappelpuree toevoegen en goed heet laten worden. Bij spruit jes en rundvlees, fruit toe. toe. Cantharellcnsoep 3/4 li ter water of bouillon, 1/4 1 melk, 200 g cantharellen. 40 g bloem, 40 g boter, zout, peper, citroensap, aroma. De cantharellen schoon maken en wassen, grote ?xemplarer. doorsnijden Gaarkoken in het water of de bouillon (of in tien minuten gaarsmoren in wat boter en later aan de Gebonden soep toevoegen). Boter of margarine smel ten, de bloem toevoegen bet water of de bouillon m de melk er in kleine boeveelheden bijschenken onder goed roeren. De soep enige minuten laten doorkoken en afmaken met de cantharellen, pe per. zout, aroma en iets citroensap. die, samen met zijn collega Peil, een 140-minuten durend gesprek gehad heeft met premier Kosygin. Dit gesprek vond gisteren in het Kremlin plaats. Uit de uitlatingen van de Russische premier konden de senatoren opma ken dat de Sowjetunie desondanks niet van plan is haar troepen terug te trekken uit Tsjechoslowakije. Kosy gin verdedigde de inval met het ar gument dat deze was geschied krach tens de bepalingen van een verdrag dat door de regering in Praag is on dertekend. Hij merkte op dat Ameri kaanse troepen zijn gelegerd in West-Duitsland. Okinawa en Japan, eveneens krachtens overeenkomsten die gelijkenis vertonen met de situa tie in Tsjechoslowakije. Samenwerking Kosygin zei tegen de beide senato ren dat de Sowjetunie nog steeds graag met Amerika wil samenwerken in de richting van ontspanning en een vreedzaam naast elkaar bestaan, maar dat een politieke ontspanning moeilijk te bewerkstelligen is als het ene land sterker wil zijn dan het andere. De Rus drong er bi) de Amerika nen op aan dat hun land met de Sowjetunie spoedig onderhandelingen begint over beperking van de ra ketsystemen. Tevens had hij graag willen zien dat de ondertekening van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens bespoedigd wordt. Twintig ton brandende hennep op een vrachtwagen met aan hanger heeft gistermiddag het verkeer op de rijksweg Den Haag-Amsterdam, ter hoogte van Leiden, in beide richtingen ern stig belemmerd. De brand ontstond op de vluchtstrook, nadat de bestuur der, de 21-jarige J. v. d. W. uit Wateringen, van een passerende automobilist het sein had gekre gen dat er een baal van zijn auto gevallen was. Deze hennep was tussen de vóórwillen blijven zitten. Toen de chauffeur het zeer brandbare spul probeerde te ver wijderen vloog de auto plotseling in brand. Vermoedelijk was de hennep tussen de voorwielen door wrijving gaan smeulen. De Leidse brandweer kreeg na drie kwartier assistentie van de brandweer van Leidschendam. Pas daarna slaagde men er in het vuur te blussen. Er hadden zich toen aan beide zijden van de vuurzee lange files auto's gevormd. Alois Vereecken gaat vooruit BRUSSEL De 23-jarige Bel gische metaalarbeider op wie vorige week in Gent een rechterlong werd overgeplant, gaat goed vooruit. Hij is al tweemaal drie kwartier op geweest en eet en drinkt nu normaal. De patiënt, Alois Vereecken, leed voor de operatie aan een acute sili- cose. Hij is gehuwd en vader van een kind. De longtransplantatie, uitge voerd onder leiding van prof. Derom, was de eerste in België en op het Europese vasteland en de achtste in de medische geschiedenis. In de voorgaande gevallen zijn de patiënten allen min of meer korte tijd na de transplantatie overleden. ARKA-voorzitter J. J. Loerakker: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De instelling van een centraal bureau rijksdiensten dat dc spreiding van die rijksdiensten begeleidt, heeft tot nu toe niet veel geholpen om de onrust onder de ambtenaren over verplaatsing van de diensten weg te nemen. Iedere com municatie tussen dit bureau en de organisaties van overheidspersoneel ontbreekt, aldus de heer J. J. Loerak ker, algemeen voorzitter van de Al gemene Rooms-Katholleke Ambtena- renvereniging in de rede waarmee hij dinsdag in De Doelen het twee dagen durende congres dezer vereni ging opende. De overheid moet, zo meende de heer Loerakker er veel meer mee rekening houden dat zij met de diensten ook mensen overplaatst. So ciale bindingen gezinssituaties, ver plichtingen tegenover familieleden, in vele gevallen eer beperkt budget, al deze factoren achtte de heer Loerak ker mede bepalend voor het oDleggen der verplichting aan de ambtenaar om de te vemlaatsen dienst te vol gen. De vier centrales van over heidspersoneel hebben de vioorzitter van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken, mr. C. van Veen. een voorstel gedaan over een door deze centrales in satnenwerkine met enige verzeke ringmaatschappijen op te richten on derling waarborgfonds ziektenkosten- regeling rijksambtenaren. Deze ziektekostenregeling, zo ver telde de heer Loerakker, is het ge volg van het verwerpen van de wet ziektenkostenvoorziening ambtenaren door de Tweede Kamer in februari De nieuwe rpgeling is. in afwijking van de verworpen wettelijke, een vrijwillige. ZP benadert in de verstrekkingen zoveel mogelijk de bestaande. Ook gepensioneerden kun nen er aan deelnemen. Deelnemers kunnen niet om gezondheidsredenen worden uitgesloten. De centrales van overheidspersoneel met uitzondering van de central" voor hogere ambte naren. die tot m> toe niet bereid was aan het ontwero mee te werken krij gen een belangrijk deel in het beheer van dit waarborgfonds. POSITIEF De heer Loerakkej zei dat de staatssecretaris zich positief tegeno ver de plam.en heeft opgesteld. Ad ministratieve medewerking in de vorm van centrale inning van de pre mies is mogel'jk De heer Locrakker merkte op dal het hoofdbestuur wil meewerken aan salarisverbetering voor lagere en middelbare ambtenaren vla een wij ziging van het salarisbesluit buiten i de ruimte om. De salarisverhoging per 1 januari dient, zo meent de heer Loerakker, zo te zijn dat het reële inkomen van de ambtenaren ten minste blijft gehand haafd: er 'uilen zich behoorlijke prijsstijgingen voordoen. Het ARKA-bestuur acht de wette lijke minimumbezoldiging te laag. Het wil die uezoldiging jaarlijks la ten toetsen aan de loonindex en niet, zoals nu, aan de orijsindex. Het meent, dat in 1969 het inkomen progressief moet groeien met percen tages tussen vijf en zeven en een half om ieder de bestedingsmogelijkheden van het afgelopen jaar te doen be houden. „Mode in werkkleding" was de naam van de show die gisteren door het modehuis van Teddy Tinling in Lon den werd gegeven. Op de foto: twee jurkjes voor kelnerinnen. Links een zwart dacron minijurkje met een kanten schortje en rechts een dacron japonnetje in de kleuren zalm, zwart en wi*. LEEK De 66-jarige G. van Wijk uit Leek was gistermiddag op slag dood, toen hij in zijn wotonplaats werd aangereden door een auto. De man stak met zijn fiets een weg over. Twee andere auto's konden hem ook niet meer ontwijken en reden over het slachtoffer heen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7