VREDESPILOOT START ACTIE VOOR BIAFRA I Garages willen snel I Internationale druk op kolonelsbewind LEONE TREEDT AF TEMIDDEN YAN MASSALE STAKING vraaa uw winkelier van HOFNAR 100% tabak Uit de Haagse hof geplukt IC luur Twee miljoen gulden voor voedsel nodig 1400 rebellen op West-Irian geven zich over 50.000 auto's kwijt Prins nam afscheid van deelnemers aan monsterrace Blauw oog Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Beroep van betogers Moskou verworpen Twee weken geëist tegen Otto Boetes ■rS 5 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 e tijd 4 ;enerat c verti van I dienstU tie. 3 zijn I l\A JAMAHI DUURDER DOOR BTW IMIIIIH V(.1\S MINDER WAARD st recht van koop C v.o. p.pind. zonder eerste storting demonstraties in üle modellen te Rotterdam dagelljkt in 10-4 uur door onze Wurlltzer-organlst 2 XX WALVIS. Reeds duizenden muzIeMIefliebbew leer» J met het normale notenschri/t door mid- van het- unieke aanwllssyiteem op do JJ tolltzer-school vlot orgelspelen. norme sortering ^ano'SPrijzen v.a. 675.- tuur met recht van koop vana^. 5- p.mnd. zonder eerste storting .et wel hoge inruilwaarde.. voorllw oude PIANO, HARMO- I NIUM of ELECTRONISCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen bij **- Wurlitzer-importeur: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „De mooiste gift die men kan bedenken is voedsel sturen aan mensen die zonder deze gift ten dode zijn op geschreven". Met deze woorden stimuleerde de Israëlische vredes- piloot Abi Nathan gisteravond op een persconferentie de juist ge starte aktie Kerstschip Biafra. De campagne wordt in Nederland georganiseerd door de stichting Terre des Hommes en Luchtbrug voor Biafra. Abi Nathan die al vele vluch ten naar Biafra maakte, is er een van de initiatiefnemers van. Doel van de aktie is twee miljoen gulden bijeen te brengen voor het sturen van een schip en enkele vliegtuigen met 5.000 ton voedsel en medicamenten. Als dit geld er komt zal het schip 15 december uit Nederland kunnen vertrekken en via New York naur Sao Tomé varen. In New York moe ten Amerikaanse en Canadese voor raden worden opgehaald. In deze beide landen wordt namelijk eveneens aktie gevoerd. TEKORT Aanleiding tot de campagne is het dreigende voedseltekort dat in januari wordt verwacht. Abi Nathan: „Nu al sterven er dagelijks in Biafra twintig duizend mensen. Begin volgend jaar zal dit aantal nog veel groter zijn". En dit nijpende tekort is een ge volg van het feit dat de bevolking de oogst van yams, grote zoete aard appelen,' eerder heeft binnengehaald dan normaal om de hongersnood te lenigen. Dit gebeurde op een moment dat de aardappelen nog maar een kwart van de omvang hadden, zodat kan worden gesteld dat de totale voedselproduktie dit jaar maar 25 procent zal zijn van Executie Panagoulis verhinderen f' er Is ec eze' ATHENE Vele landen ev efenen druk uit op het kolo- ml 2 elsbewind in Athene om de noi tecutie van Panagoulis te ver kol inderen. De wegens samen- en ti Wering tegen de staat ter dood »rel eroordeelde Panagoulis zou olgens het .politieke comité" "R an de verzetsbeweging ,,De- ina locratische Unie" morgen- ali« chtend om zeven uur worden ier. Rechtgesteld. ran W De moeder van Alexandros Pana- I aulis heeft gisteren uitstel van de Guteren arriveerde op Schiphol de "hekse actrice Aspacia Papasanasiou een actie te voeren tegen de ter- j2?0er0Orde'in? van dc 30-jarige 4jeco# Panagoulis. die iverd beschul- van een aanslag op de Griekse Write minister Papadopoulos. executie gevraagd. Zij deed dit tegen de wil van haar zoon die tijdens het proces de rechters vroeg hem ter dood te veroordelen, opdat zijn ver zet tegen de huidige machthebbers in Athene zou worden gerechtvaardigd. Het verzoek van mevrouw Pana goulis wordt behandeld door de mili taire commandant van Athene, gene raal Gitzikis, die belast is met de tenuitvoerlegging van het doodvon nis. In Athene zijn ook verzoeken om clebientie ontvangen van paus Pau- lus, de Franse minister van cultuur, André Malraux, de regering van West-Duitsland. De Sowjetunie, Ita lië, Oostenrijk en van de Zwitserse socialistische partij. Ook minister Luns heeft contact opgenomen met de Griekse regering. Demonstraties In Rome demonstreerden enkele duizenden met stokken gewapende betogers tegen het gevelde doodvon nis over Panagoulis. De betogers poogden een politiekordon bij de Griekse ambassade te doorbreken maar slaagden daar niet in. Er vielen tien gewonden. In Milaan marcheer den duizend studenten op naar het Griekse consulaat. Dit liep uit op ge weld toen de politie met knuppels de betogers uiteen sloeg die met stenen gooiden. De grote Italiaanse vakbonden hielden vandaag een staking van vijf minuten uit protest tegen het dood vonnis. De Griekse actrice Melina Mercou- ri voorspelde dat als Panagoulis geëxecuteerd wordt, dit het begin zal zyn van een algemeen verzet in Griekenland Duizenden mensen zoals hij (Panagoulis) zullen in opstand komen om de junta omver te werpen, zei ze op een persconferentie in Londen. Man pleegt ontucht met buurjongens NIJMEGEN Vijf jaar lang heeft een 36-jarige alleenwonende man in Nijmegen kans gezien ontuchtige han delingen te plegen met zeker 20 bij hem in de buurt wonende jongens. Hij lokte de jongens, die in leeftijd varieerden van 7 tot 16 jaar, zijn huis binnen door te vertellen dat hij leuke spelletjes kende. Met kleine geldbe dragen of grove bedreigingen legde hij hen later het zwijgen op. Pas nadat een van de jongens thuis iets over de spelletjes van buurman ver teld heeft, kon de politie ingrijpen. de oogsten van de afgelopen jaren. Volgens Abi Nathan kunnen de vijf duizend ton voedsel althans voor lopig enig soulaas bieden. Als een meer effectiever oplossing van het probleem ziet hij echter een onmid dellijk staakt het vuren en een direct daarop volgende wereldaktie. De aktie wordt gesteund door de Nederlandse chirurg dr. Middelkoop, die nog in Biafra is en de dezer dagen teruggekeerde Tweede-Kamer leden Dankert en Imkamp. Het giro nummer van de aktie is 55500 (met melding Kerstschip Biafra) en in lichtingen over de inzameling kan men telefonisch krijgen op de num mers 020-944907 en 947777. DJAKARTA Meer dan 1400 vol gelingen van de Westiriaanse rebel lenleider Lodewijk Mandatjan heb ben zich zaterdag op drie plaatsen overgegeven, meldde gisteren de !e- gervoorlichtingsdienst in Djakarta. Volgens de mededeling hadden de le den van de Beweging vrij Papoea 77 wapens bij zich. De Indonesische legervoorlich- tingsdienst schat de totale sterkte van de beweging op 4000 man. Men zei te verwachten dat Mandatjan zich ook spoedig zou melden. Enkele weken geleden beloofde de regionale militaire commandant, bri gade-generaal Sarwo Edhi, de opstandelingen een goede behande ling als zij zich voor eind november zouden overgeven. AMSTERDAM De Nederlandse autohandelaren hebben zo'n 50.000 gebruikte auto's in voorraad die ze graag voor het einde van dit jaar kw(jt willen z(Jn, omdat ze per 1 januari over de verkoop van deze tweedehands auto's ook twaalf pro cent belasting over de toegevoegde waarde moeten betalen. Dit houdt ook in dat het publiek er rekening mee moet houden dat de handelaren het volgend Jaar bij in ruil van een oude auto een lagere inruilwaarde zullen geven. De BTW heeft geen invloed op de prijs van nieuwe auto's. KNEVSJES Als voordeel van de BTW ziet de heer J. Lang, voorzitter van de BTW-commissie van de RAI, dat de Prins Bernhard ontving gisteren voor zijn 'kleinzoons drie Koala- speelgoedbeertjes uit handen van de Australische zaakgelastigde J. D. McCredie, die evenals de prins aanwezig was bij het af scheid van de Nederlandse equipes voor de Londen-Sidney-autorally. HAMBURG Op een veiling in Hamburg heeft een Amerikaanse verzamelaar bijna 3000 mark betaald voor een uit 1915 stammende pente kening van Adolf Hitler. Het was voor de eerste maal dat in de Bondsrepubliek werk van Hitier werd geveild. In het Londense Paladium ont moette prinses Anne van Enge land de drie Amerikaanse meisjes, die samen The Supremes heten. Het wereldberoemde trio trad gisteravond op tijdens de Royal Variety Performance. DEN HAAG Prins Bernhard heeft gisteren bij het paleis Huis ten Bosch in Den Haag afscheid genomen van het Nederlandse team automobi listen, dat meedoet aan de race van 16.500 km van Londen naar Sydney. De monstertocht wordt gemaakt in twee Dafs 55. De automobilisten: Rob Slotemaker Rob Janssen, jhr. David .*'*1 Lennep en Peter Jissink, waren in hun auto naar Huis ten Bosch gekomen. De tijdelijke zaakgelastigde van Austra lië in ons land, J. D. McCredie, gaf elke equipe een boemerang als sym bool voor de wens, dat zij gezond en wel zullen terugkeren. Bij dit afscheid op het plein voor het paleis was ook de bemanning aanwezig van het vliegtuig dat beide ploegen vanuit de lucht diensten zal verlenen. Het nationale team hoopt op 17 de cember in Sydney aan te komen. De start voor de wedstrijd heeft in Lon den plaats. Via Frantoijk wordt door Duitsland, Oostenrijk en Joegoslavië naar Bulgarije gereden. Van Turkije gaan de rijders door Iran, Afgha nistan, Pakistan, India, vanwaar naar Freemantle in Australië wordt geva ren. In dit werelddeel volgt het moei lijkste deel van het traject dwars door de Australische woestijn. De Nederlandse equipes bestaan uit Da vid van Lennep Peter Hissink en Rob Slotemaker Rob Jansen. Verwacht wordt, dat slechts enkele auto's de finish in Sydney zullen ha len. MUNSTER De Westduitsers Wolfshohl en Junckermann hadden dinsdag bij het ingaan van de vijfde nacht ln de Zesdaagse van Munster de leiding met 161 punten. De Denen Lykke en Eu- gen bezetten de tweede plaats met 97 pun ten. De Nederlanders v.d. Lans en Van Midden stonden zesde met een achterstand van acht ronden. DOOR Wanneer iemand, die altijd recht van leden was plotseling hinkt, kim je belangstellend informeren, wat hem of haar overkomen is. Een arm in het gips dwingt ge woon tot informatie, anders zou je een harteloos wezen schijnen. Maar wat doet men, wanneer in de kennissenkring een blauw oog verschijnt? Achter een blauw oog zit gewoon lijk een handgemeen. Deuren die onverhoeds openslaan; een stoel waarover gestruikeld is. zijn prachtige smoesjes, maar een reconstructie zal uitwijzen, dat er veel bont en blauw kan zijn na zo'n ongeval, maar het oog net niet. Het beste is dus het oog te nege ren. Dat is heel moeilijk, want niets is aantrekkelijker voor de aandacht, dan zo'n oog. Toen ik dan ook de keurigste aller mannen tegenkwam, het linkeroog zwart omrand met kleine geel-groe- ne uitschieters versierd, lukte het me niet de verbazing van mijn ge zicht te weren. Informeerde toch huichelachtig lief naar gezondheid van vrouw en kroost, de blik richtend op het rech teroog, dat mij weliswaar niet blauw maar wel gekweld aanzag. Bitter antwoordde hij: „Het is niet wat jij denkt... Geen bonje thuis...." Van de deur en de stoel geloof ik toch niet, dacht ik. Maar nu wilde ik de waarheid en niets dan de waarheid weten. Die hij vertelde en ongeloofwaar diger was dan de grootste leugen! Hij woont, men diene de situatie te kennen, op een portiekwoning. Dat betekent één gezamenlijke trap en dan een portaal met vier huisdeuren. Een ingewikkelde constructie var. in en over elkaar gebouwde kamers behorende tot de vier verschillende huizen, is daar achter die deuren. Het gevolg is, dat men in de keuken van de een de conversatie in de huiskamer van de ander al spoedig kan volgen. Het was zijn gezin dan ook niet ontgaan, dat de nieuwe buren nogal eens van mening verschilden en el kaar dat in vrij krachtige termen duidelijk maakten. Maar geen haar op zijn hoofd had er iets vreemds in gevonden, toen hij op een dag thuiskomend, de buurman in zijn colbertje op de trap had ontmoet. Hij had nog vriende lijk gewaarschuwd: „Het gaat net gieten...." Was toen met grote sprongen de trap op gerend, vrolijk weer heerlijk thuis te zullen zijn. In een flits was het gebeurd. Er ging een deur open. Niet die van eigen huis maar van de buren. Er zwaaide iets en toen had hij even niets gezien, alleen een smakkende deur gehoord. Buurvrouws vaatdoek had hem een voltreffer gegeven die, dat snap te hij later uit de conversatie achter de muur, voor buurman bestemd was geweest. „En dan moet je weten, dat die man vóór ze er kwamen wonen, mé opbelde om te vragen of er rustige buren waren, want in hun vorig buis v<»nden ze het zo gehorig en van die ellende wilden ze af..." Zijn rechteroog keek me trouw hartig aan, maar in het blauwe lin ker meende ik toch een boosaardige schittering te zien.... invoer van de Duitse kneusjes min der aantrekkelijk zal worden, door dat het fiscale voordeel op deze au to's vervalt Dit jaar worden er 320.000 personen auto's verkocht, voor volgend jaar wordt een verkoopcijfer van 350.000 auto's verwacht Aan bijzondere ge- bruiksbelasting levert dit de overheid 330 miljoen gulden op. Als we er parkeerruimte voor zouden krijgen, is het de zaak wel waard, meende de heer Lang. Verder zag hij als nadeel van de BTW een verhoging van de repara tiekosten en de benzineprijs. Dringt direct door tot aan de baard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. j Hartoperatie Onlangs las ik in uw blad dat prins Claus een hartoperatie had bijge woond in Leiden. Als reden werd ver meld dat de prins een bijzondere be langstelling heeft voor de geneeskun de. Deze reden is m.i. echter te zwak om het bezoek van ZKH te verdedi gen. Mijn huisarts heeft een groter# belangstelling voor de geneeskunde. Hartoperaties behoren niet bijgewoond te worden door toeschouwers. Prins Claus was toeschouwer, geen leerling. Alleen personen voor wie dergelijke operaties werkelijk van belang zijn zouden deze bij moeten wonen. Ope raties zijn er niet voor toeschouwer?, doch voor degenen di eer wijzer van worden. Rotterdam K. Kranendonk. Huurbelasting (5) De huurbelasting is alleen te billij ken als ieder, die in verhouding tot. zijn inkomen te goedkoop woont, hier in betrokken wordt. Al gaat het pri mair niet om het geld, zoals de mi nister zei, het is in elk geval een be lasting en dientengevolge dient deze last zo rechtvaardig mogelijk verdeeld te worden. Als men het accent op de doorstro ming wil leggen dan meen ik dat ve len, die nu moeten betalen, reed? „doorgestroomd" zijn. Zij hebben goedkope, niet onder de huurbelasting vallende woningen verlaten om duur dere woningwetwoningen te betrek ken. De gemeentelijke overheid stimu leerde deze doorstroming met een ver huiskostenvergoeding van 500 tot 800 zonder te weten welk soort wo ning men betrok Zelfs bij informatie wist men hierop geen antwoord te ge ven. Daarom kan het voorkomen dat ie mand met hetzelfde inkomen die in eenzelfde type woning zit met dezelfde huur wél huurbelasting moet betalen en' zijn buurman niet. Waarom moet iemand die meei dan 15.000 per jaar verdient, in een woning van 75 per maand zit en zelfs geen huurverho ging krijgt (wel huurcompensatie!) buiten schot blijven? Hierbij komt nog dat geen rekening wordt gehouden met het inkomen van de vrouw. De huurbelastingwei is kennelijk in de politieke sfeer getrokken. Rotterdam J. Snoey. Vloeken (3) Onder het bondsvolk Israël werd een vloeker gestenigd. Heden ten dage zouden er geen stenen genoeg zijn om al die duizenden vloeken, die er per dag geuit worden, te straffen. Laten de vloekers echter niet denken dat de Heer één vloek ongestraft zal laten. Hun vloeken zullen letterlijk in ver vulling gaan. Nieuwiand A. Boogcrt. ROME De regering van pre mier Leone is gisteren afgetre den terwijl het land wordt ge troffen door massale stakingen. Het volgende kabinet zal waarschijnlijk een coalitie van christen-democraten, socialisten en republikeinen worden. De minderheidsregering van Leone is vijf maanden aan het bewind ge weest. Politieke waarnemers zien in het aftreden een poging van Leone om de Nationale Raad van de christen-de mocratische partij, die vandaag bij een is geweest, voor een voldongen feit te plaatsen. Deze Nationale Raad had aanvankelijk over het lot van het kabinet zullen beslissen. Er dreigde een nederlaag voor de rege- MOSKOU Het opperste gerechts hof van de Sowjetunie heeft gisteren de beroepen verworven van vijf per sonen die tot gevangenisstraffen of verbanning waren veroordeeld omdat ze gedemonstreerd hadden tegen de invasie in Tsjechoslowakije. Het zijn dr. Pavel Litwinof, een kleinzoon van de vroegere minister van buitenlandse zaken Maxim Lit winof, mevrouw Larissa Daniel, de echtgenote van de veroordeelde schrijver Joeri Daniel, de taalkundige Konstantin Babitski, de student Va- dim Valone en de arbeider Wladimir Dremljoega. Zij waren niet bij de behandeling van hun zaken, die vier uur duurde, aanwezig. Ongeveer 50 vrienden en sympathisanten verza melden zich bij het gebouw. De vijf verdachten waren vorige maand wegens verstoring van de openbare orde en het verspreiden van anti-Sowjetpropaganda veroor deeld tot resp. vijf, vier en drie jaar verbanning naar een afgelegen ge bied in de Sowjetunie, twee jaar en tien maanden gevangenisstraf en drie jaar gevangenisstraf. ALKMAAR De officier van justi tie bij de Alkmaarse arondissements- rechtbank heeft gisteren twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstrag ge ëist tegen het PSP-Eerste Kamerlid Otto Boetes te Heiloo, omdat hij in maart pamfletten met een beledigende tekst over president Johnson voor zijn raam hing en deze pamfletten ook ver spreidde. De echtgenote van de heer Boetes, mevrouw C P. Boetes-Ridder, hoorde f 100 boete of tien dagen hechtenis te gen zich eisen voor medeplichtigheid. De rechtbank zal op 3 december uit spraak doen. ring bij de stemming over een door de meerderheid in het parlement geëiste commissie van onderzoek naar de werking van de geheim# dienst. Als meest waarschijnlijke opvol gers van Leone worden de huidige leider der christen-democraten Ma- radio Rumor en de minister van fi nanciën Emilio Colombo beschouwd. Als de coalitie tussen democraten en socialisten niet hersteld wordt zou de 60-jarige Leone wellicht voor de der de maal verzocht worden premier te blijven. De massale staking heeft intussen het hele land verlamd. Het treinver keer ligt stil, de post wordt niet be zorgd. en de scholen zijn gesloten. Aan deze staking, de grootste van na de oorlog, nemen twee miljoen amb tenaren deel en zij is georganiseerd om kracht bij te zetten aan de eisen voor betere sociale voorzieningen en hervorming van het promotie-sys teem bij de overheid. Inmiddels is gebleken dat de ge meenteverkiezingen die zondag en maandag zijn gehouden een winst hebben opgeleverd voor de christen-democraten en verlies voor de communisten. Azalea's en Cyclamen. 2 planten waar u lang plezier van hebt. In rood, wit en roze. Gezellig in huis. Want planten brengen sfeer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5