WESTDUITSE UITVOER AAN BANDEN JAMIN Steeds meer in Praag Luns bemiddelt in Nabije Oosten Commentaren OLGA Rood-China niet in VN Het Kwartet Franse geldmarkten gesloten Parijs bezuinigt op begroting Grieken in hongerstaking HET STOKPAARDJE YAM DE SINT GROOT 100 gram 85 LUXE 200 gram 165 Bejaarde 3 weken dood in woning Minder mist Suggesties voor Jarring Schoolkinderen moeten nablijven van deze glanzende onder- zettertjes (met tijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe JLeidse Courant Woensdag 20 november 1968 49ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen pirceteur: F. Diemei Iredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ,,Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoetf' Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ROY JENKINS Actie tegen executie DEN HAAG Achttien Griekse man nen en vrouwen zjjn vannacht om half een voor de Griekse ambassade aan de Alexanderstraat In Den Haag een hon gerstaking begonnen uit protest tegen ie terdoodveroordeling van Aleskos Panagoulis. Een krijgsraad achtte hem schuldig aan onder meer een moordaan slag op de Griekse premier Papadopou- ts. Onder de Griekse hongerstakers be vindt zich de actrice Aspacia Papatha- nasiou, die uit Londen overkwam om aan de actie deel te nemen. De betogers willen de hongerstaking volhouden tot zij een beslissing over het lot van Pana goulis hebben vernomen. Uit de gehele wereld wordt druk op het Griekse bewind uitgeoefend het doodvonnis niet te voltrekken. Zie pagina 5. KARLSRUHE Een Westduitse [aanklager heeft een echtpaar ervan beschuldigd militaire geheimen te hebben verstrekt aan de Oostduitse [inlichtingendienst. Het echtpaar, van wie de man vroeger werkte op het ministerie van defensie in Bonn, zal 'zo snel mogelijk worden berecht. Een Amerikaanse zware bommen werper van het type B-52 is van morgen bij het opstijgen van de ba- ais Kadena op het eiland Okinawa (Japan) neergestort en uitgebrand. 'Alle zeven bemanningsleden konden et toestel verlaten. Twee van hen louden ernstig gewond zijn. PARIJS/BONN De Westduitse minister van economische zaken, Karl Schiller, maakte gisteravond bekend, dat zijn regering de Mark niet opwaarts zal herwaarderen (revalueren). Zij zal door middel van onmiddellijke belastingmaatregelen op het ge bied van de in- en uitvoer de stabiliteit van de prijzen in het land waarborgen. Die maatregelen zijn dan een lastenverzwaring voor de uit voer (ongeveer vier procent) en een verlichting voor de in voer (vijf procent). De bedoeling is het uitvoeroverschot op de Westduitse handelsbalans, dat dit jaar kan oplopen tot zeventien miljard mark, te verminderen. De onzekerheid over de Franse frank bleef bestaan. De Franse geldmarkten waren vandaag gesloten. Evenmin was er valutahandel in Nederland, Engeland en West-Duitsland. De beteugeling van de uitvoer zal waarschijnlijk tot vijftien maanden beperkt blijven en is bedoeld om het land te beschermen tegen de in Ame rika, Frankrijk en Engeland te ver wachten prijsstijgingen. Franse regeringskringen hebben het Westduitse besluit begroet „als eerste officiële en openlijk bekend gemaakte stap van internationale samenwerking om het monetaire evenwicht te bewaren". Tekort verminderd De Franse regering heeft van nacht het fiat van de Nationale Ver gadering gekregen voor de steun maatregelen voor de frank. Slechts de communisten stemden tegen de besnoeiing van de begroting 1969. Premier Couve de MurviHe diende zelf 'het wetsontwerp in, waarin het begrotingstekort wordt gehalveerd tot twee miljard frank. De Franse regering overweegt de instelling van een bijzondere com missie die voorstellen moet uitwer ken voor een reorganisatie van de Franse geld- en kredietmarkt, zo be richt Le Monde. De televisietoespraak van Couve de MurviHe heeft in Zwitserse bank- kringen over het algemeen geen gun stig onthaal gekregen. De stemming op de wisselmarkten is niet rustiger geworden. De vraag naar Franse franken voor latere levering is zeer gering. Franken worden nog steeds onbeperkt aangenomen, maar ze wor den onverwijld over de grens ge bracht en aan Franse banken ver kocht. België De Belgische eerste minister -Eys- kens heeft gisteren in de Kamer van volksvertegenwoordigers veTklaard, dat de regering zich geen zorgen maakt over de Belgische frank. Premier Wilson overlegde gisteren met zijn ministers van economische zaken en financiën over de Franse en Westduitse maatregelen om de j monetaire crisis op te lossen. De j Britse minister van financiën, Roy I Jenkins, is vandaag naar Bonn ge gaan om overleg te plegen met de Westduitse regering. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft maandag in een woning in de Van Ostadestraat het stoffelijk overschot gevonden van de 68-jarige heer G. M. Determeiier. De doodsoor zaak kon noc niet worden vast gesteld. Uit niets blijkt echter dat er misdrijf in het rpel zou zijn. De man is vermoedelijk omstreeks 30 oktober overleden. MüNCHEN Gistermiddag werd op ongeveer 300 meter van de West- duitse-Tsjechoslowaakse - grens een Tsjechoslowaakse militair dood in een plas bloed aangetroffen. Er wa ren enige uren voordien schoten ge hoord en men neemt aan dat deze de vermoedelijke vluchtende soldaat golden. Een en ander is door de Westduitse politie bekendgemaakt. PRAAG De stakingen en protest acties tegen de beperking van de vrij heid in Tsjeehoslowaküe bereiden zich nog steeds uit. De zestigduizend studenten die in Praag en andere grote steden in staking zijn, krijgen steun van grote groepen arbeiders, zoals werknemers bij de wegenaanleg, de scheepsbouw, grote machinefabrieken en ook mijnwerkers. Premier Cernik heeft de studenten opgeroepen hun actie te beëindigen omdat geleidelijk het gehele onderwijs wordt ontwricht. Sinds maandag hou den zij de faculteitsgebouwen in Praag bezet. In een program van tien punten pleiten de studenten voor voortzetting van het liberale beleid, de vrijheid van meningsuiting, vergadering en reizen en opheffing van de weer ingestelde perscensuur. De politie laat de studenten onge moeid omdat zij zich houden aan hun belofte om niet de straat op te gaan. Het was de bedoeling dat de studenten vanavond hun staking zouden be ëindigen. Nadat prinses Margriet gistermorgen de helihaven van het Rode Kruis- ziekenhuis in Den Haag officieel had geopend, ontving zij voor haar zoon Maurits een speelgoedhelikopter. De prinses schrok een beetje, toen de mini-helikopter onverwacht in werking trad, terwijl zij met bur gemeester mr. V. G. M. Marijnen het fraaie stuk speelgoed bewonderde. en/of het bestede bedrag aan een matras Dit z|jn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: Mevr. Klappa, Adelaarsweg 64 bis, Amsterdam-Noord. H. Mulder-Ruiter, Pr. Bernardlaan 6, Hattem. Mevr. AJ.M. Droste, Pannerdenseweg 67 b, Doornen- burg. Mevr. Donkers, Pieter Breughelstraat 7, Helmond. Cd,. Cleeren, Barn steenhorst 190, Den Haag. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. Resolutie verworpen NEW YORK Opnieuw heeft de Algemene vergadering van de Ver enigde Naties een voorstel verworpen om communistisch China als VN-lid te aanvaarden en nationalistisch China uit te stoten. Het was de acht tiende maal in negentien jaar dat over deze kwestie werd gestemd. Met de afgedragen kleding van een genie heeft menig talent zich nog lange tijd heel netjes gekleed. SIRIZJS Af Reactie verrast Kremlin Af Reportages van Spelen sloegen goed aan „Als ik een pony had, behoefde i me nu niet te dragen." DE BILT Terwijl zich boven Rusland en Scandinavië een ge bied van hoge luchtdruk hand haafde, is boven West- en Mid den-Europa de luchtdruk regel matig blijven stijgen. Hierdoor is er ook boven de Alpen een hoge- drukgebied ontstaan, terwijl een kleine storing, die gisteren boven onze omgeving aanwezig was. vrijwel geheel is opgevuld. Als gevolg van deze ontwikkeling ble ven de luchtdrukverschillen in onze streken klein en duurde het rustige weer voor. Depressies, die bij de Azoren ontstaan, trekken in de richting van Ierland maar buigen daar naar het noorden af en verdwij nen in de richting van IJsland Ze laten het weer boven het Europese vasteland vrijwel onge moeid. Wel neemt de wind een weinig toe uit zuidelijke richting en dringt iets koudere lucht uit Frankrijk verder ons land bin nen. Overigens blijft het somber weer, waarbij de kans op mist kleiner wordt. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon: minder dan 50 procent; min. temp.: van 0 tot 5 graden onder normaal; Max. temp: van 2 tot 8 graden onder normaal. Kans op een droge perioden van minstens 12 uur: 90 procent. Kans óp een geheel droog et maal: 80 procent. 21 november Zon op 8.10. onder 16.41; Maan op 10.13, onder 16.55: 27 november eerste kwartier. Tegen de Albanese-Cambodjaanse resolutie stemden 58 landen, vóór 44 landen terwijl 23 leden zich van stem ming onthielden. Onder de voorstem mers waren Frankrijk, Engeland en Rusland, onder de tegenstemmers de Verenigde Staten. Nederland onthield zich van stemming. Tevoren was het voorstel praktisch getorpedeerd doordat besloten werd de resolutie als een belangrijke kwes tie te bestempelen, waardoor zij met tenminste een tweederde meerderheid had moeten worden goedgekeurd. BRUSSEL Onderhandelingen over een regeling van het geschil bij de Fordfabrieken te Genk in Belgisch Limburg hebben gisteravond tot een beginselakkoord geleid. Bijzonderheden over het beginsel akkoord waren gisteravond nog niet bekend. De arbeiders van de Fordfabrieken in Belgisch Limburg legden ruim 4 weken geleden het werk neer. Zij eisten optrekking van hun lonen tot het niveau dat bij de Fordfabrieken in Antwerpen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Luns speelt een rol in de pogingen, het conflict in het Nabij Oosten op te lossen. Dat mleek gisteren in de openbare vergadering van de Kamercommissie voor buiten landse zaken. Mr. Luns vertelde een beroep op VN-secretaris Thant te hebben ge daan om de duur van de missie van VN-bemiddelaar Jarring te verlen gen. Officieel eindigt Jarrings werk op 30 november. Oe Thant antwoordde dat de sug gestie van minister Luns besproken was met Italië en voorgelegd zou worden aan Denemarken en Frank rijk. Alles moet. gedaan worden om te voorkomen dat het conflict in de VN komt na Jarrings falen. Een te legram waarin de heer Thant voor het Nederlandse initiatief dankte, las minister Luns gisteren in de Ka mer voor. Wat precies de suggesties inhou den die minister Luns gedaan heeft om de bemiddelingspogingen van Jarring weer op gang te krijgen, ver telde hij niet. Hij had gisteren nog de Israëlische ambassadeur in Den Haag gesproken. Zoals men weet is mr. Luns al eerder bemiddelend op getreden tussen Israël en de Arabi sche landen. Panagoulis Mr. Luns deelde verder mee dat de regering nog voor het uitspreken van het vonnis over de Griek Pana goulis bij het Griekse bewind een poging heeft ondernomen, geen dood vonnis te doen voltrekken. Over Nigeria zei minister Luns: „De wapenleveranties zijn opgeschort. Het is mogelijk dat toch nog een ver zekeringscontract is afgesloten in de hoop dat de uitvoer hervat zal wor den. Maar sinds 10 juni is geen Ne- Speculatie F)E internationale geldcrisis is op nieuw bezworen. De Franse franc wordt niet in waarde vermin derd en de Westduitse mark wordt niet duurder. Voor beide munteen heden vond men een voorlopige op lossing. Hiermee is het gevaar echter niet definitief afgewend. In het bijzonder geldt dat de franc, zolang namelijk de Franse politiek in bepaalde op zichten niet ingrijpend wordt ge wijzigd. Frankrijk, dat zélf nog niet zo lang geleden weigerde mee te helpen om het Britse pond sterling te redden, is thans in nog sterkere mate afhanke lijk geworden van de steun van an deren. Het aanvaardt deze hulp echter met een hooghartigheid, die het vermoe den wettigt dat de Franse president ook uit de jongste crisis niets wil leren. De oorzaak ervan wordt niet weggenomen. Zolang de Franse president de na tionale grootheid van zijn land tracht te bevorderen met prestige-objecten (eigen kernmacht) en Engeland bui ten de EEG te houden, kunnen moei lijkheden niet uitblijven. Door te speculeren op de bereidheid van andere landen, in crisissituaties bij te springen omdat het hun eigen belang zou zijn, zet hij veel op het spel. En niet alleen voor zijn eigen land. Crisis TTALIË zit middenin een kabinets crisis, die niet uit de lucht is komen vallen, maar reeds maanden geleden haar schaduwen vooruit wierp. Het christen-democratische minder heidskabinet van Leone bleef slechts aan, omdat geen akkoord kon worden bereikt over herstel van de oude coalitie. Na de verkiezingen in het voorjaar weigerden de socialisten de samen werking met de christen-democra ten voort te zetten, omdat zij de ver liezende partij waren geweest. De te genstellingen waren zó groot, dat een overgangskabinet moest worden ge vormd teneinde de partijen gelegen heid te geven een akkoord uit te wer ken. Die overeenstemming is uitgebleven( omdat de socialisten hun polltiekd huid zo duur mogelijk willen verko pen en de christen-democraten niet van plan zijn de prijs te betalen die van hen wordt gevraagd. Leone heeft nu met zijn ontslagaan vrage een poging gedaan, de twee belangrijkste partijen te dwingen tot een vergelijk te komen. Of het zal lukken? De kans is niet groot. Men verwacht een langdurige crisis, tenzij spoedig wordt ingezien dat alleen een nieuw minderheidska binet (met een meerderheid in het parlement achter zich) uitkomst kan brengen. Een gelukkige oplossing zal dat geenszins zijn. NEW YORK In New York is gisteren voor 1,1 miljoen kinderen de school weer begonnen na een lera- renstaiking van tien weken. De fede ratie van onderwijzend personeel, die 55.000 leden telt, heeft sinds het schooljaar op 9 september begon driemaal een staking uitgeroepen om kracht bij te zetten aan eisen inzake bescherming van de positie der lera ren. De schoolkinderen moeten na deze verlangde zomervakantie de komende veertien weken elke dag drie kwar tier langer op school blijven om de verloren tijd in te halen. derlands wapen, zelfs geen klapper pistool, naar Nigeria uitgevoerd". Veel waardering had minister Luns voor de opstelling van de gekozen president van de V.S., Nixon, die zich achter Johnsons Vietnam-beleid gesteld heeft. Ook ten aanzien van de NAVO is Nixon constructief en zal hij het beleid-Johnson voortzetten. De heer Luns liet doorschemeren, dat hem van verschillende zijden (ook Zuidoostaziatische) te verstaan was gegeven, dat de kans op vrede in Vietnam was toegenomen door Nlxons verkiezing. Ik geef op als P nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzetterljes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad 'T I l I I I J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1