DEFENSIE: EXTRA LASTEN Saigon krijgt zijn zin - delegatie naar Parijs Commentaar Standpunten in Metaal scherper JAMIN 21 mensen levend verbrand Vondeling twee jaar voorzitter PvdA Frankrijk zuiniger Het Kwartet C RITA Russen beproefden landingsmethode 223 milj. meer nodig Autorijden duurder Hogere accijnzen Zwaar Overeenkomst bijna rond TANKER VAST IN WESTERSCHELDE Vorstin wachtte tevergeefs op prinses Irene choc, menagerie Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 19 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Dirscteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvaatich is ghebleven mijn hert in teghenipoetP' Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Eerzucht maakt een mens zo dol dat hij zich voor de laat ste in een wedren houdtzo lang hij nog maar iemand voor zich heeft. SENECA Synodale (jeugdzorgen pagina «3 Fritesiakjes vullen pagina B BBC redt het wel „Twintig cent om die brief naar de binnenstad te brengen? Dan geef ik hem self wel af!" Ui*! Een hogedrukgebied dat zich van Noord-Rusland over Scan dinavië naar Schotland uitstrekt, is nog in betekenis toegenomen. Nederland bevindt zich evenwel binnen de invloedssfeer van een lagedrukgebied, dat boven Mid den-Europa aanwezig is. Het ver oorzaakt bij ons en in Engeland af en toe wat regen en motregen. Ook in Duitsland en Italië komt regen voor, terwijl het in Oost- Frankrijk en de westelijke Al pen, waar een laag koude lucht is achtergebleven, plaatselijk sneeuwt Het komende etmaal komt er ln de weersituatie niet veel ver andering. Zwakke tot matige oostelijke winden blijven vochti ge lucht naar onze omgeving voeren. Er zal dus veel bewol king zjjn met af en toe wat re gen en motregen en hier en daar mist. De temperaturen zullen in het algemeen iets lager worden. DE BILT Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. In het alge meen iets lagere temperaturen. VOORUITZICHTEN: Voor donderdag: zon: minder dan 40 procent; min. temp.: van 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: van 2 tot 8 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. 2D november Zon op 8.09, onder 16.42; Maan op 8-39. onder 16.14: nieu we maan. MOSKOU Het Russische ruim tevaartuig Zond-6 blijkt niet zoals men aanvankelijk gedacht had in de Indische Oceaan te zijn geland, maar zoals Tass zegt, in een vastgesteld gebied in de Sowjetunie. De Zond-6 heeft een reis van bijna zeven dagen op de route aarde-maan-aarde ge maakt. Volgens Tass ls met dit ruimte vaartuig een nieuwe landingsmethode beproefd. Bij een brand in een grote ha venopslagplaats in Glasgow zijn gisteren 21 mensen om het leven gekomen. De brandweer deed wat gedaan kon worden om hel vuur te bedwingen, maar binnen een half uur was het drie ver diepingen hoge gebouw volledig uitgebrand. DE DEFENSIE VRAAGT EXTRA LAS TEN. DE REGERING STELT BELAS- TINGMAATREGELEN VOOR, WAAR VAN IEDEREEN DE GEVOLGEN MOET ONDERVINDEN. ZO ZAL VOLGENDE ZOMER HET AUTORIJDEN AL DUUR- DER WORDEN EN WORDT DE BE- LASTINGVERLAGING UITGESTELD. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De verho ging van de defensie-inspan ning zal merkbaar z(jn in de portemonnee. In drie jaar heeft het kabinet 225 miljoen meer nodig en dat wordt ge vonden in: temporisering van de over heidsuitgaven tot een bedrag van 45 miljoen; uitstel van een deel van de verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting (de inflatie-correctie) van 1 januari 1970 naar 1971. Hier wordt 90 miljoen meer uitgespaard, onge veer 10 procent van de totale be lastingoperatie; aanpassing van tarieven van spe cifieke accijnzen (zoals drank, suiker, chocolade) en motorrijtuigenbelasting ln plaats van op 1 jan. 1970 op 1 juli 1969: 90 miljoen. Uitdrukkelijk is van de aanpassing van accijnzen bij Inflatie (de lonen worden hoger, maar de accijnzen blijven gelijk) tabak uitgesloten. Zo als bekend heeft minister Witteveen beloofd dat sigaretten niet nog eens het kind van de rekening worden. Eenmalige uitgave De regering stelt nadrukkelijk dat het om een eenmalige uitgave gaat, zodat geen blijvende structurele dek king nodig is. De 225 miljoen zullen worden besteed aan: O een aanvullende versnelde aan koop van Leopard-tanks voor een ze vende tankbataljon; versnelde aankoop van anti-tank wapens; opvoering beweeglijkheid van tanks; meer beveiliging tegen gelelde wa pens voor fregatten en jagers verbetering van onderzeeboot- bestrijding en grotere voorraad mu nitiesoorten; het compenseren van het niet-doorgaan van de verkoop van 20 Starfighters aan West-Duitsland. Over het uitstel van de belasting verlaging (voor de WD en minister Witteveen altijd een prioriteit) kan nog worden gezegd, dat dit volkomen los staat van de mogelijkheid dat een gedeelte van deze belastingverlaging (in totaal 900 miljoen) pas op 1 januari 1971 wordt doorgevoerd op grond van conjuncturele motieven. Overleg Het kabinet heeft gistermorgen van negen tot twaalf uur over de verho ging van de NAVO-bijdrage gespro ken. Aangenomen wordt dat overleg is gepleegd met de fractieleiders van de regeringspartijen. Naar verluidt zouden in liberale en anti-revolutio naire kringen toch nog wel enige bezwaren zijn tegen de NAVO-nota. Ter vergelijking heeft de regering in de nota, die morgen in de Kamer in behandeling komt, cijfers gegeven van wat andere landen extra voor de NAVO over hebben: België, Dene marken (verhoging van het de fensie-budget met 13 procent), Duitsland, Italië (tanks en schepen naast een normale verhoging met 7 procent van het defensiebudget), Griekenland (marine), Noorwegen (250 miljoen kronen), Turkije (de versterking wordt gefinancierd door besparing elders in de nationale be groting), Engeland en Verenigde Sta ten (beide landen hebben aanzien lijke versterking van de NAVO-een- heden in Duitsland toegezegd). Minister Luns heeft de totale Verschil totaal tien procent De gezamenlijke kwekers in Noord-Friesland hebben 3500 bollen voor tulpen en narcissen verzonden voor de tuin van kas teel Drakensteyn. De geschenk zending werd per boerenwagen van Metslawier naar Dokkum gebracht, waar voor verder transport werd gezorgd. versterking, voornamelijk ter verbe tering van de kwaliteit van de strijd krachten, geschat op 1 miljard dollar. In de nota wordt gezegd, dat de NA- VO-reactie verklaarbaar is door on zekerheden in de politiek van de Sowjetunie. Een reactie overigens, die voldoende gematigd moet zijn om de ontwapeningspolitiek niet te verstoren en een kettingreactie te voorkomen. Geen vredeskoers in 1969 BOEDAPEST De vredeskoers eertijds bekend als Warschau-Ber- lijn-Praag voor amateurrenners zal in 1969 niet worden gehouden. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de or ganiserende bladen, Trybuna Ludu (Warschau), Neues Deutschland (Oost-Berlijn) en Rude Pravo (Praag), dit in de lijn der verwachting liggen de besluit dezer dagen hebben geno men. GLASGOW Dramatische tonelen speelden zich gisteren af tijdens de brand in een grote textielopslagplaats in de haven van Glasgow waarbij zeker 21 mensen om het leven zijn gekomen. De slachtoffers stootten bij hun vluchtpoging door de ramen op tralies, aangebracht toen het gebouw nog als whiskydepot werd gebruikt. Het was een onbeschrijflijk tafe reel. Schreeuwende mannen en vrou wen klemden zich aan de tralies vast tot ze door rook en vuur werden op geslokt. Sommigen sloegen met stoe len op de ramen in, maar de ijzeren tralies vormden een onwrikbare bar rière. De brand brak uit op de beneden verdieping. Slechts drie mensen wisten tijdig naar buiten te komen, de rest van het personeel in het drie verdiepingen tellende gebouw, toebe horend aan een stoffeerderij, zag zich de weg door de vlammen versperd. Enkele minuten na het uitbreken van de brand stortte het dak al in. De vlammen waren in de wijde om trek zichtbaar. Brandweerlieden poogden tot driemaal toe binnen te komen, maar werden teruggedreven door de verzengende hitte. Pas na uren was men het vuur meester en kon worden begonnen met het ber gingswerk. Het is een van de grootste rampen die ooit in Schotland zijn gebeurd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de veiligheidsvoorzieningen in het depot. (Van onze parlementsredactie» DEN HAAG Dr. ir. A. Vondeling is door het bestuur van de P.v.d.A. voorgedragen als partij-voorzitter. Naast dr. Vondeling zijn de heren A. van der Louw en drs. H. Eijsink kan didaat gesteld voor de functie van eerste en tweede vice-voorzitter. Het congres van de P.v.d.A. zal in maart de nieuwe top kiezen. Het partijbestuur wil met deze voordracht de wens tot vernieuwing, openheid en pluriformi teit tot uitdrukking brengen. Niet eerder waren er twee vice-voorzitters. De heer Van der Louw is thans de enige vice-voorzitter. Dr. Vondeling heeft te kennen gegeven dat hij het voorzitterschap na twee jaar wil neerleggen, in de hoop dat tegen die tijd het verjongings proces voldoende is voortgeschreden.. Hij blijft lid van de Tweede Kamer. Ondanks principiële bezwaren tegen een combinatie van deze func ties heeft Nieuw Links dat door de heer Van der Louw in het presidium vertegenwoordigd is haar bezwaren laten varen. (Voor een interview met dr. Vondeling pagina 9) VONDELING (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Een hoogst ern stige situatie ontwikkelt zich thans in de metaalindustrie, waar de me ningen over mogelijke verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden voor de komende drie jaar ver (ongeveer tien procent) uit elkaar liggen. Het lijkt er sterk op, dat deze tien procent verschil niet meer te maken heeft met onderhandelingstaktiek en dat men de komende weken elkaar dus niet makkelijk zal vinden. Werk gevers en werknemers zien bij deze standpunten geen uitweg. De vakbonden wijzen erop, dat onze economie zich herstelt en dat de cijfers in een groot aantal bedrijven wijzen op goede resultaten. De metaalwerkgevers houden vol, dat het beleid van de afgelopen ja ren met betrekkelijk hoge loonver- beteringen voorbij is. De metaalin dustrie zou 'haar reserves ingeteerd hebben, de rentabiliteit en produkti- viteit zouden zelfs achterblijven bij de rest van het bedrijfsleven. Uit overwegingen van zelfbehoud en werkgelegenheid menen de werk gevers daaro mniet verder te kun nen gaan dan de door hen aangebo den verbeteringen in de contracten voor de jaren 1969. 1970 en 1971. Voor vervolg zie pag. 2 DA NANG Zuidvietnamese m'li- tairen hebben in een ge/echt mei Noordvietnamezen ter sterkfe van ongeveer een bataljon ten zuiden van Da Nang 253 tegenstanders gedood. Volgens een regeringswoordvoerder in Saigon begon het gevecht zondag ochtend met een Noordvietnamese aanval op Dien Ban. De aanvallers werden de stad uitgedreven maar in de buitenwijken werd nog lang strijd geleverd. De verliezen aan Zuidviet namese zijde worden licht genoemd. SAIGON Zuid-Vietnam zal binnenkort een delegatie naar de inleidende vredesbesprekin gen in Parqs sturen. De Zuidvietnamezen zouden in de betrokken overeenkomst met de Ver enigde Staten, waaraan de laatste hand wordt gelegd, volledig hun zin hebben gekregen over het aantal par tijen dat aan het overleg deelneemt, namelijk twee. Bepaald is dat Saigon de onderhan delingen vooor de geallieerden leidt; de Amerikaanse delegatie wordt niet in de Zuidvietnamese opgenomen. Noord-Vietnam dat door Saigon en Washington als enige gesspreks- deelnemer wordt erkend mag zijn delegatie samenstellen zoals het zelf wil. Maar als leden van het Zuidviet namese bevrijdingsfront aan de on derhandelingen deelnemen, zullen de Zuidvietnamezen hen negeren. De Amerikanen zullen nadrukkelijk ver klaren dat deelname van het front aan de besprekingen geen erkenning betekent. Dag Er >Un nog wel voetangels en klemmen. Zo zou Saigon erop atasui, datde besprekingen niet morgen wor den gehouden, om zodoende duidelyk uit te laten komen dat het niet slechts om een nieuwe fase in het overleg, maar om geheel nieuwe onderhandelingen gaat. Vice-president Ky staat op de no minatie om delegatieleider te worden. Het hangt van de politieke ontwik kelingen in Saigon af of hij inderdaad als zodanig naar Parijs zal gaan. Over de agenda is geen afspraak gemaakt. Wel zou Zuid-Vietnam voor rang willen verlenen aan een poli tieke oplossing op basis van de Ge- neefse akkoorden van 1954 over Indo- China. Wat betreft een „wederzijdse mili taire de-escalatie" in Zuid-Vietnam zou de regering het eens zijn met Hanoi, dat maatregelen als staakt- het-vuren en terugtrekken van bui tenlandse strijdkrachten pas kunnen voortvloeien uit een politieke rege ling van de kwestie. VLISSINGEN De Engelse olietan*- ker „British Star" van 22.739 brt is van morgen in het Nauw van Bath in de Westerschelde aan de grond gelopen. Het schip kwam leeg van Antwerpen. Vanmiddag bij hoogwater zou gepro- i vlot te trekken. SCHIPHOL Koningin Juliana is gisteren tevergeefs per hofauto naar Schiphol gereden om daar prinses Irene af te halen, die met het Tberia lijntoestel uit Madrid zou arriveren. Teleurgesteld keerde de vorstin, die haar dochter in het vliegtuig had willen verwelkomen en zich daartoe door de avio-brug naar de cabine had begeven, temidden van de uitstap pende passagiers in de pier terug. In de ontvangstkamer wachtend liet ze daarna een ijlgesprek met Ma drid aanvragen. De telefoniste van de prinses aldaar liet haar collega op Schiphol weten, dat prinses Irene en haar echtgenoot pas 's avonds uit Amerika thuis werden verwacht. Daarop besloot de Koningin onver- richterzake terug te keren naar pa leis Soestdijk. Het oponthoud had I precies een uur geduurd. Autoriteiten op Schiphol waren verbaasd dat niemand het uitblijven van de prinses heeft doorgegeven naar Nederland. J^E beslissing inzake vergroting van de Nederlandse bijdrage aan de Navo heeft de regering zwaar op de maag gelegen. Zij stelde haar de finitieve hesluit dan ook zo lang mo gelijk uit. Twee redenen gaven hiertoe aan leiding. Eén ervan is dat Den Haag eerst wilde weten, wat de andere Navolanden die groter verplich tingen hebben op tafel zouden leggen. Bij benadering is thans bekend, wat die anderen gaan doen. Aan de hand van hun toezeggingen heeft de rege ring haar standpunt bepaald en dit vervolgens aan het parlement voor gelegd. Een andere reden voor uitstel was ongetwijfeld ook de noodzaak, bron nen aan te boren die het geld kun nen leveren, nodig voor het voldoen aan de verplichtingen, welke ons land op zich wil nemen. We weten nu, waar de benodigde 225 miljoen gulden vandaan moet ko men. De mogelijkheden waren voor het kabinet bijzonder gering en de keus die het maakte, zal ongetwij feld op weerstanden stuiten. De regering heeft gewikt en gewo gen in een poging, de te verhogen bijdrage zo laag mogelijk te houden. Niettemin blijft de vraag, of dit mi nimum niet de draagkracht van ons land te boven gaat Vorige week hebben we er nog aan herinnerd, dat er Navolanden zijn, die meer hebben in te halen dan Nederland en in enkele gevallen over ruimer middelen beschikken. Zij moeten het leeuwedeel dragen. Ziet men de Nederlandse toezegging in verhouding tot die van anderen, dan kan bepaald niet worden ge zegd, dat ons land nu óók tot de achterblijvers zal gaan behoren. Nederland is zo schreven we voorts altijd bekend geweest om zijn betrouwbaarheid en welwillend heid als bondgenoot een feit dat als compliment kan worden uitge legd. Er blijven echter grenzen. Gebleken is, dat de regering de so lidariteit jegens de Navopartners heel zwaar heeft laten wegen. De vraag is of de lasten, die zij op zich wil nemen, niet tè zwaar zijn. Frank devalueert niet PARIJS De Franse frank wordt niet gedevalueerd. In een toespraak voor radio en tv heeft de Franse premier Couve de Murville meegedeeld, dat de meeste centrale banken dit weekeinde in Basel steun heb ben beloofd aan de frank. Voor de Fransen zelf betekent dit dat er een aantal bezuinigingsmaat regelen moeten worden genomen, die het vertrouwen in de frank zullen herstellen. De uitgaven van de rege ring gaan sterk omlaag en de kredie ten worden beperkt. Vooral defensie en buitenlandse hulp moeten sterk worden besnoeid en daarom is het interessant te weten welke beperkingen De Gaulle zijn land gaat opleggen. In het verleden heeft de Franse president immers al tijd zijn „force de frappe" (kern macht) ten koste van alles op de eerste plaats gezet. Dat zal nu anders moeten worden. Eén van de voorwaarden van de cen trale banken namelijk is dat Frank rijk een krappe geldpolitiek moet gaan voeren. Dat heeft ook conse quenties voor de buitenlandse hulp en indirect voor de onafhankelijke buitenlandse politiek van De Gaulle. Couve de Murville sprak niet over belastingverhogingen. Hij verzeker de dat de prijzen in de hand zullen worden gehouden, dat de uitvoer goed loopt, de werkloosheid eerder af- dan toeneemt en de achterstand in de produktie is ingelopen. STAKINGEN De premier weet de „ziekte" van de frank in de eerste plaats aan het internationale monetaire stelsel, dat ook „ziek" zou zijn. De stakingen in mei en juni, die de Franse economie grote slagen toebrachten, werden slechts terloops door de minister ge noemd. Het besluit van de centrale banken in Basel, Frankrijk te helpen is voor al ingegeven door de Westduitse cen trale bank. De steun voor de frank zou ook voornamelijk van die kant komen. Overigens heeft de bondsre gering ontkend, dat de Westduitse mark zou worden gerevalueerd. De Braziliaanse regering heeft'in middels de cruzeiro gedevalueerd. morgen voordeel melk en puur 1 50 gram van 109 voor 95 w/qf duur we! heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1