AFSTAAN ORGANEN Praten in de 18 èn met de PPR Criminaliteit onder jeugd toegenomen Toxopeus: Ik zat te huilen "JjGeheim van Soestdijk' «probleem VVD-fraetie Oiitspamiiiigspolitiek blijven voortzetten Doden in verkeer Goede prestaties Ro-Zan-Co-concours Medische problemen rond de dood IjProgressiebelasting g^ERVEN ZINVOL DOOR schiet doel voorbij ïuropa in greep van de winter Groene Kruis open bestel" DEPUTAATSCHAP INTERKERKELIJKE ACTIVITEITEN VAR A-special over leven en dood „TEKEN AAN DE WAND" V redespiloot: kerstactie voor Biafra MAN BRENGT ZOONTJE OM H. C. Kranenburg verlaat Senaat 7 MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 geen gelijkmatiger ïykomensverdeling AMSTERDAM De progressie- lasting is haar belangrijkste doel gelijkmatiger inkomensverdeling, Jbijgeschoten. De kloof tussen de gere en de lagere inkomens is door :e belasting niet verkleind, maar in •1 gevallen soms verbreed. Dat zei dr. N. H. Douben. docent ;=tn de Economische Hogeschool te burg. zaterdag op een studiedag het bij het NKV aangesloten lan- jjk werkorgaan voor hoger per- ieel in Amsterdam. 'v )e vraag is volgens dr. Douben g|| -lang een ingewikkeld systeem als huidige nog in stand kan worden louden. gjf )e progressie heeft wel een posi- i-e invloed op de conjunctuur ge- i, maar de lagere inkomens, die i rvan juist hadden moeten profite- 5, kwamen weinig aan hun trekken de bestedingen. MSTERDAM Van Denemarken T het zuiden van Frankrijk had jst-Europa dit weekeinde te kam- 1 met sneeuw en strenge koude. In fijs viel een dik pak sneeuw, aan Rivièra ijzelde het en in Zwitser- d en Oostenrijk zijn enkele passen ir lawines geblokkeerd. Italië zaten duizenden reizigers fvangen" in de Dolomieten, terwijl jele, rivieren buiten 'hun oevers den. h sommige delen van Frankrijk, en jst-Duitsland daalde het kwik tot 2 graden onder nul. ons land maakte kennis met '^winter. In grote delen van het i viel zaterdagavond sneeuw, wat J gladde wegen tot gevolg had. weerstations in West-Europa Kachten de komende dagen nog r sneeuw. NIJMEGEN Een mens kan zin geven aan z\jn sterven door toestemming te geven organen uit zijn stoffelqk overschot af te staan voor een in levensgevaar verkerende medemens. Het leven eindigen als donor is een van de hoogste vormen van intermense lijke solidariteit, van naasten liefde. Een geluid dat vele malen werd ge hoord op een studiebijeenkomst za terdag in Nijmegen van de katholieke artsenvereniging. „Ingrijpen in het ROTTERDAM De Jaarvergade ring van de Zuid-Hollandse Vereni ging „Het Groene Kruis" die in Lom merrijk werd gehouden, is een vlotte aangelegenheid geworden. De elf punten tellende agenda was in een uur afgewerkt. Voorzitter J. W. Wegstapel, burge meester van Stolwijk, deelde mee dat de werkzaamheden op het gebied van de kinderhygiëne provinciaal zijn ge bundeld, hetgeen een meer systemati sche wijze van werken mogelijk maakt. „Het Groene Kruis moet een open., bestel presenteren en de districtsver pleegsters tévens in de sociaal-medi sche dienst onderbrengen. Dat zal ge beuren in de takken van de revali datie, de kankerbestrijding, astma- be.°t rij ding en kinderhygiëne." De voorzitter merkte nog op dat iedere particuliere organisatie finan cieel de konsekwenties dient te aan vaarden. „Er moet ondanks de sub sidies, voor een eigen financiële in breng worden gezorgd." aan [temmen staken over aanwijzing kabinetsformateur i *3 gekrt311 onze ParIemen*sredactie) HILVERSUM De VVD is Srmate verdeeld over het al j liet aanwijzen door het parle- 'kiept van een kandidaat- „Ri inetsformateur, tevens kandi- eer t-minister-president. Een .inz( rstel van de commissie zer-Gekozene vindt dat de e iïngin een zo duidelijk en nbaar mogelijk advies moet t vogen. Hoofdbestuur en partij- (Riji 1 waren in meerderheid >r ei in, maar op de algemene ver ering zaterdag in Hilversum kten de stemmen (222-222), rop fractieleider Toxopeus, van de felste bestrijders van voorstel, meteen concludeerde de resolutie volgens het huis- lelijk reglement als ver- moest worden be- )uwd. d dof leer tl zi ;en. neju >fdbestuurslid Vonhoff en voor- van de commissie Kiezer-Geko- mr. Geertsema gaven later toe, de door het parlement aangewe- kabinetsformateur voor de partij fiitief van de baan is en dat er nu l advies naar de Tweede-Kamer- itie zal gaan. lel meenden zij, de heer Toxopeus wens ook. dat het nu een zaak beraad voor de fractie is, een ?1 open zaak. Aftredend voorzit- ran de VVD ir. K. van der Pols al geconcludeerd, dat de ver- iheid tot nadenken moest stern- heer Toxopeus zei dat het sta- van de stemmen hem „best" uit- Hij dacht dat aanvaarding het voorstel zou leiden tot aan- g van de parlementaire demo- ;n„Qe. De heer Geertsema wilde af wat in de politieke wandeling .geheim van Soestdijk" genoemd t: de Koningin moet naar eigen najht zonder motivering een (in)for- ort ur aanwijzen, op basis van voor- 43. •endfc tstra niet gelijkluidende advie- vendien vindt hij het ongewenst een informateur geen verant- rding schuldig is voor zijn daden het parlement, terwijl hij toch stempel op het kabinet drukt, als hij er geen deel van vit- jat Hog 5trai dl 11 ve dwet, ar b< m et Referendum e< rrassend was ook de stemming ►P zl het referendum. De partijraad tegen elke vorm van referen- het hoofdbestuur onder sommi- jjomstandigheden voor. Bij de 'r ming over verschillende resolu- bleek dat het hoofdbestuur ge- "„jten had: de algemene vergade- stemde voor het referendum leer het stelsel van evenredige igenwoordiging heeft gefaald. 'e verrassende stemming", zei Ka- z^lid Vonhoff. ^ei idere punten waarover de WD ^tsprak: geen rechtstreekse verkiezing ster president, geen afschaffing van de Eerste oiae er, maar wel een belangrijke be ing: de Eerste Kamer moet zich, ens de WD, beperken tot alge- politieke en financiële beschou- f c0 !en- Dus Ieen aparte begro- ^handeling, wel afzonderlijke eu6ymtwerpen, jje zittingsduur van de Eerste ni beperken tot 4 jaar en in haar geheel en gelijktijdig door Provincia le Staten laten verkiezen. De benoeming van de burge meester wordt gehandhaafd, met dien verstande dat de gemeenteraad een aanbeveling kan doen en dat meer gelet moet worden op be kwaamheden dan op politieke kleur en religieuze overtuiging. De herbe noemingsprocedure, na vlgr jaar, moet meer betekenis krijgen en ook hier kan de gemeenteraad een aanbe veling doen. Een voorstel om burge meesters van plaatsen tot 100.000 in woners slechts 12 jaar in een bepaal de gemeente te laten, vond geen ge nade. De verlaging van de kiesgerech tigde leeftijd werd verwezen naar de algemene vergadering in maart 1969, terwijl over het onderwerp commu nicatie een apart congres in april of mei wordt belegd. sterven" was het onderwerp van dit symposium, dat georganiseerd was in samenwerking met de medische fa culteit van de Nijmeegse universiteit. Wanneer is een mens dood? Een nadere bezinning op het einde van het leven wordt nodig geacht nu het leven door een verbeterde medische tecchniek kan worden gerekt. In het algemeen werd geconcludeerd dat een patiënt dood is als ondubbelzinnig vaststaat dat de structuur van het centrale zenuwstelsel (de. hersenen) onherstelbaar is beschadigd, hoewel daarna organen als hart en nieren nog zeer wel gedurende enige tyd kunnen functioneren. Dr. O. R. Hommes, lector in de ex perimentele neurologie, noemde de duur van een intensieve verpleging van een patiënt afhankelijk van de prognose omtrent mogelijk herstel van de hersenfunctie. De arts beslist. Hij bepaalt het sterven en daarbij eventueel de mogelijkheid van trans plantatie. Zo is sterven een sociaal gebeuren, is medische zorg tevens deel van het sociaal bestel, is sterven zinvol geworden voor de mens en diens medemens. Overigens moeten deze problemen nog diep worden door dacht, zei dr. Hommes. De theoloog prof. mag. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx noemde de fase fus ten de „hersendood" en het ophouden van de functies van ook andere orga nen er een, die vraagt naar mense lijke zingeving. De betekenis van deze Classis Schiedam SCHIEDAM De classis Schie dam van de Gereformeerde Kerken heeft een deputaatschap ingesteld dat zich op de hoogte gaat stellen van de interkerkelijke activiteiten van de kerken binnen haar ressort. De deputaten hebben ook tot taak de kerken in hun streven naar vormen van interkerkelijke deelgenootschap in verantwoordelijkheid dienend te begeleiden. Zij zullen de classis daarover jaarlijks rapporteren. In antwoord op vragen van de kerk van Hoogvliet sprak de clas sis uit dat zij geen motief aanwezig aoht wijziging aan te brengen in haar besluit van vier jaar geleden, waarbij Hoogvliet werd toegestaan eenmaal per maand, met inacht neming van de bepalingen der syno de, gemeenschappelijke diensten met de hervormde gemeente, te bAudgp. Zoals bekend heeft de synode Van_ Apeldoorn in 1962 bepaald .dat ,ge- meenschappelijké diensten o.a. moge lijk zijn „bij bijzondere gelegen heden". De classis Schiedam heeft nu uitgesproken dat zij van dit be grip geen nadere precisering wen3t te geven. De classis heeft de kerk van Hoog vliet geadviseerd zich erop te bezin nen hoe de gezamenlijke verantwoor delijkheid van de kerken voor een be paald woon- en werkgebied concreet gestalte zou kunnen krijgen. Hoog vliet mag daarover met voorstellen bij de classis komen. gereduceerde lichamelijkheid is ge legen in de mogelijke dienstbaarheid aan het lichamelijk heil van de mede mens. De zin van het sterven ligt in een daarmee manifesteren van: nie mand leeft voor zich zelf, niemand sterft voor zich zelf. Men geeft zijn leven. Objectief Prof. mr. A. A. M. van Agt be lichtte de juridische kanten. Het leven is het hoogste rechtgoed van de mens. het is wettelijk beschermd. De grens tussen leven en dood is vaag. In de wet moet deze niettemin objectief worden gelegd. Een even ernstige vraag als: „Heeft de arts het recht in het sterven In te grijpen?", noemde prof. Van Agt de vraag: „Heeft de patiënt wiens dood onafwendbaar is, niet het recht op zijn sterven als de arts niet tot euthanasie (het pijnloos doen eindigen van het leven) wil overgaan?" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de reeks speci als (lange documentaire reportages) welke VARA's Achter het Nieuws van tijd tot tijd op het scherm brengt en die er op gericht zijn, halfverzwc- gen onderwerpen frank en vrij te behandelen, kunt u vanavond op Ned. 1 een pioriuktie zien. die betrek king heeft op leven en dood, onder de titel: „Moet het leven altijd wor den verlengd?" ARP-voorzitter: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman, heeft in een rede voor het provinciaal comité van de ARP in Groningen gezegd dat de AR het gesprek met de PPR als complementair beschouwt. Het ge sprek van de ARP met de 18 en met de PPR is „geen kwestie van of-of maar van en-en", aldus dr. Veerman. Hij ontkende de kritiek dat de ARP „van twee wallen wil eten". De ARP wenst een nauwe samenwerking, waarbij overeenstemming moet zijn over uitgangspunt, program en uit voering. We willen streven naar een brede samenwerking met alle posi tieve krachten. De ARP gaat daarbij uit van het standpunt dat het Evan gelie opdracht heeft tot vernieuwing hetgeen tot uiting moet komen in haar visie op de samenleving. Dr. Veerman was verheugd dat de PPR sportief heeft verklaard dat zij begrip heeft voor dit standpunt van de ARP ook al kan de PPR het niet delen. Wanneer men voor dit stand punt respect heeft komen we al een eind verder, aldus de AR-voorzitter. De heer Veerman beklemtoonde dat het nodig is dat de ARP zich intern bezint op het politiek program. Als kenmerken van dit program noemde hij een architectonisch-kritische op stelling tegenover de gevestigde orde, het bewust aanvaarden van verant woordelijkheid voor heel de wereld en het zoeken naar het recht der armen. ANTWERPEN De Kultuurraad voor Vlaanderen wil de eigen muziek van het eigen land ruimer bekend heid geven onder het motto „Luister van de muziek in Vlaanderen". Dit zal men onder meer doen door jaarlijks vier langspeelplaten uit te geven, voorzien van commentaren van vooraanstaande musicologen. De duur van elke plaat is drie kwartier. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vergelijking van de cijfers van 1952 tot 1965 toont aan, dat in die periode de criminaliteit onder volwassenen belangrijk is afgenomen, die on der jongeren echter is gestegen. Prof. dr. W. Buikhuizen, hoogleraar in de criminologie te Groningen.- en directeur van het Criminologisch Instituut aldaar, kon dit zaterdag met grafieken laten zien op de te Amster dam gehouden landelijke reclasse- ringsdag van het Leger des Heils. Als oorzaken van de afgenomen criminaliteit onder volwassenen noemde de hoogleraar: meer wel vaart, daarom meer vrije tijd, daar om bijvoorbeeld meer televisie. Tegelijk echter en dit verklaart het andere cijfer zijn de jongeren meer buitenshuis, meer mobiel, en Hilariteit en verrassing op WD-congres (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM De liberalen zijn èen wonderlijk gezelschap. Was het een en al rust en ge zapigheid op het vorige WD- congres in Maastricht, toch geen duffe stad, in Hilversum was het vrijdag en zaterdag bij de bespreking van het rapport Kiezer-Gekozene precies anders om. Niet dat er veel oppositie tegen de partijleiding was. Het enige voorstel met wat inhoud, het aan wijzen van een kabinetsformateur door het parlement wist Toxopeus er op het nippertje uit te halen. Een geluk voor hem dat de stemming 's morgens was: 222-222. Later op de dag waren er 50 partijleden bijgeko men. Ze hebben het echt twee keer nageteld. Nee, de sfeer kwam uit het con gres zelf. Nadat de obers, zowel vrijdag als zaterdag, tweemaal rondgegaan waren, ontdekten de li beralen hun oude kennissen en hun buurman. De voorzittershamer ver mocht niets tegen het oorverdovend gebabbel, wat naar verkiezing uit te leggen was als: meepraten met de te maken politiek of lekker gezellig een paar daagjes uit, al of niet met echtgenote. Het varieerde van „een typisch liberaal trekje" tot „zo voortreffelijk gedineerd in Gooi land". Het moest een keer tot een uit barsting komen. De voortekenen waren er en wezen in een bepaalde richting. En het kwam alleen maar door de plannen die de WD met de burgemeesters heeft. Waarom eigen lijk? Geertsema deed het goed als voorzitter van de commissie Kiezer -gelkozene al maakte hij één slipper toen hij bij het districtenstelsel wees op het gevaar van regiona lisme, dat hij naar zijn zin toch al te veel in de Kamer hoorde. Alsof hijzelf niet recent, met acht mede burgemeesters, een praatje voor ei gen huis over de politie had staan houden. Maar goed, de voortekenen. Het begon met ene mevrouw Van Eek uit Maassluis. Zij wilde wel lief zijn voor de heer Belinfante, die wat be weerd had over de burgemeester, „maar niet nu". Nee, stel je voor, het was nog steeds een politieke vergadering. Een meneer uit Leersum, een zeer serieuze overi gens, meende dat de bestaande posi tie (van de burgemeester nog altijd) een zeer geladen begrip was. De zaak kwam tot nog meer le ven. De liberalen roken bloed. En ze kregen waar voor hun geld. Het be gon met het voorstel, verdedigd door dr. Nordlohne, de burge meesters van plaatsen tot 100.000 in woners niet langer dan 12 jaar op dezelfde stoel te laten zitten. Eén congressant vond dat maar niks. Het hield geen rekening met de na bestaanden van twee burgemeesters in twee stadjes in ons goede vader land waar het traditie schijnt te zijn, dat de zoon of kleinzoon het van zijn vader, respectievelijk voorstel een monstrum bleek te vin den. „Zo'n burgemeester zit er tegen aan te kijken dat hij maar 12 jaar in een stad beneden de 100.000 in woners kan blijven. Het bevalt hem daar bijzonder goed. En wat doet-ie dan? Er honderdduizend van ma ken". Langdurige hilariteit. De voorzit tershamer hield niet, wel de nieuwsgierigheid naar wat er verder geboden werd. „Of als hij er al acht jaar burgemeester is, denkt hij: waarom zal ik me al die vreselijke moeilijkheden op m'n hals halen? Zeker als ik nog maar vier jaar de tijd heb?" Het was dat de stoelen sterk wa ren, maar anders zou De Karseboom in Hilversum voortijdig afgebroken zijn. Toxopeus rolde bijna over het toneel van het lachen, kon zich nog net aan de kompakte schouder van Vonhoff vasthouden. De meneer in kwestie bleef zichzelf en serieus. Hij nu eenmaal een korte spanne tijds. Daar kun je nu niet alles in doen. Wat doet-ie Dat was het sein voor de meneer (indirect voor de zaal) die het grootvader overneemt. En 12 jaar is had niet eens in de gaten dat hij 1 1zijn carrière misgelopen was. Bij el ke zin trilde De Karseboom op zijn grondvesten. Later zei Toxopeus: „Ik had niet eens in de gaten dat het de man emst was, want ik zat te huilen". Natuurlijk waren de 12 jaar daar mee van de baan, wat alleen maar bewijst dat een grol goud waard is en-dat je nooit na een grap moet proberen constructief te zijn. Dat was ook de mening van Geertsema. „Er zijn gemeenten waar je geen zakenlieden nodig hebt, maar burge meesters die verstand hebben van groen en bomen". Verdeeld Er werd ook nog aan politiek ge daan. Dat bleek na het congres. Een stoïcijns groepje, Toxopeus, Geertse ma en Vonhoff, trad de verzamelde pers tegemoet en kon niet verhinde ren, dat er ondanks hun vriendelijke en onbevangen antwoorden, enige verdeeldheid vermoed kon worden in de fractie van de WD over de door het parlement aangewezen kandidaat-kabinetsformateur en over de politieke taak van kandi daat-voorzitster, mevrouw Van So meren. „De aanbeveling door het hoofdbestuur was niet unaniem". TOXOPEUS van het toneel meer onder invloed gekomen van de commercie. Ook misschien doordat het thuis, waar door ouderen zoveel naar de tv wordt gekeken, minder gezellig is geworden. Kortom, in deze situatie kunnen de verleidingsele menten doorwerken. In verband met die stijging van de criminaliteit onder jongeren sprak professor Buikhuizen van „een teken aan de wand", al erkende hij tegelijk dat we nog onvoldoende weten wat hier eigenlijk aan de hand is. Een andere belangwekkende mede deling van de hoogleraar, ook op grond van verrichte onderzoekingen: woonwijken hebben de neiging een stijgende criminaliteit te vertonen zodra ze op de nominatie komen voor sanering. AMSTERDAM De Israëlische vredespiloot Abi Nathan wil in ons land een kerstaktie voor Biafra orga niseren. Op Schiphol vertelde hij, dal hij op 20 december een schip met 3000 ton voedsel en medicamenten naar het eiland Sao Thome wil laten vertrekken. Vandaar moeten de voor raden per vliegtuig naar Biafra wor den overgebracht. In Canada organiseert Nathan ken campagne om de Canadese regering te bewegen vliegtuigen voor dit doel beschikbaar te stellen. Om het „kerstmissohlp" te huren heeft Nathan alleen al 350.000 gulden nodig en dat geld wil hij in ons land bijeenbrengen. In Amerika heeft hij veel voedsel en medicamenten verza meld. Het schip moet in januari op de plaats van bestemming zijn, want de eerste twee maanden van het jaar zijn voor Biafra de moeilijkste wat de voedselvoorziening betreft. Humanisten willen meer geestelijke UTRECHT Het Humanistisch Verbond heeft de Tweede Kamer ge vraagd, te bevorderen dat op de kortst mogelijke termijn een negende en tiende raadsman voor de geeste lijke verzorging in de strijdkrachten kunnen worden aangesteld. Het verbond wijst er op, dat er van de geestelijke verzorgers slechts drie procent humanist is, terwijl de hu manistische geestelijke verzorging tien procent van het' totaal aantal dienstplichtigen onder haar hoede heeft. PPR-Zuid-Holland besprak vredespolitiek (Van onze parlementsredactie) DELFT De politiek van het Westen zal ook na de ge beurtenissen in Tsjechoslowa- kije gericht moeten blijven op ontspanning. Dit was de duide lijke hoofdlijn op een congres over de vredespolitiek dat zaterdag in Delft werd gehou den door de kring Zuid-Holland van de PPR. Een viertal spre kers gaven hier hun visie op de toekomst van de NAVO. Het Tweede-Kamerlid drs. J. M. Aarden betoogde dat Europa in de toekomst vooral een brugfunctie zal moeten vormen tussen de grootmach ten Amerika en de Sow jetunie. Het zal de komende jaren de taak van Europa zijn om het NAVO- en het Warschau-pact nader tot elkaar te brengen aldus de heer Aarden. Het PvdA-Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel besprak een aantal hervormingen die zijns inziens in de NAVO aan de orde moeten komen. Hij bepleitte onder meer de vorming van een bureau voor ontwape ningszaken binnen het Atlantisch bondgenootschap. Mr. Van der Stoel betreurde het dat het NAVO-verdrag geen effectieve mogelijkheden biedt om akties te on dernemen tegen landen als Grieken land en Portugal. ISA V O-bijdrage Vanuit de zaal werd door verschil lende aanwezigen gevraagd hoe men dacht over de voorgenomen verster kingen van de NAVO. Zoals bekend is hierover in Brussel gesproken. Bi.' de aanwezige PPR-leden bleek dui- deli.ik een voorkeur aanwezig om het Nederlandse aandeel in de Westerêe defensie niet te verhogen. Drs. Aarden meende dat primair gestreefd moet worden naar een be ter gebruik van het reeds aanwezige potentieel. De NAVO-politiek moet vooral op ontspanning gericht blij ven. Mr. Van der Stoel vond dat de NAVO geen stappen moest nemen die tot een nieuw opleven van de bewa peningswedloop zullen leiden. Daar naast echter moet er voor gewaakt worden dat het militair evenwicht niet ten gunste van de Oostbloklan den verschuift. Over Griekenland en Portugal merkte mr. Van der Stoel op dat men via het weigeren van economische en militaire hulp aan deze landen moest trachten een beter democratisch kli maat bij deze NAVO-partners te scheppen. Drs. Aarden daarentegen meende dat het beter was om wel econo mische hulp te verlenen. We moeten trachten de publieke opinie in deze landen op gang te brengen, aldus de heer Aarden. Van onze correspondent HILVERSUM In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de 25- jarige plaatwerker J. M. uit Hilver sum zaterdagmiddag zijn anderhaif- jarig zoontje Hans door wurging om het'leven gebracht. De man heeft het jongetje, dat vermoedelijk nog even geleefd heeft, daarna in zijn auto naar het politiebureau gebracht, waar hy zichzelf aangaf. Hij werd in hechtenis genomen. De man had het kind meegenomen toen hy zijn twintigjarige vrouw en haar achttienjarige zuster naar de kapper bracht. In plaats van naar huis te gaan reed hy naar een afge legen plek op de hei achter het Iïil- versumse sportpark, waar hy het jongetje wurgde. De politie trof het kind in de auto van zijn vader aan. Er is nog mond- op-mond-beademing toegepast, maar zonder resultaat. M. zei tegen de politie dat hij het kind een hoop ellende die hij zelf had meegemaakt, had willen bespa ren. De verhouding tussen de ouders was zeer slecht. To ende vrouw hoor de dat haar kind dood was, Kreeg zij een shock. Zij is in een ziekenhuis opgenomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kans is groot dat de oud-minister van justitie mr. Y. Scholten binnenkort de Eerste- Kamerfractie van de CHU zal komen versterken. In deze fractie is een vacature ont staan doordat de heer H. C. Kranen burg ontslag heeft genomen. De heer Kranenburg (66), die tandarts is in Rotterdam, wil het wat kalmer aan gaan doen. Bij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer in 1961 had hij zich reeds voorgenomen na zijn 65ste jaar deze functie neer te leggen. Door dat ir. M. A. Geuze zich op medisch advies moest terugtrekken heeft de heer Kranenburg zyn besluit enige tijd uitgesteld. Mr. Schol ten heeft nog niet beslist of hij een benoeming zal aannemen. Dr. C. V. Laféber, voorzitter ^PR-midden-Brabant, vroeg aan dacht voor de totaal verkeerde beeld vorming die in Oost en West over en weer van elkaar bestaat Het gevaar bestaat dat dit vertekend beeld van elkaar, door de praktische politiek die hiervan het gevolg is, wordt be vestigd. Hij meende dat duidelijk afstand moet worden genomen van de toon en de leugens over Oost-Europa zoals die in de Defensienota zijn te vinden. Van beide zijde moet getracht wor den de zaken te zien zoals ze werke lijk zijn, meende deze spreker. Prof. mr. P. H. Kooijmans, vice- voorzitter van de ARP sprak over de meest gewenste toekomstige interna tionale situatie. Hij verklaarde geen donateur van de PPR te zijn maar een tegenbezoek te brengen voor het optreden van PPR-lid mr. Theunis- sen op de najaarsconferentie van de Arjos. Hij beklemtoonde de noodzaak om tot een ontspanningspolitiek te ko men. Het ontspanningsbeleid moet zijns inziens meer dan vroeger ook op Rusland zelf gericht worden. Hij bepleitte een-erkenning van de DDR, waartegenover de Sowjetunie garan ties voor de positie van West-Berlijn zou moeten stellen. (Vervolg van pag. 1) Klapband AKERSLOOT De 2-jarlge Moni ca van der Mark uit Haarlem is gisteravond bij een ongeluk op rijksweg 9, ter hoogte van Akersloot, om het leven gekomen. Het kind .zat met vader, moeder en een zusje in een kleine auto die plotseling een k'apband kreeg. De wagen ging over de kop en het meisje werd er uit geslingerd en door een andere auto overreden. Het echtpaar en het ande re meisie werd gewond. ZELHEM Op het kruispunt Ou de Aaltenseweg-Ruurloseweg in Zei- hem reed zaterdag de bestuurder van een personenauto voortijdig een voorrangsweg op, waarop zijn auto door een kleine vee-auto werd aange reden. Een passagiere van de personen auto, de 47-jarige mevorouw G. Lui mes-Te Rietstap uit Ens (NOP) werd door de botsing op slag gedood. Haar man, die de auto bestuurde, en twee kinderen werden gewond. Tegen auto NOORDWIJKERHOUT Zater dagmiddag is de 16-jarige brom fietser C. van Feelen uit Voorhout op de Herenweg in Noordwijkerhout te gen een auto gereden en op slag ge dood. Een der inzittenden van de au to, die in een sloot terecht kwam en totaal werd vernield, brak een sleu telbeen. OMMEN De 68-jarige heer J. de Lange uit Witharen, gemeente Om men, is zaterdag in Ommen bij een verkeersongeval om het leven geko men. De man die op een bromfiets reed, had niet gemerkt dat hij rechtsaf moest slaan en kwam hier door met zijn bromfiets in een sloot terecht Hij overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. LEER Bij een auto-ongeluk bij Rorichum in de omgeving van Leer is zaterdag de 42-jarige Nederlander J. H. Devree uit Ridderkerk omgeko men. Volgens de politie kwam hij met zijn wagen in een bocht op de linkerrijbaan waar hij op een tege moetkomende Duitse auto reed. Een passagier van de Nederlander en de chauffeur van de Duitse auto werden zwaar gewond. OOSTERHOUT De 32-jarige me vrouw W. van den Berg uit Ooster hout is op de overweg in Dorst door een trein gegrepen en was op slag dood. De overweg heeft halve bomen, die de vrouw echter negeerde. Geen voorrang LICHTENVOORDE Op de Euro- paweg is zondagavond de 23-jarige M. Burgwal uit Apeldoorn tegen een personenauto gereden, die hij geen voorrang had verleend. Kort daarop overleed hij. HEERHUGOWAARD De 30-ja- rige W. Commandeur is vannacht door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De auto greep de wielrijder van achteren. De chauf feur van de auto houdt de politie voorlopig vast. BUSSUM De 15-jarige Ronald Middendorp uit Bussum is vrijdag als gevolg van een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij stak op de fiets plotseling de rijksweg in zijn woonplaats over en werd aangereden door een bestelauto. Hij overleed tij dens het vervoer naar het zigjtenhuis. BONN Een Westduitse politie functionaris heeft felle kritiek gele verd op de Westduitse inlichtingen diensten. Grote rivaliteit tussen de onderzoek- instanties is de oorzaak geweest van het tekort schieten der Westduitse inlichtendiensten in het jongste ver leden, zei Werner Kuhlmann. voorzit ter van de nationale politiebond, in een vraaggesprek met het Ham- burgse dagblad Die Welt BOTTERDAM Vol grijze hoofden was de Nieuwe Oostcrkerk zaterdagmiddag, want de bejaard< nkoren waren het eerst aan de beurt op he< daar gehouden 39ste Ro-Zan-Co-Concours. En de ouwetjes de den het nog best zoal» de voorzitter van de Jury, de heei Otto de Vaal, In zijn toespraak bij de prlizeniillrclklng zei. Het hoge gehalte van de zang weerspie gelde zich uiteraard ln de aantallen pun ten en ln de vele eerste prijzen, die door de jury, bestaande uit de heren tto de Vaal, Albert van der njl en Slmon Terpstra, werden toegekend. Eerste prijzen behaalden het Dordtse Be jaardenkoor „Thur'borgh" het „U.V.W. Dameskoor Overschle", het Bejaardenkool I Zang- „Senectute" uit Schiedam, het Rotter damse „Bejaardenkoor U.V.V.", het Be jaardenkoor uit Lubbeldam alle vijf on der leiding van mevrouw C. C. Kocx-WII- lus, het Bejaarden-viameskoo „Tot ons ge noegen" uit Heerjansdam onder C. H. Wil lemen, het Kinderkoor „Door Inspanning uitspanning" uit Krimpen aan de iJsse) onder G. Wielakker, het Mannenkoor „Oe fening baart kunst" ondei B. van Veen uit Culemborg, de Christelijke Muzlekverenl- I ging „Juliana" van M«rken-elland onder C. de Waart, het Gemengd Koor „Zang en vriendschap" uit Mijdrecht onder Jozel van Gestel, „Betondaks Mannenkoor" uit Arkel onder H van Rossum. de Gemengde 1 Toneelvereniging „Vol moed" uit Hoornaar onder Jao. Kaasschieter, het Fanfarekorps „lino- eendrach' sterk" uit Everdlngen unde, K N. Versluis en de Accordeonvereniging „Unique" B onder J. P. Tlebosch ilt Rotterdam. Met het hoogste aantal pun'en, 369 kreeg de Ac- cordeonyereniging ..Unique A" eveneens onder Tlebosch. een eerste prijs met lof van de Jury. zangvereniging „Harmonie" uit Naaldwijk onder N van der Burg kreeg een tweede prijs. volgende jaar bestaat het Ro-Zan-Co-Concours veertig Jaar: de ""eer Otto de /aal beloofde da' daarvan Iets groots gemaakt zou worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7