«SS* Navo tot de Sowjetunie: handen af van Europa Nog hoop dat Saigon toegeeft PANAGOULIS TER IOOD VEROORDEELD Russische ruimtereus in baan 0111 de aarde DAALDEROP desillusie Zoon Rockefeller slachtoffer van menseneters Eerst cle veiligheid waarborgen Toch ook ruimte voor ontspanning Opnieuw onrust in Londonderry Gomoelka weer partijleider Plan tot unie in Zweden Moordenaar meisjes gepakt Vader Namer na borgtocht vrij Zwitserland bij de Amerikaanse toeristen geliefd Powell eist weer massaal vertrek van kleurlingen Kerken groeien in Roemenië Boiler MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 Prinses Margriet had veel plezier, toen zij zaterdag „als eerste" door de nieuwe Spoorweg-onderdoorgang aan de Korte Stadhouderslaan in Apeldoorn mocht rijden. De prinses zat namelijk in een puf jende Lancia van 1925, die het overigens nog prima deed. De auto werd geheel in oude stijl gereden door een chauffeur met snor en bolhoed. cht ATHENE De Griekse sol- it Alexander Panagoulis is door een krijgsraad ter h adood veroordeeld wegens een po- tv"nrng om Prem^er Papadopoulus r m|p 13 augpstus te vermoorden ie. m wegens een poging tot omver werping van het bewind om de ld iommunisten aan de macht te Irengen. Hem was bovendien de- irtie in 1967 ten laste gelegd de staat van beleg van ;racht was. I De 30-jarige Panagoulis, die met 14 A mderen terecht stond, bekende de x; ioging tot moord en desertie maar titkende dat hij de regering omver ezel. ad willen werpen om commu- J G stische machtsovername te verge- eger nakkelijken. I De 33-jarige advocaat Eleftherios ëryvakis, tegen wie eveneens de gVe_ oodstraf was geëist, kreeg le- enslange gevangenisstraf. Negen an- ere beschuldigden kregen gevange- jjisstraffen variërend van 24 tot één afde jaar. Vier werden vrijgesproken. Panagoulis glimlachte toen de president het vonnis voorlas. Zijn ad vocaat zei dat zijn cliënt niet van plan was gratie te vragen. Hem kan echter wel gratie worden verleend zonder dat hij daarom verzoekt. De terechtstelling kan binnen drie dagen geschieden op last van de garni zoenscommandant van Athene. DJAKARTA Michael Rockefel ler junior, die in 1961 in het oerwoud van West-Irian verdween, is door menseneters gedood en opgegeten, schrijft het Indonesische legerblad „Berita Joeda". Een functionaris van de gezond heidsdienst heeft verklaard dat een Ij stamhoofd van de Asmat in het ge bied Agas hem verteld had dat een blanke man volgens de riten van de stam was gedood en verorberd. Verscheidene leden van de stam ble- j ken hemden met de initialen van Mi- I chael Rockefeller te dragen. De func- tionaris zei grote moeite gehad te hebben om het stamhoofd dit te laten bekennen, hij dwong de bekentenis pas af nadat hij het stamhoofd ervan I had overtuigd dat de geest van de dode een choleraepidemie zou gaan veroorzaken. in Fnrnna (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BRUSSEL In het belang van de wereldvrede hebben de leden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie een na drukkelijk beroep op de Sowjetunie gedaan, af te zien van het gebruik van geweld en van inmenging in de aangelegenbeden van andere gtaten. „De ledenstaten, vastbesloten de vrijheid en onafhankelijkheid van hun landen te waarborgen, zouden niet onverschillig kunnen blijven staan ten aanzien van enigerlei ontwikkeling, die hun veiligheid in gevaar zou bren gen". Het is duidelijk, zegt het slotcom muniqué, dat zaterdagmiddag werd uitgegeven na afloop van het drie dagen geduurd hebbende NAVO-be- raad, dat iedere Sowjet-inmenging, die op directe of indirecte wijze de toestand in Europa en in de Middel landse Zee zou beïnvloeden, een in ternationale crisis zou doen ontstaan met ernstige gevolgen. Behalve Berlijn, welks veiligheid verzekerd wordt, en het Duitse vraagstuk, naar welks vredelievende oplossing men zal blijven streven, worden in het zogenaamde signaal geen namen genoemd. De waarschuwing van minister Rusk aan het adres van Rusland dat interventie in Oostenrijk en Joe goslavië een ernstige politieke en mi litaire toestand zou ontketenen, is dus niet door de andere NAVO-partners overgenomen. Het gebruik van geweld en het le geren in Tsjechoslowakije van Sow- Jet-strijdkrachten, die daar voordien niet waren, hebben volgens de Vijf tien ernstige onzekerheid doen ontstaan over de voornemens en de oogmerken van Rusland. Deze onze kerheid vereiste van de bondgenoten een grote waakzaamheid. eit^" i aa#P< i inTe c TAE studenten van Tsjechoslowakije zijn de laatsten die weigeren zich neer te leggen bij volledige over- [ave aan Moskou. Hun verzet zal de ilitieke situatie in hun land echter lauwelijks kunnen verbeteren. !jj konden niet voorkomen, dat de immunistische party werd opge- iheept met mensen die stalinistische iter op het hoofd hebben. Dubcek 3ers]staat nog wel aan het hoofd, maar is ook binnen de partyleiding aan landen en voeten gebonden. 'orige week schreven we reeds, dat ijcchcn en Slowaken opnieuw ern- tlg teleurgesteld zouden worden. De igrypende wyzigingen in de leiding an de party deden de klap evenwel gen hog harder aankomen dan aanvanke- ent ijjk kon worden verondersteld, tijd be reactie zal er over het algemeen gt_s, :en zijn van doffe berusting. Byna Irie maanden van systematische on- lerwerping hobben een eind gemaakt lan alle illusies, waaraan men zich ia de val van Novotny had overge- [even. oordelen naar de jongste ontwik- ie dalingen zyn de Russen er nu toch bejdn geslaagd, Dubcek in een onmoge- t Mdlgke positie te manoeuvreren. Hy is 0«fnog steeds de belangrijkste leider, maar kan niet langer ontkomen aan jdc het gevaar dat hy spreekbuis van de j' bezetters wordt, maj 'dag lvÖ,e waarop Dubcek geprobeerd en t heeft, het onvermydeiyke te voorko- gele Hy had zich veel moeiiykheden em hunnen besparen door al zyn func- dar ties ter beschikking te stellen en aan n in de kant te gaan staan. Niettemin hebben de gebeurtenissen rondom hem geleld tot prestigeverlies. IClC ®en f>ro°t deel van de goodwill, die hy ook bulten de communistische asssi Part« verdwenen, nistr studenten klampen zich nog aan Cad, 'lem Vftst. Ook zy lijken te vechten ïaak. vo°r een verloren zaak. feme e DORADO (Puerto Rico) Een poli- 1 «man is zondag ernstig gewond door n ,j ;n man, die de kamer van de gekozen eE merikaansj vice-president Spiro Ag- j was binnengedrongen. De man 15te twee schoten op de rechercheur e t sloeg daarna op de vlucht. Agnew niet op zijn kamer. weer min temp. neer gisteren «lag Kopenhagen regen 4 4 i.onden motregen 0.1 geh. bew 2 0 Brussel motregen 0 1 i, "inpurg geh. bew. -3 0 Parus geh. bew -3 0 Nice onbew. 0 h rankfort motregen -0 U.I iVtünchen geh bew. 0 sneeuw -2 0.5 Geneve geh. bew. -0 1 Locarno 4 25 motregen 8 2 -1 0,1 Madrid 1. bew. 0 Majorca onbew. 10 0 Vandaar dat de geallieerden die deelnemen aan het geïntegreerde de fensie-programma Frankrijk be hoort hier niet langer bij genood zaakt waren tot een herwaardering van de staat van hun verdediging. De kwaliteit, de doeltreffendheid en de opstelling van de NAVO-strijd- krachten zullen volgens het slotcom muniqué verbeterd worden, zowel wat betreft hun omvang als hun uit rusting, teneinde beter in staat te zijn de verdediging, „zo ver mogelijk voorv^-rfs", te kunnen verzekeren. Doel Stellen de ministers aan de ene kant dat de Sowjet-inmenging in Tsjechoslowakije op ernstige wijze de hoop verminderd heeft op een rege ling van de hangende problemen, die het Europese continent nog verdeeld houden, aan de andere kant zeggen zij dat, in overeenstemming met westerse waarden, het vestigen van zekere, vredelievende en wederzijds vruchtbare betrekkingen tussen Oost en West het politieke doel zal blij ven. „Het Noordatlantische Bondge nootschap zal voortgaan de on miskenbare waarborg te vormen voor de veiligheid en de wezenlijke grondslag voor het streven naar Eu ropese verzoening. Recente gebeurte nissen hebben opnieuw aangetoond dat zijn voortbestaan meer dan nodig is." „De minister van buitenlandse za ken van Frankrijk heeft er van zijn kant aan herinnerd deze annex werd op speciaal verzoek van Parijs opgenomen dat, onder voorbehoud van gebeurtenissen, die op grondige manier de verhoudingen tussen Oost en West zouden wijzigen, de Franse re gering van mening is dat het Bond genootschap moet voortbestaan, zo lang het zal blijken nodig te zijn". Dc volgende ministeriële bijeen komst van de Noordatlantische Raad zal worden gehouden in Washington, waar op 10 en 11 april 1969 o.m. het twintigjarig bestaan van de NAVO zal worden gevierd. De volgende mi nisteriële zitting van het zogenaamde Defensie Plannen Comité is vast gesteld op 16 januari in Brussel. LONDEN Rooms-katholieke de monstranten en politie-agenten heb ben zaterdag in de Noordierse stad Londonderry weer felle straatgevech ten geleverd. Daarbij werden auto's beschadigd, ruiten ingegooid en ste nen naar de politie geworpen. Ongeveer 10.000 aanhangers van de katholieke beweging voor gelijke burgerrechten liepen mee in een pro testmars. Een aantal demonstranten verliet echter de bekendgemaakte route en ging zich in de stad uitle ven. De beweging protesteert al ge ruime tijd tegen discriminatie van de katholieke minderheid, die volgens haar in Londonderry door de pro testantse meerderheid en in Londen door de regering wordt toegepast. Zo zouden katholieken bij de toe wijzing van woningen en de verde ling van baantjes worden achter gesteld. Bij soortgelijke protestbeto gingen in oktober vielen onder de demonstranten meer dan honderd ge wonden. I WARSCHAU Het vijfde congres van de Poolse communistische partij, j dat maandag j.l. in Warschau begon, i is zaterdag geëindigd met de verkie zing van een nieuw politiek bureau van twaalf leden en een nieuw cen traal comité van 91 leden waarin 41 I nieuwelingen zijn opgenomen. De 63-jarige Wladyslaw Gomoelka behield de functie van eerste-secreta- ris die hij al 12 jaar heeft gekleed. Hij blijft hiermee de voornaamste partijfunctionaris en derhalve de be langrijkste politieke figuur in het land. Onder de twaalf leden van het nieuwe politieke partijbureau bevin den zich drie nieuwelingen: Sta- nislaw Kociolek, Wladyslaw Kruczek en Jozef Tejchma. Tot degenen die niet werden her kozen behoort minister van buiten landse zaken Adam Rapacki, die al geruime tijd op de achtergrond is geraakt. Hij staat bekend als een ge matigde figuur tegenover de voorstanders van een nationalistische en hardere lijn. Sinds at>ril oefent hij zijn ambt „om gezondheidsredenen" niet meer uit Acht vrije kerken STOCKHOLM De vrije evange- lischen in Zweden hebben een voorstel gedaan tot vereniging van de acht „vrije kerken" in een unie. Het voorstel, afkomstig van voor zitter Ansgar Eeg-Olofson en secreta ris-generaal Gösta Nicklasson, werd gepubliceerd in het weekblad van de vrije evangelischen, die in Zweden Zweedse Zendingsunie heten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, keek na afloop van de Navo-conferentie in Brussel op z'n horloge om te zien of hij het eerstvolgende vliegtuig naar Madrid nog zou kunnen halen. Het overleg dat daar gisteren zou begin nen is evenwel voor onbepaalde tijd uitgesteld. Niet omdat minister Rusk het vliegtuig niet meer kon halen, maar omdat hij in de Spaanse hoofd stad arriveerde met een griepje MOSKOU De Russen heb- ben zaterdag 's werelds grootste automatische ruimtestation, de Proton-4, in een baan om de .aarde gebracht. Het ruimteschip weegt zeventienduizend kilo, waarbij het gewicht van de laat ste trap van de draagraket niet is meegeteld. Er is ruim twaalfduizend kilo we tenschappelijke apparatuur aan boord van deze ruimtereus. De Pro ton-4 voltooit elke 91 3/4 minuut een baan om onze aardbol, waarbij de afstand varieert tussen 425 en 255 km. De hoek van de baan op de evenaar bedraagt 51 gr. 30 min. Er kwam gisteravond een benepen telefoontje. Ze kon niet komen, snuf. snuf. Verkouden? Ook. Erger was de verstuikte enkel... Drie dagen onverhoeds weer had den haar volkomen geveld. Het was begonnen met de eerste vriesnacht, die haar autootje on klaar maakte. Gewend zich in de koestering van het blik voort te be wegen, was de kou door de te dunne mantel bij het wandelen ook in haar geslagen, net als in de motor. Dat was de snuf, snuf. Onmiddellijk de dikke mantel uit de mottenballen gehaald, maar dat vermocht het eenmaal aangerichte kwaad niet te herstellen. Zaterdag was autootje weer in or de gemaakt, maar zaterdag avond.... Mijn snelle fantasie zag haar al slippen... Nee, dat was het niet geweest. Gewoon van de stoep twee passen naar autootje, die haddan het ge daan. Wat zij voor een milde witte wade van donzige sneeuw had aan gezien, was een spekglad vlies vrie- zigheid geweest. Een schuiver., en ze lag zeer letterlijk in de goot En nu op de bank. Met snuf snuf. met verstuikte enkel en weinig me deleven van haar- omgeving. Iedereen kwam wel met wijze raad achteraf. Dat je met gladde dunne zolen nooit in de sneeuw loopt, zelfs niet voor twee stappen. Dat er antivries is. die voor vorsttijdig de auto gevoerd moet worden. Dat wintermantels er zijn om aan te trekken en niet om in de kast te hangen en dat ze de hele combinatie Meeleven van ellende aa"n zichzelf te danken heeft. En of ik dat nu niet gemeen vond? Gelukkig, dat de techniek nog geen televisie-telefoon in mijn huis heeft getoverd trachtte ik de lach uit mijn stem te weren, opdat zij de illusie van mijn medegeklaag ten volle zou kunnen genieten. „Ik kom wel even langs," riep ik joviaal. „Neem een paar boeken mee...?" Snel graaide ik wat lectuur uit de kast, bedacht me dat ik best een paar takken van mijn goudgele crysant kon snijden, griste uit de keuken kast een fles fruit. De hele week zou ik geen tijd meer voor haar hebben, nu maar alles tegelijk. De huisgenoten schudden de wijze hoofden: Jaag toch niet zo..." Maar als ik nu vlug was haalde ik de bus nog. Eén arm in een mout% tas aan de hand. bos bloemen in de elleboog, rende ik weg... een klettering. een bonk, een machtige rem die me klem zette... Een stem die riep: „Ruk niet zo, die losse mouw haakt aan de deur knop...." Iemand kwam met een dweil aan en sopte het rode kersennat op; ie mand stapelde de boeken, iemand pakte de bloemen. Zelf zat ik op een stoel te beko men. Besefte opeens hoe zielig ik was. Keek hoopvol rond me. „Dat was wel stom... zei de boe- kenraper. de anderen knikten instemmertd. Ik zag ook een gezioht achter de bloemen, dat hevig probeerde in de plooi te blijven. Snapte echt niet wat er nou te lachen was! De zender werkt op 19,9 megs. Het ruimtestation moet. zo zeggen de Russen, verder borduren op de taken die de eerste drie kunstmanen van de Proton-serie hebben uitgevoerd, nl. o.a. een onderzoek van de kosmische straling die van groot belang is voor de bemanning van ruimteschepen. De reeks proeven met kunstmanen van het Proton-type ving aan op 16 juli 1965 toen Proton-1 de ruimte in werd gestuurd. Reeds toen viel het de niet-Russische deskundigen op dat deze kunstmaan bijzonder zwaar was, nl. twaalf ton. Men zag haar als voorloopster van ruimtestations die zouden kunnen dienen als startplaats voor bemande ruimtevluchten. Pro- ton-2 ging november 1965 de ruimte in, op 6 juli gevolgd door nummer 3. De onbemande Sonde-6. die enkele dagen geleden om de maan cirkelde, is gisteren intussen op aarde terugge keerd en in een gebied ten oosten van Madagascar geland. Dit werd echter niet door Rusland bekendge maakt, maar door het observatorium van Bochum. Volgens de directeur van dit obser vatorium zullen de Russen mogelijk tussen 2 en 12 december een beman de ruimtevlucht naar de maan maken als de omstandigheden het gunstigst zijn. LONDEN Scotland Yard heeft zaterdag een getrouwde man gear resteerd die wordt verdacht van moord op drie kleine meisjes. Zijn arrestatie was het slot van de groots jacht op een man in de Britse criminele geschiedenis. De man is de 39-jarige Leslie Mor- ries, van beroep ^nachinist. NEW YORK De 43-jarige Jeme- niet Ahmed Rageh Namer die wordt beschuldigd van samenzwering om Richard Nixon te vermoorden is vrij dag tegen een borgtocht van 25.000 dollar vrijgelaten. Zijn advocaat ver telde dat het geld bijeengebracht was door vrienden en buren. Er was een ter niet voldoende geld voor de borg tocht 25.000 dollar voor de twee zoons, Opnieuw hebben zich hevige I vechtpartijen voorgedaan bij de 1 opening van een congres van de l Westduitse partij NPD, ditmaal in Siegen (Noordrijnwestfalen). Duizenden demonstranten tracht ten gisteren de deelnemers de toegang tot de zaal te beletten. De betogers droegen wimpels met leuzen als ..Adolf was vol doende" en „Nooit meer fascis me", en zij probeerden een I prikkeldraadversperring te ver wijderen (zie foto). Bij de vecht- partijen werden enkele personen getoond. SAIGON Nog steeds bestaat er hoop, dat de Zuidvietnamese j regering binnen afzienbare tijd een delegatie naar Parijs stuurt j om de vredesbesprekingen over Vietnam bij te wonen. President Tnieu zou gezegd heb ben dat de moeilijkheden die er zijn „onbevooroordeeld en in een geeat j van begrip voor het standpunt van j anderen" moeten worden bijgelegd. J Hiervoor is veel geduld nodig. In Saigon noemt men deze uitlating verzoenender dan eerdere officiële verklaringen van de president. Zoals bekend is net grote strui kelblok de deelneming van het Zuid vietnamese Nationale Bevrijdings front aan net overleg in Parijs. Sai- gin wil dit front opgenomen zien in de Noordvietnamese delegatie, maar Hanoi heeft juist zaterdag opnieuw verklaard dat het NLF als een „zelf standige en gelijke partner" de be sprekingen moet bijwonen. Hanoi noemde de regering in Sai gon „een werktuig van de Verenig de Staten". Zij vertegenwoordigt niemand. Het NLF is de leider en organisator van het Zuidvietnamese volk in de strijd tegen de Ameri kaanse agressie. Het is volgens Ha noi volledig bevoegd alle proble men met betrekking tot Zuid-Viet- nam te regelen. De Zuidvietnamese militairen ver wachten dat de Vietcong en de Noordvietnamezen in de komende dagen een grote aanval op Da Nang zullen doen. Da Nang ligt in het noorden van Zuid-Vietnam. In het weekeinde werd na enkele commando-acties tegen de stad de staat van beleg ingesteld. Kleine groepen Vietcong slaagden erin tot Da Nang door te dringen. Een grote Amerikaanse basis werd beschoten. Ook in de omgeving werden (kleine) aanvallen uitgevoerd. Onbegrijpelijk De bevolking van de plaatsen in en rondom Zuid-Rotterdam wordt weer eens bedreigd met de vestiging van petrochemische Industrieën. Onbegrij pelijk, terwijl er tegelijk zoveel over ruimtelijke ordening wordt gespro ken. Het eventueel vestigen van deze be drijven in deze zo belangrijke groen- gordel rondom Rotterdam wordt weer eens over de hoofden van de bewoners beslist. Beseft men dan niet dat met het verkorten van de arbeidstijden er ook nog zoiets als recreatie moet zijn? Het Hollands Diep zal worden ver pest door stank en olie. Het aan te leggen recreatiegebied aan de Binnen maas en de Biesbos zal des zomers net zo blauw staan van de dampen als nu Vlaardingen en Hoogvliet Zelfs het strand van Hoek van Holland wordt overspoeld met die chemische gas sen. Nederland heeft veel dagen mist en het zal met deze nieuwe vestiging dan ook steeds weer ruiken, dat het hier uitsluitend gaat om de aandelen van deze industrieën en niet om de mens. die in de randstad Holland moet wo nen. Het is nu nog mogelijk te proteste ren. Niet meer als er voor honderd duizenden guldens is besteed aan in stallaties, want dan is het te laat Zwljndrecht S. v. d. Giessen PRINCETON Zwitserland is voor de Amerikaanse vakantiegan gers het geliefdste toeristenoord. Uit een opiniepeiling van het instituut Gallup, die gisteren werd gepubli ceerd, blijkt dat 50 procent van de ondervraagde Amerikanen daar het liefst naar toe zou willen. Daarop volgen Engeland en Ierland met 44 procent Italië 42 procent, Frankrijk 39 procent. Scandinavië eveneens 39 procent, West-Duitsland en Oosten rijk 38 procent, Spanje 35 procent, België en Nederland eveneens 35 pro cent Griekenland 28 procent, Oost-Europa inclusief Sowjetunie 26 procent en India 22 procent. LONDEN Het conservatieve Britse Lagerhuislid Enoch Powell heeft zich opnieuw een golf van pro testen op de hals gehaald nadat hij zaterdag weer massale repatriëring van in Britannië wonende gekleurde immigranten eiste. De leider van de conservatieve partij, Edward Heath, veroordeelde Powells uitspraak en zei dat deze „de weg naar tirannie opende". Onderminister van sociale zaken David Ennals zei zich krachtig te verzetten tegen „elke poging de im migranten als tweederangs burgers te behandelen". Het bestuur van de Joodse gemeenschap zei dat de uitspraak „de rassenvooroordelen aanmoedigt". GENEVE Zowel de baptistenge meenten als de pinkstergemeenten Ln Roemenië maken melding van een sterke groei gedurende de laatste ja ren. De Roemeense baptisten zijn on danks de van overheidswege opgeleg de beperkingen gegroeid tot een van de grootste baptistengemeenschappen in Europa. De unie in Roemenië telt thans ongeveer 1300 gemeenten met 120.000 leden. Zjo'n 80 jaar geleden maakte Daalderop waterketels. U weet wel: van die koperen ouderwets dcgelyke. Kan het u dan verbazen dat Daalderop nu de grootste fabriek van elektrische boilers in Nederland is? En dat die boilers modern zijn en even degelijk als die watcrketels-van-vroeger? Daarom: als u aan 'n boiler denkt, denkt u dan aanDaalderop. Zo n elektrische boiler heeft geen schoorsteen nodig, werkt op goedkope nachtstroom, geeft U volop heet water en vergt geen onderhoud. Hij is altijd vol komen veilig en overal te plaat sen. Elke keuken is er geschikt voor. Vraag uw installateur of u een 50, 80 of 120 liter boiler moet nemen. „Wie van de drie" u ook kiest, beter kan het niet. En omdat u 'm maar één keer koopt, koopt u daarom onze bovenste beste

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5