„Bedrijfsleven ook toekomst bouwende gemeenschap" Trefpunt in dienst der oecumene VU geeft Philadelphia wetenschappelijke steun Verontruste brief aan AR-Kainerfractie over artikel van nu*. Idenburg Confessie blijft na eeuwen actueel WILLEBRANDS OM REA OP MAAKT KANS TE VOLGEN Een woord voor vandaag Duits verzoeningsteken na drie jaar gereed Dr. W. A. Visser 't Hooft Centrum in Rotterdam geopend Uw probleem is het onze.... ZORG VOOR AFWIJKENDE KIND Reformatorische scholen in oprichting Dr. M. Feitsma overleden Vrijgemaakte herdenking in Dordi MAANDAG 18 NOVEMBER 196 ,J£n de gehele bevolking van de streek der Gerasenen vroeg Hem, of Hij van hen wilde weggaanwant zij waren door grote vrees bevangen" (Lucas 8:37). De bezetene wordt genezen. De geesten varen uit hem. Niet in de afgrond, nee, in een talrijke kudde zwijnen, zoals zij de Here hebben gevraagd. „En de kudde stormde langs de helling het meer in en verdronk." Dit is een sensatie, geweldig. Daar moet ruchtbaarheid aan worden gegeven. De mensen, die met het hoeden van de kudde zijn belast, snellen heen om het nieuws te verspreiden. Heb je het al gehoord? De reactie is verrassend. Niet verrassend is, dat iedereen uit loopt om nog wat te zien van hetgeen zich heeft afgespeeld. Wat zij zien is de man, goed bij het verstand en genezen, zittend aan de voeten van Jezus. Het verrassende is, dat zij over de genezen zieke heenzien naar het verlies, dat is ge leden. Een kudde zwijnen verdronken. Lucas schrijft: En ze werden bevreesd. De vrees resulteert in een vraag, beleefd maar dringend: Here, zoudt U willen vertrekken? Het is allemaal wel indrukwek kend wat U aan die zieke heeft verricht, maar Zo is de mens. Here, gaat Uw gang, doet U maar wat U denkt, dat U moet doen, maar hoeft het ons niets te kosten? Natuur lijk, U mag regeren, maar we zouden dan graag onze eigen wil laten triomferen. Wy lezen vandaag: 1 Joh. 3 vers 1 tot 13. Brieven die niet sijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze. gele te worden ingesloten. Vraag: Ala erfgenamen het niet eeng zijn over de vraag of tot een erfenis behorende huizen verkocht of verhuurd moeten worden, is er dan beslissing bij meerderheid van stemmen Antwoord; De beslissing moet eenstemmig zijn. Wordt men het niet eens dan kan het tot een dure gedwongen verdeling komen. Meestal weet de notaris wel met de nodige tact eenstemmigheid te be reiken. Anders kan men beter nog een tijdie met de verdeling wachten In de opbrengst samen genieten, tot men het op den duur wél eens wordt. Vraag: Een 15-jarige leerling der de klas Mavo wil graag weten, hoe de opleiding is voor kerkorgelbouw. Is er toekomst in? Antwoord: De bedrijfsleider van de firma Flentrop te Zaandam, de heer B. Buurman, wil gaarne inlich tingen verstrekken. Verstandig is eerst het mavo-diploma te halen. Daarna is een opleiding aan een technische school nodig, speciaal voor het fijne timmerwerk en lood- en tinbewerking, voordat men een bedrijfsopleiding volgt. Daarvoor beval hij speciaal aan de tweede technische school Westerstraat 187, Amsterdam. Daar ontvangen ook de bedrijfsleerlingen van Pels te Alk maar les. Ook met de orgelbouwers Gebr. Van Vulpen te Utrecht zou hij eens een afspraak kunnen maken. LONDEN Uit het landhuis van prinses Lee Radziwill bij Londen, waar Jacqueline Onassis en haar man het weekeinde doorbrachten, zijn juwelen ter waarde van ca. 50.000 gulden gestolen. Geen van de gestolen Juwelen behoorde aan me vrouw Onassis, zo zei de politie later. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zaterdag is het Dr. W. A. Visser 't Hooft Centrum in gebruik genomen. Een gebouw dat o.a. zal dienen voor opleiding van theologen, vakbondsbestuurders en werkers in bedrijven, speciaal gericht op de achtergronden van de stede lijke, industriële samenleving. Verder ook voor onderzoek naar de waarden van die samenleving. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Nog maar het 121^-jarig bestaan van een ver eniging als Philadelphia, waar in ouders en vrienden van het afwijkende kind, maar toch vooral ouders, elkaar ontmoe ten? Het doet denken aan een koperen huwelijksfeest van een bruidspaar, dat op latere leef tijd is getrouwd, en verzucht: waren we er maar eerder aan begonnen. Dit werd zaterdag gesteld in de druk bezochte bijeenkomst van deze organisatie, waarin het afwijkende kind in het gezin centraal stond. Een der inleiders, drs. P. A. de Ruyter van het Pedalogisch Instituut in Amsterdam, had voor dit „verlate huwelijk" een verklaring. Ook al is het afwijkende kind ge ruime tijd onderwerp voor we tenschappelijk onderzoek, er werd daarbij lange tijd met geen woord gerept van de ouders. Waarom niet? Omdat men (ten onrechte) meende vanuit de erfelijkheid in negatieve zin over de ouders te moeten spre ken. Nog in een publikatie van 1958 is te vinden „dat de verwekkers slechte opvoeders moeten worden ge- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Aan de voor avond van de openbare com missievergadering over de be groting van buitenlandse zaken is aan de Tweede-Kamerfractie j van de Anti Revolutionaire Partij een ,,open brief" gezon den door de jongerenorgani satie van de Stichting Door de eeuwen trouw. Hierin wordt haar ernstige verontrusting uitgesproken over het artikel van mr. P. J. A. Idenburg in AR Staatkunde. De heer Idenburg pleitte hierin af te zien van „het verder doordrijven naar een oplossing welke niet voor Indonesië aanvaardbaar is", hiermee doelend op de mogelijkheid van een afwijzing door de papoea's van aansluiting bij Indonesië. In de brief aan de AR-fractie wordt de overtuiging uitgesproken dat de gedragslijn, geschetst door mr. Idenburg, voor de papoea's rampzali ge gevolgen heeft Het zou betékenen zich neerleggen bij het recht van de sterkste, omdat deze immers de situ atie pleegt te beheersen. Niet de vraag: wat is gezien de situatie de meest bevredigende oplossing, maar: welke verdragsverplichtingen wer den aanvaard en hoe kunnen die gezien de situatie het meest bevredi gend worden gerealiseerd moet uit gangspunt zijn. Medeschuldig Aan de situatie waarin zowel Ne derland, Indonesië als de Papoea's zijn gemanoeuvreerd en waarover mr. Idenburg terecht zo is verontrust, gijn degenen die sinds 1962 hebben fezwegen medeschuldig. De positie van Nederland, die ook door de schrijver van het artikel in AR Staatkunde niet wordt onderschat, had vanaf '62 aangewend dienen te worden voor het recht van de Papoe a's en niet thans om dit volk onder een koloniaal juk te brengen, aldus de jongerenorganisatie. Het spreken over een open en eer lijke volksstemming wordt naïef ge noemd. De Nederlandse regering mag zich dan wel eens de vraag stellen wat moet gebeuren indien de Papoe a's zich los van Indonesië verklaren en zich met een verzoek om steun tot Nederland zal richten. Tweede Biafra De angst van een tweede Biafra deelt de jongerenorganisatie met Idenburg, maar om andere redenen. Een volk dat de onafhankelijkheid proeft, kan met de bajonetten niet in een vreemd staatsverband worden geperst. De ondertekenaars van de brief, voorzitter van de jongerenorganisatie de heer A. Kamsteeg en secretaris de heer J. Oldenburger, vragen de AR-fractie contact op te nemen met de in Nederland verblijvende Papoe a's of met niet onder Indonesische pressie staande papoea's elders. Deze hebben nl. in de zes jaren dat Neder land zweeg niet stilgezeten. Zij heb ben een eigen visie ontwikkeld. Ten slotte wordt verwezen naar de informatie van mr. Biesheuvel on langs aan de regering of deze wel een beleid t.a.v. west-Irian had. Daarmee werd de hoop gewekt, aldus de brief, dat de ARP zo'n beleid vel bezat. „In dien echter de lijn van mr. Idenburg zou worden overgenomen is het wel licht beter in de apathie van de afge lopen zes jaar te volharden, opdat de schuld jegens het toch al zo vertrapte volk van de Papoea's niet nog zwaar der wordt", aldus besluiten de schrij vers. acht". Gelukkig is dit waandenkbeeld nu achterhaald. SNELLE GROEI Philadelphia loopt eventuele ach terstanden overigens snel in. Het be zit nu al 15 gezinsvervangende tehui zen, die samen 600 kinderen en ou deren verplegen. Er zijn in het land liefst 75 afdelingen met in totaal 25.000 leden. Een eigentijdse belangenvereniging, noemde voorzitter J. J. Dondorp de organisatie, die werk genoeg verzet ten moet want is er nog zoveel te doen. Hij noemde onder meer: waarborgen voor onze kinderen, dat hun belangen veilig zijn gesteld als wij, hun ouders, er niet meer zijn. inspraak van de ouders in het be leid, omdat de ouder-kindrelatie uit gangspunt voor bemoeiingen moet zijn. meer dagverblijven en gezinsver vangende tehuizen. voldoende maatschappelijke wer kers, pedagogen, psychologen, artsen en psychiaters. regionalisatie van de zorg. meer samenwerking tussen de di verse departementen die elk een on derdeel van de zorg onder hun hoede hebben. PLAN De heer Dondorp realiseerde zich zeer wel dat aan de onderlinge sa menwerking van allen die met het gehandicapte kind bezig zijn nog veel ontbreekt. Hij deelde mee, dat Phila delphia werkt aan een plan om deze coöperatie beter tot zijn recht te la ten komen. Met vreugde vermeldde hij dat de aan de VU gevraagde wetenschappe lijke begeleiding tenvolle is toege zegd, een mededeling, die met ap plaus werd onderstreept. Drs. De Ruyter kwam daar later even op te rug. Zo wil de VU in samenwerknig met Philadelphia een gezinsonder zoek op touw zetten, dat de noodza kelijke gegevens kan opleveren voor een betere aanpak. Mevrouw J. J. Penning-Segers uit Delft ging vervolgens praktisch in op het thema ..van onze zorgenkinderen verzorgde kinderen te maken". Ze zette uiteen, dat het de ouders zijn, die de gemeenschap moeten leren dat hun kinderen erbij horen. Ze moeten niet alleen de brug slaan, maar er ook zelf als eerste overheen komen en de durf hebben de ander om hulp te vragen. Het gesprek met de ander moeten de ouders zelf op gang bren gen. Men moet zijn afwijkende kind daarbij ook durven presenteren. LOSLATEN Ernst moet gemaakt worden met de vraag of we ons kind niet veel eerder los moeten laten om het beter tot zijn recht te doen komen in een voor hem aangepast milieu. Als grond regel gaf zij aan: probeer niet steeds tien jaar ver te kijken, maar werk in het nu, wees blij met wat u nu heeft en sta, als u een ouder ge handicapt kind heeft, open voor jon ge ouders, die aan uw ervaring zo veel kunnen hebben. Aan het eind van de morgenverga dering bracht de waarnemend voor zitter, mr. Thoolen uit Den Haag hul de aan de pioniers van het eerste uur, die de vereniging oprichtten. Hij dacht daarbij speciaal aan de heer Dondorp „een man die geen drempel vrees kent" en precies de figuur is die Philadelphia als voorzitter moet hebben. In de middaguren ging de première van de indringende kleurenfilm „Veel zorg en zegen", die een indruk geeft van het Philadelphiawerk. Het centrum is een geschenk van de Duitse „Aktion Sühnezeichen" en het zal in oecumenische zin worden benut. De naamgever, dr. Visser 't Hooft, erepresident der Wereldraad van Kerken, gaf bij deze gelegenheid zijn visie op de mogelijkheden, die er zijn om deze royale gift naar waarde te benutten. Hij bepleitte het bedrijfsle ven in veel groter verband te gaan bezien. Het is niet alleen produktie- gemeenschap en sociale gemeenschap, maar ook een toekomst bouwende ge meenschap. Normen voor de toekomst moeten worden gevonden, ook door gesprek en studie als in dit gebouw op het programma zullen staan. Bij de stu die zijn ook van groot belang de vra gen over de onderontwikkelde lan den. Zonder oplossing van dit vragen fs het onmogelijk een menswaardige toekomst te zien, noch in het be drijfsleven noch in de gehele maatschaDDii waarvoor we verant woordelijk zijn. Het was dr. Visser 't Hooft opge vallen dat de verantwoordelijke mensen in het bedrijfsleven op zoek zijn. „Het beruchte establishment zit lang niet zo vast als de opponenten denken", zei hij. Steeds meer wordt ingezien dat grote veranderingen on vermijdelijk zijn. ORIËNTATIE Hij noemde enkele factoren, die in dit verband een rol 'spelen. De toe komst is iets, waarover vandaag beslissingen worden genomen. Maar dan anders dan tot dusver, met meer oriëntatie op wat we eigenlijk doen. Typerend verschijnsel is de felle re actie van een jeugd, die soms goede baantjes afwijst omdat zij geen leven van produceren en geld verdienen wil. De jeugd loopt storm op een bestaan dat dreigt te worden ont menselijkt. Op al deze verschijnselen kan dit centrum zich richten. Het werk dat er verricht zal worden is uiterst no dig en belangrijk. De zaak is verbon den met die van de beweging voor verantwoordelijkheid in de maatschappij. Zij dankt haar bestaan aan een oecumenisch initiatief. Om deze redenen was dr. Visser 't Hooft bereid geweest zijn naam eraan te verbinden. Dr. Visser 't Hooft, die zijn rede gedeeltelijk in het Duits hield, herin nerde eraan dat de Aktion Sühnezei chen ontstond als gevolg van de Stuttgarter Erklarung van 1945. Een der belangrijkste gebeurtenissen in de oecumenische beweging. Zonder Stuttgart 1945 was er geen Amster dam 1948 mogelijk geweest. De erepresident der Wereldraad van Kerken stelde, in verband met het thema van de actie, dat het evan gelie de kracht der verzoening is. „Ik dank de Duitse vrienden voor hun geste. Moge het gegeven zijn in dit gebouw in vrede voor de verzoening te werken", zo besloot hij. Bij de opening van het gebouw sprak als eerste synode-praeses ds. U- do Smidt namens de Duitse Evange lische kerk en de Aktion Sühnezei chen. Hij ging in op de doelstelling van de actie, die nu al in 13 landen dergelijke tekens heeft opgericht om erkenning van het onrecht door de Duitsers aangedaan te doen en te trachten een nieuw begin te maken. OPEIS Z11N Hun schenking aan Rotterdam zien de Duitsers geestelijk als een tegen hanger van Zadkine's beroemde beeld „Stad zonder hart". Hun bedoe lingen met het gebruik van dit ge bouw drukken zij uit met het predi kaat „Internationale Oekumenische Sozialakademie". Praeses Smidt riep de kerken op open te zijn voor de maatschappij en als zodanig het werk in dit centrum mee aan te pakken. Mr. G. E. van Walsum, oud-burge meester van Rotterdam, voorzitter der Stichting .Gebouw Oecumenisch Centrum aanvaardde het geschenk. Hij meende dat het nergens met meer recht zou kunnen staan dan juist in de Maasstad. Er zal een am bitieus programma in worden aange pakt, het zal een trefpunt zijn met invloed naar vele zijden. Hij bracht hulde aan het pionierswerk van de naamgevers. Vervolgens werd het gebouw voor gebruik overgedragen aan prof. dr. J. de Graaf, voorzitter van het curatori- AMERSFOORT Naar wij ver nemen zal volgende week vrijdag worden opgericht de „Vereniging voor voortgezet reformatorisch on derwijs op gereformeerde grond slag". De bedoeling is de stichting van een middelbare school voor midden- Nederland. In het voorlopig bestuur hebben onder meer zitting ds. J. van Haaren, ds. C. Harinck en ds. A. W. Verhoef van de Gereformeerde Ge meenten, de hervormde predikanten ds. B. Haverkamp en ds. S. de Jong en de christelijke gereformeerde ds. M. Baan en ds. N. de Jong. Er bestaat reeds een dergelijke plM (Van onze kerkredactie) BOLSWARD Zondagmorgen b LBÜ de gereformeerde predikant dr. M,tPn Feitsma overleden. HU is 57 jaar ge. wen, worden. 1 den Dr. Feitsma was sinds 1937 predi. rep kant. Hij diende de kerken van Schet tide 1 tens en Schraard, Beverwijk, Amstel lid veen, Oenkerk en Emmen. Sinds jul ellen- 1967 stond hij in Bolsward. In 195010- promoveerde hij bij prof, dr. G. breit Berkouwer aan de Vrije Universitei1 Voor De begrafenis is donderdag om hal Men, twaalf op „Wolfsbergen" te EmmeiM^ Woensdagavond is er een rouwdiens mlle in de gereformeerde kerk te Bolsf1 ziko genl Nieuive voorzitter Prov. Jeugdraad DEN HAAG Als opvolgster va de burgemeester Van Tuyll van Serooi ght) kerken uit Zoetermeer is in de verga esf' dering van het algemeen bestuur vajio— de Provinciale Jeugdraad Zuid-Ho en land geïnstalleerd: mevrouw A. J. I gelij Coultre-Foest uit Wassenaar. M$er vrouw Le Coultre is in haar wooi me\ •plaats wethouder van onderwi |c m sport en culturele zaken, alsmede di ffelij cente aan het Rijnlands Lyceum. and: zika vereniging voor Rotterdam en 01 r be streken. Daarvan is ds. J. C. Ste wel wagen, hervormd predikant te De voorzitter. Verder hebben ond gp, meer de heer C. N. van Dis jr.Jlg Rotterdam, ds. M. C. Tanis te rendrecht en ds. A. Vergunst Rotterdam zitting in het bestuur.! De plannen van deze verenigiT tot oprichting van (voorlopig) atheneum te Rotterdam beyin zich in een vergevorderd stadium um van het Universitair Instituut Vormingswerk Bedrijfsleven. Teza men met een nog op te richten insti tuut voor het onderzoek naar de waarden van de geïndustrialiseerde samenleving zal het UIVB in Rotter dam nieuwe taken aanpakken. Prof. De Graaf sprak van een „huis der ontmoeting", waar zowel theorie als praktijk aan de orde zullen ko men en waar mensen uit kerken, in dustrie, vakbeweging elkaar zullen treffen. Ook moet het een huis van de dialoog worden, waarin we het moeten aandurven de eigen heilige koelen te ontkennen om over de grenzen te komen, zei hij. Namens diverse ondernemingen kwam de heer W. Bakker het UIVB geschenken toezeggen: Er zal een te levisietoestel komen voor de ontmoe tingszaal; aan diverse bedrijven kan het instituut bepaalde wensen ken baar maken en een cheque is in het vooruitzicht om verdere, bij de in richting behorende zaken, aan te schaffen. VERZOENING Ook spraken nog de Duitse predi kant Klaus Wilm (Aktion Sühnezei chen) en de predikant der Duitse evangelische kerk in Rotterdam Hans Fischer, die voor en tijdens de bouw veel heeft bijgedragen tot het vor men van de visie op bestemming die het Visser 't Hooft Centrum krijgt. Hierbij werd nog herinnerd aan de oorspronkelijke idee, die van de thans 70-jarige praeses Lothaer Kreyssig uit Maagdenburg in Oost-Dultsland, stamt. Dr. Kreyssig, die nog nooit een der door de actie, tot wier oprichters hij behoort, ge bouwde verzoeningstekens heeft kun nen zien, sprak in een voor deze ge legenheid gezonden boodschap van de „verzoening als opstandingswerkelijk heid". Aangeboden werd namens de evan gelische kerk Berlijn-Brandenburg en de Aktion Sühnezeigen Berlijn als symbool voor het nieuwe begin dat de Duitsers in Rotterdam beogen te maken het beeldje „De roepende pro feet" (Jesaja 40: 3) van de ook in de DDR wonende beeldhouwer Wilhelm Gross. De bouw van het Visser 't Hooft Centrum heeft drie jaar geduurd en het project kostte totaal ongeveer twee miljoen, welk geld uit Duitsland werd opgebracht. Ontwerper archi tect Joan van Dillen (inmiddels over leden) symboliseerde de oecumene in dit gebouw als een kubus op pila ren, zorgde voor veel ruimte en een fraaie wisselwerking met het panora ma van de Maas op dit unieke punt van Rotterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht: H. J. Ruis te Sluiskil; te Utrecht (ziekenhuispred.): C. H. v. Rhijn te Apeldoorn: te Beilen (Dr.)-toez.: J. de Ruyter te Rheden. Aangenomen naar Dieren: G. H. Cas- suto te Ten Boer (Gr.), die tevens bijst. in het studentenpastoraat verleent te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen en te 's-Graven- polder: A. Hoogerland te Werkendam, die bedankte voor Amsterdam-centrum en Leiden. (Van onze kerkredactie) DORDRECHT „Onder de invloed van de modern-oecume nische beweging wordt zowel in als buiten Nederland een een heid van kerken gepropageerd, waarin de Dordtse confessie wordt losgelaten en verloochend. Ook de modern-georiënteerde theologie keert zich tegen de leer van Dordrecht. Toch zal er een kerk overblijven, die deze belij denis vasthoudt, omdat de in houd van de Schrift daarin wordt gehandhaafd. Daarom blijft deze confessie ook na eeuwen nog altijd ten volle ac tueel als een sprekend getuigenis van eenheid naar Gods Woord". Dit zei prof. dr. L. Doekes zater dag in de Augustijnenkerk in Dordrecht toen de Gereformeerde Kerken-vrijgemaakt de „Nationale Synode 1618/1619" herdachten. Hij zei onder andere: „De confessie van Dordrecht is nog steeds onze be lijdenis, symbool van de gerefor meerde kerken die het Woord Gods ongeschonden willen bewaren. Dat er nog kerken zijn die deze bekjde- nis vasthouden, is een groot wonder. Fel was het verzet daartegen niet alleen bij de Remonstranten e.a-, maar ook in de 19e eeuw binnen de Ned. Hervormde kerk, waar de oe- cumenistische geest deze leer niet kon verdragen. Toen H. de Cock op kwam voor de Dordtse confessie en een nieuwe uitgave daarvan publi ceerde, stuitte hij op hevige tegen stand van o.m. Hofstede de Groot, die hem verweet, een Dordtse kerk op te richten in plaats van de kerk van Jezus Christus, en betoogde dat de leerbeslissing van Dordrecht evenals die van Nicea een bron van ellende voor de kerk betekende. In de Afscheiding keerden de kerk van Ulrum en andere gemeenten terug tot de Dordtse confessie. Sindsdien hebben de Geref. Kerken in Neder land deze belijdenis gehandhaafd." Prof. J. Kamphuis uit Kampen be toogde. dat er in 1618/1619 wel een nieuw belijdenisgeschrift is ontstaan, maar geen nieuwe belijdenis. „De kerkhistorische betekenis van Dordrecht is juist dat de continuïteit in de belijdenis van Gods vrije ge nade is bewaard. Reconstructie In de vorige eeuw is inzonderheid- door prof. Hofstede de Groot een re constructie van de Nederlandse kerk geschiedenis gegeven, waarbij Dor drecht 1618/19 als on-Nederlands en on-nationaal werd verworpen." Spre ker liet zien, hoe Hofstede de Groot in zijn conflict met ds Hendrik de Cock, de voorganger van de Afschei ding van 1834, steeds feller werd in zijn afkeer van de leerregels van Dordrecht. ROME De Nederlandse bis schop Jan Willebrands en de Italiaanse kardinaal Lercaro worden genoemd als de twee meest kanshebbende kandidaten voor de opvolging van kardinaal Bea. Willebrands was Bea's rechter hand op het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid van de christenen. Zijn benoeming tot hoofd ligt dan ook het meest voor de hand, aange nomen dat de paus er geen bezwaar tegen heeft, dat de lijn van Bea wordt doorgetrokken. Willebrands geldt daarbij op het ogenblik als de onbetwiste autoriteit in Rome in zake de contacten met andere ker ken. Hy is 59 jaar. Lercaro wordt genoemd om een •heel andere réden. Onder druk van de ultra-conservatieven, die hem be schouwden als de leider van de pro gressieven in Italië, is hij in februari afgetreden als aartsbisschop van Bo logna. Men heeft gemerkt, dat de paus de laatste maanden elke gëlegenheid aangrijpt, om zijn sympatie voor de kardinaal te laten blijken. Door een benoeming op de post van Bea, zo redeneert men, zou de paus Lercaro kunnen rehabiliteren. Zyn leeftijd zou een bezwaar kun nen zijn. Hij is namelijk 77 jaar. Maar Bea was nog twee jaar ouder, toen hij deze functie aanvaardde. Het is natuurlijk ook heel goed mogelijk, dat paus Paulus ook hier het door zyn voorganger paus Johan nes op gang gebrachte vernieuwings- streven af zal willen remmen en met een figuur uit de bus zal komen, die de oecumenische esprit van zowel Willebrands als Lercaro mist. Het is bekend, dat kardinaal Bea. zich op het laatst van zijn leven zor gen maakte over de al te grote voortvarendheid, waarmee in som mige delen van de wereld de oecu mene zyn inziens geforceerd werd. Dat zou paus Paulus aan kunnen grijpen, om de tot nu toe gevolgde lijn om te buigen. Na een uitvaartmis morgenoch tend in de Sint Pieter zal kardinaal Bea worden begraven in zijn geboor teplaats Riedböhringen in het Zwar te Woud. Daardoor is hij tot deze kerkhj torische reconstructie gekomen, zou een eigen-Nederlandse hervi mingsbeweging zijn geweest Wessel Gansfort, Erasmus en Hugo Groot, die van geen „dubbele" pi destinatie (verkiezing en verw ping) wilde weten. De Heidelbei se catechismus zou het document v r deze richting zijn geweest. Zo zou er een tegenstelling zijn ii sen de evangelisch-christelijke ca' chismus, die bij de Nederlar. I volksaard past en de Dordtse lei regels, die wijsgerige bespiegeling^ zouden zijn en voor ons Nederl;00*" ders import. e' Die theorie is gecorrigeerd, ml r^a wezenlijk gehandhaafd door de ladaai ling van Hofstede de Groot, p) is i: Gooszen en heeft burgerrecht in mo Nederlandse kerkgeschiedschrijvenh van de tweede helft van de neg W 1 tiende en de eerste helft van twintigste eeuw gekregen. OL 71 tw bott de Nationaal Men heeft de vertegenwoordig van die typisch-Nederlands herv ffcj] mingsbeweging zelfs een eigen na j gegeven: „nationaal gereformeerdeiic De remonstranten, die in Dordre rj sj zijn veroordeeld zouden op deze staan, maar ze zijn door niet-nationale Dordrecht vero j deeld. Het niet-nationale Dordrecht tekent dus een breuk in de gesel denis van de vaderlandse kerk. M dat niet-nationale. Dordt kan ook in de Nederlandse natie 1 aarden. bri ris t Lei Prof. KAMPHUIS continuïteit Na de Tweede Wereldoorlog ipDE tegenover deze theorie wel krac£eëej bezwaar gerezen, omdat ze gei staat in de traditie van de eng n<4iger Nederlandse geschiedschrijving."[ais j Spreker meende, dat in de ea;zen plaats van betekenis is er aand ove aan te geven, dat hier een af te Bter zen religieus uitgangspunt is g zal zen. De reformatie van de keri gee: de belijdenis van Gods genade „p rie, niet bij welk type volk dan ook Ewi; mens, ook de Nederlandse rl bij maakt het Evangelie niet. Maar Evangelie redt ook de Nederla die gelooft. VOit Horizontalisme „De idee van een eigen Nederla en:er reformatorische beweging is "wrl duidelijke uiting van horizontali {-j*3 toegepast op de kerkgeschied ren', Maar naderen we zo tot die ges< 'orioj denis dan doen we haar onrecht )Jar deren we zo Dordrecht 1618/19, nh doen we ook deze synode onr regei De vraag is niet: is hier een va hei landse kerk gecontinueerd, r werd de christelijke kerk in enen. vaderland bewaard. tr. c< Op die vraag mag op deze ^en denkingsdag in dankbaarheid 1 'Jï den geantwoord met „ja", want e'imai een eenstemmigheid tussen de L -s' regels van Dordrecht, de Nederli R se Geloofsbelijdenis en de Hei wntje', bergsë catechismus in de belijd van de vrije genade, die levens dend in Christus is verschenen, f

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2