OEGEVEN VAN DUBCEK - STUDENTEN IN AKTIE Commentaar Vrouw bekent na zes jaar moord JAMIN Nog stilzwijgen rond herwaardering franc Dronken automobilist rijdt hoofdagent dood Het Kwartet Stormachtig debat Macht ernstig beknot C rita) Weinig wind VANDAAG TOESPRAAK COUVE Hotelbrand in Brighton: zeven mensen gedood Patiënt maakt het goed na long transplantatie Olie duurder iNAVO VERGIFTIGING TWEEDE ECHTGENOOT MISLUKTE MANTELS 89,95 Overval in Rotterdam mislukt W addinxvener verdronken ZCS glanzende onderzettertjes (met tijn Indisch motief) in etui voor ieder_die nu een nieuwe abonnee opgeeft! lienw€ JLeidse Conramti Maandag 18 november 1968 49ste jaargang [eur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenipoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Driedaagse zitstakingen Militairen patrouilleren Geen gevecht met politie Mars toch nog afgelast ennciiH Menige kop is niet meer waard dan de hoed die er op staat. SIRIUS Verzoeningscentrum pagina <2 Russische ruimtereus Toxopeus: Ik zat te huilen pagina 7 en alles over weekendsport „In één keer schiet ik dat blik er DE BILT Het afgelopen weekeinde is er in de luchtdruk verdeling hoven Europa niet veel verandering gekomen. Ter wijl zich van de Middellandse Zee een lagedrukgebied naar Polen uitstrekt, handhaaft zich een 'gebied met 'hoge barometer standen van Rusland naar Scan dinavië. Langs de zuidflank van dit hogedrukgebied bevindt zich een koude oostelijke luchtstro ming. In grote delen van Rus land en in Scandinavië ten noor den van een lijn, die van Oslo oostwaarts loopt, vriest het nog steeds. Gisteren werd deze 'kou de lucht niet meer over Duits land, maar via de Oostzee naar onze omgeving getransporteerd. Daar de Oostzee bij de Deense eilanden nog een temperatuur van 8 graden heeft, werd de koude lucht flink verwarmd en was het bij ons met de vorst ge daan. Intussen zijn de luchtdruk- verschillen boven onze streken steeds kleiner geworden, zodat er het komende etmaal bij ons weinig wind zal zijn en op veel plaatsen mist. In de temperatu ren komt weinig verandering. Vooruitzichten voor woensdag: Zon: minder dan 40 procent; Min. temp.: 0 tot 5 'graden on der normaal; Max. temp.: 2 tot 8 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; BAZEL De directeuren van westelijke centrale banken verga derden dit weekeinde in Bazel over de herwaardering van de Duitse ark en Franse franc. De herwaardering van de franc is wel het voornaamste onderwerp van esprek geweest, zei dr. Karl Bles- ing van de Westduitse federale ank. Op een vraag of het stilzwij gen de geldmarkten niet opnieuw in een nerveuze, stemming zal brengen, antwoordde hij: We riskeren morgen indag) een sleohte markt. TOESPRAAK [De Franse overheid zou vandaag, )or middel van een televisietoe spraak van premier Couve de Mur- [ville, duidelijk maken wat er alle- 1 waar is van de geruchten over Feen devaluatie. Zaterdag had Couve [een gesprek met president de Gaulle, raarbij minister Ortoli van finan- fciën aanwezig was. De opmerking van de Zwitser jLeutwiller dat de toestand van de "ranc.een zaak van de regeringen is, |faf grond aan de verwachting dat west-Duitsland op het punt staat de franc rechtstreeks hulp te verlenen. Deze hulp zou daaruit kunnen be staan dat een deel van de vreemde valuta, die naar Duitsland is ge stroomd, via een rechtstreekse Swap- overeenkomst of een lening naar Frankrijk wordt teruggebracht. De vraag naar Westduitse marken leidde er zaterdag in Tokio toe dat orders moesten worden afgewezen. Franse franken daarentegen werden overal omgewisseld. Veel wisselkan toren namen echter maar een be perkt aantal franken aan. De Nieuwzeelandse banken heb ben besloten transacties in een aan tal Westeuorpese valuta op te schor ten. Het gaat hier om de frank, mark, de Zwitserse frank en de gulden. Het besluit geldt tot een resultaat be kend is van de monetaire besprekin gen in Europa. BRIGHTON Zeven hotelgasten zijn gistermorgen vroeg om het leven gekomen door een brand in een hotel aan de boulevard van de Zuidengelse badplaats Brighton. Vier logees werden naar ziekenhuizen gebracht, onder ■wie een vrouw die uit een raam op de eerste verdieping was gesprongen. Elf gasten, vijf leden van de hotelstaf en een dertienjarig meisje konden worden gered. De jonge metaalarbeider A. Veree- •ken, hier op een huwelijksfoto van drie jaar geleden. BRUSSEL De toestand van de 24-jarige metaalarbeider, op wie don derdagavond te Gent een redhterlong werd overgeplant, verbetert voortdu rend. Er zijn tot op heden geen tekenen van afstoting waargenomen. Wel heeft de zieke lichte koorts, die te wijten zou kunnen zijn aan een reac tie op sera die zijn toegediend. Uit voortdurende hart- en longcontro les blijkt, dat er geen enkele afwij king van de werking van die organen bestaat. DEN HAAG Gasolie, autogasolie, huisbrandolie I en II en dunne stook olie kosten vanaf vandaag 51 cent per honderd liter meer. WASHINGTON Senator Edward Kennedy heeft er bij president Johnson en de gekozen president Nixon op aan gedrongen een hulpprogramma op te stellen voor de slachtoffers van de bur geroorlog in Nigeria. Smrkowsky en dr. Husak, eerste se cretaris van de Slowaakse partij, zit ten erin. Samen Na afloop van de vergadering zei president Svoboda nog eens dat het socialisme alleen kan worden opge bouwd in samenwerking met de Sowjetunie en andere socialistische landen „ondanks bepaalde menings verschillen". Wij moeten alles wat ons verdeelt, overwinnen, en het wederzijdse vertrouwen herstellen, aldus Svoboda. En in een van de resoluties staat nog: „Het partijcomité ziet als basis van haar reëele politiek enerzijds de ontwikkeling van alle positieve re sultaten van de politiek van januari, met uitzondering van de extreme ten densen en de dwalingen, en aan de andere kant wederzijdse eerbiedi ging van het verdrag van Moskou". PRAAG Duizenden studenten in Tsjechoslowakjje zullen drie dagen lang demonstreren tegen het opgeven van vrijheden door het bewind van partijleider Dubcek. Ze vinden dat Dubcek en de zjjnen zich te veel laten gezeggen door de Russen. Politie en militairen patrouilleren in de straten van Praag om snel te kunnen ingrypen. Een mars die de studenten gisteren hadden wil len houden, werd op het laatste mo ment afgelast, nadat de Tsjechische regering bekend had gemaakt dat ordeverstoringen met geweld zouden worden onderdrukt. Studenten in de filosofie aan de Karei-universiteit in de hoofdstad zijn gisteravond een zit-staking be gonnen en studenten in Moravië en Bohemen zouden vandaag acties op touw zetten. Tot gevechten met de politie was het tot gisteren niet ge komen. Partijcomité Vooral de gisteren geëindigde zit ting van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft bij de studenten kwaad bloed gezet. Duidelijk werd dat de macht van Dubcek ernstig beknot door de instelling van twee nieuwe posten en het kiezen van vijf nieuwe secretarissen, die het partijwerk moe ten doen. Een van deze secretarissen is de sterk orthodoxe Jarlim Hetes en een ander de Moskou-gezinde Vasil Bi- lak. Vice-premier Lubomir Strougal, die als een centrumfiguur wordt ge zien, werd in het presidium gekozen. Kenmerkend voor de stormachtige debatten tdens de drie dagen duren de zittirig waren de verdere conces sies aan de Russische eisen. Vele resoluties werden, in strijd met de gewoonte, bij acclamatie aan genomen. Een van de belangrijkste besluiten die met eenvoudige meer derheid werden aanvaard was het uitstellen van het veertiende buiten gewone partijcongres voor onbepaal de tijd. Veel partijfunctionarissen zouden hebben geëist dat dit congres spoedig zou worden gehouden. Maar de Russen hadden „njet" gezegd. Sleutelpositie De 44-jarige Stfougal neemt in het presidium de plaats in van Mlynar, wiens ontslag door de Russen was ge- eist. Strougal heeft nu een sleutel positie veroverd want hij is boven dien voorzitter geworden van het nieuwe bureau van het centrale co mité voor het partijwerk in de Tsjechische gebieden, alsmede lid van de nieuw gevormde executieve commissie van het presidium. Welke taken dit nieuwe, uit negen man bestaande college krijgt moet nog worden afgewacht. Ook presi dent Svoboda, parlementsvoorzitter SCHIJNDEL De 45-jarige hettrouwde M. S.-H. uit Schijn- del, die zaterdag bekende in 1962 haar eerste man J. van Eijndho- ven te hebben vergiftigd, heeft ook toegegeven haar tweede man te hebben willen vermoorden. De vrouw blijft ontkennen ook maar iets te maken te hebben met de dood van haar bejaarde vader. Die stierf enkele jaren geleden onder verdachte omstan digheden. De moordzaak kwam aan het licht nadat haar tweede echtgenoot de politie inlichtte WADDINXVEEN Ernstige slip partijen hebben zich voorgedaan op de brug over de Gouwe op rijksweg 12. Eén der verkeersslachtoffers is hierbij zaterdagavond om kwart voor acht om het leven gekomen. Op de brug bevindt zich geer mid denbermbeveiliging, zodat een fron tale botsing ontstond met een tegen ligger. De gewonden werden naar ziekenhuizen in Gouda vervoerd. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP 1\a Ajax-Feyenoord: kettingbotsing HOOFDDORP Een dron ken automobilist heeft gister avond op de rijksweg Amster dam-Den Haag by Schiphol een Hoofddorpse hoofdagent die automobilisten probeerde te waarschuwen voor een ingewik kelde kettingbotsing 200 meter verder, dodelijk aangereden. Hoofdagent K. Hogenberg stond op het ogenblik dat hij geschept werd buiten de rijbaan op de par- keerstrook met een fakkel in de hand. Bij hem waren een Wegen wachter en enkele Amsterdamse col lega's, die in verband met de drukte als gevolg van de pas beëindigde wedstrijd Ajax—Feyenoord, ter assis tentie waren geroepen. Niet alleen de betrokken automobi list, de 35-jarige kaashandelaar B. L. den E. uit Noordwijkerhout, bleeek dronken te zijn, maar ook de twee andere inzit tenden, De auto reed met een snel heid van 100 km. De kettingbotsing, waarvoor de hoofdagent waarschuwde, heeft nog enkele andere gewonden en een zeer grote materiële schade opgeleverd. t ZAND De 23-jarige ongehuw de C. Zwart Jzn uit 't Zand is gister avond in zijn woonplaats met zijn auto geslipt en over de kop in een sloot terecht gekomen. Hij is daarbij omgekomen. De heer Zwart was geschrokken van een Abrahampop. welke door jongens dwars over de weg was gelegd. Door een paniekstop begon zijn auto te slippen met het fatale gevolg. STEENBERGEN Zaterdagmor gen raakte de 41-jarige C. Koning uit St. Willebrord in Steenbergen met zijn auto door onbekende oorzaak van de rijbaan, om vervolgens tegen een boom te botsen. Hij kwam daar bij om het leven, terwijl zijn passa gier met zware verwondingen in een ziekenhuis in Roosendaal moest wor den opgenomen. REEUWIJK De 79-jarige me vrouw Schipper-Van Herk uit Den Haag is gistermorgen in Reeuwijk bij een verkeersongeluk omgekomen. De vrouw was inzittende van een perso nenauto die na een slip tegen een ijzeren paal botste. Voor vervolg zie pag. 7, over haar poging, ook hem te vergiftigen. Daarvoor gingen al jaren geruchten in Schijndel, dat haar eerste man geen natuurlijke dood was gestorven. Toen die geruchten steeds „positie ver" werden, stapte de tweede echt genoten naar de politie. Zijn vrouw had hem in 1964 een bord soep met rattenkruit voorgezet. Na enkele happen was hij misselijk geworden. Daarna doodziek. Maar hij overleefde de aanslag en er zou niets gebeurd zijn, als het „dorp" niet aan het praten was geslagen. Op bevel van de Bossche officier van justitie, mr. Booster, werden vo rige week donderdag de stoffelijke resten van de heer Van Eijndhoven en de vader van de vrouw opgegra ven. Dr. Zeldenrust constateerde bij de eerste vergiftigingsverschijnselen. Vijdagavond werd de vrouw op het politiebureau te Schijndel verhoord, twaalf uur later bekende zij de moord. Het is niet duidelijk wat het motief is geweest De vrouw zegt dat haar eerste man niet goed voor de kinde ren tos en daarom besloot ze hem uit de weg te ruimen. Ze had een gruwelijke hekel aan hem. Volgens de familie en de buurt, was de heer Van Eijndhoven echter een vriendelijke man, die hard werk te (in de mijnen) en alles voor zijn kinderen over had. Het echtpaar had wel eens ruzie, maar dat leidde toch nooit tot grote spanningen. De politie blijft de vrouw onder vragen naar de verdachte omstandig heden, waaronder haar vader stierf. Bij de dood van haar eerste man heeft de huisarts als oorzaak hartver lamming opgegeven. De arts was af gegaan op het verhaal van de vrouw over de uiterlijke verschijnselen van de dood van haar man. De plaatse lijke politie heeft na deze verklaring alle verdenking laten varen. Zaterdag werd duidelijk dat de winter niet ver meer af is: in tal van plaatsen in ons land viel zaterdag sneeuw, waardoor som mige wegen, vooral in de noor delijke provincies en Zuid-Hol land, in spiegelgladde banen veranderden. Voordat in de nacht daarop de dooi al weer inviel had het verkeer met heel wat moeilijkheden te kampen en werd hier en daar ook nogal wat blikschade gemeld. De onverwachte vorst bracht de laatste dagen t>an de afgelopen week een grote run teweeg op de anti-vriesvoorraden van de garagebedrijven en de benzine- pompstations. Het gevolg was dat diverse pomphouders al spoedig „nee" moesten verkopen (foto onder). HONDERDEN FONKELNIEUWE MODELLEN en PAKJES van eigen ateliers van 59,95 tot en met Terlenka Regenmantels 49,95 met "Borg" voering 59,95 Bontmantels chic en uiterst voordelig. De Mantelspecialist Leiden: Haarlemmerstraat 163 TAE waarschuwing aan het adres van Rusland, zyn interventiedrang in te perken, laat aan duidelijkheid niets te .wensen over. De Raad van ministers van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie, die zaterdag na drie dagen overleg een slotcommuniqué uitgaf, heeft in feite gezegd, dat elke verdere verstoring van de bestaande politieke en mili taire verhoudingen tot ernstige kon- sekwenties leiden kan. Handen af van Europa dus, zowel van zyn midden als van zyn flanken. De opvoering van de kwaliteit en de paraatheid der NAVO-strydkrachten de Nederlandse bydrage wordt vandaag in de ministerraad bespro ken en morgen in het parlement heeft de ontspanning, die werd nage streefd, zeer zeker achterop gesteld. Binnen het raam van dc zekerheid stelling der eigen veiligheid zal ech ter worden voortgegaan op de moei zame weg van vreedzame samenle ving. De liefde zal hierbij van twee kanten dienen te komen. Een NAVO, die het niet meer zo nauw neemt met de eisen van verdediging en slagvaar digheid bewerkstelligt een gevaar lijk machtsvacuüm. De landen van het Warschau-Pakt hebben tot nog toe nauwelyks blyk gegeven, in ont spanning of ontwapening te geloven. Het kan niet ontkend worden, dat de bijeenkomst van de Vijftien in Brus sel een nieuwe stimulans gegeven heeft aan de Atlantische gedachte. De NAVO verkeerde in een ernstige cri sis. En door de houding van Frank rijk èn door die van enkele andere lidstaten was er sprake van een dui delijk gevoel van lusteloosheid, dat zich uitte in een steeds lager stellen van de verplichtingen. Reeds drie keer in zyn tragische be staan als republiek heeft het vijftig jaar oude Tsjechoslowakjje met zyn eigen ondergang betaald voor grotere solidariteit elders in Europa. Ook nü weer, hoewel de betekenis van Brus sel in de eerste plaats op het politieke vlak ligt. morgen voordeel diverse roomboterkoekjes 250 gram van 125 voor 109 niet duur we! heerlijk ROTTERDAM Toen zaterdag tegen half zes in de vooravond twee employé's van de HEMA in het centrum van Rot terdam een tas met veel geld naar een bank in de buurt wilden brengen, wer den zij in het expeditiehof achter het warenhuis overvallen door twee mensen die het op de tas hadden voor zien. De employé's van de HEMA waren echter niet van plan de tas prijs te geven. Er ontstond een vechtpartij, die eindigde in de vlucht van de ovex-val- lers. zonder tas met geld. Een van de mensen van de HEMA zette de achtervolging in en wist een van de overvallers vrij snel te grijpen en aan de politie over te leveren. De andere mafi is ontkomen. WADDINXVEEN Aan de onze kerheid van de zondagavond 8 no vember vermiste A. C. Blonk (29) is een einde gekomen. Gistermorgen is de auto gelicht uit de Gouwe waarin de inwoner uit Waddinxveen nog zat. De officier van justitie was hierbij aanwezig. De rijkspolitie had deze week in dc omgeving waar de auto in het water lag al gedregd maar zonder resultaat. De politie werd door familieleden op merkzaam gemaakt op strepen op de Noordkade. Als beloning voor mijn aktlvitelt ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant a veertien dagen gratis. iu van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1