iiBurka rijdt een aardgas voor warmte Koude weer Dubcek staat bloot goed voor aan felle aanvallen resultaat Bloemen na show blijven uit Huib Goudriaan Eerste prijs voor public relations in de landbouw CDU wenst Schroder als president Vislossers in actie tegen koppelbazen Trein ontspoorde door stalen balk bij Zevenbergen Landarbeiders willen arbeidstijdverkorting Nu ook een speelgoedbon in holland brengt een buis de warmte bij u thuis ZATERDAG 16 NOVEMBER 1968 Kon. Olie 1 Bevolking in angst Ze tegt: Wilt u soms mee- ijden? Nee, dat is niet nodig, lan rijdt ze snel weg in haar [ercedes 250 SL. Ze steekt nog tar hand op: Petra Burka. Een avond Holiday on Ice de Amerikaanse ijsshow itekent een wervelende schil ling van toiletten. Brodway, wereld van duizend en een icht, het Rusland van de cza- i, en dat alles op schaatsen. Petra Burka ië wereldkam pioene kunstrijden 1965, maar IKÜeer nog de grote ster van deze iig-warme wereld, die tot 21 ivember elke avond in Rot- •dam tot leven komt, en daar- tot 1 december in Amster- Ze drinkt behoedzaam haar lep, gehuld in een kimono- ihtig gewaad: Burka in de |eedkamer. De ster, die in bijna iropese landen het publiek ^rblindt door gratie, lenigheid i show, is achter de coulissen sympathieke jonge vrouw. J„Fijn, dat u Engels spreekt; I kind heb ik Nederlands ge roken, en nu komen er weer lat woorden terug, maar iDEfctra Burka werd in 1946 in Am- prdam geboren. Haar moeder J as Nederlandse, haar vader een UGsjech. Toen ze vier jaar was tiigreerde de familie naar Ca uda. 'Hoeders voetstappen j,Ik begon te schaatsen door mijn »hei?e^er' schaatslerares is. Ze liet 'js f helemaal vrij hoor, ze heeft me eepit gedwongen." eldnjetra Buifca schaatste in Canada van kees naar succes, en overtroefde ar moeder, die in Nederland kam- o1o°bene schoonrijden was. Maar nadat wereldkampioene was geworden, Petra de weg van vele haatssterren: de showbusiness. Het u*1 °°k nare kanten: „Ik reis van ^h ld tot stad en heb niet veel tijd." apeTEIke avond om acht uur staat het ine, 1.55 meter lange, donkere isje wat nerveus gereed om op te den. Dan eet ze na de show istreeks twaalf uur) een warme iltijd, maar kan nog niet naar „Ik ben te gespannen om direct gaan slapen. Tot drie uur lees ik es tal." PETRA BURKA: voor het publiek de grote (Foto's Herbert Behrens) ster DEN HAAG De president-direc teur van de N.V. „Kon. Ned. Petro- leummaatschappij", ir. L. E. J. Brou wer bleek op de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aan deelhouders verheugd over de koude in ons land. „De temperatuur zal wellicht een bijdrage kunnen leveren voor een gunstig resultaat in het vierde kwartaal", zo zei ir. Brouwer in zijn openingsrede. De 222 aanwezige aandeelhouders betuigden hun instemming met het voorstel tot het doen van een uitke ring van 12,5 pet. in aandelen ten laste van de agioreserve. De „Koninklijke Shellgroep" heeft geen aandrang om het voorbeeld van concurrent „Gulf" te volgen voor de bouw van tankers van een half mil joen ton. Het bestuur wees er op, dat tankers van deze omvang alleen bui ten Europa terecht kunnen. De groep voelt weinig voor de extra voorzie ningen en de overladingen, die daar mee gepaard gaan. De huidige tan kers van 200.000 ton, die in dienst zijn en die welke in bestelling zijn, worden voorlopig van voldoende om vang geacht. Wat de winstvooruitzichten voor het gehele jaar 1968 betreft zei de heer Brouwer, dat het bestuur niet bij benadering kan voorspellen hoe veel de groep in het vierde kwartaal zal verkopen. De resultaten over een vierde kwartaal zijn altijd sterk af hankelijk van de weersomstandighe den in onze streken." BRUSSEL De heer F. A. M. Wilbers, directeur van de stichting public relations land- en tuinbouw in Den Haag heeft gisteren de Europese prijs voor public relations in ont vangst genomen. De voorzitter van het Europese centrum, de Nederlan der B. Seret, vertelde in zijn toespraak, dat de stichting een schoolvoorbeeld geeft van we tenschappelijke aanpak van public relations zonder onpractisch te wor den. De stichting heeft het niet gezocht in stunts en goedkope aandachttrek- kerij. Zij heeft niet met een „natte vinger" aangevoeld hoe de relatie tussen boer en stedeling lag, maar heeft meer dan eens hiernaar onder zoekingen verricht. De heer Wilbers en zijn medewer kers richten- zich bovendien met hun activiteiten tot vele groeperingen buiten de landbouw. In zijn dank woord zei de heer Wilbers onder meer, dat voor public relations twee dingen nodig zijn: persoonlijke be trokkenheid en een ruim mandaat. PRAAG Terwijl de bevolking In angst en spanning het verloop van het congres van het Centrale Comité afwacht is thans naar buiten doorge drongen, dat partijleider Dubcek en andere liberale leiders op dat congres zware persoonlijke aanvallen te ver duren hebben. Ongeveer 40 leden van het comité hebben thans gesproken en nog meer dan 100 staan er op de sprekerslijst. De discussies schijnen een storm achtig verloop te hebben. De fou ten, die de partijleiding onder Dub- BONN De Westduitse Christen democraten, CDU/CSU, hebben mi nister van defensie Gerhard Schroder (58) aangewezen als hun kandidaat voor het presidentschap. Eerder ko zen de socialisten de minister van justitie Gustav Heinemann (69). Het kiescollege, dat moet uitmaken, wie van beiden Lübke's opvolger wordt, komt waarschijnlijk in februari bij- Schröder, leider van de pro testantse vleugel in de CDU, staat bekend als een ironisch tacticus met veel eerzucht. Jaren geleden noemde hij al de functies van minister van buitenlandse zaken en bondskanselier de „enige mogelijke ambities voor een politicus van mijn formaat". Bondskanselier Kiesinger maakte Schröders kandidaatstelling bekend na de bijeenkomst van de christen-democratische commissie, waarin Schroder 65 van de 85 stem men kreeg. De andere stemmen gin gen naar baron von Weiszaecker, voorzitter van de Duitse Evange lische Synode. De Bondspresident wordt gekozen door 1.036 afgevaardigden uit de Bondsdag en de parlementen van de deelstaten. Schroder getrouwd en vader van drie kinderen was aan het einde van de oorlog korporaal, na vóór de oorlog lid van de S.A. te zijn geweest. N.V.Y. zoekt naar nieuwe structuur UTRECHT De hoofdbesturen van het N.V.V. zullen waarschijnlijk in januari moeten beslissen over de vraag of in de nabije toekomst gestreefd moet worden naar een herstructurering van het verbond. Gedacht wordt aan opheffing van de bestaande zeventien bonden en op richting van bedrijfsgroepen binnen het N.V.V. waardoor alleen sprake zou zijn van individueel lid maatschap. Thans telt het N.V.V. uitsluitend aangesloten bonden. Cultureel lm elf uur de andere dag staat ze j en als er geen matinee is, traint I's middags: hoogstens een uur. De 'L die overblijft besteedt ze aan k voor een vedette wat merkwaar de aandoende hobby. Ze verdiept h in de geschiedenis van de stad, l«r Holiday on ice optreedt. Ze be- Ikt de musea, historische plaatsen culturele bezienswaardigheden, ^schien een van de weinige voor- ii van haar zwervend bestaan. 'adelen? „Ik moet voorzichtig zijn WO rijt eten. Ik ben gek op zoete dingen, Qglar dat kan natuurlijk niet, want h word ik te dik." aerfaar kennissenkring blijft beperkt, br het vele reizen ontstaat er al- maar een band met de collega's van de ijsshow „Na de voorstelling komt er niemand informeren. Ér ko men geen bewonera ars, en ook geen bloemen, iedereen gaat weg als hij het heeft gezien; wat je wel leest van de ontmoeting met een miljonair na de ijsshow is een sprookje." Burka is daarover niet teleur gesteld. Ze vertelt het lachend. Voelt ze zich eenzaam? „In de show heb ik goede vrienden en vriendinnen, en de sfeer is goed; er is geen jaloezie on derling. Iedereen doet zo goed moge lijk zijn werk." Europa prettiger Petra kwam m 1966 bij Holiday on ice, en dat eerste jaar reisde ze door Noord-ATnerika De laatste twee jaar treedt ze in Europa op. „De sfeer in Europa vind ik pretti ger dan in Amerika en Cana_da. De mensen hebben hier meer achter grond. In Canada is wel meer com fort, maar alles is zo nieuw. Hier zie je kerken en andere gebouwen die eeuwen oud zijn; daardoor ontstaat er een heel andere sfeer." Ze vertelt Ingenomen te zijn met het Nederlandse publiek. „De mensen zijn zo vriendehjk. Ook op straat, dat heb ik gemerkt tijdens wandelingen in de stad." Ze kijkt uit naar haar verblijf in Amsterdam. Dr.ar zal ze niet in een hotel logeren, maar bij een zuster van haar moeder die in Rotterdam al bij haar op visite is geweest. In eigen hand Wanneer denkt de van ijsbaan tot ijsbaan vlinderende ster haar zwer vend bestaan op te geven? „De ko mende jaren hoop ik zowel show - prestatie als schaatsenrij den nog te verbeteren. Dat is mijn doel, maar na tien jaar kan ik er, financieel, mee ophouden. Stilzitten op die leeftijd kan natuurlijk niet Daarom hoop ik dan een boetiek te beginnen, of tv-presentatrice te wor den." Tot zolang zal Burka nog schaatsen voor een publiek, dat toch een tikkeltje teleurstel ling? volgens haar meer kijkt naar fraaie costuums dan hoog tepunten van schoonrijden. Al die jaren zal ze ook, als de show verhuist naar een andere stad, uren achter het stuur zitten van haar sportauto. eek heeft begaan, moesten scherper geformuleerd worden, zo werd van verscheidene kanten geëist. Verno men is, dat er ook hardere maatrege len tegen de studenten, de jeugd en de massa-media zijn geëist. Van de zijde van de studenten is Intussen meegedeeld, dat men tot de slotsom was gekomen, dat massale straatde monstraties „zelfmoord" zouden bete kenen in verband met de bedoeling van de regering om verdere de monstraties met geweld de kop In te drukken. Gisteren was het ongewoon druk in Praag met winkelende mensen. Er i* paniek ontstaan, doordat nieuwe be perkingen zijn opgelegd door de re gering en de aankondiging, dat de prijzen van vele artikelen zullen stij gen. IJMUIDEN De ongeveer 160 ha venarbeiders zijn in de afgelopen nacht onder leiding van de bij het N.V.V. aangesloten Nederlands Bond van Vervoerspersoneel een actie be gonnen tegen het lossen van schepen via koppelbazen. Het lossen van vis bij de hallen levert al enige tijd problemen op. Er is daarbij sprake van een principieel verschil van mening over de vrijheid van arbeid in de haven. De N.B.V. is van oordeel, dat het lossen van vis door erkende vislossers niet duurder is dan door middel van koppelbazen. In vele gevallen is het zelfs goedko per. Bovendien is het niet nodig de belastingen en de sociale verzeke ringsbepalingen te ontduiken. De bond heeft zijn leden opgedragen zonder geweld het lossen van sche pen door beunhazen te verhinderen om daardoor arbeid, waarvoor de ha venarbeiders zich elke nacht beschik baar stellen, te beschermen. ZEVENBERGEN Bij de bevei ligde spoorwegovergang op het baan vak Roosendaal-Dordrecht, in Zeven bergen, is gistermiddag omstreeks kwart overt twee één van de sporen over een afstand van ongeveer 200 meter ernstig beschadigd. Een posttrein kon niet stoppen voor een plotseling op de overweg schuivende stalen balk. Het voorste gedeelte van de trein ontspoorde. De machinist liep enige schaafwonden op. De stalen balk lag op een vracht wagen die voor tie overwegbeveili* gingsbomen stopte. Nadat de vracht auto werd aangereden, ging de sta len balk schuiven en kwam na de halve overwegboom te hebben beschadigd, op de rails terecht De posttrein kon niet tijdig stoppen en nam de balk mee. Ter plaatse was nog treinverkeer over een spoor. Treinreizigers van Roosendaal naar Dordrecht werden per bus vervoerd. Omstreeks half zeven gisteravond re den de treinen weer over het 's mid dags beschadigde spoor. UTRECHT Bij de komende on derhandelingen over een nieuwe C.A.O. voor de landbouw zullen de vakbonden het accent leggen op het verlangen naar arbeidstijdverkorting. Dit bleek gistermiddag tijdens de na jaarsvergadering van de vakgroep landbouw van de bij het N.V.V. aan gesloten Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond. In de akkerbouw wordt thans 2348 uur per jaar gewerkt en in de veehouderij 2625 uur per jaar. De wekelijkse arbeidstijd willen de drie bonden van landarbeiders in de zomer voorts zodanig verkort zien, dat in de winter niet langer dan 40 uur per week wordt gewerkt. Wat een loonsverhoging betreft wensen de bonden nog geen percentage te noe men. De voorstellen van de afdelin gen varieerden van zeven tot 20 pet DEN HAAG De gezamenlijke speciaalzaken op speelgoedgebied In Nederland hebben een speelgoedbon in omloop gebracht die is te vergelij ken met de reeds algemeen in ge bruik zijnde boeken- en platenbon- nen. De nieuwe bon wordt uitgegeven door de Algemene Nederlandse vere niging van speelgoedhandelaren en is verkrijgbaar in de waarden van een rijksdaalder, vijf. tien en 25 gulden. Hij is alleen bestemd voor de aan koop van speelgoed, modelbouw en hobbyartikelen, heeft een onbe perkte geldigheidsduur en is inwis selbaar bij nagenoeg alle speciaalza ken op speelgoedgebied en bij de speelgoedafdelingen van grote wa renhuizen. Stoel van Petrus ivordt onderzocht ROME De paus heeft toestem ming gegeven voor een wetenschap pelijk onderzoek van de „stoel van Petrus". Deze houten stoel, die volgens de overlevering door Petrus gebruikt zou zijn, bevindt zich in de bronzen troon, die omstreeks 1660 in de Sint Pieter gemaakt is De stoel werd er voor het laatst honderd jaar geleden voor korte tijd uitgehaald. Sindsdien heeft niemand hum meer gezien. Want Burka reist altijd in haar eigen wagen. Ze houdt ook het stuur van haar carrière stevig i in eigen hand. Met een „dieet" rood vlees en sla met trainen als het even kan. Zelfs een ijsster kan geen scheve schaats rijden. Deelnemers Spelen voor gehandicapten terug uit Israël R de kleedkamereen sympathiek meisje dat behoedzaam haar soep drinkt m SCHIPHOL Hartelijk verwel komd door een uitgebreide schare supporters en familieleden is vrijdag de Nederlandse afvaardiging naar de Spelen voor lichamelijk gehandicap ten, de Stoke Mandeville-spelen, die dit jaar in Tel Aviv werden gehou- j den, uit Isral op Schiphol terugge- 1 keerd. De Nederlandse ploeg, die uit der tig deelnemers en tien coaches en verzorgers, onder wie een arts en een verpleegster, bestond, behaalde in Tel Aviv 12 gouden, 4 zilveren en 5 bronzen medailles op de In totaal f onderdelen, t.w. zwemmen, atletiek, tafeltennis, basketbal en boogschie ten. 1 »$***- - PUBLIKATIE N.V. NEDERLANDSE GASUNIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9