AMADEUS Speldenrolletje door John Knittel PUZZEL VAN DE WEEK Wie doet er mee CAROLINA YES APJOGi a i r 9 w 4 ZATERDAG li NOVEMBER UiB {Een wereld in wording) 36 Hij keek haar pal ln de ogen. Zij staarde in de zijne en verwonderde zich over de diepte van hun blauwe kleur. Nauwelijks bewust van wat hij deed prevelde hij haar naam. Zij fluisterde de zijne. Met een ruk verhief hij zich in zijn volle lengte. „Willen we samen een wandeling gaan maken?" Ze aarzelde niet, maar probeerde over het hekje te klimmen, dat met een ketting en een stukje metaaldraad was vastge maakt. Hij hielp haar er overheen, tilde haar op en zette haar zachtjes aan de andere kant neer. Daarop begonnen ze hun wandeling door het vochtige glinsterende gras op de naar bloemen riekende weide. „Als de mensen ons zouden zien, dan zou ik niet weten, wat ze er van denken moesten," sprak ze. „De mensen. Het is niet zo heel belangrijk, wat die den ken." Toen ze samen verder liepen, werd ze ineens door het verlangen aangegrepen om meer van hem te weten te ko men. De gedachte betreffende zijn moeder domineerde in haar geest. Maar ze voelde een schroom om die uit te spreken. Misschien zou hij het niet delicaat vinden als ze die vragen stelde. Daarom zweeg ze. „Heb je wel eens het gevoel, dat je een vreemdeling in deze wereld bent?" vroeg hij opeens. „Dat heb ik vaak. Ik weet niet waarom, maar als ik in zo'n stemming ben, dan hoef ik maar aan de muziek te denken en alles komt me weer onmiddellijk veel natuur lijker voor. Muziek is om zo te zeggen een toevluchtsoord voor me. Muziek vertroost me, die geeft me een gevoel van stabiliteit." Ze streek met haar vingertoppen over de hoge grashalmen, die ze passeerden. „Als ik probeer aan mensen te denken, die reëel In mijn leven zijn," vervolgde ze, „dan kan ik alleen maar aan Eugenie denken. Vader, moeder en al hun talrijke familiele den en vrienden lijken me onreële, verre en denkbeeldige wezens, met wie ik ook, om zo te zeggen, niets te maken heb. Maar Eugenie staat altijd dichtbij me, ze staat, geloof ik, dichter bij me dan dit met een echte zuster het geval kan zijn. Maar zij heeft een vrees voor het leven, die mij vreemd is. Als 't niet om harentwil was, zou ik, geloof ik, niet in staat zijn, om in ons huis te blijven. Maar ik weet, dat ze behoefte aan me heeft." Ze bleef stil staan en staarde hem aan. „Ja ik zou allang weg zijn gegaan om te zoeken, wat ik werkelijk nodig heb: mensen van een soortgelijke geest als die, welke in mij huist. Ik zou liever in armoede hebben willen leven, dan mijn leven te moeten slijten bij pleegou ders, die niet het flauwste idee hebben van de werkelijke waarde van het leven. Maar laat ik er nu maar niet verder over spreken, want ik wind er me maar door op." Ze wendde haar brandend gezicht van hem af en keek met een gebelgde uitdrukking op het gezicht in de richting van het Inwaldhuis. Amadeus staarde haar aan. Ze was zo in gedachten verdiept, dat ze niet op hem 1' tte. Misschien was dit wel goed, want hij was op dit ogenblik zijn zelfbe heersing helemaal kwijt. Wat voor een duivels lot had beslist, dat dit meisje zo vlakbij hem moest staan, waardoor er een brandende begeerte in hem oprees? „Ik moet nu terug," sprak ze. „Kom mee." „Onder het juk terug?" vroeg hij schertsend, om ^.»jn teleurstelling te verbergen. (Wordt vervolgd) Kruiswoord-puzzel OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. op, 3. room, 7. ster, 10. olm, 12 pluvier, 15. maat, 17. Mia, 18. pa, 19. dal, 20. sap, 22. kol, 23. Nyl, 24. ge, 26. lover, 28. os, 29. koet, 31. niets, 33. sr, 34. mom, 36. el, 37. roman, *0- peer, 42. ho, 43. nabob, 45. te, <6. het, 47. pal, 48. gem, 50. per, 51. on, 53. eer, 55. orde, 57. pret tig, 60. ten, 61. maan, 62. Zaan, •3. Rig, VERT. 1. oom, 2. pladijs, 4. op, l oim, 6. muis, 7. si, 8. tel, 9. er, Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het allemaal? Wat kreeg ik deze week een stapel brieven van jullie op mijn bureau. Prachtig! Jullie hebt wel héél goed je best ge daan. Veel van jullie schreven lange en gezellige brieven. Je weet dat tante Jos daar erg blij mee is. Hoe meer, hoe liever hoor! Er waren ook weer een heleboel nieuwelingen, leuk! Allemaal heel hartelijk welkom bij de nichten en neven. Tante Jos kan jullie onmogelijk alle maal een brief terugschrijven. Stel je voor! Ik zou dan echt wel een nachtje moeten opblij ven. In ons hoekje schrijf ik één brief voor jullie allemaal. Wel moeten vooral de nieuwe lingen er goed aan denken dat ze hun naam en adres onderaan de brief en aan de achterkant van de envelop schrijven. Al leen je naam is niet goed. Er zijn er ook zelfs die helemaal geen afzender op de brief schrijven. Denk erom, we mo gen geen kleine anonieme briefschrijvertjes worden hoor! Dat staat helemaal niet netjes. Doen jullie allemaal mee met de sinter- klaaswedstrijd? Je hoeft alleen maar een mooie tekening van Sinterklaas te maken en die moet je vóór 30 november naar tante Jos sturen. Er is één hoofdprijs en er zjjn twee troost- prijzen voor de meis jes en jongens van 7 t/m 9 en van 10 t/m 13 jaar. Doe je best maar! iüüü iiiiii! iiüiii iiüiii Lappie Loep en de oude toren 21. Nu drong het ook tot de oude professor door, dat de man een vreemd pak aan had. Daarnet had hij het wel ji::::: gezien, maar je weet hoe dat met professoren gaat, die heel erg knap zijn. Verschrikt greep hij naar zijn alpino- petje en keek de winkel rond. Ook die was helemaal jjjjjj: veranderd. Alleen hijzelf en Lappie waren nog hetzelfde gebleven. De professor staarde naar het plafond en mom pelde: „Zo!" Toen werd het stil. Buiten klonk het ratelen van karrenwielen. Ook in de buurt van het oude rid der-kasteel, dat daar zo plotseling was komen te staan, bleef alles veranderen. Bomen kregen bladeren en in plaats van de kale vlakten verrezen er goud-golvende korenvelden. De weggetjes werden smaller en modderig en hier en daar verscheen een hutje... Nichten en neven het is al gauw sinterklaasfeest. Hebben jullie er al aan gedacht? Nou, tante Jos wel. We maken toch allemaal een mooie tekening? 'k Ben erg benieuwd hoor! Ik hoop dat ik een „hele grote berg" op mijn bureau krijg. Nichten en neven heel veel sterkte op school en tot de vol gende keer. tante Jos -T." jarigen Wisten jullie dat? Hiep, hiep, hoera Lineke Alblas, Femke Bruins, Rita de Groot, Ada v. d. Hout, Carin van Mastrigt, Ina Neels, Nellie Noordzij, Hetty Rietveld, Lyda v. d. Schaft, Marry Storm, Suzan Steinfort, Dirk Jan Stout en Gery Terlouw van harte ge feliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Over zes-en-een-halve week begint het jaar 1969. Dit nieuwe jaar begint op woensdag. Wan neer er nu aan jullie op deze nieuwjaarsdag wordt gevraagd: „Op welke dag valt in 1969 ou dejaarsdag?" Prompt kun je dan antwoorden: „op woensdag." Dat gaat altijd op. Elk jaar (als het tenminste geen schrikkeljaar is) begint en ein digt met dezelfde dag. Grappig vind je niet? Zo begint oktober met dezelf de werkdag als januari, april Greetje van Zwienen maakte deze mooie Sinterklaastekening voor ons. Hi( zal nu wel gauw op de boot stappen om naar Holland te varen. Of zal hij nu met een straaljager komen Ik weet het niet I Leuk om het zelf te maken en mamma met Sinterklaas ermee te verrassen. Moeilijk is het he lemaal niet en daarom kan bij na iedereen het maken. Je hebt er maar een klein restje wol of katoen voor nodig. Je kunt het natuurlijk ook in verschillende kleuren maken. Hier komt de beschrijving. We zetten 32 steken op en breien alle naalden recht Aan het eind van elke naald minde ren we één steek, tot er zestien steken over zijn. Aan beide zij den nemen we de acht kantste ken op, zodat we 32 steken op onze naald hebben. Aan het eind van elke naald minderen we weer één steek en doen dat tot er zestien steken over zijn. Afkanten. Van een ander lapje, bijv. ka toen, maken we een rolletje en vullen dat met kapok, zaagsel of stukjes schuimplastic. Daar doen we het gebreide lapje omheen.. We kunnen het nog versieren met een leuk strikje of er een bloemetje op borduren. probeer het maar eens! als juli, december als september en februari, maart en nove- member beginnen ook met de zelfde dag. Het jaar 1968 is een schrikkeljaar en dan gaat deze wetenswaardigheid niet op. Probeer het maar eens in IN DE VOLGENDE ZINNE TJES ZIJN DIERENNAMEN VER BORGEN Zij kan geroepen worden. Dit heb ik al fout gedaan. Ik kom u geen bloemen bren gen. PRIJSWINNAARS Ineke Bouman Andel en Ina Brussen Leimuiden krijgen hun prijs thuisgestuurd. PUZZELOPLOSSING snoek, boord, oven, kever, smal, ober, kerk, pret, aster, ot ter, boter, trap en emmer. Vertikaal, dat is van boven naar beneden, staat er novem berstorm. Kees den Boer maakte zelf een gedichtje. Ik koop bloemen, Een hele bos. Die bloemen zijn nu niet voor moe, Maar voor tante Jos. Meisjes en jongens, we hebben dit keer een puzzel met twee oplos singen. Goed eraan denken hoor! Op de tekening zien jullie hokjes afgebeeld met daarom heen ver schillende voorwerpen. De bedoeling is dat we de namen van deze afbeeldingen in de hok jes gaan schrijven. Niet onder elkaar, maar steeds van links naar rechts. Als we hiermee klaar zijn, staat er in de mid delste rij van boven naar beneden) een woord waar je nu echt nog van kunt genieten. De oplossing moet worden ingezonden vóór dinsdag 19 november. By vele teamsporten treft men een leider aan, veelal aan voerder geheten. Clubwcdstry- den by de dammers worden als regel door tientallen gespeeld. Ook zy kennen hun „aanvoer der". De vraag ryst of deze functie in zyn eigenlyke bete kenis nog wel zin heeft. Tot voor enige jaren trad de aanvoerder op bij geschillen tussen spelers en/of wedstrijd leider, ook door het geven van richtlijnen in de geest van „denk er om, wij staan voor, dus geen onnodige risico's", e.d. Door de verfijning van het wedstrijdreglement en de meer naar voren gekomen opvattin gen omtrent de ethiek in het spel, wordt nu algemeen aan vaard, dat de aanvoerder niets mag doen, nadat hij voor de aanvang van de wedstrijd zijn formatie aan de wetstrijdleider bekend heeft gemaakt. Bij deze opvatting maken de dammers zelf dus onderscheid door hun team als tien afzon Smidje Verholen en de Knap-Mutator Hor. 1. viervoetig dier, 3. buigzaam, 7. droogoven (ZN), 10. voeg woord, 11. nachtgewaad, 12. honingbij, 14. voorzetsel, 15. inwendig lichaamsdeel, 18. inhoudsmaat, 20. telwoord, 21. jongensnaam, 23. duw, 24. vlaktemaat, 25. tuohtroede, 27. zelfkant, 29. dorp in N. Brab., 31. afstammeling, 33. vreemde munt (afk.), 34. inhoudsmaat (afk.), 35. water in Friesl., 36. voorzetsel, 37. verschoten, 39. lichaamsdeel, 41. stok, 43. gaap, 45. meisjesnaam, 47. opstootje, 49. onderricht, 50. een zekere, 51. meisjesnaam, 53. ketting, 55. lidwoord, 56 kleefmiddel. 58. schraal, 59. scheik. element (afk.), 60. ieder, 61. spijker, 62. myth, figuur. Vert. 1. huid, 2. schande, 3. oude lap, 4. voegwo^.a, 5. afkorting van idem, 6. bitter vocht, 8. kubieke meter, 9. voorzetsel, 11. puntig voorwerp, 13. vlugge snede (Vlaams), 16. pluim van een vogel, 17. spystafel, 19. platvis, 21. bron, 22. voorzetsel, 24. wijnmaat, 25. gezamenlijk verteer, 26. viervoetig dier, 28 toonladder, 30. meisjes naam, 32. steensoort, 37. turfland, 38. deel van het oor, 39. vervoer middel, 40. zijde, 42. muziekinstrument, 44. eikenschors, 46. dorp in Gelderl., 48. laag schoven op de dorsvloer, 50. achting, 51. vaarwel, 52. gem. in N.Brab., 53. heks, 54. ontkenning, 57. familielid, 58. lid woord. 1071: Smidje Verholen liet de huisbel van Berkenlaan één enkele malen rinkelen en na enige tijd had deze handeling zowaar resultaat. De deur ging voorzichtig open en professor Tweesteen kwam te voorschijn, gekleed in een witte labora torium] as. Hij stak een professorale wijsvinger uit naar de smid en zei vragend: „Heb ik u al niet eheerder ontmoet vandaag? Ja ik meen van wel. U was toch meneer eh Van der Molen, is niet zo? En die andere heer achter u, dat is dan zeker meneer Smit, naar ik vermoed. Leuk, dat u zo gauw eens langs komt. Komt u binnen, heren Smit en Van der MolenKolonel Plimmp liet er geen gras over groeien. „Het interesseert me geen steek of u me Smit of Van der Molen, of smidje Verholen noemt", gromde hij. „Ik zou u alleen willen verzoeken, bekijkt u deze foto's eens. Zouden ze iets te maken kunnen hebben met het alarmerende bericht, dat hedenochtend in de krant verscheen? U heeft dat bericht zelf ook gelezen." Professor Tweesteen had niet lang nodig. „Briljant!" riep hij verheugd uit. „Een geweldige ontdekking van ongekend belang! De KNAP-mutator! Hier ligt de oplossing waar ik zelf ook al jaren naar heb gezocht. Hoe simpel toch eigenlijk. KNAP afkorting van Kathode Negatief, Anode Positief. Met deze machine kan men de tegengestelde veldsterktes van elke motor naar nul muteren, of veranderen. Een grandioze ontdekking!" „Aha!!" bulderde kolonel Plimmp begrijpend. „De veldsterktes muteren naar nul, wil zeggen, geen enkele kracht of sterkte overhouden. Aha! Dan staat elke motor stil!" „Goed begrepen, jongeman!" prees professor Tweesteen. „En dat kunstje kan men zelfs uithalen langs draadloze weg met behulp van een straalzendertje. Ja ja, die grapjasserij bij Rijkhuyzen is beslist met deze machine uitgehaald. De krant stond er vanochtend vol van, hè? Ik zal u eens wat zeggen, heren. Met enkele van deze machines zou men hele legers machteloos kunnen maken en hele werelden kunnen veroveren derlijke eenheden te beschou wen. Zij gaan er van uit dat de wedstrijd uit tien kleine wed strijden bestaat, waarbij het ge zamenlijk resultaat de uitslag bepaalt. Anders dan b.v. bij voetbal waar de spelers geza menlijk één partij spelen en waarbij het geven van aanwij zingen zelfs geoorloofd is. Hoewel niemand het in zijn hoofd zal krijgen de spelers zet ten „voor te zeggen", komt men in de praktijk toch nog vrij veelvuldig tegen dat de aan voerder zijn spelers tactische aanwijzingen geeft in de trant van „let op de stand van het scorebord". Hoewel het hier geen technische hints betreft past in de huidige opvattingen niet dat ook taktische aanwij zingen worden gegeven. Of en in hoeverre de aan voerder gerechtigd is zijn spe lers attent te maken op de uit slag van de overige partijen is nog niet voor iedereen een uit gemaakte zaak. Daarom zal het goed zijn ook hierin uniformi teit te gaan betrachten, zeker in het optreden van de wedstrijd leiders. Uit de Russische kwart-fina les enige standen: KORCHOV zwart: 10, 13, 15, 16. 20, 22, 25, 27, 28. wit: 24, 29, 36 t/m 40, 43, 48. Dat de Russische topspelers ook nog wel eens in een niet diepe, doch verrassende combi natie vliegen, wordt hier bewe zen: 1TH" i h m OGORODNIKOV zwart: 8 t/m 13, 15, 17, 21, 22, 26, 27. wit: 19, 23 t/m 25, 31, 33, 36, 37, 38, 42, 43, 48. 9—14 33—28 22x33 31x22 17x28 23x32 14x23 38x27 11. maal, 13. vaal, 14. dal, 16. tl, 18. port, 21. pon, 22. keel, 23. Noor, 24. go, 25. Eem, 27. vier, 29. krab, 30. top, 32. slot, 35. met, 38. Onan, 39. nog, 41. Ee, 42. her der, 44. beet, 46. hert, 47. pon, 49. Metz, 50. Po, 52. dra, 54. Ria, 56. eng, 57. pa, 58. en, 59. ga. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing" Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van f 5,-. Een probleem van een jonge Limburgse componist. Wit speelt en wint is de opgave die u wordt gesteld. Correspondentie voor deze rubriek te richten san de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19