Meneer Appel... EVA BRAUN Sporen van Joodse „ketters" op Olifantseiland maitresse van een dictator mag ik effe een hand tekeningetje? Zij leefde maar twee dagen als mevrouw Hitier HKÜ IATERDA® Ié NOVEMBER I960 leder normaal ment zal van deze demo nisch geschilderde Hit- Ier-kop een nachtmer rie krijgen. Eva Braun kennelijk niet. Zij vond dit hiernaast in zesvoud gereprodu ceerde portret zo mooi, dat zij het in haar slaapkamer liet ophangen. statio „Meneer Appel, wilt u hier effe een handtekeningetje op zetten Een donkerharige jongen duwde de meester van het barbarisme een bloc nootje in de hand. „Natuur lijk", zegt Karei Appel zeer welwillend en tekent. Dat gebeurde op de derde etage van de Rotterdamse Bijenkorf, waar Karei Appel, vers uit Parijs en op weg naar New York, een bliksembe zoek bracht. Reden: expositie en verkoop van een groot aantal van zijn litho's en daar om kon het publiek een een malige Appel tussen meer- malige „appels" te zien krij gen. Want de zeer aantrekke lijke prijzen van Bijenkorf's „Kunstkoop" houden natuur lijk geen exclusiviteit van het kunstwerk in. Al geeft Appel voor, wars te zijn van alle publiciteit, toch ver geten we niet dat hij eens zei: „Het doet er niet toe wat ze over me schrijven, als ze maar schrijven", en daarom bleek hij ook deze keer bereid om, Inne mend als hij is. het een en ander te vertellen. Eerst natuurlijk over het reusachtige betonreliëf dat bo ven de entrée van de Mam moetschool bij de Schlekade komt. Het wordt 25 meter lang, zes meter hoog en de gaten die in het beton worden uitgespaard, worden opgevuld met grote vlak ken kogelvrij glas. Waarom kogelvrij? „Vind Ik een fijn idee", zegt Appel genietend, „het is prachtig strak glas, keihard van kleur en" grinnikend onder zijn snor „als het hele gebouw weg ia, dan staat mijn raam d'r nog". Mocht Appel zijn olieverven in de beruchte „vloek en een zucht" maken, dat geldt niet voor dit reliëf. „Ik ben er al drie jaar aan bezig en heb nu eindelijk een firma gevonden In Brabant, die het werk kan uitvoeren. Een glad de houten bekisting wordt bespoten met plastic. Daarin wordt beton gegoten en vervol gens geschokt. Het beton moet namelijk zo glad zijn als marmer an door die beschokking wordt iet glad gemaakt. Het zal trou- vens nog wel een jaartje aanlo- len, voor het aan de school vordt aangebracht." Na de opening van zijn ten- .oonstelllng, afgelopen woensdag door Kirsten Emous in het Amsterdams Stedelijk Museum, zou hij terugvliegen naar New York en vandaar weer even naar Chicago, waar hij be zig is met de voorbereiding van een expositie in het Martha Jackson Museum. „Dat alsmaar op en neer vliegen? Niks bijzon ders voor me. In het begin na tuurlijk wel, maar nu is het voor mij hetzelfde als een kaartje ko pen voor de tram. Soms vlieg ik zelfs over met een speciale Jet." Zijn tentoonstelling In het Ste delijk: „Daar zie je mijn nieuwste dingen, 't Zijn enorm grote din gen, ruimtelijk weet Je, ik schil der enorm ruimtelijk, een beetje zoals dat,maar dan In het groot". Hij wijst naar enkele van zijn laatste litho's die In vrucht bare overvloed aan de wanden hangen. „Ik ben een emotional artist, weet je, een emotional-artlst. Daarom kun je mij niet In een stroming onderbrengen. Dat kon je met van Gogh en Rembrandt ook niet. Die waren ook emotio nal artists. Van Gogh was het heftig hoogtepunt Gauguin ook, maar al een beetje minder." De wegwerpkunst? „Dat was voor mij sociale noodzaak. Van '46 tot '47 was mijn atelier de straat. Daar haalde ik de vuil nisbakken leeg. Ik moest wel, want Je had niks. Niks. Dat was mijn wegwerpkunst en nou ia het luxe. Dada, die deed het als opstand tegen de maatschappij. Die liet de bezoekers een ten toonstelling met bijlen in elkaar sla8n." Het publiek vraagt steeds meer en steeds sneller om nieuwe din gen, ook en vooral In de kunst en dat weet Appel: „Wat je van daag maakt Is morgen al oud. Daarom moeten we steeds maar nieuwe dingen maken. De zaak is dat Je ze zo maakt, dat da mensen ze toch nog fijn vinden over een poosje". Zijn antwoord op de vraag wat hij van die rage In nieuws, vindt, is zeer ontwijkend. Hij duikt weg in zijn ribfluwelen kraag en haalt onwillig de schou ders op: „Ach..." Op dezelfde manier ontwijkt hij antwoord op de vraag naar zijn leven als mens, de gewone Karei in zijn landhuis bij het Franse dorpje Courson: „Privé, hè, da'e nou privé en daar valt niks over te vertellen." Wel over Amerika, zijn derde vaderland: „Ja, Willem de Koo ning sprak ik nog en Jan Cremer belde me net op uit Cape Cod. Daar werkt'le hard aan zijn nieuwste boek." Appel was ook In Amerika ten tijde van de presidentsver kiezingen „Nlxon, wat Ik daar van vind? O, de politiek, bedoel je. Ja, Ik was een heftig Kenne- dy-vrlend" en met een brede grijns: „Toen president Eisenho wer me de Guggenhelm-prljs wou uitreiken, zei Ik: „Ik wacht maar effe tot Kennedy komt". „Een handtekeningetje meneer Appel?" door Hans W. Ledeboer gevonden tussen Egyptische tempelruïnes. Bovendien vond men resten van een merkwaardige correspon dentie, die na de terugkeer van het volk Israëls uit Ba- bylonië is gevoerd tussen deze Joodse kolonie en de priesters van de te Jeruza lem herbouwde tempel. Deze Joodse gemeenschap op het eiland was oorspron kelijk een militair garnizoen in de vesting Jeb. Blijkbaar hebben Joden, die weiger den zich in ballingschap te laten afvoeren, aansluiting gezocht bij Egypte en zijn zij in Egyptische krijgs dienst getreden. Later kwamen de vesting Jeb en het gehele Joodse garnizoen door de loop van de gebeur tenissen toch onder Per zisch bevel. Maar dat was enige eeuwen verder, na de glorieuze terugkeer naar Je ruzalem. Uit de gevonden cor respondentie blijkt, dat de priesters van de tempel in Jeruzalem "op z'n zachtst ge zegd uitermate gereserveerd stonden tegenover de Joden op het Olifantseiland. De re cente Duitse ontdekkingen hebben bevestigd, wat men zestig jaar geleden reeds vermoedde: de priesters in Israël moesten niets van de Joden van Jeb hebben. Dit hield verband met het merkwaardige Joods-Egyp tische mengelmoes aan godsdienst van deze mensen. De Duitse ontdekkingen be vestigen dan ook de gang van zaken, die in het Bijbel boek Ezra is beschreven: het Joodse volk moest een gron dige zuivering ondergaan eer het zich als volk Israëls mocht aandienen en voordat er sprake zou kunnen zijn van herbouw van Jeruzalem en de tempel! Wij zouden zeggen, dat de Joden van Jeb werden „uitgezuiverd"! Men heeft op Olifants eiland sarcofagen gevonden met overigens onbehol pen Joodse en Egyp tische inscripties. Begraven in een sarcofaag is echt niet in overeenstemming met het bijbelwoord. „Stof zijt ge en tot stof zult gij wederke ren". Wat waarschijnlijk de Je- ruzalemse priesters hele maal de rillingen over de rug zal hebben doen lopen, is het woord, „tempel", waarmee de Joden van Jeb hun eigen heiligdom hebben bedoeld! Israël kent maar één tempel: het Huis des Vaders te Jeruzalem. Van de „tempel" van Jeb zijn resten gevonden, ook al voorzien van Joodse en Egyptische motieven. Nog een interessante fac tor: er leven Joden in Egyp te, die zich beschouwen als rechtstreekse afstammelin gen van tijdens de Babylo nische ballingschap naar Sgypte uitgewekenen. Van deze Joden is de laatste ja ren een aantal na 2500 jaar naar Israël terug gekeerd. Egyptische en Joods-Egyptische res ten op het Olifantseiland, die door de bouw van de Assoeandam ver loren dreigen te gaan. Hier heeft 'en tijde van de Babylonische bal lingschap de Joodse vesting Jeb ge legen. Na de ballingschap zijn de loden van Jeb wegens hun al te liberale en zelfs ketterse opvattin gen „uitgezuiverd". HITLER was in zijn privéleven een benepen burgerman met strenge fatsoensnormen. Eva Braun, over wie de Amerikaanse journalist Nerin E. Gun in zijn dezer da gen verschenen boek onthullingen doet, fungeerde als zijn echtgenote. Het paar kibbelde, zoals in veel huizen gebeurd. Eva mocht van hem niet roken en zij liet de twee honden van Hitier niet in de salon toe. DOOR Bert de Jong :st- en Jitgebi ater, Ons .TH UI! Olifantseiland in de tussen Aboe Simbel en ssoeandam is hoogst ac- Wi I geworden door over igen van de tempels van e Simbel. Van de zyde UNESCO denkt men de mogelijkheid van __m laatsing naar het Ejil- rd iland, dat niet, zoals het antseiland, door de As- idam in het Nglwater inkt. Veel van de wand- deringen in de tempels et Olifantseiland zijn nu s verdwenen. Westduitse archeolo- üke oi le dienst heeft op Oli- Posttpeiland nieuwe interes ontdekkingen gedaan •nt een Joodse kolonie, ich daar ten tijde van Babylonische balling- zou hebben gevestigd, s de Duitse archeoloog |Op' dr. Hartmut Schmö- - igeveer zestig jaar gele- zijn er op het Olifants- fcd Joodse papyrusrollen Hitler met zijn lievelingshond Blondie, die hij tot ^atst vertroetelde. Ondanks deze dierenliefde gebruikte tator zijn herder als proefkonijn toen hij wilde weten jt vergif, waarmede hij zichzelf dacht te doden, wel snel werkte. Die plaats had het in een le raarsgezin goed opgevoede rooms-katholieke meisje weten te veroveren, nadat Hitier haar voor het eerst had ontmoet toen ze op een trap stond in de zaak van de Münchense fotograaf Hoffmann. Haar weg naar het hart van de Führer ging via twee mislukte zelfmoorden (om indruk te maken) en dwars door intriges van vele hoogge plaatste vrouwen, die rond Hit- Ier zwermden. Maar het meisje Eva won. Hield de niets-ontziende dicta tor werkelijk van haar? „Eva's invloed ligt dan ook daarin", schrijft Gun, „dat zij de belang rijkste steun was voor Hitler, dat hij zeker was van haar toe wijding, dat zij de enige was, die hij volkomen vertrouwde." Nee, Hitier wilde niet met haar trouwen, immers als hij zich vast verbond, zou zijn prestige een deuk krijgen bij de vele Duitse vrouwen, die hem aanbaden. Want, zei Hitier, „in de politiek moet je de vrouwen op je hand hebben. De mannen volgen dan vanzelf wel." Als men Gun mag geloven, is het bar geweest met de Duitse vrouwen. Onmiddellijk na de ge boorte van hun kind schreeuw den moeders „Heil, Hit- Ier". Meisjes wierpen zich voor de auto van de Führer, in de hoop gewond te raken. De da mes scheurden haar blouses open, kwamen zich bij de Führ er aanbieden om haar maag delijkheid te verliezen. Na de oorlog, als hij „zijn missie" zou hebben volbracht, mocht Eva trouwen. Dan zou den ze in Hitiers geboortedorp Linz gaan wonen. Het huwelijk kwam eerder. De laatste oor logsdagen, in de chaos van moord en zelfmoord in de Ber- lijnse bunker, is het huwelijk gesloten. Twee dagen mocht Effie zich mevrouw Hitier noe men. Dat was de grote overwin ning van de trouwe Eva. Samen met hem verkoos ze de dood, nadat zij jaren in het „paleis" Berchtesgaden aan de Bei- erse-Oostenrijkse grens als een vorstin op de achtergrond had geleefd. Eva's familie, die het eerst niet netjes vond, dat zij met een ruim twintig jaar oudere man omgang had, draaide later bij en profiteerde er van. Zij was de vrouw in de hofkliek rond Hitier. Slechts weinigen wisten van haar bestaan. Zestien jaar lang had een machtig staatshoofd een mai tresse, zonder dat de rest van de wereld het wist. De verkla ring ligt voor de hand. Pers en radio waren immers morsdood. Bovendien, Berchtesgaden was volkomen geïsoleerd. En wie het geheim mocht willen verra- nis. Gun's boek telt 92 foto's. De Amerikaanse journalist schreef zijn verhaal naar aan leiding van gesprekken met de familie van Eva, Hitiers chauf feur en secretaressen. Hij be weert zeer waarheidsgetrouw te zijn en spreekt iedereen tegen, die ook over dit onderwerp schreef. Zijn boek maakt op mij niet zo'n serieuze indruk. Het ver haal is fragmentarisch en vaak veronderstellend. Aan het slot geeft de schrijver een ooggetui genverslag van de zelfmoord van Hitler en Eva. Even later echter betwijfelt Gun of alles wel zo is gebeurd. Hij acht het ook mo- gelijk, dat Hitier zichzelf alleen maar verwondde en dat Bor- mann en Goebbels hem verbor gen en hem wilden uitleveren aan de Russen om zelf er le vend af te komen. Ook houdt Gun het voor mogelijk, dat Bormann en Goebbels hem heb ben gedood. Zo blijft veel in de mist. Uit de nevel doemt de huiselijke krenterige Hitler met zijn weel derige, maar burgerlijke omge ving op. Men sprak op Berchtesgaden over „koetjes en kalfjes". Tot die onderwerpen behoorden ook: de concentratiekampen. „Ik zag een groep van gedepor teerde joden in de straten van Wenen. Het was een verschrik kelijk gezicht, die arme schepsels moeten verschrikke lijk mishandeld zijn... Weet u daarvan mijn Führer?". De Führer zei niets en de thee werd ingeschonken. Dit is "net huiveringwekkende in het geschrijf van Gun. De tegenstelling tussen de „om hooggevallen" mannen in de hofkliek en de hel van de we reld, die werd uitgemoord. Een wereld, die zij in hun hand pro beerden te houden. Berchtesgaden op de Obersalzberg en het „ade laarsnest" zijn verwoest. De gouden lift functioneert nog en het uitzicht op de top is prach tig. Men kan lunchen op het terras of op de plaats, waar Hitier en Eva aten en zaten in de hoek bij de haard, waar Eva graag in het vuur staarde. Op de bergtop staan soevenirwin- keltjes met prentbriefkaarten en borden met Hitiers portret. Komen de 300.000 toeristen, die de Obersalzberg jaarlijks bezoeken, alleen uit nieuwsgie righeid, of is het al een pel grimstocht?, vraagt Gun. Dit gebeurt vandaag. En ook dat is huiveringwekkend. Eva Braun, maitresse en vrouw van Adolf Hitler, door Nerin E. Gun, uitgave NV de Forel, Rotterdam. 256 blz. 12,90. Hitier zag ztfn minnares Eva Braun het liefst in de traditionele Beierse dracht. den, kon weten dat hij zou worden geliquideerd. Eva Braun heeft nooit enige politieke invloed op de huise lijke Hitier kunnen uitoefenen. Eén keer vroeg ze hem, toen vlak voor het verdrag van München ambassadeurs uren zaten te wachten: „Laat die lie- cen toch binnen?". Dat gebeur de dan. Overigens was de Führer he lemaal niet blij met dit ver drag. Zijn plannen waren in de war geschopt. Maar Eva zei, dat hij de diplomaten fantastisch had behandeld. Deze woorden betekenden meer voor hem dan de tekst van het verdrag. Nerin E. Gun vertelt verder, dat Hitier het laatste oor logsjaar beslist geen hysterische tapijtetende gek was. Hij was een verouderde, gebroken man. Hij knipperde onrustig met zijn oogleden, zijn handen beefden en Eva moest zijn bril aanrei ken, omdat hij zo slecht zag. Eva Braun bleef bij haar le ven de grote onbekende op de achtergrond. Via haar foto-al bums heeft ze er echter wel voor gezorgd, dat ze een plaatsje kreeg in de geschiede- - mm Braun gekleed zoals zij trouwde met Hitier; twee voor zij (vrijwillig?) de dood verkoos toen het derde

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13