SIGNAAL VAN NAVO AAN SOWJETUNIE 'Krant van FORMAAT' 4HHB egvervoerders doen felle aanval op Spoorwegen JAMIN Commentaar >8 8 ROVERS VERDWENEN TUSSEN KASSEN Nederland lost Marsliall- scliuld vervroegd af Slagvaardigergeen bewapeningswedloop Het Kwartet PTT-auto's Herstel evenwicht Defensie sterker Het licht op rood Oneerlijke concurrentie van overheid l) 55 Oostmeep afgeschreven SLEUTELHANGERS HUNINK Kritiek Portugal ging niet te ver SPREUK HIT WEER Categoraal Eerste dode op Oudenrijn ZC5 glanzende onderzettertjes in etui Jt lieiiwe leidse Courant Vrijdag 15 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Mredacteur: Dr- E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BRUSSEL Vandaag is in de Belgische hoofdstad gesproken over de politieke aspecten van het verstoorde evenwicht in Europa als gevolg van de Russische inval in Tsjechoslowakije en de aan wezigheid van de sterke Sowjetvloot in de Middellandse Zee. Van onze soc.-econ. redactie) ZEIST De Nederlandse be- ipsgoederenvervoerders zijn vig gebelgd over de plannen n de nieuwe NS-directie. Van af aan heeft het NS-bedrijf offensief beleid aangekon- j (d )n tegenstelling tot het de- tsieve beleid in het verleden. it Duitse Leber-plan zit de ver- l erders hoog, maar op het ogen- zijn ze nog meer ontstemd er wat in eigen land gebeurt de spoorwegen, die met belas- iggelden worden gefinancierd. door de overheid verplicht lelde NlWO-tarieven voor het in- jfcationale vervoer, worden door B semi-overheidsbedrijf als de onvegen in hoge mate ontdoken, komen verschillen voor van 40 en pet. Het potsierlijkste is bovendien dat de directeur-generaal voor vervoer, die ook de belangen van Nederlandse wegvervoer moet torgen, tevens commissaris is van NS-bedrijf. een vergadering van de Pro- its-christelijke bond van inter- ionale vervoerders werd door de wezige leden heftig geageerd te- deze oneerlijke concurrentie, die r de overheid in de hand wordt 'erkt. De voorzitter van de bond, heer M. W. Schakel, tevens lid de Tweede Kamer, werd drin- gevraagd deze zaak ondubbel- tig bij de begroting van verkeer waterstaat in de Tweede Kamer de orde te stellen. len wenste er geen genoegen meer te nemen, dat zogenaamde parti- ere ondernemingen met extra la- tarieven werken, omdat zij in lijkheid eigendom zijn van Van en Loos en dus van het NS-be- Gevraagd werd de namen van ondernemingen te publiceren, tn minister Bakker niet bereid is m iets te doen. q 5'! O o i™ IQ wegen aan een transport van 21,3 ton van Rotterdam naar Frankfort te brengen voor ƒ621,50. Het. vervoer geschiedt van huis tot huis en geldt ook nog voor plaatsen binnen een straal van 30 km van Rotterdam of Frankfort. Volgens de verplichte tarieven voor het wegvervoer moet dit transport echter 866,90 kosten. Een verschil van 40 pet. Een dergelijk transport naar Mannheim kost bij de NS 653,50, maar volgens het Niwo-tarief over de weg 977,67, of 50 pet. meer. Naar Ludwigsburg gelden de bedragen ƒ740 en ƒ1149,07, ook 50 pet. verschil. Voor vervolg zie pag. 2 BERGüM Bij de rederij Van der Schoot in Harlingen bestaat niet veel hoop meer, dat de nu al meer dan twee weken vermiste kustvaar der Oostmeep nog gevonden zal wor den. Het begint te lang te duren, zo redeneert men. Er moet wel iets gebeurd zijn. Schepen en vliegtuigen zien nog uit naar de verdwenen kustvaarder en enkele radiostations in Griekenland en Italië blijven nog omroepen, maar Lloyds heeft over het algemeen zijn VAN SINTERKLAAS EN ZWARTE PIET BIJ GOULASH. HACHEE EN SHASLIK De raad van ministers van het at- lantische bondgenootschap hield zich onder meer bezig met de vraag hoe eventuele verdere aspiraties van Moskou moeten worden ingeperkt. Besloten werd de Sowjetunie een zogenaamd signaal te geven. Dit be tekent dat Moskou duidelijk zal wor den gemaakt dat in het NA- VO-hoofdkwartier het rode licht zal gaan branden, als de op machtspoli tiek gebaseerde agressie zich her haalt. De Britse minister van defensie, Healey. opperde in dit verband het plan om bijvoorbeeld een atoombom boven de Middellandse Zee tot ont ploffing te brengen. Ook een Ameri kaanse studie wijst in deze richting. Voor de Russen is dit dan het teken dat de geallieerden tot het uiterste zijn gegaan. Men onderstreepte dat elke inter ventie in de Bondsrepubliek door de NAVO-partners als een aanvalsdaad zal worden beschouwd. Tot dezelfde conclusie is de assem blee van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie gisteren al gekomen. De zitting van de assemblee, die van maandag af heeft geduurd, werd vanmiddag afgesloten. Verklaring De raad van ministers zal zijn poli tiek overleg tot morgenmiddag voort zetten. Daarna zal een gemeenschap pelijke verklaring worden uitgege ven, waaruit niet alleen bezorgdheid blijkt over de nieuwe machtsverhou ding in Europa, maar waarin ook zal worden gesteld dat de NAVO zich krachtig heeft opgesteld om het ver- dedigingsschild van West-Europa te kunnen blijven. Gisteren werden in de raad van ministers de militaire aspecten besproken (zonder Frankrijk, dat zich heeft teruggetrokken uit het geïnte greerde defensieberaad). Het uitgangspunt van de bespre kingen van de Veertien was dat de verhoging van de paraatheid van de NAVO-strijdkrachten niet het karak ter mag suggereren van een bewape ningswedloop. Het zou het Warschau pact er weieens toe kunnen brengen in de richting van escalatie te gaan. Om deze reden zochten de ministers het niet in de kwantiteit maar in de kwaliteit. De vergroting van de slag- I vaardigheid stond tijdens de hele I discussie voorop. Nederland bleek het enige land te zijn, dat niet in staat, of althans be- activiteiten gestaakt. Er zijn nu al acht dagen verlopen met onafgebro ken speuren zonder dat iets van het vermiste schip is vernomen. De heer Van der Schoot meende gisteren dat het moment niet ver meer af is, waarop het zoeken zal worden gestaakt. WASHINGTON Een woord voerder van de NASA, William Fischer, heeft gisteren de bewering dat Amerika's kunstmanen in het buitenland naar mineralen zoeken om de exploitatierechten p te kopen voordat het land zelf iets van het bestaan van die mineralen afweet, wetenschappelijk verzinsel genoemd. Juwelier in Delft beroofd Voorbeelden ls staaltjes van oneerlijke concur- tie, die door de overheid in de ld worden gewerkt, werden in de gadering duidelijke voorbeelden even. enoemd werd de zogenaamde ïa-expres. Hier bieden de spoor- ARIJS De Franse minister van nenlandse zaken heeft alle extre- groepen gewaarschuwd dat tegen röere onwettige acties" zal wor- 7Q opgetreden. yJ e regering zal de bezetting van nbare gebouwen, met inbegrip - scholen en universiteiten, niet eten. Ontruiming zal nodig met ge- d worden afgedwongen, aldus B^Broellm tijdens een parlementair N ff3* over de begroting van zijn DELFT Tientallen agenten van gemeente- en rijkspolitie zijn bezig met een klopjacht op twee mannen, die vannacht in Delft een roofoverval pleegden. De daders zijn met een auto naar Nootdorp gevlucht, waar de buit inmiddels is gevonden. De politie zoek naar do mannen in het uitgestrekte gebied van kassen rond Nootdorp. De overval is van nacht rond half vier gepleegd bij de juwelier Van Dijk op de Markt. Agenten op patrouille in auto ontdek ten de overval. Kort daarna kwamen de mannen de winkel uit en sloegen op de vlucht Zij vuurden op de achtervolgende politiemannen. Op de Nieuwe Lan gend ijk verdwenen zij met een ge reedstaande personenauto. Buiten de bebouwde kom van Delft doofden zij de lichten en verhoogden hun snelheid. De achtervolging ein digde op een doodlopende Laakweg in Nootdorp, een tussen de kassen gelegen zandweggetje. Daar werd de wagen van de over vallers aangetroffen alsmede de buit ter waarde van vele duizenden gul dens. De mannen verdwenen tussen de kassen en zijn nog steeds niet ge vonden. Vermoedelijk is een van de twee voortvluchtige daders gewond. Op de bestuurdersplaats in de auto zijn bloedvlekken aangetroffen. De mannen wisten de juwelierszaak binnen te dringen door vernieling van enkele kleine, niet door tralies be veiligde ramen. Jongeling vraagt naar toezegging aan Bioscoopbond DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid P. Jongeling (gpv) heeft vragen gesteld over de door minister Klompé toegezegde tegemoetkoming aan de Nederlandse Bioscoopbond voor het geval de wet op het ge meentelijk belastinggebied later dan 1 januari in werking zal treden. Hij informeert naar de vorm van deze tegemoetkoming en naar de wijze van financiering. „Kunnen de bewindslieden de verzekering geven, dat zij aan de bioscoopondernemers geen uitkering zullen doen, noch zich tegenover hen op enigerlei wijze zullen vastleggen, voordat de Staten-Generaal haar goedkeuring hebben verleend aan de financiële consequenties hiervan. reid was, het bedrag te noemen dat het voor de verhoging van zijn mili taire paraatheid zal uittrekken. De NAVO-partners namen genoe gen met de verklaring van minister Den Toom dat hier pas begin volgen de week over kan worden beslist, als het kabinet en het parlement erover vergaderd hebben. B Voor vervolg zie pagina 11 DEN HAAG In zijn uitlatingen over Portugal is de heer G. M. A. Lekkerkerker, lid van de delegatie van de atlantische commissie op de in Lissabon gehouden conferentie van de ATA, niet te ver gegaan. Dit heeft minister Luns van buitenlandse zaken geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kaïnerlid P. Dankert (soc). De ambassadeur in Lissabon is van dit oordeel in kennis gesteld. De heer Lekkerkerker had op deze conferentie kritische opmerkingen gemaakt over Portugal, waarvoor hij door de Nederlandse ambassadeur in Portugal op de vingers was getikt. Minister Luns deelt mee, dat de ambassadeur erop heeft gewezen, dat bij het maken van kritische opmer kingen rekening moet worden gehou den met de regels der hoffelijkheid. De minister-president heeft zijn uitspraak over de Navo, „dat Grie kenland en Poitugal" een smet zijn op het blazoen van de Navo" niet herroepen, ook niet tegenover de Portugese autoriteiten, aldus de heer Luns. Volgens de heer Dankert had de ambassadeur in Lissabon de heer Lekkerkerker meegedeeld, dat pre mier De Jong deze uitspraak had herroepen. Iedere leeftijd heeft zijn eigen dwaasheden, evenals ieder jaargetijde haar eigen bloe men. DE JOUY „Een ogenblik! Mijn moeder is op een andere lijn bezig." DE BILT Een krachtig ho- gedrukgebied boven Midden- Scandinavië beheerst in grote trekken het weerbeeld in Euro pa. Met matige tot krachtige oos telijke winden hield de aanvoer van koude lucht aan en op vele plaatsen in ons land daalde het kwik in de afgelopen nacht tot 5 ci 6 graden onder nul. Ook in Duitsland kwam lichte tot matige vorst voor. Het ko mende etmaal is een storing bo ven Zuidoost-Europa van be lang die zich naar onze omge ving uitbreidt. De storing veroorzaakt nu in een uitgestrekt gebied lichte sneeuwval en wolkenvelden die hiermee samenhangen bereikten vanmorgen het oosten en zuiden van Nederland. In verband hier mede wordt morgen meer be wolking verwacht waaruit plaat selijk wat sneeuw kan vallen, by overwegend lichte vorst. DE BILT Over het alge meen veel bewolking met plaatse lijk lichte sneeuw. Matige tot krachtige oostelijke wind. Over wegend lichte vorst. Vooruitzichten voor zondag: Zon: 10 tot 60 procent Min. temp.: 2 tot 6 graden on der normaal Max. temp.: 2 tot 7 graden on der normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 85 procent. 16 november Zon op 8.02, onder 16.47: Maan op 2.38, onder 15.05; 20 november nieuwe maan. Welkom Sint in Nederland morgen voordeel St. Nicolaasbonbons ISO gram van 89 voor 79 U niet duur vtoi heerlijk VOORZITTER KLOOS van het NVV heeft enkele duidelijke uitspraken gedaan. In een rede op het congres van een der NVV-bonden verklaarde hij onomwonden, dat dè vakbeweging zich andera gaat op stellen. Aan het feit dat het NVV nog niet de hele vakbeweging vertegenwoor digt, ging hij voorbij. Die andere opstelling zou inhouden, dat men niet langer in de ogen van de leden tot „het allesbetuttelende Den Haag" gerekend wil worden en dat de werkgevers met het stakings wapen te maken zullen krijgen ala het overleg niet snel leidt tot demo cratisering van de vermogens- en machtsverhoudingen. Wat de overheid en de werkgevers nu precies verkeerd hebben gedaan blijft onduidelijk. Blijkbaar heeft het NVV eerst vastgesteld dat er een andere opstelling moet komen, en heeft men vervolgens gezocht naar zondebokken. Met een agressievere houding tegen over overheid en werkgevers hoopt dit vakverbond het vertrouwen van de leden de afgelopen maanden is het ledental nogal teruggelopen te herwinnen. Het lijkt ont toe, dat met deze stel- lingname de positie van het NVV te genover de categorale organisaties niet is versterkt. De categoralen (niet bij een vakcentrale aangesloten bon den) worden er altijd van beschul digd alleen eigen belang te beogen, desnoods ten koste van anderen, en zich niet constructief op te stellen in het overleg. Gm deze reden is de Federatieve Spoorweg Vakvereniging nog steeds niet erkend als bonafide organisatie by het NS-overleg. De nieuwe opstelling van het NVV houdt echter niet veel anders in dan een eenzydige behartiging van het eigen belang, met op de achtergrond de dreiging van een breuk ln het constructieve werk van de overleg organen. Hier gaat een vakcentrale de weg, die anderen ontraadt. Verlichting defensie VS DEN HAAG De Amerikaan se minister van financiën Fowler heeft deze week tijdens zijn be zoek aan Nederland van minister Witteveen gedaan gekregen dat Nederland de nog uitstaande Marshall-lening van 235 mil joen reeds dit jaar aflost. Oor spronkelijk zou dit bedrag in de jaren 1967 tot 1983 wor den terugbetaald. Minister Witteveen zal heel snel een suppletoire begroting bij de Twee de Kamer indienen. De Neder- landsche Bank zal de aflossing finan cieren door overname van schatkistpa pier tegen een rente van 2procent. De aflossing is een zogenaamde niet-relevante begrotingsoverschrij- ding, die geen konsekwenties heeft voor de Nederlandse belastingbetaler. Het is als het ware een naar voren halen van toekomstige begrotings- lasten. Zoals bekend wil Amerika van de partners in de NAVO meer financiële medewerking om de ongunstige ge volgen, die de legering van troepen in Europa heeft voor de Amerikaanse betalingsbalans, te verlichten. In eerste instantie wilde Amerika, dat de landen met een negatief saldo op hun „militaire betalingsbalans" met de VS, dit saldo jaarlijks zouden ver rekenen. De Nederlandse regering vond dit technisch onmogelijk. Zij wil echter wèl meewerken aan ver lichting van de Amerikaanse beta lingsbalans. Politiek interessant is, dat men van mening kan verschillen over de vraag of men moet meehelpen aan de Amerikaanse militaire inspanning. Verder speelt de kwestie dat deze vervroegde aflossing mogelijk door Amerika gebruikt zou kunnen wor den voor verhoging van de Ameri kaanse NAVO-bijdrage, mede omdat de berichten over de kapitaalsstroom naar de VS de laatste tijd niet on gunstig waren. UTRECHT Een dag na de ope ning van het klaverblad Oudenrijn is het eerste dodelijke ongeluk gebeurd. Het slachtoffer was de 59-jarige af- werker F. Duisterhof uit Buren (Gel derland), die bezig was de afzethek- ken langs rijksweg 26 (Amster dam-Den Bosch) op te ruimen. Op onverklaarbare wijze is de man hierbij onder een passerende vracht wagen, bestuurd door de 38-jarige chauffeur R. P. G. E. uit Swalmen, terecht gekomen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. De Utrechtse gemeentepolitie is over de verwerking van het verkeer op het klaverblad Oudenrijn bijzon der te spreken. Er, deden zich ook tijdens de ochtend- en avondspits geen moeilijkheden voor en het ver keer kon vlot worden afgewerkt. Voor de politie is het echter ook wennen op Oudenrijn, want in te genstelling tot de „stuiver-situatie" worden de hoofdrijbanen nu met gro te snelheid bereden. „Het lijkt wel een racebaan", aldus één van de sur veillerende agenten. STIJLMEUBELEN verschaffen U jarenlang vreugde door de rust. het wooncomfort en de ROMANTISCHE SCHOONHEID Zij adviseren U gaarne vakkundig en naar de eisen, die U aan Uw interieur stelt. BULTHUIS Binnenhuiskunst BOTERMARKT 23 Showroom: Nieuwe Ryn 25. (met fijn Indisch motief) Ik geef op als >0 nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlvltelt ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gretis. naam: straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1