LAN DEFENSIE-AUTORITEIT Commentaar BetermetBoter Doelbewuste oorlog tegen West-Europa uitgesloten DAALDEROP Onderonsje in Brussel Boven-nationaal orgaan Beroep op goede smaak in de filmwereld Klaverblad Oudenrijn met claxongeloei opengereden Journalistiek, een dodelijk beroep 6). Vermindering strijdkrachten verantwoord „Devaluatie dwaasheid" BFonchiletten R illerig vóór en na dc douche? Vóór en na het bad? Wat zegt u, heeft u die nare, maar vooral onnodige momenten nog? Alles wat u ontbreekt is maar één ding: een gegarandeerd veilige en de gelijke badkamerkachel van Daalderop »iet KEMA-keur én waterdichtheidsteken. Als u die koopt hoeft u alleen maar aan 't koordje te trekken om in 'n brede bundel infrarode warmte stralen te „baden"! Op de juiste plaats. Badkamerkachel Compensatie voor belastingdruk bioscopen De Navo DE BEK li DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 swinl gen n pr kte e ii is. kijkt lam v sic ZUS tl ag W ;nel via e iet h >n n apiei el No razen en d Ook gin; er m na O) Heeft u wel eens een andere cake gegeten dan botercake? Ja? i Dan weet u j waarom v-r.'-' voor cake gewoon alleen maar echte béter I gebruikt mag worden, (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BRUSSEL In het huis van de Brit9e ambassadeur bij het NAVO-hoofdkwartier in de Belgische hoofdstad, hebben de ministers van defensie van zeven Europese NAVO-landen gisteravond gedineerd met het doel overleg te plegen over de op richting van een defensie-autoriteit. Initiatiefnemer was de Britse defensieminis ter Dennis Healey. De Nederlandse minister van defensie, de heer W. den Toom, behoorde bij de geïnviteerden. Het overleg geschiedde aan de vooravond van de belangrijke conferentie van NAVO-minis- ters, die tot zaterdag duurt, en die ten doel heeft de paraatheid van het Westeuropese militaire apparaat te vergroten in verband met de verstoring van het even wicht tussen Oost en West na de Russische inval in Tsjechoslowa- kije. De politieke aspecten hier van zijn duidelijk belangrijker dan de militaire. Behalve Engeland en Nederland, waren West-Duitsland vertegen woordigd, Italië, België, Denemarken en Noorwegen. Frankrijk was wel uitgenodigd, maar had verstek laten gaan, terwijl Luxemburg niet in aan merking kwam door het ontbreken van een strijdmacht. Uit de „club" waren bewust geweerd Griekenland, Portugal en Turkije. Het Healy-initiatief of -plan is in hoofdlijnen identiekaan het zoge naamde Blumenfeld-rapport, waar over de politieke commissie van de assemblee van de Noordatlantische Verdragsorganisatie zich gisteren in gunstige zin heeft uitgesproken. (De assemblee komt sinds maandag in Brussel bijeen). In dit werkstuk dat afkomstig is van de Westduitse parlementariër en en t kei rings er f rt oi In is. F. Ond )rgai die ir. Fi li" en P oj DEN HAAG Omdat een doelbewuste oorlog tegen West- Europa onder de huidige omstan digheden welhaast uitgesloten kan worden geacht zou een zeke re vermindering van de conven tionele strijdkrachten in Europa militair verantwoord zijn en tevens kunnen bijdragen tot de ontspanning. Tot deze conclusie komt de ad viescommissie inzake vraagstukken van ontwapening en internationale veiligheid en vrede in een interim- rapport, dat zij de minister van bui tenlandse zaken, Luns. heeft aange boden. De minister heeft het de Tweede Kamer toegezonden zonder de inhoud voor zijn rekening te ne men. Het interim-rapport komt op een O1|ogenblik dat in Brussel de NAVO vergadert om zich juist te beraden :0onl over versterking van de Verdragsor ganisatie in verband met de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije. irtw ek. ge (kt Naar het oordeel van de commissie heeft Tsjechoslowakije de toenade ring van Oost en West onderbroken de vertrouwensbasis zodanig geschokt dat nieuwe initiatieven tot ontspanning in de onderlinge betrek- r M kingen voorlopig niet mogelijk zijn. Zij onderschrijft het regeringsstand punt dat de ontspanningspolitiek een essentieel bestanddeel blijft van een beleid dat gericht is op het bereiken van een definitieve regeling van de grote vraagstukken die Europa en de wereld verdeeld houden. De commissie acht een doelbewuste oorlog tegen West-Europa vrijwel uitgesloten. De Navo moet wel reke ning houden met het gevaar van een crisis die door escalatie ongewild tot oorlog op grote schaal zou leiden, al dus de commissie. De commissie meent wel dat de NAVO in de komende periode ge handhaafd moet worden. Zij moet een rol spelen bij het streven naar ontspanning en vervolgens streven naar toenadering tussen Oost en West. In dit verband dienen de NA VO en de ledenstaten de mogelijk heid te onderzoeken om op basis van wederkerigheid te komen tot maatre gelen van wapenbeheersing en wa penvermindering in Europa. Zulke maatregelen zullen de bestaande vei ligheid niet mogen aantasten, maar juist moeten versterken. De commissie acht de NAVO en het Warschaupact de aangewezen instelling om maatregelen op het ge bied van wapenbeheersing en wapen vermindering te nemen. Overigens betekent dit op zichzelf nog 'niet dat de bondgenootschappen ook als zoda nig hierover formele onderhandelin gen kunnen of moeten voeren. Duurzaam kader Aanvankelijk zullen de onderhan- delingen zich waarschijnlijk in een ander kader afspelen, bijvoorbeeld in dat van de ontwapeningscommissie. Een permanente Europese veilig heidsconferentie, waaraan alle leden van beide bondgenootschappen en j andere Europese landen zouden kun- nen deelnemen, zou een duurzaam kader voor overleg over veilig heidsvraagstukken kunnen worden aldus de commissie. De commissie staat onder voorzit terschap van prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys. hoogleraar ln het volken recht te Leiden, en omvat prof. jhr. dr. F. A. M. Alting van Geusau, prof. dr. H. G. van Bueren, mr. J. H. Bur gers, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, prof. dr. I. A. Diepenhorst, kolonel S. H. Hoogterp, prof. mr. P. H. Kooymans, ds. F. H. Landsman, prof. dr. ir. A. F. van Leeuwen, luite- i nant-generaal b.d. prof. T. E. E. H. Mathon, mr. J. Nittel, prof. dr. B. V. A. Röling. G. J. N. M. Ruvgers. luite nant-kolonel drs. F. C Spits, drs. F. J. A. Terwischscha van Scheltinga, dr. P. Valkenburg en drs. C. N. van Wijngaarden. christen - democraat Blumenfeld, wordt gesteld dat. desnoods zonder Frankrijk, aan de vorming van een Europese defensie-autoriteit moet worden gewerkt, nverigena binnen het kader van de NAVO. De gedachten gaan in de richting van een supranationaal orgaan. Bij de parlementariërs bestond de vrees dat Blumenfeld de weg wilde openstellen voor de inrichting van een Europese kernmacht. Vandaar dat in de slotversie van het ontwerp duidelijk wordt gesteld het amen dement is afkomstig van de Neder landse parlementariër mr. Max van der Stoel dat onder de zorg van een eventueel gemeenschappelijk de fensie-instituut uitsluitend confessio nele wapens vallen. De Amerikanen ook Nixon, die straks president zal zijn blijven sterk geporteerd voor een grotere mi litaire inbreng van Europa. Hoewel er gespeculeerd wordt over de vraag, of het Pentagon in verband met de gebeurtenissen in Praag bereid is de twee uit West-Duitsland teruggetrok ken legerbrigades van 5.000 man op nieuw voor de NAVO in te zetten, wordt in de wandelgangen van het hoofdkwartier van het Atlantische bondgenootschap beweerd dat Washington hier niet aan denkt. De Amerikanen vinden hun NAVO-bij- dragen groot genoeg. Tegelijkertijd zijn ze van mening dat Europa voor zijn eigen veiligheid veel meer zal moeten overhebben. Onderdak Het Britse initiatief, dat uiteraard zwaar gesteund wordt door de Vere nigde Staten, moet gezien worden te gen de achtergrond van de Londense wens ooit nog eens een wezenlijk on derdeel uit te maken van het door Frankrijk gedomineerde Europa. Tegelijkertijd willen de Engelsen natuurlijk ook een goed onderdak vinden voor hun strijdkrachten, die na 1970 niet meer buiten Europa zul len zijn gestationeerd. Voor de vierde maal sinds Lissabon deze week al drie keer liet de secretaris-generaal van de NAVO, de Italiaan Manlio Brosio, er geen twijfel over bestaan dat de ver- Gouden Bioscoopbond feestte President De Gaulle: p v* itad it Ie t 6 PARIJS Devalueren zou de al- bri krgrootste dwaasheid zijn, zo heeft president De Gaulle gisteren in de Franse ministerraad gezegd naar AMSTERDAM De gouden Bioscoopbond heeft gisteravond zijn jubileum met de nodige feestelijkheid gevierd in het Hiltonhotel. Zoals ge bruikelijk bezon de directeur, de heer J. G. J. Bosman zich op wat in die halve eeuw is bereikt. Minister Klompé van cultuur en recreatie waarschuwde voor een breuk tussen de culturele- en de amusementsfilm. Juist in de bioscoop is er sprake van een wisselwerking tussen enerzijds de culturele film, die door vorm en in houd impulsen geeft aan menselijke bewustwording en anderzijds het meer commerciële product is. De mi nister meende dat bepaalde kringen een breuk in dit samengaan voorstaan hetgeen echter ernstige gevolgen zou hebben voor het filmwezen, zoals ver schraling van de industrie, die be langrijke impulsen ontbeert Zilveren roos pa aanleiding van de kredietmaatregelen die minister van financiën Ortoli dinsdagavond heeft aangekondigd. „Deze maatregelen zullen zeker ■loeten worden gevolgd door ande- voegde de Gaulle hieraan toe. Tevoren had de heer Bosman reeds de vraag gesteld, gezien de huidige ontwikkelingen of het stelsel van de bioscoopwet nog wel verantwoord is. Een grotere vrijheid brengt ook nieu we verantwoordelijkheden mee voor de bedrijfsgenoten. Het hoofdbestuur heeft de laatste maanden activiteiten ontwikkeld die beogen fllmlmporteura, bioscoop exploitanten en met name de samen stellers van de filmannonces op hun verantwoordelijkheid te wijzen en er op aangedrongen de goede smaak in acht te nemen. De heer Bosman deelde mee. dat met medewerking van minister Klompé een stimuleringsfonds voor het Nederlandse bioscoop- en film wezen is gesticht. Hierna werd aan Bert Haanstra de zilveren roos van de Nederlandse Bioscoopbond uitgereikt „wegens zijn uitzonderlijk nationaal filmkunste naarschap". De heer Bosman noemde de man van „Alleman" onze beste filmische verteller. „Uw werk, waarin u altijd u zelf bent gebleven, is een spiegel van Nederland". De cineast sprak een kort dank woord en besloot zijn toespraak de blaadjes van de roos symbolisch ver delend onder zijn medewerkers met een parafrase op de slagzin van de bioscoopbond: „Samen met een roos. dat is gezellig". De bijeenkomst werd gevolgd door nog enkele uren van feestelijkheden, waarin Seth Gaaikema voor plezierig cabaret zorgde. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Haal 'n folder by uw winkelier. Want Daalderop heeft 3 versies van onderstaand model en nog 2 andere typen. Voor 41,90 hebt u al een AMSTERDAM Tijdens de fees telijkheden van de gouden bioscoop bond heeft minister Klompé namens de minister en staatssecretaris van Financiën bekendgemaakt, dat de regering bereid is de bioscooponder nemers een passende tegemoetkoming te verlenen voor het feit dat de wet gemeentelijk belastinggebied niet op 1 janii&ri 1969 maar pas later zal in gaan. Naar bekend zal de vermake lijkheidsbelasting op filmvoorstellin gen vervallen als deze nieuwe wet in werking treedt Het ligt in de bedoe ling de overige vormen van deze be lasting eerst per 1 januari 1979 af te schaffen. Het ministerie van finan ciën kon nog niet mededelen in wel ke vorm deze tegemoetkoming zal worden "verleend. dragsorganisatie een verdieping en een versterking behoefde in verband met de nieuwe Russische opstelling ln Europa (Tsjechoslowakije, vloot- eenheden in de Middellandse Zet enz.). Hij maakte duidelijk dat het van de besluiten, die op de vergadering van de ministers genomen worden, zal afhangen of het militair even wicht in Europa kan worden hersteld. Brosio iiad het wederom over „het signaal", dat door de NAVO aan de Sowjetunie zou moeten worden gege ven zo in de trant van „tot hier toe en niet verder". Frankrijk, dat zich wel uit het militaire, maar niet uit het politieke overleg in de NAVO heeft teruggetrokken, is hier echter tegen. W aar schuwing De algemene verwachting is dat ln de slotverklaring van zaterdag wel een soort „waarschuwing" aan het adres van Moskou zal worden opge nomen, maar dat er geen namen van landen en geen andere geografische aanduidingen zullen worden gegeven. Brosio bracht met enige klem naar voren dat het NAVO-apparaat niet verrast geworden is door de Russische inval in Tsjechoslowakije. Dit is weliswaar niet in strijd met de verklaring van premier De Jong van zaterdag jl. dat er op de verbindin gen ondïrllng nogal wat aan te mer ken was. maar toch wel bezijden de waarheid. De onzekerheid, waarover in NA- VO-kring»n steeds weer gesproken wordt, vindt mede haar oorzaak in het feit, dat er in de nacht van de 20ste op de 21ste augustus van dit jaar Russische divisies zijn verplaatst zonder dat het veiligheidsapparaat hier kennis van droeg. Navo-conferentie te Brussel wordt gehouden od een tijdstip waarop geen paniek meer hoeft te bestaan over Tsjechoslowakije en het gevaar waaraan Roemenië en Joego slavië waren blootgesteld. Er is dan ook geen reden tot uit gebreide militaire maatregelen. Wat overgebleven is, vraagt om poli tieke beslissingen. Belangrijker dan uitbreiding van bewapening Is een demonstratie van vastberadenheid, uitmondend in hechtere samenwer king binnen Navoverband. De kracht van de Navo is nooit ge weest haar militaire positie in Europa. Wel het besef „aan de andere kant" dat een aanval op één, be schouwd zou worden als een op allen. Het belangrijkste resultaat van dc vandaag begonnen Navo-conferentle behoort dat ook te zijn: versterking van de politieke wil tot samenwer- king, zoals die bijna twintig jaar ge leden werd overeengekomen. In de jaren van schijnbare ontspan ning is er een neiging geweest minder te hechten aan de Navo als defen sieve organisatie. Dit is even anders geworden. Blijft de vraag, of het Russische op treden in Oost-Europa belangrijke versterking van de militaire Navo in West-Europa noodzakelijk maakt. Afgezien nog van de reactie, welke deze in Moskou kan veroorzaken. De crisis In Oost-Europa mag niet zonder meer worden aangegrepen om de lidstaten te dwingen aan reeds ge ruime tijd bestaande verdragsver plichtingen te voldoen. Ook over de Dc minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft gister middag het grote klaverblad by Oudenrijn geopend. Op de foto het ogenblik dat de minister door een druk op de knop het nieuwe plein vrijgeeft voor het verkeer. I 99' (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT Luid claxone rend, in vier richtingen vooraf gegaan door politie en wegen wacht, zijn gistermiddag de eer ste verkeersstromen over het nieuwe klaverblad Oudenrijn ge gaan. Het was een feestelijk ge beuren, waarvoor minister Bak ker, (verkeer en waterstaat) staande op een platform op het viaduct, groen licht had gegeven. Nadat binnen acht minuten de ruit was „leeggelopen", haalde hij een handel over en gaf daarmee de wachtende files vrij baan om Neder lands nieuwste kunstwerk, waaraan bijna vier jaar is gebouwd en dat ruim 20 miljoen heeft gekost, in ge bruik te nemen. Dat ging eerst nog wat aarzelend, maar al binnen het uur gleed het verkeer er glad en zonder enige stag natie overheen. Het meest beruchte knelpunt in het Nederlandse wegen net was opgeruimd! Dat was voor rijkswaterstaat een opluchting (minister Bakker sprak van een geslaagde huidtransplanta tie). maar zeker ook voor de mannen van de rijkspolitie, die nu weer onbe zorgde weekends tegemoet kunnen zien. Na in vier jaar zo'n 90 miljoen auto's door het knelpunt te hebben geloodst mag dat ook wel. Hun hulp zal nu wellicht alleen nog maar nodig zijn op de aller drukste topdagen, hoewel de minister zelfs voor die dagen voorlopig nog geen moeilijkheden voorziet. Het kla verblad geeft het verkeer alle ruimte en zal automobilisten een hoop erger nis besparen. aard daarvan bestaat verschil van mening. Moet er beslist iets gebeuren, dan be hoeft Nederland niet voorop te lopen. Er zijn landen die méér moeten in halen dan ons land of over ruimere mogelijkheden beschikken. Zij zijn het eerst aan de beurt. Nederland heeft altijd bekend gestaan als de betrouwbaarste en welwillend ste bondgenoot. Dat kan een compli ment zijn. Er zijn echter grenzen. Ook thans te Brussel. NEW YORK De journalist is geen lang leven beschoren. Zjjn beroep is het dodelijkste van alle, zo bljjkt uit een studie van twee statistici van de levens verzekeringsmaatschappij Me- tropiltan Lifte te New York. Jules Quint en Balnea Cody heb ben bij hun onderzoek uit het Ameri kaanse jaarboek Who's who van 1950 een lijst van 6.000 personen boven de 45 jaar met uiteenlopende beroepen genomen. Daarna hebben zij nagerekend hoe de verhouding was ln de sterfte tij dens de twaalf daarop volgende jaren tot de sterfte onder de blanke Ameri kanen die in 1950 even oud waren. Terwijl van het geheel van de 6.329 personen die elk in hun beroep een benijdenswaardige reputatie hadden, het sterftecijfer 30 procent lager was dan dat van de bevolking in het alge meen, blijkt het cijfer van .journa listen en perscorresDonr,mten' daar entegen 30 procent hoger te zijn dan het algemene en 50 procent hoger dan dat van de „ijk-leeftijdsgroep" uit Who's who. De groep journalisten is de enige van alle onderzochte groepen, die een hoger sterftecijfer heeft dan de Amerikaanse bevolking van dezelfde leeftijd in het algemeen. Van de overige beroepen kunnen de geleerden het meest op een lang leven rekenen Hun sterftecijfer is 45 procent lager dan het algemene Daarop volgen de geestelijken en de onderwijzers (38 procent), zakenlie den (29 procent), advocaten en leden van de rechterlijke macht (25 pro cent). dokters (22 procent), en tenslot te de schrijvers die zich verre van de journalistiek hebben gehouden (10 procent). Schriftgezag (9) Dat kan een belangwekkende ge- dachtenwisseling worden. De heer C. J. van Driel keerde zich tegen de ver ontrusten. Wat ben ik blij dat men deze term in mijn kerk niet kent. Wat men daar wel kent is een zekere Jean Astruc, die al in de 18e eeuw het Schriftgezag aanrandde, plus de hele moderne school van de 19e eeuw en nu. Het antwoord op de vraag waarom wij zo zeker weten dat de Bijbel God* Woord is, luidt: omdat God dit Zélf in dat Woord zegt. Van Driel wil in tie Bijbel de „stem van de wérkelijke God ontdekken". Dat wil de vrijzin nigheid ook, maar de geschiedenis leert dat, waar de mens scheiding gaal maken tussen Gods Woord en mensen woord in de Bijbel, altijd precies dat gene overblijft wat bij die mens past. Kortgcne D. v. d. Bogerd Schriftgezag (10) Te geloven dat er honderden voor beelden zijn waaruit zou blijken dat niet God, maar gewone mensen aan het woord zijn geweest, is voor mij een bewijs van weinig kinderlijk ge loof. En wat de professoren Verkuyl en Kuitert betreft, ik hoop dat beiden de werkelijke God Ln de Bijbel mogen ontdekken als hun Verlosser en Zalig maker. Heukelum P. de Wit Schriftgezag (11) Stel. dat in de Bijbel het ene wel en het andere niet Gods Woord zou zijn, wat moeten we dan wel en niet gelo ven van hetgeer God ons in Zijn Woord geopenbaard heeft tot onze za ligheid? Als we aan Gods Woord gaan twijfelen, als zouden er feilbare mensenwoorden in staan, dan wordt de grond onder onze voeten weg gespoeld. Meerkerk A. Kon Schriftgezag (12) Heben de professoren niets belang- rijkers te doen dan m de Bijbel te zoeken naar de werkelijke stem van God en die van mpnsen? Weten zij dan niet dat in de B'tbel alles tot onze lering is geschreven? Wat door mensen werd ongetekend was onder de inspiratie van d Heilige Geest, dus ook Gods WoDrd! Dordrecht P. de Rover Schriftgezag (13) Als iemand een boek schrijft en uit geeft kan hij of zij in dat boek verschillende personen laten optreden en spreken. Toch bliift hij of zij de auteur, de samensteller, de uitgever van dat boek. Daarom moet dhr. Van Driel Inzake de Bijbel als Gods Woord van Genesis tot Openbaringen geen tegenstelling maken die er niet is Want al is het waar dat God in de bijbel veel gewo ne mensen met fouten en gebreken laat optreden en spreken, toch blijft Hijzelf de auteur, de samensteller, de uitgever ervan. Hardlnxveld P. de Jong

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5