Overleg loonwet muurvast n Michels: we pas In Turkije gaan echt voetballen... Groot legioen naar Turkije KIESINGER WERD UITGESCHOLDEN Gesprek zinloos 2-0 VOORSPRONG MOOI UITGANGSPUNT Gemiste strafschop Groot beslissend Molnar: Ajax heeft louter uitblinkers MULLER REDT AJAX ■fc Breuk tussen NW en CNV/NKV Scherpe aanval op Kloos Afspraak niet nagekomen 19j DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 KLOOS kritiek (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Naar w(j ver nemen is het overleg tussen de drie vakcentrales over het voor ontwerp-Loonwet van minister Roolvink muurvast gelopen. De Klaas Nuninga rechtsscoort met wat geluk het eerste doel punt voor Ajax. Na een pass je van Cruyff heeft hij half mis send de bal toch voldoende ge raakt om keeper Yavox van Fenerbahce kansloos te laten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Uit zijn diepbruine ogen was de ver ontwaardiging te lezen. Driftig keek hij op. „Ik? Ja, ik weet dat ik me vanavond niet heb kunnen onderscheiden. Maar wat wil je"„ sprak hij met Turkse geestdrift. „Je kon geen stap verzetten of er stond weer zo'n Turk op je tenen te trappen". 45 ROTTERDAM De uitslagen van de gisteravond voor de diverse Europa Cup-tornooien gespeelde wedstrijden lul den als volgt: LANDSKAMPIOENEN Celtic (Schotland) Red Stars Belgrado (Zuldslavlë) 5—1 (rust 1—1). Ajax (Neder land) Fenerbahce (Turkije) 2—0 (rust 1—0). Manchester United (Engeland) An- derlecht (België) 3—0 (rust 0—0). AEK A- thene (Griekenland) Akademlsk (Dene marken) 0—0. BEKERWINNAARS Dynamo Boekarest (Roemenië) West Bromwlch Albion (Engeland) 1—1, Freja Randers (Denemarken) Sllema Wan der- ar» (Malta) 6—0. Dunfermline (Schotland) Olymplakos Plreus (Griekenland) 4—0, Oporto FC (Portugal) Slovan Bratislava (Tsj Slow) 1—0. Johan Cruyff was gisteravond de minst tevreden Ajax-speler. ,,'t Ging niet vanavond.. Die Tur ken speelden soms geweldig goed. Vooral verdedigend. Je moet van grote klasse zijn wil je die jongens de baas blijven. Dat we desondanks met 20 ge wonnen hebben, mag min of meer geluk heten. Het had even goed 00 kunnen blijven". Na een lange haal aan zijn sigaret, diep inhalerend: „Nee, ik had graag met een wat grotere overwinning naar de Bosporus gereisd. Maar in Turkije zullen wij uiteraard verdedi gend spelen en dat geeft ons de kans om met uitvallen gevaarlijk te wor den. Zo hebben wij tenslotte ook Besiktas, twee jaar geleden gepakt". Oorzaken Johan Cruyff sprak ware woorden. Dit Ajax was het wonderteam van (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ignar Molnar, de kleine 69-jarige trainer van Fener bahce, nam geen blad voor de mond. De Britse scheidsrechter Jennings moest het in zijn Duitse woorden stroom ontgelden. „Zo'n slechte scheidsrechter heb ik zelden gezien. Het is voor mü onbegrijpelijk dat deze man voor een dergelijke be langrijke wedstrijd is aangewezen. Die man treft schuld aan onze neder laag. De strafschop had hij nooit mogen geven. Daar ging zuiver bui tenspel aan vooraf. Buitenspel kun je over het hoofd zien, maar geen tien meter". De Hongaar had niets dan lof voor Ajax. „Ajax heeft de overwinning ten volle verdiend. Het is een ploeg met louter uitblinkers". Al schertsend vervolgde hij: „Ajax heeft de spor tiefste verdediging en de beste voor hoede van Europa ook". Over de kansen van zijn ploeg in Istanboel liet Molnar zich be paald niet pessimistisch uit: „lk ver wacht een veel betere prestatie van mijn mannen dan hier. Alle aanval lers speelden vandaag ver onder hun normale vorm. Thuis zullen ze la ten zien dat ze voetballen kunen". Geen buitenspel Scheidsrechter Jennings had het geen moeilijke wedstrijd gevonden. „Alleen bij dat incident rondom die strafschop moest ik er voor zorgen dat de wedstrijd me niet uit de hand liep", aldus de Brit. Hij beweerde met klem dat er geen sprake was van buitenspel voor die strafschop. Over Ajax zei Jennings: „een goede ploeg. TRAINER MOLNAR die ^gker in de top van de Engelse eerste divisie kan meedraaien. Dat hij Abdoelah en Can in zijn boekje had genoteerd, beschouwde Jennings als vanzelfsprekend. „Als spelers zich met de leiding gaan bemoeien, of duidelijk laten blijken het niet met de scheidsrechter eens te zijn bestaat er maar een middel, een officiële waarschuwing". estaat ficiële Ajax niet. De anders zo harmonisch draaiende machine, sputterde nu. Zelden was een combinatie doeltref fend. Ajax, van Europese topklasse zegt men, liet nu te veel steken val len. Cruyff ook. Er is gisteravond gezocht naar oor zaken. Komt Ajax werkelijk kwali teiten tekort om deze Turken te weerstaan? Rinus Michels zag het al lemaal niet zo zwaar in. „2—0 is in ieder geval beter dan 00." Nerveus aan zijn das plukkend: „Ja, eerlijk gezegd had ik wel wat meer ver wacht, maar onprettig vind ik een 20 voorsprong bepaald niet". „Natuurlijk is die gemiste penalty van Henk Groot van beslissende aard geweest. Gewoon jammer, dat dit net in deze wedstrijd moest gebeu ren. Maar ja, zo iets weet je nooit van tevoren. Het is net als een lekke band. Bom, ineens slingert je auto en je bent weg". En toch, die 20 is een mooi uitgangspunt..." Sterker Rinus Michels ontkende dat Ajax in kracht is achteruitgegaan. „We spelen sterker dan vorig seizoen", vertelde hij. „Vergeet ook niet dat wij gisteravond Theo van Du ivenbo de misten. Weliswaar is Ruud Suu- rendonk een voortreffelijke vervan ger, het spel van Thee kan hij (nog) niet benaderen. Van Duivenbode is tenslotte international." En ook Henk Groot was die me ning toegedaan „Dat het vanavond niet al te best liep, kwam volgens mij door die gemiste penalty. Onbe grijpelijk, dat ik naast schoot. Waarschijnlijk was ik bang voor die keeper. Ik wist dat hij een hele goeie was. Bovendien was ik uit mijn con centratie gehaald doordat die Turken maar bleven hangen aan de scheidsrechter. Dat duurde net even te lang." Genoeg „Gelukkig hebben de jongens het goed opgevangen. Maar ik moet toe geven dat we ons ritme plotseling kwijt waren. Het ging niet meer. Overigens: die 20 is heus genoeg..." aldus de blonde Zaandammer, die niet naar excuses wilde zoeken voor het gedeeltelijk falen van Ajax. Dat deed wel Sjaak Swart, „Wat speelden die Turken gemeen. Ze trokken aan alles wat los en vast zat, ze spuugden in Je gezicht. Als ik die linksback gepasseerd was, pakte hij me op een gemene manier. Maar ik heb geduchte revanche genomen. Hij loopt nu rond met een verschrikke lijk blauw oog. Weet-ie tenminste dat ik geen doetje ben...". Nog harder De loze kreten van de donkere Ajacied getuigden van weinig werke lijkheidszin. Hij weet maar al te best. dat Fenerbahce er in Istanboel nog harder tegen aan zal gaan. Hij weet ook dat Ajax dan met andere midde len partij zal moeten bieden. TRAINER MICHELS Rinus Michels sloeg de spijker op zijn kop: „In Turkije gaan we pas echt voetballen." Ongerust Amster dam wacht af... JAARBEURSSTEDEN FC Dundalk (Ierland) Glasgow Ran gers (Schotland) 0—3. Rangers In kwartfi nale, FC Arges Pltestl (Roemenië) Goeztepe Izmir (Turkije) 3—2, Izmir In kwartfinale. Leeds United (Engeland) Napoll (Italië) 20, Hansa Rostock Oost-Dultsland) Florence (Italië) 3—2, Hibernian (Schotland) Lokomotlva Leip zig (Oost-Dultsland) 3—1, Olymplque Lyon (Fr) Vltorla Setubal (Port) 1- 2, Vltorla naar kwartfinale. AMSTERDAM Nerveus startend Ajax (in blauwe shirts) krijgt na goede voorzet van Cruyff eerste kans, maar Groot tikt in de tiende minuut naast. Fortuinlijk komt Ajax aan een 10 voorsprong doordat Ercan over de bal trapt en Nuninga scoort, zonder dat hij het overigens zelf weet In de 20e minuut krijgt Cruyff de bal in buitenspelpositie toegespeeld. Scheidsrechter Jennings laat doorspe len. Op het moment dat Cruyff wil schieten wordt hij binnen het straf schopgebied ten val gebracht door Yil- maz. Na felle protesten van de Turken plaatst Groot zich achter de bal om enkele tellen later vertwijfeld naar zijn hoofd te grijpen: zijn schot is naast. Ajax is nu duidelijk aangeslagen en krijgt geen kansen meer. Cruyffs om haal in de 35e minuut gaat net over de lat. Aan de andere kant veroorzaakt een te vroeg uit zijn doel gekomen Bals groot gevaar maar de inzet van Ab- doullah wordt door Vasovic wegge werkt. In de teeg Na de hervatting komt Ajax sterk op zetten. Swart schiet in de 3e minuut over na voorzet van Nuninga en Keizer en Nuninga lopen elkaar in vrije posi tie in de weg. In de 20e min. mikt Suur- bier hoog over en datzelfde doet Cruyff zes minuten later. Keizer schiet in de 30e min. net naast, maar in de 35e mi nuut is het toch raak. Een vrije trap van Keizer wordt door Muller schitterend afgewerkt: 20. Even later wordt Kei zer vervangen door Danielsson en bij de Turken komt Salim voor Abdoullah en Yasar voor Ogun binnen de lijnen. Het brengt geen verandering in de stand. AMSTERDAM Nog voor de thuiswedstrijd tegen Fenerbahce was gespeeld hadden al honderden Ajax-supporters zich verzekerd van een vlieg biljet en een toegangskaartje voor de uitwedstrijd in Istanboel, die over 14 dagen volgt. Tot nu toe heeft Amsterdam-Air, die driedaagse supportersreizen orga niseert, contrac.ten voor vier machines afgesloten: een Boeing 737, een Bristol Britannia, een CL 44 Jetprop en een DC-6b. Een drietal dagbladen gaat met DC-8 machines vliegen. Het tot dusverre gevormde legioen bestaat uit 1200 supporters. bestaande meningsverschillen zjjn ondanks nieuw overleg on verminderd blyven bestaan en het lijkt niet veel zin meer te hebben het gesprek nog voort te zetten. Het gevraagde en toe gestane uitstel van de hearing in de Kamercommissie over het wetsontwerp heeft eigenlijk geen zin meer. Het NW blijft de wet principieel van de hand wijzen, terwijl de beide andere vakcen- tralen alleen op onderdelen be zwaar hebben. NKV en CNV menen dat het on juist is een wetsontwerp principieel af te wijzen, waar men eerst als Stichting van de Arbeid om gevraagd heeft. De commissie lonen en prijzen van het overlegorgaan heeft dinsdag vergaderd. Hier zou het nadere over leg tussen de vakcentralen zijn vast gelopen en zou een voortzetting van het gesprek zinloos zijn gebleken. Teleurgesteld Het CNV wenste dit bericht noch te ontkennen noch te bevestigen. Wel verklaarde ons de heer C. A. Bakker, secretaris van het CNV. bijzonder te leurgesteld te zijn over de houding van de NVV-voorzitter. De heer Bak ker merkte op, dat de heer Kloos in redevoeringen en interviews niets an ders doet dan het overleg met de beide andere vakcentralen en met de werkgevers frustreren en voor de voeten lopen. De heer Bakker gaf toe, dat er tot nog toe geen open gesprek mogelijk is gebleken met het NW. Wat het NW overleg noemt is helemaal geen overleg Het NW blijft zijn stand punt herhalen met de toevoeging, dat het op dit standpunt blijft staan. Dit betekent net zoveel als: je mag alle kleuren kiezen als het maar zwart is, aldus de heer Bakker. Ook bevestigde de heer Bakker dat het NVV weigert te praten over arti kel 8 van het wetsontwerp, namelijk de mogelijkheid vooi de regering contracten onverbindend te verkla ren. Woordbreuk Toen de vakcentralen op 29 okto ber besloten naar de Kamercommis sie te stappen om uitstel te vragen van de behandeling van het wetsont werp, waren de vakcentralen onder ling overeen gekomen een open over leg voort te zetten in de hoop alsnog onderling ovet eenstemming te berei ken. Het NVV heeft hier geen woord gehouden, want sindsdien heeft dit vakverbond elk open overleg onmo gelijk gemaakt Dinsdag nog verklaarde de heer Kloos in een rede op het congres van de NVV-bond „Mereurius": Het NVV is in ieder geval al toe aan het van de hand wijzen van de Loon- wet-RooIvink en wij hopen dat het overleg met de andere vakcentralen tot een eensluidende conclusie tn dit opzicht gaat leiden". Hier worden de beide andere vakcentralen voor een voldongen feit geplaatst, waarover geen overleg meer mogelijk is. CNV en NKV wijzen een dergelijke behandeling van het NW af. Het CNV is hierin zeer duidelijk; het lijkt er op, dat thans ook het NKV zich niet voor het NVV-karretje laat spannen. BRUSSEL Groepjes Belgische studenten hebben gisteravond de Duitse bondskanselier Kiesinger uit gejouwd. Zij riepen kreten ais „Kie- zinger nazi" en gooiden pamfletten en rotjes in de zaal van het paleis van schone kunsten, waar Kiesinger een redevoering hield over de nood zaak der Europese eenwording. Na de derde onderbreking werden de demonstranten verwijderd door Terwijl Henk Groot de bal op de penalty-stip legt, twisten vele Turken met de Engelse arbiter Jennings over hei feit dat de ten val gebrachte Cruyff duidelijk buiten spel stond. Groot zou de strafschop na veel tumult mis sen. Beate Klarsfeld in gesprek met de Duitse studentenleider Michel Lang. De jonge vrouw kwam vorige week in het nieuws toen ze bondskanselier Kiesinger in Berlijn een klap op zijn oog gaf. Gisteren zette ze in Brussel haar actie tegen de bondskan selier voort. Ze werd aan het einde van de dag uit België uitgewezen. een groot aantal politiemannen ii uniform en in burger dat in het pa leis was samengetrokken. Ook voor het paleis moest de politie enkele malen ingriiopp om groepjes betogers uiteen te drijven De studenten hadden 's middags een voordracht over Kiesingers ver leden gehoord van Beate Klarsfeld, de vrouw die >'crige week werd ver oordeeld. nadat zii de bondskanselier een klap in het gezicht had gege ven. Zij was speciaal naar Brussel geko men om haar actie tegen Kiesinger voort tezetten. (n haar hotel kreeg zij bezoek van de politie, die haar vasthield tot na persoonlijke bemid deling van de minister van justitie toch toestemming kreeg haar an- ti-Kiesinger-rede voor studenten uit te spreken. Voorwaarde was. dat zij een half uur voor de komst van ^iesineer Brussel zou verlaten. De bondskanselier zei in zijn rede, dat Europa .lie: kan wachten tot eens uit de voltooi Ie economische unie een overgang naai een politieke unie met een eemeenschappeliike buiten landse Dolitiek .*ou voortvloeien. Volgens hem zouden de Europese regerimren 'n komende iaren ge leidelijk een speeds sterker wordende solidaire houding over de wereldpro blemen moeten ontwikkelen. Won- !*1 l'nHAnq weer min temp. gisteren Londen zw. bew. 6 Amsterdam onbew. 2 Brussel licht bew. 2 Luxemburg geh. bew. 2 Parijs licht bew. 5 Nice zw. bew. 11 ranKfort geh. bew. zw. bew. 0 vlünchen 1 ZUrich on bew. 1 Geneve geh. bew. 6 Locarno geh. bew 8 Wenen geh bew. 1 nnsbrueh geh bew. 3 Rome zw. bew. 7 Madrid half bew. 9 Majorca half bew. 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11