ET KERSTMIS BIJ MAAN mËÊÊÊ JAMIN Commentaren sv Apollo tienmaal rond planeet Hoeveel meer voor Navo? Clifford verwijt Saigon terugkrabbelen OLGA Het Kwartet SPRItIK H dikke speculaas Frankrijk verhoogt bankdisconto Uitstel proces tegen Earl Ray Van Oostmeep nog geen levensteken Uitzending Ajax Proces in Athene is verdaagd Twee loodsen na verhoor vrij Ter dood veroordeelde na elf jaar nog hoop Z€S glanzende onderzettertjes (met fijn Indisch motief) in etui Nieuwe Leidse Courant Woensdag 13 november 1968 49ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen cteur: F. Diemer fd redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastfch is ghebleven mijn hert in teghenipoet!" r Hieuw otdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur austronauten (v.l.n.r.) Borman, Anders en Lovell. Als de Russen niet voor Kerstmis met een verrassing komen, zullen de Amerikanen als eerste mensen de achterkant van de maan met eigen ogen kunnen aanschouwen. Dat ge beurt dan djdens een reis met de ïlIVf' vluchtplannen in reserrtl Apollo-8, die tienmaal rond de maan 2aj Landingsplaatsen fotograferen Reis duurt bijna drie dagen. )e wil is de sterke blinde- nan, die op zijn schouders de amme man draagt die kan lien. SCHOPENHAUER jMeer suiker? Dat kost per extra." DE BILT Boven Midden- Scandinavië bevindt zich een ïogedrukgebied, dat in betekenis s toegenomen en vanmorgen eeD kerndruk van 1Ö40 millibar ad. Ten zuiden van IJsland daarentegen een depressie. Een randstoring van laatstgenoemd ysteem veroorzaakte boven de Jolt van Biskaje en zijn om- eving drukdalingen. Door deze ontwikkelingen tam de zuidoostelijke wind toe. lierdoor kon. ondanks flinke ipklaringen, alleen op sommige ilaatsen in het zuiden van het and het kwik tot bij het vries- lunt dalen. Een nieuwe randstoring trekt nmiddels van het Zeegebied bij Ie Azoren naar het oosten, maar aangezien het hogedrukgebied tand houdt, heeft dit geen in vloed op het weer in onze omgeving. Met zuidoostelijke winden zal geleidelijk iets kou dere lucht aangevoerd worden DE BILT Enkele overdrijven- le wolkenvelden en op de meeste ilaatsen droog weer. Matige tot crachtige, langs de kust af en toe larde wind tussen oost en zuid- lost. Vannacht temperaturen om iet vriespunt. Dezelfde tempera- uren als vandaag of iets lagere. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon 10 tot 60 procent. Min. temp.: 1 tot 7 graden onder normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden inder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal 80 procent. november Zon op 7.58. onder 16.50; Maan op onder 14.43; 20 'ember nieuwe maan. WASHINGTON Als alles goed gaat zullen nog dit jaar drie Amerikanen als eerste mensen de maan kunnen zien op nauwe lijks honderd kilometer afstand. Dat gebeurt dan tijdens de eerste vlucht naar de maan, die de Amerikaanse ruimtevaarders met de Kerstdagen zullen moeten volbrengen. Het zijn Frank Borman, Jim Lovell en William Anders, die in hun Apollo-8 tien kèer om de maan zullen cirkelen. Eerst zal de Apollo een ellipsvormige baan rond het hemellichaam af leggen (hoogte 112 tot 315 kilo meter, daarna wordt de baan cirkelvormig met een hoogte van 112 kilometer boven het maan oppervlak. De ruimtevaarders hebben op dracht alle vijf, reeds eerder vastge stelde plaatsen voor een eventuele lan ding op de maan (volgend jaar), te fotograferen en talloze andere proe ven te nemen Bijna 60 uur na de terugkeer naar de aarde zal de Apol lo in de Stille Oceaan moeten landen. morgen voordeel pak van 59 voor 49 niet duur ore! heerlijk PARIJS De centrale bank van Frankrijk heeft gisteravond bekend gemaakt dat het Franse bankdisconto van vijf tot zes procent is verhoogd met onmiddellijke ingang. De bank van Frankrijk heeft bo vendien de reserve-verplichtingen van de Franse banken verhoogd en wel van 4'/- tot 5Vt procent voor on middellijk opvraagbare deposito's en van twee tot 2Vs procent voor andere vorderingen. De Franse minister van financiën deelde op een persconferentie mee, dat in oktober volgens voorlopige be rekeningen een tekort van 35 miljoen frank Is ontstaan op de Franse han delsbalans. Dat is volgens hem een flinke verbetering ten opzichte van september toen het tekort 820 mil joen bedroeg. en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zUn de winnaars van liet aankoopbedrag in de afgelopen week: A.C. Velder-Sterk, Gibraltarstraat 45—, Amsterdam. L. Talvingh-de Boer. Van Eedenstraat 17, Groningen. GJ. Dame, Spireastraat 9. Wezeu. G.H. Bosma, Roerdomplaan 32, Nieuwkoop. K. Sinninghe, Ferd. Bolstraat 21, Meppel. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. De Apollo wordt in de morgenuren van £1 december van Cape Kennedy gelanceerd met een meer dan hon derd meter hoge Saturnus-5 raket. Ongeveer tien minuten na de lance ring moet het ruimteschip een voorlo pige baan om de aarde hebben be reikt. Tijdens twee of drie omwentelingen gaan de ruimtevaarders na of alles in orde is, om de maan te kunnen berei ken. Drie tot vier uur na de lancering zal commandant Frank Borman de laatste trap van de Saturnus ontste ken, om de Apollo de gewenste snel heid te geven om aan de aantrek kingskracht van de aarde te ontko men. Reserveplannen Tijdens de 66 uren durende tocht naar de man zal de snelheid van de Apollo automatisch verminderen. Maar de snelheid, die het ruimteschip heeft in de buurt van de maan is nog te groot, waardoor de Apollo gevaar loopt tegen de maan te pletter te „vallen", zoals onbemande Russische en Amerikaanse ruimteschepen in het verleden. De motor van de Apollo (de laatste trap van de raket is al afgeworpen) moet het ruimteschip afremmen en in een goede baan om de maan brengen. De Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft twee reserve viuchtplannen in petto, voor het gevai de vlucht naar de maan niet kan doorgaan. Het eerste nlan is, dat de beman ning zich tevreden stelt met het over vliegen van slechts een deel van de maan op meer dan 300 kilometer af stand, of een tweede plan, dat voor ziet in een „baan" van bijna 100.000 kilometer om de aarde. Eerste stap „Na diepgaand en volledig onder zoek van alle uitrustingen, van de te lopen risico's en de behaalde vooruit gang, zijn wij tot de conclusie geko men dat wij klaar zijn om deze tocht naar de maan te volbrengen", aldus de directeur van de Nasa, dr. Paine. „Wij zijn klaar deze eerste stap te doen naar de landing van de eerste Amerikaan op de maan." MEMPHIS De rechtbank van Memphis heeft op verzoek van de advocaat Percy Foreman uitstel ver leend van het proces tegen James Earl Ray die beschuldigd wordt van de moord op ds. Martin Luther King. Het proces had gisteren moeten be ginnen. Foreman nam gisteren de verdedi ging van Ray op zich en verzocht om 90 dagen uitstel om de zaak te kun nen bestuderen. De rechtbank bepaalde later dat het proces 3 maart van het komend jaar zal beginnen. Een eis van de openbare aanklager dat het proces onmiddellijk zou moeten beginnen, werd verworpen. Prins bij a.s. journalisten Net als een leerling van de School voor de Journalistiek zat prins Claus gisteren achter de tafel in een der lokalen, waar een les in journalistieke vaardigheid werd gegeven. Naast hem de echte leerlinge Xandra van Baarle, die de prins een en ander over deze praktische les vertelde. Frits van der Poel, die gisteren als gast docent aanwezig was, werd daar opnieuw betrokken bij onenigheid, die hij lachend als de foutjes- affaire" bestempelde. MOEILIJK GESPREK IN BRUSSEL .BRUSSEL/DEN HAAG ïorgen komen de NAVO-landen a Brussel bijeen om te spreken ver de versterking van de vesterse defensie na de Rus- ische inval in Tsjechoslowakjje. )e defensielasten moeten worden Verhoogd. Maar met hoeveel? Onze speciale verslaggever Link 'an Bruggen meldt uit Brussel, dat toen in Den Haag rekent met een Verhoging van ongeveer 500 miljoen gulden per jaar. Dit bedrag is afhan kelijk van de bereidheid van de ande re NAVO-bondgenoten hun bijdragen te verhogen. In Den Haag deelde minister Den Toom van defensie de Tweede Kamer mee, dat de regering nog geen enkele beslissing heeft genomen. Er was e n bedrag van 250 miljoen per jaar genoemd. Het gesprek in Brussel zal moeilijk worden. De leiding van de NAVO wil een miljard gulden per jaar meer. Maar gezien <le aarzeling, die bij ver schillende landen bestaat meer uit te geven voor de defensie, zal er zeker een veel lager bedrag uit de bus ko men. Wel is duidelijk, dat vooral de Vere nigde Staten zullen eisen om de mili taire paraatheid in West-Europa op te voeren. De Assemblee van de NAVO en de raad van ministers weten waarover ze deze week In Brussel in een ver vroegde zitting moeten praten. v Voor vervolg zie pagina 5 SAIGON De Zuidvietna- mese regering hecht geen enkele waarde aan verdere vredesbe sprekingen tussen Amerika en Noord-Vietnam zonder dat zij daarbij aanwezig is. Vredesvoor waarden kunnen alleen worden vastgesteld door rechtstreekse onderhandelingen tussen Noord en Zuid-Viefnam. Een woordvoerder in Saigon rea geerde gisteravond scherp op nogal hard aangekomen uitlatingen van de Amerikaanse minister van defensie, Clifford. Die verweet de Zuidvietna- HARLINGEN Er is nog geen enkel levensteken van de vermiste coaster „Oostmeep". De directeur hoopt nog steeds dat het schip pech heeft gekregen en dat het ergens te gen een onbewoond eiland ligt. De tekenaar, die indertijd het schip heeft ontworpen, heeft de hele zaak gistermiddag nog eens nagegaan en vastgesteld dat het schip een bijzon der grote stabiliteit heeft. Bovendien ligt het grootste deel van de lading, bestaande uit oud ijzer, in het ruim. Het is haast niet mogelijk, aldus de reder, de heer C. van der Schoot, dat het schip vergaan zou zijn, zonder dat de bemanning de gplegenheid zou hebben gekregen om in de sloepen te gaan. Dan zou de „Oostmeep" in een keer gekapseisd moeten zijn. Er wordt nog steeds gezocht door sche pen en vliegtuigen, maar het af te zoeken gebied is bijzonder groot; de lengte is ca. 1700 mijl, bij een breedte van meer dan 150 mijl. HILVERSUM De voetbalwed strijd Ajax Fenerbahce zal van avond via de televisie worden uitge zonden en wel van ongeveer kwart over acht tot tien uur via Nederland 1. Om tien over elf volgt een nabeschou wing. ROTTERDAM Voor de e*mte maal in zijn 21-jarig bestaan heeft het KLM-autobusbedrijf in één jaar tijds een miljoen passagiers vervoerd. Het was een Amerikaanse zakenman, die van Schiphol naar Rotterdam reisde. mese leiders te zijn teruggekomen op hun uitspraken door niet mee te wil len onderhandelen in Parijs. Met verheffing van stem zei de doorgaans zachtsprekende Clifford: „President Johnson heeft ruim vijf maanden geprobeerd tot een overeen komst te komen die naar zijn mening een grote stap op weg naar vrede zou kunnen zijn. En dan zegt Saigon op het allerlaatste moment nee!" Clifford maakte duidelijk dat Sai gon vanaf het begin op de hoogte was gehouden van de inleidende j besprekingen en zich hiermee geheel j akkoord had verklaard. Er was zelfs al een gezamenlijk communiqué op- gesteld; alleen de datum moest nog worden ingevuld. Bekend De Zuidvietnamese leiders hadden I ook verzocht hierin Zuid-Vietnam vóór de VS te mogen noemen. Zij wisten heel goed dat een delegatie I van het Zuidvietnamese bevrij- I dingsfront die van Hanoi zou verge- zeilen, zoals hun delegatie samen met I die van de VS naar Parijs zou gaan, zei Clifford. Verwacht werd dat de inleidende I vredesbesprekingen ook vandaag niet I zouden beginnen. De drie partijen I hopen dat Zuid-Vietnam zijn stand- I punt alsnog zal wijzigen. Zowel Noord-Vietnam als het bevrij- dingsfront proberen de schuld voor het uitstel op de schouders van de VS te leggen, maar de Amerikanen j geven nog weinig blijk van ongeduld. Het is overigens niet onmogelijk dat Amerika spoedig met Noord-Vietnam gaat onderhandelen j over militaire aangelegenheden, dus j zonder politieke vraagstukken, zo werd vanmorgen uit Washington ver nomen. ATHENE Het proces tegen dege nen die beschuldigd worden van deel neming of medeplichtigheid aan de mislukte moordaanslag op premier Papadopoulos, is gisteren verdaagd tot zondag. Aanvankelijk zou dinsdag vonnis worden gewezen. Als reden voor de verdaging werd ziekte van twee mili taire rechters opgegeven. Volgens het Griekse strafprocesrecht mag een pro ces ten hoogste vijf dagen worden verdaagd. Zaterdag had de openbare aankla ger tegen twee van de vijftien ver dachten de doodstraf geëist. Doordraven DIJ het op zichzelf redelijke streven naar „inspraak", zoals dat in deze tijd opgeld doet, weet men het gevaar van doordrijven niet altijd te ver mijden. De redelijkheid gaat dan over in on redelijkheid. Een staaltje daarvan werd gisteren in de Tweede Kamer getoond, toen daar over de procedure bij burgemeesters benoemingen gesproken werd. Dat een gemeenteraad het nodige te zeggen mag hebben over de eisen die hij aan een te benoemen burgemees ter gesteld wil zien, is billijk. Vele gemeenten hebben een eigen aard en hebben eigen problemen; dan Is het van betekenis, welk een man of vrouw de burgemeester zal zijn. Maar of de raad ook namen moet noemen? Terecht verklaarde minister Beernink zich daartegen. Op dat mo ment, zouden wij willen zeggen, wordt de inspraak tot doordrijven. Op dat moment, vrezen wii, zou het geharrewar niet van de lucht zijn, met alle gevaar voor de positie die straks bekleed moet worden. Men zon er de te benoemen man of vrouw ook geen dienst mee bewijzen. Inspraak? Best. Maar als met zoveel in deze tijd is de actuele vraag: waar liggen de grenzen? Hoogleraar AVER de geleerdheid van de Utrecht- se hoogleraar Hooykaas, die nu na enkele zotte beweringen zijn ont slag heeft aangeboden, willen noch kunnen wij een oordcel geven. Zeker is intussen wel, dat er in die geleerdheid een merkwaardige kron kel zit. Wat hij gezegd had was behalve vreemd ook nog irritant en onduld baar hooghartig. Het kan zjjn dat de hoogleraar op zijn beurt geïrriteerd was geraakt door bepaalde verschijnselen van deze tijd. Over die verschijnselen dient men, naar onze mening, een genuanceerde mening te hebben, die in staat stelt om ook de veelvuldig beoefende kri tiek kritisch te bezien. Zodra echter de kritiek op de kritiek tot kritiekloos gepraat wordt, dat, behalve wat men er verder van zeg gen kan, bovendien volkomen on wetenschappelijk is, dan zit er voor de betrokkene Inderdaad weinig an ders meer op dan dat hij terug treedt. Overigens voor de betrokkene zelf een tragisch gebeuren, dat schrijnen blijft, óók nadat wat hij gezegd heeft al lang weer in de stroom der gebeur tenissen is vergeten. AMSTERDAM De recherche van de rijkspolitie te water in Amsterdam heeft gisteren het kader van het on derzoek naar de steekpenningenaffai re twee loodsen gearresteerd, maar later na een verhoor weer op vrije voeten gesteld. De twee waren de 40-jarige A. J. en K. K. (48). Deze twee behoorden tot de loodsen die vrijdag het kort geding tegen twee Amsterdamse officieren van justitie hadden aangespannen. WASHINGTON De 34-jarige Edgar Smith, die elf jaar geleden ter dood is veroordeeld, maar wiens executie steeds is uitgesteld, heeft dinsdag op nieuw een kans gekregen zijn veroordeling te overleven. Het Amerikaanse hooggerechtshof vernietigde de uitspraak van een lager hof van beroep en beval een nieuw onderzoek. Smith heeft elf jaar lang beweerd dat zijn bekentenis in 1957 een 15-jarig meisje te hebben gedood, onder dwang was gedaan. Sinds Caryl Chessman heeft geen Amerikaan zolang op de voltrekking van het doodvonnis gewacht. Chessman slaagde er in zijn executie twaalf jaar uit te stellen. Hij werd in mei 1960 terechtgesteld. 1 p|ppji| Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: Als beloning voor mijn aktlvltait ontvang Ik een set onderzettertjes. Oe nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratie. kg» straat: plaats: bataalt: par kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1