Democratie houdt op bij poort van de kazerne VS voeren vertragings tactiek Derde Van Oordt hoogleraar INDUS WILSON HOUDT VOL: ENGELAND IN EEG Politiek wordt voortgezet Esjkol: Straat van Tiran blijft Israëlisch gebied 'H Henk de Vos neemt het op voor Jan Soldaat Op en brief aan de minister van defensie Felle kritiek op De Gaulle alles goed eni wel Dure advocaat verdedigt Ray Nixon en Johnson eensgezind Schorsing van drs. De Jong opgeheven Eldo wordt gehandhaafd 9 DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 hetft een feestelijke verrassing voor U. Het kopen van een Indue horloge is al tijd een prettige ge beurtenis. Een Indue Compressor .bij voorbeeld... dat beroemde 100 waterdichte hor- loge. Of een sierlijk Indus dameshorloge.1! Als u tussen 12 november en 31 de cember uw Indus koopt, be leeft u een dubbel genoegenl U krijgt dan geheel gratis een prachtige ka lender met kleuren foto's van euro- pese landschap- li pen. leder Indus horloge is bo vendien 2 jaar verze- I kerd tegen verlies en diefstal! LONDEN Premier Wilson heeft isteravond opnieuw gezegd dat En- eland vastbesloten blijft zo spoedig ïogeljjk lid te worden van de EEG. Ijj knoopte aan zijn verklaring on- rerholen kritiek vast op de Europese olitiek van de Franse president )e Gaulle. Schriftgezag (6) De heer C. J. van Driel te Gouda :ht het een fundamentele fout als mand „in overeenstemming met zo- fel belijdenisgeschriften" de Bijbel Genesis tot Openbaring Gods oord noemt. Tot die ontdekking kan hij niet ge- 5men zijn door getrouw, dagelijks ijbellezen, want in de Bijbel is niets vinden wat hem steun geeft, inte- •ndeel, zie 2 Petrus 1 vs 20 en 21. Hij verwijst dan ook niet naar de thrift zélf als bron, maar naar iheo- gen als Verkuyl, Kuitert en Baarda. et boekje van Baarda, verschenen j de „onverdachte" uitgever Kok, eb ik gelezen maar is m.i. wartaal. Dat zijn dus welgeteld vier andere >den, die dhr. Van Driel voor Gods ingezioht heeft. Het gezelschap zal Dg wel zijn uit te breiden met méér leologen en méér „onverdachte"uit- 'vers. Hij mag echter niet één andere >d voor Gods aangezicht hebben. Dat aat nl. in het eerste gebod van de ekaloog. Waarom luistert hij daar in niet naar? Mlevoetsluis G. Goossens Schriftgezag (7) De heer C. J. van Driel blijkt te ivijfelen aan.de betrouwbaarheid van ods Woord en verwijst daarbij naar belijdenisgeschriften, die ook de ijbel van Genesis tot Openbaring als ods Woord zouden beschouwen, verigens doet hij zélf een beroep op tn boekje van een mens (drs. Baar- a) Misschien mag ik in dit verband 'ijzen op drie van de vele teksten die He twijfel aan de betrouwbaarheid 'an Gods Woord wegnemen, nl. Ro- leinen 3 vs 4, 2 Timotheüs 3 vs 14- 2 Petrus 1 vs 20-21. Elk tornen aan de Bijbel ls dan ook m kwestie van ongeloof. "ten-Leur W. J. v.d. Leer Schriftgezag (S) Als de heer C. J. van Driel meent lat de Bijbel niet geheel Gods Woord s dan kan hij dat uit zichzelf niet bewijzen, maar moet hij een feilbaar nensenboekje kopen, net als de Jeho- a's Getuigen de Wachttoren als on tilbaar beschouwen. Hij neemt het iogal op voor de professoren Verkuyl n Kuitert. maar alle geleerdheid bui en de Schrift om is dwaasheid bij God. Het getuigt er ook van dat dhr. Van Driel nog geen kennis van de wedergeboorte heeft, want die weder- eboren is ondervindt de Bijbel wél 'an Genesis tot Openbaring als Gods Voord. Spijk (ZH) C. Sterk BERN Volgens het Bazelse blad Nationalzeitung zijn de Zwitsers met J.4 dagbladen per gezin de beste kran- rtelezers ter wereld. Daarna komen de Britten met 1.5 en Zweden en Noorwe- |tn met elk 1,4 dagbladen per gezin. De aanvraag van Engeland blijft gehandhaafd, het land zal zich niet door hindernissen laten ontmoedi gen of door alter natieven op een zijspoor laten ran geren. „Ons doel i: duidelijk en wordt gerespecteerd. Voor Europa is de blinde weige ring, de feiten te erkennen, een tragische ontwik- ling. Deze weigering blijft ook hals starrig als ze van dag tot dag in een andere vorm wordt gerechtvaardigd", zei Wilson. Hanoi beschuldigt: PARIJS Noord-Vietnam ver wijt de Verenigde Staten een ver- tragingstaktiek te voeren om het begin van de uitgebreide conferentie over Vietnam uit te stellen. De leider van de Noordvietnamese delegatie in Parijs, Xoean Thoey, zei gisteren dat de besprekingen dan maar tussen drie delegaties moeten worden gevoerd wanneer de rege ring in Saigon weigert zich te laten vertegenwoordigen. Noord-Vietnam zal niet instemmen met een Amerikaanse en een Noord vietnamese delegatie, zonder het Zuidvietnamese Nationale Bevrij dingsfront. Prins Claus bij hartoperatie LEIDEN Naar eerst nu bekend is geworden heeft prins Claus don derdag in het Academisch Zieken huis een hartoperatie bijgewoond. De patiënt, bij wie een hartklep werd vervangen, maakt het goed. Het bezoek was voor de Prins ge arrangeerd. omdat deze bijzondere belangstelling heeft voor de ontwik keling van de geneeskunde in ons land. De operatie werd verricht door thoraxchirurg prof. dr. A. G. Brom. Prof. dr. J. Nauta, thoraxchirurg aan het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam, gaf de Prins uitleg. Verder waren aanwezig prof. dr. M Vink, hoogleraar in de algemene heelkunde te Leiden en opperstal meester W. F. K. Bischoff van Heemskerck. DEN HAAG „Zoals de zaken nu staan blinken wij in het NAVO-leger uit door koperpoetsen, onderbroeken vouwen en angst voor het verlof. Want ons leger bestaat bij de gratie van het verlof. Dat verlof is, juist omdat men daar altijd mee dreigt, door de soldaat heilig verklaard". Het zijn harde woorden, maar zij vallen nog in het niet bij de vele woorden die de 30-jarige Rijswijkse journalist-schrijver Henk de Vos („Ik heb drie jaar bij de Nieuwe Haagse Courant gewerkt") in een open brief aan de minister van defensie heeft gezonden. Al jarenlang ergerde hij zich aan de wantoestanden in ons Nederlandse leger. Niet dat hij anti-militarist is, integendeel, hij wil het met deze brief alleen maar opnemen voor de gewone soldaat die naar zijn mening wordt overgeleverd aan de willekeur van zijn meerderen. „De democratie houdt op bij de kazernepoort. Daarachter is een staat binnen een staat. En in feite weten we het allemaal We kennen allemaal de bekende „dienstverhalen" maar nog is er niemand geweest die het voor de gewone „Jan Soldaat" heeft opgenomen." Behalve een open brief aan de mi nister heeft hij ook nog een boek geschreven dat sinds zaterdag onder de titel „Geheim dagboek van een sol daat" op de markt is verschenen. In dit boek staat ook de open brief aan de minister. Hij vormt de inlei ding tot de vele verhalen waarmee Henk de Vos de „ware militaire dienst" in de openbaarheid wil bren gen. En wat zijn die wantoestanden dan wel? Bij het lezen van de open brief zal de minister toch wel even vreemd gekeken hebben, dat er iemand durft te beweren dat er in „zijn" leger helemaal geen vrije meningsuiting bestaat. „Je mag niet eens denken", zo schrijft de Haagse journalist, „er wordt voor je gedacht." Vloeken Een ander facet vormt het vloeken. De militair laat het vloeken na, even als het uiten van dreigementen en het bezigen van onkiese taal. Ja, zo hoort het te zijn. Henk de Vos schrijft de minister daarover: „Nou, excellentie, ik kan u een HENK DE VOS open brief aantal van de meest smerige uitdruk kingen laten horen die ik van uw hoogontwikkeld kader heb geleerd. Iemand heeft eens beweerd dat Jan Cremer zijn woordenschat in militai re dienst heeft aangevuld, maar dan heeft hij toch maar weinig opgesto ken." En als je het er dan niet mee eens bent, zal iedereen zeggen, dan ga je je beklagen, maar in dienst hoeft dat ook niet. „Bijna alle dienstplichtigen zijn dat de eerste dag al van plan. Maar als je dar de andere morgen hoort dat voortaan je lange onder broeken precies onder je hemden moeten liggen en geen centimeter mogen uitsteker, en als er gezegd wordt dat ieder stofje in je kast goed is voor drie dagen licht arrest, dan valt alle lust om nog ooit ergens be klag tegen aan te tekenen weg." En zo haalt Henk de Vos in zijn brief aan de minister tal van mis standen uit ons eigen Nederlandse le ger aan. Waarom wordt een gediplo meerde banketbakker in het leger te lefonist en waarom wordt die jongen die jarenlang elektrotechniek heeft gestudeerd in de militaire dienst kok?, zo vraagt hij zich af. De Vos heeft nog meer grieven. Hij verwijt de militaire sportinstructeurs dat zij koper poetsen belangrijker achten dan sport Waarom, zo vraagt hij de minister, moet een dienstplich tig soldaat in de anderhalf jaar diensttijd veel langer in de houding staan dan aan sport doen? De wille keur in dienst zit hem ook dwars: „Dagelijks worden er honderden vrij heidsstraffen uitgedeeld, zo uit de losse hand. Iedere streep of ster in het leger heeft de macht gekregen een soldaat vrijheidsstraf op te leg gen. Duizenden jongens die in de burgermaatschappij nooit met politie of justitie in aanraking zouden ko men, hebben vele dagen in een leger- cel doorgebracht Overal kunnen de meerderen Jan Soldaat op pakken, al is het alleen maar op zijn militaire waardigheid." Dooddoener De dooddoener dat in elk groot bedrqf wel iets gebeurt accep teert Henk de Vos niet. „Bjj Phi lips hoeven de arbeiders toch ook niet „eerbiedig en onderda nig" te groeten en een baas bij Unilever kan een van zjjn men sen toch ook niet voor straf een weekend op de fabriek vastzet ten." „Ik ben er van overtuigd dat er ook vele sympathieke officie ren en onderofficieren in het le ger rondlopen, maar het werd eens tijd dat deze toestanden on der de aandacht komen. Ik ge loof wel dat de „gewone" solda ten er blij mee zullen zijn." RIO DE JANEIRO Een hitte golf met temperaturen van meer dan 50 graden hebben in Rio de Janeiro zes mensenlevens geëist. De meeste slachtoffers zijn jonge kinderen. Ruim 550 mensen worden nog in zie kenhuizen behandeld. BUENOS AIRES In verschillende delen van Argentinië woeden hevige stormen. Tot nu toe zijn vijf mensen om het leven gekomen. President Johnson verwelkomde met een extra hartelijke handdruk zijn opvolger op het Witte Huis. Zij spraken geruime tijd met elkaar. Hoofdonderwerp: de oorlog in Vietnam. MEMPHIS James Earl Ray, de vermoedelijke moordenaar van ds. King, heeft afgezien van de bijstand van zijn advocaat Arthur Hanes, en zijn belangen toevertrouwd aan de bekende Texaanse strafpleiter Percy Foreman, die verdediger was geweest van Jack Ruby, de man die de ver moedelijke moordenaar van John Kennedy, Leè Oswald vermoordde. Miljonair Foreman is een dure advo caat. Hij vraagt honoraria tot ƒ250.000. In Memphis vraagt men zich af, wie het honorarium van hem betaalt. WASHINGTON De toe komstige Amerikaanse presi dent, Richard Nixon, heeft president Johnson gemachtigd tot de twintigste januari niet alleen namens het Amerikaan se volk, maar ook namens de nieuwe regering te spreken. Er zijn in deze kritieke fase zaken en Vietnam staat bo ven aan de lijst die geen uitstel gedogen. Nixon zei dit gisteren na afloop van een ongeveer anderhalf uur du rend gesprek met Johnson in het Ook bij eventuele vredesregeling JERUZALEM Israël heeft gisteren voor het eerst in het openbaar te verstaan gegeven dat bij een eventuele vredesrege ling in het Nabije Oosten het er op zal staan de veroverde Straat van Tiran te behouden. In een rede voor het parlement herhaalde premier Esjkol dat Israël rechtstreekse vredesbesprekingen met de Arabische landen blijft eisen, waaraan hij deze belangrijke zin toe voegde: vrije doorvaart voor onze schepen door het Suezkanaal en de vrijheid om de vrije vaart in de Straat van Tiran te verdedigen zijn voorwaarden voor de vrede. Vanaf het begin hebben de Israë liërs verklaard dat de oude stad Jè- ruzalem het enige bezette gebied is dat zij nooit zullen prijsgeven. Esjkol benadrukte de bereidheid om te onderhandelen met Egypte. „Meneer de president van Egypte, als u daadwerkelijk vrede wilt, zult u ons van ganser hartr bereid vinden. Wilt Zolang we haar kennen, en dat is heel lang, is ze een zorgenkind ge weest. Dat kind beslist niet letter lijk genomen, want haar leeftijd is vo1 komen onbestemd. Ze denkt jong, maar heeft herin neringen uit vooroorlogse tijden die alleen de bovenzestigers deelachtig zijn. De zorgen om haar betreffen altijd haar gezondheid. Niet dat ze klaagt, eigenlijk nooit. Maar zo nu en dan moet ze een afspraak afzeg gen: „voel me niet zo goed." Of hoorde je, dat ze ergens in een ziekenhuis lag. Soms in eigen woonplaats, maar zelfs ver van huis als ze net aan een vakantie voor herstel van wat an ders begonnen was. Eigenlijk heb ik haar nooit in ge zonde dagen meegemaakt. Maar dat ls ook wel. omdat ze dan zo verschrikkelijk druk in de weer is. Met het bezoeken van hen, die dan juist ziek waren; met het bijspijke ren van vermoeide lieden, die bij haar kwamen logeren; met het hel pen van een verhuizende vriendin of het oppassen van andermans kinde ren. „Maak je toch niet zo moe", riep iedereen, die het goed meende door de telefoon als ze eindelijk eens rustig thuis was. Ze antwoordde niet eens. vertelde alweer nieuwe plannen. Tot het alarmerende bericht kwam, dat ze weer in een zieken huis lag. Aangereden. Door een auto. Brommer Hoe dat gekomen was? Na weken kwamen we er achter, want zo lang was ze niet in staat een woord te zeggen of een beweging te maken. Het was verbijsterend. Die vent had veel te hard gereden en haar met bromfiets en al geschept- Bromfiets? Ja, wisten we het niet? Ze had zich een bromfiets aangeschaft Was ie veel vlugger overal. Met takt en deernis trachtten al len haar duidelijk te maken, dat de bromfiets geen vehikel voor haar was. Ze begreep het duidelijk niet. Nou ja, dat gaf ook niet. Die bromfiets was nog erger aan flarden dan zii en dus volkomen verleden tijd. We luisterden geduldig naar de overige droeve aanhangsels van hel ongeluk. Mantel gescheurd, hoed in de modder gerold en haar handtas was opengevallen, die hing aan het stuur. Alles er uit. Zelf buiten westen en iedereen had wat rondge- grabbeld. Portemonnaie weg. poe derdoos teruggekregen En. o ia da' had ze pas helemaal veel later ge merkt. haar W.A. verzekering van de bromfiets was ook verdwenen en wie had daar nu wat aan? Flauw, hoor, dat die nooit terugbezorgd was.... Daar was tenminste een positief troostpunt „Die heb je toch niet meer nodig Ze hees zich voorzichtig wat om hoog op de stoel, waar ze zorgvuldig tussen de kussens zat gebed: „Zal ik nog eens thee inschenken? Je hebt gelijk, die kaart heb ik nog niet nodig en 1 december was ie toch verlopen. Ik had zo gedacht half de cember. dan koop ik een nieuwe brommer. Nou en dan vraag ik ge woon een nieuwe kaart...." u verklaren dat u bereid bent besprekingen met ons te voeren, een vredesverdrag met ons te sluiten zon der voorwaarden en belemmeringen", aldus premier Esjkol. (Van onze kerkredactie) WAGENINGEN De kcrkeraad van de gereformeerde kerk (vrijge maakt) heeft de schorsing van zjjn predikant drs. H. de Jong na drie weken weer opgeheven. Zondag heeft hjj weer gepreekt. Drs. De Jong heeft de verklaring teruggenomen, die hij in 1962 bij zijn intrede In Wageningen aflegde, toen hij de drie formulieren van enigheid ondertekende. Deze ver klaring luidde: „Ik zeg erbij, dat een wetticistische hantering van dit for mulier (uit wantrouwen) ertoe kan leiden, dat een ambtsdrager onnodig onder verdenking komt te staan en beschuldigd wordt van valse leer." De predikant beschouwde deze toe voeging als een waarschuwende ge bruiksaanwijzing. maar de kerkeraad zag er een voorbehoud tn, dal de ondertekening van het formulier van nul en generlei waarde maakte. Van wege dit verschil in waardering heeft drs. De Jong de verklaring nu terug genomen. BONN De ELDO, de Europese organisatie voor de bouw van ruim teraketten, zal blijven bestaan De programma's voor de bouw van de raketten Europa-1 en Europa-2 zullen worden voltooid, zo hebben de mi nisters voor wetenschappelijk onder zoek en technologie van de zeven landen (waaronder Nederland) die lid zijn van de organisatie, gisteren in Bonn besloten. Witte Huis. Ons land kan zich geen kloof van twee maanden zonder actie permitteren, aldus Nixon. In een tijd van oorlog ln Vietnam, van een mogelijke nieuwe crisis in het Nabije Oosten en met de betrek kingen met de Sowjetunie in de smeltkroes is het voor andere landen belangrijk zich te realiseren „dat de huidige regering de politiek voert die door de volgende regering zal worden doorgetrokken" Nixon verwachtte voorts dat voor de datum van de machtsoverdracht „wellicht een aanzienlijke vooruit gang in de richting van vrede in Vietnam" kan worden geboekt. Hij gaf hierover geen nadere uiteenzet ting. In Washington vraagt men zich af of Nixon waarnemers naar de Parijse onderhandelingen en naar Saigon zal sturen. De namen van Henry Cabot Lodge, de vroegere ambassadeur in Saigon, en oud-gouverneur Scranton worden al genoemd. Scranton was voor Nixons verkiezing door deze naar West-Europa gestuurd. Bij het gesprek in het Witte Huis waren ook aanwezig de ministers Rusk (buitenlandse zaken) en Clif ford (defensie) en Johnsons speciale medewerker voor veiligheidsvraag stukken, Walt Rostow. pooooooaoaoöööüQöOOQöoqc MINISTER LUNS IN HET GOUD. Sinds 1952 heeft onze sympathieke minister van buitenlandse zaken zich voor Nederland en de Europese gemeenschap Ingezet •i'.öU.'1 Van deze ruim 15 |aar ministerschap slaat de Oranje munt een 21.6 karaat9 gedegen gouden penning. Gezet met 3 echte brillantjes. Do penning is genummerd en In de volgende uitvoering met garantie-certificaat, bij banken, |uweliers, grens wisselkantoren te bestellen. Ook telefonisch: 070-870602. Levertijd ca. 2 weken. A. 500 exemplaren 121/2 gr. 0 28 mm 175,— B. 1000 exemplaren 7 gr. 0 22V2 mm f 105, C. 100 exemplaren 30 gr. 0 38 mm f 360.— NUMISMATIQUE LION D'OR ORANJE MUNT lid: Ned. juwelen beurs WAALHOFLAAN 7 VOORBURG (HOLLAND) tel 070-87.06.02* EEN GOUDEN PENNING; EEN WAARDEVOL EN HISTORISCH BEZIT. UTRECHT De oudste, familievereniging van Nederland heeft voor de derde maal een hoogleraar aan de Utrechtse universiteit „geleverd". Het is prof. dr. Pieter Gregorfus van Oordt, die gistermiddag zijn inaugurele rede uitsprak. De jongste professor van de familie gaat als gewoon hoogleraar de ver gelijkende leer van de interne secretie doceren. Hij zet in feite het werk voort van prof. Gregortus van Oordt, die van 1945 tot 1962 in Utrecht doceerde. Ook al in de vorige eeuw was een naamgenoot hoogleraar in Utrecht: Gabriël van Oordt, een theoloog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9