GETERGDE GELEERDE ONTERFT ZIJN LAND Tweedehands auto's 10 pet. duurder? „Christelijke partijen moeten elkaar geen vliegen gaan afvangen Musici weigeren voor de plaat te spelen IES* Vrou wen boos op Roolvink Kinderen in gammel schip IJsselmeer op DINSDAG 12 NOVEMBER 1268 enavo t in 1 voor eek Dr. ir. VAN DE LAAR: ...ik vind niks meer nodig Drs. A. M. de Boo Kamerlid voor CH Marl Jede Oe klav nstei on). •rijs ider lar« DEN HAAG „Het tijdperk at christelijke partijen elkaar 22 r liegen gingen afvangen moet 'erenot het verleden behoren. We ,ensonoeten streven naar een poli- ieke gelijkgezindheid van de open partijen." far. Dit zegt drs. A. M. de Boo (32), die jseer'erd beëdigd als lid van de Tweede 1 sp, lamer voor de CHU. In een gesprek ensn iet deze jongste afgevaardigde van 20-21 Ie Unie, toonde de heer De Boo zich uur en sterk voorstander van samenwer- ing tussen KVP, ARP en CHU. „De Coi Ichting die Tilanus en Mellema hier t lebben aangegeven is mijns inziens 'imn olkomen juist", zegt hij. verj Hoe staat drs. De Boo tegenover de ad i louding die de ARP op dit moment i Gi egenover de 18 inneemt? „Het is Oi uidelijk", antwoordt hij, „dat het tandpunt van de ARP ten opzichte mmm Bn de christelijke samenwerking ^^W)g niet is uitgekristaliseerd. Dat is jammer maar we moeten dit irttu lemen zoals dit is. Persoonlijk meen dat de APR volstrekt te goeder ■ouw is. Ik zie met belangstelling uit loe hun defintieve standpuntbepaling il zijn. Ik hoop en verwacht dat de ARP - als partner in het gesprek met KVP en CHU zoveel begrip zal innen opbrengen dat zij ons niet al lang in de onzekerheid zal laten. Dit isvoor de voortgang van het gesprek in de 18 van essentieel be- ang. Hóe hun keus ook uitvalt. We tullen hun opvatting dienen te espectëren, ook als hun keus niet 'alt op een voortzetting van het gesprek in de 18. Dit laatste zou ik ?r wel betreuren." CHJO De heer De Boo heeft een grote »litieke belangstelling. Na zijn op- eiding aan de HBS in Delft, studeer de hij politieke en sociale we tenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. Tijdens zijn militaire dienst was hij werkzaam als voorlichtingsoffi- fier voor de interne politieke voor lichting in Amersfoort. Hierna werd hij assistent van de CH-Tweede-Ka- oierfraktie. Reeds tijdens zijn stu dententijd was hij lid van de CH-Jongerenorganisatie waar hij de tonctie van vice-voorzitter buiten land bekleedde. Drs. De Boo werd destijds mede dank zij de CHJO op de veertiende plaats van de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer ge plaatst. Over de CH-Jongerenorganisatie zegt hij „U zult begrijpen dat ik, die uit de jongerenorganisatie ben voort gekomen de CHJO een uiterst nuttige organisatie voor de CHU vind. Ik acht het juist dat zij de CH-Kamerle- den kritisch willen volgen. De CHJO kan mijns inziens niet kritisch ge noeg zijn. Ik heb waardering voor het werk van de CHJO. We moeten ons in de Unie bewust zijn dat de CH geen monolitisch blok is. Er zijn duidelijk herkenbare stro mingen. Het is van belang dat deze groepen zoals de radicalen, de Centrumgroep en de Jongeren voortdurend een dialoog met elkaar voeren. Die dialoog mag nooit wor den afgebroken, zeker niet op grond van emotionele irritatie. Dat is ook niet nodig want in Groningen is destijds wel gebleken dat de Unie in haar totaliteit een beleid dat uit mondt in een gesprek tussen KVP, ARP en CHU steunt." Voorkeur Over zijn voorkeur voor de CHU merkt de heer De Boo op: „Ik ben voorstander van een confessionele partij. In het Christendom zijn mijns inziens waarden aanwezig die revolu tionaire kracht hebben voor de maatschappij. De confessionele basis gaat dan ook veel verder dan bij voorbeeld een pragmatisch uit gangspunt. In de CH tref ik een par tij aan die mij ligt omdat zij de christelijke inspiratie als geestelijk ontmoetingspunt hanteert en niet als dogma. Drs. De Boo zal in de Kamer onder meer onderwerpen op het terrein van de defensie en de cultuur en recrea tie gaan behandelen. Wij zijn er van overtuigd dat de CHU er een en thousiast jong Kamerlid bij heeft ge kregen. Een oud-medewerker van de ver moorde dr. Martin Luther King, ds Charles Billups, is gisteren in Chicago doodgeschoten. Ds. Billups. die afkom stig was uit Birmingham in Alabama, was in 1966 naar Chicago gegaan, waar hij deelnam aan het project van de Southern Christian Leadership Confe rence tot opruiming van de krotten wijken in deze miljoenenstad. Hij heeft Nederland onterfd. Dr. ir. J. H. J. van de Laar pikte in de oorlogsjaren geen onrecht van de Duitsers al in 1940 werd zijn huis omsingeld maar nu evenmin van zijn landgenoten. De laatste jaren vocht hij eerst met een dorp, toen met de provincie Limburg en tenslotte met een heel land. Hij bijt grimmig op zijn pijp: „Met autoritair optreden bent u met mij nog niet klaar. Mijn hele leven heb ik elke cent hieraan besteed, maar nu ik eenmaal deze beslissing heb genomen, moet ik zeggen dat het me nog bijzonder wei nig interesseert. Er is maar een woord voor: stank voor dank." De kostbare bibliotheek Ui lïkk irlfï^or* 30.000 wetenschappelijke boeken, llUIU \jUUUMcldn waaronder unieke exemplaren van de heer Van de Laar gaat niet naar Leiden, maar naar de Rockefeller Foundation in New York. De gepensioneerde schei kundeleraar hoorde vorige week, dat het door hem bij de Kroon ingestelde beroep tegen de ver legging van een beekje, was af gewezen. En de verandering van de loop van dit beekje, volgens de ge meente noodzakelijk voor de aanleg van een sportterrein in het Zuidlimburgse dorpje Spau- beek, bedreigt zijn boeken. Als het plan doorgaat, zullen regelmatig de kelders van zijn villa onder water komen te staan en zal de vochtigheidsgraad van zijn huis toenemen. Juist in de kelders liggen heel veel boeken en het herbarium van zijn vrouw opgeslagen. Privé onderzoek Drie Jaar geleden, al gauw nadat de heer Van de Laar (doctor in de chemie, ingenieur in de landbouw kunde) het huis alleen voor zijn boe ken had gekocht, begon de gemeente op eigen houtje en zonder vergunnin gen met de aanleg van het sportter rein. Hoewel het waterschap Geleen en Molenbeek dit verbood, nog voor men goed en wel bezig was, verzocht de heer Van de Laar de stadsarchi tect van de gemeente Amsterdam en lector van de TH te Delft, ir. Koot, een onderzoek in te stellen naar eventuele gevolgen. Hieruit bleek dat bij hevige regen val de riolering, die voor drainage van het sportveld zou worden aange legd, absoluut onvoldoende zou zijn. De kelder van het huis zou tot een hoogte van 1.80 meter onder water lopen. De heer Van de Laar ging in be roep bij Gedeputeerde Staten. Dit be roep werd afgewezen. Inmiddels had de provincie zich achter de gemeente geschaard, en ging een groepje dorpsbewoners het echtpaar Van de Laar met treiterijen te lijf. Let terlijk: naar mevrouw Van de Laar werd met modder gegooid, en het huis werd zelfs met windbuksen beschoten. Testament anders Maar de druppel, die de emmer heeft doen overlopen, is het afwijzen van zijn beroep door de Kroon. Het kinderloze echtpaar heeft het testa ment laten wijzigen. De boeken, door deskundigen van nationaal belang beschouwd, worden niet vermaakt aan de Rijksuniversiteit te Leiden, en de door mevrouw Van de Laar (doc tor in de biologie) verzamelde zeldza me collecties mineralen, gesteente en gedroogde planten gaan niet naar het Rijksherbarium en het Rijksmuseum voor natuurlijke histo rie. De heer Van de Laar onderhandelt al met de KLM en de Holland Ame rika Lijn over het vervoer naar de Rockefeller Foundation in New York. Wie met de heer Van de Laar (65) praat, denkt eerst een schoolvoor beeld van een kamergeleerde tegeno ver zich te hebben. In alle vertrek ken van het grote huis liggen stapels boeken, en de volgens kranteberich- ten zo strijdbare man laat zich zuch tend in zijn stoel zakken. Hij lijkt in zichzelf gekeerd. „Ik vind niks meer nodig", is het eerste wat hij zegt. Maar dan met stemverheffing, grommend, bijna Churchilliaans: „Er zijn hier honderden dingen gebeurd, meneer. Mijn vrouw is uitgescholden; we woonden hier pas toen meneer pastoor ze al aan het uitschelden was. Terreur Die terreur van een deel van het dorp was al voor de kwestie over het sportveld aan de gang. Waarvoor weet ik niet. Mijn vrouw en ik heb ben nooit anders dan goed gedaan, en nu nog! Voor 1965 woonden we in Amsten- rade, en daar hebben we nooit van iemand last gehad, integendeel. Ons huis was te klein voor de boeken en toen ontdekte mijn vrouw dit huis. We kregen de verzekering dat het kurkdroog was en we zijn verhuisd naar Spaubeek. En we blijven hier ook; op onze leeftijd verhuizen is, ook fysiek, een hele onderneming. Een verzameling als deze is na tuurlijk in de eerste plaats een kwestie van aanleg, en in de tweede plaats een kwestie van over finan ciële middelen beschikken. In de der de plaats, eigenlijk het belangrijkste, heb ik in de crisisjaren ontzettend mooie dingen kunnen kopen, omdat de Engelse adel zijn boeken moest verkopen. Mijn vrouw en ik hebben veel ge reisd en veel gekocht. Ook hebben we niet de minste materiële behoef ten. We hebben geen televisie, en in 1936 ben ik voor het laatst naar de bioscoop geweest Nationaal belang We waren altijd verschrikkelijk zuinig en op een zekere dag zit je dan met zo'n geweldige collectie. Prof. Lam, hoogleraar in Leiden, is enkele keren bij ons geweest, en hij vroeg ons of we mensen uit Leiden voor een inspectie wilden ontvangen. Dat gebeurde, en prof. Lam vroeg of de collectie aan Leiden kon wor den vermaakt en of dat testamentair kon worden vastgelegd. Ik heb altijd alle steun en medewerking van Lei den ondervonden, dus heb ik dat ge daan." De heer Van de Laar laat een brief zien, waarin prof. dr. M. A. Donk en dr. R. A. Maas spreken over een „on gemeen rijke collectie van bijzonder zeldzame werken en van gedroogde planten, mineralen en gesteenten." Een collectie, die prof. C. van Steenis als „van hoge wetenschappelijke waarde en van nationaal belang" beschouwt Hebben de Limburgers het de ge boren Limburger Van de Laar kwa lijk genomen, dat zijn verzameling naar „Holland" zou gaan? „Dat is eigenlijk de oorsprong van het con flict, maar men heeft me hier niets gevraagd en later gescholden en ge dreigd. En ben ik niet vrij om de voel te laten waar ik dat wil?" Niet aangetoond Misschien hebben de Limburgers het ook moeilijk kunnen verkroppen dat Van de Laar een deskundige uit Holland, ir. Koot, liet onderzoeken wat er na verlegging van de beek zou kunnen gebeuren. „Dat heeft me 13.000 gekost, maar het ergste vind ik nog, dat toen ik die berekening had opgestuurd naar de Raad van State ik een brief terug kreeg met de mededeling dat er blijkens hun bere keningen geen wateroverlast komt, terwijl die berekening ontbrak. Nooit is bewezen dat die berekening is uit gevoerd, nooit hebben ze me die la ten zien. Mijn beroep is ook afgewezen met de motivering dat we geen wa terschade zullen krijgen, zonder eni ge toelichting: Dat is op z'n minst autoritair optreden. Bovendien moest ik het in de krant lezen, voor ik het besluit thuis kreeg." Treiterijen Het echtpaar is verbitterd over de manier waarop een deel van de dor pelingen hun sportveld hebben willen „verdedigen". De heer Van de Laar: „Op een dag stond achter onze tuin een dragline te graven. Mijn vrouw, die niet wist wat er aan de hand was, ging kijken. Er werd met modder naar haar ge gooid. Op dat ogenblik had de ge meente nog geen enkele vergunning om te beginnen, en op last van het waterschap zijn de werkzaamheden dan ook gestaakt." De afrastering rondom de tuin werd vernield, er werd in de brie venbus geplast, met buksen op de tuin geschoten, auto's van bezoekers vernield, de ruiten van de auto van de heer Van de Laar met bakstenen ingegooid, een boom in de tuin ver giftigd. Toen mevrouw Van de Laar over dit laatste haar beklag ging doen bij de burgemeester, zei hij: „Maar, me vrouw, wie heeft er dan ook haze laars in zijn tuin?" Er kwamen veel anonieme brieven en telefoontjes. „Op een zondagmor gen loopt mijn vrouw in de kerk naar de communiebank. Ze struikelt even, maar weet zich staande te hou den. De volgende dag krijgen we een telefoontje: „Had ze haar nek maar gebroken." Burgemeester W. H. C. Prick had ook voor deze ergerlijke plagerijen een remedie: „Schrijf maar een briefje, dan krijgt u een pistool om u te verdedigen." Drie redenen De heer Van de Laar voert drie redenen aan, waarom hij zich tegen de aanleg van een sportveld achter zijn huis heeft verzet „In de eerste plaats is het behoud van mijn boeken een zaak van nationaal belang; in de tweede plaats kan deze kleine ge meente onmogelijk aanleg en onder houd van het sportveld betalen; in de derde plaats wordt Spaubeek in de toekomst samengevoegd met Schin- nen, waar een sportcomplex van een miljoen wordt aangelegd, wat maar een paar minuten lopen van hier is." Heeft de provincie ooit geprobeerd met de heer Van de Laar te praten? „Nee, nee, nee! Mijn advocaat heeft brieven aan de commissaris van de Koningin gericht, met het verzoek de zaak gezamenlijk te bespreken, maar er is nooit op gereageerd." Ondanks zijn onwrikbaar besluit de boeken aan het Amerikaanse instituut te vermaken, hoopt hij dat de universiteiten iets voor hem zul len doen. En als hij de garantie krijgt van de overheid dat hij de jaren die hem en zijn vrouw nog resten, in vrede met zijn boeken in een droog huis kan doorbren gen, wil hij er nog over denken. „Dan kunnen ze de boeken krijgen; mijn vrouw en ik hebben er genoeg onder geleden." Brieven Mevrouw Van de Laar: „Me neer, begrijpt u waarom dit nu allemaal zo moet gaan?" Ze biedt koffie aan, cake, jus d'orange. Haar man laat brieven zien, Tientallen betuigingen van sym pathie. Een Amsterdamse student schrijft: „Dat u Nederland zat bent, is te begrijpen, maar waar om u uw boeken naar die impe rialistische Verenigde Staten stuurt, begrijp ik niet." De heer Van de Laar zuigt aan zijn pijp en herhaalt: „Die impe rialistische Verenigde Staten „Ziet u". zegt hij, „ik heb nog geen brief gekregen met het ver zoek mijn boeken aan Rusland te vermaken." Een andere brief: „Waarom bent u ook tussen die hufters gaan wonen?" De heer Van de Laar schudt zijn hoofd. (Van onze auto-redacteur) DEN HAAG Tweedehands auto's en geïmporteerde „kneus jes" zullen per 1 januari als gevolg van de BTW duurder worden. Hoeveel is niet te voor spellen. Weliswaar zou men voor wat betreft de occasions cijfer matig op een stijging' van een kleine tien procent komen, maar slechts de praktijk zal kunnen uitwijzen in hoeverre dit door de markt zal worden getolereerd. Voor inruil en verkoop van twee dehands auto's komt door de BTW een geheel nieuwe regeling to* stand. De handelaar, die een wagen Inruilt en daarvoor een nieuwe verkoopt, xal over het door de klant bii te betalen bedrag 12 pet. BTW moeten betalen, een percentage, dat hij ook moet ■neertellen over het bedrag, waarvoor hij de ingeruilde wagen later weer verkoopt. Tot nu toe bedroeg dit be lastingpercentage slechts 0,78. Aangenomen mag worden, dat dezte sterk toegenomen heffing aan de enö kant zal leiden tot een lagere inruil- prijs en aan de andere kant tot een hogere prijs voor de occasion. Vooral in de laatste maand van dit jaar zal dit effect sterk merkbaar zijn. Immers, de handelaar, die op het ogenblik met een flinke voorraad zit, zal er weinig voor voelen tegen voordelige prijzen in te ruilen omdat hij, als hij er niet in slaagt deze wagens nog voor 31 december te ver kopen, hiervoor per 1 januari 12 pro cent BTW zal moeten betalen. De meeste handelaren zullen pro beren, zo verwacht men, nog voor het einde van dit jaar hun voorraden weg te werken om aan de extra be lasting te ontkomen. Kneusjes Of Miss Holland (Alida Grootenboer) veel kans maakt op de Miss-Worldverkiezing is een kwestie van persoonlijke smaak. Zeker is dat ze erg charmant in de Britse hoofdstad optreedt en met velen een ge zellig praatje maakt, zoals in dit geval met een „bobby". Wat de ingevoerde „kneusjes" be treft: met de invoering van de BTW is hier de moeilijkheid van de waar debepaling opgelost Op het ogenblik heft de douane ongeveer 30 procent belasting op het bedrag, waarvoor de importeur de wagen koopt en dat is in de meeste gevallen zeer laag (vaak maar enkele honderden guldens). Per 1 januari heeft de douane bete re richtlijnen om deze waarde vast te stellen. Men gaat daarbij uit van de Nederlandse cataloguswaarde en trekt daarvan voor elk levensjaar, dat de auto oud is, tien procent af. Een wagen van 10.000 gulden is dus voor de douane na één jaar 9000 en na twee jaar 8000 gulden waard, onge acht de toestand, waarin deze ver keert De minimumwaarde van zo'n geïmporteerde auto is 10 procent van de catalogusprijs en wordt bereikt in het zestiende levensjaar. Over deze waarde wordt bij overschrijding van de grens 15 pro cent bijzondere verbruiksbelasting geheven. Door dit systeem wordt het Impor- Jeren van auto's düs een aanzienlijk minder aantrekkelijke zaak dan tot nft toe het geval was. Immers, de meeste auto's, die uit Duitsland wor den geïmporteerd waren bijna altijd zo g*>ed als nieuw, maar werden van wege de staat ervan voor een krats verkocht met als gevolg, dat de doua ne slechts een geringe belasting kon heffen. Voor zulke auto's zal straks aanzienlijk meer belasting moeten worden betaald. Deskundigen verwachten, dat met dit sysArem de mala-fide handel een gevoelig*? slag zal worden toege bracht. Zoals aemeld, zal de BTW op de prijs van nieuwe auto's zo goed als geen enkel effect hebben. AMSTERDAM. 1 Onsociaal, on christelijk en inconsequent, noemde het vrouwen acV-iecomité voor ver vroegd aow-pensinen de houding van minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) tvn aanzien van het toekennen van aow-pensioenen aan ongehuwde en gescheiden vrouwen op 80-jarige leeftijd. Het comité staat al jaren op de t>res voor deze kwestie. Het comité verwijt in de brief voorts de bewindsman op kwa lijke wijze om te springen met de levensbelangen van een minder heidsgroep. Het comité haalt am. een feit aan dat een ongehuwde vrouw van 65 jaar, die premie aow had betaald en reeds ln het genot was van deze aow-uitkering haar aow-uitkering kwijtraakte, toen zij huwde met een enige jaren jonger zijnde man. Al hoewel zij verkregen rechten had op grond van premiebetaling en verze kerd was geweest. Een weduwe met aww-pensioen, die op 65-jarige leeftijd hertrouwt met een even oude of oudere man, behoudt haar aww, die dan aow heeft, ook als ze geen premie betaald heeft Het comité acht hier sprake van discriminatie. Ook de Kamerleden kregen een veeg uit de pan. Het comité sprak tenslotte in de brief de wens uit dat er spoedig een andere regeling wordt getroffen. „Wij zouden wensen, dat u besefte hoe in tussen acht „jaargangen" ongehuwde vrouwen tevergeefs hebben gewacht op uitkomst en dat de regering let terlijk ten koste van deze categorie vrouwet) enige honderden miljoenen guldens heeft uitgespaard," aldus de brief. UTRECHT Nederlandse musici weigeren sinds vandaag voor de Nederlandse grammofoonplatenmaa t- schappijen te begeleiden. De buiten landse collega's zijn op de hoogte gesteld. Deze boycot van de drie kunste naarsbonden wordt gesteund door CNV. NW en NKV. De musici hadden de zeventien maatschappijen tot vandaag de tijd gegeven over een cao te onderhan delen, maar er werd niet gereageerd. De eisen zijn: verhoging van de tarieven, die ver achter zijn bij de landelijke loonontwikkeling: een ver goeding voor het gebruiken van be geleidingsbanden of grammofoonpla ten ter begeleiding van artiesten op de TV en voorts een cao waarin deze eisen en andere secundaire arbeids voorwaarden zijn verwerkt. IJslandse kroon met 35,2 gedevalueerd REYKJAVIK De IJslandse kroon is met ingang van heden gede valueerd met 35 2 procent. De koers bedraagt nu 88 kronen per Ameri kaanse dollar. Voor de devaluatie be droeg de koers 57 per dollar. Volgens de Centrale Bank van IJsland is de maatreg 1 noodzakelijk gewoi -en wegens een vermindering van de uitvoer met 45 procent sedert 1966. Ex-marineman beboet KAMPEN Een ex-marineman die 24 kinderen en de leidster aan boord meenam van een niet in deug delijke staat verkerende plezier boot is gisteren door de kantonrech ter te Kampen veroordeeld tot een boete van 600 gulden, resp. 60 dagen hechtenis. Bovendien kreeg h'j ook een boete van ƒ50 resp. tien dagen erbij we gens het niet ln bezi) hebben van de vereiste vergunning met het plezier vaartuig het water op te gaan. De ex-marineman ging met zijn jeugdige passagiers het IJsselmeer op terwijl hij rich n.et stoorde aan het weerbericht, dat storm met wind kracht negen voorspelde. Buitengaats werd het 70 iaar oude bootje speelbal der golven: de klinknagels vlogen in het rond. De bediening van motor en roer raakte defect, waarna men op drift raakte. Dankzij de gunstige windrichting werd het scheepje naar de walkant gedreven. Voor de avon tuurlijke tocht hadden de kinderen gezamenlijk 150 betaald. IS kaas uit het vuistje de k van kindervuist, zo gauw gevuld

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7