ïïj ONTSLAG VAN PROF. NA PROTEST VAN STUDENTEN Hoge Veluwe: mensen zijn er zeldzaam Vakbond krijgt dag de tijd om eisen over te nemen BEZORGDHEID IN KAMP VAN MET TEE OOK NAAR SPANJE Man dreigde met wapen 4 meisjes: jaar geëist Ron Hill liep wereldrecord SHELL CHEMIE] KAN NAAR MOERDIJK Nog spanning in haven V olleybaldames tegen Hongarije FC Köln zonder Rühl tegen ADO J DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 n et H entt ;ecte ing gist« aun >n e an h UTRECHT De ontslag- brief van prof. mr. J. P. Hooy- kaas, tegen wiens uitlatingen de studenten scherp hadden geprotesteerd is gisteren tjj- dens de colleges voorgelezen. Dit gebeurde in plaats van de mededeling van het faculteits bestuur, waarin de opmerkin gen van de hoogleraar veroor deeld zou worden. Prof. Hooykaas had op 9 oktober tijdens een oriëntatiebijeenkomst van eerstejaarsstudenten ln Ellecom ge steld dat de lagere stand meer kin- ze h iebb( sche ld :ht t kooi ;n zi In de Amsterdamse RAI zijn nu meubels in allerlei soorten en vormen te zien. De tentoonstelling heet Eleganza. Bijgaande dame staat naast een fauteuilsoort die de laatste tijd meer gezien wordt: een kuipachtig geheel van polyes ter, versterkt met glasvezel, waarin losse kussens liggen. De naam is Flor Feuteuil. e tw vom n 6ez.it van vuurwapens eiste de offi cier bij de Maastrichtse rechtbank gisteren tegen de 24-jarige magazijn bediende L. K. uit Schaesberg. Hij werd ervan beschuldigd op 6 fljiaugustus van dit jaar op een landweg 1. Ofbij Hulsberg vier Twentse meisjes, die daar wandelden, met een revol ver in de hand en een zakdoek voor het gezicht gebonden, te hebben d: ad avon i vi /ordi speel ousii roert MAASTRICHT Een jaar gevan genisstraf, drie tnaanden voorwaar- i di hei - je .delijk, met een proeftijd van drie .jaar, onder-toezicht-stelling van de >wee reclassering en een verbod tot het B\j he ozen. lede overvallen. „Dames, dit is een over val.... sta of ik schiet". Toen de meisjes bleven staan had hij hen gedreigd met te zeggen: „Dit JW wordt een aanranding", en tot het oudste meisje: „Jij bent de klos. jij gaat met mij het bos in. Een van llll jullie gaat eraan De vier doodsban ge meisjes hadden hem geld aange- mat boden en hem tenslotte vermurwd v< door te zeggen „Wat zullen onze ou we ders wel zeggen, als ze horen wat ons is overkomen." K. had de meisjes toen hun weg laten vervolgen. Tijdens de rechtszitting zei hij geen kwade bedoelingen te hebben gehad. Hij was alleen boos geworden i dat de meisjes hem bij het stropen hadden gestoord. LEICESTER Ron Hill, de En gelse lange-afstandloper die tijdens de Olympische Spelen in 29 minuten en 53.2 sec. als zevende eindigde op de 10 km, heeft in Leicester met suc ces een aanval gedaan op zijn we reldrecord op de 10 mijl. Hill liep de afstand in 46 min. 44 sec., waarmee hij ruim onder de tijd (47.02.2) bleef, die hij op 6 april van dit jaar even eens in Leicester had laten afdruk ken. deren verwekt dan de hogere stand Omdat de intelligentie genetisch be paald is, daalt het intelligentieniveau, wat op universiteiten en middelbare scholen volgens hem duidelijk te merken is. Prof. Hooykaas meende verder dat intelligente kinderen uit lagere stan den waarschijnlijk als onwettige ge boorten moeten worden gekwalifi ceerd. De studenten eisten, dat hij zijn woorden zou intrekken of weten schappelijk bewijzen, vooral nadat hij had gezegd, dat het dwaas was een negervrouw, die slechts een kralen snoer draagt, stemrecht toe te ken nen. De studenten vroegen een dag later dat de professor zijn verontschuldi gingen zou aanbieden, omdat zy en hun ouders zich gegriefd voelden. Maar prof. Hooykaas ontkende zijn uitlatingen. Daarop verlieten 80 stu denten zijn college. De faculteits voorzitter, prof. dr. M. Bos, wenst niets meer over de „zaak-Hooykaas" te zeggen: „Hij heeft zijn ontslag aangeboden en daarmee uit", zei hij Ambtenaar Prof. Hooykaas is 67 jaar. In 1925 werd hij ambtenaar bij het departe ment van justitie. In 1941 was hij waarnemend secretaris generaal. Di^ jaar werd hij benoemd tot raadadvi seur en hoofd afdeling wetgeving. Mr. Hooykaas werd in 1945 raadadvi seur in algemene dienst. In 1948 werd hij advocaat-generaal bij de Hoge Raad. In 1950 volgde zijn benoe ming tot hoogleraar in .Utrecht in het administratief recht. In 1954 kwamen hierbij algemene staatsleer en staats recht. (zie ook pag. 1) Regering beslist: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In beginsel is een overeenkomst bereikt tussen de rege ring en Shell Chemie over de vesti ging van een petro-chemisch bedrijf op een terrein aan het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken verklaarde dat de planologi sche bezwaren tegen dergelijke indus trievestigingen in West-Brabant in principe zijn overwonnen. Op dit moment wordt nog onder handeld over de vestigingsvoorwaar den. Dit houdt onder meer verband met de bereikbaarheid van Moerdijk voor grote schepen. Het ministerie verwacht dat de vas te commissie voor economische zaken, volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning en verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer binnenkort vertrouwe lijk zullen worden ingelicht over de beslissing van de regering. Eind vorige week heeft de raad voor de ruimtelijke ordening uit de ministerraad gesproken over een e- ventuele vestiging van Shell Chemie en andere bedrijven bij Moerdijk. 5500 hectaren vrije grond, waar stilte beklemt In overbevolkt Nederland zjjn nog kilometers grond, waar men urenlang kan wandelen zonder iemand tegen te komen. Ongerepte natuur, waar wifcd nog in het wild leeft en de stedeling de rust, de volkomen stilte haast als een beklem ming ondergaat. En dat paradijs ligt maar een paar uur rijden van de volle randstad vandaan: de Hoge Veluwe, Ne derlands grootste natuurreservaat, gelegen in een afgerasterd vierkant by Otterlo en Hoenderloo:, 5500 hectaren, waar het bord „verboden toegang" vrijwel onbekend is. De wegen en paden zijn er voor de auto's en fietsen; wie er wandelend buiten wil, krijgt carte blanche. En is men een maal in het open veld, dan heeft men meer kans op een ontmoeting met een langhari ge moeflon of een edelhert dan met een medemens. Want op de Hoge Veluwe is de mens slechts gast. Oase Dat deze oase van rust een oase bleef, ook in een tijd waarin flats steeds meer groen opzij dringen, is te danken aan de in 1941 overle den Rotterdamse koopman Kröller, voor wie de aankoop van het gebied een van de hoogtepunten van zijn leven is geweest. Aanvankelijk kocht hij 7000 ha; 1500 daarvan zijn er later in de oorlog afgetrokken door de Duitsers, die ze nodig had den voor het vliegveld Deelen en ook nu nog behoren ze bij de basis. Maar die 1500 ha vormen maar een fractie van het ge heel: de 5500 overgebleven ha zijn ruimschoots voldoende gebleken om de jaarlijks hon derdduizenden natuurliefheb bers ongerept natuurschoon te blijven bieden. Uitgestrek te heidevelden, bossen, zand verstuivingen: men vindt er het hele brede scala van Hol landse landschappen. En: een respectabele hoe veelheid wild: zo'n 125 (van Corsica en Sardinië afkomsti ge) mouflons, 125 herten en een slordige 300 zwijnen, die in de bossen en op de heiden hun vrij domein hebben en daar ook in het wild leven, al zijn ze voor een deel van hun hoogwaardige voeding nog wel afhankelijk van mense lijke hulp. Directeur ir. H. van Meden- bach de Rooy: „Elk jaar wordt er nog voor zo'n 40,000 gulden aan voedsel uitgedeeld aan de wildkolonies. Toch nog een fors bedrag als men weet, dat de stichting (die nu' het beheer voert over het park) geheel zonder rijks subsidies moet werken." Zorgelijk De Hoge Veluwe bedruipt zichzelf en houdt zich in stand door de bezoekers (die met hun entreegelden voor 75 procent de stichtingskas vul len) en de houtverkoop. De laatste jaren heeft men daar nogal wat moeite mee gehad, doordat het bezoekersaantal terugliep en de houtprijzen sterk daalden. Dit jaar echter is de gastenstroom weer wat ge groeid en rekent men op 540.000 bezoekers. Voor de di recteur reden om de toekomst optimistischer tegemoet te zien. „De toestand is zorge lijk, maar niet veront rustend," zegt hij. „We heb ben verlies geleden, maar dit jaar is het kleiner dan vorige jaren." Die verliezen zijn gaan zit ten in het onderhoud van het park. Want al laat men de natuur ongerept, menselijk ingrijpen is wel nodig om het park niet binnen korte tijd in een totale wildernis te laten veranderen. Wanneer er niets gedaan zou worden, zou het door de wilde vliegdennen in enkele jaren overwoekerd zijn, en zou de Hoge Veluwe één groot oerwoud zijn. Wild zien Het resultaat van die menselijke bemoeienis ziet de bezoeker nu, een zich tot de horizonten uitstrekkend ge bied, waar men alle denkbare natuurvariaties aantreft. Er zijn de in cultuur gebrachte delen met bossen, waarin men uren kan wandelen, en er is de wildbaan, waar men Zomer volgend jaar zal men ook per TEE naar Spanje kunnen reizen: per 1 juni gaat de „Catalan" van Genève naar Barcelona rijden zonder aan de Frans-Spaanse grens te stoppen. Dit is mogelijk dank zij een nieuwe technische vinding, waardoor de wielstellen van de treinen automatisch versteld worden voor de overgang van breed Spaans naar het normale Europese spoor. Dit gebeurt zonder veel tijdverlies en zon der dat de reizigers de treinen hoeven te verlaten. Ander TEE-nieuws: de TEE naar Parijs gaat nog sneller rijden, zodat de afstand in precies vijf uur kan wor den overbrugd (40 minuten sneller dan de eerste TEE, die in 1957 al als een wonder, van snelheid werd beschouwd). de TEE naar Lugano vertrekt niet meer uit Amsterdam, maar uit Hoek van Holland. zelfs dagen zou kunnen zwer ven en zich in de Zuidafri- kaanse vlaktes waant: een zacht golvend landschap met heidevelden en vennen en bo men als decor. Het is vooral in dit gebied, waar het wild zijn thuis heeft. Het is er ook te zien, al zal men er meestal uren naar moe ten zoeken want zeker overdag trekt het zich graag terug voor menselijke belangstel ling. De meeste kans op een ont moeting heeft men bij het „laveien" van het wild. De echte natuurliefhebber zal er echter de voorkeur aan geven het wild te bespieden op de vrije baan. Een bezig heid, die juist nu nu de natuur in haar sprekende goudgele herfstkleuren het mooist is een speciale at tractie is. Schaatsen Trouwens, de Hoge Veluwe biedt meer van die attrac ties. Men kan het Kröller - Müller - museum (staatseigendom) bezoeken, waar o.m. 272 Van Goghs han gen, men kan aan het open haardvuur van de „Koperen Kop" een glas wijn drinken of een wildmaaltijd gebrui ken in Rijzenburg. Kortom: de Hoge Veluwe biedt de be zoeker alles wat een natuur liefhebber vraagt En wie een bezoek wil brengen aan het jachtslot St Hubertus, waar ministers, staatssecretarissen en ambas sadeurs regelmatig komen re laxen, kan dat ook. Alleen: vissen in de grote karpervij ver ervoor mag hij niet. Dat is verboden. Men kan er in de winter alleen op schaatsen. Maar dan heeft men ook een baan. die alle andere in Ne derland slaat PREHISTORIE IN LEIDEN Deze maand viert het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden zijn 150-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is een geheel nieuw ingerichte afdeling van de Nederlandse prehistorie voor het publiek opengesteld. 2 min. gulden voor Grieks toerisme De Griekse regering heeft een vijfjarenplan opgesteld ter stimulering van het toe risme. Hiervoor is een in vestering nodig van 500.000 dollar (bijna 2 miljoen gul den), waarvan 417.000 dollar uit particuliere bron (hotels) moet komen. Een van de doelstellingen is de jaarlijkse stijging van het aantal toe risten op 25 procent te bren gen (sinds 1960 bedroeg dit, exclusief het laatste jaar, 20 procent). In 1966 bedroeg het aantal toeristen ruim 1 mil joen. Herten bespied GIDS OVER Z.-HOLLAND De ANWB heeft in zijn se rie „Eigen land met open ogen" een zesde gids uitge geven, die gewijd is aan Zuid-Holland. Men vindt er de voornaamste toeristische bij zonderheden van de provincie in en tevens worden de meest markante historische feiten vermeld. (284 blz., ƒ6,75 voor leden; ƒ11,75 voor niet-leden). Wandelingen door de stad Wie oog heeft voor ste- deschoon, heeft aan het gidsje stadswandelingen behorend bij het Reisboek voor Neder land van de ANWB een uitstekende wegwijzer. Er worden veertig Nederlandse steden in beschreven mét hun bezienswaardigheden. Ook vindt men er handige platte- grondjes in. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De beman ningen van de havensleepboten zijn vanochtend om half zes 24 uur na het begin van de staking weer aan het werk gegaan. De rust is echter nog niet terugge keerd, want het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel heeft te ma ken met vergaande eisen van de leden. Het vertrouwen is vrijwel opgezegd. In een vergadering van de NBV in Odeon bleken gisteravond de leden te willen dat het bestuur de eisen over nam die 's middags waren gesteld in een vergadering van de Onafhanke lijke Bedrijfsorganisatie Verkeer. Het bestuur zou tot vanavond de tijd krijgen deze eisen over te nemen. Zeer kritische opmerkingen in de NBV-vergadering werden met een luid en algemeen applaus beloond. Steeds weer drongen de stakers aan op een direct en concreet antwoord op de eisen van de OBV. Ze hadden een lijstje met eisen in gediend, met als voornaamste verlan gen een loonsverhoging van twintig procent. Bestuurslid Koppens zei dat De laatste Russische eenheden verlaten Tsjechoslowakije, al thans die behoorden tot de bezetting van Praag en onmid dellijke omgeving. De auto's gingen de grens over bij Jirikov- Ebersbach (Oost-Duitsland). de NBV in rustig beraad een beslis sing zou nemen. „Dit kan betekenen", zei hij, „dat de bond een ultimatum aan de werkgevers zal stellen." Hij voegde eraan toe dat de NBV niet samen met de niet-erkende OBV zal optreden. Op dat moment maakte een vrij groot gedeelte van de stakers zich op, de zaal te verlaten. De heer J. Hulsker, hoofd bestuurslid van de NBV, liet merken dat men in de kring van de bond zal nagaan of er fouten zijn gemaakt „Wij vinden het niet prettig onze le den kwijt te raken", zei hij. „De bestuurder moet weer leren luisteren naar wat onder de mensen leeft" De schuld van het arbeidsconflict bij het slcepbootpersoneel legde de heer Hulsker duidelijk bij de werk gevers, de Vereniging van Sleep dienstondernemers in de Rotterdamse haven: „Die werkgevers verrotten het om met ons aan de tafel te gaan zitten en normaal zaken te doen." De NBV-bestuursleden, die maan dag door de werkgeversorganisaties waren uitgenodigd voor een bespre king, hebben zich gedistantieerd van de opzet van de Vereniging van Sleepbootondernemers. Deze wilde het arbeidsgeschil voorleggen aan de Stichting van de arbeid. De NBV heeft echter laten weten dat men slechts wil praten over een nieuwe cao. In de vergadering, waarbij de mensen achter de bestuurstafel soms met moeite aan het woord konden komen, lieten de stakers geregeld een afkeurend geschreeuw horen over de woorden van hun vakbondmensen. In de vergadering van de OBV was 's middags met algemene stemmen besloten de staking vanochtend om halfzes te beëindigen, als tenminste zou blijken dat de werkgevers geen stakers hadden ontslagen. Sta kingsleider L. van Os liet weten dat de actie in dat geval onverminderd zou worden voortgezet. De stakers spraken zich uit voor handhaving van de OBV-eisen. De heer Van Os zei: „Indien deze voorstellen op 1 januari niet zijn aanvaard, zullen wij opnieuw een ac tie voeren. Die zal dan beslist langer ian 24 uur duren." De scheepvaart in en naar de ha ven heeft niet bijzonder veel hinder van de staking gehad. Er kwamen altijd nog 40 zeeschepen binnen en er vertrokken er omgevcer 30. De haven loodsen konden dankzij een grote ln- DEN HAAG In december zal het Hongaarse volleybalteam (dames) een bezoek aan Nederland brengen en vier wedstrijden tegen de Neder landse ploeg spelen. De wedstrijden worden gehouden in Drachten (maandag 16 december), in Win terswijk (woensdag 18 december) in Vlodrop (vrijdag 20 december) en Oegstgeest (zaterdag 21 december). De Nederlandse ploeg bestaat uit de volgende dames: Tony Verdijssel- donk, Henriëtte Wijnands, Fransje Arts, Annemiek Epping, Marijke Bruggeman, Henriëtte Karsten, Joke den Dekker, Mathilde van der Berg, Ans Snuverink, Truus Grunnekemey- er, Greet Morrien, Aukje de Vries, Iet Pranger, Truus Gielen en Anja van der Horst. Trair.er/coach is Jo- han van der Haar. DEN HAAG FC Köln zal het dinsdagavond in de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het tomooi om de Europese beker voor beker winnaars tegen ADO zonder voorhoe despeler Karl Heinz Rühl moeten stellen. Trainer Hans Merkle ver klaarde maandagavond na een trai ning in Den Haag dat het opstellen van Rühl, die licht geblesseerd is, een te groot risico zou zijn. Thielen en Flohe zijn weer hersteld en maken deel uit van het Keulse elftal, dat als volgt is samengesteld: Heyeres, Thielen, Biskup, Weber, Blusch, Overath, Simmet, Hermes, Flohe, Löhr en Homig. Het is mogelijk dat Merkle op het laatste moment nog wijzigingen aan brengt. HEERENVEEN Op de ijsbaan Thialf te Heerenveen zijn maandag morgen wedstrijden begonnen, waar aan de noordelijke geselecteerden en de sterkste noordelijke ieugdrijders deelnemen. Het meest opvallende resultaat was de overwinning op de 500 meter van Jan de Vries op Mar ten Hoekstra. De belangrijkste resultaten van de 500 meter zijn: heren: 1. Jan de Vries (Ruinerwold), 42.6 seconden; 2. Mar ten Hoekstra, fHeerenveen) 43,3; 3. Harm Kuipers (Norg) 43,5. Jongens: 1. Jan Palsma (Gorredijk) 43.3: 2. Johan Wortman (Leeuwarden). 44,4; 3. Pie- ter de Kleine (Assen) 44,5. zet veel van de moeilijkheden oplos sen. Slechts enkele grote bulkcarriers en tankers konden niet binnenkomen. Drie spelers geblesseerd WASSENAAR In het Ajax- kamp heerst enige bezorgdheid over het al of niet meespelen van Theo van Duivenbode, Piet Keizer en Wim Suurbier. Van Duivenbode raakte zaterdag in het duel tegen De Volewijckers geblesseerd. Suur bier en Keizer waren al eerder op non-actief gezet. Trainer Rinus Mi- chels, die zich met zijn spelers in Wassenaar heeft teruggetrokken om zich op het belangrijke Europacup duel tegen Fenerbahcc voor te be reiden, kan dan ook met geen mo gelijkheid een opstelling bekend ma ken. De stemming in hotel Duinoord lijkt niettemin wat meer ontspannen dan ruim een maand geleden in Vuursche toen de ploeg tegen FC Nürnberg moest aantreden. De Ajacieden maken een allesbehalve ongeruste indruk. Bennie Muller: „Voor iedere wed strijd ben je natuurlijk wat gespan nen. We kunnen de Turken uiter aard niet onderschatten; ze hebben tenslotte Manchester City uitgescha keld. Die prestatie moet echter niet worden overdreven. Wij hebben on langs zelf in Manchester gespeeld en ik kwam echt niet onder de indruk van het Engelse spel". Rinus Miehels toonde zich even nuchter als altijd. „Ik heb Fehner- bahce in Istanboel zien spelen. Er was geen sfeer, weinig publiek en geen aanvaardbaar voetbal. In de Europacup ligt dat even anders. Als er werkelijk wat op het spel staat zal Fehnerbahce ongetwijfeld zijn ware gezicht laten zien". Ignac Molnar, trainer van Fehner bahce. was maandag allesbehalve tevreden over de ontvangst in Ne derland. „Nog nooit zijn we zo slecht behandeld", brieste hij. „Dat we op een veld moeten trainen waar nor maal koeien grazen, vind ik een grof schandaal". De reden van Molnars nijd was verklaarbaar. Molnar had gedacht op net veld van het Olympisch Sta dion te kunnen trainen. Hij werd echter naar een bij veld verwezen. Stadion-directeur Melchers bleef on verbiddelijk: „Er mag wel op het hoofdveld worden getraind, maar dan zonder voetbalschoenen. Ik moet om mijn gras denken." Molnar wenste echter geen gebruik te ma ken van dat aanbod. „Mijn jongens kunnen niet met gymschoenen op zo'n grasveld trainen. Ik wil geen risico's lopen". Gouverneur Reagan van Californië heeft afwijzend beschikt op een ver zoek van de officier van justitie in New Orleans. Jim Garrison, tot uitlevering van de Californische zakenman Edgar Bradley. Deze zou volgens Garrison be trokken zijn geweest bij de moord op president Kennedy. De justitiële auto riteiten in Californië zijn van oordeel dat Garrison onvoldoende gronden voor een uitlevering heeft aangevoerd. In Losser Overijsselwas gisteren Sinte-Maarten op bezoek, die daar zo ongeveer de rol van „onze" Sinterklaas vervult. De Twentse jeugd juichte hem toe en grabbelde op straat om maar zo veel mogelijk uitgestrooide snoep jes te bemachtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5