,|e« o.en is verantwoord eten... Degradatie om te trouwen Verdeeldheid zo snel mogelijk ongedaan maken Huldiging Malieveld was spontaan in noord-brabant en limburg VU actief Kongolese bij opbouw universiteit PLAN OOSTDUITSE BOND VAN KERKEN elk uur 400 kinderen Vrijgemaakte JV-bond tegen Open Brief 11( acties rond:;; bisschoppen f" conferentie/™ Onassis' huwelijk is geldig Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze... Vrijgemaakte jeugd gaat niet samen Konstantinopel DINSDAG 12 NOVEMBER 1U Tot driemaal toe zegt Paulus in Efeziërs 5 hoe de gemeenten moeten wandelen. Wandelt in de liefde. Wandelt in het licht. Wandelt als wijzen. Wijsheid in de hijhei is niet zo maar een menselijke gave, die door ervaring en ouderdom wordt ver kregen. Reeds het Oude Testament spreekt van wijsheid als een gave van God. En in het Nieuwe Testament zegt Paulus dat Christus voor ons wijsheid is geworden. Daarom knoopt Paulus deze uitspraak hier onmiddellijk vast aan de vervulling met de Heilige Geest. God wil ons Zijn Geest van wijsheid schenken. Daarom moeten wij niet onder de invloed staan van de drank, maar van Gods Geest. Paulus weet het: als de wijn is in de man is de wijsheid in de kan. Maar als de wijn in de kan blijft, wil dat nog niet zeggen dat de wijsheid in de man*blijft. Wijsheid moet ons geschonken worden. Wijsheid stelt ons in staat om de juiste beslissingen in het leven te nemen. En de juiste beslissing heeft te maken met de wil van God. Daarom zegt Paulus: tracht te verstaan wat de wil des Heren is. En om ons daarbij te helpen geeft God ons Zijn Geest. WIJ lezen vandaag 1 Johannes 3 1-10. EINDHOVEN Met een aanbeveling van de provinciale kerk vergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk in Noord- Brabant en Limburg en van de particuliere synode van de Gere formeerde Kerken in deze provincies heeft een gemengde werk groep acht stellingen gepubliceerd, die als uitgangspunt kunnen dienen voor een gesprek tussen beide kerkgemeenschappen. eerste moeten gelden, is er ook in de gehele geestelijke situatie van onze tijd bijzonder veel, dat de noodzaak van kerkelijke éénwording op onont koombare wijze aan ons oplegt. 3. Ten aanzien van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken mag in het bijzonder ge steld worden, dat zij. als kerken met een zo grote gemeenschappelijke tra ditie, geroepen zyn in deze een dui delijk en stimulerend voorbeeld te geven. 4. De geloofsleenheid zal gevonden moeten worden niet in een opnieuw bediscussiëren van de feiten, die tot de scheiding geleid hebben maar in een gemeenschappelijk zoeken naar de inhoud van het evangelie, zoals die in de tegenwoordige tijd moet worden verkondigd. 1. Iedere instandhouding van ver deeldheid binnen de ene, heilige alge mene, Christelijke kerk is in strijd met Christus' bedoeling. Wij zullen daarom in al ons kerkelijk denken, spreken en handelen uit moeten gaan van de noodzaak en de vanzelfspre kendheid van een zo snel mogelijk ongedaan maken van deze verdeeld heid. 2. Naast overwegingen, die uit het bijbels getuigenis opkomen, en die als (Van onze kerkredactle) BERLIJN In Oost-Duits- land zjjn de eerste plannen be kendgemaakt, die moeten lei den tot de stichting van een ..Bond van Evangelische Ker ken in de DDR". In deze bond zullen de Oostduitse kerken, die deel uitmaken van de Evangelische Kerk in Duitsland, nauw gaan samenwerken. Het zijn er acht, waarvan die van Saksen, Thü- ringen, Mecklenburg en het oostelijk deel van Berlijn-Brandenburg de be langrijkste zijn. Het ontwerp zegt niet, hoe de ver houding gedacht is van de Oostduitse kerkenbond tot de Evangelische Kerk in Duitsland, waarvan de acht sinds de oprichting in 1948 deel uitmaken. Wel wordt erin gezegd: „In mede verantwoordelijkheid voor de ganse evangelische christenheid in Duitsland werkt de bond door zijn organen mee aan beslissingen, die al le evangelische kerken in Duitsland aangaan." Het nu gepubliceerde ontwerp is opgesteld door de structuurcommis- «ie, die de Oostduitse kerken van de zomer in het leven hebben geroepen. Het wordt nu bestudeerd door de lei dingen van de verschillende kerken. Op grond van hun commentaar zal de commissie verder werken. Men verwacht dat komend voorjaar een definitief ontwerp aan de kerken ter goedkeuring kan worden voorgelegd. Geert afscheid Albrecht Schönherr. de waarne mend bisschop voor Oost-Berlijn, die voorzitter ls van de structuurcommis sie, zei op de oost-synode van de Berlijnse kerk uitdrukkelijk: Het betekent geen afscheid van de kerken in West-Duitsland, met wie wij in de gemeenschap van de Evan gelische Kerk in Duitsland samen zijn, als de kerken in Oost-Duitsland zelfstandige organen scheppen tot ge meenschappelijke vertegenwoordi ging." De bond moet. de gemeenschap van de Oostduitse kerken versterken. Het ontwerp voorziet erin, dat ledenker- ken bevoegdheden overdragen aan de bond. Als voorbeeld werd op de Oostberlijnse synode de predikantsopleiding genoemd. Op de Oostberlijnse synode werd ook aangedrongen op de vorming van Brieven die niet zUn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels to worden Ingesloten. Vraag: Binnenkort word ik 65 jaar. Krijg ik behalve AOW nog uit kering op mijn rentekaart, en moet ik dit apart aanvragen? Op mijn kaart is 1271,40 aan zegels geplakt, en op die van mijn vrouw, die nog geen 65 is, 572. Voorts krijg ik nog wat van het bedrijfsfonds en wat rente van de spaarbank. Ik woon in een eigen huis en de huur van een gelijkwaardige woning in de straat is 10 per week. Moet ik dit voor belasting en ziekenfonds al* inkomsten opgeven? Hoeveel mag ik als onkosten aftrekken? Heb ik recht op bejaardenaftrek? Hoe veel is aftrekbaar voor kerkelijke bijdragen en giften? Antwoord: Inderdaad heeft u recht op uitkeringen op uw rente- kaart U moet dit aanvragen. Daar u diverse inkomsten naast elkaar ge niet valt u waarschijnlijk in de in komstenbelasting. Wanneer u geen aanslagbiljet wordt toegezonden, moet u er één aanvragen. U moet de huurwaarde van het huis aangeven. Daarvan mag u 15 pet. aftrekken als afschrijving, voorts de werkelijke kosten van het onderhoud en de vaste lasten, en verzekering. De be jaardenaftrek wordt automatisch toegepast. De mogelijkheid van aftrek van buitengewone lasten, kerkelijke bij dragen en giften vindt u in de toe lichting bij het aangiftebiljet. een Oostduitse raad van kerken. Hierin zou de nieuwe bond moeten samenwerken met de andere, kleine re protestantse kerken en met de Rooms-Katholieke Kerk. In ieder geval is duidelijk, dat de Oostduitse kerken de consequenties gaan trekken uit hun erkenning van Oost-Duitsland als soevereine staat LISSABON Elk uur sterven thans in Biafra ongeveer vierhonderd kinderen de hongerdood, zo heeft ds. Lothar Kühl, de organisator van de luchtbrug van de Duits-Skandina- vische kerken, meegedeeld. fi- De ..godsdienst van de goede gees ten" is door de regering van Kenia ver boden. Deze sekte verwierf zich in vroeger jaren populariteit door haar verzet tegen het Britse bewind. Nu zegt de regering van Kenia: „De gods dienst van de goede geesten is een ge vaar voor de goede regering van de republiek". Herkenning 5. Als norm voor de te vinden een heid zal niet allereerst moeten gelden een formele overeenstemming over bepaalde geloofspunten, maar de her kenning en aanvaarding van elkaar als kerken, die samen het evangelie in deze wereld willen zichtbaar en verstaanbaar maken als de bood schap van de liefde Gods, die ons in Christus is geopenbaard en geschon ken. 6. In iedere plaatselijke gemeente (kerk) zal de noodzaak en de van zelfsprekendheid van het elkaar zoe ken, ontmoeten en tot één worden op alle mogelijke manieren aan de kerk leden moeten worden voorgehouden en zullen zij hierin actief betrokken moeten worden (gemeente-avonden, kringen enz.). 7. De kerkeraden zullen in deze een vaste en duidelijke leiding hebben te geven, waarbij men het aan moet durven aan de toekomstige eenheid plaatselijk reeds de nodige vorm te geven (gemeenschappelijke kerkdien sten, avondmaalsvieringen, catechisa ties, enz.). 8. De éénwording van de Neder landse Hervormde Kerk en Gerefor meerde kerken mag niet in mindering komen op, maar moet mee in dienst gësteld worden van de ontmoeting met alle andere kerken, die daartoe de bereidheid tonen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een delegatie van de Vrije Universiteit ls naar Kongo vertrokken om de samenwer king met de Université Libre aldaar te verstevigen. De VU zal deelnemen aan het opbouw van een opleiding scheikunde aldaar. De delegatie bestaat uit prof. dr. F. Bickelhaupt en dr. C. Blomberg. Zij zullen ook adviseren bij de inrichting van laboratoria. De VU zal voorts docenten aantrekken. Waarschijnlijk zal op soortgelijke wijze geholpen worden bij de op bouw van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen. Sinds eind oktober is reeds dr. A. D. Vreugden- hil (scheikunde) in Kongo, waar hij een zg. blokcursus geeft, een cursus- vorm waarvan sprake is in die vak ken, welke erg onderbezet zijn. Een soort uitleensysteem dus. In strijd met grondslag (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Het bonds- bestuur van de Nederlandse bond van gereformeerde jonge lingsverenigingen heeft uitge sproken, dat er een onaanvaard bare tegenstrijdigheid bestaat tussen de instemming met de grondslag van de bond en de in houd van de „Open Brief". (door Ton van der Hammen) Troelstra had verloren. Op zijn revolutionaire speech van dinsdag volgde tijdens het voortgezet te debat in de Kamer op donderdag, zijn in eenstorting. Hij voelde zich een gebroken man en verscheen vrijdag, toen hij opnieuw op de spre kerslijst voorkwam, niet meer. Schaper moest de zaak zo goed en zo kwaad als het ging voor hem rechtbreien. De socialistische voorman kreeg èen zenuw- I instorting, trok zich eerst terug in een dorpsho tel Het Zwaantje in De Lutte. bij Losser (Olden- zaal) en ging later naar Zwitserland. Nooit werd hij meer de oude. In heel het land manifesteerde zich de afkeer van revolutie. Overal werden protestvergaderin gen gehouden en het regende manifesten en op roepen van kerken, partijen en vakorganisaties. Overal ook begon men oranje te dragen. Zondag de 17de leidde ds. Welter in de Haagse Willemskerk een dienst, waarbij ook het Konink lijk gezin aanwezig was. Na de zegen zong men de Koningin het Wilhelmus toe. Bij thuiskomst aan het Noordeinde stond daar al weer een grote menigte te juichen en nationale liederen te zin gen. Hare Majesteit riep een driewerf hoera op Nederland uit, het prinsesje werd naar buiten gehaald en het werd een uitbundige betoging van aanhankelijkheid. Vrijwilligers hadden al eerder een betoging voor de woning van Troelstra in Scheveningen willen houden, maar dit kon worden voorkomen. Ga liever naar het paleis, zo zeiden de officie ren en zo gebeurde het ook. 's Maandags moest daar de Koningin opnieuw verschijnen en een aantal vertegenwoordigers van-de vrijwilligers mocht naar binnen. waar een grappig misverstand ontstond. BEDAARD, MAJESTEIT De Friese sergeant aan wie de Koningin vroeg waar hij woonde, antwoordde „Birdaard, ma jesteit", wat haar in de Friese tongval als „be daard"'ln de open klonk. Zij reageerde: „Ik bèn bedaard, maar waar komt u vandaan?", waarop hetzelfde „vermaan" werd geuit. Tot tenslotte een van de anderen het raadsel kon oplossen. Sympathiebetuigingen van landstormers waren er ook voor de woning van Ruys de Beeren- brouck en ook de bejaarde dr. A. Kuyper werd niet overgeslagen. Blootshoofds verscheen hij met zijn familie op de stoep van zijn woning, sprak de mannen toe en betrok het zevende vers van psalm 89, zijn lievelingsvers, op de verzamelde menigte, dat hij haar tenslotte verzocht te zingen: „Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klanken hoort". Zondagsmiddags was in Den Haag een oranje kleurige oproep van burgemeester Patijn verspreid, waarin te lezen was: „Morgenmiddag zal op het Malieveld een huidebetoging aan H.M. de Koningin plaats hebben van bonden en vereni gingen, die zich achter de regering hebben geschaard. Hare Majesteit zal om één uur verschijnen". UITZINNIGE GEESTDRIFT Op die dag was de stad volkomen anders, zegt een ooggetuigeverslag. Overal vlaggen, overal oranje. Op het Malieveld was het een heerlijke, uitzinnig geestdriftige drukte. Soldaten met oran je of rood-wit-blauw op hun kepi. Commandan ten gingen de lucht in. ondef- vervaarlijk hoera geroep. Andere soldaten maakten grote kringen. I Meisjes werden daarin opgenomen en er werd gedanst. Niemand wist, hoe uiting te geven aan zijn enthousiasme. Er was geen regelen meer aan J die geestdriftige, deinende menigte. Om één uur precies kwamen twee hofrijtuigen I met in een ervan de Koningin, de Prins en prinses Juliana, bij de Bosbrug aan. Hier zou de Koninklijke familie uitstappen. Maar dat gebeur de niet. De verwonderde koetsier werd verzocht I af te stijgen. Militairen, onder wie vrijwillige landstormers. Zo tekende de bekende caricaturist Ton van Tast de afgang van Troelstra in de Kamer. Links: bulderend op het spreekgestoelte, waarbij karaf en glas van tafel vlogen, rechts: van schrik onder de tafel. spanden de paarden uit en trokken het rijtuig zelf verder, zigzag over het Malieveld en tenslotte terug naar het paleis. Minister Aalberse schreef er in zijn daboek over: Ik zat met Heemskerk, De Vries en Iden- burg in een auto. Even voor de Bosbrug bleven we vastzitten. Toen kwam de Koningin voorbij. Zij zag ons zitten en wuifde ons toe. Zij had haar zin: ze was onder het volk. (H.M. had zich al enige dagen eerder tot het volk willen richten, maar de ministerraad achtte het op dat tijdstip onjuist; ze mocht niet in de politieke strijd wor den betrokken. - red.). LIEVE KONINGIN We konden achter haar rijtuig verder, vervolgde Aalberse. Tussen huzarenpaarden door werden we verder geleid en troffen toen ook andere collega-ministers. Nu gingen we voor het rijtuig lopen, anderhalf uur lang. Wat een mensenzee. Wat een enthousiasme. Nooit heb ik zoiets gezien. Een oude, arme ziel pakte de hand der Koningin, gaf haar een paar rozen en stamelde schreiend: Lieve, lieve Koningin! Dit momentje typeerde de hele toestand. Wie herkende onze kalme, nuchte re Hollanders? Dr. Scheffer is in zijn bij de Arbeiderspers verschenen boek November 1918 laatdunkend over de spontaniteit op het Malieveld. „Geschied de alles wel zo spontaan en bij toeval?" vraagt hij, om dan te wijzen op ds. J. C. Sdholten van de pas opgerichte Bond van regeringsgetrouwen, die de manifestatie had voorbereid, terwijl het afspan nen van de paarden ook al te voren vaststond. Een weinig brede visie, want uiteraard moest een manifestatie als deze worden voorbereid met burgemeester, politie, militairen en de particulie re secretaris van de Koningin. Maar dat zovelen kwamen op één oproep van de burgemeester en dat er zo'n stemming heerste was niet spontaan? Speelt dr. Scheffer oud rood zeer (Het Volk be weerde in die dagen dat de soldaten met sigaren zouden zijn omgekocht) na een halve eeuw nog parten? HOFRIJTUIG LIEP VAST Laten we liever naar het verslag van minister Aalberse terugkeren, die nog meldde: Terug bij het paleis. Wat een ontzettende menigte. En er kwamen nog duizenden bij. Dat alles zonder on gelukken afliep, begrijp ik nog niet. Het rijtuig van de Koningin kon niet verder. Ze stapte maar uit, gaf links en rechts handjes. We stonden op de trappen van het paleis toen ze naderde. „De heren moeten mee naar binnen". Ze was overgelukkig. Het gejuich buiten werd steeds luider. .,We moeten naar het balkon". Dat gejuich, gezwaai met zakdoeken, hoeden, handen, het Wilhelmusgezang. Duizenden, pal tegen elkaar gedrukt tot zover je zien kon. Overweldigend. De Prins liepen de tranen langs het gezicht. Wat een verschil met juist acht dagen tevoren, toen de revolutie aange kondigd werd. We waren er, Gode zij dank. We namen afscheid van de Koningin en verlieten door een achterdeurh et paleis. Vóór was er geen doorkomen aan. Noot: Foutief stond ln het artikel van zaterdag Jl. ..Gewapende groep in Tweede Kamer", dat tien ïewapende officieren ln burger op de publieke tri bune zaten. Dit moet zijn gewapende onderofficle- heer Jan Fabius. was Een zeldzame foto van de huldiging op het Malieveld. De Koningin bl\j lachend met prinses Juliana in het rijtuig, terwijl links met hoge hoed ds. J. C. H. Scholten te zien Het huishoudelijk reglement stelt immers in de formulering van de grondslag het normatief karakter van de Heilige schrift en „mitsdien" van' de Drie Formulieren van Enigheid. In gevallen van „kerkelijke breuksituaties" dienen de afde lingsbesturen zich te vergewissen, of de betrokken verenigingen zich met terdaad stellen op de grondslag van de bond. Het bondsbestuur deed deze uitspraak naar aanleiding van een brief van verenigingen uit Alk maar-Broek op Langedijk en IJmui- den, die stelden, dat in Hoordholland samenwerking binnen het afde lingsbestuur niet langer mogelijk is. Het voorstel werd aangenomen met 13 tegen 2 stemmen bij een onthou ding. Met dezelfde verhouding werd een ander voorstel verworpen. Dit tweede voorstel was afkomstig van tweede secretaris J. Werkman te Kampen en penningmeester P. C. van Wijk te Zaltbommel. Hun voorstel hield in, dat het bestuur pas een uitspraak over be doelde verenigingen zou kunnen doen, nadat er een uitspraak-in-re- visie van een generale synode zou zijn gekomen over de verschillende plaatselijke situaties. Tot dan zou het bestuur alle verenigingen moeten blijven aanvaarden. (Van onze kerkredactie) TERNEUZEN De vrijgemaakte jongens en meisjes zijn nog niet van plan, hun bonden samen te voegen tot één jeugdbond. De gemengde vere nigingen, die er steeds meer ontstaan, blijven een twijfelachtige positie in nemen. Op de onlangs gehouden bestuursvergadering van de afdeling Zeeland van de Nederlandse bond van de gereformeerde jongelingsver eniging kwam een voorstel van de GJV (gemengde vereniging) van Goes om uit te spreken dat een GJV niet gezien mag worden als een noodop lossing. Goes wilde verder, dat er bij beide bonden op zou worden aange drongen om één bond te vormen. Plaats en functie van de jeugdver eniging, zoals die vandaag is en be leefd wordt, is ontmoetingspunt. Daarvoor is juist een GJV het meest geschikt, aldus Goes. Neen, antwoordde het afde lingsbestuur. De verenigingen zijn in de eerste plaats studieverenigingen. Door verschillende geaardheid van jongens en meisjes zijn daarvoor een JV en een MV het meest geschikt NED. HERV. KERK Beroepen te Moerkapelle 'toez.): C. Treure te Hasselt (O.); te Odijk (toez.): C. Schilder te Oosternijkerk; te Zwol le (jeugdwerk): J. Meester te Gendt (Gld.): te Nunspeet: J. Koele te Njj- kerk. Aangenomen naar Tjerkwerd c.a. (toez.): J. L. Leestemaker pred. voor buitgew. werkzmh. (jeugdpredikant evang. broedergem in Paramaribo), thans wonend te Zeist: naar Halle (Gld.) - toez: J. Ribbink te Eist (Gld.). Bedankt voor Zierikzee: W. Sirag te Rotterdam-zuid; voor Hijkersmllde (Dr.) J. L Keijzer te Nieuw Vennep; voor Welsrijp c.a (toez.): C. Schilder te Oosternijkerk: voor Doesburg: P. Post te Nieuw Stadskanaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Creil en Espel; te Mo lenaarsgraaf en Brandwijk en Boven- hardtnxveld: te Tzummarum (Fr.) en te Woudsend (Fr.): kand. P. J. Rozen dal te Groningen, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen: te Assen (5e pred. pl.)J. v. Drie te Lei derdorp. Aangenomen naar Zuidwolde (Dr.): E. Jansen te Goes. Bedankt voor Bodegraven (vac. C. J. Tissink) en ook Waddinxveen ivac. J Snoey): H A, Starrenburg te Wol- vega EVANG LUTH. KERK Beroepen te Hoorn en Enkhuizen: In januari hoopt prof. dr. S. brandy naar Kongo te gaan om i weken colleges in privaatrecht te g ven. Verder bereiden zich op vertrek voor drs. W. van Veelen (i nomle) en zijn echtgenote, die En^ hoopt te gaan doceren. Tenslotte vei trekt binnenkort ir. B. Goedendot (klimatologie en mineralogie). Hi geldt in deze gevallen uitzendin lEIl voor twee jaar. De kosten van de activiteiten kt 'ld Tl men uit de „ontwikkelingspot" minister Udink; de docenten op lan gere termijn worden gesalariee door de Kongolese regering, treft aanvullende voorzieningen. alarieer De V V(l1 iden ;e' LEI n te snht cret oest mg WASHINGTON Gisteren is llijh Washington een conferentie begoi nen van Amerikaanse bisschoppe die een herderlijk schrijven opstellt giht waarin zij de geboortenregeling wil len overlaten aan de gehuwden. I adel brief, die later deze week zal wordt gepubliceerd, zal ook de oorlog iverdt Vietnam en de principiële dienstwe fentel gering behandelen. nte De 220 bisschoppen zouden vai jat e daag aan de behandeling van i het pastorale brief beginnen in de hoo n, na dat deze eind van de week kan wo engei den gepubliceerd. j me Een grote groep rooms-katholiel rgelij geestelijken en medestanders vs ial k honderd man heeft gisteren enkel g te uren de vestibule bezet van het hot ter d waar de conferentie van bisschoppe resei was begonnen. t tel De geestelijken wensen te worde a eei gehoord over hun geschil met kardi naai O'Boyle over de geboortenbi perking. De kardinaal heeft geestelijken geschorst wegens een a{| wijkende mening op dat punt. Kaï naai O'Boyle staat echter op I standpunt, dat de schorsing geestelijken een interne zaak zijn aartsbisdom is. De confere kan daar niet over beslissen. Ook zondag zijn al duizend mensen samengekomen om invlot uit te oefenen op de conferentie. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Onassis' eerste huwelijk is ontbonden door een a kerkelijk gerechtshof van het en Grieks-orthodoxe aartsbisdom Noord- en Zuid-Amerika. Hij had dus volledige vrijheid, om nd opnieuw te trouwen. j Jjc Dit heeft metropoliet Meliton vinn" Chalcedon, deken van de heilige «y ms' node van het oecumenisch patriar irei chaat van Konstantinopel, mee ge t v deeld in reactie op de veroordelln a-li door Rome van het huwelijk vt raf, Jacqueline Kennedy met de Grieks n reder. n, Voor Onassis was er geen kerk ;o rechtelijk huwelijksbeletsel. Wi ien beschouwen hen niet als zondaars maar ls christelijke echtelieden, di(. alle respect verdienen, aldus de me-1»-] tropoliet. Verleden week had het Vaticaans! blad Osservatore della Domenlci I Jacqueline Kennedy een zondares ge- noemd, wier nieuwe huwelijk zowe in natuurlijk als in sacramenteel op-tEl zicht van nul en generlei waardi was. „Het aangaan van een huwelijl r met een gescheidene, die nog dool t een vroegere huwelijksband gebon eic den is, betekent voor een katholiel ite automatisch een geestelijke degradi* Le tie, waarover de kerkelijke ge- ng meenschap zich schaamt," zo schreef n het blad. jua De metropoliet herinnerde aan het initiatief van het Tweede Vaticaanse n; concilie, om huwelijken tussen ortho- doxe en rooms-katholieke christenen r; als kanoniek te erkehnen. Maar dan 0r kan, zo zei hij, over de kanonieke ac geldigheid van zulke huwelijken niet nsi uitsluitend naar rooms-katholiek kerk- pi; recht geoordeeld worden. Rome zal ?e, ook rekening moeten houden met dt sacramentele geldigheid van zo'n hu- welijk naar orthodox recht, De enige concessie, die de ortho- doxc kerk gezien dc bijzonder» omstandigheden bij dit huwelijk ge daan heeft, is dat zij heeft afgezi J van een belofte over de opvoedl van eventueel nog komende feindl ren. drs. mr. P Est ié. wonend te Kromme nie. GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Sliedrecht: K. B. 1 werda te Zalk en Veecaten; te Rotter- dam-Zuid: W Triemstra te Vrouwen polder. Bedankt voor Capelle a. d. LJssel: i Francke te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-centrum: A. Hoogerland te Werkendam. linrl deF (Van onze kerkredactie) LONDEN Phyllis Griffiths, ka- piteine van het Leger des Heils. heeft afstand gedaan van haar officiers rang, om te kunnen trouwen met een lid van een muziekkorps van het I Leger, die nog maar soldaat is. Hel is voorschrift in hel Leger del Heils, dat een officier mei een offi cier moet trouwen. De bruidegM hoopt evenwel binnen drie jaar zei tot kapitein bevorderd te worden, zodat zijn vrouw dan haar ••ud» rang terug kan krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2