ONDERZOEK NAAR FALEN ALARMSYSTEEM VAN NAVO AMIN Nederlandse coaster met negen opvarenden vermist Commentaar 'rof. Hooykaas gaat weg Delft krijgt een schaatspaleis "ankaiito na botsing brand: dode Het Kwartet >0drJp«mj erenflikken Uitzending Ajax nog niet zeker LANGE FILES BIJ OUDENRIJN Kosten f 27 miljoen V Journalisten moeten Praag verlaten ZC5 glanzende onderzettertjes in etui 1 leidse Courant Dinsdag 12 november 1968 49ste jaargang 1 vooraanstaande prot. christeli|ke dagbladen F. Diamar icteur: Dr. E. Dicmcr christelijk dagblad voor leiden en omgeving ..Stantvactich is ghebleven mijn hert in teghenipoet!" »ntoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Premier De Jont* lot Kamercommissie Invasie Praag kwam als verrassing BEEK - Op 4e rijksweg Rotterdam ter hoogte van gisteravond een tgeluk gebeurd, waarbij en- lonenauto's en een tankwa- ikkcn waren. De tankwagen het ongeluk in brand. De de 36-jarige H. J. van 'uit Hellevoetsluis. kwam om ingeluk ontstond toen een jagen tijdens filevorming toppen. De tankwagen reed er waardoor de vrachtauto en botste tegen een busje |it pendelaars uit Sint Wille- jstuurder van de tankwagen i het leven toen zijn cabine |id vloog. Andere personen niet gewond, kauto was geladen met 20 a stookolie. Deze stof is niet r maar brandt wel. (verkeer was geruime tijd want de weg was onbe- kcm zo lang bij een ;ri jchte stil blijven staan, lij haar gevangene wordt. Ter HALIFAX 'it Jemocratisch vacuüm m de kazerne pagina 9 r ve n 'j re« opl lebben geen houtskool meer, ïisscbicn kun je een paar ver- worstjes van mijn vader ïnce- WêÈÊtt Ons land bevond iteren in een uitloper van jgedrukgebied boven Mid- :andinavië, die zich tot over ■yk uitstrekt. Het was dan itig weer, met plaatselijk 'ge mist, die zich in de m de avond en nacht weer idde. Het hogedrukgebied aan de oostzijde geflan- door een lagedrukzone met boven de Tyrrheense zee ist-Rusland. n de andere kant ligt boven __jtlantische oceaan een uitge- e depressie. Aan deze situatie idert het komende etmaal keel. Fronten van de Oceaan- ^ssie, die boven de Britse ■alen enige regen veroorzaken, ■■en niet verder oostwaarts Hngen. Er wordt voor morgen ■ook overwegend droog weer j acht met vrij veel laaghan- e bewolking en af en toe op- ngen. Aangezien de zuidoos- i winden iets toegenomen s de kans op mist en nacht- kleiner geworden, uitzichten voor donderdag: minder dan 40 procent. temp.: van ongeveer nor- tot drie graden onder nor- temp. van ongeveer nor tot drie graden onder nor- s op een droge periode van [ens 12 uur: 70 procent. Lop een geheel droog et- 40 procent. BILT Droog weer met L"eide opklaringen. Over- hd matige wind tussen oost juidoost. Ongeveer dezelfde fegtemperaturen als vandaag, november Zon op 7.56. onder Maan op 23.55. onder 14.30; E kwartier. LI' norgen voordeel gram van 89 voor 79 n$ol duur wol heerlijk gaanbaar geworden door stookolie die uit de tank lekte. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zes en pas om kwart over negen was de toestand op deze weg weer normaal. Bij Prinsenbeek op de weg RotterdamBreda zijn gister avond enkele personenauto's en een tankauto met elkaar in botsing gekomen. De tankwagen vloog in brand en de chauffeur kwam om het leven. Het verkeer was geruime tijd gestagneerd. De NAVO mag dan verrast zijn door de Russische inval in Tsjecho- slowakije, men heeft de indruk dat tot die invasie zelf ook zeer plot seling besloten werd. En wit de westelijke luisterposten ook meld den, géén bedreiging van NAVO- gebied. Laatste contact op 29 oktober HARLINGEN De Neder landse kustvaarder Oostmeep (1.850 ton) met negen man aan boord wordt al ruim een week vermist. 22 oktober was het schip uit Brussel vertrokken en had 6 november in Monfalcone nabü Venetië moeten aankomen. Het laatste contact vond plaats op 29 oktober toen de Oostmeep Gibral tar passeerde. Sindsdien werd niets imeer van het schip vernomen. In sa menwerking met Scheveningen Radio en Lloyds Intelligence department te Londen wordt naar de verdwenen kustvaarder gezocht. Volgens een gerucht zou de Oost meep op 1 november nog radiocon tact met een ander schip hebben ge had, doch tot dusver is hiervan geen bevestiging gekregen. De coaster, vlaggeschip van de re derij Van der Schoot uit Harlingen, heeft acht Nederlanders en een Spanjaard aan boord. Gezagvoerder is de heer P. K. van der Ploeg die bekend staat als een ervaren zeeman. Stuurman is de heer R. A. Dubach uit Hilversum: en eerste en tweede werktuigkundige resp. de heren T. van der Berg uit Bergum en Y. Wiersma uit Murmerwoude. De ande re opvarenden zijn de heren H. J. ter Huerne uit Zutphen (kok), J. Bos uit Delfzijl, W. Kikstra uit Vlieland en J. Romero uit Brito, allen ma troos, en H. Feenstra uit Sexbierum, matroos og. De familie van de opvarenden is gistermorgen van de vermissing in kennis gesteld. DEN HAAG Nog altyd stond vandaag niet vast of het Europacup duel tussen Ajax en Fenerbahce mor gen op het scherm komt, omdat hel Olympisch Stadion nog niet is uit verkocht. De NTS is nog in overleg met Ajax. Wel is zeker dat de KRO-televisie vanavond tussen 9.50 en 10.30 uur een samenvatting van het duel tussen ADO en FC Köin zal uitzenden. Ver slaggever is Theo Koomen. De Oostmeep, van het type open/gesloten shelter deck, is vorig jaar december in de vaart gekomen en, naar de rederij meedeelt met de meest moderne middelen uitgerust Op 6 november was men niet di rect ongerust over het niet aankomen van de Oostmeep, omdat hiervoor verschillende oorzaken denkbaar wa ren. Bijvoorbeeld slecht weer of pech met de machines. Maar nu men taal noch teken meer hoort van het schip vreest men het ergste. OUDENRIJN Behalve de om schakeling van verkeersruit tot klaverblad heeft ook de mist gisteren gezorgd voor kilometers lange files op de aanvoerwegen van Oudenrijn. Er ontstond grote verwarring op het plein zelf doordat de oude verkeers borden al waren weggehaald en de nieuwe nog niet golden. Velen hebben de waarschuwing, het plein vandaag te mijden, reeds gisteren ter harte genomen, want het verkeer was beduidend minder dan anders. Het klaverblad wordt morgen in gebruik genomen. PARIJS Alle Nigerianen moeten Gabon verlaten op last van de regering van dat land. Er gingen geruchten, dat Nigerianen met Biafraanse papieren onrust in Gabon kwamen zaaien. DEN HAAG De snelheid waarmee de berichtgeving over de Russische inval in Tsjechoslowakije aan de rege ring van de NAVO-landen is geschied heeft te wensen overgelaten. Mede met het oog hierop wordt tlians in NAVO-verband diepgaand onderzocht, welke lessen uil de recente gebeurtenissen moesten worden getrokken en op welke wijze het bondgenootschappelijk systeem zou kunnen worden verbeterd. LONDEN Zestig socialistische La gerhuisleden hebben het aftreden geëist van de gouverneur van de Bank van Engeland, Sir Leslie O'brein. Sir Leslie zei onlangs, dat het land er beter aan toe was geweest, als de regering Wilson eerder de realiteit had onderkend. Dit heeft minister-president P. J. S. de Jong, in zijn hoedanigheid van minister van algemene zaken, meege deeld in antwoord op vragen uit de Tweede-Kamercommissie voor Alge mene Zaken. De invasie, aldus premier De Jong, is inderdaad voor de NAVO-landen als een verrassing gekomen. Op grond van hetgeen voordien bekend was omtrent de Russische troepen concentraties langs de Tsjechoslo- waakse grens, werd deze invasie wel iswaar gedurende enige tijd militair zonder meer mogelijk geacht. Voorts werd er van uitgegaan, dat, indien zij plaats zou vinden, gezien de hoge graad van gereedheid der samengetrokken strijdkrachten, geen of op zijn hoogst een zeer geringe taktische waarschuwing zou worden verkregen. Uit politiek oogpunt werd echter be- tw'jfeld, dat de Sowjetunie militaire interventie in Tsjechoslowakije wer kelijk noodzakelijk en opportuun zou achten. De indruk bestaat, dat ondanks de vorm van oefeningen, logistieke op bouw en troepenconcentraties, het daadwerkelijk besluit tot invasie pas zeer kort voor deze plaatsvond geno men werd. Geen dreiging Premier de Jong zegt verder: aan de zijde van de NAVO was intussen, op grond van doorlopende ge meenschappelijke evaluatie van alle politieke en militaire -factoren en ge gevens, ervan uitgegaan dat de zich ontwikkelende wijziging in de mili taire opstelling van het Warschau-pact op dat moment geen op de NAVO gerichte dreiging vorm de. Binnen de militaire organisatie van de NAVO werd overigens de normale waakzaamheid betracht. De radarap- paratuur ondervond in de nacht van 20 op 21 augustus jl tijdelijk last van storing, maar het effect hiervan kon afdoende worden gecompenseerd met behulp van de ingebouwde anti-sto ringsmiddelen. Het luchtbeeld aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn kon dan ook op normale wijze ge volgd worden. De aldus ontvangen radargegevens hebben op geen en kel moment geduid op een mogelijke dreiging tegen het NAVO-gebied, al dus premier De Jong. Vragen De PvdA-fraktieleidcr drs. J. M. den Uyl heeft vanmiddag in de Tweede Kamer de ministers van de fensie en buitenlandse zaken ge vraagd of het juist is, dat de regering nog voor de bijeenkomst van de Na- vo-raad, deze week in Brussel, heeft besloten de defensie-uitgaven te ver hogen. Als dat juist is wilde de heer Den Uyl weten, hoe de regering dat kan rijmen met een uitspraak, gedaan door premier De Jong tijdens de al gemene beschouwingen: „Als de Na- vo-raad tot de concluSie komt dat de defensie-inspanning moet worden verhoogd, is de regering bereid dit te overwegen, mits de andere Na- vo-partners dat ook doen." De heer Den Uyl herinnerde de ministers ook aan een uitspraak in de Kamercommissie, waaruit blijkt dat verhoging van de defensielasten zou afhangen van een besluit van de Na- vo-raad. Standpunt van werkgevers J^E heer Wemmers. voozitter van de federatie van confessionele werk gevers, heeft in tijn openingsrede op de ledenvergadering van de federatie de heer Mcrtens, voorzitter van het NKV, van antwoord gediend. Tegenover de uitdaging van de heer Mertens als ik m'n zin niet krijg bij de werkgevers, loop ik weg uit de overlegorganen heeft de heer Wem mers gesteld: het overleg in de SER en de Stichting van de Arbeid is een kostbaar goed. In het belang van het bedrijfsleven in zijn geheel wenste hij het overleg in deze organen niet uit de weg te gaan. Hij hoopte op een redelijk ge sprek met de vakbeweging en nam hiervoor de uitspraak van de heer Mertens niet als maatstaf. Wanneer men zich verplaatst in de situatie van de werkgevers moet er kend worden, dat van deze zijde al veel is bijgedragen tot een verbete ring van de maatschappelijke verhou dingen. Zo krijgt de vakbeweging het enquête recht in de ondernemingen, de publi catieplicht wordt aanmerkelijk ver ruimd, het is vrijwel zeker dat de positie van de werknemers in de on dernemingsraden wordt versterkt, er zijn reeds vele winstdelingsregelingen. de pensioenen zijn over het algemeen aanzienlijk verbeterd, de werkgevers bonden zijn bereid het spaarloon een kans te geven en op de mogelijkhe den tot meer medezeggenschap van de werknemers in de ondernemingen wordt nog ernstig gestudeerd, getuige het onderzoek onder leiding van prof. Van Zuthem op initiatief van het christelijk werkgeversverbond. Alleen wat betreft de vermogens- aanwasdeling heerst grote onenig heid. Dit laatste is overigens niet zo verwonderlijk, want hier komt het principe van de eigendom cn de struc tuur van de onderneming aan de orde. Hier moet de werkgevers de kans ge boden worden zich langdurig op het vraagstuk te bezinnen en hier zal de vakbeweging niet te snel ongedul dig moeten worden, maar de tijd moeten benutten om haar overre dingskracht bot te vieren. Hier moet niet te snel gesproken wor den over gebrek aan bereidheid om mee te werken aan vernieuwing van de samenleving. iRECHT De Utrechtse hoogleraar in de rechtsgeleerdheid, .hir. J. P. Hooykaas, heeft gisteren plotseling zijn ontslag aan- jen. Volgens hem bestaat er tussen het faculteitsbestuur en jelf te weinig vertrouwen om samen verder te werken, Utrechtse rechtenstudenten hebben de afgelopen weken her- Wijk aangedrongen op het heengaan van prof. Hooykaas, nadat «ad gezegd dat de overheid op den duur zou moeten ingrijpen Wettelijke geboortenbeperking in de lagere standen, om intelli- jevermindering te voorkomen. (Zie ook pag. 11) Miss Rose Mary Woods uit Florida, die zeventien jaar lang gewerkt heeft voor de campagnes van Nixon, kreeg tenslotte de prijs voor haar volhardend werken: ze is aangewezen om privé-secreta- resse te worden van de nieuwe president. Richard Nixon deed hiermee zijn eerste administratieve benoeming. (Va onze Haagse redactie) DEN HAAG In Delft zal de grootste kunstijsbaan van ons land worden gebouwd. Deze 400- meterbaan komt aan de Kruit- huisweg aan de zuidelijke rand van Delft en krijgt 15.000 zit plaatsen. Tijdens de vrijdag en zaterdag te j houden jubileumviering van de Zuid- hollandse ijsbond, een afdeling van de Koninklijke Nederlandse schaats- I rijdersbond, in hotel Florida in Bos- koop. zal het plan worden gelanceerd. Het is een particulier plan. dat door het Rotterdamse architecten bureau E. F. Groosman NV is ge maakt in opdracht van het Neder lands instituut voor projectontwikke ling in Vlaardingen. Het complex, dat wordt begroot op 27 miljoèn, zal worden gebouwd door de Neder landse bouwcompagnie in Rotterdam. Met het plan, dat in grote stilte is voorbereid, zijn reeds vele instanties akkoord gegaan, waaronder het ge meentebestuur van Delft. Ook de Stichting overdekte kunstijsbaan in Zuid-Holland en de KNSB zijn van het plan in kennis gesteld. Onlangs werd een commissie inge steld, die de Stichting overdekte kunstijsbaan in Zuid-Holland moest adviseren over de plaats waar een overdekte kunstijsbaan kon worden gebouwd. Tevens wilde deze stich ting, die in het leven is geroepen door de KNSB, gegevens verzamelen over kunstijsbanen en de mogelijk heden, die men in Zuid-Holland had. Zoals bekend waren er reeds plan nen in Rotterdam, Schiedam en Rijs wijk in voorbereiding. VRIESRUIMTE Het plan, dat nu allerwegen grote instemming heeft gekregen, moet ex ploitabel worden gemaakt door de grote vriesruimte onder de kunstijs baan. Deze vriesruimte krijgt een in houd van 45.000 kubieke meter. Hier voor hebben met name Rotterdamse industrieën grote belangstelling ge toond. Het te bouwen schaatspaleis krijgt twee sterk naar buiten gebogen be tonnen wanden, waarover stalen lig gers voor de kap worden gelegd. De kunstijsbaan zelf wordt 111 me ter lang en 70 meter breed. Het is de bedoeling dat deze ijsbaan zowel 's zomers als 's winters in gebruik zal zijn. De ijsbanen van Amsterdam en Deventer halen het niet wat be treft de capaciteit bij de baan die in Delft zal komen. De Jaap Edenbaan in Amsterdam heeft nog geen 5 miljoen gekost, 'die van Deventer ƒ6 miljoen. Batterijen fotografen stonden weer klaar toen bekend werd dal Onassis en zijn jonge vrouw naar het Griekse eiland Rhodos zouden komen. Terwijl Aristoteles en Jackie zich voorbijhaastten, klik ten en flitsten de camera's, die twee schimmige figuren oplever den. PRAAG Een Amerikaanse en zes Wcstduitse journalisten hebben be vel gekregen Tsjechoslowakije te ver laten. Vorige week werden zij aangehou den toen zij opnamen hadden ge maakt van de anti-Russische beto gingen in Praag. Ze moeten hun films achterlaten. Het weekblad van de communistische partij Politika, mag vier weken niet verschijnen wegens scherpe kritiek op het akkoord met Moskou. Vermoedelijk zullen nog meer bladen worden verboden. Premier Cernik veroordeelde gis teravond voor de televisie de anti- Russische betogingen van vorige week. De regering zal krachtig optre den als bij de komende vergadering van het partijcomité (donderdag) of op de internationale studentendag (zondag) weer dergelijke demonstra ties worden gehouden, zei hij. Studenten hebben in Praag kanto ren ingericht om contacten te onder houden met arbeiders van grote fa brieken. Zij willen zondag een sta king op touw zetten uit protest tegen de Russische bezetting en de druk van de Russen op de Tsjechoslowaak- se leiders. DEN HAAG De stichting Neder- I landse Politieke Jongeren Contactraad. j waarin opgenomen de jongerenorgani saties van de vijf grote partijen, is uit gebreid met de jongeren van de CPN, 1 PPR en PSP. fmet lijn Indisch motief Ik geef op als i nieuweabonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik can set onderzetterljes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats; betaalt: per kwartaal per maand Inzendan aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1