Mislukte aanslag op kijoeb Khan Onzekerheid in financiële centra na verkiezing Nixon Keuze vóór PvdA - einde van de 18 =L )pnieuw belangstelling voor toerisme naar Ts j echoslo wakij e Mr. J. C. Biihrmaiin. burgemeester en senator, overleden Dubbel studentental een haalbare zaak Staking FINANCIEEL WEEKOVERZICHT W. 3. van Waas durft het weer met sympathie-reizen BEJAARDE AANGERAND EN BEROOFD CONSUL ARP in Diemen boos op Arjos Geschrokken schutter schiet in eigen benen Mr. Scholten c.h.) waarschuivt ARP: Drs. Passenier: Ook financieel Dirigent overleden tijdens afscheid Boekhouder stal vierenhalve ton Weer priester in Engeland ontslagen Meer subsidie overheid nodig MAANDAG 11 NOVEMBER 1968 ,JtATSJI Op de Pakistaanse jdent Mohammed Ajoeb Khan fisteren een mislukte moord if zijn gepleegd. Er zouden uit -nlgte twee schoten op de presi- 1 rijn afgevuurd tijdens een bij- fcomst in de stad Pesjawar. Hij ongedeerd. _i jongeman, die men met een bol in de hand had gezien, werd I de tnenigte overmeesterd. Ter gde mensen schreeuwden dat de m moest worden gelyncht kwam J) Khan via luidsprekers tussen- j en drong er op aan dat de •man uitgeleverd moest worden politie hetgeen ook gebeurde. aanslag, de eerste die tegen de Ident is gepleegd, kwam temid- van hernieuwde betogingen van acht^nteb tegen de regering. Nowshera op ruim 125 ktn ten een V«westen ^an Rawaipindi 0pende tie vofciitie het vuur op betogende stu- I len. Er viel een dode. Men heeft tulp van het leger Ingeroepen om /ongUde en rust te herstellen. Ook in plaatsen hebben de studenten In Rawalpindi heeft het stu- gnverzet al drie levens geëist. WEOiee bericht van de aanslag is niet eel door de regering bevestigd. Pakistaanse persbureau dat mei- maakte van de aanslag trok la- et bericht in. AMSTERDAM De Ameri kaanse presidentsverkiezing heeft de financiële centra tot een voorzichtige houding ge dwongen. Men weet nog niet goed, welke richting Nixon zal inslaan om de grote problemen, j waarmede Amerika geconfron- teerd wordt, te overwinnen. De oorlog in Vietnam, de binnen landse onlusten, de inflatie-be- strijding zijn allemaal „hete hangijzers", welke de nieuwe president in de komende tijd veel hoofdbrekens zullen kos ten. Doordat de meerderheid in het Congres in democrati sche handen blijft, zal de situa tie nog ingewikkelder worden. Het interesseert de beurs b.v. hoe straks de overgang van een partiële oorlogs-economie naar een vredes-e- conomie gemaakt wordt. De kunst zal het zijn om dit zonder grote schok ken te doen geschieden. Of Nixon met zijn adviseurs daartoe in staat is, blijft voorlopig een vraagteken. Verder denken we aan de voortdu rende inflatie in Amerika. Zal deze „op een laag pitje" blijven voortdu ren of wil Nixon door hogere be lastingen e.d. de dollar gezond ma ken? Uit het bovenstaande Is het duide lijk, dat onzekerheid over de politiek, (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tsjechoslowakije heeft in het afgelopen vakan- eizoen, tot de fatale datum van 21 augustus, een bijzonder grote Jistische belangstelling gehad. Niet het minst uit ons land. Wat georganiseerde reizen betreft, het reisbureau „Tsjecho Travel race in Rotterdam, dat in de korte tijd van zijn bestaan al volop de publiciteit is geweest, heeft gedurende dat seizoen (30 mei tot augustus) iedere week drie vliegtuigen vol met toeristen naar I land gebracht. Daarbij komen dan nog de busreizen en de Bviduele. Au die stroom Kristen kwam ab- Mten einde. Nu pens weer open voor toerisme, rft de directeur ff. J. van Waas onmiddellijk «ageerd. k ben er zelf ma nog vier r geweest. De vorige week ik er door ge il En nu de vi- Poorschriften normaal zijn de grensover tfding weer l gemakkelijk at het reizen i meer in de heeft daar in samenwer- met het Tsje- lakse reisbu- _g Cedok een y tal zesdaagse mStopathie-reizen" 'ganiseerd, die december wor- gehouden. raarom? „Men uitgekeken Sni ,2u'd-Erankrij'k ^P'ppanje en daar- trokken de >lok-landen en liaal Tsjecho- rakije veel aan- t Iedereen ithousiast teruggekomen. Natuur- i» de drempel naar deze landen er iets hoger geworden. Maar ik er geweest en de toestand is er tomen normaal. Deze reizen moe vooral niet met een politiek tint- worden gezien. Het gaat alleen morele ondersteuning. De men- daar zijn dolblij als iemand uit westen hun land bezoekt", e sympathiereizen (zes dagen inclusief vliegreis) hebben al inschrijvingen opgeleverd. „Er veel mensen die al in Tsjecho- 'akije zyn geweest en verder ge- resseerden zowel jongeren als nr eren", aldus de heer Van Waas, 5nS toegeeft dat de mensen wel vaak zg, gen of het veiligs is. zegt ook: „Er zijn nog wel maar die rijden meestal naar f oosten, naar Rusland. Hongaarse ?Pen zijn er helemaal niet meer. Russen zijn er slecht aan toe. isiapen vaak op de tanks en zijn pn niet uit de kleren geweest". Bier 'at het moreel van die troepen be nen peil is, illustreert de heer Van v,S met het verliaal van twee Rus- soldaten die een restaurant nenkwamen maar van de ober o bier kregen als ze niet betaal- t ze nu Russische militairen ¥en of niet. oen ze bleven zitten, vroeg de er dat als ze „leve Dubcek" zou- I ze8gen, ze een glas bier kregen, «nige tyd wachten, zeiden ze het, ïrvoor ze behalve bier ook een P»aus van de aanwezigen kregen jK dezelfde dag kwamen ze te met een aantal collega's. Die welke Nixon wil volgen, voorlopig zal blijven bestaan. Voorts had men te rekenen met de vertraging in de onderhandelingen over Vietnam in Parijs, door de complicatie van het niet-willen-tneedoen van Zuid-Viet- nam aan de besprekingen. In ieder geval staat het wel vast, dat Nixon volgens financiële- kringen zijn staatsmanschap nog moet bewij zen. Uit de beursontwikkeling van deze- week kan men overigens niet aflei den, dat men in Wallstreet zich onge lukkiger voelt met de keuze van de min of meer conservatief getinte Nixon dan met de democraat Humphrey. De stemming was op de New Yorkse beurs voorzichtig, maar bepaald niet flauw. Op onze beurs speelden nog enkele andere factoren een rol. Van onze internationals kwamen Unilever en Hoogovens niet best voor de dag. In zake het margarineconcern had men te maken met een tegenvallende kwartaalstaat, welke een winst toonde, die met ruim zeven procent gedaald was. Ook het uitblijven van een bonus-uitkering, waarover eerder geruchten gingen, heeft de koers van dit fonds niet goed gedaan. De note ring liep terug van 143,80 tot 131,70 ex 2,53 interim-dividend. Dat komt derhalve neer op een koersdaling van circa 47 punten. Imp I I asse De onderhandelingen over de nieu we CAO van de Kon. Hoogovens zijn in een impasse gekomen, doordat de vakbonden voor de komende drie ja ren een loonkostenstijging van rond 39 pet. wensen, terwijl de directie van het bedrijf niet verder dan 25 pet. meent te kunnen gaan. Men zal wel tot elkaar komen, maar de beurs realiseert zich, dat dit geld zal kosten. Het is te hopen, dat de be langrijke investeringen, die in de ko mende jaren moeten plaatsvinden, niet in het gedrang komen door over dreven looneisen van de zijde der vakbonden. De werkgelegenheid moet uitgebreid, de concurrentie met bui tenlandse concerns gepareerd wor den. Intussen daalde de koers van dit fonds van ƒ114,50 tot ƒ108,40. Na de ongunstige kwartaalstaat is de kwes tie over de lonen nog eens daar bovenop gekomen. Het hoofdfonds, Kon. Olie had enigszins te lijden van de onzeker heid over de Amerikaanse politiek en dit fonds ging, na de grote koersstij ging, een stap terug en kwam van 209 op ƒ204,40, dus een achteruit gang van 23 punten. Na medio no vember gaat de agiobonus van 12'/« procent van de koers af, dus dalen we dan, uitgaande van het huldig koersniveau tot 181,70 ongeveer. Philips hield braaf stand en kon de beurs week vrijwel onveranderd besluiten. De afzet van kleuren t.v., met name in West-Duitsland. is de laatste tijd sterk gestegen, o.a. onder invloed van de Olympische spelen in Mexico. Beurstvaarde AKU kon deze week zelfs enigszins vooruitgaan in koers vanwege de goede verwachtingen inzake dit be drijf. De notering stelde zich tijdelijk op ruim 107, gisteren op 106,40 (v.w. 104,50). KLM profiteerde van de hogere winst in het kwartaal tot en met september, in welke perinde een winst van ruim 55 miljoen werd behaald. Welk dividend t.z.t. zal worden betaald, is nog niet te zeggen, maar wel heeft de directie alvast 3 per 100 nom interim-dividend be taalbaar gesteld. De koers van dit fonds stelde zich gisteren op bijna 190 (v.w. 185,90). Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft cijfers gepubliceerd over de koerswaarde van aandelen aan het eind van oktober 1968. We zijn op een record-hoogte gekomen en de fiscus maar lachen, want die hoopt per uit. december voor de vermo gensbelasting op een flinke oogst. De beurswaarde van officieel geno teerde fondsen beliep uit. oktober niet minder dan ƒ48.288 miljoen te gen ƒ33.402 miljoen een jaar daar voor. Dat is een verbetering van bijna 15 miljard. Vergeleken met uit. de cember 1967 komt men op ruim ƒ36 miljard, dat is ruim 12 miljard la ger dan aan het eind van oktober. Dat daarbij internationals als Kon. Olie en Philips voorop zijn gegaan, zal men wel kunnen vermoeden, maar ook andere sectoren, als scheepvaart, banken en verzekerin gen, mijnbouw hebben een goede bij drage geleverd. Selecteren Velen vragen zich in deze eerste dagen van november af, in hoever de beurs de „top" van de hausse heeft bereikt. Het antwoord daarop is zon der meer niet te geven, omdat aller eerst de vooruitzichten voor alle soorten bedrijven niet gelijk zijn. Waar is de groei uit en waar is het tempo nog behoorlijk te noemen? Verder is een onbekende factor, hoe het internationaal zal gaan. We den ken aan Amerika, waar een nieuw regime in januari zich gaat installe ren. Broodnodig is wel te selecte ren in de komende tijd, want „hoge I bomen vangen veel wind". 1 Uit de lokale afdelingen valt een nieuwe fusie te melden en wel Vlismar met Pakhoed. Het wordt een voordelige zaak voor de aandeelhou ders van de eerste maatschappij, daar ze voor een aandeel een aandeel Pakhoed van dezelfde nom. waarde zullen ontvangen. De koers van Vlismar liep deze week op van 354 tot 480 pet. A.C.F., het kininebedrijf, heeft al AMSTERDAM Een onbekende man heeft zaterdagochtend de 69-ja- rige alleenstaande weduwe B. P. van de R. in haar woning aan de Jacob van Lennepkade aangerand. Daarna poogde de man haar te wurgen. Nadat de bejaarde weduwe be wusteloos was geraakt, is de man vertrokken met medeneming van een bedrag van 700. Omdat de vrouw stokdoof is, heeft zij de man niet het huls horen binnenkomen. Toen de vrouw even later bij kwam, heeft zij de buren ge waarschuwd. Na behandeling in het Wilhelminagasthuis kon zij huiswaarts keren. Van de dader ont breekt nog ieder spoor. European Made Imp. N.V. ALVANA Den Haag tel.070-63 09 43 gemeld, dat de gunstige gang van za ken een hoger dividend voor de aan deelhouders zal opleveren en de koers van dit fonds liep op van 180 tot 186, dus een stijging van 30 pun ten. Bergoss besteeg typisch voor de naam de berg verder en kwam van 670 op 715 pet. Elsevier kwam van ƒ495 op ƒ508, dus een verbete ring van 65 punten. De nieuwe 61/» pet. lening Bank voor Ned. Gemeenten is uitgekomen. De koers van uitgifte is 98 1/4 pet., de datum van inschrijving is 13 no vember a.s. De staatsfondsenmarkt bleef deze week vrijwel onveranderd. (Van onu parlementsredactle) IJMUIDEN Zondagmiddag Is ln het Antonlus-Zlekenhuis te IJmulden op 56-jarlge leeftijd mr. J. C. Bühr- mann overleden, burgemeester van Velsen en lid van de Eerste Kamer voor de CHU. HU werd sinds augustus verpleegd nadat hU plotseling door een ernstige ziekte werd getroffen. De heer Bührmann, zeer aktief be trokken geweest bij het verzet, werd ln 1945 adjudant van koningin Wilhelmina. In 1950 werd hij burgemeester van Weesp, tien jaar later van Velsen. Hij kwam in 1963 in de Eerste Ka mer en volgde in 1966 ir. M. A. Geuze als fractieleider op. In die funktie kreeg hij onmiddellijk de kwestie rond de omstreden senator van de Boerenpartij, ir. A. Adams, te behandelen. Mr. Bührmann maakte op buiten staanders een wat teruggetrokken in druk. Wie hem beter kende wist dat hij zich de dingen vaak persoonlijk sterk aantrok. De begrafenis is donderdag op Duin hof in IJmuiden-Oost. Vooraf wordt in het stadhuis in Velsen een rouw dienst gehouden, geleid door prof. dr. G. C. van Niftrik en het CHU-Eerste- Kamerlid dr. J. W. Beerekamp. TE VEEL RADICALEN IN PARTIJBESTUUR DIEMEN De ledenvergadering van de AR-klesvereniging ln Diemen is „verbijsterd" over de mededeling van de heer Hans de Boer, voorzitter van de Arjos, dat het program van de Achttien alleen maar uit te voeren is in samenwerking met de PvdA. De kiesvereniging heeft bij het Centraal Comité de Kamer- en de Statencentrales geprotesteerd tegen deze uitlating. Zij vindt het zinloos, dat de heer De Boer zich wel uitspreekt voor samenwerking met de PvdA, maar een samengaan met de jongerenorganisaties van CHU en KVP (voorlopig) van de hand wijst. Dit werkt vertroebelend voor het overleg in de Achttien. Bovendien is het zinloos, omdat uit kiezersonder zoekingen blijkt, dat de jeugd een stap naar rechts heeft gedaan. Overigens hoopt de ARP in Die- men, dat de toevloed van een one venredig groot aantal zich radicaal noemende AR-figuren in de par tij-top nu tot een definitief einde is gekomen. Zij besluit naai verklaring: „Wil de ARP een partij blijven die een demo cratische opbouw heeft, Is het, na het convent van 25 oktober met weer twee radicalen er bij, nu welletjes". In de houding voor een olifant en dan: wat een kleintje nog. Het dier is mascotte van RAF squadron 27 en acht maanden oud. De officiële adoptieplechtigheid vormde onder deel van de 53-ste verjaardag van het squadron. Waarom juist een olifant? Omdat het squadron, dat met lange-afstands-bommenwer pers vliegt, ook wel De Vliegende Olifanten wordt genoemd. ROTTERDAM De Rotterdamse zakenman F. van Dam heeft zich zelf zaterdag tweemaal beschoten. Het gebeurde aan de schietbaan in Kralingen. De heer Van Dam, die lid is, was op nogal onhandige wijze met zijn pistool bezig toen er plot seling een schot afging. Hij schrok daarvan zo dat hij nogmaals schoot. Deze tweede kogel raakte zijn dijbeen. Helemaal over stuur schoot hij nog een derde maal. Deze kogel kwam in 's mans zitvlak terecht. Hulpvaardige leden hebben hem naar een ziekenhuis gebracht waar de kogels werden verwijderd. zeiden ook „leve Dubcek" in ruil voor bier. De heer Van Waas heeft geconsta teerd dat de Russen zich zeer correct gedragen. „De bevolking laat ze links liggen. Het grote hotel Moskwa (Mos kou) in Praag heet nu Morava en een Russisch ei heet bezettingsei, maar niemand eet het. De Leningrad- Nova heet Washington-Nova. Overigens heeft het economische leven ook een flinke duw gekregen. De heer Van Waas verwacht dat het toerisme volgend jaar naar Tsjecho slowakije niet zal teruglopen. De Oostduitsers zijn niet welkom meer. Ulbricht wordt nog steeds als boos doener afgeschilderd en talrijke spot prentjes in kranten trotseren de op dracht aan de kranten geen kritiek te hebben op de landen van het oostblok. Optimistisch Toch ziet de heer Van Waas de toestand optimistisch tegemoet. Hy wil zelfs volgend jaar gecombineer de reizen naar Tsjechoslowakije en Hongarije maken. Overigens worden by die en andere reizen ook kleine uitstapjes op Pools gebied gemaakt. Hij schrijft in zijn folder over de sympathiereizen: „Het is zeker dat een groot deel van het Nederlandse volk sympathiseert met de moedige Tsjech, die standvastig en met vast beradenheid blijft hopen dat zijn droom van de volledige liberalisatie toch nog ln vervulling zal gaan. Daarom mogen wij het contact om zuiver menselijke redenen niet ver liezen". (Van onze onderwljsredacteur) DEN HAAG De verdubbe ling van het aantal studenten tussen 1965 en 1980 moet wat be treft de financiën, mankracht en organisatie haalbaar zijn. De uitspraak „Dalmulder is onmo gelijk", ligt uitstekend in het gehoor, maar het Hjkt er op dat men zich daarbij toch te veel laat leiden door de opeenhoping die enkele studierich tingen nu ondervinden. De mogelijk heden tot uitbreiding van het weten- schappelUk onderwUs als geheel mo gen hieraan beslist niet worden afge meten. Dit schrijft drs. J. Passenier in Eco- nomisch-Statistische Berichten. Drs. Passenier werkt op het Centraal Plan bureau en hij is lid van de commissie- Dalmulder, die kortgeleden een groot VLAARDINGEN Wanneer inderdaad de ARP zoals ook de ARJOS heeft gedaan onge clausuleerd zou kiezen voor een samenwerking met de PvdA, dan is het einde van het gesprek in de Achttien in zicht. Immers, diezelfde PvdA heeft bij monde van de heren Vondeling en Den Uyl gezegd, dat zij de kans op GRONINGEN Tijdens het hem zaterdagavond aangeboden afscheidsconcert is de 69-jarige Will van Dijk, eredirigent van het Gro- ningsch Mannenkoor, overleden. De heer Van Dijk had juist het door hem gedirigeerde laatste program ma-onderdeel voor de pauze afge werkt en het applaus in ontvangst genomen, toen hij onwel werd. Hij begaf zich achter de coulissen, waar hij ineenzakte. Kort daarop overleed hij. samenwerking met de KVP op 0,0 procent waardeert. Deze uitspraak is van mr. W. Scholten, lid van de Tweede Kamer voor de CHU. Hij sprak zaterdag in Vlaardingen op een vergadering van de CHU-Statenkring Delft. Het mislukte gesprek tussen de CHJO, JOKVP en ARJOS op De Witte Hei noemde mr. Scholten al een weinig gunstig teken voor de verdere besprekingen in de Achttien. Er zijn volgens hem overigens buiten de kring van radicalen in de ARP ook grote groepen die het gesprek in de Achttien zeer positief benaderen. Ingewikkeld De CHU is rich volkomen bewust van de ingewikkelde kanten die aan een stembusakkoord tussen de drie christelijke partijen zitten. Deze pro blematiek is echter geringer dan die van een stembusakkoord met de PvdA waarover de ARJOS nu al een definitieve mening heeft. Mr. Scholten betreurde het dat ARP-fractieleider mr. Biesheuvel in een gesprek met De Volkskrant on derscheid heeft gemaakt tussen de ARP en de CHU, voor wat betreft het samengaan met rooms-katholie- ken. BERGUM De 26-jarige boek houder H.K. uit Zwaagwesteinde die vrijdagmiddag naar Leeuwarden was overgebracht nadat de Spaanse auto riteiten hem aan de Nederlandse justitie hadden uitgeleverd heeft za terdag tegen de avond bekend, dat hij 450.000 gulden verduisterd heeft ten nadele van zijn werkgever, het aannemersbedrijf W. J. van der Wal uit Zwaagwesteinde. Van het geld komt waarschijnlijk ruim drie ton in de vorm van contanten en goederen terug. De rest, een bedrag van 120.000 gulden, is zoek. De firma Van der Wal is hiervoor niet verzekerd. Het achterhaalde geld en de goede ren, o.a. een dure auto, enkele kost bare fototoestellen en horloges, zijn nog in Barcelona waar K. in april van dit jaar naar toeging in ge zelschap van een Spaanse striptease- danseres. die hij in Amsterdam had leren kennen. K. werd al eind mei in Spanje gearresteerd. Hij heeft zijn malversaties over een tijdvak van bijna anderhalf jaar gepleegd. Hij bekende herhaaldelijk zogenaamd voor het bedrijf geld te hebben opge nomen bij plaatselijke banken. WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren bekendgemaakt dat de Amerikaanse minister van financiën, Henry Fowler, en de onderminister van buitenlandse zaken, Nicholas Katzenbach, ontslag hebben genomen. Het zijn de eerste ontslagen in de aftredende regering Johnson. Het ontslag van Fowler gaat in op 20 december. Katzenbach heeft mee gedeeld dat hij zolang als de presi dent dat wenst, lid zal blijven van de regering. rapport heeft gepubliceerd over de aantallen academici tot 1980. Globaal genomen zijn de aantallen studenten iedere vijftien jaar verdub beld. Steeds is het gelukt hen binnen het wetenschappelijk onderwijs op te vangen. Het is moeilijk in te zien dat wat vóór 1965 mogelijk was, nó 1965 niet meer zou kunnen, aldus het ESB- artikel. Het ziet ernaar uit dat ieder die dat wenst in de komende jaren op de uni versiteiten en hogescholen een plaats zal kunnen vinden. Of iedere eerste jaars ook terecht zal kunnen in de studierichting of -instelling van zijn eerste keus, is een andere vraag. Het zal van de beschikbare middelen af hangen of eenzelfde beweeglijkheid in studie- of universiteitskeuze mogelijk zal zijn als voorheen. De noodsituatie van nu en de komende jaren maakt noodmaatregelen billijk. Studievrijheid De studievrijheid gaat een moeilijke tijd tegemoet, besluit drs. Passenier zijn artikel. Verder uit hij overwegend positieve verwachtingen. Getuigt het wel van realiteitszin een verdubbeling van het aantal studenten in 15 jaar tijds als noodzakelijk te presenteren? Zij die deze vraag opwerpen, schijnen te zeer onder de indruk van de huidige moei lijkheden, o.a. bij de artsenopleiding, om in te zien dat het rapport-Dalmul der ontwikkelingen op langere termijn behandelt. Drs. Passenier wijst op de kolossale groei van de bouwactiviteit in de laat ste decennia, maar daarvoor kon aan de bestaande accommodatie nauwelijks iets worden verbeterd of toegevoegd. Aan de toen opgelopen achterstand zijn de grote problemen van vandaag nog toe te schrijven. Tot 1980 zal in het universitair on derwUs jaarlijks 450 miljoen gulden geïnvesteerd moeten worden. Dit bete kent dat bU handhaving van het hui dige investeringsniveau aan alle nu be staande eisen van sanering en vervan ging voldaan zou worden. Bovendien zou de studententoeloop volgens de middenraming van het Dalmulder-rap port goed kunnen worden opgevangen. Eerste jaren Door de nu bestaande achterstan den moet in de eerste jaren van '70 toch met grote 'ekorten in de accom modatie rekening worden gehouden. Maar dit tast de algemene conclusie niet aan, aldus drs. Passenier. Hij brengt hierbij de situatie op de woningmarkt ter sprake. De aanbouw van nieuwe huizen heeft sinds enkele jaren een niveau bereikt, voldoende om het tekort in te halen, de nieuwe ge zinnen te huisvesten en het oude hui zo-bestand te vervangen. De produk- tie op langere termijn is dus voldoen de, maar de woningnood blijft voorlo pig bestaan. Iets dergelijks doet zich voor bij het universitair onderwijs. LEICESTER es De pastoor van het dorp New Cllerton bij Leicester in Engeland is ontslagen, nadat hij tegen over zijn bisschop als zijn mening te kennen had gegeven, dat er m*er openlijk over de kwestie van de ge- boortenregeling moet worden gespro ken. De pastoor in kwestie kreeg 19 jaar geleden de priesterwijding. JUBILERENDE EHBO: AMSTERDAM Wil men het werk van de EHBO uitbreiden, dan zal de overheid meer subsidie moe ten geven, zelfs al zou dat ten koste gaan van de zelfstandigheid van de vereniging. Dit zei dr. G. J. Bremer zaterdag op het jubileumcongres van de 75- jarige EHBO. Hij pleitte voor een verplicht EHBO-diploma voor ver pleegsters, sportleraren, badmeesters, onderwijzers, wegenwachters, politie* en brandweerpersoneel. J Het verkeer eist steeds meer slacht offers, zoveel zelfs dat de vereni ging het maar moeilijk kan bijhou den. Misschien zijn in de toekomst beroeps-EHB'O'ers nodig. De gouden dokter C. B. Tilanus- medaille werd uitgereikt aan de 70- jarige arts J. d' Arnaud uit Utrecht. De vereniging verwelkomde zater dag de 600ste afdeling. (Vervolg van pag 1) De grootste grief van het OBV- bestuur Is dat de belanghdbbende werknemers categorisch buiten het overleg zouden ztfn gehouden, dat voornamelijk door de NBV werd ge voerd „op volkomen ondemocratische wijze", om medezeggenschap te for ceren en de onderhandelende partijen te waarschuwen dat zij te maken heb ben met personeel dat als het moet één front kan vormen, is een 24-uurs- staking uitgeroepen. Eerder deze maand heeft het OBV- hestuur de Stichting V8n de arbeid gevraagd geen bindende uitspraken te doen, aangezien in de voorstellen van NBV en werkgevers niet of nauwe lijks rekening zou zijn gehouden met de wensen van de werknemers. Uitgangspunt van het overleg tus sen OBV en NBV voorzover dit tenminste is gevoerd is in het ver leden geweest de eis van het sleep- dienstpersoneel, dat het (volgens hen veel te lage) basisloon zou worden samengevoegd met alle toeslagen, en dat over dit totaalbedrag een loons verhoging van 10 procent zou wor den gegeven. Op 22 oktober was er een bespreking tussen het OBV- bestuur en vertrouwensmannen van de NBV, waarin overeenstemming werd bereikt over het gezamenlijke streven naar deze verhoging. Nieuwe cao Op 7 november echter deelde NBV aar zijn leden, werkzaam in de sleep diensten vood Rotterdam en Euro poort, per circulaire mee, dat de NBV besloten had aan de Vereni ging van Slcepdienstondcrnemers voor te stellen: verwerking van be paalde toeslagen in het loon, om zetting van dc verhoging van het uurloon en de daarvan afgeleide ver goedingen in het bedrag en opneming daarvan in het basisloon, aanneming van het aldus verkregen basisloon als uitgangspunt voor een verhoging per 1 januari 196.9, wijziging van de ga rantieregeling, en opneming van een kerstuitkering in het c.a.o.-loon. Op de OVB-vergadering van giste ren in Odeon werden twee moties in gediend. Allereerst dat de vergade ring zou besluiten de voorstellen vol gens de circulaire van het NBV- bestuur tot 31 december -969 te aan vaarden. Deze motie werd met over grote meerderheid verworpen. De tweede motie, volgens welke zou worden besloten tot een algemene 24-uurs staking, werd met grote meer derheid van stemmen aangenomen. In totaal gaat het om ongeveer 500 man, waarvan ruim de helft lid is van de OBV, terwijl een groot aan tal anderen met de OBV sympathi seert

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9