„OMPLOT ONTDEKT OM IXON TE VERMOORDEN IWafiCT Commentaar JAMIN Drie Jemenieten gepakt Tip van scherpschutter Havens leepboten liggen stil F amiliedrama drie doden Het Kwartet IET WEER VIJFHONDERD MAN STAKEN Johnson polst Nixon iver Vietnam-impasse O* hollands glorie Ex-medewerker van ds. King neergeschoten ZCS glanzende onderzettertjes (met fijn Indisch motiet) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! VEMBI Nieuwe Leidse Comramt Maandag 11 noyambar 196E 49ala |aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen F. Diemer laeteur: Dr. L Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatich ie ghebleven mijn hert in teghanspoetl" antoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Richard Nixon N i* met een nieuw idee als n J nieuwe schoenen: men ft er in het begin meer dan gemak van. DE BOISSON LUTI '(iet aar ITHERSE BEZINNING OP THEMA REVOLUTIE pagina «2 (ympathietoerisme naar Tsjechoslowakije pagina 9 TAAK en PLAATS VAN 1UNST IN DISCUSSIE Éeven het boegbeeld zijn van tenschip? 't Is alleen maar i foto." BILT Het afgelopen treinde trok een lagedruk- Ufed over Polen naar de Oost- [Ook boven de Middellandse 'bleef de druk laag, terwijl de Atlantische Oceaan de iie-activiteit groot was. omgeving bevond zich itegen in een gebied met ge- drukverschillen en dienten- te weinig wind, waarbij de ken fagtemperaturen omstreeks 1en werden. In de afgelopen vormde zich in het midden irden van het land op uit- >ide schaal mist. itussen breidt een rug van zich van het Iberisch iüpreiland uit over Frankrijk en sland naar Scandinavië, maar I verwijdert zich daarbij ge- Blijk oostwaarts. Een depressie .VJlvesten van de Britse eilanden ^5 hierdoor langzamerhand ia jt invloed op onze omgeving :lavi»enen. fins! BILT Overwegend droog Po met veel bewolking en plaat- lefodnist. Zwakke tot matige wind indsjn zuid en oost. Weinig ver an - g in temperatuur. oruitzichten voor woensdag: minder dan 30 procent. n. temp.: van 0 tot 5 graden er normaal. ax. temp.: van 0 tot 4 graden er normaal. ans op een geheel droog et- II: 70 procent. M flns op een droge periode van £tens 12 uur: 90 procent. j J november Zon op 7.5S. onder Maan op 22.37. onder 14.14; 13 iber laatste kwartier. NEW YORK Een samenzwering om de pas tot president ge kozen Richard Nixon te vermoorden is zaterdagavond verijdeld door de arrestatie in New York van de 43-jarige Ahmed Rageh Na- mer en zijn zoons Hoessein (22) en Abdo Rahmed (18), alle drie uit Jemen afkomstig. Egyptische bladen beweerden vandaag al dat de hele samen zwering een verzinsel is om Nixon tegen de Arabieren in het harnas te jagen: in feite is over de politiek van Nixon nog niets bekend omdat hjj zijn ambt nog niet heeft aanvaard. Twee van zijn neven, de 21- jarige zeeman Ali Zandani en de 30-jarige Abdo Zandani wer den eveneens voor een verhoor aangehouden, maar later wegens gebrek aan bewijs weer vrij gelaten. De politie heeft tot dusver niets meegedeeld over de omvang van het komplot of over het preciese doel van de samenzweerders. Wel heeft de districtsprocureur Eli ot Golden Richard Nixon genoemd als het aangewezen slachtoffer. Nixon zelf heeft nog geen commen taar gegeven, maar zijn perschef Herb Klein, heeft bij de politie om inlichtingen over het komplot ge vraagd. Het motief van de beraamde aanslag is waarschijnlijk de uitlating van Nixon tijdens zijn verkie zingscampagne dat het de plicht van de VS is de militaire superioriteit van Israël in het Nabije Oosten te handhaven. In de woning van Namer, in de Newyorkse wijk Brooklyn, vond de geheime dienst een hoeveelheid wa pens en ook in het Arabisch gestelde politieke pamfletten. Anonieme tip De ontdekking van het komplot Is mogelijk geworden door een anonie me tip naar de politie in Brooklyn. Zaterdagavond Iaat werd zij gealar meerd door een telefoontje van een onbekende, die genoeg bijzonderhe den over een komplot wist om er onmiddellijk op te reageren. De plaats van het telefoongesprek kon spoedig worden vastgesteld een café, Pappas Bar. dat voorname lijk door blanken werd bezocht. Daar trof de politie de tipgever nog aan. De man was scherpschutter en ver telde dat hem door drie personen, die kennelijk uit het Nabije Oosten kwa men, een grote som geld was aange boden voor he! beschikbaar stellen van zijn kwaliteiten. De drie mannen hadden hem verzekerd dat het een ..groot karwei" betrof en dat zij wel meer scherpschutters konden gebrui ken. Kort na het bekend worden van de verkiezingsoverwinning van Nixon had het drietal de scherpschutter volgens zijn zeggen meegenomen naar een wonine aan de Hindsdale Avenue in Brooklyn waar hem twee automatische wapens en een met te lescoop uitgerust M-l geweer waren getoond. Inval Terwijl het verhoor van de tipge ver op het politiebureau werd voort gezet begaven enige leden van de in middels gewaarschuwde geheime dienst zich naar het opgegeven adres met arrestatiebevelen op zak. Bij de inval troffen de mannen in de wo ning de 22-jarige -Abdo Namer en zijn vader aan. De 18-jarige Hoessein wist via een venster te ontsnappen, maar later op de avond werd hij gegrepen. Daarna volgde de arrestatie van de neven voor een verhoor. De tipgever, een 36-jarige man met een Arabische naam, is in beschermende hechtenis genomen. Ahmed Rageh Namer, een tot Amerikaan genaturaliseerde Jeme- niet, is afkomstig uit Rada, een dorp van 3500 inwoners in Zuid-Jemen. Een politiefunctionaris noemde hem een norse man, Ook zijn zoon Abdo is Amerikaans staatsburger, maar Hoessein heeft een Jemenitiesch paspoort. De vader woont al dertien jaar in de VS. Een vergelijking met de moord op Robert Kennedy dringt zich op. Voor de aanslag die hem noodlottig werd had de Amerikaanse senator in di verse redevoeringen steun aan Israël bepleit. Hij viel onder de kogels van een Jordaanse immigrant, Sirhan Sir- han. De drie Jemenieten zijn achter slot en grendel gezet op grond van drie beschuldigingen: samenzwering met het doel een moord te plegen, aanzet ten tot het plegen van een misdrijf en onwettig wapenbezit. De borgsom voor ieder van hen bedraagt 100.000 dollar. Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 BRITSE VLAG IN RHODESIË VOORGOED NEER SALISBURY Onder de goed keurende blikken van Rhodesië:s premier Ian Smith heeft een neger soldaat zondagmorgen de Union Jack neergehaald. Ter gelegenheid van de derde „onafhankelijkheidsdag" werd overal in het land de Britse vlag ver vangen door de eigen groen-witte kleuren. De Britse minister Thomson, die al enkele dagen in Salisbury bespre kingen met Smith voert, verliet het land enkele dagen, om geen getuige behoeven te zijn van het neerhalen van de vlag. PARIJS Alle Nigerlanen moeten Gabon verlaten op last van de regering van dat land. Er gingen geruchten, dat Nigerianen met Biafraanse papieren onrust in Gabon kwamen zaaien. Vanochtend om. halfzes verza melden vele stakers zich op de Willemskade, waar tal van sleep- vaartbedrijven hun kantoren heb ben. Men zei collega's die nog niet Het drietal dat de New Yorkse politie heeft aangehouden wegev-. een samenzwering die tot doel had de pas tot president van de VS gekozen Nixon te vermoorden: Ahmed Rageh Namer (46) en zijn zoons Addo en Hassan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vloot van ongeveer 70 havensleepboten ligt ..fey CLEWISTON Twee doden en zeventien gewonden vielen zaterdag avond tijdens een tornado die over het zuiden van Florida raasde. De grootste ravage werd aangericht in een woonwagenkamp van Mexicanen te Marguerita, circa 40 km van Cle- wiston. In een van de wagens die werden weggeblazen vonden een moeder en haar kind de dood. Hon derd kampbewoners zijn dakloos. In Antana bij Palm Beach werden 25 toeristen vliegtuigjes op een parti culier vliegveld deels zwaar bescha digd. lSHINGTON President >on heeft vandaag langdu- iet zijn opvolger, Richard h, gesproken over de im- waarin het diplomatieke eg over Vietnam zich op genblik bevindt. wilde van Nixon weten hoe se impasse denkt te doorbreken, veroorzaakt door de boycot aigon van de vredesbesprekin- Parijs. oren had Nixon meegedeeld dat ■h voor zijn installatie als pre- op 20 januari niet offi- net de Vietnamese kwestie wil- rioeien tenzij president Johnson ordeel zou zijn dat zijn inmen- de zaak van de vrede zou be ren. Brnemers in Washington ver wachten dat de impasse inderdaad op korte termijn zal worden doorbroken met het zenden van een Zuidvietna- mese delegatie naar de Franse hoofd stad. Walt Rostow, de adviseur van buitenlandse zaken van het Witte Huis is wat dat betreft vrij optimis tisch. Saigon is overigens nog even vast houdend als enkele dagen geleden. Ambassadeur Pham Dang Lam, het hoofd van de Zuidvietnamese waarne mersdelegatie, zei gisteren bij zijn te rugkeer in Parijs, dat president Thieu blijft bij zijn standpunt dat de vredes onderhandelingen alleen moeten wor den gevoerd door Noord- en Zuid- Vietnam. Lam zei dat zijn regering bereid is een delegatie te sturen als haar eisen worden ingewilligd. Lam reisde twee weken geleden naar Sai gon voor overleg met zijn regering. Het huis aan de Nachtegaal straat in Geleen waar zich zater dagavond een drama afspeelde. Aangenomen wordt dat de 58- jarige P. B. zijn zoon en diens echtgenote heeft doodgeschoten, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. GELEEN In Geleen heeft zich zaterdagavond rond half zeven een familiedrama afge speeld dat aan drie mensen het leven heeft gekost. Wat er precies is voorgevallen is niet bekend daar er behalve twee kleuters geen directe getuigen z\jn. De theorie van de politie is dat het de 58-jarige P.B. is geweest die tij dens een bezoek aan zijn zoon, deze en diens echtgenote met een pistool heeft neergeschoten en daarna met hetzelfde wapen zichzelf van het le ven heeft beroofd. Het motief van deze tragische daad zou moeten worden gezocht in de gespannen verhouding die tussen vader en zoon was ontstaan. De vader had vier jaar geleden het aannemers bedrijf aan zyn enige zoon overge daan onder voorwaarde dat deze I verder voor het grote gezin van va der B. (met vijf dochters) zou zorgen. I Maar in korte tijd was het kernge- zonde bedrijf ten gronde gegaan Het lag de laatste maanden zelfs ge heel stil. De jonge aannemer had grote schulden, ook aan de fiscus. Enkele weken geleden werd de inboedel in I beslag genomen Deze zou vandaag I worden geveild. Zaterdag zou de vader een laatste poging hebben gedaan het bedrijf, waarin hij. zelf f 20.000 gestoken had. te redden. Schoten Een goede kennis van B. sr., een Belg die toevallig met zijn gezin bij deze op bezoek was, had hem met zijn auto naar de enkele honderden meters verder afgelegen woning van zijn zoon gereden, doch was buiten in zijn wagen blijven wachten. Plotseling hoorde hij schoten, snel de de woning binnen en vond daar de drie slachtoffers zwaar gewond op de grond liggen: P.B., Hans-Peter B. (33) en diens vrouw, de 30-jarige Hannie B.-D De Belg ontfermde zich over de beide kinderen van het echtpaar 2 en 4 jaar en sloeg alarm. De ge wonden werden naar het ziekenhuis in Heerlen overgebracht, waar zij kort na aankomst overleden. Europa op de hoogte waren, dat er vandaag niet zou worden gewerkt. Een van de leiders was op een afdakje geklommen om de stakers beter te kunnen toespreken. sinds vanochtend halfzes stil. Gisteren werd besloten vandaag te staken omdat de per 1 april jl. geëindigde cao nog steeds niet is verlengd. Een groot deel van de activi teit in de haven ligt door de sta king stil. Alleen zeeschepen die van of naar een werf komen of gaan, krijgen assistentie (van slepen van de werf); kustvaar ders en kleinere vrachtschepen kunnen zonder hulp van haven sleepboten varen. Bij de staking is ongeveer 500 man personeel betrokken. Enige tientallen grotere schepen lagen vandaag buiten de Nieuwe Waterweg ten anker omdat zjj beslist assistentie nodig hebben voor het binnenkomen en afmeren. Vele schepen bleven vandaag ook voor de kade liggen, omdat het on mogelijk was zonder sleepbootuhlp naar zee te vertrekken. Enige schepen op weg naar Rotter dam kregen gisteren van hun rede rijen of agenten opdracht te proberen vanochtend vóór halfzes de Maasstad te bereiken. De staking werd zondagmorgen uitgeroepen in een waarschuwings vergadering, uitgeschreven door de Onafhankelijke Bedrijfsorganisatie Verkeer, die door de Stichting van de arbeid niet als gelijkwaardig ge sprekspartner wordt geaccepteerd en dus geen directe invloed kan uitoefe nen op de in het overleg tussen werk gevers- en werknemersorganisaties te nemen beslissingen. Het bestuur van de OBV had haar leden en ook vele leden van de wél erkende Nederlandse bond van ver voerpersoneel, (NW) opgeroepen tot deze waarschuwingsvergadering, omdat het een eind wilde maken aan de acht maanden slepende onderhan delingen over een nieuwe cao. 9 Voor vervolg xie pagina 9 HET Europee» parlementalf congres, dat vrijdag en zater- dag in Den Haag gehouden werd. Ia Europa vergeleken met een oude man die aan het xlekbed gekluisterd is. De meeste trouwens van de vele voor treffelijke toespraken die gehouden itfn kenmerkten xlch door een som bere ondertoon van pessimisme. Het Is helaas weer, dat de politieke eenwording van de oude wereld en dan nog maar van de helft ervan ver verwijderd ligt van het ideaal, dat twintig Jaar geleden, eveneens in Den Haag, Sir Winston Churchill voor ogen stond. Het enge nationalis me van president De Gaulle, diens dogma van het Europa der Vader landen, gooit steeds opnieuw roet ln het eten. Hoewel men waardering kan hebben voor de wijze waarop de Internatio nale Europese Beweging zoveel pro minenten in de Ridderzaal bijeen wist te brengen, moet men zich af vragen, of het congresdoel wel ls be reikt, het geven van nieuwe Impulsen namelijk aan de Europese gedachte. Men is slechts aan het registreren van bestaande toestanden toegekomen toestanden, die algemeen bekend zijn, en waar al sinds jaren aan gedokterd wordt. Moet men nu werkelijk de kant uit van een tweede Europa zonder Frankrijk en met Engeland omdat voor de fundamenten van het eer ste Europa een waarschijnlijk tijde lijke bouwstop geldt? De doordravers, die genoeg hebben van het dwarse Frankrijk, schijnen hier geen problemen meer mee te hebben. Vele anderen echter wèl, met name de Duitsers. Bon en Parijs on derhouden hechte vriendschapsban den, welke zelfs ln een soort entente gegoten zijn. De politieke realiteit is dat de rege- ring-Kiesinger op dit moment uit maakt of de vorming van nieuwe gemeenschappelijke instellingen met een supra-nationaal karakter schrlk- beeld van Frankrijk en ook van En geland!) doorgang vindt of niet. Voorts mag niet over 't hoofd wor den gezien, dat de economische sa menwerking in Europa nog lang niet ls voltooid, en dat deze In de komen de jaren alle beschikbare energie voor zich zal opeisen. Waarom uit puur onbehagen zaken forceren, die zichzelf nog kunnen op lossen? Als 't waar ls dat niet Frank rijk, maar president De Gaulle het grote struikelblok vormt, kan uit de vaststelling dat geen bewind blijvend is hoop en troost worden geput. Omdat het onmogelijk la tegelijkertijd aan twee concepties van een verenigd Europa te werken zonder één ervan te schaden, kan het middel wel eens erger zijn dan de kwaal. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk CHICAGO Dominee Charles Bil- lups, een vooraanstaande figuur ln de Amerikaanse beweging voor gelijke burgerrechten en voormalig mede werker van ds. Martin Luther King, is de afgelopen week door een onbe kende doodgeschoten. Volgens een woordvoerder van de politie in Chicago is het lijk van de 41-jarige Billups woensdag jl. gevon den in een geparkeerde auto in Chi cago. Zijn horloge en portefeuille zijn ontvreemd. Daarom vermoedt de po litie. dat roof het motief van het misdrijf is. 1 Ik geef op als >0 nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlvitelt ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1