MF.FR PARKFFRZONDA ARS Blad 'lik vooruit op luurder voorjaar DAALDEROP 49e ewPoging tot zware mishandeling: iabinet premier verhuist in 69 "egkaar Binnenhof KLM BOEKTE IN ZOMERHALFJAAR HOGERE WINST Dit jaar bijna vijf miljoen gulden aan boetes? Lifters beroofd: twee jaar geëist Vrouw die Kiesinger sloeg meteen berecht Coffeemaker Adriaan vond het militaire leven een hel MAN IN VENLO ZWAAR MISHANDELD Wraakneming loopt dodelijk af Spit, Spierpijn 9 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 «Van onze moderedactrice) "dSTERDAM Terwijl de [ïte vlagen natte sneeuw over 'vlaktes van Amsterdam West ien heerst daar in het Neder- |ds Confectiecentrum een jortsachtige drukte. ie voorjaarscollecties 1969 der con- ie worden nu aan de detaillisten >nd. Wij bekeken het moois van i, dat ook de Lassiecollectie t. Plaza op couture niveau met idgemaakte knoopsgaten, paarden- ')r binnenwerk en een met de hand lenaaide voering van de mantels; isie zonder deze extra zorg, maar h altijd confectie van hoog gehal- ppvallend veel helder rood, dik- lj\i de combinatie blauw-wit, ver- Tr gebroken wit en zachte grote rui- o.a. in grijs-wit en zandtinten, fe speciaal voor Plaza geweven wor- en vooral door Frankrijk reeds f zijn afgenomen, r is een goede kans, dat wie in een chique combinatie van japon met geruite mantel {opt met een Amsterdams produkt pakomt! mantels hebben veelal naadgar ingen met stiksels, die soms het ouet versmallen, soms in ovalen [ebracht zijn. jje taille is duidelijk aangegeven, pKldan niet met een geïncrusteerde -Muur. De afwerking met brede zen blijft en voque, terwijl de tu- in zevenachtste mantels ge- Cnllbdhaafd is. mannequins waren tamelijk .es O in ui jaar cel geëist mió (IAARLEM De officier van (title bij de Haarlemse rechtbank ie gisteren een gevangenisstraf (1 een jaar met aftrek tegen de jk 1-jarige monteur G. J. van D. we- |%lis bedreiging van twee IJmuidena- I poging tot zware mishandeling wederspannigheid tegenover de )p 20 juli dreigde Van D. een man zijn auto op een parkeerterrein geplaatst en later een vrouw die de omgeving wandelde met een s. Als reden gaf hij op dat hij 'ht met Duitsers te doen te heb- t, hetgeen niet het geval was. brdat een deel van zijn familie in oorlog was omgekomen had de m een wrok tegen Duitsers. Bij i arrestatie had de monteur zich ti verzet. EN HAAG De plannen voor iplaatsing van het kabinet van de F gister-president naar het gebouw ,fc■, het ministerie van verkeer en le js erstaat op het Binnenhof nemen ie vormen aan. Bij deze „doorstro- lig" verhuist Verkeer en waterstaat Ir het huidige KLM-gebouw aan 1.30 'Plesmanweg. De KLM gaat naar Hubdstelveen. 5e verplaatsing van deze diensten n.wog in behandeling bij de Rijksge- •63-9#Wendienst. In de loop van het vol- __^d jaar zal de verhuizing haar be- 6 krijgen. Het KLM-gebouw komt itreeks januari leeg. De Rijksge- wendienst zal het dan aankopen voor het ministerie van verkeer Waterstaat geschikt maken, 'aarschijnlijk zal ook het complex de Eerste Kamer na het vertrek Verkeer en waterstaat uitgebreid fcden. kort gerokt, maar de detaillisten ver- Zoekén nog al eens de rok een paar ceptjmeter langer te maken. Bijzonder aardige en elegante re genmantels in Tergal met flinke zak ken. De gewone mantels hebben een bescheiden zakje in de zijnaad. Het zag er allemaal heel bemoedi gend uit, maar bij het noemen van de prijzen bleek, dat we toch wel een stijging kunnen verwachten. De B.T.W. wierp zijn schaduwen reeds vooruit en de detaillist moet nu zeker tachtig procent op de fabrieksprijs leggen om uit te komen, aldus de directie van Plaza. DEN HAAG De winst van de KLM is in het zomer-halfjaar 1968 met acht miljoen gulden of 12 procent gestegen tot 74,4 miljoen gulden. Over het derde kwartaal bedroeg de winst 55,2 mil joen gulden. Besloten is, vooruitlopend op het te verwachten dividend over het volledi ge boekjaar, eenzelfde interim dividend uit te keren als vorig jaar, namelijk drie gulden per gewoon aandeel van 100 gulden. Boze hakkers bieden minister petitie aan DEN HAAG Vertegenwoordigers van Zeeuwse en Brabantse bakkers, die woensdag in Goes ageerden tegen de broodprijsstunts van supermark ten, hebben op het ministerie van economische zaken en petitie aange boden, waarin hun wensen kenbaar worden gemaakt. Deze aktie heeft bij de voorzitter van de Bakkerijstichting, de heer C. Koppers, een felle reactie uitgelokt. De heer Koppert kwalificeerde de heer Bleeker uit Etten-Leur, één van de leiders van de boze bakkers, als iemand die boekhouder is geweest in een bakkersbedrijf en zich nu be drijfseconomisch adviseur noemt. Overigens ligt de stichting van de Koppert ook overhoop met de mi nister over de minimumbroodprijs. De prijs die de minister voorstelt, vindt de stichting veel te laag. Buitenlanders ook op de bon UTRECHT De Nederlandse automobilist blijkt zich in de „parkeerarme" steden weinig om zijn parkeerfouten te bekomme ren; als men ten minste afgaat op het aantal „bonnen" dat de politie het eerste halfjaar van 1968 heeft uitgereikt: bijna 200.000, tegen 165.000 de eerste zes maanden van 1967. Verdween er ln 1966 no gmaar ruim 1,5 miljoen gulden ln de schat kist als gevolg van parkeeriondeti, vorig jaar was dit bedrag al opgelo pen tot 3.8 miljoen gulden. Het ziet er naar uit dat 1968 een rekordjaar wordt: de eerste zes maanden werd al 2,2 miljoen gulden „afgedragen". Hoewel de automobilist na juli 1966 even moest wennen aan de hogere tarieven voor verkeersovertredingen (van 7.50 naar 10) heeft deze ver hoging toch weinig invloed gehad op het gedrag van de ruimte zoekende automobilist. VLOTTE BETALERS En als men de politie moet geloven, zal het aantal overtredingen de ko mende jaren nog sterker toenemen. Het gebrek aan voldoende parkeerge- legenheden in de grote steden is daar de oorzaak van, maar ook de neiging van de bestuurder zo dicht mogelijk bij de plaats van bestemming te par keren. Overigens zou de opbrengst van de parkeerzonden heel wat lager zijn, als men vlot betaalde. Maar slechts 70 procent van de overtreders vol doen meteen. De overige 30 procent krijgt een proces-verbaal, wat hen op vijf gulden extra komt te staan. Amsterdam is nog altijd de enige stad waar jaarlijks zo'n anderhalf miljoen gulden aan parkeergeld wordt „geparkeerd". Het eerste half jaar van 1968 boekte de hoofdstad een rekordopbrengst aan boetes: ruim een miljoen gulden, de proces sen-verbaal niet meegerekend. Utrecht is de tweede stad in Ne derland, waar de politie en de par keerwachters vrijwel doorlopend hun notitieboekje moeten grijpen. BUITENLANDERS Ook Den Haag en Rotterdam zijn steden met een respectabel aantal zondaars. Het aantal overtredingen in de toeristische centra neemt Jook snel toe. Vooral ln de badplaatsen en HAARLEM De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste gisteren tegen de 22-jarige Duitser J. H. S., de 29-jarige Italiaan E. C. en de 18-jarige Duitser H. M. K, allen woonachtig in Hannover, wegens beroving en bedreiging van een lifter in Haarlemmermeer een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van voorarrest. Uit een onderzoek is gebleken dat de twee Duitsers en de Italiaan deze zomer in een gestolen auto door ons land reden en minstens vijf lifters hebben beroofd en wel in Zevenber gen, 's Heer Arendskerke, Abcoude en Zandvoort. In juni boden zij in Aalsmeer een bedrijfsleider uit Haarlem een lift aan en kort daarop dreigden twee van hen hem met een mes. Zij beroofden de Haarlemmer van zijn horloge, een zegelring enz. waarna de man uit de wagen werd gezet. De auto reed in de richting Rotter dam. De politie van Haarlemmermeer werd gewaarschuwd, die andere korpsen alarmeerde en in Rotterdam werd het drietal ingerekend. LONDEN Bij een tussentijdse ver kiezing in New Forestin in Hampshire hebben de conservatieven hun zetel be houden. Het stemmental van de con servatieven stee^g licht. Het aantal stem men van de socialisten daalde met meer dan de helft. De liberalen boekten winst. WEST-BERLIJN Negen uur nadat zij bondskanselier Kiesinger op het linkeroog had geslagen is de 29-jarige Duitse met Franse natio naliteit Beate Klarsfeld tijdens een kort geding door de rechtbank in West-Berlljn veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. Haar werd openlijke belediging van de bondskanselier gepaard gaande met het toebren gen van lichamelijk letsel ten laste gelegd. Zij is ook veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Een voorwaardelijke veroor deling is bij een straf maat als hier niet moge lijk. Beate betoogde voor de rechtbank dat zij Kiesin ger geen pijn had willen doen maar dat zij een openbaar proces had uit gelokt om het nazi-verle den van de bondskanse lier in het openbaar te brengen en om haar ver achting voor alle nazi's te tonen. Privé-oorlog Reeds geruipie tijd bestaat tussen de 29-jari- ge Beate, die in Parijs woont en Kiesinger een „privé-oorlog". Enige maanden geleden had zy de bondskanselier in het parlement in Bonn tot Nazi- en misdadiger ge brandmerkt De officier van justitie had voor de verdachte een jaar gevangenisstraf geëist. Haar verdediger is voornemens, tegen hel vonnis van de rechtbank in beroep te gaan. Beate, die met de Franse journalist Serge Klarsfeld is getrouwd, zei tijdens het geding, dat zij bij de Franse stadscommandant in West-Berlijn zal pro testeren. „Het standrecht in de nazi-tijd kan niet anders geweest zijn, zei ze. Op grond van het ge ding was zij tot de over tuiging gekomen, dat de rechtbank „nazi's" de hand boven het hoofd houdt". Donkere bril Beate Klarsfeld gaf Kiesinger de klap in de hal van de congreszaal ten aanschouwe van vele afgevaardigden, die de slotzitting van de jaar lijkse conventie van de CDU bijwoonden. Na het incident liet Kiesinger zich door een arts behan delen. Hij keerde naar de congreszaal terug met een donkere bril op. Kiesinger zei nog tot de afgevaardigden, dat hoewel het waar was, dat mevrouw Klarsfeld verbonden was aan het Franse blad Combat (Strijd), hij er zeker van was, dat het incident niets te maken had met dit blad. Maastricht worden steeds meer bui tenlanders, vooral Duitsers „gegre pen". De eerste zes maanden van dit jaar is het aantal onherroepelijke veroor delingen wegens verkeersmisdrijven toegenomen tot bijna 6500. Het aantal veroordelingen wegens rijden onder Invloed steeg licht (50). Ook reden het eerste halfjaar meer mensen door, na een aanrijding veroorzaakt te hebben (1738). Deze automatische coffee ma ker is 'n uitkomst tijdens drukke morgenuren. Tydens Coronation Street Peyton Place en alle momenten dat u niet in de keu ken wilt staan opschenken. U doet alleen nog koffie in *t filterbakje, water in de coffee- maker en de stekker in 't stop- kontakt. Intussen kunt u weer alles doen wat u voorheen niet kon doen: bij uw visite in de huiskamer blijven; uw favoriete TV-programma van a tot z volgen; huishoudelijke bezig heden verrichten. - Ineens gaat het rode lampje branden. De koffie is klaar. De coffeemaker schakelt automatisch over op „warmhouden" (de koffie kan niet koken). U hebt een coffeemaker vol geurige koffie onder het dekseL Al dat gemak haalt u voor 78,50 in huis. En de koffie - of u nu 4 of 12 kopjes zet is heer lijk uit zo'n Daalderop Van onze correspondent) ARNHEM De 20-jarige soldaat Adriaan G. uit Dordrecht vond het militair zijn een hel. Een maand droeg hij het uniform nu al, maar hij had er schoon genoeg van. Hij was dan ook van plan om alle mo gelijke manieren te proberen afge keurd te worden. Op 28 augustus zag hij zijn kans schoon: het peloton moest een speedmars van drieënhalve kilo meter lopen en daar had hij hele maal geen zin in. Na een paar hon derd metér gelopen te hebben plofte hij aan de kant van de weg neer en verkondigde: „Ik doe het niet meer." Op het bevel van de sergeant dat hy moest doorlopen ging hij niet in, integendeel, hij keerde zich om en ging weer kazernewaarts. De sergeant was de kwaadste niet, hij wilde Adriaan nog wel een kans ge ven; hij mocht 's avonds de mars overlopen. „Ik weiger alle opdrach ten," was het antwoord van de sol daat. Timide stond hij gisteren voor de Arnhemse krijgsraad. „Ik weet niet waarom ik niet meer verder wilde, ik had er gewoon geen zin meer in," zei hij onverschillig. President: „Waarom weigerde u het de tweede maal dan?" Adriaan: „Ik had er nog steeds geen zin in." Toch beweerde hy dat hij wel zijn diensttijd wil uitdienen, hij deed zijn best om er nog wat van te maken, ondanks zijn bezwaren tegen de dienst. Zijn commandant bevestigde dat hy het inderdaad wel goed doet de laatste tijd. In de compagnie zitten meer kna pen die het niet aankunnen; het per centage dat afgaat lag volgens de commandant tussen de tien en vijf tien. „Het is dus niet onverklaar baar dat hij de dienst uit wilde". De auditeur-militair was van me ning dat een gevoelige straf op zijn plaats was en eiste een maand Nieuwersluis, met aftrek. De krijgsraad maakte er drie we ken met aftrek van. Onder het toeziend oog van de Koningin werden dr. J. R. H. Buinink, vice-voorzitter van de jubilerende Broederschap der Notarissen, de versierselen op gespeld die bij de onderscheiding van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw behoren. Minister Polak verrichtte deze daad. (Van onze correspondent) VENLO Naar aanleiding van een schietpartij met dodelijke af loop in Venlo, zijn gisteren drie inwoners van Venlo gearresteerd. Anti-vlekken tafellaken Er is een vlekkenwe- rend damasten tafellaken in de handel. Komt er een scheut jus, een glas wijn of een klieder spinazie op uw schone laken, geen nood. Even deppen met een papieren zakdoekje of servetje direct, voordat de vlek kans krijgt op te drogen! en het tafella ken is weer smetteloos. De vlek moet niet gewre ven worden. Het damast kreeg een vlekwerende finish die volgens de fabrikant niet als tijdelijk apprêt op het weefsel werd aangebracht, maar vele wasbeurten kan doorstaan. Hemi-import in Den Haag is het verkoop kantoor voor Nederland. Zij zeggen: uw tafellaken als fijngoed behandelen, niet opkoken, vochtig en heet strijken. Hier weet men ook alles over het schenkkannetje (ƒ3.95) dat een gesloten melkblikje opent door een stalen punt- de melk is meteen schenkklaar. Van nul tot zes jaar Mevrouw J. G. Kui- per-Wiggers, moeder van twee dochters, lerares K. en O. met akte N XX geeft cursussen aan ou ders en opvoeders. Ze schreef, op de vrouw-af een leuke serie boekjes voor jonge ouders. De nieuwste ontwikkelingen op medisch gebied en de moderne kinderpsycholo gie komen erin aan de or de. Samen vormen zij de serie „Wij en onze kinde ren". Het eerste deeltje heet De aanstaande moeder en haar baby, vervolgens De peuter van een tot twee jaar, De kleuter van twee tot vier jaar, De kleuter van vier tot zes jaar. le der deeltje (plm. 110 blz.) met inhoudsopgave, opge maakt met foto's en teke ningen, kost 4.50. Per willekeurige vier delen of per set van vier deeltjes 15.80. Bij het K. en O centrum in Rotterdam, de erkende boekhandel, of door stor ting op giro 305641 n.v. Nat. Fed. voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlich ting Den Haag. Voor scho len en cursussen is reduc tie mogelijk. Uitgave: De Cyclus, Leiden. Eén jurk, vele mogelijkheden met accessoires op een zwart basisjaponnetje. Edgar Vos ontwierp het voor de WP voor de Vrouw. Moderne WP voor de vrouw Ontharing, Onvrucht baarheid, Oogmake-up, Opaal, Open naaiwerk, het is een willekeurig rij tje uit de zopas versche nen Moderne WP voor de Vrouw, een uitgave van Elsevier. Hieruit blijkt wel dat de samenstellers erin geslaagd zijn open hartig verslag te doen over wat wezenlijk van belang is voor de denken de, handelende en oorde lende vrouw van 1968. Deze alfabetische ency clopedie wint nergens DROOGKAST Wassen is tegenwoordig niet zo'n pro bleem; hoe krijgen we het wasgoed droog? Nieuw is de droogkast die vijf kg wasgoed strijk-klaar droogt in 1 1/4 uur, kurkdroog ln twee uur. U hebt er een vloeroppervlak van 60 cm voor nodig, de hoogte van de kast is twee meter. Aansluiting in douchecel of badkamer moet gebeuren door een erkend installa teur, want het drogen gaat elektrisch mei een ingenieus warmeluchtcirculatie. De was hangt vrij op 21 dubbelgebogen zwaar geplastificeerde hangers, gelijk aan twaalf meter drooglijn. Geen slijtage dus, wèl de mogelijkheid om regenkleding en nat schoeisel te drogen, of na een rokerige visite de kleding te luchten door koude lucht te blazen. Heet Thermia, kost 748.-. import Snikkers Rotterdam. doekjes om, of het nu gaat om mode, li chaamsverzorging, eti quette, bloem- en plant- verzorging, voedingsleer en warenkennis, juri dische, medische of psy chologische problemen, handwerken of kunstnij verheid. Het is een up to date naslagwerk waarin we even kunnen nazien hoe een pruik behandeld moet worden, een recept voor kalkoen vinden of richtlij nen voor praktische ber ging in de keuken. Een boek, dat we veel vrou wen toewensen; het is overvloedig in kleur geïllustreerd, van een prettig lettertype, omvang 512 blz. kost ƒ31.50, dit wordt 39.- Bovenaan uw verlanglijst voor 5 decem ber! Geborduurde kalender De Deense Stichting Goed Handwerk heeft een kalender in kruissteekmo tieven ontworpen voor 1969. Else Thordur Hansen is de ontwerpster. Zij koos als onderwerp Vo gels, geïnspireerd door haar omgeving: ze leeft teruggetrokken op een van de vele kleine eilan den waaraan Denemarken '.o rijk is. De vogels sym boliseren de verschillende jaargetijden. Dit belooft weer uren met plezier voor vele handwerklief- hebsters. De kalender Is in ons land te bestellen voor 7.65 bij Blokkers boekhandel, Heemstede. Het zijn de negentienjarige tuinier A. B., die ervan wordt verdacht het dodelijk schot op de veertigjarige Venlose los-arbeider Jozef Theuer- zeit te hebben gelost, alsook de 31- jarige koopman Frans K. en de veer tigjarige los-werkman E. K., overi gens geen familie van Frans K. De- zo twee worden ervan verdacht de 21-jarige koopman T. B. uit Horst ernstig te hebben mishandeld. Al len zijn bekenden van de politie. De vier mannen hadden woensdag avond enkele cafés bezocht en kre gen tenslotte onenigheid omdat T. B. zich laatdunkend had uitgelaten over de familie van zijn vrouw, waarvan hij sedert enkele weken gescheiden leefde. Hij woonde thans in het huis van Jozef Theuerzeit. In het laatstbezochte café werd T. B. flink door elkaar geschud om dat hij zyn schoonfamilie in een slecht daglicht stelde. Het bleef ech ter bij wat schermutselingen. Later ging Theuerzeit samen met F. K. en E.K. naar zyn woning, waar men T. B. aantrof. Op een haast onvoorsteli bare manier werd B. in de achterka mer mishandeld. Bloedspatten zaten tegen de muur en op de grond. WRAAK A. B., een achterneef van de mis handelde, hoorde een en ander en be sloot het voor zyn achterneef op te nemen. Hij ging naar de woning van Theuerzeit, waar toen niemand meer was, haalde onder een divan een geladen karabijn vandaan en begon hiermee in het wilde weg te schie ten. Daarna ging hij naar buiten op zoek naar de mannen. Op straat kwam hy zyn achterneef tegen en de van mishandeling ver dachte mannen. De achterneef ver moedde wat A. B. van plan was en. probeerde hem het wapen afhandig te maken. Tijdens de worsteling viel een schot dat Jozef Theuerzeit in de lies trof. VLUCHT De beide achterneven verdwenen meteen van het toneel terwijl Theuer zeit hevig bloedend op straat lag. F. K. belde zelf de politie. In het zie kenhuis overleed Theuerzeit. De mishandelde T. B. is ondanks zyn verwondingen nog in Horst ge komen. De dader verstopte na de schietpartij by de overburen achter een kolenhok de karabyn en stopte het met nog zesien kogels gevulde magazijn onder het hoofdkussen in het bed van zijn moeder. De man kon spoedig en zonder moeite worden ge pakt. Het bekende vlot. Veertien dagen geleden had de politie nog een inval gedaan in de woning van Theuerzeit. die geschei den leefde van zijn gezin met vijf kinderen. Er werden toen geen wa pens gevonden. Gisteren vond men twee pistolen. Het staat volgens de politie vast dat het slachtoffer samen met F. K. en E. K. een soort gerecht hebben gevormd en T. B. na hem te hebben mishandeld, onder bedreiging van nieuw geweld en ondanks het nach- telHke uur gedwongen hebben ver giffenis te gaan vragen bij zijn schoonouders. T. B. is inderdaad bezweken voor de overmacht en is, begeleid door het drietal, aan de deur geweest van zijn schoonouder- lijk huis, waar ook zijn vrouw en kind verblijft. Zijn schoonvader wei- gesde hem echter de toegang. en reumatische pijnen wrijft U eveneens wee met

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9