Veringa erkent recht van Kamer Vrijgemaakte academici roepen op tot hereniging Avondmaal los van confirmatie Troelstra: opperste gezag aan óns Een ivoord voor vandaag BEPERKING AANTAL STUDENTEN „Vrije kerken" geen oplossing BEROEPfNfiSWERK Ontwerp voor tweedelig examen „Studenten verknoeien stuk goodwill Op cle Uitkij stopt ermee VRIJDAG 8 NOVEMBER 191 Wqrdt vervuld met de Heilige Geest, zegt Paulus in zijn brief aan de gemeente van Efeze. En hij plaatst dit woord tegenover het drinken van wijn. Zolang we aan wijn in een fles denken, kunnen we spreken over gevuld of niet gevuld. Maar als de wijn in de mens komt, gaat het niet om één keer, maar wordt het een waarschuwing tegen bedrinken, tegen voortdurend misbruik. Want drank wil een leven beheersen. Zo spreekt Paulus over de Heilige Geest. Dat is niet een soort vloeistof die eenmaal in ons komt en ons blijvend vervult, zoals drank in een fles. De Geest moet ons blijvend beheersen, zoals alcohol ook de mens blijvend wil beheersen. Het werkwoord „vervullen" dat in het Grieks gebruikt wordt, heeft hier ook die doorgaande betekenis. We zouden van deze zin een parafrase kunnen maken en zeggen: „Weest voort durend in een staat van volledig vervuld worden door de Heilige Geest." Er moet overgave zijn aan de Geest, steeds en steeds weer. Wij moeten onder zijn invloed staan en die in vloed moet zich dagelijks doen voélen. Wij lezen vandaag: Johannes 1. (Van onze ondervvijsredacteur) DEN HAAG Buiten de Kamer om mag niet een verge lijkend selectief propaedeutisch examen worden ingevoerd, waarbij het aantal geslaagden wordt bepaald door het aantal beschikbare plaatsen. Minister Veringa legde hierover een ver klaring af in de openbare ver gadering van de Onderwijs commissie der Tweede Kamer die zich gisteren met het pro bleem van een al dan niet ver kapte numerus fixus bezig hield. Er Is geen toestemming van de Ka mer nodig als men de studenten wel op de normale wijze laat slagen, maar geslaagden die niet meteen tot het tweede jaar kunnen worden toe gelaten, op een wachtlijst zet, aldus de tweede helft van Veringa's ver klaring. De moeilijkheden in de medische faculteiten en straks misschien ook in andere faculteiten vormden de hoofdmoot van het debat over de (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Achttien aca demici uit de Gereformeerde kerken (vrijgemaakt) hebben in het blad „Woord en Wereld" een „appel tot kerkelijke verzoening" gepubliceerd. De vrijgemaakt gereformeerde ker ken, zo schrijven zii, bevinden zich momenteel in een proces van ont binding. In tal van plaatselijke ge meenten rijn of dreigen er scheurin gen; andere gemeenten zijn In hun geheel buiten het kerkverband ko men te staan. Individueel, en in klei nere of grotere verbanden komen ve len opnieuw in een situatie, waarin een beslissing zal moeten genomen worden over de klemmende vraag, hoe en met wie in de nabije toekomst de kerkelijke gemeenschap gezocht sal moeten worden. Er is een tendens tot vorming van „vrije kerken", die straks onderling contact zouden kunnen opnemen, waardoor het ontstaan van een nieu we kerkengroep niet denkbeeldig is. De vraag is hier echter of deze weg begaan mag worden in een situatie dia geheel anders is dan indertijd bij de Vrijmaking, zo schrijven deze achttien. Zij zijn er van overtuigd, dat de vorming van een nieuw kerkver band in de huidige situatie niet meer te verantwoorden is. Voorts menen zij, dat voor een waarachtig herstel van de eensgezindheid binnen de vrij gemaakte kerken géén beding of pa cificatieformule, maar een radicale ommekeer nodig is, waarbij dan de zelfstandigheid van deze kerken al evenmin a priori buiten geding zou kunnen of mogen blijven. Wij moeten ons immers niet ont veinzen, zo vervolgden zij, dat het ontbindingsproces reeds lang aan de gang is. We behoeven slechts te wij zen op de reeds jaren bestaande breu ken, op de onmacht van diverse ge nerale synodes om verzoeningen tot Rtand te brengen, en op het grote aantal predikanten en kerkleden dat de vrijgemaakte kerken heeft verla ten. Niet de Open Brief is de aanlei ding tot de huidige conflictsituatie, maar het ontbreken van de bereid heid om tot verzoening en herstel van de eenheid met de synodaal gerefor meerde kerken te komen, hetgeen of ficieel gestalte kreeg in de herhaal de weigeringen van onze synodes om tot samenspreking met de synodaal gereformeerde kerken te komen. Hieruit spreekt een algemene geest van wantrouwen en onverzoenlijk- NED. HERV. KERK Beroepen te De Krim: B. J. Rlemer- jma te Parrega, cj.; te Oostvoorne (toez.): G. v. d. Ree te Alsem, c a., die bedankte voor Drogeham. Aangenomen naar Heusden (N_B.) toez.: G. Hamoen te Meteren-Est; naar Haaften (toe.): P. P. J. Monster te Bar- neveld. Bedankt voor Ouddorp: B. J. Zaal te IJsselmuiden. Emeritaat verleend aan ds. M. C. W. Wegeling te Brussel-Laken (Silo- gemeente). GEREF. KERKEN Beroepen te Genemuiden: G. Mete ring te Herwijnen. Aangenomen naar Parijs a s. vac. H. I. Winter): K. Welbedacht, stud. pred. te Delft. Bedankt voor Badhoevedorp: R. J. v. d. Veen. stud. pred. te Delft. GEREF. KERKEN (vrijgrm.) Beroepen te Almkerk-Werkendam en te Breda: D. Berghuis te Leens. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Leerdam: Chr. v. d. Poel te Yerseke. BAZEL Dr. J. Veenhof heeft een leeropdracht in de dogmatiek voor een jaar gekregen aan de universi teit van Bazel. Dit houdt verband met het feit, dat de opvolger van prof. dr. H. van Oyen. die met emeritaat gaat, prof. dr. Jan Lochman uit Praag, pas over een Jaar zijn werk in Bazel kan be ginnen. Dr. Veenhof, een zoon van prof. C Veenhof te Kampen, is docent aan H Chrischona-college bij Bazel. heid jegens de synodaal gereformeer den, welke geest wij met een christe lijke levenshouding radicaal in strijd achten. Hiermee staat volgens de achttien in onmiddellijk verband het elkaar onderling niet aanvaarden van de leden der vrijgemaakte kerken als volwaardige broeders en zusters. Waar de geestelijke gemeenschap met Christusbelijders buiten eigen kring niet meer wordt beleefd en gevoeld, daar kan ook de onderlinge gemeen schapsbeleving niet meer tot bloei komen. Dit klemt temeer, omdat de inzet van de vrijmaking juist was ruimte voor verschil van inzicht binnen het raam van het gereformeerd belijden. Deze oecumenische inzet van de vrij making is thans in feite verloochend en het bestaansrecht van de vrijge maakte kerken op het spel gezet. Im mers de kerkelijke gescheidenheid was alleen gerechtvaardigd, zolang zij betekende een appel op de sy nodaal gereformeerde kerken om de evangelische ruimte te herstellen. En zolang de samenbindende kracht is gezocht in het zich eenparig opstel len tegenover de kerken die ons uit stootten. heeft de onderlinge ver deeldheid voortgewoekerd. IRONIE Het is de ironie van de geschiede nis, dat nu de gevraagde ruimte (om welke motieven ook) er weer is in de synodaal gereformeerde kerken, en ons onder schuldbelijdenis gevraagd wordt de broederhand te aanvaarden, het nü de vrijgemaakte kerken zijn die zelfs niet van een gesprek willen weten, en trachten hun apart voortbe staan te rechtvaardigen. Elke poging om het voortbestaan van het vrijgemaakte kerkverband te verzekeren, zal volgens de achttien schipbreuk lijden in de golven van broedertwist, zolang de oprechte in nerlijke bereidheid niet aanwezig is om de katholieke ruimte van de kerk te zoeken. Eveneens zullen pogingen om uitge stoten groepen als „vrije kerken" te doen voortbestaan, het gevaar in zich bergen dat men voorbij ziet aan het feit, dat wij pas „met al de heiligen" in staat zijn de liefde van Christus te kennen en dat men verzandt in een onvruchtbaar isolement, omdat het vrij zijn zo licht weer gezocht wordt in een groepsbeleving van gelijkge stemde gevoelens en gedachten. Ook ïykt ons de verwachting over spannen, dat een initiatief van juist deze groepen tot een doorbraak naar nieuwe vormen van kerkelijk samen leven positief en met vertrouwen ont vangen zal worden. BEZWAREN De achttien gaan dan in op allerlei bezwaren tegen de synodaal gerefor meerde kerken. Ze zijn niet van alle grond ontbloot, maar de achttien me nen wel, dat de voorlichting in de vrijgemaakte pers dikwijls tenden tieus is, omdat daarin een objectieve weergave van de feitelijke toestand vaak verhinderd wordt door de onbe wuste zucht tot zelfrechtvaardiging. De tegenstellingen worden overdre ven enerzijds door een te zwart af schilderen van de nieuwe ontwikke lingen in de synodaal gereformeerde kerken, en anderzijds door een over trokken conservatisme juist op deze punten in de vrijgemaakte kerken. Doorslaggevend is echter de vraag, of de synodaal gereformeerde kerken vandaag bestempeld mogen en moeten worden met het oordeel „valse kerk" „Wij geloven dat deze vraag met een beslist neen beantwoord moet wor den. En daarmede is gegeven, dat de Here ons niet hereniging verbiedt" De gemeenten, die juist mede van wege hun verlangen naar herstel van de kerkelijke eenheid, buiten het vrij gemaakte kerkverband zijn komen te staan, zijn de eerstaangewezenen om, zo mogelijk gezamenlijk, met dp syno daal gereformeerde kerken het over leg te openen, om naar wegen te zoe ken die kunnen leiden tot een kerke lijke verzoening. Zij zullen daarbij hun andere vrij gemaakte broeders niet mogen ver geten en eveneens de Christelijke Ge reformeerde Kerken de gelegenheid niet mogen onthouden aan dit over leg deel te nemen. Het lijkt hen verantwoord, dat er gezocht wordt naar een wijze van sa mengaan, waarbij een zekerë mate van vrijheid wordt behouden ten aan zien van de vorm, waarin dit samen gaan wordt verwezenlijkt. Het stuk Is ondertekend door drs. H. Al- bracht. Utrecht: prof. dr. W. K. van Dijk, Haren: prof.' dr. J. R. van de Fliert. Am sterdam: drs. B. Goudzwaard, Schoonhoven; lr. H. van Harten, Dronten; prof. dr. J. van der Hoeven. Uithoorn: ir. C. van der Kerk, Maasland; mr. I. Koffeman, Zeist: Ph. S. van der Kooy, Lelden; ir. B. Krol, Zeist: drs. Y. Krol. Lelden; ir. J. van Leeu wen. Pijnacker: ir. P. van Loo. Groningen; ir. E. Stamhuis, Voorschoten; dr. ir. J. Stellingwerf/, Amstelveen; mr. H. Velema, Amstelveen; drs. A. L. Vreeken. Zwolle: prof. dr. R. van Wageningen. Amsterdam. Hetzelfde nummer van Woord en Wereld (te bestellen postbus 285, Hilversum) bevat reacties op dit appel van dr. Okke Jager prof. dr. H. Jonker („waarom gezwegen over de Hervormde Kerk?"), dr. C. Boer- tien. dr. J. Meulink, ds. J. Overduin en drs. T. Jongsma. Onderwijsbegroting. Het overvol ra ken van een faculteit rechtvaardigt niet een aantal mensen onverdiend weg te sturen met het teken „ge zakt", zei drs. Tilanus (CH). Als het tot een beperking van het aantal stu denten moet komen, dan dient de Kamer zich hier eerst over uit te spreken. De studenten die dit jaar zijn begonnen, hebben recht op extra zorg, want ze wisten nauwelijks wat hun boven het hoofd hing, aldus de heer Wiegel (WD). De heer Bakker van de CPN wees erop, dat een nu merus ingebouwd kan worden in zo genaamd normale exatnens. Overal waar het percentage gezakten plotse ling stijgt, zou meteen ingegrepen moeten worden. Verwarring De minister legde er de nadruk op dat als er een beperking komt, de regeling voor het gehele land moet gelden. Hij heeft Nijmegen dat met Kerstmis al een aantal studenten zou willen laten afvallen, hierop gewe zen. Curatoren van de Nijmeegse universiteit hebben gereageerd met een dringend beroep op hun me dische faculteit om de afgekondigde maatregel in te trekken. Veringa verwekte nogal wat ver warring door in zijn uitspraak over de noodzakelijke toestemming van de Kamer aanvullende formuleringen te vervlechten, die de Kamerleden arg wanend maakten. Tenslfttte kwam er echter duidelijk uit, dat de Kamer er in gekend zal moeten worden wan neer de faculteiten wegens ruimtege brek studenten willen laten zakken. De minister zei er over het alge meen niet bang voor te zijn dat de situatie van de medische faculteiten zich elders zal herhalen. Veringa ge bruikte de argumentatie die deze week ook staat in een artikel van „Economisch-Statistische Berichten": Er is bij alle universiteiten en ho gescholen indrukwekkend veel ge bouwd. We hebben al elke 15 jaar een verdubbeling van het aantal stu denten verwerkt; het zal met de vol gende verdubbeling ook wel weer lukken. Pvd A-plan „Ik wil niet al te optimistisch zijn, maar met inschikkelijkheid, impro visaties, het huren van gebouwen enz. zal men het hopelijk redden", aldus de minister. Uit de Kamercom missie kwamen bedenkingen omdat de universiteiten veel minder gelden krijgen dan ze nodig hebben. Een plan van de PvdA om de pro blematiek van de medische facultei ten grootscheeps aan te pakken met een topcura tori urn, uitbreiding van de staven, affiliatie van ziekenhuizen, klinisch hoger onderwijs in Twente, Limburg en Brabant enz. leidde tot stekelige vragen over de kosten. De en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De werkgroep die de regeling van de eindexamens voor het nieuwe onderwijsbestel volgens de mammoetwet voorbereidt, heeft een tweeledig examen ontworpen, waarvan een deel in fases zal worden afgenomen. Er wordt nog gewerkt aan het advies dat vermoedelijk eind december aan staatssecretaris Grosheide zal worden uitgebracht. Voor een deel zouden er centraal samengestelde opgaven komen, waar bij men gebruik wil maken van stu- dietoetsen. Het andere deel zou bestaan uit beoordeling door de eigen leraren in de loop van de hoogste klas. Daaruit zou een cijfer worden opgebouwd dat tezamen met het cij fer van het centrale werk bepalend zou zijn voor de uitslag. De rol van de gecommitteerden zou zeer beperkt worden, maar er zou wel een zodanig toezicht moeten zijn, dat de kwaliteit van de examens te genover de gemeenschap en de leer ling gewaarborgd blijft. De staatssecretaris die hierover enige mededelingen deed bij de be handeling van de begroting in de on derwijscommissie van de ^Tweede Kamer, zei dat hij het in grote trek ken met de nieuwe opzet eens is. Dr. Tans uitte als bezwaar dat de regeling nog te zeer gebonden blijft aan het verleden. Men zou veel ver der moeten gaan in de richting van een tentamensysteem. BOEKJE VAN PS. C. PEE OYER KINDERCOMIMENIE heer Tilanus zei, dat de socialisten Tans en Lamberts cijfers op tafel zouden moeten leggen over de kosten van dit plan en van andere verlan gens, Dr. Tans: „Het is de taak van de Regering uit te rekenen wat onze op zet kost". Drs. Tilanus: „Dan moet de Rege ring toch eerst weten wat u het be langrijkst vindt". Prof. Diepenhorst: „Meent de heer Tans, dat hij kan volstaan met een serie wenselijkheden te presenteren zonder enige indruk te geven van de kosten?" Dr. Tans: „Men vertikt het om goed te luisteren". (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Met een knappe inleiding over de „Theo logische aspecten van Uppsala" opende de Amsterdamse hoog leraar prof. dr. C. W. Mönnich gisteren in de Maarten Luther kerk te Amsterdam de najaars vergadering van de Lutherse predikanten. Prof. Mönnich ging uit van sectie één, die handelde over „De Heilige Geest en de katoliciteit van de kerk". De kerk, aldus prof. Mönnich, heeft haar werk te doen in de wereld en zij is één met de wereld, omdat de wereld van God is. De theologie zal princi pieel open moeten zijn, d.w.z. zich bezig moeten houden met de proble men van economie, sociologie, politi cologie en ethiek der technologie. In de theologie zullen we niet van God moeten uitgaan, maar van de Messias, de vleesgeworden God. Dan zal de nieuwe mens, de rechtvaardige, in het middelpunt moeten staan. Dan ook zullen we van de wereld zelf moeten uitgaan, een wereld die door de komst van Jezus Christus is ge kwalificeerd als een wereld van Gods toekomst. Prof. Mönnich spitste één en ander toe op de verhouding van de Messias tot de wereld. De Messias is één met de wereld der geslotenheid. Hij is de rechtvaardige, het levende protest te gen de afgeslotenheid, de onrechtvaar digheid, het ideologiseren van geloof tot religie. De Messias is ook de com municatieve mens. God komt tot de mens, spreekt met de mens en breekt de mens open door Zijn Woord. Zo is God met de wereld bezig, met of zonder kerk. Als de kerk gelovig is, zal ze mee doen met haar Heer. Maar zij zal zien, dat zij in die wereld staat als een gebroken zaak, in de profaniteit, niet in de establishment (als geves tigd - red.), omdat de establishment dc rechtvaardige vermoordt. De kerk zal moeten protesteren tegen de ge vestigde orde, zij zal een theologie van de revolutie moeten ontwikke len niet alleen in Zuid-Amerika maar ook in Europa omdat de rechtvaardigheid, dat is de liefde Gods, moet doorbreken. Als de theologie, zo besloot prof. Mönnich zijn referaat, uitgaat van een anthropologie, een analyse van de menswetenschappen, zal ze dichter bij de bijbelse boodschap komen, dan Door Ton v. d. Hammen Het was Pieter Jelles Troelstra, leider van de socialisten, die in de spannende novemberdagen van 1918 het signaal voor de revolutie gaf. Een revolutie, die niet doorging en die hij later ais zijn vergissing zou bestempelen, omdat hij zich, naar hij zelf zei, meer door zijn emoties dan door zijn verstand had laten leiden. Was dat helemaal juist? Zijn partijgenoot Jan Duys zou later in een nabetrachting tot vergader den in Noordholland zeggen: „Was het de vergis sing van Troelstra of was de vergissing dat jullie, arbeiders en soldaten, op zijn signaal niet naar buiten zijn gekomen?" Voor Troelstra stond het al een aantal jaren vast, dat deze oorlog niet anders dan in revolutie zou kunnen eindigen. De honger, de ellende, de lange duur en niet te vergeten de enorme verlie zen aan mensenlevens leidden naar zijn stellige overtuiging in die richting. Per dag werd gestreden ten koste van soms 20.000 mensenlevens, terwijl de frontlinie onge wijzigd bleef en het officieel heette dat „lm Westen nichts neues" te vermelden viel. Luden- dorff had in maart/april 1918 liefst 430.000 man geofferd in een vergeefse poging de zaak te force ren. De ontwikkeling stelde Troelstra in het gelijk: de opstand golfde inderdaad over Europa: in Rusland, Oostenrijk én Duitsland rolden de kro nen van vorsten en vorstjes over de straat. Troelstra verwachtte nu ook de revolutie in ons land. Maar hier zou deze onder leiding van de sociaal-democraten zonder bloedvergieten dienen te verlopen. GOEDE KANSEN Zelfs tegenstanders, zoals burgemeester Zim merman van Rotterdam, ja tot in Binnenhofkrin gen toe, geloofden aan het slagen van zo'n machtsovername. In ons land onrust bij het leger, maar vooral bij de marine, waar veel rode op roerkraaiers zaten. Rotterdamse havenarbeiders onder leiding van Heykoop en Brautigam, die zo in actie wilden komen. Burgemeester Zimmer man, die met Heykoop en Brautigam was gaan praten omdat (zijn eigen woorden) de revolutie bij Zevenaar wel geen halt zou houden... Boven dien een allerongelukkigst hoofdartikel in de ge zaghebbende Nieuwe Rotterdamse Courant, waar in stond dat de regering nu maar snel aan allerlei in een speciaal rood manifest gestelde eisen tege moet moest komen. (De bourgeoise ging dus overstag). Dit alles wist Troelstra. toen hij maandagavond 11 november voor revolutionaire organisaties in het Rotterdamse Verkooplokaal een rede ging houden. Het Verkooplokaal was aan de Goud- sesingel, vlak naast het gebouw van de Rotter dammer. Hij zei: „Wij zijn hier bijeen op het ogenblik, dat ons de macht in handen zal geven. De heersende klasse wordt afgedankt en maakt plaats voor de nieuwe klasse. De arbeidersklasse staat voor een geweldige taak. Verzuimt het ogenblik niet, grijpt de macht, die u in de schoot geworpen wordt. Gij moet uw organisatie dienst baar maken aan het bevestigen en in stand hou den van de macht, die ge thans verplicht zijt tot u te trekken." ARSOL-RADEN Verder: „Wij zullen volgende week zondag (so cialistisch congres - red.) bespreken of wij zullen In Dtiitsland grepen arbeiders en soldaten naar de macht en vormden z.g. arsol-raden. Troelstra wilde zulke raden eveneens maar dan onder leiding van de sociaal-democraten. overgaan tot een opperste raad van arbeiders en soldaten voor het gehele land en verder van plaatselijke raden. Hebben we daartoe besloten, dan is die raad van dat ogenblik af het opperste gezag in ons land." Havenarbeider-voorman Heykoop voegde daar aan toe: „Ik ben er trots op dat deze beweging begint in Rotterdam. Ik weet dat Troelstra mor genmiddag om één uur in de Tweede Kamer het revolutionaire woord zal spreken buiten de parle mentaire orde om tot de regering... Zijt ge bereid ons te helpen in de grote tijd die komende is, in de moeilijke tijd ter bevestiging van de dictatuur van het proletariaat?" Op deze slotwoorden van de impressario van Troelstra, zoals de oud-Standaard-redacteur T. Cnossen Heykoop heeft genoemd, volgde een langdurige ovatie. HOE 'T ZOU KUNNEN Aan Troelstra en de zijnen kan ongeveer de volgende ontwikkeling van de revolutie in Neder land voor ogen hebben gestaan. Er zou een mars van duizenden rode havenarbeiders uit Rotter dam naar Den Haag komen. Schepen van de marine, die in Den Helder lagen, zouden ondei leiding van rode elementen naar Rotterdam er Amsterdam opstomen (het voorbeeld van het ma trozenoproer in Kiel was voldoende bekend). Hij. Pieter Jelles, zou een revolutionaire donderspeecl in de Kamer afsteken, waarna de regering, die tol nu toe geen enkele maatregel tegen de revolutie had ondernomen, en dus kennelijk zwak was, zou kunnen opstappen. De revolutie van het proleta riaat zou dan in ons land zonder bloedvergieter een feit zijn geworden. Overdreven? En een nuchter, onpartijdig mar als burgemeester Zimmerman dan? Zou hij pra ten met de vijand, de revolutionairen Heykoop en Brautigam, als daar geen reden voor was? Hij had zelfs bij deze heren geïnformeerd of ze dach ten dat de koningin zou kunnen aanblijven... (dr. Scheffer in zijn boek November 1918). Dat het bij de marine in de gedachtengang van de „machtsovernemers" ook goed zat, bleek enke le dagen later maar al te waar te zijn. Schout bij nacht J. Albarda, de marinecommandant, zou een eigenaardige stap gaan ondernemen, die de revo lutionairen nog meer in de kaart speelde: via de marinebonden vroeg hij namelijk onderdanig aan zijn personeel „of de regering bij een revolutie wel op het gehele vlootpersoneel kon rekenen". Het kostte de Schout bij nacht zijn baan. Vice-admiraal H. C. W. Moorman was in die jaren adelborst in Den Helder. Hij verklaarde: De bonden reageerden negatief en namen de hou ding aan van „wij kunnen onze mensen niet adviseren". Het zag er nu heel gevaarlijk uit en er moesten noodmaatregelen worden genomen. IN DE GROND BOREN! Dr. Scheffer, die inzage kreeg in geheime rap porten van de marine, schrijft daarover in zijn pas verschenen boek November 1918: „Ook de regering had vernomen dat matrozen zich van de schepen meester wilden maken en stuurc'-- terstond een officier van de marinestaf, ltz. Ie klasse De Veer naar Den Helder. Getracht zou worden met de schepen op te stomen naar Amsterdam en Rotterdam om in deze grote arbei derscentra mee te werken aan de opstandige be weging. Mocht het uitvaren niet belet kunnen worden dan hadden de forten in IJmuiden en Hoek van Holland opdracht de schepen in de grond te boren!" Welke maatregelen werden genomen? Vice-ad miraal Moorman vertelde ons: Van de bodems in de haven van Den Helder werden de sluit stukken der kanonnen weggenomen, opgeborgen en onder bewaking gesteld. Bij de scheepsma chines werden kleine belangrijke onderdelen gede monteerd en ook opgeborgen. Hetzelfde gebeurde met de grendels van alle geweren uit de Kazer nes. „Een aantal wachtdetachementen", aldus de heer Moorman, „voornamelijk bestaande uit adelborsten, moest de diverse gebouwen bewaken en waren daarvoor zwaar bewapend. Ik weel hel nog zo goed, omdat het voor mij m'n eerste commando betekende. Mijn wachtdetachement kreeg de opdracht de „paleiswacht" over te nemen. Het „paleis" wordt in Den Helder gevormd door de commande- mentsgebouwen, die er nu nóg staan en waarin behalve kantoren ook de woningen waren van mm. de commandant zeemacht, de corn- igprmandant van het instituut> recteur van de werf en ik geloof ook nog van een hoofdingenieur van de werf. Hoewel het er allemaal ernstig uitzag, geloofde ik niet zo erg in een opstand. Het per- oneel was wel behoorlijk ver ziekt door de op roerkraaiers. maar dat ze deloyaal zouden worden, nee, dat wou er bij mij niet in. Het kwam ook zo uit". Vice-admiraul H. C. W. Moorman momenteel op de traditionele manij gebeurt. In de middagvergadering bogen predikanten zich over het onderwej „Kindercommunie en confirmati| Uitgangspunt voor dit gesprek vorr het zojuist verschenen boekje van j Amsterdamse predikant ds. C. „Avondmaalsgast en kerklid". Hie wordt o.m. gesteld: Enerzijds is momenteel aandacht voor de met!) diek van het kerkelijk onderricht. derzijds is er tegelijk een snelle aa teruitgang in het aantal deelnema aan dit kerkelijk onderwijs en in getal der aannemelingen. Op de vra naar de betekenis van de kerk en leven van de gemeente geven weiij jongeren een positief antwoord. Het valt niet te ontkennen dat J ten aanzien van het kerkelijk lev sprake is van een crisissituatie. Vj jongeren zien een kloof tussen relid en leven. In dit kader hebben vel] geen zicht meer op de betekenis de onderrichtszaak van de kerk. onderricht, dat in feite heenleidt na| het deelnemen aan het Heilig Avon maal. In de praktijk is dit onderrid verworden tot een korte stoomcursl of een afsluiting van alle kerkelj onderricht: bij kerkdiensten en spreksgroepen laten velen zich meer zien. Ontvlechten Ds. Pel stelt nu voor en dit vo^ stel is aan de Lutherse synode vo( gelegd om de bestaande vorm V confirmatie te „ontvluchten", avondmaalstoelating op jongere j confirmatie op de nu daarvoor i bruikelijke leeftijd. De toelating 1 het avondmaal kan gesteld wordf op de leeftijd van ongeveer twaj jaar. Dan kan een kind geacht 1 den te kunnen voldoen aan de d<l Paulus gestelde eis van het kunrj onderscheiden van het lichaam f bloed van de Heer. Nodig is, aldus ds. Pel, een voc bereiding van een paar maanden, I voorkeur te geven door de predikaj Voor de volgende fase van 12-14/ jaar denkt hij aan het vervullen een catechetische taak door de jeui kerk. Dan de groep 14/15-19/20 jaj die het catechetisch onderricht de predikant zelf volgt. Dit deel vL*. het onderricht wordt besloten nPl aanneming en bevestiging. Dit voorstel van ds. Pel doorbref het schema, dat nu geldt voor vrijvi alle protestantse kerken. Wanneer»qj Evangelisch-Lutherse kerk de kf dercommunie zou aanvaarden a^,. stap in haar eigen geestelijke ontwr"' keling zou dit voor de andere pi testantse kerken misschien nog \taai eens een stimulerend werkend voijoll beeld kunnen zijn. gcg In de discussie over het voorf van ds. Pel werd gevraagd: wat bil er nog als zinvol over voor de cc firmatie van de 19 of 20 jarigen, al aan het Avondmaal deelneei Voorts pleitte men sterk voor een hi ziening van de zondagsschool: zal het eigenlijke catechetische van de kerk moeten gaan plaats1 den. p« DEN HAAG De wijze waarop studenten hun onverdraagzaamhi tonen, steekt sterk af bij het opb den van de werkende jeugd die z ook bij dit Kamerdebat presteen Aldus de KVP-afgevaardigde Woorst in het debat over de ondflj wijsbegroting. Met hem lieten woordvoerders van enkele anc fracties kritische geluiden over protesterende studenten horen. Prof. Diepenhorst (ar): Men hol veel kritiek op de hoogleraren, zelc irisB op de studenten. De onrust onder m" studenten is te verklaren. Wij beln ven bij studenten ook niet dezellf maatstaven aan te leggen als hoogleraren, maar soms verliezen Ie n len dc e i IMCU, maai aujus vcixicr.cu studenten wel enigszins de waard heid uit het oog. rst Dr. Schuring (ch): Er ontstaat e 0r vertekend beeld van de university- en de studenten. Er is een kle groep die deining zoekt om de d m ning. De Kamercommissie komt 1 rust vergaderen „omdat het zo go is dat er politie is". De heer Wiegel (lib.): Sommige sl denten zitten met de listen van minister in hun maag. De „kritisc studenten" komen nauwelijks verc dan „kretologie". Er is meer spraa ns, verwarring dan inspraak. De studej G ten zijn bezig een stuk goodwill verknoeien. De heer Wiegel, die student in de Kamer gekomen is, dat zijn uitspraken hem in stude tenkringen „wel niet in dank afgeï men zouden worden". WAGENINGEN In het zojuist vi schenen novembernummer van I christelijk maandblad Op de Uitk wordt meegedeeld dat het blad wol opgeheven. Het laatste nummer zal in deceml verschijnen en dan heeft Op de U kijk 41 jaargangen achter de rug. uitgeverij Zomer Keuning, deelt n dat de vaste kern van lezers de laat jaren te klein is geworden om tot i verantwoorde exDloitatie te komen. Het blad is gestart in een tijd. toen vele gezinnen het christelijk dagblad het kerkblad nog de enige periodiek •varen De laatste iaren ziin op veel de door Op de Uitkiik bestreken Meden gespecialiseerde bladen verse nen. die op de verschillende geïntei seerden uiteraard meer konden bitt dan Op de Uitkiik met zijn zeer brt l|r interessesfeer. De hoofdartikelen werden de laai jaren geschreven door dr. Okke Jaj

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2