PRAAG NIET TEGEN RUSSEN, VOOR DUBCEK Vriendschap met Bonn in geding MAR EL ,Breznjef aan de galg5 Rode vlaggen verbrand Ook pro-Moskou - betoging ADO-FC. Köln niet op tv? Grieks schip zinkt in Noordzee - zes doden Het Kwartet krokantjes In Biafra eigt weer ongersnood Duitse jongen dood gevonden SPREUK Vergeten groepen Plaatselijk verdoofd en overleden Amerika en Hanoi zetten in Parijs contacten voort ZCS glanzende onderzettertjes in etui Nieuwe leidse Courant Vrijdag 8 november 1968 49ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ;ur: F. Diemer radacteur: Or. E. Diemer dkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich i* ghebleven mijn hert in teghenipoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ...in het naiiw PRAAG De herdenking van de Oktoberrevolutie is gisteren in Praag gepaard gegaan met massale anti-Russische betogingen de grootste sinds de eerste dagen van de invasie. Betogers rukten Russische vlaggen van gebouwen en verscheurden of verbrandden die onder kreten als „vrijheid", „Russen, ga naar huis", en „Breznjef aan de galg". Een toerist kreeg een stukgetrokken rode lap in de hand geduwd met de woorden „dat is een Russische vlag, neem hem". De politie greep niet direct in. Zij had de strikte opdracht de orde te handhaven en incidenten te voor komen die de Russen een excuus konden geven om terug te keren naar Praag. Charges Maar toen de toestand zich gevaar lijk toespitste moesten waterkanon nen en traangas er aan te pas komen 8 het partijcongres van de CDU eft bondskanselier Kiesinger n klap op zijn oog gekregen n een jonge vrouw. Onmiddel- k ioas iemand met een trom- eltje bij de hand om het oog verzorgen. De berechting van vrouw liet niet lang op zich ichten (onder). Ze werd de lfde dag tot een jaar gevange- sstraf veroordeeld. Rechts voor lar de advocaat Horst Mahler. Zie verslag elders in dit blad.) !N HAAG Het is zeer on- rschijnlijk dat de voetbal- strijd ADO FC Köln voor de ste finales van het tornooi om de ipese beker voor bekerwinnaars dinsdag 22 november in Den i, op de televisie zal worden uit- nden. Tot dusver zijn in de voor- oop slechts 7000 kaarten ver'p t, zodat het bestuur van de ;se eredivisievereniging zijn emming tot het^^zenden van de strijd voorlopig niet zal geven. LUNS: GEEN RIJNVAART-TARIEF morgen voordeel melk en puur 00 gram van 99 voor 89 verlandse regering :henkt een miljoen IEMOEHAIA Biafra zal te- het eind van het jaar op- aw bedreigd worden door een te hongersnood, als niet on- Idellijk maatregelen worden omen. Het VN-fonds voor p aan kinderen schat, dat da- jks 2000 ton levensmiddelen 3iafra verdeeld moeten wor- i, wil men een nieuwe ramp irkomen. e Nederlandse regering stelt een ioen gulden uit nationale midde- ter beschikking voor levering tarwebloem aan Biafra. De hoe- lheid zal in mindering worden ge- cht op het aandeel, dat ons land evolge de conventie voor voedsel- p moet leveren. >e Europese commissie heeft voor levering ten behoeve van de Bia- nen nog geen restitutie uit het dbouwfonds kunnen toezeggen. Ge- irt dat wel, dan kan Nederland bedrag verdubbelen, let voedsel zal zo mogelijk nog de- maancl naar Biafra worden ge iden. >e Unicef heeft meegedeeld, dat een miljoen Biafranen in hun !d zelf worden geholpen en een miljoen in de door Nigeria be- Itte gebieden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM ,,Als minister van buitenlandse zaken acht ik deze kwes tie van zeer grote algemene politieke betekenis, omdat zy onze vriendschap pelijke betrekkingen met de West- duitse Bondsrepubliek in het geding zou kunnen brengen." Dit is de reactie van minister Luns (buitenlandse zaken) op de Duitse plannen de Rijnvaart voor het Duitse trajectdeel te onderwerpen aan een voorgeschreven tarief. Deze ingreep ln de marktverhoudingen zou de vrij heid van de scheepvaart met betrek king tot de handel een holle frase maken. Minister Luns sprak zijn waarschu wende woorden gistermiddag voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam in een bijzondere verga dering ter gelegenheid van het feit, dat honderd jaar geleden de Akte van Mannheim tot stand kwam. De akte, zei Luns waarborgt juist de vrijheid van de Rijnvaart. Gezamenlijk belang De Duitse voorstellen zag hij in strijd met de grote beginselen die in de Akte van Mannheim zijn neerge legd voor het Rijnvaartregime: vrij heid van de scheepvaart op de Rijn, gelijkheid van behandeling van alle vlaggen en verbod van heffing van scheepvaartrechten. Hij voegde daar echter aan toe, dat de regering van West-Duitsland en die van Nederland, zich bewust zijnde van hun gemeenschappelijke belan gen, sinds de laatste oorlog hun uiter ste best hebben gedaan alles te ver mijden dat de wederzijdse goede be trekkingen zou kunnen verstoren. Met voldoening heeft de Neder landse regering, aldus mr. Luns, ech ter kunnen vaststellen dat er op deze weg belangrijke vorderingen zijn ge maakt. Er is besloten tot de oprichting van een gemengde Duits-Neder landse commissie, waarin beide mi nisteries van buitenlandse zaken en I verkeer zijn vertegenwoordigd. Deze commissie zal vóór 31 december rapport uitbrengen. Minister Luns zei, dat wanneer I de Europese Commissie van de EEG het ernst is een echte Europese ver- voerspolitiek te bereiken zij meer I rekening moet houden met het be- I staan van de aktie van Mannheim. I Onevenwichtig Wel zag de Nederlandse minister van buitenlandse zaken onevenwich tigheden in vraag en aanbod, die een drukkende invloed hebben op de Rijnvrachten. De concurrentie speelt een grote rol. Een aantal schepen zou uit de markt kunnen worden genomen tegen een vergoeding aan de reders. Een ander probleem is, dat som mige schepen ouder zijn dan de Ak te van Mannheim zelf. Tegen dit euvel zou een sloopregeling kunnen worden ontworpen. Van groot belang achtte mr. Luns het tot stand komen van de Rijn-Main-Donauverbinding, die over acht tot tien jaar er zal zijn. Een interessant punt daarbij achtte hij, dat het regiem op de Rijn heel sterk afwijkt van dat op de Donau sedert het Verdrag van Belgrado in 1948. Er is nu reeds aandacht gevestigd op de komende gemeenschappelijke belan gen in het Rijn-Main-Donauverkeer om bijtijds tot goede oplossingen te komen. BERGEN OP ZOOM In een wei land aan de dijk te Zaamslag in Zeeuws-Vlaanderen is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van een jongen van omstreeks 14 jaar. Het bleek een Duitse jongen te zijn, de 14-jarige A. D. uit Essen. Vorige week donderdag was deze jongen bij de landbouwer P. Corne- lissen te Vogelwaarde komen logeren. Hij kwam daar wel mee omdat de ouders van de jongen daar in de buurt een weekendhuise hebben staan. Zijn vader zou ook overkomen. Een paar dagen geleden was de jon gen niet meer bij de landbouwer Cornelissen terug gekomen. Deze dacht dat de jongen naar Duitsland terug was gegaan. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Terneuzen overge bracht. Aan een misdrijf wordt niet gedacht. Vermoedelijk is de jongen in slaap gevallen toen hij onder aan de dijk lag en door de nachtvorst omgekomen. Er zal sectie op het stof felijk overschot worden verricht om de betogers uit elkaar te drijven. Ook werden charges uitgevoerd waarbij rake klappen werden uit gedeeld met gummiknuppels. Enige tientallen betogers werden onder luid gejoel van de menigte, gearres teerd. De betogingen, die tot laat in de avond duurden, werden op verschei dene punten van de stad gehouden hetgeen de politie veel werk ver schafte. Patrouillewagens reden met gillende sirenes af en aan. De grootste betoging was te zien op het Wenceslas-plein waar naar schatting drieduizend mensen zich hadden verzameld. Er werden hier kaarsen ontstoken voor slachtoffers van de Russische inval. Een betoging voor het gebouw van het centrale partij comité werd door de politie verhinderd. Ditmaal werd bijna geen steun be tuigd voor president Svoboda en par tijleider Dubcek. Politiemannen die arrestaties verrichtten, werden voor nazi's uitgemaakt. Pro-Rusland Dat het Kremlin in Praag niet zonder aanhang is, bleek gisteren overduidelijk toen partyleider Dub cek de onthulling bewoonde van een Russisch gedenkteken. Ruim duizend Russisch gezinde Tsjechen slingerden hem verwijten naar het hoofd en riepen „lang leve de Sowjetunie". Enkelen hieven een gebalde vuist tegen hem op. Dubcek maakte een geïrriteerde indruk toen hij terugliep naar zijn auto. Een pro-Moskou-betoging werd ook gehouden voor het zwaarbewaakte gebouw van de Russische ambassade. Een Russische cameraploeg maakte hiervan opnamen. Incident In een van de hoofdstraten van Praag kwam het tot een incident dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een Russische jeep met vier militai ren werd tegengehouden door be togers, die de wagen bespuwden. Een Russische officier sprong eruit, trok zijn revolver en vuurde drie schoten in de lucht af. De jeep reed daarna weg onder gejoel van de menigte, die vervolgens een Russische vlag verbrandde. Met het Nederlandse vrachtschip Eemland arriveerden de veertien Griekse schipbreukelingen, die na drie dagen intense spanning op de Atlantische Oceaan werden opgepikt, in Amsterdam. Hun tanker, de Spyros Lemos, de voormalige Pen- drecht, was in tweeën gebroken. Vijf van hun collega's verdronken. Enorme sortering voordelige auto occasions WASSENAAR Tel. 01751-2545 STAVANGER Er was van morgen weinig hoop meer dat de vijf vermiste bemannings leden van de gezonken Griekse vrachtboot Gerasimos-1 nog le vend uit het ijskoude en woelige Noordzeewater zouden worden gehaald. Op de eerste noodseinen van de kleine vrachtbpot, verlegden gister avond enkele schepen hun koers naar een plaats op de Noordzee, honderd kilometer ten zuidwesten van de Dicht naast elkaar stonden Russische marinemannen aan de kant van de weg toen de grote militaire parade door Moskou trok, een gigantische verzameling van de modernste oor- logsapparatuur. De manifestatie on derstreepte de 51ste verjaardag van de oktoberrevolutie. GECAPITONNEERDE 2-ZITS BANK DRALON bek 1185.- Biedermeierstijl 1575.- BULTHUIS EXCLUSIEVE INTERIEURS BOTERMARKT 23 Showroom Castle Furniture (handbe- werkt eiken). Nieuwe Rijn 25 Showroom Binnenhuisarchitectuur Rhijnjfeesterstraatweg 56, Oegstgeest (Alleen na telef. afspraak: 20854 of 53490 Noorse havenstad Stavanger. De zee was echter zo woelig dat de sche pen niet langszij de gekapseisde Griek konden komen. Een poosje later meldde de Griek, die al eerder had laten weten dat de sloepen aan boord door de over slaande golven waren vernield, dat de bemanning, negentien koppen, het schip moest verlaten. De redding- schepen gingen zo dicht als moge lijk was naar het ongelukkige schip toe. Dertien zeelui konden uit het ijs koude water en van wrakstukken worden opgepikt. Van de geredden overleed er een. Een ander is zwaar gewond. Aristoteles had de jout, te denken dat vrouwen minder tanden hebben dan mannen, kunnen vermijden door een voudig aan mevrouw Aristo teles te vragen oj ze haar mond even wilde opendoen. RUSSELL Geen selectief examen buiten Kamer om pagina >2 CULTUREEL VERMAAK EEN TV-TAB0E Min. 19 Blinde kan weer zien met plastic hoornvlies pagina 0 MODEVOORJAAR IN DUURDER KLEED «IKV lifCEn DE BILT Doordat het Scan dinavische hogedrukgebied in kracht afneemt en een gebied met luchtdrukstijgingen van de Oceaan naar Zuid-Europa be weegt, is de oostelijke luchtstro ming in onze omgeving minder sterk geworden. Aanvankelijk gaat daarmee echter de aanvoer van koude vochtige lucht nog door, maar de neerslagkansen nemen af. Tijdens het weekeinde kan de wind zo zwak worden dat nevel- of mistvorming gaat optreden. Tengevolge van afneming van de wind en het langzaam doordrin gen van iets minder koude lucht, zal het sombere weer waarschijn lijk toch een minder onaange naam karakter krijgen. DE BILT Nevelig weer met laaghangende bewolking en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden van het land plaatselijk mist. Zwakke, maar in het noorden van het land aanvan kelijk nog matige noordooste lijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Vooruitzichten voor zondag. Zon: minder dan 40 procent; min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. 9 november Zon op 7 49. onder 16.58; Maan op 19.03, onder 12 40; 13 novem ber laatste kwartier voorzitter van het christelijk on- dernemersverbond, de heer H. de Mooil, heeft op het .iubilcumcongrea van de bond de overheid maat regelen gevraagd ter bevordering van een eerlijke concurrentie. Het be drijfsleven vindt de concurrentie on misbaar, maar dan fair play. Op het ogenblik worden vele arti kelen van specialisten, met name brood en melk. gebruikt als lokarti kelen in de supermarkets. Het arti kel brood, waarvan de bakker hel moet hebben, wordt hier en daar bij de grootwinkelbedrijven nauwelijks boven de kostprijs of met verlies ver kocht, in de hoop dat men op deze wijze ook andere artikelen aan d« man kan brengen waar wèl een re delijke winstmarge aan vast sit. Dergelijke praktijken zijn fnuikend voor vele ondernemingen in het mid den- en kleinbedrijf. In dezelfde jubileumvergadering noemde prof. De Roos de inflatie voor onze moderne welvaartsecono mie onvermijdelijk. Hij vroeg alleen aandacht voor de vergeten groepen, die het als gevolg van de inflatie steeds moeilijker krijgen. Voor dese mensen zou een garantie ingebouwd moeten worden, waardoor zij min der financiële risico's lopen. Wij zijn het hier van harte mee eens, maar zouden dan toch ook wel in het vlak van de eerlijke concurrentie aandacht willen vragen voor de kwets bare positie van vele ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Er dient tegen gewaakte worden dat bepaalde sectoren van het midden- en kleinbedrijf vergeten groepen wor den, die tenslotte met saneringsgel- den moeten worden uitgekocht ZWOLLE De 30-jarige aannemer G. J. te Klefte uit Lemelerveld ia over leden nadat hy in het ziekenhuis De Weezenlanden te Zwolle voor een neus operatie plaatselijk was verdoofd. Het verdovingsmiddel was lidocaïne, dat in uitzonderingsgevallen een onvoorziene reactie bij een patiënt ten gevolge kan hebben. Volgens de geneesheer-directeur van het ziekenhuis De Weezenlanden zijn er, voorzover kon worden vastgesteld, geen fouten gemaakt by het toedienen. Tevoren was aan de patiënt, die 30 jaar is, een proefdosis gegeven, waarbij geen z.g. alarmverschijnselen optraden. Het verdovingsmiddel wordt dage lijks in ziekenhuizen gebruikt en dode lijke gevolgen komen bij dat middel minder voor, dan bij een algemene nar cose. Het trieste gebeuren voltrok zich in enkele minuten. Kunstmatige ademha ling noch hartmassage konden meer baten. PARIJS De delegaties van de VS en Noord-Vietnam zetten hun contacten in Parijs over uitbreiding van de vredesbesprekingen met ver tegenwoordigers van de regering in Saigon en van het Zuidvietnamese Nationale Bevrijdingsfront (NLF) voort. Naar gisteren van goed ingelichte zijde verluidde staan bij deze con tacten procedurekwesties op de voor grond. hoewel nog steeds niet zeker is of en wanneer Saigon afgevaardig den naar de besprekingen stuurt. Van Amerikaanse zijde doet men alle mogelijke moeite zowel Noord-Vietnam als de Zuidvietna mese regering duidelijk te maken dat alle vier belanghebbende partijen aan de conferentietafel kunnen plaatsnemen zonder dat er moeilijk heden behoeven te ontstaan over het strijdpunt van aparte delegaties van het Bevrijdingsfront of van de rege ring van Saigon. Amerikaanse kringen in Parijs leg den er de nadruk op dat ondanks de te verwachten wijzigingen in de Amerikaanse delegatie als gevolg van de verkiezingsuitslag, deze volledig ihandelingsbekwaam zal blijven. Men houdt er rekening mee dat Nixon binnen afzienbare tijd eigen waarne mers naar Parijs zal zenden. (met lijn Indisch motief) DEN HAAG De wettelijke voor schriften voor het vervoer van gevaar lijke stoffen zijn toereikend, antwoordt staatssecretaris M. Keijzer het Tweede- Kamerlid dr. ir. A. P. Oele (soc.). Ik geef op als 1 nieuweabonnee: Als beloning voor mijn aktivltalt ontvang ik oen set onderzettartjaa. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. •trial: plaats: betaalt: par kwartaal par maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1