RECORD AANTAL NAAR STEMBUS V krant van FORMAAT Stemming en telling verliepen niet zo vlot Uitslagen per staat p£D OOK MIDDENSTAND BU HET ONDERWIJS ACHTERGEBLEVEN Meerderheid in Senaat en Huis U bent toe aan de voordelen van de postgiro Federale ambtenaren beschermden negers Relletj es bij verkiezingen Gewapende man bij huis Nixon Hearing Loonwet uitgesteld Succes voor democraten Vechtpartij Bodegraven krijgt een nasleep Studenten zijn terecht veroordeeld Oude dame houdt „asiel"... Beestenboel in nieuwe Arnhemse flat 9 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1968 WASHINGTON - Een record aantal Amerikanen heeft gisteren aan de verkiezingen voor een nieuwe president deelgenomen. In het dicht bevolkte district Los Angeles kwam ruim 85 procent van de kiesge rechtigden naar de stembureaus. De opkomst was groter dan de 75 mil joen, die werden verwacht. Er zijn 120 miljoen stemgerechtigden. In het noordwesten lieten de kiezers zich niet weerhou den door regen en sneeuw. Al vroeg vormden zich lange rijen mensen hij de stembureaus. Senator Edward Kennedy en zijn vrouw Ethel stonden in Boston een uur in de rij óm hun stem uit te brengen. In Wallaca's Alabama was de opkomst buitengewoon groot. Aan de ene kant waren het de negers die in groten getale pro beerden de kiesmannen van hun staat voor Humphrey te behou den, aan de andere kant de blanken, die Wallace steunden. In vijf zuidelijke staten hielden federale ambtenaren er toezicht op dat de negers bij het stemmen niets in de weg werd gelegd. In deze sta ten zijn de negers bij vorige vcrkie- lingcn meermalen gehinderd bij de uitoefening van hun burgerrechten. Diezelfde federale ambtenaren hiel pen de analfabeten met stemmen. Het waren vooral de negers die hun hulp inriepen. Hubert Humphrey stemde in zijn woonplaats Waverly in Minnesota. In zijn eigen 'kiesdistrict won hij met 385 stemmen tegen Nixon met 128 stemmen. Rivaal Humphrey bracht de dag verder door in zijn woning en vertrok pas laat in de avond naar een hotel in Minneapolis, waar hij de uitslag af wachtte. Rivaal Nixon vloog van Los Ange les, waar hij zijn verkiezingscampag ne 'besloot, haar New York en nam zijn intrek in het Waldorf Astoriaho- tel. Nixon stemde eerder deze week schriftelijk. Dat deed ook mevrouw Jacqueline Onassis, die in Athene verblijft. Kandidaat Wallace stemde met zijn Ïeder en twee broers in Cleyton in labama, waar hij en zijn inmid dels overleden vrouw Lurleen jaren hebben gewoond. President Johnson moest 25 kilo meter rijden om bij het dichtstbijzijn- WASHINGTON Hieronder volgt een overzicht per staat van de pre sidentsverkiezingen. Eerst de naam van de staat, daarna de namen der kandidaten (Humphrey-democraat Nixon-republikein en Wallace- onafhankelijk), met daaronder het aantal kiesmannen. Tenslotte staat vermeld aan welke kandidaat de staten in 1964 hun stem gaven (D is democraat en R republi kein). De kandidaat die in een staat als winnaar uit de bus komt, krijgt alle kiesmannen. Hu Ni Wa 1964 Alabama 10 R Alaska D Arizona 5 R Arkansas 6 D Californië D Colorado 6 D Connecticut 8 D Delaware 3 D Florida 14 D Georgia 12 R Hawaii 4 D Idaho 4 D Illinois D Indiana 13 D Iowa 9 D Kansas 7 D Kentucky 9 D Louisiana 10 R Maine 4 D Maryland D Massachusetts 14 D Michigan 01 D Minnesota 10 D Mississippi 7 R Missouri 12 D Montana 4 D Nebraska 5 D Nevada 3 D NwHampshire 4 D Nw Jersey 17 D NwMexico 4 D New York 43 D N Carolina 13 D N Dakota 4 D Ohio D Oklahoma 8 D Orgeon 6 D Pennsylvania 29 D Rhode Island 4 D S Carolina 8 R S Dakota 4 D Tennessee 11 D Texas 25 p Utah 4 5 Vermont 3 D Virginia 12 D Washington D W Virginia 7 r Wisconsin 12 E Wyoming 3 Distr. Columbia 3 i lota a 1 5oA de stembureau te komen. Hij was dan ook niet in Washington, maar op zijn boerderij in Texas. Vertragingen De stemming en telling verliepen niet overal even vlot. Men verkeek zich nog al eens op de snelheid, waarmee geteld werd. Door toepas sing van computers traden er zelfs vertragingen op. In een plaatsje in Louisiana brach ten zes stemmachines twee lijsten van democratische kiesmannen uit en geen republikeinen. Er hadden toen al twaalf mensen gestemd. In Baton Rouge brachten de kie zers twintig minuten in het stem hokje door, omdat zij alle 50 grond wetsamendementen moesten lezen. In Albany kon men niet op Nixon stemmen, omdat de handel „Nixon" aan de stemmachine ontbrak. Alle bars en slijterijen waren gis teren gesloten, omdat de grondwet bepaalt dat Amerika tijdens verkie zingen „droog ligt". Het gebouw van de Verenigde Naties in New York en NEWARK/WASHINGTON In het centrum van Newark z\jn dinsdag relletjes uitgebroken tussen posters voor de verkiezingen en contra-beto gers. De politie joeg de ruziënde par tijen snel uiteen. De betogers, voor namelijk aanhangers van de linkse studenten voor de democratische maat schappij en enkele leden van de zwarte panters, die een mars hielden,- werden beschermd. Er zouden hoogsten 200 betogers bij de vechtpartijen betrokken zijn ge weest. Er werd bezwaar gemaakt tegen de verkiezingen en de oorlog in Viet nam. Ook in Washington, San Francisco, Los Angeles en Chicago werden beto gingen gehouden tegen de verkiezin gen, die een „klucht" werden genoemd. In Washington verzamelden zich on geveer 500 jongelui na een mars vanaf het Lincoln-monument in een park tegenover het Witte Huis. Meegevoerd werden Vietcongvlaggen, zwarte anar- chistenvlaggen en een spandoek met foto's van de drie presidentskandidaten onder het opschrift „Nemen jullie een loopje met ons?" Bij het Witte Huis werden later 70 jongelui gearresteerd toen ze weiger den het park te ontruimen. In het cen trum van New York hield de politie dinsdagavond ruim 70 studenten en hippies aan, die na afloop van anti- verkiezingsdemonstraties het verkeer blokkeerden. ROTTERDAM Vannacht is een etalageruit van de juwe lierszaak Lucardie aan de Korte Lijnbaan met een straat tegel vernield. Uit de etalage waren ringen, broches en een armband verdwenen. Enkele minuten na het alarm werd in de Stadhuisstraat aangehouden de 34-jarige classificeerder R. F., die in het bezit bleek van tien gouden ringen, drie broches en de gouden armband, met een gezamenlijke waarde van 14.000. de ambassades in Washington wer den druk bezocht. Het drankverbod gold daar niet. De kiezers werden geconfronteerd met ingewikkelde machines, waarop lange reeksen handels en namen voorkwamen. In de staat New York bijvoorbeeld vonden de kiezers niet minder dan acht partijen tegenover zich: republikeinen, democraten, con servatieven. socialisten, twee arbei derspartijen, de partij voor Vrede en Vrijheid en de partij van Wallace, die hier Courage heet. NEW YORK De dertigjarige Egyp tenaar Edward Hotter is gisteravond j gearresteerd in de omgeving van de woning van Richard Nixon. De man j had een geladen 22 kaliber geweer bij zich, maar hij had geen vergunning. Vice-president Hubert Humphrey was er gistermorgen heel vroeg bij om zijn stem uit te brengen Als er één schaap over de brug isHet echtpaar Humphrey stemde in hun woonplaats Waverley in de staat Minnesota. (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG De vaste commissie van sociale zaken in de Tweede Kamer heeft gisteren besloten de hearing over de nieuwe loonwet uit te stellen. De hearing was oorspronkelijk vastge steld op 7 november. Dat wordt nu 14 januari. Het verzoek tot uitstel was gedaan door de drie vakcentrales. De voorzit ter van de vaste commissie van sociale zaken, de KVP'er J. H. J. Maenen, zei gisteren dat „een redelijk maar niet te lang uitstel" gerechtvaardigd was om de vakcentrales gelegenheid te geven zich nader te bezinnen op de vele fa cetten die met het wetsontwerp samen hangen. U hebt immers ccn salaris of andere inkomsten! Kies dan ook dc makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. JU JAAR Voor bestaande rekeninghouders (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal Nixons twee man, Spiro Agnew, bracht met zijn familieleden zijn stem uit in Annapolis in de staat Maryland, waarvan hij (nog) gouverneur is. Links van zijn vrouw zoon Ramey en rechts dochter Susan. LEIDEN Duidelijk is dat arbei derskinderen relatief minder de kans hebben op middelbaar onderwijs. Maar dat geldt ook voor boeren en tuinders, de zelfstandige middenstand en de uitvoerende arbeiders. Het inzicht ln dit verschijnsel zou aanzienlijk worden verruimd, als dat laatste wat meer in het oog werd gehouden. Dit wordt betoogd in proefschrift Gezin en schoolkeuze bij handarbei ders, waarop de heer E. C. Vervoort uit Leiden vanmiddag aldaar promo veerde in de sociale wetenschappen. Het proefschrift is het resultaat van een onderzoek, onder leiding van prof. dr. F, van Beek uitgevoerd. Als een van de ouders contact heeft met bepaalde sociale posities, die een verwijzing inhouden naar „hogere" statusgroeperingen, vormt dit meestal een prikkel om voor de kinderen een „betere" school te zoe ken. De heer Vervoort concludeert dat de oude grondslag voor ongelijkheid tussen schooltypes (namelijk verschillend onderwijs voor verschil lende maatschappelijke groeperingen) weliswaar niet meer wordt geaccep teerd, maar dat zij in feite nog niet is verdwenen. Scholen met hoog aan zien recruteren hun leerlingen over wegend uit beroepsgroepen met hoog sociaal prestige, en omgekeerd. WASHINGTON In de loop van de morgen werd bekend dat de democraten zowel in de Se naat als in het Huis van Afge vaardigden hun meerderheid hadden behouden. In het Oude Huis bezetten de democraten 248 en de republikeinen 187 ze tels. In totaal 435; de meerder heid is dus 218. Van de honderd senatoren waren er 34 aftredend, 23 democraten en elf republikeinen. Van de 66 zetels waarover gisteren niet gestemd be hoefde te worden, bezetten de de mocraten er 40 en de republikeinen dus 26. Omstreeks half zeven hadden de democraten elf zetels veroverd, wat deze partij op 51 zetels in totaal bracht. In de oude Senaat was de verhouding 63 - 37. De republikeinen hadden toen al drie zetels van de democraten over genomen, namelijk die in Arizona, Florida en Maryland. Verscheidene senatoren werden automatisch ge kozen omdat er geen tegenkandidaat was, zoals de democraat Russell Long uit Louisiana en de republikein George Aiken uit Vermont. Goldwater Barry Goldwater, die destijds zijn senaatszeteL opgaf voor zijn mis lukte poging om in 1964 president Johnson bij de presidentsverkiezin gen te verslaan, zal opnieuw in de Senaat zitting nemen. Onder de bekende senatoren die herkozen zijn bevindt zich ook de democraat William Fulbright uit Ar kansas, de voorzitter van de invloed rijke Senaatscommissie voor buiten landse zaken. In New York wist Jacob Javits, een liberale republikein die naar een derde ambtstermijn streeft, de de mocraat Paul O'Dwyer en de con servatieve James Buckley te ver slaan. Het Huis In het Huis van afgevaardigden werden niet minder dan 45 afgevaar digden gekozen die geen rivalen hadden (37 democraten en acht re publikeinen). Bij de democraten ging het voornamelijk om kandida ten uit de zuidelijke staten tegen wie de republikeinen traditiegetrouw geen mensen in het strijdperk brach ten. Voor het eerst krijgt een negerin een zetel in het Huis. Het is me vrouw Shirleu Chisholm, een demo- crate uit het district Brooklyn in New York. Haar tegenstander was James Far mer, ook een neger, die als kandi daat optrad van zowel de republi keinse als, de liberale partij. Me vrouw Chisholm kreeg 4.918 en Far mer 1.523 stemmen. In Harlem werd Adam Clayton Po well voor de dertiende maal herko zen. Enige tijd geleden verloor deze democraat zijn zetel, omdat hij over heidsgelden zou hebben misbruikt, maar hij werd korte tijd later bij een tussentijdse verkiezing weer ge kozen. In principe ziet de heer Vervoort maar één oplossing: afschaffing van de schooltypen als afzonderlijke vor men van voortgezet onderwijs. Dit zou betekenen dat alle kinderen, on geacht maatschappelijke herkomst, op dezelfde school terechtkomen. Dat verdient volgens dr. Vervoort voorkeur boven handhaving van dit beginsel, gepaard met stimulering van de individuele opkEmmirgsmo- gelijkheden vanuit het f '-smi- lieu. (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN Vijf jeugdige Bodegravers, in leeftijd variërend van zeventien tot vijfentwintig jaar. heeft de rijkspolitie in de loop van maandag gearresteerd. Hun aantal kan nog deze week worden uitge breid. Opperwachtmeester J. Min- naartz kon tot aanhouding overgaan nadat duidelijk was geworden dat zij zondagavond betrokken waren bij een vechtpartij in het station in Bo degraven. Een twintigjarige inwoner uit Alphen aan den Rijn werd met een asbak daarbij bewusteloos gesla gen. Uit de verklaringen is gebleken wie de asbak ook zou hebben gehan teerd. De politie verstrekte daarover geen mededelingen. In een gesprek tussen adjudant W. Schipper en de stationschef, de heer J. R. A. Schla- man zei de politieman nu voorbeel den te willen stellen. Reeds geruime tijd is het station, vooral in de weekeinden, onrustig. Reeds getroffen maatregelen zijn er alleen op gericht geweest de dienst verlening voor de argeloze reiziger te verminderen. De voorlichtingsdienst van de Ne derlandse Spoorwegen bevestigde de berichten dat de stationschef binnen niet al te lange tijd Bodegraven zal gaan verlaten. Hij zal een admi nistratieve functie krijgen op het hoofdkantoor. Een en ander is het gevolg van een reorganisatie bij de spoorwegen. De stationschef zal daar bij gaan verdwijnen en een rayon hoofd komt daarvoor in de plaats. Oordeel Hose Rood O DEN HAAG «=s De Hoge Raad heeft gisteren het beroep in cassatie verworpen dat vier Utrechtse studen ten hadden ingesteld. De studenten waren wegens beledi ging van een bevriend staatshoofd (president .Johnson) door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot geldboeten van. 25. Het gerechtshof in Amsterdam légde elk hunner een boete van 100 op. De jongelui had den in Utrecht «en februari van dit jaar plakkaten voor hun ramen ge plakt. waarop president Johnson een oorlogsmisdadiger "werd genoemd. Naar de mening van de Hoge Raad heeft het liof terecht geoor- deeld dat deze leuzen een krenking van de eer en goede naam van het staatshoofd inhouden en dus een be ledigend karakter dragen. Volgen» het arrest van de Ho^e Raad is voor opzet in artikel 117 vfan het Wetboek van Strafrecht (over opzettelijke be lediging van een bevriend staatshoofd) niet vereist, dat de da der ook de bedoeling heeft ta kwetsen. De vereiste opzet is reed* aanwezig indien de dader heeft ba- grepen dat de door hem gebezigd» woorden geschikt zijn óm de goed» naam en eer van de beérokkene aan te tasten. Volgens de Hoge Rasid heeft het hof voorts terecht geoordeeld, dat de gebruikte woorden niet tïpodzakelijk waren om het doel te bereiken (t» waarschuwen tegen de Arherikaans» politiek in Vietnam) want dat daar toe andere „geoorloofde" middelen openstaan. De gebezigde uitdrukkin gen zijn nodeloos krenl^ep weest krenkend ga- pijnen,'V Bij reumatische pijnen,' spit, neusverkoudhefti, verstuikingen en Overal waar warmte helpt helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. O- - infraphil geneeskrachtigé warmte die diep doordringt 42.50 PHILIPS Gou v erneu rs Ook bij de gouverneurs leiden de democraten, zij het met een gering verschil. Van de 21 .gouverneurspos ten waarom het gaat. werden er tot nu toe dertien door democraten en acht door republikeinen bezet. De democraten hebben in ieder ge val die van de staat Rhode Island veroverd op hun tegenstanders. De republikeinen namen de posten van de democraten over in Delaware. Indiana en Vermont. (Van onze correspondent) ARNHEM Een Arnhemse verwarmingsmonteur is gisteren in een slechts enkele jaren oude flat in de binnenstad gestuit op een verzameling honden en kat ten die al enkele generaties te midden van hun eigen uitwerp selen hebben moeten leven. Vrijwel alle vloeren in de flat waren met een centimeters dikke laag bedekt. De behuizing hoort toe aan een voormalig lid van de Arnhemse die renbescherming, een bejaarde vrouw, die zich in het verleden verdienste lijk heeft gemaakt door het verzor gen van verwaarloosde zwerfdieren. Al geruime tijd heeft ze niemand meer in haar huis toegelaten; de monteur is er ten slote binnengeko men doordat de politie op verzoek van de huiseigenaar een ruitje for se vrouw hebben al ruim acht maan den geleden getracht een eind aan d» toestand te maken door een kort ge ding aan te spannen. In hun flat heerste een ondraaglijke stank door dat het vloeibare deel van het „ta pijt" door het plafond begon te sij pelen. In afwachting van een oplos sing zijn ze bij ouders ingetrokken. De bejaarde bovenbuurvrouw ver klaarde tijdens het geding niet meer dan twee dieren te bezitten. Nie mand kon dat weerleggen, omdat ze zich op straat niet met meer levend» have vertoonde. Omdat de bewoon ster op de zitting verklaarde snel een ander huis te zullen betrekken. Is er tot nu toe geen uitspraak gedaan. De directeur van de Arnhemse Ge meentelijke Geneeskundige Dienst, dr. P. C. Broeksma, zei desgevraagd dat het niet op zijn weg lag Iets aan de toestand te doen. Hij was gister middag wel bij de bejaarde weduwe aan de deur geweest, maar ze had hem de toegang geweigerd. Hij wild» zich er niet over uitlaten of het ceerde tijdens haar afwezigheid. Een merkwaardige asiel een gevaar kapotte verwarming maakte dit in- j leverde voor de volksgezondheid. grijpen noodzakelijk. moeten de zaak niet overdrijven' De benedenburen van de Arnhem, vond dr. Broeksma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9