Den Haag ontkent dat de wegenbouw achterblijft Is er nog behoefte aan vestigingswet? Luns: Plan-Debré perspectiefloos I vraaa uw winkelier van HOFNAR 100% tabak i'< Wieldraayer: SER doet te lang over adviezen Premie voor jonge werknemers Christelijke en r.k. aannemers fuseren Vragen over Rotterdams diaconessenhuis Stichting: Het wordt te duur PvdA eist extra verhoging PETITIE VOOR KLEINE KLASSEN AANGEBODEN NIEUWE EEG-STUDIE OVER TOETREDING VAN ANDERE LEDEN Ombuiging EMBEfc 5 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1968 nrf Nieuw spaarplan van Nillmij. land» (he- DEN HAAG De Nillmij. heeft een nieuw spaarplan opgesteld, met keuze uit belegging in aandelen Uni- tas of belegging in guldens met rui me winstdeling. Dit „selectplan" garandeert een nlel uitkering na overlijden, verhoogd komen met vijf procent rente op reeds geda- nooien ne stortingen, i ploe- I Als alternatief voor belegging in laatst» aandelen Unitas, is er de mogelijk- - heid een aanzienlijk rendement in guldens te behalen. Het spaarplan (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG De Stichting Weg betwijfelt of vóór 1793 het programma van het Rijks wegen fonds (de aanleg van 550 km nieuwe autosnelweg en 250 km rijbaanverdubbeling) kan wor den uitgevoerd. De Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat wijst de stich ting erop, dat sinds 1965 nog maar 332 Vera Caslavska, de Tsjechische die vier gouden medailles op de Olym pische Spelen toon, heeft haar sym pathie voor het bewind dat onder zo moeilijke omstandigheden het roer in handen blijft houden onderstreept met het cadeau geven van haar ere tekenen. Ze had een „plak" voor ieder van de Tsjechische grote uier: president Svoboda, Alexander Dubcek, Oldrich Cernik en Josef Smrkowsky. DEN HAAG Over de moeilijkhe den en spanningen in het Diaconessen- huis te Rotterdam heeft het liberale Tweede-Kamerlid mevrouw mr. E. Ve der-Smit de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk vragen gesteld. Zij wil weten of er geen gevaren dreigen, niet alleen voor een Roede verpleging van de in dit zieken- uis opgenomen patiënten, maar ook voor de Rotterdamse gezondheidszorg, nu en later. Mevrouw Veder vraagt de staatsse cretaris zijn invloed aan te wenden ter voorkoming van nieuwe en wellicht ernstiger moeilijkheden dan tot nu toe. I In haar vragen memoreert zij het on bezet zijn van ruim honderd bedden in het Rotterdamse Diaconessenhuis, het ontslag binnen een kort tijdsverloop van de op 1 januari van dit jaar be noemde geneesheer-directeur, van het hoofd van het klinisch-chemisch labo ratorium en van tientallen verpleeg sters. Ook herinnert zij aan de schorsing van de directrice door het bestuur, het beëindigen van him werkzaamheden in dit ziekenhuis door tientallen specia listen en het optreden van een commis sie van goede diensten ter bemiddeling van de interne tegenstellingen, welke commissie de tegenwoordige acute moeilijkheden niet kon voorkomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De socialist Wieldraayer vindt dat adviezen van de Sociaal-Economische Raad sneller uitgebracht moeten worden. Hij heeft berekend, dat de gemiddelde tijd van een ad viesaanvrage aan de SER van 1961 tot 1967 13 maanden heeft bedragen. Van de 16 lopende adviesaanvragen per 1 januari 1968 waren er 8 meer dan twee jaar geleden aan de SER ge richt. Hij legde dit staatje gisteren voor aan minister Roolvink van Sociale zaken bij de behandeling van diens begroting door de vaste Kamercom missie. Wieldraaijer: „De SER is geen machine waar je maar van alles in stopt. Alleen voor de belangrijkste onderwerpen op sociaal-economisch gebied moet advies gevraagd wor den." De heer Wieldraaijer had de indruk dat de regering te vaak naar het middel van het SER-advies grijpt als ze van een zaak af wil. Hij stelde voor de vergoedingen van de SER-leden aan te passen en te voorzien in een beter secretariaat, de SER aan een bepaalde tijd te bin den en mogelijk ook aan een tussen tijds rapport. Hij eiste meer openbaarheid rondom de totstandkoming van een advies en overleg tussen minister Roolvink en de SER-voorzitter. Minister Roolvink was niet van plan aan de eis van de socialist te voldoen. „Het zou aanmatigend zijn dat ik de SER zou wijzen op tekort komingen. Dat is een zaak van het bedrijfsleven zelf." neer een deel van de verhoging in spaarloon e.d. zit. Ook over verbetering van pensi oenregelingen is gesproken. Minister Roolvink meende dat dit een van de beste vormen van spaarregelingen was. Er is al sprake van een ontwik keling ten goede. Breedband De zogenaamde Breedbandmiljoe- nen, het afgestoten staatsbezit, zijn van 100 miljoen aangegroeid tot 125 miljoen en zullen deels besteed worden voor bevordering eigen wo- ningbezit, deels voor premieëring voor aankoop spaareffecten. Met dien verstande dat de Breedbandmiljoe- nen bestemd zijn voor mensen met een inkomen beneden 15.000. De minister zei spoed te zullen ma ken met de wet op de onderne mingsraad. Hij meende dat de over heid inspraak moet hebben in de so ciale sfeer wanneer steun verleend wordt bij sanering van bedrijven of fusies. Wat dit laatste betreft, mi nister Roolvink meent dat de factor arbeid zwaar moet wegen en dat inspraak vereist is. In sommige ge vallen zal de macht zoals die nu in de bepaalde ondernemingen wordt uitgeoefend minder moeten worden. km autosnelweg In gebruik is genomen w (waarvan 169 km geheel nieuw), ter- spreken wijl er 163 km kwam door aanleg van een tweede rybaan. In een memorandum wordt geschre ven, dat de aanlegkosten de laatste ja ren zijn verdubbeld: van 2,5 tot 5 mil joen gulden per kilometer. Daarom is de stichting bang, dat over een a twee jaar ook de inkomsten van het Rijkswegenfonds onvoldoende zul len blijken om de plannen te verwerke lijken. De stichting vindt dat de <66) sinds 1965 klaargekomen wegvakken een „heilloze verbrokkeling" te zien ge ven, wat de indruk wekt, dat „een in efficiënte wijze van werken wordt ge volgd". Reactie van het ministerie van ver keer en waterstaat: De Stichting Weg vergeet, dat er op het ogenblik al zeer veel Ls gedaan op het gebied voor voorbereiding, zoals grondaankopen, omleggen van kanalen, aanleg van aarden banen enz., zodat in de nabije toekomst een versneld ge reedkomen van nieuwe delen snelweg is te verwachten. Verkeer en water staat is dan ook optimistisch over het realiseren van de plannen van het Rijkswegenfonds in de gestelde tijd. Verkeer en waterstaat is niet bang, dat de financiën onvoldoende zullen zijn. Voor de ongeveer 1900 km snelweg, die in de komende 10 15 jaar moeten worden gebouwd, komt vier miljard Hogere aoic door BTW (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De uitkeringen van de aow zullen per 1 januari verhoogd worden met ƒ54,- voor gehuwden en weduwen met kinderen en met 42,- per jaar voor ongehuwden en wedu wen zonder kinderen. De prijsverho ging door de BTW zal ook voor de kinderbijslag vanaf het eerste kind een „onbelangrijk" gevolg hebben. Minister Roolvink deelde gisteren in de vaste Kamercommissie mee, dat ook de normale aanpassing van de uitkeringen aan de kosten van le vensonderhoud omstreeks januari kan ingaan. De financiering van de eerste verhoging zal. zoals bekend, uit de schatkist geschieden. Ondanks de waarschuwing van de SER, ook door mej. Van Leeuwen (ar.) onder woorden gebracht, dat men uit moet kijken met structure le verhogingen van de sociale uitke ringen. voordat de SER-studie met betrekking tot de programmering van de sociale verzekering is afgesloten, kondigde de heer Vellinga (soc.) een motie aan. mede ondertekend door de Grcep-Aarden, waarin in de loop van 1969 een extra verhoging van de uit kering met 3 procent wordt geëis. De vermaning van de SER is de unanieme mening van de werkgevers en werknemers. Mej. Van Leeuwen verweet de PvdA een deel van de problematiek er uit te lichten, terwijl er zoveel wensen liggen. Voor haar was dat bijvoorbeeld een verhoging van de wao-ultkeringen. JERUZALEM Vier en zestig procent van de Israëlische bevolking vindt, dat meisjes uit godsdienstige milieus gelijke plichten hebben als de minder godsdienstigen en dus mi litaire dienstplicht behoren te ver vullen. Nu is het in Israël zo, dat een meisje, dat verklaart godsdienstig te zijn, vrijstelling krijgt van militaire dienst of evenwaardige diensten. gulden ter beschikking, overeenkomend dus met een prijs van 5 miljoen gulden per kilometer. Eventuele verdere prijs verhogingen kunnen worden bijgehou den door de toeneming van het wagen park. Het ministerie vindt het onbillijk te eken van een „heilloze verbrokke ling" als het gaat om de sinds begin 1965 aangelegde wegvakken. Het beleid is er juist op gericht geweest knelpun ten uit de weg te ruimen. „Juist die 66 wegvakken en -vakjes hebben ertoe bij gedragen, dat doorgaande verbindin gen veel bruikbaarder zijn gemaakt. Ons beleid is juist „zeer efficiënt" ge weest". 700.000 handtekeningen DEN HAAG Bijna 700.000 Ne derlanders hebben hun handtekening gezet onder een petitie, waarin er bij de Tweede Kamer op wordt aange drongen snel kleinere klassen bij het kleuter- en basisonderwijs te vor men. De petitie is vanmorgen aangebo den aan de ondervoorzitter van de Tweede Kamer, de heer R. Zegering Hadders, die de vergaderingen van de onderwijscommissie leidt. De petitie is opgesteld door de al gemene Nederlandse onderwijzers fe deratie. Deze vraagt de minister van onderwijs en wetenschappen 25 mil joen gulden extra voor het basison derwijs beschikbaar te stellen. PROBLEEM VAX HET NOORDEN IS VOORAL DE VERGRIJZING (Van een onzer red akteuren) DEN HAAG Er ls veel gespro ken en geschreven over het sterk ge stegen werkloosheidscijfer in het noorden van het land. Tal van maat regelen worden voorgesteld of zijn reeds genomen. Dr. G. A. Kohnstamin, directeur van de AKU (met vestigin gen in het noorden) geloofd, dat het probleem ligt bij de opname-mogelijk heden van oudere werknemers. HU stelde daarom voor op de Noor- Van der Wilde stelt Van Son vragen (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN Ook dr. J. P. I. van der Wilde heeft in een rede gewezen op het ontbreken van de onderwijsparagraaf in het voorontwerp vestigingswet van staatssecretaris Van Son, dat voor advies aan de SER is voor gelegd. De heer Van der Wilde deed dit gisteren op het congres van Hij is bereid met de Stichting van de Arbeid te praten over een code bij fusies als de SER dit onderwerp laat liggen. Spaarloon De minister stelde zich positief op ten aanzien van spaarloon. Als over heid moeten we de moed hebben nieuwe wegen in te slaan met be-1 trekking tot spaarregelingen en het is ook niet de eerste keer dat i'k met mijn collega van Justitie gesproken heb over wijziging van het B.W. om belemmeringen weg te nemen, aldus de minister. Hij vond niet dat de overheid het Initiatief moest nemen. In het kader van de vrije loonpolitiek is dat een zaak van onderhandelende partijen. Hoe eerder het komt hoe beter, daarom „vind ik het jammer dat in de werknemersvoorstellen voor de nieuwe cao's nergens gesproken is over de mogelijkheid van geblok keerde loonsverhoging". Juist omdat het gemakkelijker zal zijn een hoge loonstijging er door te krijgen wan- BRUSSEL De permanente afgevaardigden van de zes EEG- landen in Brussel hebben van de ministersconferentie der Ge meenschap opdracht gekregen alle voorstellen voor tussentijdse regelingen met Engeland en an dere Europese landen te bestu deren. Behalve het Duitse compro misvoorstel, dat In september door Frankrijk ivcrd getorpedeerd, zal ook een nieuw Frans voorstel worden bestudeerd. Dit voorziet In een ver mindering van de invoerrechten tus sen de EEG en ander Europese lan den van onbelangrijke produkten. Minister Luns zei na afloop van de vergadering nogal teleurgesteld te zijn. Hij noemde het een procedure besluit, dat geen enkel probleem zal oplossen. Nederland heeft zich bereid ver klaard weer aan studies over de technologische samenwerking deel te nemen (sinds het Franse veto tegen de Britse toetreding geblokkeerd) wanneer vast staat, dat op een be- pa'ald ogenblik Groot-Britannië als volstrekt gelijke partner zal worden behandeld. Minister Luns vreesde overigens dat de studie een langdurige zaak gaat worden, waarbij elke delegatie opnieuw met al zijn bekende verlan gens zal komen. Het plan-Debré werd door de ande re vijf ministers nogal sceptisch ont vangen. Het gaat minder ver dan het voorstel van de Duitse minister Brandt van eind september, dat toen door Benelux en Italië schoorvoetend werd aanvaard als een uiterst mini- de Christelijke centrale van han delsonderwijs en de daarmee verbonden organisaties voor middenstandsonderwijs, de ver eniging van leraren, de bond van besturen en de stichting chris telijke detailhandelsscholen. Wanneer er In Nederland één en het zelfde vestigingsdiploma komt voor de gehele detailhandel, hoe ziet de staatssecretaris dan dit diploma? De heer Van Son wil de nieuwe groei en de technologische ontwikke ling volgen. De heer Van der Wilde heeft hier geen bezwaar tegen, maar welk iniveau krijgt dan dc handels- en vakkennis? Moet het nieuwe di ploma uitreiken boven het huidige niveau? Zo ja, zal dit dan geen nade lige gevolgen hebben voor het dagon derwijs aan detailhandelsscholen? Zou de staatssecretaris het niveau lager stellen dan het huidige, dan kan men zich afvragen, of het diplo ma nog zin heeft en of we niet beter de hele vestigingswet kunnen afschaffen. De heer Van der Wilde suggereerde, als voorzitter van het congres, het Centraal Instituut voor het midden- en kleinbedrijf advies te laten uit brengen in elk individueel geval. Ieder die zich wil vestigen zou zich dan eerst tot dit instituut moeten wen den. Voor de toekomst zag hij als beste opleiding voor de detailhandel de Mavo en de middelbare detailhan delsschool. Vervolgens komt ook een hogere detailhandelsschool in zicht. Volgens dc heer Van der Wilde bestaat er nog te weinig begrip voor het dagonderwijs lm deze sector. Dc lagere en middelbare dctailhan- delsvakscholen kennen resp. vier en zeven jaren dagonderwijs. Het afgelopen cursusjaar bezochten 6975 leerlingen een lagere detailhan delsschool en 1461 -leerlingen een middelbare detailhandelsschool. Er zijn 26 agere en 15 middelbare de- t a i lh andelsscholen. Het nieuwe klaverblad Zaan dam-Noord. Links op de voor grond de Coentunnelweg. In het midden op de achtergrond de nieuwe brug over de Zaan. ideëen heeft, die meer afgestemd zijn op de tegenwoordige tijd. De oplei dingen zijn veelal nog te fragmenta risch, te theoretisch, te veel omvat tend en te uniform. Sprekend over schaalvergroting constateerde drs. B. de Haan bij de bestuurlijke organisaties van het on derwijs te veel vrees voor verlies van een stuk zelfstandigheid en angst voor grotere structuren. Deze belem meren de schaalvergroting. De afstand tussen onderwijs en onderne mer wordt groter, omdat het onder wijs achter blijft. Voor een betere en actuele voorziening van leerstof is een grotere en nauwere samenwer king nodig tussen het Centraal insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf en het middenstandsonderwijs. Ook drs. De Haan gaf de instelling van een hogere detailhandelsschool in overweging. delijke Dag, die de Bestuurscommissie Noorden des Lands gisteren in de Haagse Rolzaal organiseerde, om Jong gehuwden die in Groningen, Fries land of Drenthe wonen of zich daar vestigen een extra premie toe te ken nen. Dit om een verdere vergrijzing te voorkomen. Dr. Kohnstamm sprak uit ervaring. In het verleden kon de AKU ln het noorden van het land bij de tewerk stelling sterk selecteren, onder an dere naar leeftijd. Maar ondanks het hoge werkloosheidscijfer zou de AKU de vroegere selectienormen nu niet meer kunnen hanteren. Het laten vertrekken van de werk lozen uit het noorden is dan ook geen oplossing. Dr. C. F. Karsten van de AMRO-Bank legde hierop de nadruk. Tussen 1951 en 1965 is al 9 procent van de bevolking vertrokken. De verplaatsing van overheidsdiens ten naar het noorden is ook al weinig effectief. Men plaatst dan alleen maar ambtenaren over. Pas later wordt de werkgelegenheid gunstiger. Ook de loonsomheffing bij bedrij ven in de Randstad is niet zo ge slaagd. Sulbsidie op lonen zou effec tlever zijn. Verbetering van de infra structuur en de bevordering van de woningbouw zijn goede uitgangspun ten. Maar, zei dr. Karsten, de uit werking is weinig doordacht Dorps „De regionale ontwikkelingsproble matiek groeit uit de nationale jassen maar onze benaderingsmethodiek ge tuigt nog van een stedelijke en zelfs een dorpse mentaliteit Mijn gedach ten gaan uit naar een beleid dat sti muleringsmaatregelen concentreert in bepaalde zones die niet aan gemeen telijke grenzen gebonden zijn en waar binnen zich met verreikende in vesteringspremies en rentesubsidies dan wel rechtstreekse staatsdeelne ming krachtige activiteiten kunnen ontplooien. Coördinatie met West- Duitsland verdient ernstige aanbeve ling." Dit betoogde de heer A. K. Kloos, voorzitter van het NVV. Hij meende dat vestiging van nieuwe industrieën in het Westen zo veel mogelijk zal moeten worden tegengegaan. Anders zal de Randstad haar aantrekkelijk heid als woongebied volledig verlie zen. Prof. dr. Bouman bepleitte een om buiging van het beleid ten aanzien van het Noorden des lands. In plaats van spreiding van bescheiden uit gaven ter bestrijding van de werk loosheid moet men komen tot een grootscheepse stimuleringspolitiek, daar waar de mogelijkheden liggen voor een nationaal rendabele plan ning. Dc bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door de ministers van economische zaken, binnenlandse za ken en verkeer en waterstaat, de staatssecretarissen van defensie, bin nenlandse zaken en CRM en voorts een groot aantal leden van beide Ka mers. Grootste ondernemersorganisatie in Nederland Opleiding Danny Kaye deed even ons land aan om hier, evenals al eerder ge beurde, voor een bijzonder goed doel een speciaal televisieprogramma te „maken". Telkens spant Kaye zich hiervoor in en met succes, want dank zij hem komen er grote opbrengsten. De gelden gaan naar Unicef: het Kinderfonds der Verenigde Naties. Op het congres, dat twee dagen tuurde, sprak drs. W. van Royen. di recteur van Beko, over de noodzaak, iat een zelfstandige detaillist moet ;aan denken als een „echte" onder nemer. Vele ondernemers kunnen dit niet. omdat zij daarvoor niet alleen het Inzicht missen, maar ook omdat de opleiding daarvoor bij hen ont breekt. Een ondernemer heeft durf nodig voor de vergroting van zijn zaak om in de pas te blijven. Hij moet een hechte samenwerking zoe ken met anderen om de in- en ver koop op peil te houden. Hij moet in geval van opvolging het inzicht op brengen, dat zijn zoon terecht andere (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De ledenverga dering van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond heeft gis teren met 245 stemmen voor en 35 tegen besloten een fusie aan te gaan met de Nederlandse ka tholieke aannemers- en pa troonsbond. De nieuwe organisatie zal he ten: Algemeen verbond onder nemers bouwnijverheid (AVOB). Het ledental gaat circa 5000 be dragen. De neutrale aannemers- bond (NAPB) telt ongeveer 4000 leden. De nieuwe organisatie is de grootste in het bouwbedrijf i en bovendien de grootste onder nemersorganisatie in Nederland. Verwacht wordt dat in de toekomst de federatieve samenwerking tussen de chr. en r.k. werkgevers ook omge zet zal worden ln een fusie, evenals de federatie bij de chr. en r.k. mid denstand, de beide aannemersbonden zijn echter de eerste ondernemersor ganisaties, die tot een volledige fusie komen. Tot de tegenstemmers bij de NCAB behoorden o.a. Groningen, Kampen, Veenendaal, de Bommeler- waard, Flakkee, Zeeuws-Vlaanderen. In de nieuwe naam komt geen bin ding met een bepaalde levensovertui ging tot uitdrukking, maar, zo deelde mr. W. Aantjes, algemeen secretaris van de NCAB. mee, het christen zijn moet uit ons doen en laten blijken. Wel staat bi de grondslag en doelstelling van de nieuwe organisa tie: „De vereniging stelt zich ten doel om, met erkenning van de Bijbel als richtsnoer, de belangen te behartigen van de ondernemers in de bouwnij verheid in het algemeen en van de leden der vereniging in het bijzon der; voorts wil zij bijdragen tot een rechtvaardige sociaal-economische orde". De overgangsfase zal duren tot 1 januari 1969. Volgend jaar viert de NCAB eerst nog zijn 40-jarig bestaan. Voorzitter D. Versloot vond het belangrijk dat naast de nieuwe organisatie de neutrale NAPB nog blijft bestaan. Hij verkoos de compe titie boven een eenheidsorganisatie. Invloed De heer Versloot hoopte, dat de fusie tussen de twee confessionele aannemersbonden een steuntje in de rug zal betekenen voor het CNV, dat het naar zijn oordeel op het ogenblik bijzonder moeilijk heeft om het eigen christelijk karakter van de organisa tie te handhaven. Ook in het overige organisatieleven verwachtte de heer Versloot invloed van de fusie in de aannemerswereld. Als algemeen secretaris van de nieuwe organisatie zal worden aange wezen mr. J. A. van der Steen, tot nog toe algemeen secretaris van de r.k. aannemersbond. Mr. Aantjes zal bij de nieuwe organisatie betrokken blijven als algemeen adviseur. Per 1 januari starten de fuserende bonden met een nieuw orgaan. Hope lijk kunnen per 1 januari ook de secretariaten al bijeen gevoegd wor den. Het ligt in de bedoeling in de toekomst een nieuw pand te bouwen in Amsterdam, Den Haag of Utrecht. De r.k. bond is thans in Amsterdam en de NCAB in Utrecht gevestigd. Op 19 november a.s. neemt de r.k. bond een beslissing over de fusie plannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5