Schokkende expositie met wrede beelden Leen 't Hart liep een miljoen traptreden Militaire Mutaties Ruilverkavelingsplan voor Grote Westeindsepolder Aanval Feijenoord weinig fantasierijk MEESTE KINDEREN VERVELEN ZICH In Jordanii akkoord gesloten Ds. Hegger hekelde vrijzinnigheid Gunstige loting voor Blokkeer en Valbovol „HENRI IV": EIGENTIJDS EN DUS SPRINGLEVEND Wij nemen het weer niet Stadsbeiaardier jubileerde 5. Tielse Courant naar Wegener Protestactie tegen afsluiting Westeindseweg Ai Seth Gaaikema: vrolijk en spits Schaakteam toch op eerste plaats? Steekproef wijst uit: ;er Hans Tiemeijer groots als Falstaff TELEVISIE IN DE GEVANGENIS NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 NOVEMBI NOORDWIJK Als in de Gere formeerde Kerk, waartoe ik nu be rt oor, een geschrift zou worden aan vaard als de nieuwe catechismus van de R.K. kerk in Nederland, stapte ik er op slag uit". Dit merkte ds. H, J. Hegger, ex-priester gister avond op tijdens een bijeenkomst, die door het comité Leiden en om streken van de stichting ,Jn de rech te straatin het Verenigingsgebouw te Noordwijk aan Zee was georgani seerd. In een toespraak gaf ds. Hegger lijn visie op de tegenwoordige ont wikkeling in de R.K. kerk. Hij ver wachtte dat de ontwikkeling in de Nederlandse R.K. kerk spoedig op een breuk met Rome moet uitlopen. Ds. Hegger vond het een zeer kwa lijk verschijnsel dat de mis soms onder beatmuziek werd opgedragen en dat een kapelaan te Venlo tijdens de mis Maria Gommers had geïnter viewd over haar olympisch brons. Hij voelde meer voor de Spaanse R.K.kerk dan voor de vrijzinnige „woestijn" in Nederland. HU illustreerde £ijn toespraak met dia's, o.a. van de Wartburg en het Europese ex-priesterhuis te Velp. „In de rechte straat" spant zich bijzonder in voor de ex-priesters in het buitenland: Spanje, Italië, Por tugal en de Zuidamerikaanse lan den. Dankstonden in Noordwijk NOORDWIJK In de verschil lende kerken van Noordwyk wordt vanavond de dankstond voor gewas en arbeid gehouden. Deze diensten vinden als volgt plaats: Herv. kerk. Hoofdstraat, 19.30 uur. Dr. J. G. B. Jansen. Ger. kerk, Vinkenlaan, 19.30 uur, Ds. W. Dekker. Herv. Ger. Evangelisatie (VGLO-school, School straat 2), 19.30 uur, Ds. G. Boer (Katwijk aan Zee). Donderdagavond 7 november: Ger. kerk. Hoofdstraat, 19.30 uur, Ds. W. Dekker. NOORDWIJK Bij de laatste schietwedstrijd van „Blijf voor 't Land" te Noordwijk werden de vol gende schutters met de buks win naar van een wisselmedaille, le klasse N. W. Caspers 46 punten; 2e klasse H. Hoogstraten 40 punten; 3e klasse W. Stafleu 40 punten. In de K.S.O.-competitie werden de wis- aelmedailles gewonnen door le klasse N. W. Caspers 59 punten; 2e klasse D. van Beelen 58 punten. VALKENBURG Kerkdienst woensdag C november: Herv. Ge meente: 19.30 uur ds. Zonneveld (Dankstond). RIJNSBURG Vrijdagavond om 8 uur houdt ds. W. Vroegindeweij uit Katwijk aan Zee in de zaal ach ter de Chr. Geref. Kerk een spreek beurt voor de Hervormde Evange lisatie. LEIDEN Tot 12 november wordt in gebouw Leython aan het Levendaal in het kader van de Derde-Wereldweek de tentoon stelling „Wy nemen het weer niet" gehouden. De expositie beoogt de mentaliteit van het Westen ten aanzien van de toestanden in de Derde Wereld te verbeteren. Een reeks van 23 panelen maakt duide- lijk, dat er nog steeds overal in de wereld fascisme is, dat vaak uit mondt in geweld. Woord en beeld willen laten zien, dat het verschil tussen Nazi-Duits- land, Zuid-Afrika, Griekenland en Portugal niet zo groot is als we den ken. Hier en daar hangen naast de foto's spiegels. Met een schok beseft men, dat men zelf óók in deze we reld leeft- De confrontatie is uitdrukkelijk gewild, zegt de heer Milokowski, een van de initiatiefnemers. In eerste instantie was het de bedoeling van de oud-gevangenen van het con centratiekamp Sachsenhausen met deze expositie de wandaden van het Dierenfokkers bijeen LISSE De pluimvee- en konU- nenfokkersvereniging Lisse en om streken herdacht gisteravond tij dens de ledenvergadering het over laden van het erelid prof. dr. E. van Slogteren. Voorzitter N. J. Dol kon de heer A. de Wit tot nieuw erelid benoemen, die vooral op het gebied van het houden van tentoon stellingen enorm veel heeft gedaan. Uitvoerig werd gesproken over de tentoonstelling in januari. Er zijn al 170 erepryzen beschikbaar gesteld. Deze tentoonstelling moet nog gro ter worden dan de jubileumtentoon stelling van afgelopen winter, die 1000 inzendingen telde. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWUK AAN ZEE Donder dag 7 november: hoog water 4.14 en 16.26 uur; laag water 0.12 en 12.26 uur (springvloed). Woensdag 6 november (heden): hoog water 3 40 en 15.53 uur; laag water 11.55 en uur. KATWIJK De collecte ten bate van de anti-honger-actie heeft f 3998,10 opgebracht. KATWIJK AAN DEN RUN Hedenavond 8 uur is er in de dorps kerk van de hervormde gemeente dankstond voor het gewas. Ds. A. Baas gaat voor. Hitler-regiem voortdurend in her innering te houden. Maar sinds en kele jaren wordt de expositie aange vuld met recent materiaal, zoals krantenartikelen en foto's uit vaak bekende tydschriften. Tussen alle hedendaagse getuige nissen van wreedheid over de hele wereld liggen kleine voorwerpen, die ln de concentratiekampen wer den gemaakt. Er is ook een grote collectie stempels te zien, die in de laatste oorlog voor vervalsingen werden gebruikt. AangrUpend is de foto, waarop leden van de SS wor den geïnspecteerd in verband met hun geschiktheid voor het voort brengen van een Arisch ras, zoals het onderschrift luidt. Uit het recente verleden zijn beel den van soortgelyke strekking te zien van landen als Biafra, Vietnam, Spanje, Portugal, Duitsland, Tsje- choslowakye, Indonesië, Amerika, Mexico en niet te vergeten Neder land. Uit de luidsprekers klinken gedurende de expositie doorlopend protestsongs. De tentoonstelling, die dagelijks van 10 tot half zes en van half acht tot tien uur is te bezichtigen, is gis termorgen door ds. K. M. Kroon, hervormd predikant te Amsterdam, geopend. DEN HAAG De commandant van het korps mobiele colonnes, brigade generaal H. Heffener, wordt met in gang van 1 november tijdelijk be noemd tot generaal-majoor. Kolonel J. van Eisen, commandant van 11 pantserinfanteriebrigade, wordt met ingang van gelijke datum bevor derd tot brigade-generaaL De Directeur Gebouwen, Werken en Terreinen, kolonel A M. J. Taks is met ingang van die datum benoemd tot brigade-generaaL Kolonel J. A. Baron Bentinck wordt per 1 januari 1969 bevorderd tot tijde lijk brigade-generaal. Benoemd tot kolonel: bij het dienst vak van de intendance staf, de lt.- kolonels: F. Hoogkordel, A W. Ver- braaken en C. van der Tak, allen te Den Haag; bij het dienstvak van de technische staf, de lt.-kolonels: ir. E. van Herwaarden. Rijswijk en ir. J. van Benthem, Den Haag; bij het wapen der infanterie de lt.-kolonel P. P. van Eisen (Den Haag) onder ontheffing van zijn plaatsing bij het garderegi ment fuseliers Prinses Irene; bij het wapen der artillerie, de lt.-koL R. T. Overakker, Den Haag; Benoemd tot kolonel-arts: bij het dienstvak van de geneeskundige dienst, de luitenant-kolonel-arts J. W. A. Mostert tijdelijk kolonel-arts ('8-Gravenhage). Benoemd tot luitenant-kolonel: bij de generale staf de majoors R. Schol ten, Voorburg; J. A. Makkink. 's-Gra- venhage; J. J. M. Antoniëtti, Leid- schendam; bij het dienstvak van de intendance staf, de majoors J. A. M. van de Lest, Woerden; M. C. J. Hart veld, Voorschoten; W. J. P. de Wolf, 's-Gravenhage; bij het dienstvak van de technische staf. de majoor ir. D. Fennema, 's-Gravenhage; bij het dienstvak van de militaire juridische dienst, majoor mr. C. J. A Tonnaer, AMERSFOORT Beiaardiers uit geheel Nederland waren dinsdag middag in de Onze Lieve Vrouwe toren te Amersfoort aanwezig om Leen 't Hart te feliciteren met zijn 25-jarig beiaardierschap. Leen 't Hart is niet alleen stadsbeiaardier in Amersfoort, Leiden, Delft en Rotter dam, maar tevens vanaf de oprich ting, nu 15 jaar geleden, directeur docent van de Nederlandse Beiaard school. In deze hoedanigheid heeft hij tientallen beiaardiers opgeleid. Terwyl leerlingen van Leen 't Hart in de hoge toren op de fraaie beiaard hun speelse klanken over de stad uitstrooiden, werd de jubilaris toegesproken door oud-leerling J. van Alphen uit Culemborg, leerling R. Ladd uit Amerika en de voor zitter van de beiaardschool, de oud burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendyk. Het gemeentebe stuur van Amersfoort was vertegen woordigd door de wethouder van culturele zaken, de heer W. Huslage. Namens zijn vele vrienden werd Leen 't Hart en encyclopedie aan geboden. In 'n dankwoord vermeldde de heer 't Hart, dat hij had uitgerekend in deze periode van 25 jaar ongeveer 6.000 keer een beiaard te hebben bespeeld en in die periode ongeveer een mil joen traptreden in kerkgebouwen te hebben beklommen. 's-Gravenhage; bij het dienstvak der intendance, majoor W. G. C. Brood- koorn, Rijswijk; bij het dienstvak van de technische dienst majoor P. Gout, Alphen aan den Rijn; bij het dienstvak der geneeskundige troepen majoor W. P. Spigt, Leidschendam. Benoemd tot luitenant-kolonel-arts bij het dienstvak van de geneeskun dige dienst de majoor-arts A. C. W. Derks, Rijswijk; benoemd tot lulte- nant-kolonel-tandarts bij het dienst vak van de geneeskundige dienst de majoor-tandarts F. A. Dam. 's-Graven hage. Benoemd tot majoor bij het dienst vak van de technische staf, de kapi tein ir. J. C. M. Hendriks, Leidschen dam; bij het wapen der infanterie, de kapiteins H. B. M. Frinking, Den Haag, N. G. H. Ansink, Rijswijk, H. J. van der Graaf, Leidschendam, J. Tjassens, Oegstgeest, A A. Herweijer, Zoeter- meer en B. C. M. van Genuchten, Wad- dinxveen; bij het wapen der artillerie, de kapiteins J. Hille, Voorburg, P. G. J. M. Nijhout en H. A. P. Grothauzen, Waddinxveen; bij het wapen van de verbindingsdienst, kapitein N. G. van Veen. Hazerswoude; bij het dienstvak van de technische dienst, kapitein H. W. Huigen, Leiderdorp. Benoemd tot majoor bij het dienst vak van de officieren voor speciale diensten der intendance, de kapiteins F. F. H. J. van dïr Heijden, Leiden, J. Bruinink, Pijnacker, en J. Wilmink, Leiden; bij het dienstvak van de of ficieren voor speciale diensten der in fanterie, de kapiteins J. C. van der Putten tijdelijk majoor 's-Gra venhage en J. v erhey. Ter Aar; bij het dienstvak van de officieren voor speciale diensten der aan- en afvoer- troepen, de kapiteins, E. W. v. Ooster- om. Leiderdorp, J. Hemelaar en A. van der Werf, 's-Gravenhage, en J. C. van Diggelen, Voorschoten; bij het dienstvak van de officieren voor spe ciale diensten der artillerie, de kapi tein C. BockeL Oegstgeest; by het dienstvak van officieren van forti ficatiën. de kapitein J. Verburgt, Hoek van Holland; bij het dienstvak van de officieren voor speciale diensten van de technische dienst, de kapitein H. J. H. J. Vredeveld, Den Haag. APELDOORN Wegener's cou rantenconcern NV zal gaan samen werken met de drukkery en uitge verij de firma gebrs. Campagne tc TieL uitgeefster van het 125 jaar oude nieuwsblad Tielse Courant en van het huis aan huis blad Stad en Streek. Omdat de Tielse drukkerij zich meer nog dan voorheen gaat toeleggen op de vervaardiging van handelsdrukwerk, zijn de uitgifte rechten van de tweemaal per week verschijnende Tielse Courant over gedragen aan Wegener. Personeel van Campagne blijft betrokken bij de ver zorging van het blad en Campagne blijft zelfstandig uitgeefster van het weekblad Stad en Streek De technische en redactionele ver vaardiging van dit blad zijn opgedra gen aan Wegener. ZOETÉRWOUDE De stemgerechtigde ingelanden van de Grote Westeindse Polder onder Zoeterwoude en Stompwijk hebben gisteravond besloten voor deze polder een plan tot ruilverkaveling aan te vragen. Dat gebeurde met royale meerderheid: 80 stemmen voor, waaronder 11 met voorbehoud, en 28 tegen. Burgerlijke stand tan Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Arend- Jan z v D v d Hoek en E H v d Kwaak; Louise de Colignystr 3; Ja cob z v H J Boelee en A van Leeu wen Bloemhofstraat 22. Ondertrouwd: Klaas Spaargaren 23 j Hubrechtstr 11 en Carolina Al- torf 20 j Zyloordkade 29; Luis Pujol Pujolar 32 j Pinksterbloem 4 en Wil- helmina J G van Rijn Kastanjelaan 3. Gehuwd: J Stuve te Amsterdam en L M Zwarts te Leiderdorp; P Kruit te Koudekerk en S Glasber gen; R J Baaiman en E Smit. Voorzitter L. Droogh wees op de toekomstige Rijksweg 11 en de pro vinciale omleidingsweg die de pol der zullen doorsnijden waardoor nog meer versnippering zal ontstaan. Daarna was er volop gelegenheid tot het stellen van vragen, die door ir. C J K v Dam van de Cultuur- technische Dienst werden beant woord. Ook was de heer C J van Staalduinen van de Landbouw-Voor- lichtingsdienst aanwezig. Zicet- en Blankaart polder De heer M v Haaster zag de Zwet en Blankaartpolder graag by de ruilverkaveling betrokken omdat ingelanden van de Westeindse Pol der ook daar land heben. Hy vond dit zo belangrijk dat hy onder dit voorbehoud vóór zou stemmen, wat later ook gebeurde. Ir. Van Dam zei, dat dit wel mo gelijk zal zyn. De juiste begrenzing van het gehele object wordt nog na der bezien. Het ligt voor de hand, dat ook in deze polder de menin gen zullen worden gepeild. Het zal altijd mogelijk zijn voor een aantal ingelanden, zich bij het object aan te sluiten. Er mag worden verwacht, dat men tenminste over 15 ha grond zal moeten beschikken wil men voor subsidie by nieuwbouw in aan merking komen. De juiste opper vlakte staat echter nog niet vast. Overheidslichamen kunnen nooit in een verkavelingsgebied grond ko pen tegen een lagere prys dan de gangbare. Nu geen kosten Uit de beantwoording van vragen over de kosten bleek duideiyk. dat aan het voorstemmen nu geen en kele consequentie is verbonden. Als het plan, dat nu wordt ontwor pen over drie a vier jaar in stem ming komt, zijn de kosten hiervan bekend. Deze zijn afhankelijk van vele factoren. In Zwammerdam waar de kosten vrij hoog waren kwamen ze op ge middeld f 600 per ha wat by een aflossing over 30 jaar neerkomt op een last van f 30 per ha per jaar Aan het begin van de verkaveling worden de hoedanigheden van per celen bij schatting vastgesteld. Een der ingelanden wees erop dat hem uit de stukken van de provin ciale omleidingsweg. die ter in zage liggen, was gebleken dat de Westeindseweg zal worden afgeslo ten. Wethouder H. Sies die ook aan wezig was, zei dat ook het gemeen tebestuur onaangenaam was ver rast door de nieuwe kaart. De daarop voorkomende situatie bU de Westeindseweg is in tegenspraak met de door de provincie gedane toezeggingen. Een voorstel tot een protestactie kreeg een warm ont haal. GEEN GLANSROL VOOR TREYTEL TEGEN BORUSSIA (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het oefenduel tussen Feijenoord en de gerenom meerde Bundesliga-club Borussia Mönchengladbach had gisteravond de wedstrijd van de Jeugdige doelman Eddy Treytel kunnen worden. Trey- tel, voor het eerst uitkomend in Fei- jenoords keurleam, kreeg echter nau welijks gelegenheid zich te on derscheiden. Hij ging zelfs niet hele maal vrijuit bij de Westduitse gelijk maker, diep ln de tweede helft door Laumen gescoord. Feijenoord zag zijn moeizaam verkregen voorsprong daarmee toch nog verloren gaan (1—1). De volle winst zouden de Rotter dammers in dit teleurstellende duel trouwens niet verdiend hebben. Daarvoor speelde de aanvalslinie te fantasieloos. Vooral spits Ruud Geels bleek over te weinig spelinzicht te beschikken om het de Westduitse de fensie lastig te maken. Ook international Wim van Hane- gem haalde nauwelijks een voldoen de. terwijl de grillige rechtsbuiten Samardszic sublieme solo's te veel afwisselde met zwakke momenten. Alleen Moulijn kon wel eens gevaar lijk worden, maar wanneer de frêle linksbuiten zich had vrijgespeeld, zocht hij tevergeefs naar een vrijstaande medespeler. Ook in de tweede helft, waarin Kindvall de lichtgeblesseerde Van Hanegem kwam vervangen, viel er bitter weinig te genieten voor de 35.000 toeschouwers in het kille sta dion. Steeds weer werd de bal in de breedte, of zelfs naar de eigen verde diging geplaatst waardoor de niet eens zo sterke Borussi a-defensie zich steeds weer op tijd kon reorganise ren. Slechts zelden werd het enige wapen gehanteerd waarmee de West duitse defensie was te verslaan: tem po. EINDELIJK In de twintigste minuut van de tweede helft leidde zo'n schaarse snelle aanval tot het enige Rotter damse doelpunt. Kindvall en Sa mardszic vonden elkaar eindelijk in een vloelende 1-2 combinatie, die in een Westduits been leek te verzan den, maar de attente Jansen schoof de bal alsnog langs doelman Danner: l-O. Pas toen moest Borussia zijn ver dedigende houding laten varen. De handige Netzer bleek vaak ongrljp- ROTTERDAM In een vrijwel volle kleine Doelenzaal presenteerde dinsdag avond de Jonge Groninger Seth Gaaike ma zUn nieuwste cabaret-programma „en lk, zei Seth". Net als zijn grote In spirator Wim Kan had hij zijn pro gramma ln tweeën verdeeld. Na een geestige inleiding waarin Seth meester lijk Inhaakte op een mevrouw die en kele minuten te laat de zaal binnen kwam. vulden Annemarle Oster, Tonny Huurdeman en Rob van Houten het programma voor de pauze met tal van aardige, spitse liedjes. Het meeste applaus was ongetwijfeld voor Tonny Huurdeman, die op leuke wijze het klasse-verschil tussen twee omaatjes naar voren bracht. Verder oogstte zij veel succes met een satirisch liedje over „moeder" en een pseudo- tragisch lied over de vrouw die haar man met kussen niet kon houden. baar voor de wankelende Felje- noord-defensie en een kwartier voor het einde kwam het verwachte doel punt. Netzer, die daarvoor enkele vlammende schoten door Treytel zag gekeerd, haalde uit voor een woe dend schot, Treytel stopte de bal slechts half en de toesnellende Lau men kon gemakkelijk 11 scoren. De Rotterdamse defensie fungeerde bij al die handelingen als passief toeschouwer. Dezelfde Laumen zag even later een schot op de kruising belanden. De verbouwereerde Treytel stak er geen hand naar uit. In de laatste seconde leek Feijenoord de winst toch nog te grijpen. Kindvall worstelde zich door de Westduitse defensie, wilde aanleggen maar werd op hetzelfde ogenblik getorpedeerd. De verwachte strafschop kwam ech ter niet. Arbiter Schalks had al voor het einde gefloten... Heintje niet bij Dorus op schoot ROTTERDAM Tom Manders zal het „gouden" jongenssterretje Heintje niet „op schoot" nemen. Hij laat zich daartoe niet verleiden door een Noor delijke beatgroep die zo Limburgse Heintje voor de Nederlandse tv-came- ra's zou willen brengen. Tom Manders verklacrde dinsdag dat de wet op de kinderarbeid er niet voor niets is. „Ik heb er geen behoefte aan mensen van sociale zaken in Den Haag tegen mij in het harnas te Jagen". Hij vindt het plan niet stro ken met het karakter van zijn pro gramma. De charme van de ongedwon genheid is dan weg, meent hij. Ondertussen heeft de zanger Gert Timmerman gezegd dat hij binnen kort een eind zal maken aan de boycot van kindersterretjes voor radio en tv. Volgens hem is een Amsterdamse professor op zijn verzoek bezig een „gaatje" te ontdekken in de wet op de kinderarbeid. tas me DEN HAAG De Nederland* volleybalkampioenen Blokkeer (he- I ren) en Valbovol (dames) zijn niet uit ongunstig uit de lotingsbus gekomen me voor de Europese bekertoernooien ne 1969. Bij de heren schreven 25 ploe gen ln, bij de dames 18. 1 Blokkeer, dat dit jaar tot de laatst» acht kwam, is vrij in de eerste rond» "ei en komt in de tweede ronde uit tegen de winnaar van de ontmoeting tusse» be< de kampioenen van Luxemburg er,1 01 Zwitserland. In de kwarteindstrijdet maakt Blokkeer een goede kans uK te komen tegen het Tsjechische Spar- tak Bmo. dat in de tweede rond» M tegen de kampioen van Frankrijk 4^^ Portugal speelt. Valbovol moet beginnen met eei kwalificatiewedstrijd tegen de Bek f gische titelhouder. De winnaar komt in de eerste ronde uit tegen de Itall- - aanse kampioen. In de achtste finale» m speelt de winnaar van deze rondi :jm tegen de kampioen van Bulgarije of™ Zuidslavië. De speeldata zowel voor de dame» als de heren: eerste ronde 15 tot II januari, achtste finales 9 tot 23 fe bruari, kwartfinales 16 tot 30 maart halve finales 20 april tot 4 mei. LUGANO In de twaalfde et voorlaatste ronde van de schaako- lympiade in Lugano, die reeds dooi Rusland Is gewonnen, heeft het Ne derlandse team dinsdag met Finland verslagen. Met nog een ron de te spelen is Nederland Engelani® de leider van de groep, tot op een half punt genaderd. De gedetailleerde uitslagen van dl wedstrijd Nederland Finland zijn; Donner (N) Westerinen (F) !/tVÜ Havansi (F) Langeweg (N) 0—J Bouwmeester (N) Koskinen 10, Venalainen (F) Prins (N 0—1. De Russen, reeds zeker 'an de tl tel, spanden zich niet al te zeer ii Binnen een uur waren alle partije tegen West-Duitsland in remis geëindigd. De vliegi Annemarie Oster zong een komisch liedje over de gastarbeider. Rob van Houten bracht enkele goede mime- nummers. Vooral zijn verhaal van de vlieger, waarin hij op een vlijmscherpe manier de hedendaagse reclame-metho den uitbeeldde, maakte indruk. Na de pauze volgde dan een uur Seth met tal vnn knappe, spitsvondige scèt- ches en liedjes. Als geen ander speelt Gaaikema voortdurend met de taal. waarbij hij niet verloochent in de pro vincie te zijn opgegroeid. Zijn „Duitse" spreekbeurt voor de klas, zijn liedjes over de elektrische popzanger en het leven van Jo, de schipper, deden het uitstekend, evenals zijn mijmeringen over het koninklijke huis. Tussen al dit vrolijks ook een ernstig liedje waarin hij de Heer vraagt zijn ongeloof t ehulp te komen. Al met al een programma op niveau, door een talentvolle cabaretier en thousiast gebracht. Evenals Seth ziin wij zijn vader dankbaar dat deze do minee is geworden en geen pastoor. J. B. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De meeste kinderen weten met hun vrije t(jd geen raad: een proefenquète In Den Haag en omgeving toont aan, dat 75 procent zich ronduit verveelt. De enquête werd op verrock van het Nationaal Jeugdzorgfonds ge houden, waarbij alle aan de Nederland se Jeugdgemeenschap deelnemende or ganisaties zijn aangesloten. Een andere belangrijke conclusie is, dat ouders zelden of nooit iets (kun nen) doen voor de vrijetijdsbesteding van hun kinderen. Er blijft een groot gebrek aan leer- en speelruimte voor kinderen te be staan. Niet alleen in oude wijken van de binnenstad, maar minstens in even grote omvang in de nieuwe woonwij ken. Van de ondervraagde kinderen blijkt 40 procent niet over een eigen hoekje van de woning te beschikken, waar ze zich kunnen terugtrekken. De meeste jongeren (80 procent) zou den graag een clubhuis bezoeken: als er mogelijkheden tot vrijetijdsbesteding zijn, zouden ze er graag aan meedoen. Over lawaaiige vrijetijdsbesteding thuis: platen draaien, muziek maken, timmeren, zagen enzovoort mag slechts 30 nrocent van de ondervraagden. Enkele typerende uitspraken: Als lk mijn boeken uit heb. verveel ik me dood (Sandra 11) Ik mag zoveel la waai maken als ik wil, tot me vader komt (Peter, 14). Mijn ouders bemoei en zich alleen met me, als ik wegloop (Miranda. 12) De kinderen kunnen vaak hun ener gie niet kwijt, wat blijkt uit de beant woording van de vraag „Als je thuis meer ruimte had, wat zou je dan wil len doen? Dit zeggen de kinderen over wegend: vechten met m'n broertje, met de hond. boksen, blindemannetje spe len met m'n broertjes Hoewel deze enouête slechts een steekproef is en men er geen weten- schaDpelijke nretentie aan mag verb'n- den is de overtuiging dat de erote lij nen die eruit komen inderdaad juist mieten worden g»acht. Het Nationaal Jeugdzorgfonds heeft de steekproef laten nemen om de aan- ROTTERDAM Ambitie, eer en macht zullen altijd ac tuele begrippen zijn. Daarom ook blijft Shakespeare's kor-ngsdrama „Henri IV" eigentijds, zelfs al zien wij de bestuurder van een land niet meer als een feodaal heerser tegen wie elke vorm van op stand zwaar hoogverraad be tekent. Falstaff bedachte schelmenstreken, blijft hij in alle gevallen relative rend, zelfs koel. Niets en niemand kan hem beïnvloeden; niet zijn vader, niet Falstaff. Slechts zijn eigen ambi tie drijft hem tot daden, die dan ook goed blijken. Hans Croiset en Adrian Brine heb ben de voornaamste trekken van .Henri IV" ten volle gestalte gegeven in een sterk gestileerde, af en toe zelfs ingehouden regie. Was het daar om dat Carol Linssen als Hal soms enigszins geremd leek? Datzelfde idee gaf Rene Lobo als Hotspur, hoe wel beiden in hun vertolkingen voor genoeg boeiende momenten zorgden. Volgens ons had het geheel wei Iets speelser, iets meer „Breugheliaans" kunnen verlopen. De enige die van alle mogelijkheden gebruik kon ma ken, was Hans Tiemeijer, wat hij overigens, zoals gezegd, op grootse wijze deed. De bekommerde Henri IV werd op waardige wijze gespeeld door Johan Schmitz. Andere karakteristieke rol- —j len waren van Jan Gorissen, Peter chen Ons en Hal. de zoon van Henri van der Linden. Henk Voees en Elise IV, die hem dan ook elke schel- Hoomans. menstreek vergeeft Het strakke koperkleurige decor Eigenlijk is Hal de interessantste van Herman Gordijn was enigszins figuur in dit koningsdrama: hoewel I twees'aohtig Aan de ene kant met hij enthousiast meedoet aan de door weglating van alle mogelijke attribu- Dat was een van de redenen waar om de voorstelling door „Theater" van dit koningsdrama, tegelijk tra- gi-komedie, gisteravond in de Rotter damse Schouwburg zo springlevend was. Een andere reden was de ln beider betekenis geweldige figuur van Falstaff, die vertolkt werd door Hans Tiemeijer Deze charmante deugniet is behept met eenscala van ondeug den. Hij is opschepperig en laf, dief achtig en huichelachtig, vraat- en drankzuchtig, maar hij heeft een ge weldige eigenschap: hij laat ons la dacht te vestigen op de komende jeugd-} zorgcollectie die van 18 tot 23 november: gehouden wordt Er zijn thans ruim 500 clubhulzen met bijna 2400 beroeps krachten. De totale lasten voor 1989 bedragen 68.8 miljoen, waarvan 56 mil joen is gedekt 'subsidies). Uit particu- liere bron moet dus 12,5 miljoen ko men. Voor dit doel hebben de gezamen-1 lijke organisaties zich in het jeugd zorgfonds verenigd. BEIROET Tussen koning Hoes sein en de drie grote organisatie» van Palestynse verzetsstrijders ii vandaag een akkoord bereikt. Dins dagavond en de daaropvolgende nacht was de toestand kritiek. El Fatah dreigde da wepens op te nemen tegen het Jordaanse koninklijke paleis. Hoessein werd verweten „tegen Palestina een komplot te hebben be raamd". Ten slotte werd men het eens op een vergadering in het pa leis, waarbij de leiders van El Fatah op gelijke voet met koning Hoessein, de vertegenwoorwigers van de Jor daanse legers en leden van de rege ring werden behandeld. Een woordvoerder van El Fatah zei dat de crisis voorbij is en dat een verklaring zal worden uitgegeven. Het Het uitgaansverbod is ingetrokken De militaire bezettinog van 9mman is opgeheven. De verzetsstrijders zul len buiten Amman blijven en zich aan de controle van de Jordaanse strijdkrachten onderwerpen. Gisteren nog werd tussen geregeude troepen en verzetsstrijders gevochten. NEW YORK Sheriff William Kersey uit Frince George County in de staat Maryland heeft officieel j meegedeeld, dat hij televisie in de gevangenis bevorderlijk acht voor de discipline. Hij heeft proeven genomen en deze1 zijn zeer bevredigend. Op het ogen blik werken -r in zijn gevangenis 10 toestellen, die dag en nacht aanstaan. Dat betekent per 4 cellen. De she riff kiest zelf de programma's, de ge vangenen kunnen dat niet doen. Zij zijn slechts in staat, het toestel in of uit te schakelen Zijn de met tv bedeelde gevange nen onrustig of hebben zij een repri mande verdiend dan krijgen zij niets te zien. Sinds deze maatregel is toe gepast is het noreel in de gevangenü verhoogd, aldus de sheriff. LEXMOND De twaalfjarig* scholier A. Lakerveld werd gister morgen door een tegemoet komende auto overreden. Zeer zwaar gewond werd de jongen naar een ziekenhui* in Gorkum vervoerd. Hij overleed enige tijd later aan zijn verwondin gen. ten. aan de andere kant Juist weer niet. wat voor sommige, onaanvaard bare situaties zorgde. Maar mooi wal het wèl. evenals trouwens dp kleding, die hij tevens oniv\ n KHtóTEN EMOUf

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4