Na bijna twintig jaar nog steeds in de schijnwerper Iglo maakt nü verschil tussen andijvie! andijvie a la crème rondom CATECHISATIE-WEEKENDS Geef ons spelregels voor eerlijke concurrentie BILLY GRAHAM MORGEN VIJFTIG Meer duidelijkheid over seminarie Vietiiai 1 Een woord voor vandaag Pastoor Miedema wil niet praten F WOENSDAG 6 NOVEMBER 196» Wetten maken de mens niet gehoorzaam. Dat is de stelling van apostel Paulus in de brief aan de Romeinen. Johannes wijst in zijn eerste brief wel de weg naar gehoorzaamheid. De zekerheid dat we een kind van God mogen zijn, de hoop dat we Christus zullen ontmoeten en zijn zullen gelijk Hij, ts de grote stimulans om anders te gaan leven. Daarom schrijft hij: En een ieder, die deze hoop op Hem heeft, reinigt zich gelijk Hij rein is. We worden niet alleen gereinigd, we moeten onszelf ook reinigen. We worden niet alleen herschapen naar Zijn beeld en gelijkenis, we moeten ook zelf er aan mee werken om rein te worden zoals Hij rein is. Brengt ons dat dan niet toch weer in het systeem van de genade plus de goede werken? Neen. Niet genade en onze goede werken maken ons rein, maar uit genade zijn we rein door Christus, maar juist daarom moeten we rein leven. Onze inspanning brengt ons niet bij de reinheid, maar vanuit de reinheid moeten we al de door God gegeven krachten in spannen om ons uit te strekken naar Hem. Een christen is geen willoos en lijdelijk wezen. Een kind van God leeft met een opdracht in deze wereld. Juist omdat hij kind van God is, kan hij niet anders dan vanuit die opdracht leven. En die opdracht is om mee te werken aan het Konink rijk Gods. Juist daarom begint die opdracht bij hemzelf. Want hij is immers een onderdaan van dat koninkrijk. Dat konink rijk begint in zijn eigen leven. We lezen vandaag: Psalm 119 145160. a HEI De Mooij op jubileumvergadering: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het Neder lands Christelijk Ondernemers- verbond voorheen Christe- l,ke middenstandsbond vier de vandaag x,n vijftigjarig be staan. Als feestredenaars waren uitgenodigd minister Schut, die sou spreken over: „Wonen, le ven en werken in de ruimte van morgen" en prof. dr. F. de Roos, die tot thema van zijn rede had gekozen: „Ondernemer en geld, vandaag en morgen". De voorzitter van het verbond, de heer H. de Mooij, gaf een kort histo risch overzicht van de afgelopen vijf tig Jaar. Concluderend merkte hij op, dat hij niet wilde pleitoa voor bescherming van het kH*nbfdiïjf. De ervaring heeft geleerd, dat grootbe drijf en kleinbedrijf eikaars partners kunnen zijn en elkaar nuttig kunnen aanvullen. Evenmin wenste hij een uitschake ling van de concurrentie te verdedi gen, want „de concurrentie is de ademhaling van het vrije onderne merschap. Met veel nadruk vroeg hij wel om spelregels voor eerüjke concurrentie, voor fair play. Het eerste rapport van de confessi onele ondememersfederatie was ge wijd aan het vraagstuk van de eer lijke concurrentie. De heer De Mooij vroeg minister Schut, waarom de re gering op dit punt zo passief blijft. „Niets steekt ons ondernemers meer dan juist de oneerlijkheid, de halve waarheden, de soms brute leu gens van de reclame. Zowel groot als kleinbedrijven maken zich hier aan schuldig. In de oudheid was de god van de handel dezelfde als de god van de dieven. Dit wijzen wij nadrukkelijk af", aldus de heer De Mooij. De historie Als goede dingen, die in het verle den konden worden bereikt, noemde hij de zondagsrust, de winkelslui tingswet, de vestigingswet en het middenstandscrediet. Reeds in het jaar 1918 begon de bond met het oprichten van Boaz- banken om de middenstanders uit de handen van woekeraars te houden. Via voorlichting en boekhdudcursus- sen werden de leden ook toen al ge holpen bij hun bedrijfsuitoefening. Na de oorlog is ondanks de Wol- tersomse organisatie en „dwars tegen de eenheids- en doorbraakleuzen van soms je beste vrienden in, de eigen christelijke organisatie weer op poten gezet" In 1954 kon duidelijke vorm gegeven worden aan het mid- denstandsbeleid. Er kwam een eigen staatssecretaris voor de middenstand, •en een eerste middenstandsnota, vernieuwing van de vestigingswet, «en wet op de bedrijfsorganiatie, instelling van de twee hoofdbedrijfs schappen en de raad voor het mid den- en kleinbedrijf. De middenstand ging meeregeren en mede-verantwoordelijkheid dra gen voor het algemene sociale en economische beleid. Er kwam overleg tussen regering en bedrijfsleven over het prijsbeleid. Van 1950 tot 1965 verdubbelde de koopkracht van de bevolking en groeide de felle strijd om de consu mentengulden. Niet alleen omzet Het moet de christen-ondernemer echter niet alleen gaan om het zo hoog mogelijk opvoeren van de om zet. Belangrijk zijn ook aldus de heer De Mooij, vragen als: Hoe ben ik zakenman, welke middelen hanteer ik als zakenman, in welke richting beweeg ik mij en word ik van dienst verlener aan de consument niet tot een verleider van het publiek? Voordat de christelijke mid denstandsbond werd opgericht, bestond er een christelijke onderne mersorganisatie „Boaz", waarin ook de boeren en grootwerkgevers sitting hadden. Deze bezinningsorganlsatle, I die 25 jaar heeft bestaan, heeft vol- gens de heer De Mooij duidelijk ge- i maakt, dat een bezinningsorganisatle- j zonder- meer, hoe goed bedoeld ook, zinloos ls. Men moet na de noodzake- i lljke bezinning ook daden kunnen 1 utellen. „Stel u daarom niet te veel i voor van een bezinningsorganlsatle." (Van onze kerkredactie) STUTTGART De Kirchen- tag 1969 heeft zijn eerste slacht offer geëist. Dat was het com mentaar van Hermann Riess, lid van het presidium van de Kirchentag, op het bericht, dat Oskar Klumpp onverwacht zijn functie als president van de synode van de Evangelische Kerk van Württemberg heeft neergelegd. Klumpp kon niet meer op tegen de spanningen, die aan de dag treden bij de voorbereiding van de Kirchentag, die in Stuttgart, dat In Württemberg ligt, wordt gehouden. De kerk van Württemberg, die in de voorbereiding een belangrijk aan deel heeft, probeert te voorkomen, dat de belijdenisbeweging Geen an der Evangelie en de andere piëtische groepen zich weer van de Kirchentag zullen distantiëren, zoals vorig jaar in Hannover het geval was. De besprekingen verlopen echter moeizaam. Toen de piëtisten verleden week Klumpp verweten, dat hij ge gevens uit de besprekingen had laten uitlekken, waaruit bleek, dat de piëtisten onderling ook nogal ver deeld zijn, barstte bij Klumpp de klomp. Intolerantie In een vraaggesprek voor de radio sprak hij van „schoolvoorbeelden van intolerantie en een onbarmhartige neiging, om andersdenkenden te ver ketteren." Het aftreden van Klumpp heeft be roering gewekt in Württemberg. Verschillende synodeleden hebben aangekondigd uit solidariteit met Klumpp ook te zullen bedanken. Ook wordt aangedrongen op ontbinding en nieuwe verkiezing van de synode, opdat duidelijk wordt, aan welke kant de kerk staat PARIJS De Franse aviatrice Herissa Pelissier is gisteravond bij Parijs geland na een vlucht om de wereld in een éénmotorig vliegtuig. Mevrouw Pelissier heeft 45.000 kilo meter afgelegd in 143 vlieguren. ATHENE Een krijgsraad in Athene heeft 29 mensen veroordeeld tot gevangenisstraffen van anderhalf tot vier jaar. Ze werden er van beschuldigd de overheid te hebben beledigd tijdens de begrafenis van George Papandreou, zondag. BEROEPMfiSWEftK NED. HERV. KERK Beroepen te Haaf ten (toez.): P. P. J. Monster te Barneveld; te Assen (wijk- gem. Veningerland): W. A. de Pree te Hindelopen. Aangenomen naar Nieuw Helvoet: S. G. Oosterhoff te Hoogewoud (N.H.). Benoemd tot leraar a. d. mavoschool Venlo: drs. M. J. Top, em. pred. te Bar neveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelburg (vac. G. v. Wilgenburg): H v. Benthem te Apel doorn; te Scherpenzeel: S. de Vries te Bennekom, die voor dit beroep bedank te. Emeritaat verleend aan ds. B. W. Ganzevoort te Antwerpen. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Beroepen door de doopsgezinde ge meenten op Java: drs. A. G. Hoekema, prop. te Amsterdam (als docent op Pa th. SALEM (New Jersey) De 109-jarige neger Alex Tanner uit Sa lem. die nog slaaf is geweest, heeft voor het eerst in zijn leven democra tisch gestemd. Sinds 1880 had hij re publikeins gestemd. (Van onze kerkredactie) DIEREN De schoolgaande jongeren hebben een vaak over leden programma, waarin voor een wekelijks catachisatie-uur nog maar nauwelijks plaats is. Het toch (moeten) gaan levert in het huisgezin narigheid op. De avond is gebroken, terwijl er toch nog huiswerk ligt. Is dit voor de hervormde gemeente van Creil (NOP), gelijk wij reeds meldden, aanleiding geworden, om dit seizoen te experimenteren met een „catachisatiewerkweek" tijdens de zomervakantie, in de wijkgemeente I van hervormd Dieren gaat men het proberen met eens in de zes weken een catachisatie-weekend. Dominee en catechisanten komen op zaterdagmiddag bijeen. Er wordt later samen gegeten en om half negen gestopt, zodat er nog een goed stuk vrije zaterdagavond overblijft Het weekend wordt dan de volgende dag na de ochtendkerkdienst voortgezet Als een van de bijkomende voordelen ziet ds. A. K. Kolman (57), dat een onderwerp nu ook goed samen afgehandeld kan worden, inclusief de nabespreking. Het eerste Dierense catechisatieweekend is inmiddels gehouden. Voor conclusies is het nog te vroeg, maar de opkomst was in elk geval niet slecht (Van onze kerkredactie) Morgen viert de Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham zijn vijftigste verjaardag. Negentien jaar geleden beklom hij als onbekend prediker het podium van een grote tent in Los An geles. Drie weken lang zou bij er prediken. Het werden er vijf en hij bereikte ineer mensen dan in lange tijd onder het gehoor van een predikant waren geweest. Radio, televisie en kranten schonken grote aandacht aan die tentcampagne. Graham was ineens een nationale figuur geworden. Zijn ster daalde niet. De campag nes werden steeds groter en duurden langer. Ze bereikten steeds meer mensen. Ze werden zo vermoeiend, dat hij het allemaal lichamelijk niet meer aankon. Uiteindelijk viel het besluit om kortere campagnes te houden. Maar door nog grotere op komsten bleef hij steeds meer mensen trekken. Toen zijn woonplaats Charlotte, Noord-Carolina, enkele maanden ge leden haar tweehonderdjarig bestaan vierde, besloot de gemeenteraad in het bijzonder inwoner Graham te eren. Van heinde en ver kwamen 50.000 mensen om te horen hoe bur gemeester Stanford Brookshire Gra ham „onze meest geëerde zoon en 's werelds grootste prediker" noemde. In 1954 preekte Graham in de staalstad Pittsburgh. Per avond be reikte hij gemiddeld tienduizend mensen. Vorige maand was hij in die stad terug. Nog altijd wordt er gesproken over de enorme regenval die zoveel mensen thuis hield. Maar de slechtst bezochte bijeenkomst trok nog altijd 16.000 mensen. Nog geen piek En nu heeft hij alweer het oog gericht op New York, waar hij al eens de tienduizenden heeft getrok ken. Volgend jaar juni hoopt hij daar een tweede campagne te houden. De organisatoren zijn er zeker van dat de opkomsten niet zullen onderdoen voor de eerste. „Het ziet ernaar uit" schreef onlangs een Amerikaans blad, „dat Grahams werk zijn piek nog niet heeft bereikt." ,,'s Werelds grootste prediker," is ongetwijfeld niet ,,'s werelds beste prediker." Twee jaar geleden hoorde Ik hem nog tijdens zijn campagne in Londen. De preek had ik al eens eer der gehoord. De wijze waarop hij hem bracht streek me wat tegen de haren in. Soms had ik het gevoel dat hij met succes het motto van ds. Henry Ward Beecher gebruikte: „Als ik niet meer uit mijn zin kan komen, schreeuw ik." Zoals altijd gaf hij na zijn preek de „uitnodiging." Hij vroeg mensen die Christus persoonlijk als hun Heer j en Heiland wilden erkennen en aanne- j men, naar voren te komen. Mijn vrouw zei: „Na zo'n preek komt er geen mens." Maar ze kwamen wel, meisjes in mini, langharige jongens, mannen en vrouwen. ROERMOND Vrijdag zullen besprekingen worden gehouden tus sen het bisdom, de parochieraad van de ontslagen Schaesbergsc pastoor Ed. Miedema en een commissie van goede diensten van de diocesane pastorale raad. Men zal dan proberen i een einde te maken aan het conflict. I De commissie van goede diensten wil, dat bisschop Moors het oneervol ontslag van pastoor Miedema veran dert in een eervol ontslag en dat hij zorgt voor een andere hem passende i functie, in overleg met de betrokke- j ne. Van pastoor Miedema wordt ver wacht, dat hij ophoudt met het be leggen van aparte eucharistische sa menkomsten. Pastoor Miedema wil niet aan de bespreking in Roermond deelnemen. „Zolang ik als een veroordeelde I beschouwd word, heeft het voor mij geen zin om te praten." De parochie- raad betoont zich zeer sceptisch over j de voorstellen. Ze vindt dat er teveel i van pastoor Miedema wordt ge vraagd, terwijl er te weinig tegeno- ver staat. Vruchten Na afloop van zijn campagne ko men vaak de kritische stemmen los. „Hij heeft New York niet bekeerd," zeiden sommige predikanten smalend na zijn mammoet-veldtocht in die wereldstad. Graham antwoordde toen dat je niet binnen een half jaar de geeste lijke balans kunt opmaken. Dat kan pas na minstens drie jaar, voegde hij eraan toe. Velen die in zijn samenkomsten naar voren zijn gekomen, zijn inder daad teruggevallen in hun vroegere gewoonten. Dat geeft Graham zelf toe. Maar een feit is dat hij ook kan wijzen op totaal veranderde en ver nieuwde levens, zoals van de man uit de onderwereld Jim Vauss, de cow boyzanger Stuart Hamblen en filmsterren die nu als zendeling in de Kongo of elders werken. Maar er zijn ook andere vruchten. In Groot-Londen werken op het ogenblik veertig anglicaanse priesters die in zijn samenkomsten gekozen hebben om Christus te volgen. Hoog kerkelijken en vrijzinnigen zien met enige angst de toekomst van hun kerk tegemoet, omdat het evenwicht verbroken wordt door de sterke nu merieke vooruitgang van het aantel „evangel ischen." Doortverking In Amerika, maar ook elders in de wereld, zijn de ogen van de kerke lijke leiders opengegaan voor de mo gelijkheden van evangelisatiewerk. Kerken die nimmer iets aan evange lisatiewerk deden, zijn er op hun ma nier mee begonnen. Fundamentalisten, vastgeroest in hun dogma's en levensstijlen, gingen ineens ontdekken dat zij een taak hadden in de wereld. Plotseling wer den ze daardoor geconfronteerd met nieuwe vragen en problemen. Gra ham bracht de mannen bijeen die leiding moesten geven aan deze ge heel nieuwe bezinning via een blad „Christianity Today". In nog geen vijftien jaar groeide het uit tot het grootste algemeen-christelijke opinie blad van Amerika met 165.000 beta lende abonnees. Graham stichtte een evangelisatie blad „Decision". In nauwelijks twee jaar tijd bereikte het een oplage van meer dan een miljoen. En nu wordt het al in vele talen vertaald uitgege ven. Politiek Vrijwel iedere president van Ame rika heeft in de laatste jaren contact met hem opgenomen. Toch heeft hij zich zoveel mogelijk afzijdig gehou den van politieke kwesties. Alleen in 1960 liet hij duidelijk blijken, dat hij de kandidatuur van Nixon als presi dent steunde. Dat is hem toen door velen kwalijk genomen. Nixon bezocht ook zijn laatste gro te evangelisatiecampagne in Pittsburgh. Maar dit jaar heeft hij zich noch voor Nixon noch voor Humphrey uitgesproken, al weet ie dereen dat hij de eerste verkiest bo ven de tweede. Zelf zegt hij ook geleerd te hebben. Hij blijft weigeren om zich in te la ten met politieke kwesties als bur gerrechten en de verandering van de structuren van de maatschappij. „Een evangelist," zegt hij, „is geen sociale hervormer, geen moralist." Meer methoden Maar hij ziet niet langer zijn evan gelisatiewerk als de enige juiste me thode om de mensen met het evange lie te confronteren. „Er zijn veel meer methoden, die de kerk effectief kan gebruiken. Maar dit is wel een belangrijke methode." Vroeger was het gebruikelijk om de mensen die na de preek naar voren kwamen „bekeerlingen" te noemen. Dat heeft hij nimmer gezegd. Wel sprak zijn organisatie van mensen die „een beslissing" hadden genomen. Maar ook die uitdrukking wordt niet meer gebruikt. Nu spreekt hij alleen van „mensen die zoeken." En in zijn prediking staat meer nog dan in de beginjaren het kruis cen traal: „Mijn geloof in de noodzake lijkheid van het kruis heeft zich ver diept. Steeds meer probeer ik het Wens hervormde predikanten en studenten: kruis tot het centrale thema mijn prediking te maken. Ook besd ik steeds meer dat we met grotq nadruk dan ooit de opstanding Christus moeten prediken, meesten van ons spreken daar allet met Pasen over. We moeten gaan beseffen dat Christus leeft i dat wie in Hem gelooft met Hem i leven." Hij probeert nauwelijks het evangelie in de taal van van- daag te vertalen. Maar hij ge bruikt wel onnoemelijk veel jj voorbeelden om het te illu- streren. Misschien dat hij k daarom zoveel mensen trekt, ook jongeren en vaak juists! jongeren. Ze krijgen hetl evangelie niet in hun eigenr woorden te horen, maar ze n voelen wat hij hen te zeggen heeft. Terwijl velen proberen het verstand te benaderen, n raakt Billy Graham na negen-2 tien jaar nog steeds de harten. (Vervolg van pag. 1) 5 Um DEN HAAG Een zestigtal hervormde predikanten en een aantal theologische studenten hebben een brief gezonden aan de hervormde synode en enkele beleidsinstanties in de Hervorm de Kerk. In deze brief wordt ge zegd, dat over de toekomstige Andijvie la crème Eerst was er spinazie. En toen, ineens, was er Iglo spinazie la crème. Tot nu toe was er ook lekkere andijvie. En nu u raadt het al! Iglo maakt van gewone andijvie exclusieve andijvie la crèmel Helemaal nieuw voor Nederland. En ongelooflijk lekker. Andijvie, vers van het land, gewassen, gesneden en bereid met een romig sausje. Het zit zo, kant-en-klaar in het pak. Zó klaar! Waarschijnlijk wordt dit nèt zo beroemd als spinazie la crème. Dat hangt helemaal van uw goede smaak af prijs: 450 gram 1.60 structuur van het seminarie te Driebergen meer duidelijkheid moet bestaan. Maandag hebben de briefschrijvers zich in een bijeenkomst bezonnen op de vraag wat er na het overlijden van rector dr J. M. de Jong moet gebeuren. Benoeming Zij vragen de synode in de novem- ber-vergadering niet tot een benoe ming over te gaan in de vacature van rector voor er duidelijkheid is over de toekomstige structuur. Er wordt voorgesteld om een bij eenkomst van synodewege te houden waarin alle belanghebbende instan ties en groepen samen in een open gesprek kunnen zoeken naar nieuwe vormen. De briefschrijvers denken behalve aan de synode aan de com missie theologisch hoger onderwijs, de kerkelijke hoogleraren, de huidige conrector dr. E J. Beker, en een aan tal predikanten en theologische stu denten. Namens de groep van predikanten bijna alle oud-seminaristen is de brief ondertekend door de domi nees P. Kikstra, J. Lugtigheid, C. Meyer. H. D. van Hoogstraten, B. J. Blaauwendraad, R. Zuurmond en B. Rutgers. Wfoor in Knponn weer min temp. neer gisteren slag Kopenhagen h. bew. 0 0 Londen zw. bew. 7 0 Amsterdam geh. bew. 2 0 Brussel geh. bew. 1 0 Luxemburg geh.bew. 2 0 Parijs onbew, 0 0 Nice 1. bew. 10 0 Frankfort regen 4 3 München geh. bew. 5 2 Zürlch geh bew 5 0.2 Genève zw. bew. 3 0 Locarno geh. bew. 8 6 Wenen regen 9 7 Innsbruck zw. bew. 5 0 Rome 1. bew. 5 8 Madrid zw. bew. 11 11 Majorca onbew. 14 0.» Enkele eisen van het National*, vrijdingsfront noemde ze ook. i coalitieregering in Zuid-Vietnam, terugtrekking va; ille Amerikaanse' troepen en een .eedzame hereniïic ging van Noord Zuid zonder in menging van vrer nde mogendheden^ De 41-jarige mevrouw Binh, di zi er meteen in slaagde de sympathi van de publiciteitsvertegenwoordi lhl gers te winnen, merkte cynisch o dat men zou kunnen veronderstel len dat de Amerikanen best in stas^, zijn, Saigon te vertegenwoordigen Het wegblijven van de Zuidvietni H mese delegatie noemde ze verraa aan het volk en aan het verlange i naar vrede, dat in haar land heerst! ZELFSTANDIG n Met klem betoogde zy dat haa r delegatie als een zelfstandige eer j heid naar Parijs was gekomen en e js niet aan dacht, zich uit tactischpa overwegingen onder de banier va. Hanoi te scharen. n „Het Nationale Bevrijdingsfront|* zei ze, „controleert viervijfde dee^ van Zuid-Vietnam en fungeert in dk, bevrijde gebieden als regering". De enige keer dat de lieftallig^ mevrouw Binh in het nauw kwan bi was toen ze naar voren bracht di-j verschillende regeringen het Natii JJ nale Bevrijdingsfront officieel et P( kend hadden. Toen haar om name werd gevraagd, stamelde ze dat lij; deze niet alle kon noemen, maar di u Cuba er in ieder geval bij was. >n IN VILLA De delegatie van de Vietcong h ondergebracht in een villa in I Vésinet een rustige randgemeen van Parijs, die zich zo'n kilomet' of twintig van het centrum van i'V( stad bevindt. Aan de gevel wapper de vlag van de Vietcong: twee bi nen, rood en blauw, met een goudej^1 ster in het midden. De huurprijs b( draagt zo'n 1600 gulden per maanjc en er zou een contract van een jaïj8 gesloten zijn. De delegatie van Hanoi woon» sinds april van dit jaar in het buite van de overleden Franse communi - tenleider Maurice Thorez. Diens w«rj duwe, die onlangs uit de partij gei treden is omdat zij zich niet ko verenigen met de kritiek, die o 1 Moskou wordt uitgeoefend in ve: 1 band met de overval op Praag, lasF zich per maand de lieve som va. 1 bijna 3500 gulden betalen. jj Op tachtigjarige leeftijd is in Gó ei tingen ds. Theodor Kam la li overlede ri bekend doordat hij jarenlang vorzitt p is geweest van de bond van evang lisch-gereformeerde kerken in DultT* land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2