AMERIKA IN GROTE SPANNING Van Californië hing veel af redesoverleg niet is nog begonnen JAMIN OLGA Het Kwartet Nek-aan-nek race Uitslag laat bekend Computers in de knoei scollege TOCH EEN VERKIEZINGSSTUNT VAN DE VS? caramella's Met Sojoez niet naar de maan Twee doden bij autobotsing Confectiebedrijf sluit: 250 man ontslag aangezegd KONINGIN EN PRINS NAAR ETHIOPIË Vochtige lucht 2 arrestaties in Amsterdamse moordzaak ZCS glanzende onderzettertjes in etui ff" HÜK Ik geef op als nieuwe abonnee: I Nieuwe JLeidse Courant Woensdag 6 november 1968 49ste jaarganf vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De nek-aan-nek-race tussen Humphrey en Nixon duurde nog voort bij het afsluiten van de bericht geving over de Amerikaanse presidentsverkiezin gen. De computerdiensten, die een zo snel moge lijke beoordeling van de resultaten mogelijk maak ten, moesten vanochtend geruime tiid hun werk staken omdat de uitslag voor verschillende staten (waaronder Maryland) niet geheel betrouwbaar leek. Het wachten was vooral op de staat Califor- nië, die het meest westelijk is gelegen. WASHINGTON - Californië, Illinois en enkele kleine westelijke sta ten hadden tegen de middag nog het antwoord in handen op de vraag, of de presidentsverkiezingen in Amerika beslist zouden worden in het Kiescollege van 538 man, dat op 16 december stemt, óf dat het Congres op 6 januari moet gaan stemmen om uit te maken, wie president, resp. vice-president worden. De hoop van de republikein Richard Nixon op de ver eiste meerderheid van 270 kiesmannen hing ervan af, of hij Californië kon behouden, of Illinois of Montana en Washington op de democraat Humphrey kon veroveren. De kan6 voor een overwinning voor Humphrey lag in een overwinning in Californië en Illinois. De strijd ging daar gelijk op, zoals in vele staten het geval was geweest. Humphrey boekte belangrijke overwinningen in New York (43 kiesmannen), Pennsylvania (29), Texas (25) en Michigan (21), ter wijl Nixon succes had in een groot aantal staten met betrekkelijk wei nig kiesmannen. De staat Maryland werd eerst aan Nixon toegedacht. Later bleek dit voorbarig. De uitslag was nog niet bekend, toen dit overzicht werd af gesloten. De stand na telling van 82 procent in alle kiesdistricten was vanmiddag om kwart over twaalf: Humphrey Nixon Wallace 26,006,060 (43*/.) 26,312.438 (43*/*) 8.357,775 (14*/. Voor de, staten waarvan de uit slag al bekend is, zie men elders in dit blad). pMÜI Een handvol hulp is heter dan een karrevracht zuchten en preken. SPURGEON Billy Graham vijftig jaar pagina >2 Het Noorden vergrijst De onafhankelijke kandidaat Wal- lace die een slechter resultaat j boekte dan verwacht werd in de sta ten buiten het 'diepe Zuiden' leek i toch 45 kiesmannen te gaan winnen, waarschijnlijk genoeg om zowel Nixon als Humphrey de overwinning te ont houden. Humphrey was in het belangrijke Illinois een voorsprong aan het op bouwen met stemmen uit het gebied van Chicago. De andere gebieden in de staat. traditioneel republikeins volgens de verwachtingen inlopen of een overwinning ^ejK^jSfmmèn van Illinois zouden zijn voor Nixon, wanneer '™we s Caiifornië (met 40 kies- üldaleni A^NU Arinnen, tenzij er een rk. Oth onvoorziene uitslagen in ten 'ou vallen. cd. op Z. -v Als geen vas> Cu- 270 kiesmannen achter zich zou f*j?%en, zou het Kies college alsnog d^instrijd kunnen be slissen wanneer fait op 16 december stemt. Slechts in ie* staten en het dis trict Columbia zijn ,(e kiesmannen ge- ?letersk»g houden, de uitslag van de daar uit gebrachte stemmen te volgen. Wallace heeft gezegd, dat hij de beslissing niet aan het Huis van af gevaardigden wil laten. Dat betekent, dat hij zijn kiesmannen instructie zou geven, op wiezij moeten stemmen. Openlijk heeft hij zich bereid ver klaard, de stemmen die hem in het Kiescollege toekomen tegen bepaal de voorwaarden te willen 'overdoen'. Zou de wedloop toch in het Huis eindigen, nadat de stemmen van de kiesmannen op 6 januari zijn geteld, dan brengt elke staat, ongeacht zijn grootte slechts één stem uit, waar bij er 26 nodig zijn voor verkiezing. Het Congres Hoewel de democraten hun meer derheid in het Huis zullen behouden, staat niet vast dat ook een meerder heid van de staten zich voor Hum phrey zou uitspreken. Sommige afge vaardigden hebben zich nl. gebon den te stemmen voor de presidentiële kandidaat, die in hun staat of district heeft gewonnen. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Het uitgebreide vredesoverleg in Parijs, waaraan be halve Washington en Hanoi ook Saigon en het Nationale Bevrijdingsfront zouden deelnemen, is gistermiddag vastgelopen nog voor het was begonnen. Limiet Er is geen grondwettelijke bepa ling, hoe lang het Huis kan blijven stemmen als om de een of andere reden geen enkele kandidaat 26 sta ten achter zich krijgt. Volgens de grondwet moet de president echter op 20 januari worden geïnstalleerd. Is de impasse er nog, dan wordt de door de Senaat gekozen vice-pre sident (waarschijnlijk de democraat Muskie) beëdigd als waarnemend president. De impasse kan voortduren tot de samenstelling van het nieuwe Huis in 1970 verandert. In dat jaar worden opnieuw verkiezingen voor het Con gres gehouden, nl. voor het gehele Huis en een derde van de Scnaats- zetels. Ook kan het gebeuren, dat het Huis de republikein Nixon tot pre sident uitroept en dat de democraat Muskie zijn vice-president wordt. Aanvankelijk had Nixon wat het aantal uitgebrachte stemmen betreft een voorsprong op Humphrey. In de loop van de dag (nacht in Nederland) wijzigde zich het beeld en behield Humphrey een lichte voorsprong op zijn rivaal. Later gingen beide kandi daten weer gelijk op, ook wat het aantal kiesmannen betreft. TORONTO Henry Taylor, een 45-jarige emigrant uit Guyana, die een week geleden in Toronto een nieuw hart kreeg, is overleden. Op de dag van de presidentsver kiezingen moest de woordvoerder van de Amerikaanse delegatie, Wil liam J. Jordan, bekendmaken dat de besprekingen voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld, omdat de regering van Zuid-Vietnam verstek laat gaan. Uit het overige deel van zijn wat somber gestelde verklaring kon wor den opgemaakt dat Washington koortsachtig bezig is het zich verra den voelende Saigon alsnog te be wegen een delegatie naar Parijs te zenden. De verwachting is echter dat dit op z'n vroegst de volgende week zal gebeuren. STUNT Waarnemers in Parijs kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat er toch van een verkiezingsstunt spra ke is geweest. Hoe oprecht de vre despogingen van ex-president John son ook mogen zijn geweest, het vooroverleg in Saigon vertoont zo veel zwakke plekken dat beroeps- er zich voor zouden morgen voordeel 200 gram van 81 voor 75 niet duur wc/ heerlijk PARIJS De wetenschappelijke prijs van de Unesco is overhandigd aan de Britse hoogleraar Robert Simpson Silver. De prijs, een gouden medaille en 3000 dollar, werd hem toegekend voor het ontdekken van een precedure om zoet water uit zee water te winnen. Deze exotische dame is mejuffrouw Mino Kurkgoglo. een Turkse van nog maar 17 jaar oud. die meedingt naar de Miss Worldverkiezingen in Lon den. Op Schiphol wilde zij wel even uitstappen om haar charmante uiter lijk en haar niet minder charmante Nationale kostuum te laten bewon deren en fotograferen. en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zün de winnaars van het aankoopbedrag In 4e afgelopen week: Mevr. R. Horsline-Benenga, Hoge Duinlaan 7, Aalst.Verschoor. Meidoo etraafc 9, H.I, Ambacht. T. Bergwerf, Dr. Kuiperstraat 53, Sltedrecht. M. Hagen- Keyzer, Willem Pijperlaan 44, Dieren. F. J. Venema, Dijkrecht 33. Farsum. Vraag nw beddenvakman nadere inlichtingen. diplomaten schamen. Indien er gedegen te werk was ge gaan, zou deze voor de Amerikaanse buitenlandse politiek zo smadelijke impasse nooit kunnen zijn ontstaan. Het is duidelijk dat er veel mis vattingen bestaan over de status van de delegaties. Aanvankelijk leek het of de Zuidvietnamese rege ring aan de Amerikaanse en de Viet- cong aan de Noordvietnamese kant zouden komen te zitten. Uit ver schillende uitlatingen is echter ge bleken dat het Nationale Bevrij dingsfront er niet aan denkt, zich in een van Hanoi afhankelijke posi tie op te stellen. Dit moet voor president Thieu van Zuid-Vietnam aanleiding zijn ge weest het besluit te nemen de vre desconferentie in haar nieuwe op zet te boycotten. Als er één ding is, waarvoor Saigon bevreesd is, dan is het wel om vermalen te worden door politieke belangen of de we reldopinie. Het wenst niel als gelijkwaardige partner aan tafel te zitten met het Nationale Bevrijdingsfront, temeer daar dit niet onder stoelen of ban ken steekt dat het via Parijs erop uit is de huidige Zuidvietnamese re- MOSKOU Het Russische ruim teschip Sojoez, waarmee Beregovoi om de aarde cirkelde, is alleen bestemd voor reizen rond de aarde en dus niet voor een reis naar de maan. Dit zeiden Russische astronau ten. De Sojoez kan dertig dagen buiten de atmosfeer blijven. Bij de landing wordt de temperatuur in het inwen dige niet hoger dan 25 tot 30 graden. Druk en samenstelling van de at mosfeer zijn gelijk aan de normale atmosfeer op de aardbodem. De Sojoez landt aan een parachute, maar op ongeveer een meter boven de grond ontbranden raketten, die voor een zachte landing zorgen. NEW YORK De Amerikaanse negerzanger Billy Daniels is in een New Yorkse nachtclub, waar hij op trad, neergestoken. Hij is niet ernstig gewond. De dader, een 43-jarige blanke is gearresteerd. gering ten val te brengen, en een coalitieregering te vormen, die reke ning houdt met alle „patriottische" en „democratische" krachten in het land. GEEN BEZWAAR Het politieke voordeel gaat onge twijfeld naar het Nationale Bevrij dingsfront, dat gistermiddag in Pa rijs een persconferentie belegde. De charmante mevrouw Binh, die sinds jaar en dag bij de politieke top van de Vietcong behoort, liet de 250 uit de hele wereld samengestroomde publiciteitsvertegenwoordigers we ten dat er van haar kant geen enkel bezwaar bestond, zonder Saigon aan de vredesonderhandelingen te begin nen. Voor vervolg zie pag. 2 HOOGEVEEN Gistermiddag is bij Nieuwlande een personenauto in botsing gekomen met een vrachtwa gen, die geen voorrang verleende. De beide inzittenden van de personen auto werden daarbij op slag gedood. De slachtoffers zijn de landbou wers H. Strijker en J. Vos, beiden omstreeks vijftig jaar oud. en wonen de te Hollandscheveld. Hun auto werd twintig meter mee gesleurd en kwam tot staan tegen de gevel van een smederij. De vracht wagen kantelde, waarbij de lading, duizend kilo's aardappelen, over de weg rolde. Het verkeer was enkele uren gestremd. Een juichende menigte in Lot Angeles (Californië) neemt vice- president Humphrey en zijn „running mate" Edmund Muskie op de schouders als zij hoort dat Humphrey volgens opinieonder zoeken iets voor ligt op Nixon. Drt was cok het beeld dat Z binnenkomende uitslagen valC* morgen te zien gaf. GRONINGEN Het confectiebe drijf Meinen's kleding NV met vesti gingen in Groningen en Ter Apel gaat per 31 januari 1969 de produktic staken. Dit betekent, dal voor 250 werknemers een ontslagvergunning zal moeten worden aangevraagd. Te Groningen zullen 170 werkne mers moeten afvloeien en in het ne- venbedrijf te Ter Apel tachtig. Slui ting van het bedrijf werd noodzake lijk vanwege de ongunstige be drijfsresultaten gedurende de laatste jaren en ook de scherpe concurrentie. De directie heeft besloten haar acti viteiten uitsluitend als handelsonder neming voort te zetten. De directie had gepoogd de moei lijkheden op te vangen door schaal vergroting maar zij slaagde er niet in een geschikte partner te vinden. In een communiqué staat dat in overleg met de vakorganisaties een goede afvloeiingsregeling is getroffen, waarbij in het bijzonder met de be langen van oudere werknemers is re kening gehouden. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernard zullen van 23 tot 30 januari een bezoek brengen aan Ethiopië. Keizer Haile Selassie had hen uitgenodigd voor een tegenbezoek voor het staatsbezoek dat hij in 1954 aan ons land bracht. Ook prinses Beatrix en prins Claus gaan naar Ethiopië. „Mijn kanier lijkt nu veel groter...** DE BILT Een krachtig hoge- drukgebied. dat gisteren boven de Noordzee lag. is nu met een lucht- drukwaarde van ongeveer \Q37.jpib in het centrum, beven Zuid-Zwe den aangekomen. Tussen dit druk- s^steem en een gebied van lage barometerstanden boven de Mid dellandse Zee en Zuid-Europa staat boven Midden-Europa en onze om geving een krachtige oostelijke luchtstroming. In deze stroming trekt een storing mee die in de af gelopen nacht in betekenis toe nam en een bijbehorend regenge- jjgj eikh.* vanmorgen ons land. >ryp wordt venvacht d?' HH f M Ifttë toe regen zal aanhouden, terwijl in het temperatuurverloop weinig verandering komt DE BILT Vrij koud weer met veel bewolking en af en toe regen. Matige tot krachtige, langs de Wad den krachtige tot harde wind tus sen oost en noord-oost. Vooruitzichten voor vrijdag: zon: 10 tot 70 procent: min. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal: max. temp. 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 pro cent. 7 november Zon op 7.4K. onder 17.01: Mann op 17.34, onder 10.38; 13 novem ber laatste kwartier. AMSTERDAM De hoofdstede lijke recherche heeft een man en vrouw aangehouden die ervan wor den verdacht betrokken te zijn bij de moord op de 78-jarige Amsterdamse melkhandelaar R. Roye. Het slachtof fer werd in de ochtend van 21 okto ber met ingeslagen schedel in het kantoortje achter zijn winkel in de Eerste Jan Steenstraat aangetroffen. De verdachten zijn de 24-jarige M. J. G. uit Amsterdam en de 20-jarige militair W. W. C. R. V. uit Curasao. Het tweetal, dat geen bekentenis heeft afgelegd, is gisteren voor de officier van justitie geleid. Zij wer den afgelopen weekend door recher cheurs aangehouden. Volgens de recherche zijn de ver dachten degenen die omstreeks het tijdstip dat de melkhandelaer moet zijn gedood een bezoek aan zijn win kel brachten en ongeveer tien minu ten binnen bleven. Buren hadden verklaard, dat een neger tussen kwart over acht en half negen belde en nadat de deur door iemand in de winkel was geopend samen met een blonde vrouw naar binnen was gestapt. (met fijn Indisch motief) Hl Als beloning voor mijn aktiviteit a> 1 ontvang Ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant vaartlan dagen gratis. vc, I strait: betaalt: per kwartaal par maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1