President van de VS geen benijdenswaardig ambt ARRESTATIE VAN 20 LOODSEN VERWACHT CONSUL loo Partijraad van KVP uitgesteld Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Minister Okigbo: militaire situatie in Biafra sterk verbeterd Rode Kruis bezorgd over Lag' os Turken weer bij Athenagoras 11 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1961 1 Fjj „DEFTIGE SLAVERNIJ" NOEMDE I PRESIDENT JACKSON ZIJN AMBT. EN TRUMAN, AL EVEN CYNISCH i „NET ALS RIJDEN OP EEN TIJGER; DOORRIJPEN OF JE WORDT OPGE- VRETEN." European Made (Door Harry F. Rosenthal, Associated Press)! WASHINGTON In de Amerikaanse folklore kan iedere Jongen het tot president hrengen. Deze legende is op z'n zachtst gezegd niet geheel feitelijk. Toch heeft de belofte die het pre sidentschap inhoudt aan macht en glorie vele mannen er toe gedreven om te streven naar wat Theodore Roosevelt genoemd beeft „een positie die even groot is als die van de machtigste geen'hionarch". aaSp' Maar van de mannen die ln Haa^et Witte Huis hebben gezeteld voorhebben er velen hun desillusie tra^et voor zich gehouden. Zo riep over'40108 Garfield uit: „Mijn hemel, en vftrat heeft dit ambt eigenlijk om d^r ooit naar te verlangen?" I De chud presidentschap vereiste vol- ens George Washington „nooit erslappende aandacht". Andrew ackson spreekt van „deftige slaver- ij", en Abraham Lincoln van „angst, 1 -ijeproeving en beschimping". Harry Truman vergeleek het met het be- fijden van een tijger: „Je moet bllj- -ipfen rijden of je wordt opgevreten". e en Irijf bi Kolossus Dat tijgerrijden wat de man wacht in januari de 37ste Amerikaanse tident wordt zal zeker even zwaar orden als dat van zijn voorgangers, ngeb kt presidentschap is een kolossus "feworden, waarvan men voor de '42- 'eede Wereldoorlog geen voorstel- ng had. een I In de ovale werkkamer van het spuPitte Huis heerst gezag en invloed i gadie veel verder gaan dan ooit is voor verken door de opstellers van de grond- pet, waarin de presidentiële be- foegdheden en plichten in 333 woor- Hen werden samengevat. Thans is de ehvloed van de president in elk as- iekt van het moderne leven merk- »aar, en wat er mis gaat wordt hem t /k lan^ewreven* Assistenten Naarmate het Witte Huis machti er werd, hebben de presidenten in )enemende mate geprobeerd om te «legeren aan assistenten. Sommigen Gekleurd? (2) Drs. N. W. J. Speelman uit Alphen «n den Rijn schreef in deze rubriek pl november een boosaardig stukje, m. „de doorsnee Kwartet-lezer is feslist behoudend van aard en maakt a*£°d van de openbare orde". (Ik er nu maar even aan voorbij dat oor de schrijver „behoudend" blijk- jiar „verwerpelijk" betekent). Hoe weet hij dat? Ik kan met even recht beweren dat de doorsnee ir van Trouw, Vrij Nederland e.d. ilist gewild radicaal-links-pro- ilef wil lijken en van allerlei on- :te protesthorden en schoppen bondgenoten een afgod maakt." cci Want in deze (en andere) bladen is ïi] 'engoed veel „gekleurd". Men duidt zaken immers naar eigen visie! Ik waardeer dat het Kwartet het den mogelijk maakt naast andere eningen een rustig, genuanceerd oor- iel te lezen (dat het vaak langer uit- OZtbudt dan de extreme vleugels!). Dank Ri redactie. Ik ken vele mensen die matigd denken en mede daarom uw g. Bjaden lezen. ilsrtDe laatste opinie-enquêtes wezen Haf ouwens uit dat Nederland in grote ^eerderheid „gematigd" is. De laatste ,entelnsnede van drs. Speelman raakt de sm: ...„dat langgehaarde de nuil onstranten zich dus soms ook wel ruik 08 kunnen beheersen".... Inder- sc 'ad. De formulering „soms ook wel eens" ïbruiken we indien het regel is dat t zaken anders verlopen. En dat weet vaèder die lezen en kijken kan. Door Dordrecht A. Wagner mo "mal Studenten :1 op Het is hoog tijd dat in ons land (en t eejidere landen) een eerlijk, objectief zamfo diepgaand onderzoek wordt in- 1 £3 (steld naa het gedrag, de studie, de va udieduur en de vrijetijdsbesteding ran onze studenten. Eveneens naar de n Josten die de staat (en dus wij als tert alastingbetalers) aan deze studeren- Gra 6n vergoedt. inde Zij zelf vragen, eisen openheid, dus j nsbi illen ze een zodanige sociologische i 'd- udie stellig op prijs stellen. Ook lent het onderzoek zich te richten op e vraag wie telkens provoceren en ellen maken en een grote bek opzet- Welk percentage? Wie? Uit welke oek, hoeken? I Zo is er veel meer. Het wordt hoog Tirfljd dat onze Kamerleden deze I Jlpquête vergen. Ons volk is er aan 1 'Hoe. Mag ik, om militante represailles *an onze intellectuele jongeren te ver- pijden, alleen met initialen teke- 1 F Rotterdam H. C. van K. m hunner zijn bekender en invloed rijker geworden dan de leden van het kabinet van de president, die zich dikwijls van advies moesten onthou den om zich te richten naar de bu reaucratie in hun eigen departement of naar gekozen officials. Harry Hop kins, de man tot wie Franklin Roose velt zich het vaakst wendde, trad op als ambassadeur zonder portefeuille, Truman had Clark Clifford, Sherman Adams werd een zeef waardoor alles en iedereen heen ging wat bij Eisen hower moest komen, en Kennedy had zijn broer Bob Kennedy en Ted So- rensen. Een zegen? Voor elke president die zijn ambt overleeft is er de zegen van de ambteloosheid waarnaar hij kan ver langen, maar Is het een zegen? Hij trekt zich terug, maar waarin? Wat rest hem na de jaren die Truman „de mooiste gevangenis ter wereld noem de". „Vrijheid", zegt Lyndon Johnson. „Vrijheid om me zelf te zijn, om elke dag 15 of 20 km door de natuur te zwerven. Zonder telefoons en zonder journalisten. Om onder de sterren te slapen. Om mijn vrouw bij de hand te nemen en door de bossen te dwa len zonder 40 man van de geheime dienst om me heen". Pillen slikken Het was weer Truman die zelt „De meeste mensen staan er nooit bij stil wat er met iemand gebeurt die presi dent van de Verenigde Staten is ge weest. De dag dat hij tot president wordt gekozen, vindt hij zich zelf plotseling terug op de top van de wereld, waar hij dan enige tijd het lot van miljoenen In handen heeft en beslissingen neemt die de loop der geschiedenis veranderen. Dan even plotseling is hij weer een Jan Jansen, die naast hem woont". Het enige wat een ex-president overblijft, zei Herbert Hoover, is pil len te slikken en bibliotheken te ope nen. De man die het Witte huis verlaat wacht verrassingen, net als de man die er binnengaat Geen burger Johnson zei: „Ik verlang naar de dag dat de pers geen cent om me geeft als copy, dat ik ergens een café kan binnengaan en een bier en een hamburger kan bestellen zonder dat de mensen dit gek vinden". Maar hij zou kunnen merken dat het anders gaat. Tenslotte weer Truman, die eens verzuchtte: „Ik voel me nog steeds onmogelijk om te leven zoals andere mensen leven, hoe wel ik het wel heb geprobeerd." DEN BOSCH Gistermiddag is de 14-jarige lts-leerling J. Gosma uit Den Bosch op de Orthenbrug over de Zuidwillemsvaart door een vracht auto met aanhangwagen gegrepen en op slag gedood. De chauffeur van de vrachtauto reed van links de brug op toen hij merkte dat hij ergens overheen reed. Vermoedelijk is de jongen met zijn fiets tussen de vrachtauto en de aan hangwagen terecht gekomen. VOELEN VELE NEDERLANDERS ZICH THUIS. Zuid-Afrika biedt u: veel ruimte, veel natuur prachtig klimaat goede salarissen lage belastingen prettige werkom standigheden veel faciliteiten geen taalprobleem Nederlandse vakmenser van harte welkom. Vragen staat vrij, schrijf dus gerust om Informatie aan: Zuld-Afrlkaanae Immigratie-Attaché, Raamweg 8, Den Haag. Imp. N.V. ALVANA Den Haag tel.070-63 09 43 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het KVP-partij-. bestuur heeft besloten de najaars vergadering van de partijraad uit te stellen. Deze vergadering was aange kondigd in de bekende Arnhemse re soluties. Hierin was gesteld dat de KVP verder zou gaan met het ge sprek van de 18, waarna de partij raad zich eind 1968 nader over de bereikte resultaten zou uitspreken. Het partijbestuur wijst op de on verwachte ontwikkelingen die zich sinds de vergadering in Arnhem oktober 1967 hebben voorgedaan. Het heeft lange tijd geduurd voor er een nieuw bestuur kon worden ge vormd. Bovendien zijn een aantal leden naar de PPR overgegaan. Voorts heeft het gesprek van de 18 in de zomermaanden enige tijd stil gelegen. Bovendien heeft de partij raad in juni op een tussentijdse ver gadering in Tilburg al zijn instem ming met het werk van de 18 uit gesproken. Er zou op een nieuwe partijraads vergadering op dit moment niet veel meer te bespreken zijn, aldus het KVP-bestuur. Ook zijn enkele rapporten van de 18 over de duidelijkheid en het stembusakkoord nog niet gereed. Het bestuur meent dat de 'kring-be sturen na de intwikkelingen van het afgelopen voorjaar de tfscheiding van de PPR tijd moeten hebben om zich te beraden. De normale voorjaarsvergadering van de partijraad is vastgesteld op 14 en 15 maart. Vol goede moed sloot de repu blikein Richard Nixon zijn ver kiezingscampagne af in Los Angeles. Vandaar vertrok hij naar New York, waar hij voor de tweede keer rustig afwachtte of het Amerikaanse volk hem het vertrouwen schonk. (Advertentie) Strafvervolging directie rederijen? Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Frey wereldkampioen MONTEVIDEO De Deen Mogen* Frey is dinsdagavond in Montevideo wereldkampioen op de achtervolging geworden. De Deen versloeg in de finale de Zwitser Kurmann. In de strijd om de derde plaats versloeg de Italiaan Lorenzo Bosisio met groot verschil de Argentijn Juan Merlos. AMSTERDAM In het ka der van het omvangrijke on derzoek van de recherche der rijkspolitie te water in de hoofd stad in de steekpenningen affaire van de rijksloodsen op het Noordzeekanaal zal de komende week definitief een begin worden gemaakt met de aanhouding van circa 20 in Amsterdam gestationeerde loodsen. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. J. H. Bergsma, giste- ren meegedeeld. In samenwerking met zijn Haar- j lemse collega, mr. G. W. F. van de j Valk Bouman, behandelt hij deze i zaak. De recherche heeft de afgelo- j pen zes weken in totaal 61 loodsen i uit IJmuiden gearresteerd en ver- I hoord. Allen zijn weer op vrije voe- j ten gesteld. Bij het onderzoek zijn ook de staf- j leden van de sleepbootrederijen Wijsmuller (IJmuiden) en Goedkoop (Amsterdam) alsmede deskundigen van het loodswezen gehoord. Het is niet uitgesloten, aldus mr. Bergsma, dat ook directieleden van de Amster damse sleepbootrederij zullen worden gehoord. Dit is echter afhankelijk van hetgeen de nog te horen Amster damse loodsen zullen verklaren. De officier zei nog dat het mogelijk is dat tegen de directies van beide sleepbootrederijen te zijner tijd een strafvervolging zou kunnen worden Ingesteld ter zake van omkoping van ambtenaren (het loodswezen res sorteert onder de Koninklijke Mari ne). Of er wel of niet een strafver volging in de loodsaffaire zal worden ingesteld, zal eerst na voltooiing van het gehele onderzoek nader worden bezien. BANDEN VERBROKEN MET AVONTURIER WHARTON (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Biafra onder houdt geen relaties meer met de vlieger-avonturier Hank Whar ton, die met zijn vloot van wrak ke Constellations de wapen smokkel beoefende. De plaats van deze Amerikaanse luchtre der is thans ingenomen door een groep Europese piloten, die veel effectiever zijn. Dit vertelde ons de Biafraanse mi nister van economische zaken dr. Pi us Okigbo, die gedurende drie dagen in ons land verbleef. De bewindsman uitte felle beschuldigingen aan het adres van de van Duitse origine zijn de Amerikaan, die in de afgelopen anderhalf jaar miljoenen moet heb ben verdiend aan wapenleveranties, die hij vanaf het voor de Nigeriaanse kust liggende Portugese eiland Sao Tomé uitvoerde. „Op kritieke momenten", zo zei hij, „liet Wharton ons totaal in de steek. De ene keer waren zijn vliegtuigen kapot, de andere keer gingen z'n pi loten wel de lucht in, doch keerden onverrichterzake terug, omdat ze door Nigeriaans afweergeschut onder vuur zouden ziin genomen. We heb ben sterk de indruk dat hij zich ook nog door Britse en Amerikaanse agenten liet betalen. De val van Port Harcourt en later die van Agga zijn uitsluitend te wijten aan het feit, dat hij er niet in slaagde ons op tijd wapens te leveren". Nieuice tactiek De 44-jarige minister, die in minder roerige dagen economisch adviseur was van de in Lagos zetelende fede rale regering, zomede Nigeriaans am bassadeur bij de EEG, verklaarde dat de militaire positie van Biafra de af gelopen maanden sterk verbeterd is. Dit was alleen te danken aan een betere regulering van de wa penstroom door de lucht, maar ook door het met succes doorvoeren van een nieuwe militaire tactiek. „Ons grootste probleem Is altijd geweest de voorziening van onze troepen met wapens. Door het plegen van overvallen op Nigeriaanse depots hebben we deze ïnoeilijkheid thans voor vijftig procent onder de knie. De helft van onze bewapening is op de vijand buitgemaakt." Met een grimmig lachje voegde hij eraan toe dat Biafra „de federale overvallers" thans met Britse gewe ren, kogels, mortieren, granaten en zelfs lichte pantservoertuigen bestrijdt met hun eigen wapens dus. Over de militaire situatie In 't al gemeen liet dr. Okigbo zich aanzien lijk optimistischer uit dan twee maanden geleden, toen hij eveneens een bezoek aan Nederland bracht De VE VRAGEN me wel eens: „Zijn die verhaaltjes van jou nou echt waar gebeurd?" Dat is een moeilijke vraag. Natuurlijk is er altijd wel iets, waardoor ik op het idee kom. Maar soms kan je gewoon niet precies de feiten beschrijven, omdat je daar ie mand verschrikkelijk en herkenbaar mee voor gek zou zetten en dat is nooit de bedoeling. Soms ook ont breekt de clou en verzandt het ge beuren in het niet en dan moet de duim voor het slot zorgen. Maar het gekke is, dat de hele maal echte verhalen het minst ge loofd worden. Het aantal toevalstreffers is in ons dagelijks leven veel groter dan we wel denken. Zoals de Hagenaar, die in Indonesië rondreisde, daar bij een Chinese familie ontvangen werd en in een kamer opeens het portret van een zeer goede vriend, geschilderd door een andere goede vriend, ziet hangen. De oplossing was eenvoudig, de Chinese meneer had in zijn jonge jaren in Delft gestudeerd en daar op een tentoonstelling het schilderij ge kocht. Of zoals de meneer, wiens naam ik nu nog geheim moet houden, die fk als volslagen onbekende ontmoet. Hij verzucht, dat hij een studie van de jeugdjaren van Jan Toorop wil maken, maar dat het heel moei lijk is diens spoor te volgen. Hij weet wel, dat Jan Toorop in 1871 naar Nederland is gekomen en bij een leraar J. C. van den Berg in Winterswijk is gekomen en met diens gezin in 1873 naar Den Haag is gekomen. Echt waar Wat ik ook wist want J. C. van den Berg was mijn grootvader- Waarop een reeks nieuwe bronnen vlot aangeboord kan worden. En is het niet een zot geval, dat op een kantoor twee jonge vrouwen op een dag tegen elkaar verzuchten, dat het vandaag jachten wordt. De een. nog bij vader en moeder thuis, zit met het probleem, dat pa en ma naar de huwelijksreceptie van de dochter van een zakenrelatie moe ten. Maar ma is ziek geworden. Een griepje, net genoeg om niet uit te kunnen gaan. Nu heeft pa ook geen zin meer, maar de relatie is te vriendschappe lijk om weg te blijven. Dochterlief biedt zich als begeleiding aan en opeens fleurt pa op. Dat is een leuk idee; met dochter ter receptie! Dochter vindt het niet zo enig, want ze voorziet een eng uurtje in een gezelschap waar ze niemand kent behalve pa, die er natuurlijk direkt in zakengesprekken gewikkeld wordt. Het wordt haasten voor het meiske. En daarover klaagt zij wat tegen haar buurvrouw. Overigens zit die in net zo'n schuitje. Ze is getrouwd en manlief moet uit kan toor zich vliegensvlug verkleden en een hap en een snap naar binnen werken voor ze naar de receptie van een vriend gaan. Ze lachen wat om twee bruiloften op één dag en zwaaien bij het naar huistoe gaan elkaar „sterkte" toe. Het receptieuur komt. Een zaal vol mensen deint voor meiskes ogen als ze naast pa binnenstapt. Grieze lig al die vreemden. Dan opeens een gezicht...het kan niet waar zijn...het is toch ....daar staat kantoorbuurvrouw de hand van de bruid te schudden Dit is nu allemaal helemaal echt waar, of men het geloven wil of niet In zijn Amsterdamse café-chantant heeft Henk Elsink een nieuwe gram mofoonplaat gepresenteerd, die „Vrij Entree heet en waarop liedjes van hem en zijn vocale medewerkers voorkomen. Hier staan ze dan by de ingang, allemaal met gen plaat, van links naar rechts: Ina van Faassen, Frans Halsema, Tonny Huurdeman, Frits Lambrechts, Thérèse Steinmetz en (in de deuropening) Henk Elsink zelf. LAGOS Het internationale Rode Kruis heeft gisteren ernstige be zorgdheid uitgesproken over de aan kondiging van de federale Nigeri aanse regering, dat alle vliegtuigen die 's nachts naar Biafra vliegen zul- 'en worden neergeschoten. Een woordvoerder van de organisa tie ontkende dat een speciale regeling was getroffen ter waarborging van ^ode-Kruisvluchten, zoals Nigeria /orige week had gezegd, en zei dat iet Rode Kruis pas maandag van de •egeringsmaatregel in kennis was gesteld. Alle nachtvluchten waren •oor eigen risico, zo was gesteld. De woordvoerder zei dat er enorme erwarring over deze zaak bestond. 'Jet Rode Kruis had in de nacht van naandag op dinsdag nog vluchten laar Biafra gemaakt. Hij wees erop lat federale troepen al eerder met uchtdoelgeschut op Rode- Kruistoestellen hadden gevuurd De federale regering heeft steeds ge zegd wel vluchten overdag te zullen toestaan op voorwaarde dat langs de ze weg geen wapens naar Biafra worden gebracht. De Biafranen voe- 'en echter niets voor vluchten over dag. Federale vliegtuigen zouden de toestellen met hulpgoederen kunnen volgen en zo de geheime Biafraanse vliegveldje» ontdekken, zo zeggen zij. hoofdwegen en de voornaamste ste» den in Biafra zijn weliswaar in han den van de federale troepen, maar in de bossen en op het moeilijk toegan kelijke platteland woedt de strijd verder. Uitgestorven Lagos zou er nooit in slagen da regering van kolonel Ojoekwoe ten val te brengen Van de 14 miljoen Biafranen woonden er nog 13l/t mil joen in onbezet gebied. De grote ste den, die bezet waren, konden als uit gestorven worden betiteld. Port Har court, dat aanvankelijk 300.000 inwo ners had, telde er nu nog slecht* 3.000. In Onitsha waren nog geen 800 van de 150.000 mensen achtergeble ven, in de vroegere hoofdstad Enoe- goe 500 van de 100.000. OKIGBO morele steun nodig Over de rampzalige gevolgen van het voedselgebrek in Biafra wilde de ^minister zich niet in ronde cijfers uitlaten. Hij kon (of wilde?) ook geen schatting geven van het aantal mensen, dat in zijn land van honger stierf. Wel schermde hij met cijfers van het Internationale Rode Kruis „5.000 tot 10.000 personen per dag" om deze wereldwijde hulporganisatie vervolgens heftig aan te vallen. „Als het Rode Kruis thans zegt dat het voedselgebrek ln Biafra bij nader inzien meevalt, zet het zichzelf voor schut. Niet onze regering, maar Genève heeft de aanvankelijke schat tingen gemaakt Een feit blijft helaas dat het Rode Kruis er niet in is geslaagd voedselhulp te bieden, toen de nood op z'n hoogst was. Sinds augustus hebben we weer de beschikking over een eigen oogst. De ze maand tnarkeert tevens het begin van de voedselzendingen van het Ro de Kruis". „Is er op dit moment dan totaal geen honger of gebrek in Biafra?" „Dat mag u zo niet stellen. Vijf miljoen Biafranen zijn afhankelijk van hulpgoederen voedsel dus of medicijnen." Het doel van dr. Okigbo's twp° be zoeken aan Nederland was mc licht te laten schijnen op de achtergronden van het bloedige conflict. De gisteren weer naar Londen vertrokken be windsman heeft in dit verband o.tn, gesprekken gevoerd met mr. Luns en mr. Biesheuvel, zomede met groepen studenten. Morele steun „We zijn natuurlijk erg dankbaar voor dc humanitaire hulp, die het Nederlandse volk ons geeft", bracht hij naar voren, „maar de organisa ties, die ermee belast zijn, zouden hun werk heel wat beter kunnen doen, als ze zich op officieel niveau moreel gesteund weten. In Frankrijk bijvoorbeeld gebeurt dit wel. Parijs heeft weliswaar geen diplomatieke betrekkingen met Biafra aange knoopt, maar door het beleid van president De Gaulle kon het hulpver- lenlngswerk perfect worden georga niseerd." „Weet u", zo besloot de econoom, die voor de toekomst van Biafra het offer van zijn carrière bracht, „dat er in de zestien maanden oude strijd tussen Nigeria en mijn land al meer burgerslachtoffers gevallen zijn dan in de hele Vietnamese oorlog? Toen het conflict nog geen jaar oud was, telde Biafra al 150.000 doden. Velen weten dit niet maar het zou goed zijn, als men zich dit eens realiseer de." ISTANBOEL Voor het eerst sinds 1965 hebben Turkse rege ringsfunctionarissen weer een bezoek gebracht aan oecumenisch patriarch Athenagoras. De 83-jarige patriarch ontving de nieuwe burgemeester van Istanboel, de directeur van het ministerie van wederopbouw en twee parlementsle den. Waarnemers schrijven deze verbe terde betrekkingen toe aan de geslaagde Grieks-Turkse besprekin gen ln september.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11