Krachtproef tussen Hoessein guerrilla- organisaties en IilGA Russen weg uit T s jechoslo wakije voor alle kinderen! DAALDEROP Luns bepleit concessies van EEG aan Zuidslavië 17.000 late aanvragers Voor het laatst stagnaties op ruit Oudenrijn 21 jaar voor Britse spion Verzetsstrijders slaags met regeringsleger Toestand gespannen in Jordanië T roepenbeweging op grote schaal Eind 1970 verkeer in Benelux geheel vrij „Keukenzout is schadelijker dan Soften on Aantal vakbonden tot vijf of zeven terugbrengen VOEDING ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. Bezwaren van Frankrijk Radiator 9 DINSDAG 3 NOVEMBER 19S| Studietoelagen: (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Van de ruim 17.000 ianvragen van een studietoelage die i laat werden ingediend, zijn er >nd 13.750 toch nog aanvaard. Mi- ster Veringa heeft dit meegedeeld [in antwoord op vragen van dr. Tans, minister zegt erbij, dat deze ge- igslijn alleen gehandhaafd kan ijven als het aantal laatkomers be- >rkt blijft: anders zou de verwer- ng van de tijdig ingediende aan vragen in het gedrang komen. De sluitingsdatum voor het indie nen van aanvragen was 31 januari. Dit Jaar zijn tot 1 juli alle verlate aanvragen in behandeling genomen; dat waren er rond 13.000. Bij de 'aan vragen die na 1 juli binnenkwamen, ii steeds om een motivering ge vraagd. De aanvragen werden aan vaard als aangetoond kon worden dat men niet op tijd kon komen. Deze situatie doet zich bijvoorbeeld voor bij degenen die vervroegd uit militai re dienst komen en die door onvoor ziene omstandigheden na 1 januari zijn achteruitgegaan in financiële draagkracht. Van de 4000 aanvragen die na 1 juli binnenkwamen, zijn er 750 in behandeling genomen. Verlate aanvragen werken vooral vertragend als de aanvragers behoren tot een gezin, waarvan tevoren al een ander lid een aanvraag indiende. Dit blijkt in ongeveer een kwart van de gevallen voor te komen. In zulke ge- rallen kan een herberekening van de toelagen der andere gezinsleden noodzakelijk zijn. UTRECHT Het verkeer bij het verkeersplein Oudenrijn zal enkele dagen hinder ondervinden van het werk dat voor de omschakeling van verkeersruit naar klaverblad nodig Op de verkeersruit zullen van ko mende zondag 's nachts om 12 uur tot aan de openstelling op woensdag 13 november snelheidsbeperkingen tot 20 km per uur worden ingevoerd. Er is dan een beperkt aantal rijstro ken beschikbaar. LONDEN Douglas Ronald Brit ten, technicus van de Britse lucht macht, is gisteren wegens spionage voor de Russen veroordeeld tot 21 jaar gevangenisstraf. Hij zei „dat al les" gedaan te hebben om een nieuw huis te kunnen bekostigen. Britten kwam in 1948 bij de lucht macht en raakte in 1962 voor de eerste maal met de Russische agen ten in contact, in een Londens museum. Even later werd Britten voor de RAF naar Cyprus gestuurd, waar 'hij tot 1966 verbleef. Daar had ihij eveneens verscheidene malen contact met Russen, die hem een uit gebreide spionage-uitrusting verschaften. Na zijn terugkeer in En geland zette hij zijn spionagewerk voort. Karet Doorman De Karei Doorman is uit de vaart genomen en verkocht. Gelukkig, de bedrijfskosten zijn te hoog en boven dien verzekeren deskundigen ons, (jat het schip verouderd is. Maar waarom dit schip uitgere kend aan Argentinië verkocht, een land waarover in een wereldatlas geschreven is: „Het land is nergens meer, dollarinjecties houden het op de been." Het was natuurlijk ons belang dit schip af te stoten, maar het is rond uit onmenselijk er hu de Argentij nen mee op te schepen. Wij noemen ons trots een christe lijke natie. Een van de hoofdzaken van het christen zijn is toch wel de Liefde tot de medemens en die Lief de moet zich wereldwijd uitstrekken. Ons eigenbelang is nu echter voorop gesteld, zonder kommer om de vol gende slachtoffers van dit monsterschip. Hopelijk draagt dit briefje bij aan de vorming van een volksopinie die verder gaat dan eigenbelang. Schiedam W. A. Steehouwer Weense wals heet dit kapsel, waarop mejuffrouw Cecile Dassen, zelf ook met een hoofdtooi die er wezen mag, zich concentreert. Zo stonden er vele kappers en kapsters gebogen over een werkstuk teneinde op het concours in Maastricht een van de arijzen in de wacht te slepen. PRAAG De Russen zijn gis teren begonnen op grote schaal troepen terug te trekken uit Tsjechoslowakije. Treinen met Russische tanks en geschut reden in de richting van de Poolse grens en lichte pantsereenhe den veroorzaakten opstoppingen ten noorden en zuiden van Praag. Uit Praag is gemeld dat het hier om de grootste Russische troepenbe wegingen gaat sinds de invasie van augustus en dat het grootste deel van de naar schatting 500.000 man Russische troepen die Tsjechoslowa kije binnenvielen, op weg naar het buitenland of al over de Tsjechoslo- waakse grens zijn. Rond 75.000 man zullen voor onbepaalde tijd in Tsje choslowakije blijven. Een belangrijke factor voor de te rugtrekking is de invallende winter. ANTI-VIVISECTIE-STICHTING De Anti-Vivisectie-Stichting wijst erop, dit naar aanleiding van in de pers verschenen publikaties over de Nederlandse Bond tot bestrijding van de vivisectie, dat zij in geen enkele relatie tot deze bond staat en daar mee bepaald niet wil worden ver ward. BRUSSEL Op een ministersconferentie van de Benelux is gisteren besloten dat na 1 novem ber 1970 het vericeer over de grenzen tussen Ne derland, België en Lu xemburg geheel vrij zal moeten zyn. Binnen vier maanden moet op ambtelijk nive u een rapport over de in stelling van het vrije ver keer zijn uitgewerkt. 'Minister Luns zei na de conferentie dat een uiter ste datum (1 november) voor het volledig vrije Verkeer is ingesteld om te voorkomen dat de har monisatie, die op ver- •ohillende gebieden nodig zal zijn, te lang zou sle pen. Resultaten De conferentie van gis teren leverde meer resul taten op dan werd ver wacht. In beginsel is niet alleen overeenstem ming bereikt over vol tooiing van de economi sche unie, maar ook over versterking van de sa menwerking tussen Bel gië, Nederland en Lu xemburg. Verder werd 'besloten tot een jaarlijkse rege ringsconferentie van de Benelux onder leiding van de ministers-presi denten, meer aandacht voor de raadgevende in terparlementaire Bene- luxraad door ministeriële beantwoording van schrif telijke vragen, regerings rapporten over de bui tenlandse politiek en meer inzage in de plan nen van de regeringen op wetgevend gebied. Ook werden nieuwe mi nisteriële werkgroepen ingesteld. De vergadering van gisteren was een voorbe reiding van een Benelux- conferentie met rege ringsleiders, die de de finitieve 'besluiten zal moeten nemen. Deze con ferentie zal in maart of april in Den Haag wor den gehouden. De Russische bevelhebbers zouden hun mannen graag droog onderdak willen geven voor de meestal strenge winter in Tsjechoslowakije begint. Tot dusver hebben de Russische sol daten kampen gehad in de bossen. In sommige gevallen zouden de plaatse lijke autoriteiten in Tsjechoslowakije niet hebben willen zorgen voor een beter onderdak. SPANNING Deze troepenbewegingen vallen merkwaardig genoeg samen met an dere manoeuvres: er is namelijk spra ke van dat zowel Russische als Tsje chische troepen zich rondom Praag samentrekken. Reden zou zijn dat morgen en don derdag de verjaardag van de Rus sische revolutie wordt gevierd. Men zou nieuwe onlusten van jongeren vrezen, maar ook demonstraties van orthodoxe communisten. Alle demon straties zijn verboden. Gisteren was in Praag nog niets te merken. Wat er deze week gaat ge beuren, kan een aanwijzing vormen voor de mate waarin de oude garde de nieuwe leiders weet te beïnvloe den. Men verwacht echter dat de machtsstrijd tussen de oude en de liberale leiders pas over enkele we ken tijdens de bijeenkomst van het centrale comité zijn climax zal be reiken. De oude garde werd gisteren in een artikel in de Prawda in be scherming genomen. Volgens de Prawda worden de conservatieven „vervolgd" door Tsjechische elemen ten die „gezonde kritiek uit de partij" willen onderdrukken. DUITSE GELEERDE: ALSDORF Een geleerde, die het slaapmiddel Thalidomide (Softenon) hielp ontwikkelen, heeft maandag voor de rechtbank in Alsdorf ver klaard, dat proeven hebben uitgewe zen, dat het slaapmiddel minder scha delijk iis dan keukenzout. Zelfs grote doses van dit middel hadden geen nadelige gevolgen op konijnen, ratten, muizen en katten. Volgens de geleerde, prof. Teller, scheen Softenon het beste slaapmid del, dat men zich denken kon. In Alsdorf wordt een proces ge voerd tegen de producent van Sof tenon. Dit slaapmiddel zou verant woordelijk zijn voor duizenden mis vormde baby'». AMMAN Het conflict tussen koning Hoessein van Jordanië en de Arabische commando-organisaties, die zijn land steeds vaker als uitgangspunt voor hun acties tegen Israël gebruiken is gisteren voor het eerst openlijk tot uitbarsting gekomen. Er heerst al maanden een gespannen verhouding tussen de vorst en de diverse Pales tijnse commando-groepen, wier optreden meermalen tot felle en soms bloedige Israëli sche vergeldingsacties tegen Jordaanse dorpen heeft geleid. Daar komt bij dat de „fe- dayen" (verzetsstrijders) zich niet tot het front bepaalden maar zich ook op het binnen landse politieke vlak actief gin gen tonen. Al verscheidene maanden bewogen ze zich met de wapens in de hand door Amman alsof zij en niet het leger en de politie met de handha ving van orde en veiligheid waren belast. Krachtproef Een krachtproef werd dan ook on vermijdelijk en dat gebeurde giste ren. 's Morgens hadden de guerril lastrijders het vuur geopend op rege ringstroepen en spoorden ze met luidsprekers de bevolking aan tot be togingen en verbreiding van chaos. Er werd direct een uitgaansverbod afgekondigd, tanks reden in de lucht vurend door de straten om menigten uiteen te drijven en de luchtalarmsi renes werden in werking gesteld om de bevolking te waarschuwen, binnen te blijven. De toestand is op het ogenblik nog gespannen. De onlusten zijn volgens het Jor daanse ministerie van binnenlandse zaken veroorzaakt door een groep die zich Kataeb al Nasr (Falanxen van de overwinning) noemt Deze bewe ging zegt „een van de rechtschapen commandogroepen te vormen", aldus de verklaring. Koning Hoessein sprak in een radi orede van een „gehuurde groep", die bestond uit „agenten en vijanden van ZOETERMEER In een rapport dat is opgesteld in opdracht van het Slotemaker de Bruine Instituut pleit de heer C. Zwijnenburg van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale voor de vorming van één vakcentrale, bestaande uit secties of vakgroepen zoals overheid, industrie, transport. Dat zou dan betekenen dat de hui dige vakorganisaties hun zelfstandig karakter moeten verliezen. Maar aan de andere kant zou met de perso neelsbezetting van alle vakorganisa ties bij elkaar het districtswerk beter gecentraliseerd kunnen worden. Zo zelfs, dat in grote afdelingen een vrijgestelde het plaatselijk werk zou kunnen begeleiden en stimuleren. De heer Zwijnenburg is er zich van bewust dat het voorlopig niet tot een ongedeelde vakorganisatie komt. Daarom meent hij dat eerst het aan tal zelfstandige vakorganisaties tot vijf of zeven moet worden terugge bracht. Dan komt er tenminste enige coördinatie in het afdelingswerk. Daarvan is nu geen sprake, aldus de heer Zwijnenburg. de Arabische zaak, werkend volgens een vooraf beraamd plan om Jorda nië standvastig te ondermijnen...". Zijn regering zou een einde maken aan dit onverantwoordelijk optreden. Hoessein zei dat hij vastbesloten is wet en orde te herstellen. De be wuste groep had haar aanval ontke tend terwijl de Jordaanse troepen aan de frontlijn lagen. De aanval was gericht tegen de oostelijke, niet tegen de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, zei hij. W aarschuwing Waarnemers in Beiroet zien het harde optreden van de vorst tegen de „falanxen van de overwinning" als een duidelijke waarschuwing aan ie dereen die meent het tegen zijn ge zag te kunnen opnemen. Er gaan de laatste tijd hardnekkige geruchten overigens steeds weer tegengespro ken als zou Jordanië bereid zijn tot onderhandelingen met Israël, on derhandelingen die door de comman do-organisaties als verraad zouden worden gezien. Genoemde waarne mers zijn van mening dat koning Hoessein al heeft hij dan mogelijk niet de steun van zijn hele regering de huidige krachtmeting zal win nen, mits het leger hem trouw blijft Scheuring Het Palestijnse „volksbevrij dingsfront", beschuldigde de Jor daanse regering ervan een campagne te zijn begonnen om een scheuring te brengen tussen de Palestijnse com mando's. Zij probeert „een sfeer te scheppen die likwidatie van het volksverzet kan rechtvaardigen". Zij heeft een uitgaansverbod afge kondigd „om de commandostrijders en de nationalisten in de vluchtelin genkampen of in hun woningen ge vangen te kunnen nemen, aldus het Volksbevrijdingsfront", dat spreekt van „het begin van een komplot om de Palestijnse verzetsbeweging te ontwapenen en de oplossing af te dwingen die de Veiligheidsraad heeft voorgesteld om het Palestijnse vraagstuk definitief uit de weg te ruimen". Israël Intussen heeft de Israëlische mi nister van defensie, Dajan, gezegd dat Israël zich niet zal mengen in de crisis in Jordanië. Hij zei te menen dat koning Hoes sein machtig genoeg is om zijn eigen politiek af te dwingen en uit te voe ren. Israël blijft bereid tot onderhan delingen over een vredesregeling met elk Arabisch land, Jordanië kan af zonderlijk vrede sluiten wanneer dat nodig is", aldus minister Dajan. De Veiligheidsraad heeft gisteren de recente incidenten langs het Suezka- naal besproken. De Israëlische minis ter Abba Eban is in New York met nieuwe voorstellen. Hij heeft weer contact met VN-bemiddelaar Jarring. „Ambtenaar'1 pleegde ontucht bij het testen van meisjes TILBURG De politie heeft de 46-jarige draaier P. W. uit Tilburg aangehouden, die zich wekenlang heeft uitgegeven voor „ambtenaar van het beroepskeuzewerk" voor meisjes. Hij „adviseerde" verschil lende ouders en pleegde tijdens het testen van de meisjes ontucht met hen. Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. BRUSSEL Minister Luns heeft gisteren in de Europese mi nisterraad in Brussel met klem gepleit voor concessies van de EEG ten behoeve van Zuidslavië, Relletjes in Berlijn, nu weer eens vanwege de aanslag op de studenten leider Rudi Dutschke, hadden tal van gewonden tot gevolg. In ijltempo wordt hier een politieman door vier collega's van het strijdtoneel weg gedragen. 7E KWAM achteloos aan, maar al gauw bleek, dat het bezoek wel degelijk een reden had. Het be gon met een vraagje: „Hebt u mams nog gesproken de laatste tijd'" „Een weekje geleden..." „Wat zei ze?" Ik piekerde, wat had ze gezegd? Dat ze schoenen ging kopen, dat ze haast had. Ze had altijd haast, want haar dag was volop gevuld met een baan en het huishouden. Allebei even noodzakelijk, want een paar jaar geleden was haar man overleden en met drie kinderen moest hel pensioen wel aangevuld worden. Maar noch <'e schoenenkoperij. noch de haast leken mij alarmerend. Het kind echter keek o bezorgd zo zwaarbeladen. Welke wolk hing boven het gezin? Moeizaam kwam het verhaal los. Mams had een paar dagen geleden aan tafel opeens gezegd, dat ze zo moe was; dat de kinderen haar nou eens echt moesten helpen. Niks la ten slingeren en de boodschappen doen zonder mopperen. Ik knikte begrijpend, zo'n nood kreet heb ik ook wel eens geslaakt. „Da's toch heel gewoon," zei ik opgelucht. „Ja, maar gisteren is er getelefo neerd en dat was zo raar..." Moeder was niet thuisgeweest en het kind had de telefoon aangenomen. Een mannenstem had gebast: „U zoekt thuiswerk, mevrouw?" Het kind had er niks van gesnapt, maar de man had verklaard te bel- Dubbelspion len naar aanleiding van een adver tentie van een mevrouw die werk thuis zocht. Ze had niks tegen mam gezegd, want hoe kon die nou nog thuiswerk aannemen als ze het al zo druk had en zo moe was? Daar wist ik ook geen antwoord op. Probeerde eigen paniek wat on der de duim te houden. Beloofde gauw eens langs te komen. „Maar niks laten merken, hoor, mam wil vast niet dat ik zo praat," pleitte het kind. „Natuurlijk niet..." Des avonds liep ik wat laat even „zo maar" langs. De kinderen waren al naar bed. Ze zat achter de naai machine. „Leuk zeg, help even die rijgdraden uittrekken..." Plukkend en peuterend gluurde ik naar haar. Zag ze bleek? De telefoon rinkelde. Ze nam de hoorn op, noemde haar naam. Ik zag de verbazing op haar ge zicht groeien, dan een lach en hoor de: „Maar meneer, ik stik al in het werk..." Ze luisterde weer. Protesteerde: „Ik heb geen advertentie gezet. Nou, dat nummer was dan zeker een drukfout Dag meneer..." „Stel je voor, een vent met thuiswerk voor me. ik zou een ad vertentie gezet hebben. Nonsens." Voor haar was de zaak afgedaan. Wat moeizaam heb ik toen toch maar van het bezoek van dochter tje-lief verteld, haar op mijn beurt bezwerend mijn verraad niet te ver raden. En voelde me even benauwd als dubbelspion ritmeester Buat. zeer tot genoegen van zijn Fran se collega Debré. Luns betoogde dat het een zaak van politiek belang was om dat land vooral op dit ogenblik een steun in de rug te geven. Zuidslavië speelt een belangrijke rol in de liberalisatie in Oost-Europa en staat sedert het Sowjet-ingrijpen aan zware druk bloot, die o.a. kostbare extra de fensie-uitgaven nodig hebben ge maakt. Het zou van de EEG zeer verstandig zijn, als men .jn tege moetkomende houding t.a.v. de Zuidslavische handelsmoeilijkheden innam, zo zei hij. De ministers van de andere EEG-landen waren in het algemeen met deze opvatting eens, doch de Franse minister van buitenlandse za ken Debré maakte ernstig bezwaar tegen een regeling, die een nieuw of fer van de Franse boeren zou vergen. Dr. Mansholt legde er namens de Europese commissie de nadruk op, dat de commissie moeilijk voorstellen kon uitwerken die niet van enkele gemeensohapslanden enige offers zouden vergen. Debré meende, dat het weinig zin had de commissie voorstellen te laten uitwerken die toch niet aanvaardbaar zouden zijn voor de ministerraad. Volgens hem verdiende het de voorkeur de zaak door de permanente vertegenwoordi gers van de zes regeringen in Brussel te laten bestuderen. Aangezien de EEG-regels echter bepalen dat alleen de Europese com missie zelf de voorstellen voor haar onderhandelingsmandaat met derde landen aan de Europese Raad kan doen, is uiteindelijk toch besloten dat dr. Mansholt zaLproberen voorstellen te formuleren die zowel voor de EEG-landen als voor Zuidslavië aan vaardbaar zijn. E en Daalderop elektrische diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver warmen en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en muurradiato ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals u ziet. En dc prijzen? Verrassend laag: van 54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9