Spoedig voorstel over ombudsman SIR a mm storendwarenhuis Studenten BRIEF MET 130 handtekeningen dreigen T.v.-kijkerswoedend op met proces Coördinatie van lonen moet blijven Witteveen zwaar bij boeren te verduren Zuidelijk elftal liet sterke indruk achter 5? Nederland liep half punt in op Schaakolympiade bij politie Indonesië kreeg les in Amsterdam VRAGEN OVER AMBASSADEUR IN PORTUGAL Altig en Sercu aan de leiding in Frankfort Zweedse gebroeders prolongeerden titel gentlemen prefer 7 DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 Mc6r VrOUWeil Jaarvergadering Landbouw-comité LEIDEN Het dagelijks be stuur van de Nederlandse Stu- detenraad heeft bij de dekaan van de medische faculteit van de Leidse universiteit geprotes teerd tegen de instelling van de numerus fixus. De NSR acht de instelling van een 1 numerus fixus in strijd met de grond wet en de wet op het wetenschappe lijk: onderwijs, omdat het een eigen machtig besluit van de universiteit is. Als het medische faculteitsbestuur dit besluit niet voor donderdagnacht twaalf uur in het openbaar heeft her roepen. zal de NSR een kort geding tegen de universiteit aanspannen. Plaatsgebrek De NSR zal zich beroepen op het Academisch Statuut, dat zegt: „Het propadeutisch examen moet dienen om de geschiktheid van de student voor verdere studie te bepalen". De NSR meent, dat de Leidse facul teit dat niet bedoelt, maar: Op zich geschikte studenten zullen wegens plaatsgebrek in de latere studiejaren worden geweigerd." Ook acht de NSR het besluit van de faculteit in strijd met de voorlichting, die eerder door de universiteit is ge geven. Toen is gewaarschuwd voor wachttijden, maar niet voor een se lectie op andere gronden dan ge schiktheid van de student. Utrecht UTRECHT De Utrechtse studen ten z\jn gebelgd overw de onduidelijke uitspraak van de curatoren van de Utrechtse universiteit over het om streden ontwikkelingsplan. Studenten en curatoren hadden eer der een brief opgesteld, waarin mi nister Veringa werd kenbaar gemaakt, dat het plan alleen als discussiestuk zou dienen en niet als beleidsstuk. Tijdens een vergadering van de cu ratoren is echter niet over die brief gesproken. De curator voor studentenzaken, mr, J. H. des Tombe, kondigde vo rige week aan, dat hij zou aftreden als zou blijken dat het ontwikkelings plan toch een beleidsstuk zou zijn. De studenten zijn ook gebelgd over het eigenmachtig instellen door de cu ratoren van een overlegorgaan. 2.000 „Amerikaanse" kinderen in Thailand BANGKOK Amerikaanse solda ten, die in Thailand zijn gelegerd hebben naar schatting van de Pearl S. Buck Foundation in de afgelopen vier jaar meer dan tweeduizend bui tenechtelijke kinderen verwekt. De Stichting meldde dat zij voor 750 Amerikaans-Thaise kinderen zorgt, maar dat dit waarschijnlijk maar een derde van 'het totaal aantal is. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Voor een paar honderd gezinnen in de bin nenstad is de ol van het televisiekijken er af. Hun „venster op de wereld" is een bron van ergenis geworden. Het vertoont avond aan avond kuren die in strijd zijn met het pure kij kgenot, waarmee bepaalde merken televisies zo'n reclame maken. De beelden op het scherm dansen, lopen weg, flikkeren en laten tot overmaat van ramp vijf tot tien schaduwbeelden zien. Sommige toestellen geven helemaal geen beeld meer. En toch moeten de eigenaars kijkgeld betalen. De oorzaak van deze permanente sto ring is, neemt men aan, het warenhuis van Vroom en Dreesmann. Dit enorme blok aan het Veerplein vormt een ho ge muur tussen de zender en de toe stellen in de woningen achter deze kijk- barrière. De gezinnen die in de scha duw van het gebouw wonen ontvan gen op het tweede net helemaal geen beeld en de ontvangst op het eerste net is ronduit slecht. Ze kunnen net zo goed de knop omdraaien, want dan zien ze óók niets. De televisiestoring beperkt zich ove rigens niet tot de meer dan honderd woningen achter het warenhuis, maar bestrijkt een wijde cirkel met het wa renhuis als middelpunt! Het gebouw is bekleed met platen van aluminium, die de bijzonder eigenschap hebben televi siebeelden niet alleen tegen te houden maar ook te weerkaatsen, zodat op de schermen van veel meer toestellen in het centrum storende schaduwbeelden ontstaan. Na het aanbrengen van het aluminium nam het aantal klachten enorm toe. De televisie kijkers zyn woedend. Ze sturden brieven met tal van handteke ningen naar het gemeentebestuur. De directie van Vroom en Dreesmann kreeg klachten. De radio- en controle dienst van de PTT in Den Haag ont ving een brief met maar liefst 130 handtekeningen. Klacht gegrond Mensen van de controledienst van de PTT hebben verscheidene keren in Vlaardingen bij gezinnen naar televi sieuitzendingen gekeken. Het resultaat van dit onderzoek was, dat volgens hen inderdaad gesproken kan worden van een zeer slechte ontvangst. „De klacht is gegrond, maar we kunnen niets doen", aldus een woordvoerder van de PTT. ..We hebben eigenlijk niets met deze affaire te maken. We hebben deze kwestie onderzocht omdat een derge lijk groot aantal klachten een unicum is. Hoewel we hier geen taak hadden, hebben we de klachten over deze sto ring hoog opgenomen. De mogelijkheid Voorzitter chr. aannemers (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De vrije loon politiek in Nederland voltrekt zich thans volledig tussen par tijen per bedrijfstak. De centrale organisaties van werknemers en werkgevers laten de bedrijfstak ken vrij in het onderhandelingen over de verbetering van arbeids voorwaarden. De heer D. Versloot, voorzitter van de Nederlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpatroonsbond, vroeg vandaag in zijn openingsrede op de ledenvergadering van de bond, of het ontbreken van de coördineren de functie van de centrale organisa ties, geen gevaarlijke situatie schept Ook in het wetsontwerp van minister Roolvink (Wet op de loonvorming), waarin het loonpolitieke raam voor de toekomst wordt bepaald, ont breekt een taak van de centralen bij de onderhandelingen. Verwarring over geheime'' nota (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beer- nink zal spoedig met een voor ontwerp van wet komen over de instelling van het instituut van de ombudsman. Naar de inzich ten van de minister zal deze om budsman een grote mate van onafhankelijkheid van het parle ment moeten hebben, maar an derzijds ook weer in nauwe rela tie moeten staan tot de Staten- Generaal. Uit de discussie gisteravond tussen de ministers Polak (Justitie) en Beer nink (Binnenlandse zaken) en de vaste commissies van Justitie en Bin nenlandse zaken werd niet geheel duidelijk welk type ombudsman het kabinet, dat in de Troonrede de instelling van de ombudsman deed aankondigen, voor ogen staat: naar Brits voorbeeld als een soort uitvoe rende hand van het parlement o( de Deense die geheel vrij is in werkwij ze en onderzoek, maar verantwoor ding schuldig is aan het parlement. In eerste instantie zei minister Beernink, dat hij voorkeur heeft voor de Engelse ombudsman, maar dat het parlement geen aanwijzingen mag geven. Later zei hij dat de om budsman onafhankelijk moet kunnen zijn in het onderzoek en ook wat betreft de werkwijze, maar „dat be tekent niet dat de ombudsman niet ten dienste zou kunnen staan van de controlerende functie van de Staten- Generaal." De minster bracht ook een vertrou welijke nota van de regering aan de commissies van verzoekschriften van de Kamers ter sprake. Over deze kwestie ontstond een ordedebat, dat leidde tot een motie van de heren Toxopeus en Geertsema, waarin het kabinet verzocht werd de Kamer eventueel vertrouwelijk in te lichten over zijn zienswijze over de om budsman. Afwachten Reactie minister Polak: we waren van goeden wille, er was niets ver trouwelijks aan. We wilden alleen wat verder komen, omdat we de in druk hadden dat iedereen op elkaar zat te wachten. Wij wachten op een reactie van de Kamer. En van mi nister Beernink: Er waren duidelijke aanknopingspunten met de voorstel len die de commissie verzoekschrif ten ons had voorgelegd. Wij wachten af wat de Kamer verder wil. Aan de babylonische spraakver warring over de vraag op de beide vaste commissies nu wel of niet over deze zaak verder zouden kunnen spreken de KVP'er Aalberse had in het begin al gezegd dat hij liever eerst de argumentatie van de com missie verzoekschriften wilde af wachten maakte freule Wittewaall van Stoetwegen (c.h.) een einde door voor te stellen dat de Kamervoorzit ter en de voorzitters van de commis sies verzoekschriften van Eerste en Tweede Kamer eerst maar eens met de betrokken ministers moeten gaan praten over wat er verder dient te gebeuren, daarmee de motie-Toxo- peus uithollend. Duidelijk werd dat VVD en D'6G voor het Deense type van de om budsman zijn en de PvdA de Engelse kiest. De socialist Franssen, zelf voorzitter van de commissie ver zoekschriften, vond dat de Sta- ten-Generaal geen bevoegdheden moet afstaan. De pacifist Wiebenga: „Het parlement mag niet uitgehold worden" Andere partijen gaven hun mening niet, omdat men eerst precies wil we ten wat in de vertrouwelijke nota van het kabinet staat en daarna een standpunt wil bepalen. LUGANO Nederland is, zo mag men aannemen, in de elfde ronde een half punt op het leidende Engeland ingelopen in de Schaakolympiade. De Engelsen kwamen in groep B tegen Oostenrijk tot een 22 score. Neder land veroverde tegen IJsland 1V* punt. De partij Ree-Kristjansson werd afgebroken in een gewonnen stelling van de Nederlander. De man uit IJsland had na 30 zet ten nog slechts twee minuten voor de resterende tien zetten. In hoog tempo spelend redde Kristjansson zich wel iswaar uit de tijdnood, doch hij ver loor de kwaliteit en staat voorts een pion achter. De gedetailleerde uitslag van de wedstrijd Nederland-IJsland is: Don- ner - Sigurjonsson 01; Ree - Kristjansson afgebroken; Bouw meester - Kristinnson Vt-'/t; Prins -Thorsteinsson 1—0. De stand in erroep B aan de kop is: 1. Engeland 282 punt., 2. Nederland 26V« pnt 1 afgebroken partij. De heer Versloot acht het gevaar allerminst denkbeeldig, dat zonder coördinatie de bedrijfstaksgewijze onderhandelingen tot een opwaartse druk op het loon- en prijsniveau zul len leiden, omdat de ene bedrijfstak niet gemakkelijk achter kan blijven bij de andere. Maar ook zonder een formele rege ling zouden, naar het oordeel van de heer Versloot, de centrale organisa ties coördinerend kunnen optreden. Bij een vrije loonpolitiek hebben zij hiertoe de vrijheid, vooral nu het be drijfsleven volledige verantwoorde lijkheid krijgt te dragen voor de loonontwikkeling. De aannemers beogen hiermee niet een kunstmatig laag houden van de lenen. Het gaat om een nationaal- economisch gezonde ontwikkeling, die het de overheid mogelijk maakt, haar bevoegdheden tot ingrijpen in de loonontwikkeling ongebruikt te laten. De heer Versloot betreurde het te ruglopen van het ledenbestand van de vakbeweging. De kwestie van de representativiteit komt hiermee weer aan de orde. evenals de verleiding voor de vakbeweging tot onvoldoende doordachte, maar vooral spectaculai re daden over te gaan. Onzuivere elementen Hij was het van harte eens met de woorden van prof. Van Muiswinkel, dat er geen oorzakelijk verband bestaat tussen de factor arbeid en de bedrijfswinst, zodat de werknemer geen recht heeft op deling in de winst. Hiermee wordt niets afgedaan, aldus de NCAB-voorzitter, van de mogelijkheid tot vrije onderhandelin gen tussen de bedrijfsgenoten, maar het ruimt wel een aantal onzuivere elementen in het onderhande lingsklimaat op. met name de ge dachte als zou het zedelijk recht op delen in de winst in pro testants-christelijke kring geen discussiepunt meer zijn. „Een gesug gereerde absoluutheid van een hoger beginsel is door prof. Van Muiswin kel tot meer nuchtere proporties te ruggebracht." De werkloosheidcijfers vond de heer Versloot nog wel hoog. maar hij voegde er aan toe, dat een vakbe kwame timmerman maar bar moei lijk te krijgen is. Er is vooral behoef te aan personeel van kwaliteit. Werkloosheid kan bestreden worden met scholing en herscholing. Hij stond op het standpunt, dat het be grip „passende arbeid" bij de sociale werkloosheidsvoorzieningen nadere beschouwing behoeft. Hij noemde het onaanvaardbaar, dat men als on geschoolde zeer lange tijd werkloos kan blijven met behoud van werk loosheidsvoorzieningen. Sanering Dat het vraagstuk van de sanering en krotopruiming zo'n grote vorm heeft aangenomen schreef de heer Versloot toe aan het feit, dat na de oorlog bij de woningbouw vrijwel uitsluitend gelet is op het aantal te bouwen woningen en veel minder op de kwaliteit van de woningen. Voorts is als gevolg van het huur beleid zowel het voor- als het na-oor- logse woningbestand ernstig ver waarloosd. De huurdersbijdrage noemde hij een eerste begin op weg naar een betere situatie. Een verder gaande vrijmaking van het huurbe leid kan leiden tot normale en gezon de verhoudingen. De werkelijke kost prijs moet weer de huur gaan bepa len; dan kan de kwaliteit van de woning ook een rol gaan spelen. Wij naderen in Nederland de ver zadiging van de woningmarkt. Het aanvatten van het kwaliteitspro bleem staat dus vlak *-;ir de deur. De heer Versloot twijfelde er echter aan, of voor de onvermijdelijke sane ring en herconstructie van steden en dorpen al plannen klaar liggen. Het bouwbedrijf heeft capaciteit genoeg óm meer dan 125.000 wonin gen per jaar te bouwen, maar wat technisch mogelijk blijkt is niet al tijd financieel te realiseren. Grote aandacht bij het maken van plannen vroeg hij daarom voor de financie ringsproblemen voor de woningbouw in de toekomst. bestaat dat we de gedupeerden een ad vies geven", zei hij. Volgens de PTT kan Vroom en Drees mann op wettelijke gronden niet aan sprakelijk worden gesteld voor de sto ring. „Het is een bouwkundige kwestie. De gemeente zou kunnen optreden, wanneer in de bouwvoorschriften staat dat V. en D. met haar nieuwbouw geen televisies mag storen". Men beraadt zich in Den Haag mo menteel over het te geven advies. In elk geval ziet de PTT een centraal an tennesysteem op het dak van het wa renhuis als de oplossing. De vraag is of de bewoners de aanleg hiervan kun nen en willen bekostigen. Het antwoord is negatief. Het is een hachelijke zaak, vinden de briefschrijvers. Centrale antenne De gedupeerde televisiekijkers had den gehoopt dat V. en D. op haar kos ten de centrale antenne zou aanleggen. De directie van het bedrijf zou daar wel Iets voor hebben gevoeld. Bespre kingen hierover gingen in goede rich ting, totdat de directie weigerde om verder nog enige medewerking te ver lenen. „Vroom en Dreesmann zal nu wel te weten zijn gekomen dat ze tot niets verplicht is", aldus een gedu peerde. In een brief aan een bewoner van de Heemraadstraat schreven B. en W. dat het hun bekend was dat Vroom en Dreesmann een antenne voor eigen ge bruik op het warenhuis wilde plaatsen. Indien de buurtbewoners daarop wilden aansluiten moest worden voldaan aan vier voorwaarden. In feite kwam het hier op neer, dat de televisiekijkers zelf de kosten van aansluiting zouden moeten betalen. De gedupeerden moeten zelf maar een oplossing zien te vinden, is ogen schijnlijk de mening van het gemeente bestuur. Deze gedupeerden denken daar anders over: Vroom en Drees- man is de schuldige en de gemeente heeft toestemming tot de bouw gege ven. dus dan moeten deze twee ervoor zorgen dat de overlast van de storing wordt weggenomen, redeneert men. Kleine man Een televisiekijker: „Je vecht tegen grote jongens. Wij zijn maar eenvoudi ge mensen en een dubbeltje wordt nooit een kwartje. Het groot-kapitaal doet maar en de kleine man die graag televisie kijkt is weer de dupe". Een ander: „Ik heb een nieuw toe stel gekocht, maar heb nog steeds geen beeld. Ik heb verscheidene keren ge vraagd of ze m'n antenne anders wil len richten, maar de installateurs ko men gewoon niet meer in deze buurt. Ze zeggen dat er niets, aan te doen is". Een derde: „Ze zetten zo'n hoog ge bouw voor je neus neer en dat moet je dan maar nemen met al die storing. Ze denken natuurlijk: die huisjes moe ten toch allemaal op den duur weg, dus het heeft geen zin om zo'n centrale an tenne aan te leggen. Het is schande". Een vierde: „M'n vrouw is invalide. Ze gaat nooit de deur uit. Het kijken naar de televisie is haar enige ont spanning. Voor mezelf vind ik het niet zo erg, want ik kijk bijna nooit. Maar die beelden zijn vaak zo slecht, dat ze de knop moet omdraaien omdat haar ogen pijn gaan doen. Vroeger had ze DEN HAAG Minister Beernink van Binnenlandse zaken wil meer vrouwelijke agenten werven om het dreigende personeelstekort bij de poli tie in 1970 door de ongunstige leeftijds opbouw op te vangen. Hij deelde dit gisteren mee in de gecombineerde zit ting van de vaste commissies van Jus titie en Binnenlandse zaken. Minister Polak (Justitie) zei dat hij te optimistisch was geweest over een spoedige herziening van de politie wet. In 1969 wordt een voorontwerp door deskundigen bekeken. Hij hoop te wel maar geloofde niet, dat de wet in deze kabinetsperiode behandeld zou kunnen worden. Het wetsont werp blijft uitgaan van een scheiding van rijks- en gemeentepolitie. De minister vertelde dat in samen werking met Verkeer en waterstaat en Financiën met West-Duitsland overlegd wordt over de invoer van auto's in Nederland met papieren waarmee geknoeid is. Hij zag dit probleem overigens niet zo somber in als wel eens wordt gesteld. In Nederland wordt eens per dag een auto gestolen die niet na enige tijd weer wordt teruggevonden, wist hij nog te melden. Minister Beernink was de heer Schol ten (cJh.) dankbaar die meende dat de verhouding burgerij-politie de laatste tijd verbeterd is. Er wordt ook van alles aan gedaan, zei de mi nister. Evenals trouwens aan het lespro gramma voor de politie-akademie. Meer maatschappijvakken, waarom mej. Goudsmit (dem.) gevraagd had. „Maar psychologie en sociologie zijn nog steeds geen examenvakken", meende mef. Goudsmit daar geen last van en stond het toestel aan tot elf uur". Een vijfde: „Bij de opening van V. en D. wilde ik een aktie op touw zet ten. alle mensen uit de buurt bestellen om de beurt een televisie bij V. en D. Wanneer die bestelling is genoteerd eisen ze een goed beeld. Ik zou er wel zevenhonderd mensen voor in de rij hebben gekregen". Reparaties Een nare bijkomstigheid van de sto ring is, dat vele televisiekijkers de laatste tijd nogal wat reparaties heb ben laten verrichten aan hun toestel. Niet wetend wat de oorzaak van de sto ring was, belden zij de installateur, die het toestel probeerde te repareren. Zon der resultaat. Sommigen kochten zelfs een nieuwe televisie. De buurt achter Vroom en Drees mann heeft bij de installateurs een slechte naam gekregen. Ze komen er liever niet meer. Worden ze toch ge beld dan is de reactie meestal nega tief. De barrière Vroom en Dreesmann is niet te nemen of men moet een an tenne op z'n dak zetten van achttien meter hoog. Zo blijven de meer dan hon derd briefschrijvers en nog vele anderen met hun slechte beel den zitten. De laconieke reactie van de zoveelste verbolgen „zwartkijker": „Wanneer er een belangrijke voetbalwedstrijd is ga ik bij familie kijken". Hij is niet de enige. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Minister Witte veen, die gistermiddag gastspre ker was op de jaarvergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité, kreeg het na een referaat over het economi sche klimaat voor de kleine on dernemer even zwaar te verdu ren. Ter vergadering werd hij bedolven onder grieven van boeren, die naar het Haagse congresgebouw gekomen waren om hem aan te horen. De vra gen spitsten zich toe op de belasting druk, die volgens talrijke aanwezigen veel te hoog was om in de sector land- en tuinbouw op verantwoorde wijze te kunnen moderniseren en in vesteren. De bedrijfsresultaten zou den hier zeer sterk onder lijden. Een van de aanwezigen kwam met een boek vol cijfers aandragen, waaruit moest blijken dat Franse, Duitse en Italiaanse boeren aanzien lijk minder belasting betalen dan Ne derlandse landbouwers op vergelijk bare bedrijven. Een ander schetste twee bedrijfsoverdrachten van va der op zoon om aan te tonen dat de fiscus het bijna onmogelijk maak te een landbouwbedrijf voor een nieuwe generatie zijn levensvatbaar heid te doen behouden. Onrechtvaardig De minister van financiën kreeg dit alles voor de kiezen, toen hij in zijn slotconclusie had gesteld dat de klei ne ondernemers het weliswaar moei lijk hadden, maar dat er toch kansen en perspectieven waren. Het over heidsbeleid, zo voegde hij hieraan toe, was erop gericht bedrijfsvoer ders in vrijheid en zelfstandigheid zichzelf te laten helpen. Bescherming van of fiscale privileges voor een be paalde bedrijfstak zouden onrecht vaardig zijn. In zijn betoog, dat de kleine onder nemer in 't algemeen betrof en niet speciaal de boeren, bracht de be windsman o.m. naar voren dat de kapitaalintensiviteit door technische ontwikkelingen, de loonstijgingen en de toenemende ingewikkeldheid van de samenleving ongetwijfeld nadelige invloeden hadden. Aan de andere kant echter waren er ook factoren, die het voortbestaan van kleine on dernemingen ondersteunden. Hiertoe behoorden de gespecialiseerde toele vering, het tegemoet komen aan indi viduele wensen, die door de mecha nisering en de automatisering in de verdrukking waren geraakt, de onbe perkte geografische mogelijkheden etc. Uit handen van de voorzitter van de KNLC, ir. C. S. Knottnerus diens jaarrede, waarin de structuur wijzigingen in de landbouw aan de orde werden gesteld, zomede het prijs- en produktiebeleid, drukten we m Een Thunderstreak van de lucht macht stortte bij het Noordbra bantse dorp Son neer. De piloot kwam om het leven. Bergings- ploegen gingen aan het werk om de wrakstukken van het vlieg tuig op te ruimen- BASKETBAL AMSTERDAM De kennismaking met het Indonesische basketbal is niet meegevallen. Indonesië, dat na het voor-olympische tornooi in Mexi co op weg is naar huis, werd maan dagavond in de kille Amsterdamse Apollohal door een sterke hoofdste delijke formatie met 8061 versla gen. De Indonesiërs speelden wel en thousiast en snel, maar schoten tech nisch te kort in vergelijking met de Amsterdammers, die na een moei lijke start (44) snel wegliepen tot 3618. Omdat de hoofdstedelijken vervolgens de zaken minder serieus aanpakten kon Indonesië bij rust de schade tot 49—27 beperken. Na de hervatting kwamen de Indo nesiërs tot 55-42. Toen zette bondscoach Stewer enkele minuten de internationale kern Rijsewijk - Boot - Blom in en steeg het verschil tot 6845. In de slotfase kon Indonesië weer enigszins terugkomen tot 80—61. SALISBURY In de Rhode- sische hoofdstad Salisbury is een Afrikaan ter dood veroordeeld, om dat hij een Zuidafrikaanse politie man heeft gedood bij een inval van nationalistische troepen. Volgens de aanklager maakte de neger deel uit van een troep terroristen. Aanvaller Francke sterkste troef OOSTERHOUT „Nuttig, zeer nuttig", was het oordeel van de Zui delijke keuzecommissieleden A. de Jong en J. v. d. Hoek na de voortref- I felijk verlopen oefenwedstrijd die het Zuidelijk elftal maandagavond in Oosterhout speelde. Ondanks de zeer j ongunstige omstandigheden het veld van TSC was zeer slecht ver licht speelde het Zuidelijk elftal een alleszins aanvaardbare partij te- een de zg. ..tweede keus" van Zuid. Belangrijker dan de uitslag (4—1 in het voordeel van de formatie voor Kampen) was het feit dat het Zuide lijk elftal een zeer sterke indruk ach terliet, niet in het minst de voorhoe de. De Meeuwen-speler Daaf Francke en de Sprang-aanvaller Piet Paulides vonden elkaar met name in de twee de helft in vloeiende combinaties. De drie bijzonder fraaie doelpunten van Francke spreken wat dat betreft dui delijke taal. Bondscoach Evert Sterk en keuze commissielid van het Zaterdagelftal H. Jonker lieten zich lovend uit over de jonge Zeeuwse speler, die vooral de aandacht trok door zijn positie kiezen. Ook zijn plaatsen was zeer goed verzorgd. Piet Paulides viel na rust wat terug, maar zal in Kampen ongetwijfeld van zich doen spreken. Van de beide vleugelspelers maakte Tinus v. d. Heuvel de beste Indruk. Op links werd Van Wijnen (Wijk) weinig in het spel betrokken. K;j miste duidelijk voldoende spelinzicht. De middenlinie met Faasse en Din- gemanse (beiden Meeuwen) was eveneens zeer sterk bezet. Voor rust gaf Faasse de toon aan, na de pauze was dat Dingemanse. Jammer was het dat de Zuidelijke defensie in feite weinig moeilijkhe den in de weg werden gelegd. Bij de „tweede keus" was alleen IJm van Straten soms gevaarlijk. In het cen trum van de Zuidelijken vertolkten v. d. Schans (Sprang) en Van Beek (Wit Zwart) een gedegen partij, ter wijl op rechts Schuyt (Arnemuiden) zeer goed uit de verf kwam. Op links speelde Schroevers (Arnemuiden) minder overtuigend. Hij verving de SSC'er Van Peer, die in het buiten land verplichtingen had, maar zater dag in Kampen wel van de partij zal zijn. Keeper Van Keulen speelde, evenals reserve Treffers, een goede partij. Als verzorger van het Zuidelijk elftal trad Sprang-trainer G. de Boorder op. Hij zal dat ook in Kam pen doen. De tweede keus nam na een kwar tier de leiding door Baks (keeper van Zuilichem!), maar even later maakte Piet Paulides via de paal na aange ven van Francke gelijk. Nog voor rust kwam het Zuidelijk elftal op 21 door Francke na een pass van Tinus v. d. Heuvel. Francke schoot ook de derde tref fer in uit een pass van Van Wijnen en nummer vier kwam eveneens op naam van Francke na een schitteren de combinatie met Piet Paulides. gisteren reeds in een deel van onze edities af ontving de heer J. M. van Bommel van Vloten te Arnhem de jaarlijkse Landbouw-Comité-prijs van duizend gulden. De heer Van Vloten is sinds 1962 de motor geweest van de stichting „De Flevohof", die in 1971 voor een permanente land- bouwmanifestatie in oostelijk Flevo land zal zorgen. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Dankert (soc.) heeft premier De Jong en minister Luns gevraagd of het waar is dat de Nederlandse am bassadeur in Portugal de heer G. M. A. Lekkerkerker, die kritische opmer kingen maakte over Portugal, daar voor op de vingers heeft getikt. De heer Lekkerkerker was als lid van de delegatie van de Atlantische commissie op de in Lissabon gehou den ATA-conferentie. De heer Dankert informeert of de ambassadeur inderdaad tegen de heer Lekkerkerker zou hebben gezegd dat hij het betreurde dat deze zijn uit spraken niet buiten de conferentie zaal heeft gedaan, waardoor hij de Portugese politie de mogelijkheid zou hebben ontnomen hem te arresteren. De heer Dankert vraagt maatrege len tegen de ambassadeur indien zijn vragen bevestigend worden beant woord. Het Kamerlid wil verder weten of de minister-president zijn tijdens een tv-uitzending over de NAVO gedane uitspraak dat „Griekenland en Por tugal een smet op het blazoen van de NAVO werpen", tegenover de Por tugese autoriteiten heeft herroepen. De ambassadeur zou dat tegen de heer Lekkerkerker hebben gezegd. FRANKFORT Maandagavond, voor het ingaan van de vijfde nacht, had het Duits-Belgische koppel Rudi Al'tig-Patrick Sercu de leiding in de zesdaagse van Frankfort. Peter Post, die met de Zwitser Schulze rijdt, stond met één ronde achterstand op de derde plaats. De stand: 1. Altig-Sercu (W-Dld/Belg) 178 pnt; 2. Kemper-Ol denburg (W-<Dld) 182 pnt.; op één ronde: 3. Post-Schulze (Ne- derl/W-Dld) 96 pnt; 4. Bug- dahl-Wolfshohl (W-Dld) 94 pnt; 5. Lykke-Eugen (Den) 69 pnt. De overige koppels hadden drie of meer ronden achterstand. De 27ste zesdaagse van Dortmund, die donderdag a.s. van start gaat, heeft het hoogste prijzengeld uit de geschiedenis. De dertien koppels strijden om een totaalbedrag van 160.000 mark. Er zijn drie Nederlan ders bij. De Nederlandse zesdaagse koning Peter Post rijdt met Leo Duyndam, en Jan Janssen is gekop peld aan de Zwitser Fritz Pfenninger. MONTEVIDEO Voor ruim 50.000 toeschouwers hebben de Zweedse ge broeders Petterson hun wereldtitel op de 100 km tijdrit voor amateurs, die zij verleden jaar in Amsterdam wonnen, op schitterende wijze gepro longeerd. Op het circuit van „Carrasco" langs de kust van de Atlantische Oceaan, vlak bij Montevideo, bereik ten Gosta, Sture, Erik en Tomas een getniddelde snelheid van 49,645 ki lometer per u. Zeven kilometer voor de eindstreep haalden de Zweden het Italiaanse kwartet, bestaande uit Viktorio Marrelli. Flavio Martini. Gi ovanni Bramucci en Benito Pigato, dat zes minuten eerder gestart was. in. Halverwege hadden de gebroeders reeds een voorsprong van 2 minuten en 15 seconden op de Italianen geno men. Ook de Zwitsers waren de Itali anen nog te snel af en kaapten de tweede plaats voor hun neus weg. De drie Europese equipes hebben de wedstrijd volkomen beheerst en had den geen motnent concurrentie van de ploegen uit de Zuidamerikaanse landen te vrezen. KT ER SHAVE van 2.90 af een produkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7