AMERIKA IN ONGEWISSE E Ook kans voor Muskie ZONDER SAIGON GEEN ECHT VREDESGESPREK Velen blijven thuis Alexander Panagoulis: middeleeuwse folteringen tijdens voorarrest P, Dit jaar is het doen van voorspellingen nog moeilijker dan bij verkiezingen in de voorgaande jaren Impasse bijna in Kiescollege lijkt niet te vermijden Johnson geeft blijk Van gezond verstand Prins opende foto-school Uitstel executie twee Indonesiërs Parijs praat nog over procedures Catastrofe voor Biafra in december Aantal leden vakcentrales loopt terug DINSDAG J NOVEMBER 1968 gefoq (Van een onzer redacteuren) 'NKELE uren geleden zijn in Amerika de eerste stembureaus opengegaan. Niet minder dan 121 miljoen stemgerechtigden hebben gelegenheid, het Kiescol lege aan te wijzen, dat bij eenvoudige meerderheid de nieuwe president van de Ver. Staten zal kiezen uit de kandidaten Humphrey (democraat), Nixon (republikein) en Wallace (onafhankelijk). Lang niet allen zullen van hun stemrecht gebruik maken. Bij vorige verkiezingen waren er altijd opmer kelijk veel thuisblijvers. En te oorde len naar de lauwheid, waarmee vele Amerikanen hebben gereageerd op de verkiezingscampagne van drie niet bijzonder aantrekkelijke kandidaten, zullen ook vandaag vele miljoenen niet de gang naar de stembus ma ken. Humphrey Hoe meer wegblijvers er zullen zijn, hoe slechter de kansen zijn van Humphrey, omdat aangenomen mag worden, dat degenen die verstek la ten gaan voor het overgrote deel ge zocht moeten worden onder de Ame rikanen, die teleurgesteld zijn in acht jaren democratisch bewind. ti 'Stemmen in de FS is niet verplicht 3n P arspi tijd iecor iedr, Ie fi 10 tlphl zeve Verf Win" j Het aantal Amerikanen, dat van zijn stem mag uitbrengen is Verdubbeld, sinds Roosevelt in 1932 »ver versloeg. De burgers van de 5 maken echter niet op grote schaal utk van hun stemrecht. Het Amerikaanse gemiddelde was 3 w de afgelopen 36 jaar 57,8 pet Er it in Amerika geen enkele wet, het een kiezer verplicht, naar een nbureau te gaan. Toen Roosevelt in 1932 won werden A totaal ruim 38,5 miljoen stemmen *1tgebracht. Dat was slechts 51 pet. an alle stemgerechtigden. In 1964, toen Johnson Goldwater ggersloeg, brachten bijna 71 miljoen aensen hun stem uit Dat was ook rp|hog maar" 62.8 pet. van het totaal 1 Tintal stemgerechtigden. eft Ditmaal kunnen meer dan 121 mil- )0e]£en Amerikanen stemmen. Daarbij aljjAjn inbegrepen de ruim 12 miljoen miipngeren. die sinds de vorige verkie- ,en ngen de leeftijd van 21 jaar hebben tieri welkt. Het Amerikaanse bureau voor sta- loitptiek meent dat nog geen 75 mil- datDen Amerikanen hun stem zullen ,n litbrengen. Dat is 61 pet. van het 'ectr*831- •luid Vooral vice-president Humphrey Aeeft de Amerikanen gevraagd, niet luis te blijven. Hij weet dat de j g jbuisblijvers hem een nederlaag kun- 'en bezorgen. oskou over bomstop MOSKOU Het Sowjet-Russische •egeringsblad Izwestia heeft gisteren [ezegd dat president Johnson met ijn besluit de bombardementen op loord-Vietnam stop te zetten blijk leeft gegeven van „gezond verstand 1 begrip voor de politieke realiteit", lt ondanks het verzet van de hoge merikaanse militairen. Het blad, zich baserend op berich- n in de Amerikaanse pers. meldt lat generaal Creighton Abrams, de '.merikaanse opperbevelhebber in 'ietnam, het niet eens is met lohnsons besluit. Het artikel was 'eel minder scherp dan andere com- nentaren in de Russische pers op de sell bomstop. Men meent in Moskou hieruit de inclusie te kunnen trekken dat de Russen bereid zijn om de oorlog in Vietnam direct „op te ruimen" als hinderpaal voor betere betrekkingen met de VS. Oif LUXEMBURG De bevolking van Luxemburg gaat 15 december naar de stembus om een nieuw par lement te kiezen. Premier Werner achreef de verkiezingen uit, nadat hij a het ontsalg van zijn regering had iaaf aangeboden wegens een geschil tus- ef »en de coalitiepartners, de christen democraten en de socialisten. ATHENE Alexander Pa- nagoulls, die samen met veer tien anderen wordt beschuldigd van samenzwering om premier George Papadopoulos te ver moorden, heeft gisteren voor de militaire rechtbank gezegd tijdens de 82 dagen voorarrest te „zijn gekweld op een wijze de Spaanse inquisitie waar dig". Temidden van rumoer In de zaal stond Panagoulis (30) bevend op en schreeuwde: „Middeleeuwse folterin gen worden toegepast. Ik heb geen kracht meer om op mijn benen te staan". Hij beschuldigde de aanklager er van „lage methoden" er op na te hou den, waarvoor de krijgsraad hem on middellijk twee jaar gevangenisstraf gaf. Bleek en ondersteund door twee bewakers vroeg Panagoulis om cle mentie en verzocht hij het hof, reke ning te houden met zijn zwakke geestelijke en lichamelijke toestand. Panagoulis werd 13 augustus gear resteerd vlak nadat op de kustweg naar Athene een bom was ontploft nadat de auto van premier Papado poulos was gepasseerd. De anderen werden later aangehouden. Explosieven Een inlichtingenofficier deelde la ter de krijgsraad mee, dat de Cy prische oud-minister van defensie en binnenlandse zaken Georghadjis de explosieven verschafte voor de mislukte moordaanslag. Georghadjis, die vorige week als minister aftrad nadat zfjn naam in een officieel Grieks rapport in ver band met de moordaanslag was ge noemd, had volgens de inlichtingen officier de beweerde leider van het complot, Panagoulis, een vals paspoort bezorgd en hem de explosie ven en geld toegezonden via de di plomatieke bagage van de Cyprische ambassade in Athene. Het proces zal enkele dagen duren. Prins Bernhard opende de School voor fotografie en fototechniek in Den Haag op een voor dit vak geëigende manier: met een roller ontwikkelde hij een luchtfoto van het gebouw, dat zo voor de aanwezigen langzaam maar zeker in het vizier kwam. Humphrey lijkt er niet in geslaagd te zijn, tot de verbeelding van de talrijke Amerikanen te spreken, die aanvankelijk de voorkeur gaven aan Nixon en slechts aarzelend in het de mocratische kamp zijn teruggekeerd of tot het laatst toe niet hebben geweten wat zij moesten doen: toch maar op Humphrey stemmen of thuisblijven. Wil Humphrey kans maken om te ..innen, dan moet hij het niet van eigen voortreffelijkheid hebben, maar van de weerstanden, die zijn voornaamste rivaal, Nixon, bij de kiezers oproept En niet alleen Nixon, maar ook diens „running mate" voor het vice-presidentschap, gouverneur Spiro Agnew van Maryland. Het gaat vooral om de vraag, hoe groot het vertrouwen is, dat men in Humphrey (en diens keuze voor het vice-presidentschap Muskie) heeft en hoe diepgeworteld het wantrouwen in Nixon is, die dit jaar (volgens ve len tevergeefs) heeft geprobeerd, zich als een „nieuwe Nixon" te presente ren: wijzer, gematigder, eerlijker kortom, de ideale man om president te worden. Nixon De opiniepeilingen geven Nixon op papier een voorsprong op Humphrey, die de republikeinse kandidaat aan een gemakkelijke overwinning in het Kiescollege zou moeten bezorgen. De ze steekproeven hebben tijdens de verkiezingscampagne van dit Jaar echter zo weinig houvast geboden, dat het geen zin heeft er verwachtin gen op te bouwen. Het onzekere element in de stem ming van vandaag is de invloed, die het stopzetten van de bombardemen ten op Noord-Vietnam zal hebben op de kansen van Humphrey. Deze stap van Johnson heeft de democratische kandidaat voor een belangrijk deel bevrijd van de last der ongeloof waardigheid, waaronder hij gebukt ging als mede-verantwoordelijke voor het Johnsonbeleid. Werkt de bomstop op het laatste ogenblik nog in zijn voordeel, dan bestaat er een kleine kans, dat Humphrey het vereiste minimum van 270 kiesmannen achter zich krijgt. In j elk geval zal dan worden voorkomen, dat Nixon direct op de overwinning afstevent. Gebeurt het laatste, dan krijgt geen van beiden de vereiste meerder- heid, tenzij Wallace, de kandidaat van de derde (onafhankelijke) partij, de kiesmannen van de staten, waarin hij als overwinnaar tevoorschijn treedt, verzoekt op een van de ande re kandidaten te stemmen. Dit wordt echter niet waarschijnlijk geacht. De 538 kiesmannen moeten pas op 16 december (in hun eigen staat) hun stem uitbrengen. De telling daarvan volgt op 6 januari te Washington, in aanwezigheid van de leden van het Congres (Senaat en Huis van afge vaardigden). Elke staat heeft in het Kiescollege een aantal kiesmannen, gelijk aan het aantal afgevaardigden, dat in de Senaat en het Huis van afgevaardig den die staat vertegenwoordigt. Het aantal senatoren is voor elke staat twee, het aantal leden van het Huis varieert met de grootte van de bevol king. Hoe groot de verschillen kunnen zijn blijkt, wanneer men staten als New York en Alaska vergelijkt New York heeft nl. 43 kiesmannen en Alaska slechts 3. Het district Colum bia, waar de federale hoofdstad Washington ligt, heeft geen vertegen woordigers in het Congres, maar mag sedert 1963 3 kiesmannen aanwij zen. Alleen de partij, die in een staat de meeste stemmen behaalt, kan kiesmannen afvaardigen (dus niet op basis van evenredige vertegenwoordi ging tussen de partijen). Nog meei Hoewel voor het buitenland vooral van belang is te weten, wie de ko mende vier jaren de belangrijkste man van de grootste westelijke mo gendheid zal zijn, zijn voor de Ver. Staten ook de eveneens vandaag te houden verkiezingen voor de Senaat en het Hui6 van afgevaardigden van belang. De 435 leden van het Huis worden om de twee jaar gekozen en ook treedt elke twee jaar een derde deel van de Senaat af. Voorts treden 23 van de 50 gouverneurs af en wordt ook een groot aantal plaatselijke functionarissen gekozen. In de Senaat is de verhouding 63 democraten, 37 republikeinen; in het Huis: 245 democraten, 188 republikei nen; gouverneurs: 24 democraten, 26 ALS de kiesmannen er niet in slagen, een president aan te wijzen en ook het Huls van afge vaardigden geen keus zou kunnen maken, bestaat de mogelijkheid dat de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, Edmund S. Muskie op 20 januari als waarne mend president het Witte Huis gaat bewonen. Als Wallace (die dan de lachende derde zou zijn) 35 of meer kiesmannen achter zich krijgt en Humphrey of Nixon er niet in sla gen, de vereiste 270 kiesmannen voor zich te winnen, moet het Huis van afgevaardigden de president kiezen en de Senaat de vice-presi dent. De Senaat In de Senaat zullen zich waarschijnlijk geen problemen voordoen. Aangezien de 50 staten gelijkelijk (met twee leden) verte genwoordigd zijn, is er geen stem ming per staat nodig. Wel is een absolute meerderheid (51 stemmen) vereist Aangenomen wordt, dat de de mocraten ook in de nieuwe Senaat de republikeinen kunnen overstem men. De verhouding is thans 63-37. Verwacht mag worden, dat de de mocratische kandidaat Muskie het van zijn republikeinse rivaal Ag new zal winnen. Slechts een onverwacht grote overwinning van de republikeinen bij de verkiezing van een nieuw Congres zou de aanwijzing van Muskie kunnen voorkomen. Het zelfde geldt voor de kansen van Nixon in het Huis van afgevaardig den. Daar liggen de zaken overi gens gecompliceerder dan ln de Se naat. Het Huis Het Huis stemt per staat en niet per afgevaardigde. Elke staat heeft één stem. New York met zijn 41 leden legt hetzelfde gewicht in de schaal als Wyoming met één lid. De meerderheid van de afvaardiging van een staat (die meestal zowel uit democraten als republikeinen bestaat) beslist, op welke kandidaat die ene stem van de staat wordt uitgebracht. Kan een delegatie geen over eenstemming bereiken, dan mag voor de betrokken staat geen stem worden uitgebracht. De verkiezing van een president mag uit niet meer dan drie kandidaten geschie den. Om te winnen is een absolute meerderheid nodig, nl. 26: de helft van het totaal aantal staten (50) plus één. Grote dag De stemmingen beginnen op 8 ja nuari. Is geen beslissing gevallen voor 20 januari (de dag waarop de nieuwe president geïnstalleerd moet worden), dan wordt de door de Senaat gekozen vice-president waarnemend president. Hij blijft dat totdat een nieuwe president is gekozen. En dat kan vier jaar zijn, als het Huis niet uit de impasse komt. Slechts in 1800 en 1824 moest het Congres de president en de vi ce-president aanwijzen. Nixon, die een koehandel met Wallace al bij voorbaat van de hand heeft gewe zen, voelt nu het meest voor een afspraak, dat de kandidaten, die de meeste kiesmannen achter zich hebben, tot overwinnaars worden uitgeroepen. Humphrey heeft zich daar te genstander van verklaard, waarschijnlijk omdat hij vreest, dat Nixon op die manier toch het presidentschap in de wacht zal sle pen. Officieel heeft hij verklaard, niet te willen afwijken van de be palingen in de grondwet. Kiesmannen Op het bijgaande kaartje ziet men, over hoeveel kiesmannen de staten kunnen beschikken. New York heeft er 43, te weten 1 voor elke zetel in het Huis van afgevaardig den (totaal 41) en 1 voor elke Se naatszetel (2). republikeinen. Het wordt on waarschijnlijk geacht, dat de demo craten hun meerderheid in de Senaat zullen verliezen. Wèl kunnen de re publikeinen in het Huis de meerder heid veroveren, al ligt het niet voor de hand. De samenstelling van de nieuwe Se naat en het nieuwe Huis van afge vaardigden kan van groot belang zijn, als het Kiescollege niet in staat blijkt te zijn, de nieuwe president (en de vice-president) aan te wijzen. Het Huls kiest dan de president en de Senaat de vice-president. Henriette Roland Holst prijs voor B. A. Sijes HILVERSUM Op voordracht van een jury, bestaande uit prof. dr. Fr. de Jong Edz., prof. dr. J. P. Kuyt en dr. L. van der Land. heeft het bestuur van de Henriëtte Roland Holst-stichting besloten, de Henriëtte Roland Holst-prijs 1968 toe te kennen aap B. A. Sijes voor zijn boek De arbeidsinzet, een studie over de ge dwongen arbeid van Nederlanders in Duitsland in de jaren 1940-'45. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prins Bernhard zelf een verwoed amateurfotograaf heeft gistermiddag met een eenvou dige fotografische handeling de offi ciële opening verricht van de Middel bare Technische School voor Foto grafie en Fototechniek in de nieuwe wijk Mariahoeve in Den Haag. De school die ln zijn soort tot de meest moderne ter wereld behoort bezit een grote aula, een bibliotheek en een groot aantal dienstruimten. Het plein voor de school is ontwor pen om als buitenatelier te kunnen fungeren. De dagopleiding varieert al naar gelang van de specialisatie die men kiest van twee tot drie jaar. de avond opleiding neemt twee tot vier jaar in beslag. Naast fotografische vakken staan ook algemene vakken en prac- tische vakken op het programma (ta len, gymnastiek, schei- en natuur kunde). Er bestaat een strenge selec tie-procedure. waarbij uitvoerig wordt bekeken of de kandidaat geschikt is voor een beroep op het fotografische vlak. De school staat in de volle aandacht van het bedrijfsle ven, waarmee, aldus directeur C. J. Tirion, uitstekende relaties bestaan. PARIJS Zuid-Vietnam blijft nog steeds weigeren een afvaar diging naar Parijs te sturen voor de inleidende vredesbesprekin gen. Waarnemers verwachten dat Saigon morgen de opening van de conferentie zal boycotten, maar toch in de komende dagen schoorvoetend erin zal toestem men, de bijeenkomsten bij te wonen. Amerika en Rusland voelen wei nig voor onderhandelingen zonder een Zuidvietnamese delegatie. Ook het hoofd van de Noordvietnamese delegatie zei gisteren dat het ge sprek pas kan beginnen als er vier delegaties aanwezig zijn. De Amerikaanse vice-president, Humphrey, deed gisteravond een dringend beroep op de Zuidvietna mese regering, een delegatie te stu ren. Het Amerikaanse volk verwacht van haar dat ze volledig zal mee werken. Humphrey zei echter ook dat al* Saigon zou blijven weigeren. DJAKARTA De terechtstelling van twee Indonesische communisten, ex-generaal Soepardjo en Sjam, is uitgesteld omdat zij als getuige in de zaak tegen kolonel Aboel Latif moe ten verschijnen. Latif was een nauwe medewerker van wijlen luitenant-ko lonel Oentoeng. Soepardjo en Sjam. alias Kamari- zaman, bevinden zich in een gevan genis bij Djakarta. Het proces tegen kolonel Latif moest worden uit gesteld omdat deze in een van zijn benen een ernstige infectie had ver- i oorzaakt. Hij ligt onder bewaking in een militair ziekenhuis in Djakarta. Vorige week dinsdag werden drie communistenleiders, Njono, Soe- disman en Wirjamorto, terechtgesteld nadat hun gratieverzoeken waren verworpen. hij er voor zou zijn, dat de VS, koste wat het kost toch de onderhandelin gen voortzetten. Thieu Verandering van het standpunt van Zuid-Vietnam lijkt vooralsnog niet te verwachten. In een televisie rede zei president Thieu gisteren nogmaals dat zijn regering niet met het Nationale bevrijdingsfront in Parijs zal spreken. Hij riep de Zuid vietnamese militairen op de strijd tegen de communisten op het slag veld voort te zetten. NEW YORK De maand decem ber zal voor Biafra de grootste ca tastrofe van deze eeuw met zich meebrengen, heeft de rooms-katho- lieke missionaris pater Dermot Doran onlangs in New Nork verklaard. Pater Doran is een van de orga nisatoren van luchtbrug, voor kerke lijk hulpwerk naar Biafra. Hij zei, dat de voedseltoevoer naar de in gesloten vluchtelingen via hulp instanties toeneemt en dat op die manier het leven van duizenden wordt gespaard. Hij voegde er echter aan toe, dat deze niet toereikend is om massasterfte ln december te ver hoeden. In december zal het land zelf hele maal geen voedsel meer opleveren, terwijl het zaaigoed voor volgend jaar al is opgegeten. Het Zuidvietnamese parlement nam gisteren een resolutie aan, waar in van de bevolking wordt verlangd dat zy Thieu steunt in zijn weigering om niet naar Parijs te gaan. Zuid- Vietnam wil wel rechtstreeks met Noord-Vietnam onderhandelen, maar niet op een bijeenkomst waar ook het Bevrijdingsfront aanwezig is. Het is, gezien deze ontwikkelingen, waarschijnlijk dat morgen slechts vertegenwoordigers van Amerika en Noord-Vietnam zullen spreken over procedure-kwesties. De leiders van de delegaties zullen zich dan afzijdig houden. UTRECHT De vakbeweging Is uit de groei. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben de drie grote vakcentrales hun aantal leden met 12.000 zien verminderen. Ruim Zicht, het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond, merkt op, dat een groot deel van de terugloop onder de jon geren moet worden gezocht Hun be zwaar blijkt te zijn, dat de vakbewe ging zich te weinig laat gelden in instanties, waarvan zij deel uitmaakt (SER, pensioenfondsen, bedrijfsver enigingen enz). Een van de belangrijke oorzaken van de huidige situatie noemt het blad de verschuiving in arbeidsbezet- ting. Het NKV telt jaarlijks 60.C00 mutaties en in de huidige structuur worden duizenden daarvan niet goed afgewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5