Er is een behoefte aan maneges Sloop aan de Morsweg A Merenwijk nog dit jaar in de raad Mej. Klompé opend_ Derde -W ereld week ONDERZOEK NAAR GEVOLGEN DEMPING LEIDSE GRACHT Tot 1 april trouwen in het Dorpshuis Kantonrechter oj]J de wrakken jacht y Noodterrein in Leiderdorp één grote modderpoel Leiden en Leiderdorp moesten samenwerken I. Pouw 40 jaar touwspinner Fietser brak been PIT KANSLCK NIEUWf LEIDSE COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER I LEIDERDORP De vorig jaar opgerichte Leiderdorpse Ruiter- vereniging „Liethorp" geen commerciële onderneming, maar een vereniging, die zoals in haar statuten staat: zich ten doel stelt de ruiter sport te bevorderen en meer algemeen te maken zit diep in de moei lijkheden. De nood-buitenmanege op een terrein achter de Laan van Ouderzorg, welk terrein „Liethorp" van de gemeente Leiderdorp heeft toegewezen gekregen, is één grote modderpoel. De paarden en pony's, die iedere zaterdag ten behoeve van de vele voornamelijk jonge Leiderdorpers met trailers uit Abcoude worden aangevoerd, zakken diep in de brij weg. „Dat is een onhoudbare toestand", zegt de heer A. de Vries, voorzit ter van 'Liethorp'. „Nu rijden we op een nabijgelegen dijk, maar dat is natuurlijk geen manege en totaal ongeschikt. Om onze huidige nood- buitenmanege te laten draineren is een bedrag van circa 5000 gulden nodig en dat is er eenvoudig weg niet. In het ene jaar, dat we nu draaien, hebben particulieren al geheel belangeloos 10.000 gulden in de vereniging geïnvesteerd. Op dat stuk grond aan de Laan van Ouderzorg hebben we een ma nege en een uit een oude directie keet gemaakte kantine gemaakt. Voordat we daar echter terecht konden, gingen we wekelijks met onze jongens en meisjes naar ma neges in de omgeving. Dat alles bij elkaar kostte hopen met geld." Meer gemeenten Over een paar jaar kan de rui tersportvereniging Liethorp ont leend aan de oude naam van Lei derdorp, dorp aan de Leithe uit de zorgen zijn want in het in Lei derdorp geprojecteerde sportpark „De Bloemerd" is een binnen- en buitenmanege gepland met in to taal 3 km ruiterpad. Of dat reali teit wordt, is de vraag, want het is niet aannemelijk, dat Leiderdorp over men rekent voorlopig 4 of 5 jaar twee ton voor de bouw van zo'n manege kan uittrekken. Dat staat voorzitter De Vries en bestuurslid J. Werter goed voor ogen. De heer Werter: „Ik zie hier een taak voor de Gewestraad of in kleiner verband: intergemeentelijke samenwerking tussen Leiden en Leiderdorp om te komen tot de bouw van een manege. Speciaal Leiden, omdat de helft, of nog meer dan de helft van het aantal leden bestaat uit Leidenaars. Er ia 'n behoefte aan maneges. Er gaan steeds meer mensen paard rijden. Leiden heeft zelf ook wel een manege: de Universiteitsmane ge. maar die moet eens verdwijnen. Ons bezwaar tegen commerciële maneges is, dat men er voor veel geld kan paardrijden, maar ook niets meer. Ons ideaal is, aan on ze leden en dao vooral aan de jeugdige leden in hun vrije tijd o.a. de verzorging van de paarden en pony's over te laten. Dat is een prachtige bezigheid. Karaktervor mend. In 1962 bjj de behandeling van de begroting 1963 heeft het raads lid Lyten (KVP) bij het college van b. en w. gevraagd of in Leiden LEIDERDORP Maandag her dacht de heer I. Pouw het feit, dat hij 40 jaar in dienst is by de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Lei derdorp. Na verwelkomd te zijn door de maatschappelijk werkster, die zijn echtgenote een fraaie boeket bloemen aanbood, werd de jubilaris door de directie, bij wie zich loco burgemeester C. Meerburg had ge voegd, op het directiekantoor ont vangen. De directeur, de heer H. B. Haan appel. sprak als eerste zijn harte lijke gelukwensen uit en liet in het kort de loopbaan van de heer Pouw de revue passeren. Aangeboden werden het Vererend Getuigschrift van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel met het zilve ren draaginsigne, de gouden V.T.- speld met briljant, een gouden arm bandhorloge, alsmede een geschenk onder couvert. Vervolgens sprak de loco-burge meester, de heer C. Meerburg. Hij sloot zich aan by de prijzende woorden van de vorige spreker, be trok ook de echtgenote van de jubi laris in de hulde en sprak zijn vreugde uit over het feit, dat hij de heer Pouw de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau mocht opspelden. De bedijfsleider, de heer I. Voge lenzang betitelde de jubilaris als „spin-kampioen", memorerend, dat htf niet alleen kwalitatief, maar ook kwantitatief een uitstekende presta tie levert. De heer K. Kuperus, chef van de afdeling Spinnerij, dankte de jubi laris niet alleen voor de wijze, waar op hij als vakman zijn werk had verricht, maar ook voor de prettige samenwerking met meerderen en collega's. Namens de jubileumcommissie mocht de heer Pouw uit handen van de heren W. Kooien en A. Beij een waardebon, een fruitmand en een doos sigaren in ontvangst nemen. De heer P. Th. v. Leeuwen dankte de Jubilaris voor de prettige wijze van werken namens de Onder nemingsraad. voor de hippische sport geen ruimte kon worden gemaakt. In de memo rie van antwoord zei het college geen mogelijkheid te zien binnen de gemeentegrenzen ruimte voor een manege te vinden. Leiden heeft er dus geen ruimte voor. Leider dorp heeft er grond voor gereser veerd, maar heeft tegen die tijd waarschijnlijk geen geld. Leiden ook niet, maar samen kunnen ze de kosten misschien wel opbrengen. Dat zou natuurlijk prachtig zijn." Ook de getvone man Het bestuur van 'Liethorp' be grijpt, dat dit alles niet op korte termijn kan worden verwezenlijkt en is blij met de steun, die men van de gemeente Leiderdorp heeft ontvangen, maar toch wil men voor de sterk groeiende vereniging met nu al een kleine 150 le den zo spoedig mogelijk een ge schikte ruimte vinden om de paar densport te beoefenen. Het voormalige ponycentrum „De Hoefslag" aan de Hoogmadeseweg dat vorig jaar door het faillisse ment van de eigenaar werd opge heven staat nu al een jaar leeg. De huidige eigenaar wil de ma nege niet aan 'Liethorp' verhuren. Wel verkopen, maar de vereniging kan de prijs (plm. 160.000, niet opbrengen. „Mits", zegt voor zitter De Vries, „de industrie bij springt. We hebben met verschil lende industrieën al contact gehad en flinke donaties ontvangen. Als zij ons financieel steunen, dan kun nen wij hun werknemers voor een aantrekkelijk bedrag laten paard rijden, en dat is toch nog altijd ons voornaamste doel: de ruitersport binnen ieders bereik brengen. Niet alleen de beter gesitueerde moet kunnen paardrijden, maar ook de gewone man." Personeelszaken universiteit LEIDEN De steeds groeiende taak en gewijzigde inzichten in de taakstelling van de afdeling Perso neelszaken hebben ertoe geleid, dat bij deze afdeling van de universi teit een begin is gemaakt met een andere opzet. In verband hiermede is de heer B. Schrijver in dienst getreden. Hij is belast met de lei ding van de dagelijkse gang van zaken van de afdeling Personeels zaken. Het hoofd van de afdeling, de heer W. F. Neuteboom, zal zich, bijgestaan door het plaatsvervan gend hoofd, de heer W. F. H. Ver ver, in het bijzonder gaan bezig houden met de ontwikkeling van het te voeren personeelsbeleid. RIJNSBURG Morgenavond om acht uur houdt evangelist H. Klop penburg uit Den Haag een bijbel- bespreking in de bovenzaal achter woonhuis Katwijkerweg 15. LEIDEN Nog in december van dit jaar zullen B. en W. het bestem mingsplan Merenwijk, dat momenteel ter inzage ligt, aan de raad ter goedkeuring voorleggen. Wethouder Piena deelde dit gisteravond mee tydens de raadsvergadering, waarin een voorstel om rond 10 miljoen beschikbaar te stellen voor ontsluiting en bouwrijp maken van een deel van dit plan in behandeling kwam. De raad ging akkoord met het voor stel van B. en W., zy het, dat enige raadsleden, met name de heren Portheine (VVD), De Wilde (KVP), Kret (prot.-chr.) en Den Dubbelden (PvdA) bezwaren naar voren hadden gebracht tegen de procedure. Zij vonden het onjuist om gelden voor ontsluiting en bouwrijpmaken beschikbaar te stellen voor een nog niet goedgekeurd plan. Wethouder Piena deelde echter mee, dat B en W hierover een gesprek met G.S. hebben gehad en dat deze procedure ertoe kan bijdragen, dat zo gauw mogelijk met de Merenwijk kan worden begonnen. Er zal echter be slist geen geld worden uitgegeven voordat ook het Merenwijkplan zelf is goedgekeurd. De heer Kret had in zijn bezwaren ook nog naar vo ren gebracht, dat hij het wat pre matuur vond om nu al details vast te leggen zoals de doorvaarthoogte van een vaste brug over de Slaagh- sloot. De heren Kret en De Wilde wil den ook weten of het te bouwen rioolgemaal bij de Lammenschans- weg geen afbreuk zal doen aan de omgeving. Wethouder Piena stelde hen gerust: het grootste deel komt LEIDEN Onder uiterst schaarse belangstelling heeft mej. dr. M. A M. Klompé, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk gisteravond in het Groot Audito rium van de universiteit de derde- wereld-week over de problematiek van de ontwikkelingslanden ge opend. Er waren hooguit veertig personen, onder wie zes hoogleraen en leden van de wetenschappelijke staf. Minister Klompé zag een duide lijk verband tussen de verklaring van de Rechten van de Mens en de kwesties, die spelen in de arme lan den. Ondanks het feit, dat er by de opstelling van de verklaring van de Rechten van de Mens maar wei nig ontwikkelingslanden waren be trokken, is de verklaring van 1948 van de Ver. Naties toch zeer belang, rijk, juist voor de derde wereld. Drie punten springen daarbij in het oog: de menselijke waardigheid en gelijkheid, de nationale vryheid en de economische vryheid. Uit den boze De menselijke waardigheid bete kent, dat elke vorm van rassendis criminatie uit den boze is. Dit punt trekt dan ook binnen de Ver. Na ties de grootst mogelijke aandacht. De eis om nationale vrijheid is zeer begrijpelijk binnen de lange geschiedenis van onderdrukking van vele onderontwikkelde gebie den. Maar toch werk de nationale on afhankelijkheid vaak belemmerend voor de internationale bescherming, die de rijke landen soms noodge dwongen moeten bieden. Het belang, dat de Ver. Naties daaraan hech- In verband met Witte-Singelplan onder de grond en voor de rest is de goedkeuring van de welstands commissie nodig. Op een door de heer Ham (KVP) gesteund voorstel van de heer Van Aken (PvdA) werd besloten de agendapunten, die betrekking had den op de bouw van een elektrici teitscentrale in de Barrepolder on der Zoeterwoude. aan te houden tot de volgende vergadering; vooraf zal, indien mogelijk, hierover een in formele bijeenkomst worden ge houden. In de adviescommissie Woonruim- tewet werden benoemd de heren L. Zitman, B. Bakels, P. W. de la Rivière, B. de Kier en mevrouw Kerling. In de ledenraad van Ge meentelijke Gasvoorzit :ngsrege- ling Zuid-Holland werden benoemd de wethouders Harmsen en mevr. Den Haan en de raadsleden Van Baaren en Lambermont. Ambtenaar van de burgerlijke stand werd de heer A. Hilgeman. LEIDEN Het hoogheemraad schap Rijnland is in samenwerking met het Waterloopkund'» laborato rium in Delft begonnen met een onderzoek naar de gevolgen van een eventuele demping v?p een Leidse gracht. Deze zaak is actueel geworden omdat verband met de bouw van he* universitaire hoog bouwproject aan de Witte Singel het Rijn- en Schiekr\naal za' worden ge dempt. De gevolgen van deze dem ping voor d< waterhuishouding in Leiden en geheel Rijnla zijn niet bekend. Wel bekend is dat een te dempen gracht of kanaal zal moeten worden vervangen omdat anders de door stroming vanuit Rijnland naar het gemaal in Katwijk aan Zee in ge vaar komt. Maar hoe groot precies de vervangende capaciteit moet zijn. is alleen na ingewikkelde onderzoe kingen _*n berekeningen vast te stellen. Daarom heeft het Waterloopkun dig Laboratorium, zó meldde Het Vaderland een geschematiseerd schaalmodel van het gehele hoog heemraadschap gemaakt. In dit mo del kunnen de effecten van een voorgestelde 'emping of verande ring van Leidse grachten worden nagebootst. De gegevens zijn zo ver werkt dat een computer snel ant woord kan geven op alle vragen. Op deze manier is ook het Haarlemse waterstelsel onderzocht. Er is al een serie duidelijke aanbevelingen uitge komen- Omdat een groot deel van de Leid se binnenstad rechtstreeks riool- en ander afvalwater op de grachten loost, is de doorstromings- en trans portcapaciteit van de Leidse grach ten ook voor Leiden zelf van groot belang. Watervervuilers Behalve de rioolwater lozende LEIDEN Vanmorgen Is men begonnen met het slopen van de pas leeggekomen winkel met bijbe horende woning aan de Morsweg. Zoals bekend, worden binnenkort ook de ernaast liggende huisjes (Lopsenstraat) gesloopt. G.S. heb ben echter nog geen goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit. Het betreft hier een grondtransactie tussen de gemeente en Sleutels- Conserven. Zijn de huisjes rechts ook eenmaal gesloopt, dan kan de Morsweg ter plaatse worden ver breed. Men ls de winkel met wo ning zo snel gaan slopen omdat er al klandestiene bewoners in trok ken. Foto N. van der Horst binnenstad kent Leiden nog drie potentiële watervervuilers. Dat zyn de industrie, die zout water loost, de SLF die zijn koelwater in de grachten laat lopen (warm water wordt door tijnland als vuil water beschouwd omdat warmte het bio logisch afbraakproces belemmert) en de woonboten. Deze woonboten vormen een hoofdstuk apart. Niet alleen lozen zij riool- en ander afvalwater recht streeks op de grachten maar ook het overtollige huisvuil komt in het wa ter terecht. Tenslotte belemmeren deze schepen door hun grote volume de doorstroming van het grachten water. Dat is dan ook de reden dat het hoogheemraadschap Rijnland he lemaal niet zo gelukkig met deze woonboten is en de ligplaatsen aan een vergunning heeft gebonden. Gemeenteraad Leiderdorp LEIDERDORP Veel van de gisteren op de agenda staande voor stellen van de Leiderdorpse raad waren hamerstukken. Zo ging de raad akkoord met de salariëring van het brandweerpersoneel, het aan gaan van kasgeldleningen voor 1969 tot een maximum van f 1.100.000 en de bezoldigingsmaatregelen per 1 januari 1968 voor personeel in ge meentedienst. Reeds in de verga dering van mei 1964 gaf de raad zijn medewerking om te komen tot de bouw van een Prot. chr. kleu terschool. Tot op heden werd deze school niet gerealiseerd. Eén klas is ondergebracht in de openbare kleu terschool. De raad ging akkoord met het voorstel om f 2500 beschikbaar te stellen teneinde een lokaal te huren in de Scheppingskerk, tot 31 juli 1969. om een tweede klas onder te brengen. De chr. gemengde zangvereniging „Excelsior" krijgt een subsidie van f 600 u.i het cultuurfonds voor een piano. Meer stof tot praten gaf het voor stel tot het verbeteren van de ge meentewoningen aan de Reseda straat en het Van Leeuwenpark. De verbetering houdt in dat de wonin gen worden voorzien van grotere voorgevelramen. Voor de woningen aan de Resedastraat ls een bedrag nodig van f 7.360 en voor die aan het Van Leeuwenpark f 13.100. De heren R. Poels en A. Kleisz drongen op spoed aan. Op de vraag van de heer Poels of een huurver hoging wel noodzakelijk is, zei de voorzitter dat daaraan niet te ont komen is, maar dat de verhoging zo laag mogelijk zal worden gehou den. Bij het punt bouwrijp maken be stemmingsplan „Binnenhof" vroeg de heer Van 't Klooster waarom de aanbesteding onderhands moest ge beuren. Voorzitter C. Meerburg zei dat er ook vanuit het ministerie steeds meer op wordt aangedron gen dergelijke werken onderhands aan te besteden. Dit bouwrijp ma ken is specialistenwerk. Het einde van de verbouwing en uitbreiding van het raadhuis is nog niet in zicht. De raad ging akkoord met een aanvullend krediet van f 24.650. Ook voor verbcftiwing en uitbreiding van de raadzaal gaf de raad zijn goedkeuring aan een aan vullend krediet van f 35.000. Voor het aanbrengen van het wegdek op de Engelendaal stelde de raad een krediet beschikbaar van f 184.100. Bij het voorstel tot het bouwrijp maken van het bestemmingsplan „Essenpark" vroeg de heer Van 't Klooster of er voor Leiderdorpse gegadigden nog een mogelijkheid is een bungalow te kopen. De heer Meerburg zei dat de toekomstige kopers in contact zijn gebracht met de architect om de bouw nader te bespreken. Het waren hoofdzakelijk gegadigden buiten de gemeente, maar misschien is er nog een moge lijkheid voor gegadigden in Leider dorp. De raad gaf zijn goedkeuring aan het krediet van f 153.552,67. Het architectenbureau W. C. J. Boer heeft een plan opgesteld voor de uitvoering van de 2e fase van de „Houtkamp". Dit beslaat een ter rein van ca. 4.2300 ha. Hierin ko men een speelweide van 26.700 m2, plantsoenen, boompartijen, een kin derspeelplaats, singels, paden, een brug en 25 banken. De raad gaf een krediet van f 477.500. Bruidsparen zullen tot 1 april 1969 genoegen moeten nemen met het dorpshuis, thans officieel huis der gemeente. LEIDEN Gisteren om kwart voor twee fietste een 63-jarige Lei- denaar op het Gangetje. Toen hij de Botermarkt op wilde rijden, botste hij tegen een hem tegemoet komende personenauto. Hij viel en brak zijn linkerbeen. Hij is per E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. DE KAAG In Haarlem heeft de heer Jan v. d. Broeck zaterdag met goed gevolg examen afgelegd voor het diploma bedrijfsvoering. Het examen werd afgenomen door de Stichting Vakopleiding Smecona. ten blijkt duidelijk uit de kt sat'ieverklariog uit 1960 en de_ grote verdragen, die de 1966 nog gesloten heeft ter bei ming van de economische, en politieke burgerrechten. De economische vrijheid is sl te handhaven binnen het rui kader van een internationale wikkelingsstrategie. Langzamer! begint er in de wereld zich iej te tekenen, dat sterk lijkt op voorstellen, die Nederland in verleden als eerste heeft gefos leerd. Onze sy sterner De minister waarschuwde het gevaar dat de ontwikkel! landen klakkeloos allerlei stro ren overnemen van het Westen moeten wij ons, voordat wij anderen onze systemen van p: mentaire demokratie present» eerst afvragen of die systemen wel werken. Minister Klo; meende, dat de parlementaire mokratie in Nederland beslist voldoende funktioneert. Maar geldt niet alleen maar voor i stelsels. Het gaat ook op vooi idealen, die wij aan de ontwil lingslanden voorhouden. Wam wij geen ernst maken onze ide bij onszelf in praktijk te breng dan kunnen wij nooit geloofwaa zijn voor de arme landen, die onze idealen als aUeenzaligraali voorschotelen. In aansluiting op het openii woord van minister Klompé, minister Udink voor ontwikkeli) hulp vanwege zijn plotselinge i trek naar New York verving, sj prof. dr. P. Muntendam over Rechten van de Mens. Op veldloop in Dell Overwinning va Alphen se atleh ALPHEN Twee Alphense ten hebben op fraaie wijze een winning weten te behalen in de terdag gehouden Nationale Pi veldloop in Delft. Jos Goedhart 1 de 3000 meter bij de A-jongen? spannende strijd met T. v. d. R (Fortuna-Vlaardingen) en J. C. Gils (Fortuna). Jos. Goedhart '36 c) maakte hierbij een tijd 9.27.8 minuut terwijl v. d. 9.29.6 min. en Van Gils 9.31 min01, teerden. Bij de groep C jongens won P Konijnenburg met grote voorspi een 1500 meter loop. Zijn tijd 4.41.5 minuut was bijna elf secor beter dan M- Franssen van Sliedr Sport, die als tweede over de fi kwam. Bij de heren-groep die 4500 n moesten afleggen werd de Alph atleet Dick van Leeuwen zeve terwijl zijn clubgenoot Wim Ver zich als elfde klasseerde. Win werd in deze afdeling W. van G wijk van de Spartaan uit Lisse. ZOETERWOUDE Het herentf var. PIT heeft andermaal een f nederlaag geleden, ditmaal bij r in Delft. Kas Koemans redde d feltenniseer. Het tweede team het spoor bijster getuige de 73jj derlaag tegen Wibats 8. Opdam t twee keer, G. Verhagen scoorde" derde punt. j Uitslagen: PIT 3—RTC 3 li PIT 4—Steeds Vooruit 0—10. Lu Jongens: PIT 2Valken 010je j ken 0—10. Lro Dames: PITDocos 55; PI Docos 3 55. t( Meisjes: PITAvanti 9—1; Pïte( Avanti 2 9—1. Exploitatieresultaat A sen van Dagra liogeip DIEMEN Dagra N.V. heeft D het per 30 april afgesloten boelf?" 1967/'68 een bruto-winst behaald N® f 5.92 miljoen tegen f 5.39 milP®f over 1966/'67. Na afschrijvingen F®f teert een voordelig exploitatier»^ taat van f 331.450 (f 148.084). De verbetering van het exploit^ resultaat (f 131.124) wijst uit datP®' extra-activiteiten hun vruchten F' gaan afwerpen. Volgens de directr*® het dieptepunt na de liquii van de veevoedersector gepass» Er wordt weer geen dividend' stel gedaan (over 1965/'66 werd 8 cent uitgekeerd). De omzet is toegenomen en er is, volgens dej rectie, reden tot sober optimisme: LEIDEN Het zal een 40-jarige Leidse grondwerker nog lang heugf dat hy op een kwade dag zonder rybewys met zijn onverzekerd wra), op-wielen werd aangehouden. Hy verdedigde zich met de „gebruilA lyke" verklaring voor een dergelyke situatie: de auto was voor de si» gekocht en htf was er net op weg naar huis. Officier van justitie plaatsvervangend kantonrechter mr. tegen de grondwerker. Eerstgenoemde eiste in totaal f 440 boete en een voorwaardelijke hechtenis van twee weken. De kan tonrechter verving de gevraagde hechtenis dit keer nog door een „ernstige waarschuwing"; de totale boete verlaagde hij tot f 335. Een 24-jarige Leidse lasser was op precies dezelfde overtredingen betrapt. „Ik reed er pas twee dagen mee en kocht de auto met de bedoe ling haar op te knappen", zei hij. Hij had voorts na zijn aanhouding het rybewys behaald en vond dit zelf een punt in zijn voordeel. De kan tonrechter veroordeelde hem tot f 275 boete en vernietiging van de in beslag genomen auto. De auto, waarmee een 21-jarige De Vroom trokken fel van le^ Leidse schilder in de nacht van tji 20ste augustus de Zijlpoort aan vi verkeerde kant passeerde, was o al „voor de sloop bedoeld". De sch der werd veroordeeld tot f 140 bo te, voorwaardelijke intrekking v ci de rijbevoegdheid voor zes maa den en vernietiging van zijn in b slag genomen auto, die tal van g breken bleek te vertonen. Een 55-jarige inwoonster van Ou Ade, was, zonder rijbewijs, met auto van haar man tegen een bru leuning gebotst, wat resulteerde een schadeclaim van rijkswate» 1 ten bedrage van f 700. Zij moet ook nog f 175 boete betalen. Na botsing was zij, met haar man naa) zich, doorgereden. Iemand had ecl ter het kentekennummer genoteer

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4