VIETCONG GAAT DOOR i J Delegatie met vijf Parijs Bij botsing dode en acht gewonden Uit de Haagse hof geplukt 30 oktober WERELDSPAARDAG dit nieuws is al 5 dagen oud, toch blijft 't interessant voor u! Saigon blijft nog bij weigering Arjos: Program Achttien mét PvdA uitvoeren Staartje aan autozwendel Tienduizenden Grieken betogen tegen bewind De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! DRIE AUTO'S OP ELKAAR NA SLIP CONSUL In Centrumgroep CHU twee werkcommissies Kabinet inzet verkiezingen 9 MAANDAG 4 NOVEMBER 1968 I, t Was Wereldspaardag op 30 oktober, nu 5 dagen geleden. *t Stond J; fors in de krant, maar we willen u er toch nog even aan herinneren. Want de kinderen van nu hebben straks recht op een leefbare wereld. I] Waarin ze kunnen studeren, wonen, werken en zich ontspannen. Daar- aan draagt u belangrijk bij door nu voor hen te sparen. Want sparen is Ij vooruitzien. Sparen is: zorgen voor de mens van morgen. Dat is zorgen voor het kind van nu. Voor uitvoerige inlichtingen: I Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid,Postbus.51,Den Haag. Publikatievanhet Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in samenwerking met: f fankcn, Boerenleenbanken, Bondsspaarbanken, Bouwfondsen, Levensverzekeringsmaatschappijen, Raden van Arbeid (V.O.V.), Ry kspostspaarbank en de Spaarkassen. PARIJS Een delegatie van het Zuidvietnamese (communistische) Bevrijdingsfront is van morgen in Parijs aangekomen om deel te nemen aan de inleidende vredesbesprekingen die woens dag beginnen. De afvaardiging van deze FLN staat onder leiding van mevrouw Ngoejen Tbi Binh, lid van het centrale comité. Als ook de Zuidvietnamese re gering een delegatie stuurt wat nog lang niet zeker is be tekent dat volgens het FLN niet, dat het deze regering erkent. Het Bevrijdingsfront noemt zichzelf de „authentieke vertegenwoor diger van het volk van Zuid- Vietnam". De Verenigde Staten toonden zich overigens weinig verrast over de (voorlopige?) weigering van Saigon om naar Parijs te komen. In zijn ge ruchtmakende rede van donderdag vermeed president Johnson zorgvul dig de indruk te wekken dat Saigon zou hebben toegezegd aan het vre desoverleg deel te nemen. Welingelichte kringen in Parijs verwachten dat het ,,neen" van de Zuidvietnamese president niet het laatste woord zal zijn. De Ameri kaanse regering zal ongetwijfeld proberen alsnog tot een compromis met Saigon te komen. Mevrouw Ngoejen Thi Binh (41) en haar mede-delegatieleden hebben al bekendgemaakt dat zij in Parijs een programma van vijf punten op de onderhandelingstafel zullen de poneren. Deze zijn: 1. De Vletcong (waarvan de FLN de politieke organisatie is) zal de strijd voortzetten om aan de macht te komen en een verenigd, neutraal, welvarend en democra tisch Vietnam te verwezenlijken. 2. Alle Amerikaanse en „satelliet strijdkrachten" moeten uit Zuid- Vietnam worden teruggetrokken; de Amerikaanse militaire bases in het land moeten worden ont manteld en de Amerikanen moe ten erin toestemmen dat de oor log tegen Vietnam niet buiten zijn grenzen wordt voortgezet. S. De interne problemen van Zuid- Vietnam moeten door het Vietna mese volk zonder inmenging van buiten worden opgelost. Er moet een coalitieregering worden ge vormd en vrije democratische verkiezingen worden georgani seerd. 4. Het volk van Noord- en Zuid-Viet- nam moet het vraagstuk van her eniging van het land bespreken, zonder vreemde inmenging. 5. De Zuidvietnamese buitenlandse politiek moet neutraal zijn, zonder militaire overeenkomsten met an dere landen. Met Cambodja moe- EPE De Arjos heeft dit week einde tijdens een bijeenkomst van delegaties van de hoofdbesturen van de jongerenorganisaties van KVP, ARP en CHU gezegd dat het program van de Achttien alleen doeltreffend jiitgevoerd kan worden door een sa menwerking met PvdA, PPR en D'66. Te CHJO en de KVPJG wilden deze intwerp-verklaring niet onderschrij- ren. Zij hadden geen bezwaar tegen een programmatische vergelijking en een iütspraak over mogelijke samenwer king voor de verkiezingen. Zij von- ien het echter te ver gaan om reeds iu te stellen dat het program van de Achttien uitsluitend met de drie ge noemde linkse partijen kan worden uitgevoerd. Daarmee wordt, menen pij, de eigen identiteit van de confes- ionele partijen volledig uitgehold, lovendien stelden zij de vraag met felko PvdA de Arjo3 wilde samen werken: de PvdA van Nieuw Links de PvdA, die meer gematigd is in laar socialistische eisen? Positief Hoewel door dit verschil in opvat- ng geen slotcommuniqué is op- jsteld, was men tijdens de bijeen komst de vierde in de serie van genaamde „Witte Hei-conferenties" vrij eensgezind in de overwegend litieve beoordeling over de inhoud in de stukken die tot nu toe door de roep van Achttien de officiële espreksgroep van KVP, ARP en .HU zijn gepubliceerd. Ook ging men akkoord met de op- atting dat men niet kon stellen dat et kabinet-De Jong bezig is een deel an de door het rapport van de acht- lien genoemde punten, uit te voeren. "u gesloten dat de zwendel met auto's, die dezer dagen aan het licht kwam, iv Bog een staartje zal krijgen. Over de ''Sjtórd van deze nasleep wordt echter og het stilzwijgen bewaard. Bij de fraude zijn vier garagebe- Irijven en enkele losse handelaars letrokken. Ze vervalsten de papieren draaiden de kilometertellers terug enkele jarenoude BMW's, die :ds uit Duitsland werden inge- Ze gebruikten alleen BMW's >r hun oplichterijen, omdat de mo- illen van dit merk de laatste jaren lijna niet veranderd zijn. De hande- iren hebben volgens de politie een extra winst opgestreken van 60 tot 100.000 gulden. Er zijn vier arresta ties verricht, maar er worden er nog n verwacht BIJ BEGRAFENIS 40 ARRESTATIES ten diplomatieke betrekkingen worden aangeknoopt en de huidige grenzen van Cambodja en Laos moeten worden geëerbidigd. (Zuid-Vietnam onderhoudt geen di plomatieke betrekkingen met Cam bodja. Het beschuldigt dit land van het herbergen van Vietcong- en Noord Vietnamese militairen; beide landen hebben een al lang slepend grensgeschil red.). Egoïstisch Enkele leden van het Zuidvietna mese parlement hebben de bomstop van de VS een „egoïstische en dic tatoriale maatregel" genoemd Johnson wil het Bevrijdingsfront by de onderhandelingen toelaten om Zuid-Vietnam aan de communisten te verkopen, aldus hun verklaring. De parlementsleden dringen er bij de regering in Saigon op aan „het volk en de strijdkrachten te mobiliseren en de strijd voort te zetten". Op een persconferentie heeft de lei der van de Noord Vietnamese onder handelingsdelegatie, Xocan Thoey nog eens duidelijk onderstreept dat het deelnemen van de regering in Saigon niet een erkenning van deze regering inhoudt. Die is volgens Ha noi een „maaksel van de Amerika nen". Hij legde deze verklaring af na een bezoek aan de Franse minis ter van buitenlandse zaken. Michel Debré. Ho Tsji Minh Ook in Noord-Vietnam zelf gaat de hetze tegen de VS onverminderd voort. President Ho Tsji Minh riep de bevolking op om met nog groter vastberadenheid te strijden om zo doende de oorlog tegen Amerika te Een granaat, die het monument voor ded oden sierde op een be graafplaats bij Frosinone, 70 km ten zuiden van Rome, is vrijdag middag ontploft. Vier mensen waren öp slag dood, velen liepen verwondingen op. Foto: verslag gevers en fotografen verdringen elkaar voor de ingang van de begraafplaats. winnen, meldt het Noordvietnamese persbureau. Ho zei dat de Amerikaanse rege ring gedwongen werd de luchtaan vallen op Noord-Vietnam onvoor waardelijk te staken. „De Ameri kaanse imperialisten hebben zich vergist toen zij dachten met een woeste, vernietigende kracht van bommen en granaten het noorden te kunnen verzwakken. Naarmate het noorden Amerika bleef bestrijden, werd het in elk opzicht sterker en kon het van ganser harte steeds meer hulp bieden aan de heldhaftige landgenoten in het zuiden", aldus Ho Tsji Minh. Het staken van de oorlog in het noorden noemde Ho „nog maar een eerste overwinning". De Amerika nen praten over vrede en onderhan delingen, maar ze hebben hun agres sieve plannen nog niet opgegeven. Meer dan een miljoen Amerikaanse en andere militairen bedrijven nog dagelijks talloze wrede misdaden te gen onze landgenoten in het zuiden. Het zuiden moet bevrijd, het noor den verdedigd worden. Zo moet het vaderland vreedzaam herenigen. Het Russische partijblad Prawda heeft de staking van de bombarde menten een „overwinning van het Vietnamese volk in de strijd tegen de Amerikaanse agressie" genoemd. Dit betekent echter allerminst dat nu morgen in Vietnam vrede heerst, al dus de Prawda. SPAARBANK! SEAIl- EN VOLGN 998-1 Uw «rMttrkcinnn It boktnJ of. <U 4c fiwinuiiooi vik« mtt cn Mn dc R^H.nrtpiUitvaV «TNI. D, STAAT .oarbccUcnHix Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. AMSTERDAM Op de Basisweg in Amsterdam zijn gistermiddag een jongetje om het leven gekomen en acht mensen gewond, toen een auto, bestuurd door de 22-jarige P. H. den Ottenlander uit Rotterdam, in een flauwe bocht «lipte en ln botsing kwam mefr twee tegemoetkomende auto's. De driejarige Wilhelmus Celosse, die in de slippende auto zat, was vrijwel op slag dood. Zijn vader werd ernstig gewond, evenals de ATHENE De begrafenis van de vroegere Griekse pre mier George Papandreoe is uit gelopen in een indrukwekkende demonstratie voor vrijheid en democratie. Geen enkele maal sinds de junta op 21 april 1967 de macht in handen nam, was er zo'n massaal blijk van tegen stand gegeven. Tienduizenden Grieken (het pers bureau AP schat 300.000) stonden langs de twee kilometer lange route en schreeuwden: „Papandreoe, Pa pandreoe", „Weg met de junta" en „Wij willen vrijheid". De politie, die volgens een waarnemer zeer be heerst was opgetreden, arresteerde veertig mensen wegens verzet tegen de politie en belediging van de autoriteiten. Reeds uren voor het begin van de begrafenis waren er duizenden mensen in de omgeving van de kathedraal van Athene. Toen de kist met het stoffelijk overschot de kerk werd binnengedragen, doorbrak de massa het politiecordon. V-TEKEN Toen de stoet na de dienst de be graafplaats naderde, maakten dui zenden het V-teken van Churchill onder het roepen van: „Hier kiezen wij, dit is de volksstemming". Het schreeuwen om vrijheid werd steeds sterker. Een reeks politieauto's baan de zich een weg door de menigte naar de poort van de begraafplaats, waar gevechten tussen deelnemers en de politie uitbraken. De politie riep de mensen op zich te verwij deren, waaraan de meesten gevolg gaven. Zaterdag waren vele duizenden langs de open kist gedefileerd, die European Mado Imp. N.V. ALVANA Oen Haag tal 070 «300 4» in een kapel stond opgesteld. Toen het stoffelijk overschot uit het zie kenhuis naar de kapel was ge bracht, had ook al een groot aan tal mensen voor vrijheid gedemon streerd, maar de politie wist de menigte te verspreiden voordat het tot gevechten kwam. Er werden zaterdag geen arrestaties verricht „POLITIEK" Na de wanorde bij de begrafenis zei de Griekse regering dat enkele volgelingen van Papandreoe had den geprobeerd de plechtigheid te veranderen in een politieke verga dering, door gebruik te maken van het aanbod van de regering voor een vrije publieke vergadering. „Maar zij die spreken van een dictatuur", aldus de regeringsver klaring, „moesten natuurijk hun be schuldigingen ongegrond zien wor den, omdat een dergelijke manifes tatie onder geen enkele dictatuur zou zijn geduld". 0008 j-ii- Allang had ik eens over hem wil len schrijven. Hij is dè grote favo riet bij ons thuis. Hoe geanimeerd de tafel ook is, als hij op het scherm komt. dan draaien de stoelen zich en kijkt ie dereen, wat er ook voor lekkers op het bordje mag liggen, naar de tv. Langzamerhand heb ik dan ook stiekum het etensuur wat ver vroegd. Toen echter werd de moei lijkheid dat hij net kwam als ik borden en schalen in het warme sop dompelde. Om dit te verhelpen snelt tegenwoordig iedereen mee naar de keuken voor drogen, binnenbrengen en wegbergen. De fabeltjeskrant mis ik nog wel, maar hoe aardig ook, op de zondag avond blijf ik liever blanco tot de grote tractatie van de week komt! En nu moet ik wat bekennen. Nie mand moge me misverstaan. Maar toen we het programma Woord voor Woord voor het eerst zagen en Aart Staartjes op het scherm verscheen, jubelden we in koor: „O, kijk eens. een nozem...." Sindsdien heet hij de Nozem, met een hoofdletter en alle verschuldig de eerbied. Nu klinkt om klokke zeven de waarschuwing, wanneer ik nog in de keuken mocht zijn: „Vlug, vlug, de Nozem...." Vijf minuten genieten we. Hij brengt het verhaal over van Karei Eykman, die in onze hulde Xozemhulde deelt, maar dat is de tragiek van schrijvers, dat de vertolkers van hun woordgn en gedachten voor de toeschouwer belangrijker zijn. We leven mee. De spanning bij de eerste zin: Wat ral het worden? Dan de herkenning, ook al wordt er gesproken van een autohandelaar en een welgedekte tafel met schalen zoutjes er op. We hangen aan Nozems lippen en altijd vind ik het jammer, dat er niet een stelletje kleine kinderen hier zit, opdat we hun reacties eens kun nen zien. Maar hoe die ook mogen zijn, wij smullen. Van het verhaal, van de tekeningen van Peter Vos. Van de muzikale illustratie. Hoe serieus en hoogstaand dan het volgend programma mag zijn, voor ons gaat het verloren, want als Aart Staartjes zwijgt, barsten wij los. Met beschouwingen, commen taar en dat kan flink uitlopen. Tot één opeens nuchter zegt: „Krijgen we nog koffie vanavond?" Dan vallen we terug in de besog nes van de dag. Weer een week wachten. Op vijf minuten Nozem. Hef rantsoen is eigenlijk te klein.... echtgenote van de bestuurder, de 22-jarige mevrouw P. den Ottenlan- der-Bontje. De bestuurder en me vrouw Celosse werden licht gewond. De bestuurder van een van de andere wagens, de 46-jarige W. Scholtz uit Amsterdam, werd ernstig gewond. Zijn echtgenote en zijn schoonmoeder liepen lichte verwondingen op. Dit was ook het geval met een Inzittende uit de derde auto, een mevrouw uit Beverwijk. TERAPEL In Munnekeu/ moer-Oost gemeente Vlagtwedde heeft vrijdagavond de 49-jarige J. van der H. uit Emmercompascuum met zijn personenauto een tegemoet komende bromfietser, de achttienja rige G. W. Over uit Baruflair, aange reden met dodelijke afloop. De auto mobilist reed na het ongeval door, maar kon enkele uren later worden gearresteerd. Van der H. zou onder invloed van alcohol zijn geweest. MENALDUMADEEL In deze Friese plaats botste zaterdag een bestelauto bij het naar links uitwij ken frontaal tegen een tegemoetko mende personenauto. De bestuurder hiervan, de 32-jarige L. Bijls üit Welsrijp, was op slag dood. TEGEN PAAL WUUSTWEZEL Joh. Boomaats uit Breda is zaterdag bij het oude douanekantoor in Wuustwezel op de weg van Breda naar Antwerpen met zijn auto tegen een paal gereden en om het leven gekomen. De tweede inzittende, A. van Berg uit Breda, werd in een ziekenhuis opgenomen. GRAVE Op de rijksweg Nijme- gen-Den Bosch is gisteren een busje tegen een verkeerszuil gereden. De bestuurder, de 29-jarige Th. H. van Workum uit Grave, overleed ter plaatse. RIJSBERGEN Gistermorgen vroeg reed in Wemhout een perso nenauto tegen een huis. De 49-jarige H. de Leeuw uit Rijsbergen kwam om het leven. C. Damen. eveneens uit Rijsbergen, werd levensgevaarlijk gewond. De schade aan het huis was niet groot. SMILDE De negentienjarige E. A. Hoving uit Smilde is zaterdag nacht op de door zijn woonplaats lo pende rijksweg dood bij zijn brom mer aangetroffen. Hij moet door een auto zijn aangereden. ZUTFEN De tienjarige J. G. M. Bril uit Voorst is in een Zutfens zie kenhuis overleden. Zaterdag was hij bij het oversteken van de rijksweg Zutfen-Apeldoorn door een auto aan gereden. GEEN VOORRANG TEXEL De zestigjarige J. Brou wer uit Oosterend is gisteren op slag gedood bij een botsing op de kruising Pijpersdijk - Westerweg in Texel. Het slachtoffer verleende geen voor rang aan een Duitse personenauto, waarvan twee inzittenden in een zie kenhuis werden opgenomen. BERGH De 73-jarige A. Huntink is zondagavond in zijn woonplaats Braamt bij een aanrijding om het leven gekomen. De bejaarde man werd van achteren geschept door een personenauto. SOMEREN De 22-j irige M. Mik kers uit Nederweert sloeg zondag avond met zijn auto over de kop. Hij was op slag dood. HAARLEM Doktor W. Ool- ders (43)de arts uit Vleuten-De Meern die pas in de publiciteit is gekomen door zijn actie tegen gevaarlijke kindertuigjes, en de heer G. J. R. Claessens (31) uit (Van onze parlementsredactie) 1 DEN HAAG De Centrum- 1 gespreksgroep in de CHU heeft za terdag twee werkcommissies in gesteld, die het ontwerp-beglnsel- program en het rapport van de com missie-Duidelijkheid van de CHU zullen gaan bestuderen. Deze beide itukken zullen binnen kort verschijnen Een woordvoerder van de Centrumgespreksgroep ook wel „groep van 16" genoemd zei dat deze beide rapporten een minder- heidsnota zullen bevatten, waarin d® opvattingen van de „verontrusten" zijn weergegeven. De vergadering noemde de kritiek 1 van de CHJO op het werk van de Centrumgespreksgroep en op de door hen naar de kiesverenigingen verzon den brief, ongemotiveerd. Gezegd werd dat de Centrumgespreksgroep beslist geen groep in de CHU wil vormen. Het voornaamste bezwaar van de „verontrusten" is de vrees dat via het gesprek van de Achttien een soort CDU gevormd zal worden. Onze zegsman toonde zich verheugd dat da opvolger van het CH-Kamerlid P. Bode drs. A M de Boo in een rede in Middel ourg heeft gezegd dat het niet de bedoeling van de Achttien moet zijn om tot een fusie van KVP, ARP en CHU te komen. J 'Eerst studie De zegsman kon niet meedelen wat er zou gebeuren wanneer de denk beelden van de Centrum gespreksgroep te weinig in het nieu we beginselprogram zullen doorklin ken. Eerst wil men dit stuk bestude ren. Nadrukkelijk stelde hij, dat de Centrumgroep geen bezwaren heeft tegen de CH-Jongerenorganisatie als zodanig, maar speciaal tegen enkele bestuursleden. Naar wij vernemen heeft het CHJO-lid A. Vroon, die onlangs in een interview zijn sympathie voor de Centrumgespreksgroep weergaf, zich uit deze groep teruggetrokken. Mevr. Van Someren (lib.)t. NIJMEGEN Mevrouw G. V. van Someren-Downer, oud-Tweede-Kamer- lid voor de VVD, heeft zaterdag op een congres van de JOVD een pleidooi ge voerd om het kabinet-De Jong Inzet van de komende verkiezingen 'e maken. Wel is het dan noodzakelijk dat er een tweede concentratie gevormd wordt, die de kiezers een alternatief kan bie den. Zij meende dat het op dit moment nog te vroeg is om over een mogelijke samenwerking tussen de WD en D'66 te spreken Eerst zal duidelijk moeten zijn wat de politieke uitgangspunten van D'66 zijn. Mevrouw Van Someren betoogde dat de politiek meer dan lou ter pragmatisme vereist. Voor het ne men van beslissingen moet de politicus uitgaan van bepaalde opvattingen en grondbeginselen. De JOVD meent dat volgend jaar om streeks 25 miljoen gulden extra nodig is om tot een verlaging van de leer- ljneenschaal bii het basis- en kleuter onderwijs over te gaan. De jongeren schaarden zich achter de uitsoraak die het liberale Kamerlid Joekes onlangs heef» gedaan, waarin werd gecteld dat de VVD zich niet te gen D'66 moet afzetten. Bunde (L.), die met hem mee reed, zijn zaterdagavond veron gelukt. De auto van dokter Ool- ders kwam op de provinciale weg Aalsmeer-Uithoorn waar schijnlijk door een technische storing in de berm terecht en sloeg enkele malen over de kop. Beide inzittenden overleden in het ziekenhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9