-ORKAAN BEUKT ITALIË TIENTALLEN DODEN J R.K. Zieken huizen bij VU-opleiding JAMIN Humphrey vrijwel gelijk met Nixon KLEIZOON LBJ VOOR HHH Noodweer Europa Dorp weggespoeld Het Kwartet Nachtvorst Russisch schip vaart terug Prijzen in cle hand houden Staatsgreep in Jordanië voorbereid? BTW-CURSUS OP DE TV vanille toffees Lifter stal f 1.200 MANTELS 89,95 ZC5 glanzende onderzettertjes in etui leidse Courant Maandag 4 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen (racNur: F. Diemer laoMredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghablcvcn mijn hert in taghenspoetr' loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ravage in Albisolla. Hij mocht dan niet dommer wezen dan een os, hij was ook geen haar verstandiger. THURBER Twee persstichtingen vonden elkaar niet. pagina >2 ,.Ik lieb niet gevochten. Ik moest alleen dringen om in de bin te ko- 0 Cliristenofficieren naar federatie. pagina 7 Sï ft DE BILT Een langgerekte vore van lage druk die zich gis teren uitstrekte van het Alpen gebied via Midden-Europa tot Zuid-Scandinavië bracht lang durige en plaatselijk veel regen. Met noordelijke winden is ge leidelijk veel koudere lucht via de Noordzee en de Britse eilan den naar het zuiden uitge stroomd. Zo kon het voorkomen dat in de afgelopen nacht de tem peratuur in Schotland en Ierland tot 4 a 5 graden onder nul daal de, terwijl ook in Madrid min 1 graad werd bereikt. Het komende etmaal zal een rug van hoge druk, die zich nu boven Engeland bevindt, zich tot over ons land uitbreiden, waarbij vannacht nachtvorst wordt ver wacht. Na aanvankelijk nog en kele buitjes in de kustgebieden zullen morgen flinke opklaringen voorkomen bij een tot zwak af nemende wind. Vooruitzichten voor woensdag: Zon: 5-40 procent. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. DE BILT Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht hier en daar mist en op uitgebreide schaal nacht vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Weinig wind. Uit Middellandse Zee NAPELS Het helicoptermoe- lerschip Moskva, de trots van de ich snel uitbreidende Russische Hiddellandsezeevloot zou vandaag erugkeren naar de thuishaven in de Zwarte Zee. Gisteren lag het schip 'oor de Dardanellen, de toegang tot deze zee. De 18.000 ton metende Moskva werd geëscorteerd door twee raketschepen. Dinsdag beginnen in de Middellandse Zee grote NAVO-oefe- lingen, met meer dan vijftig sche pen. ROME Grote delen vau Europa zijn hel afgelopen week einde geteisterd door stormen en hevige wolkbreuken. In Noord- Italië, waar een storm met de verwoestende kracht van een or kaan heerste, liep het noodweer uit op een ramp. In Valle Mos- so kwamen tientallen mensen om het leven door een overstro ming, die ontstond na een dambreuk in een rivier. In het ge troffen deel van Italië zijn 100 doden geborgen, maar de redders die de geïsoleerde plaatsen slechts met de grootste moeite kun nen bereiken, vrezen dat nog aanzienlijk meer mensen zün om gekomen. Er zijn honderden gewonden. Onmiddellijk na de catastrofale overstroming zond het ministerie van defensie 1.200 manschappen en meer dan honderd voertuigen naar de om geving van Valle Mosso, een plaats met 4.000 inwoners. De hulpploegen stuitten op grote moeilijkheden en konden het stadje, dat is herschapen In een zwart meer met ontwortelde bomen en muurresten, bijna niet be reiken. De woest stromende rivieren C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (0171OJ-30797-/21561 [*[j| BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN DEN HAAG Wanneer mocht blij ken dat na de invoering van de btw op grote schaal te hoge prijzen wor den gecalculeerd, zal een prijsmaat regel moeten worden genomen. De minister van economische zaken heeft dit meegedeeld in een bespre king met de vier centrale ondernemers organisaties in het midden- en kleinbe drijf. Hij heeft op deze organisatie een dringend beroep gedaan prijsverhogin gen als gevolg van het nieuwe systeem van omzetbelasting tot het hoogst nood zakelijke te beperken. De ondernemers hebben zich bereid verklaard volledig mee te werken, maar houden zich het recht voor tot nader overleg indien de kostenstijgin gen door de ontwikkeling op het gebied van lonen, sociale lasten, arbeidstijd verkorting en invoering van de wet op het minimumloon dat noodzakelijk ma ken. AMMAN In de Jordaanse hoofd stad Amman zou een staatsgreep te gen koning Hoessein voor de deur staan. Vanmorgen kwam het tot he vige vuurgevechten in het centrum van de stad. Er is al een uitgaansver bod afgekondigd. Later op de morgen keerde de rust echter terug. De Palestijnse commando's opere ren al dagenlang in Jordanië. Met en kele andere organisaties verwerpen zij elke politieke regeling met Israël ter oplossing van de crisis in het Na bije Oosten. Vorige week keerde ko ning Hoessein zich duidelijk tegen de ze commando's. Hij hoopte op een spoedig akkoord met Israël. De opstandige groepen willen ge heel Palestina „bevrijden", niet alleen de gebieden die vorig jaar door Israël zijn veroverd. Zaterdag werden voor het gebouw van de Amerikaanse am bassade schoten gewisseld tussen de gewapende commando's en militairen uit het leger van de koning. Vanmorgen reden tanks door de straten van Amman. Ook de radio verdween uit de lucht, maar na korte tijd werden de uitzendingen hervat, zij het op een andere golflengte. Het is ook mogelijk dat het Jor daanse leger de actie is begonnen om een staatsgreep van de commando's tegen de koning te voorkomen. Er zou een aantal commando's zijn ge arresteerd. Vanavond zendt de NTS het eerste deel uit van een serie wekelijkse tv-uit- zendingen over het nieuwe systeem van omzetbelasting. De cursus wordt gegeven door Teleac in samenwerking met het ministerie van financiën. Iedere maandag: Ned. i 18.40 - 18.50 uur met een herhaling om 22.50 uur. Sessia, Elvo en Cervo sleepten ton nen modder en stenen mee en ver nielden alles op hun weg. Ook in andere Noorditaliaanse ge bieden veroorzaakten de stormen, die vrijdag begonnen en gepaard gingen met aardschokken en -verschuivin gen. grote narigheid. In Piedimulera bij de Zwitserse grens kwam een ge zin van zeven mensen om het leven toen hun berghuis onder het geweld van de storm instortte. De wolstad Biella werd zondag avond opnieuw getroffen door zware regenval. Het aantal slachtoffers in deze stad is nog niet bekend. In Vene- etië staan de kaden en straten blank. Tweeduizend militairen proberen in de provincie Piemonte honderden mensen te redden, die door overstro mingen geïsoleerd zijn geraakt. De stad is praktisch van de buitenwereld afgesloten. Premier Leone heeft een bezoek aan de slagvelden van de eerste we reldoorlog afgelast om naar de ramp- gebieden'te gaan. Sneeuw In andere Europese Janden. zoals Zwitserland. Frankrijk, Spanje, de Britse eilanden, raakten vele wegen versperd door omvallende bomen. In Spanje en Schotland werd het ver keer bovendien gehinderd door sneeuwval. In Denemarken daarente gen was het zaterdag achttien gra den. De Deense meteorologische dienst heeft sinds zijn instelling in 1874 nog nooit een dergelijke hoge temperatuur in november gere gistreerd. De zwaarst getroffen delen van En geland zijn Northamptonshire en Lei- cester, waar enkele dorpen van de buitenwereld zijn afgesloten. In En geland zijn minstens drie mensenle vens te betreuren. In nood Een groot aantal schepen is door het noodweer in moeilijkheden ge komen. Het Griekse schip Marilena-P heeft om assistentie gevraagd. Hei schip liep zware schade op na een 'botsing met een Noorse boot bij het lichtschip Goedereede. Het Neder landse sleepschip Damco 36 zonk op de Oosterschelde nadat het als gevolg van het slechte weer water had ge maakt. De vijf opvarenden werden gered. Hr. Ms. jager Rotterdam pikte bij de Engelse kust een zeiljacht op. dat stuurloos bij windkracht acht in Het Kanaal ronddreef. Een Britse red dingboot moest t<? hulp worden ge roepen om de drie opvarenden in veiligheid te brengen. De loodsdienst Hoek van Holland werd gistermiddag voor kleine schepen gestaakt. De Liberiaanse tanker Spyros Le- mos is voor de noordwestkust van Spanje vergaan. Een Britse onder zeeër heeft tien opvarenden aan boord genomen. Overlevenden dreven vanmorgen nog in een reddingboot rond. Aan boord van de Noorse tankboot j Etnefjell is vannacht brand uitgebro ken. De zee in het gebied waar het schip in nood verkeert, ten zuiden van Groenland, is ruw. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht pro- I beerde het schip te bereiken. Tornado's hebben Mobile en Alaba- ma in de Amerikaanse staat Missis- i sippi geteisterd. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM Directeuren en curatoren van de Vrije Universiteit hebben met het bestuur van de rooms-katholieke ziekenverpleging Amsterdam, waaronder het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis en het St. Lucas-Ziekenhuis ressorteren, over eenstemming bereikt over een basis overeenkomst voor affiliatie tussen beide ziekenhuizen en genoemde universiteit. Men wil daardoor gezamenlijk een oplossing vinden voor de klinische opleiding van de grote aantallen stu denten in de geneeskunde, die de laatste jaren hun studie aan de Vrije Universiteit zijn begonnen. Officieus waren er in het voorjaar reeds de nodige voorbesprekingen geweest. Hierop doelde staatssecre taris Kruizinga bij de ingebruikstel ling van het St. Lucas-Ziekenhuis op 8 juni, toen hij zei: ,,Dat u daarbij tezanjen met uw zusterziekenhuis het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis zult komen tot een affiliatie <met de Vrije Universiteit, mag bijzonder worden toegejuicht." Dr. Kruizinga voegde daaraan toe: „Zowel vanuit het oogpunt van de toekomstige noodzaak van goede co ördinatie van de noodzakelijke volks gezondheidsvoorzieningen als van uit het gezichtspunt van de achter grond van het fundament van uw ar beid, het christelijke diakonaat. de christelijke charitas in de samen werking van uw katholiek zieken huis met de reformatorische calvi- Vrouwen trachten in Genua de dikke laag modder van de trot toirs te vegen, die er is ontstaan door de hevige overstromingen en aardverschuivingen. PANAMA Ruim tweeduizend mensen hebben zondagavond in de stad Panama gedemonstreerd tegen de militaire junta. Ónder leiding van de rector magnificus van de Pana mese universiteit marcheerden de be togers op naar de regeringsgebouwen. Ze werden door militairen met vuur wapens en traangas verdreven. Tien ménsen werden gewond. morgen voordeel ISO gram van 81 voor 75 niet duur wel heerlijk nistische Vrije Universiteit, zult u aan dit diakonale fundament in waarlijk eigentijdse oecumenisch» gezindheid een nieuwe inhoud kun nen geven." Door de overeenkomst wordt geen inbreuk gemaakt op de bestaande af spraken ten aanzien van het plaat sen van co-assistenten in die zieken huizen waarbij ze tot nu toe ook wer den opgeleid, zodat de verwachting gewettigd is dat wachttijden tot een minimum beperkt zullen blijven. Daarbij moeten de betrokken stu denten er echter wel rekening mee houden dat de stages ook in de va kantiemaanden wel eens zullen moe ten doorlopen om een ongestoorde studievoortgang te verzekeren. WASHINGTON Aan de vooravond van de Amerikaanse presidentsverkiezingen laten de opiniepeilingen van Gallup en Harris zien, dat vice-president Humphrey nog maar twee pro cent achter ligt op zijn republi keinse rivaal Nixon. Deze uitkomst slaat echter op de situatie vau enkele dagen vóór het besluit van president Johnson, de bombardementen op Noord-Viet- nam stop te zetten. Eventuele beïn vloeding van deze en andere ont wikkelingen van de afgelopen dagen zijn er niet in verwerkt. Een andere complicerende factor is het feit, dat er in sommige sleu- telstaten een buitengewoon groot aantal kiezers is (soms één op vijf dat nor geen keus heeft gemaakt. merking had gemaakt op het ruim- tevaarlprogramma. „De heer Nixon is een nieuweling op dat gebied. Hij weet er weinig of niets van. Beter kan h\j zich bezighouden met de dingen waarmee hij ver trouwd is zoals de markt voor verzekeringen, waar hij particuliere briefjes aan zijn makelaars kan schrijven Nixon Johnson DEN BOSCH Een echtpaar uil Den Bosch, dat in de nacht van za terdag op zondag bij Oudenrijn twee lifters liet meerijden, merkte nadat het tweetal was uitgestapt dat uit de handtas van de vrouw 1200 was verdwenen. Snel ingrijpen van de po litie kon verhinderen dat de jongens verder waren gelift naar Oss. Een van de twee, de 22-jarige H. van E. uit Oss, had de diefstal op zijn gewe ten, zijn vriend wist van niets. Zaterdag zijn in Washington relletjes uitgebroken, waarbij 150 tol 200 jonge negers het ge munt hadden op door blanken bestuurde auto's. Zij waren in woede ontstoken doordat een blanke agent een negerin, die voorbijgangers met een mes be dreigde. in de buik had gescho ten. Een andere negerin werd door een kogel in de borst ge loond. Niettemin blijven de medewerkers van Nixon voorspellen, dat hun kan didaat gaat winnen met meer dan 400 kiesmannen. Dat zou 130 meer zijn dan het vereiste minimum van 270. Nixon blijft zich dan ook gedragen als de man die de overwinningn in i de zak heeft. Hij zei naar Parijs of I Saigon te willen gaan om de vre desbesprekingen over hun diepte- punt heen te helpen als hij morgen i tot president wordt gekozen. Hij zei niet te geloven dat de bomstop uit politieke overwegingen werd afgekondigd. Wel meende hij dat Johnson zich vergist heeft toen hij dacht, dat de regering van Zuid- Vietnam wèl aan de besprekingen zou deelnemen. De vooruitzichten op vrede zouden niet zijn toege nomen.. Humphrey Humphrey, die in september al J door Gallup was afgeschreven, knabbelt nog steeds stukken van de voorsprong van Nixon af. Deskun- digen zijn van mening dat het ver schil zo gering is geworden, dat net onmogelijk is een betrouwbare voorspelling te doen. Miljoenen kiezers, die op het laatste ogenblik plegen te beslissen, zullen de door slag geven. Zaterdag leverde Humphrey felle i kritiek op Nixon, omdat deze aan- LABOUR LOOPT 1\ LONDEN Als er op dit moment m Groot-Brittannië verkiezingen zou den worden gehouden, zouden de conservatieven 45 procent van de stemmen krijgen, tegen de socialisten 41 procent. Op 25 juli bedroeg de meerderheid van de conservatieven, die in de oppositie zijn, slechts 4 pro cent. Gisteren bezocht president John-' sen een verkiezingsbijeenkomst van Humphrey in Houston (Texas). De president zei. dat Amerika meer dan ooit te lijden zal krygen van rassen- strijd en economische moeilijkheden als Humphrey niét de volgende pre sident zou worden. Johnson hield ook een toespraak via de tv, waarin hij de Amerikanen opriep op Humphrey te stemmen de enige kandidaat die het ver trouwen waard is. Hij noemde de naam van Nixon niet, maar de ma nier waarop hij de ideale president schilderde, was voor deze rivaal van Humphrey vernietigender dan welke direkte aanval ook. HONDERDEN FONKELNIEUWE MODELLEN en PAKJES van eigen ateliers Topklasse in kwaliteit en afwerking ,van 59,95 tot en met Terlenka Regenmantels 49,95 met "Borg" voering 59,95 Bontmantels chic en uiterst voordelig. DeManteJspedafct THburt taMM LeidenHaarlemmerstraat 163 President Johnson HOUSTON Nog nergens heeft de verkiezings campagne van Humphrey zo'n geweldig enthousias me gebracht als gisteren in Houston (Texas). Ongetwijfeld droeg de aanwezigheid van de pre sidentiële familie bij tot de feestelijke stemming. Johnson kwam van zijn boerderij in Texas en applaudisseerde aan de voet van de vliegtuigtrap, toen een stralende Humphrey uit het toestel kwam. De president was vergezeld door zijn vrouw, zijn dochter Luci en zijn kleinzoon Lyn Nugent. Het ventje was gekleed in een blazer, bestlkt met H's ter ere van de democratische kandidaat voor het presidentschap, Hubert Horatio Humphrey. Frank Sinatra was de opgewekte menigte aan het vermaken, toen de president (LBJ) en de vice-pre sident (HHH) aankwamen, (met fijn Indisch mot iel) Ik geef op als >Qr nieuwe abonnee: j naam: Als beloning voor mijn aktiviteit 1 ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen grails. strut straat: betaalt: per kwarteal par maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1