SAIGON DOET NIET MEE Commentaren Geheimzinnigheid neerstorten DC-3 I Al 40.000 Tsjechen gevlucht JAMIN Het Kwartet het weer Weer blijft heel zacht Hanoi juicht Strijd gaat door Geen erkenning Tliieu ziet valstrik Brand in hotel, zeker 21 doden Assoean-dam is binnen bereik van Israël 1 l/&ruüju/n\ PONY VOOR PRINSJE Taxichauffeurs veroorzaken opstoppingen Salazar gaat achteruit ZCS glanzende onaerzettertjes (met fijn Indisch motief) in etui 1 "Nieuwe Leidse Courant ir: F. Diemer «Mrcdactaur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Abonnementsprijzen p. w. 1,10, ..Stantvastich is gheblcven mijn hert in teghenspoet!" m. 4,70, p. kw. 14,10 Zaterdag 2 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuw oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De ware moed is niet een ballon om te stijgen, maar ook een parachute om te da len. BÖRNE Ned. Chr. Jeugdraad naar De Drieburg pagina <2 Hart „vertelt" over gebreken pagina 5 „Ik weet het! Maar misschien kunt u het hem wel aan r.ijn verstand bren gen. Naar mij luistert hij niet." (Van onze weerkundige medewerker DE BILT Het weer blijft nog zeer zacht, doordat wij net aan de goeie kant van een front liggen, waarachter zich belang rijk koudere lucht uit het Pool gebied bevindt. Dit front loopt van Denemarken over de Noord zee naar Engeland. In Schotland vallen tal van sneeuwbuien, in een groot deel van Scandinavië komt matige tot strenge vorst voor. Een depressie bij Londen blijft voor aanvoer van zachte lucht zorgen, waarin nog enkele buien voorkomen, sommige met on weer. De temperatuur zal wel B langzaam iets lager worden, maar tot maandag blijft novem ber op een hoog peil staan met maximum temperaturen van 15 tot 18 graden en ook hoge nacht- temperaturen. Vooruitzichten voor maandag: zon: minder dan 30 procent; min. temp. van 1 tot 5 graden boven normaal; max. temp. omstreeks normaal; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. I november Zon op 7.38. onder 17.08; Maan op 19.31. onder 5.39; 5 november volle maan. 4 november Zon op 7.40, onder 17 06; Maan op 16.33. onder 6.54; 5 november volle maan. DE OVERGANGSFASE TUS SEN DE INLEIDENDE BESPRE KINGEN VAN DE AFGELOPEN MAANDEN EN DE WERKELIJ KE VREDESBESPREKINGEN OVER VIETNAM IS AANGE- BROKEN. HET KOST SAIGON VEEL MOEITE ZICH AAN TE PASSEN. President Johnson overlegt met de Na tionale Veiligheids raad en andere mili taire en diplomatie ke functionarissen op het Witte Huis. Links van president John son de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en rechts. Paul Nitzeonder minister van defen- SAIGON Zuid-Vietnam zal de vredesbesprekingen, die woensdag te Parijs beginnen, niet bijwonen. De voorwaarden voor serieuze en rechtstreekse onderhandelingen zouden ont breken. Saigon wil alleen met Hanoi praten. „We zullen nooit ge sprekken met het Bevrijdingsfront (Vietcong) aanvaarden", aldus president Thieu, wiens woorden in het parlement met oorverdovend applaus werden begroet. Thieu, die het staken van de bom bardementen „het lopen in een com munistische valstrik" noemde, zei in zijn door radio en t.v. uitgezonden rede in het parlement, dat „alle zon der goedkeuring van Zuid-Vietnam Onderhandelingen zijn niet moge lijk, „zolang Hanoi listen toepast om het zgn. Bevrijdingsfront deel te la ten nemen als een afzonderlijke een heid onderscheiden van de Noord- vietnamese delegatie als een ma noeuvre die de eerste stap vormt naar de formule van een onechte co alitieregering iZuid-Vietnam". Voortgaan Met de steun van de bondgenoten en deze steun is bevestigd, aldus Thieu zal Zuid-Vietnam voort gaan, de agressieve communisten naar het noorden te verdrijven. Te vens zal het ,,'t revolutionaire ont wikkelingsprogramma verstevigen en uitbreiden, alsmede de ontwikkeling van de economie en de versterking van de veiligheid". Intussen heeft Noord-Vietnam la ten weten, dat het de oorlog tegen de KOBE Bij een hotelbrand bij de heetwaterbronnen in het Japanse Arima zijn vanmorgen 21 Japan ners om het leven gekomen. Veer tig anderen werden gewond. In de puinhopen van het hotel worden nog zeventien mensen vermist. Moskou TEL AVIV/CAIRO Van nacht is de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeengekomen op verzoek van zowel Egypte als Israël. In het Egyptische ver zoek worden de Israëlische com mando's die vrijdag bruggen over de Nijl opbliezen en een elektri sche centrale beschadigden be schuldigd van een flagrante daad van agressie. De Israëlische ambassadeur heeft een tegenklacht ingediend. Israëlische functionarissen hebben als reden voor de acties van de com mando's de artillcrieduels van vorige week zaterdag over het Suez-kanaal opgegeven. Volgens waarnemers zijn de Egyptcnarcn deze gevechten, waarbij vijftien Israëliërs om het le ven kwamen, begonnen. Kennelijk geschrokken van het feit dat de bruggen slechts 230 km noor delijk van de Asoean-dam liggen, krabbelden Egyptische autoriteiten terug door bekend te maken dat het geen Israëlische commando's waren die de aanval hebben uitgevoerd, maar slechts een vliegtuig en dat de «chade zeer gering is. Deze verrassingsaanval moet wor den gezien als waarschuwing dat an deren doelen, met inbegrip van de Asoean-dam zeer kwetsbaar zijn. Of ficieel wordt het een vergeldingsactie genoemd. De vraag is of de Israëliërs inderdaad de dam willen vernielen. Intussen heeft de verzetsorganisa tie Al Fatah alle „burgers, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen" op geroepen militaire installaties en ver bindingen van Israël te vernielen. De Israëlische minister van buiten landse zaken. Abba Eban. is weer INTEPIEUP yEPZOPGING papennup6ffnrsi>'»tgr,p -jnsburg naar New-York vertrokken met nieu we machtigingen van zijn regering. Hij zal contact opnemen met de vre- desgezant Gunnar Jarring. Eban is gerechtigd met Jarring te praten op basis van het „Plan-Allon". Dit plan voorziet ondermeer in een Israëlische terugtrekking uit de be volkte gebieden ten westen van de Jordaan. Een lange strook in het Jor- daan-dal zou als veiligheidsgordel voor Israël moeten dienen. Papandreou geen staatsbegrafenis ATHENE Op verzoek van de familie zal oud-premier Papandreou geen staatsbegrafenis krijgen. Zij wil een begrafenis zonder uiterlijk ver toon. Tevoren zal zondagmorgen een uit vaartdienst worden gehouden in de Grieks-orthodoxe kathedraal van Athene, waar honderden stonden toen de kist werd binnengedragen. De Russische astronaut Georgy Beregovoi werd in Moskou als- een vorst onthaald. Hij werd be- nrjmd in de orde van Lenin en kreeg bovendien de onderschei ding Gouden Ster van president Nikolai Podgormj. Overgang Amerikanen zal voortzetten tot het een volledige overwinning heeft be reikt. Het noemde de stopzetting van de bombardementen een „grote over winning voor de strijdkrachten en het volk van Noord-Vietnam in hun strijd tegen de Amerikaanse vernieti gingsoorlog. Te Parijs zei Xoean Thoey, leider van de Noordvietnamese onderhande- lings-delegatie, dat op zijn vroegst woensdag een bijeenkomst wordt ge houden van vertegenwoordigers van Amerika, Noord-Vietnam, Zuid-Viet nam en het Bevrijdingsfront. Uit zijn verklaring bleek, dat Hanoi woensdag al ingelicht was over de te verwachten bombardementsstop. Erkenning Radio-Hanoi zei dat de Noordviet namese delegatie te Parijs nu zal praten over beëindiging van de oor log. Er werd echter aan toegevoegd, dat Hanoi de regering van president Thieu (van Saigon) niet erkent als vertegenwoordigster van het Vietna mese volk. Het Bevrijdingsfront zou de enige autoriteit zijn. die bevoegd is voor de bevolking te spreken. Minister Rusk zei op een perscon ferentie te Washington, dat Hanoi heel goed weet. wat Amerika als re actie op-de bombardementenstop ver wacht. met name wat betreft de bespreking te Parijs en de omstan digheden waaronder het lot serieuze onderhandelingen kan komen. Rusk legde ook verband tussen het Vietnamese probleem en Laos. Stop zetting van de aanvoer van troepen en materiaal via de Ho Tsji Minh-weg door Laos zal een van de belangrijkste punten worden bij de besprekingen. Deze weg door het oer woud van Laos is de voornaamste aanvoerweg van Noord- naar Zuid-Vietnam. CGREDDEN HADDEN SPREEKVERBOD De minister deed een indirect be roep op Rusland. Hanoi te bewegen de oorlog in Zuidoost-Azië te beëin digen. Moskou zou Amerika verze kerd hebben dat Hanoi zal meewer ken aan het tot stand brengen van vrede, als de bombardementen gestaakt zouden zijn. Moord Raamsdonk later op de tv HILVERSUM De documentaire De moord van Raamsdonk zal niet morgen worden uitgezonden op de NCRV-televisie. maar op donderdag 7 november te 21.00 uur. Muiterij in gevangenis in Mexico: 9 doden GUTIERREZ Een muiterij in een gevangenis in Tuxtla Gutierrez, in het zuiden van Mexico, heeft gis teren aan negen gevangenen het le ven gekost. Meer dan twintig gede tineerden werden gewond. De oor zaak van de muiterij zou een twist tussen twee groepen gevangenen zijn geweest. SCHIPHOL Zijn er bij het neerstorten van de KLM-Dako- ta van Aerocarto dingen ge beurd die het daglicht niet kun nen verdragen? De grote mate van geheimzinnigheid waarmee de aankomst vrijdag op Schiphol van twee overlevenden van de vliegramp (drie mensen kwa men om het leven) werd omge ven, heeft opnieuw voedsel ge geven aan de vele geruchten. De twintigjarige hts'er A. de Ko gel uit Utrecht en de 35-jarige land meetkundige Robert Kievit uit Nij megen die het neerstorten van het oude vliegtuig hebben overleefd, werden vrijdag verhinderd met an dere mensen dan de naaste familie leden in contact te komen. Buiten marechaussee en douane om werden zij geëscorteerd door be wakingsdienst. KLM- en Schiphol of ficials en enkele onbekende autori teiten zo snel mogelijk via een dienst- uitgang van de pier regelrecht naar het platform gebracht waar auto's gereed stonden om het tweetal af te voeren. Ook in Suriname was de mannen zwijgplicht opgelegd. Tijdens een luchtkarteringsvlucht op 25 oktober had het toestel de top van de 1100 meter hoge en beboste Tafelberg ge raakt. Het toestel brak in twee de len waarna de cabine de coekpil ver- APELDOORN Op paleis Het Loo is vrijdag een pony aangeboden aan prinses Margriet bestemd voor haar zoon prins Maurits. De pony is een geschenk van de bevolking van de gemeente Zevenhuizen (Zuid-Holland), j De pony werd. evenals prins Maurits. i geboren op 17 april. I De pony werH geboren bij de vee- j houder A. van Bergen die. evenals j de burgemeester van Zevenhuizen, de heer A van 't Verlaat bij de aanbie- ding aanwezig was AMSTERDAM Honderd taxi- chauffeurs hebben in het begin van j de afgelopen nacht met hun wagens in file door de nog betrekkelijk I drukke straten van de binnensttar' gereden om hun eis voor verkeers faciliteiten kracht bij te zetten. De groep taxi's veroorzaakte sonv- verkeersopstoppingen, waarna de i politie processen-verbaal tegen de chauffeurs ging opmaken. morzelde. De twee geredden zaten in de cabine. Het door de KLM aangevoerde ver naai dat de twee nog overstuur zou den zijn, klopt niet. Bij het haastige vertrek uit het kamertje op de pier kon de heer Kogel zijn lachen niet bedwingen. Terwijl de door zijn vrouw ondersteunde Kievit op een hem door een jounaiist toege schreeuwde vraag wie hem een spreekverbod had opgelegd, heel fit antwoordde met: „niemand". Het is niet onmogelijk dat de 26- jarige gezagvoerder Gerrit Gouka uit Haarlem (door Martinair aan de KLM uitgeleend) te veel haast heeft gemaakt. Het was zijn laatste vlucht voordat hij naar huis zou gaan. Alle geheimzinnigheid ten spijt zal de zaak toch in de openbaarheid komen als binnenkort de raad voor de lucht vaart de ramp zal behandelen. PRAAG Volgens de Lidova De- mokracic is er dit jaar de grootste emigraticgolf uit Tsjechoslowakijc sinds 1948, het jaar van de machts overneming door de communisten. Hoewel de krant geen cijfers geeft, moeten volgens buitenlandse schattin gen al ruim 40.000 Tsjechen het land dit jaar hebben verlaten. Daarbij zijn ongeveer 4000 joden, zo wordt weer uit andere bron gemeld: het Joodse hulpverleningsbureau in Genève. Na de door president Johnson afgekondigde bomstöp op Noord- Vietnam leest de Noordvietna mese woordvoerder in Parijs, Bui Huu Nhan, een verklaring voor aan de pers. De besprekin gen zullen woensdag worden hervat op brede voet. chocolade letters /X,vW'??. luxe 165 w1 groot 85 Humphrey nog 3 pet achter WASHINGTON Hubert H. Humphrey heeft de voorsprong van Nixon bij de presidentsverkiezingen tot drie procent verminderd, zo blijkt uit een overzicht van Harris van een opiniepeiling. Nixon kan op veertig procent der stemmen rekenen, tegen Humphrey op 36. George C. Wallace zestien ter wijl zeven procent van de onder vraagden nog niet wisten op wie zij zouden stemmen. 1.675 kiesgerechtig den werd hun mening gevraagd in 330 plaatsen in het gehele land. Volgens dc enquête, waarvan de uitslag 18 oktober werd gepubliceerd had Nixon een voorsprong van vijf procent en als commentaar daarop heeft Harris toen geschreven dat als de vice-president twee tot drie pro cent meer stemmen zou winnen de uitslag van de verkiezing van dinsdag niet meer te voorspellen zou zijn. LISSABON De toestand van de Portugese premier Salazar is sinds gisteravond acuut verslechterd, zo delen zijn artsen mee. Bij het adem halen moet hij worden geholpen. TAE overwinningskreten van Hanoi en de halsstarrigheid van Saigon veranderen niets aan het feit, dat Amerika met de bombardementen stop voorwaarden heeft geschapen voor een vreedzame regeling. Het ligt voor de hand, dat Noord- Vietnam de stap van president John son uitlegt als de erkenning van een nederlaag en dat het een rookgor dijn legt om de toezeggingen, die het zélf achter de schermen deed. Evenmin verbaast het, dat Saigon weigert aan de onderhandelingstafel te gaan zitten zolang niet aan enkele voor Zuid-Vietnam zeer belangrijke voorwaarden is voldaan. De over gang is tè groot. Minister Rusk zei gisteren, dat Hanoi weet wat Amerika met betrekking tot de besprekingen en de omstandig heden waaronder het tot serieuze on derhandelingen kan komen verwacht. Dit laatste slaat op de militaire si tuatie in Zuid-Vietnam. Als de ge vechten op grote schaal worden her vat, hebben besprekingen geen zin en wordt Amerika gedwongen op nieuw krachtig in te grijpen. Hanoi zal er dan ook goed aan doen, gebruik te maken van de Amerikaan se bereidheid, een politieke oplossing mogelijk te maken die voor alle par tijen aanvaardbaar is. Saigon heeft tijd nodig om te wen nen aan de nieuwe situatie, waarin het Bevrijdingsfront (Vietcong) voor het eerst als onderhandelings-partner wordt geaccepteerd z(j het dan al* onderdeel van de Noordvietnamese delegatie. Middenstands- onderwijs JN het voorontwerp van wet dat staatsseertaris Van Son voor ad vies heeft voorgelegd aan de Sociaal- Economische Raad, worden vérstrek kende plannen ontvouwd voor het vestigingsbeleid in de toekomst. De hele warwinkel van vestigings diploma's zou vervangen moeten worden door één diploma dat voor alle detaillisten gelijk is. Een boeiend plan, dat getuigt van visie, maar dat toch te fragmenta risch is gebleven. Want wil de staats secretaris dit plan verwezenlijken, dan zal ook diep moeten worden in- gegrepen in het middenstandsonder- wijs en de bestaande vakopleidin- j gen, die uiteraard nog afgestemd zijn op de oude situatie. Over die nieuwe opzet van het on derwijs wordt in het wetsontwerp met geen woord gesproken. Toch kan het één niet zonder het ander. Het middenstandsonderwijs is tot nu toe in Nederland voor een groot deel ongesubsidieerd. Van een overheids functionaris kan het misschien be grijpelijk worden genoemd, dat hij een weinig gesubsidieerde sector over het hoofd ziet. Het lijkt echter, dat subsidiëring over de hele linie onvermijdelijk zal worden, wil de regering tot een ves tigingswet komen, zoals voorgesteld. Het ontbreken van de onderwijs- paragraaf in het wetsontwerp is een hinderlijk hiaat. Niet ernstig rpUSSEN de drie vakcentralen k onenigheid gerezen over de Wet op de loonvorming van minister Roolvink. Dit is een normale zaak. Tussen or ganisaties die uitgaan van een ver schillende levensbeschouwing kun nen heel gemakkelijk verschillen van mening rijzen. Sommigen waren dit misschien wat vergeten, maar w# weten nu in Nederland weer duide lijker wie waar staat. Wanneer dc vakcentralen het voort durend over alles met elkaar eenz zijn, wordt de gedachte gewekt, dat er in wezen geen verschillen zijn en dat men gemakkelijk bij elkaar In één organisatie kan gaan zitten. Deze gedachte heeft hier en daar zelfs al te veel post gevat, zodat wij het niet alleen normaal, maar ook iets om niet over te treuren vinden, wanneer vakcentralen met een ver schillende levensbeschouwelijke ach tergrond het eens niet met elkaar eens zijn. Ik geef op als nieuwe abonnee: mam: Als beloning voor mijn aktivitait ontvang ik een set onderzetterljet. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: par kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1