Vestigingswet, rode draad door de geschiedenis Piet v. d. Kerkhoff PAPANDREOE STIERF ALS GEBROKEN MAN op verjaardag overleden Omzetbelasting maakt de prijzen niet veel hoger Beroemde Novarro ster Ramon vermoord Vier kinderen Rotterdam verliest musicus bij ongelukken van grote betekenis omgekomen Na conflict met koning en staatsgreep Onderzoek bij bejaarden is gebrekkig GEVOLGEN VAN BTW VALLEN MEE Overheid waakt tegen misbruik Koningin veii'g ov Soestdiik 9 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Bjj het overzien van vijftig jaar middenstands historie is er één Rjn, die in het verleden elke nieuwe ont wikkelingsfase van de middenstand signaleert: de lijn van de vestigingswetgeving voor de middenstand. Mr. M. G. van de Kaa, algemeen secretaris en directeur van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond dat dit jaar vijftig jaar bestaat en woensdag in het Nieuwe Nederlandse Congresgebouw van Den Haag officieel zijn jubileum gaat vieren typeert de vestigingswet als de leerplichtwet voor de midden stand. De moeflijke jaren van voor de oorlog hebben de middenstandswet geving in het leven geroepen, waar bij de middenstanders bescherming tochten tegen de invasie van pio niers, die in een middenstandsbedrijf hun geluk gingen beproeven, omdat elders geen werk meer was. VERANDERINGEN Na de oorlog xijn de stringente ▼oorschriften uit de aanvankelijke vestigingswet sterk verzacht. Het be halen van diploma's per branche werd herzien door de invoering van parallellisatie en blokbesluiten. Met één diploma kon men ook de artikelen uit aanverwante branches verkopen. De assortimenten ondergingen overal een verbreding mede als gevolg van de massaproduktie van vele artikelen en het verpakte artikel, waarbij deskundigheid en voorlichting bij de verkoop minder belangrijk werden. De vestigingswet als leerplichtwet voor de middenstand blijft nog wel bestaan, maar zij wordt minder ge voeld als opgelegde dwang van bo venaf dan wel als een noodzakelijk stuk vorming, waar de adspirantmid- denstander uit zichzelf ook al naar grijpt, omdat in onze maatschappij geen middenstander zich meer hand haven kan zonder de algemene deskundigheid van een moderne on dernemer. De kapitalen, die op het spel staan, zijn te groot geworden om hier onverantwoordelijk mee om te springen. Mr. Van de Kaa vindt dit een ge lukkige ontwikkeling. Hij ziet hierin een heengroeien naar de situatie, die ook in de landbouw bestaat. Geen landbouwer is verplicht landbouwon derwijs te volgen, maar er is ook bijna geen landbouwer meer, die geen landbouwonderwijs heeft geno ten. EÉN DIPLOMA In het licht van deze ontwikkeling vindt de heer Van de Kaa het ont werp van wet, dat staatssecretaris drs. L. J. M. van Son ter advisering aan de Sociaal-Economische Raad heeft voorgelegd, volkomen begrijpe lijk. De heer Van Son heeft een plan voor een vestigingswet uitgewerkt, dat alle nadruk legt op de vorming tot ondernemer. Voor de gehele de tailhandel zou slechts één vesti gingsdiploma nodig zijn. Men zou bij wijze van spreken met een diplo ma-melkhandel juwelier kunnen worden. De heer Van de Kaa erkent de noodzaak van een nieuwe vesti gingswet; de situatie is volkomen on doorzichtig geworden. Slechts 2 3 specialisten bij de departementen en de hoofdbedrijfschappen zijn nog in staat haarfijn uiteen te zetten, hoe het precies met de vestigingseisen in Nederland gesteld is. Gelukkig is het odk zo, dat nu de SER de gelegenheid krijgt zich uit te spreken en vervolgens het parlement zal bepalen aan welke vestigingseisen de middenstand moet voldoen. Ook in de Kamers zal nog volop discussie mogelijk zijn. De SER streeft er naar het advies over het ontwerp van wet nog dit jaar uit te brengen. De huidige minister van verkeer en waterstaat, drs. Bakker, wilde inder tijd als staatssecretaris van econo mische zaken, reeds de weg in slaan, die thans de heer Van Son gekozen heeft. De hoofdbedrijfschappen ad viseerden toen de heer Bakker tot het aamenvoegen van branches in blok besluiten, waar echter in de praktijk niets van verwerkelijkt is. ONONTKOOMBAAR Er dient iets anders te gebeuren. Onontkoombaar noemt de heer Van de Kaa het feit. dat de vestigingswet geving gelijke tred houdt met de ont wikkeling van het bedrijfsleven. Op het ogenblik blijft de wetgeving dui delijk achter. Staat de NCOV in het algemeen met begrip tegenover het werk van de staatssecretaris, zonder meer te leurstellend noemde de heer Van de Kaa, dat nergens is aangegeven hoe het middenstandsonderwijs zal moe ten worden aangepast aan de nieuwe situatie. Door de beperking van de vesti gingseisen zullen waarschijnlijk vele opleidingsinstituten moeten verdwij nen. Voor branches als de textiel, de levensmiddelen en de slagerij zal dat wel meevallen, maar voor andere kleinere branches komen er grote problemen. Tot nog toe zijn alle vakopleidin gen door de middenstanders zelf gefi nancierd. Ook hierin zal nu verande ring moeten komen. Belangrijke ta ken zag de heer Van de Kaa in de toekomst nog weggelegd voor de la gere en middelbare detailhan delsvakscholen. TAKEN Voor de ondernemersorganisaties zal het een wezenlijke taak worden te zorgen voor goede beroepsoplei dingen voor de ondernemer. Ook de NCOV zal sterk streven naar het in houd geven aan het onderwijs bij de vakscholen. In dit opzicht had de heer Van de Kaa grote waardering voor het vele verdienstelijke werk, dat reeds is verzet door de Centrale van christelijk handelsonderwijs. De toekomstige vakopleiding zal zo opgezet moeten worden, dat zij voor alle branches even zwaar is, wat tot nog toe niet het geval was. Een taak van hetzelfde gewicht als de vakopleiding, zal de voorlichting worden. Een ondernemersorganisatie moet er goed van doordrongen zijn, dat haar taak niet uitsluitend ligt in het vlak van efficiency en economie. Als illustratie hiervan noemde de heer Van de Kaa de BTW. De NCOV heeft niet minder dan 120 a 130 voor lichtingsvergaderingen aan de BTW Mr. M. G. van de Kaa gewijd en daarmee ongeveer 25.000 ondernemers bereikt. Een andere taak zag hij in het handhaven van een eerlijke concur rentie. Het gevecht om de verkoop van brood en melk, dat op het ogen blik aan de gang is, noemde hij een voorbeeld van oneerlijke concurren tie. Op dergelijke praktijken zouden in de toekomst sancties gesteld moe ten worden. Ook de consument moet daar begrip voor hebben. Concurrentie op zichzelf zal er moeten blijven, maar dan fair, niet te veel en niet te weinig. Een zaak van oneerlijke concurren tie in het ambacht is de beunhazerij, waarbij fiscale en sociale lasten, die elke bonafide ondernemer moet beta len, door de beunhaas worden ontdo ken. Bij eerlijkheid in de concurren tie hoort ook het gelijke kansen bie den aan het grootbedrijf en de zelfstandige bij vestiging in nieuw bouw. GROOTBEDRIJF Op dit moment wordt het grootbe drijf bevoordeeld. Heeft een groot winkelbedrijf voor twee branches een vestigingsvergunning dan wordt voor de overige sectoren wel onthef- j fing verleend, maar de gewone mid denstander wordt in deze ontwikke ling door de huidige vestigingswetge ving geremd. Een kwestie, die ook opnieuw zal moeten worden bekeken, is de wet op het cadeaustelsel. Kan in de toekomst met één diploma voor de hele mid denstand worden volstaan, dan zijn er ook geen branchevreemde artike len meer en dus geen maatstaf voor het meten van de toelaatbaarheid van cadeaus. Voor de komende decennia ziet de heer Van de Kaa nog vele, grote en belangrijke taken weg gelegd voor de ondernemers organisaties, omdat de indivi duele ondernemer bij de voort gaande ontwikkeling steeds voor nieuwe, maar ook grotere pro blemen komt te staan. HAAKSBERGEN Vier kinderen in leeftijd variërend van drie tot zestien jaar zijn gisteren bij ver keersongelukken om het leven geko men. In Haaksbergen stak de zesjari ge Frank Broekhuis de straat over, waar hij door een auto werd aange reden. Het kind overleed korte tijd later. GORSSEL De twaalfjarige Hei- ma de Burck uit Zutphen kwam om toen ze bij het oversteken van de rijksweg tussen Deventer en Zutphen door een bestelauto werd aangereden. SILVOLDE De driejarige Leo- nardus Roes is in Silvolde (Gld.) om het leven gekomen vlakbij zijn ou derlijk huis. Het ventje stak op de step de rijbaan over terwijl op dat moment juist een vrachtwagen pas seerde. Het kind kwam onder een achterwiel terecht en overleed ter plaatse. ENSCHEDE Gistermiddag is in een ziekenhuis in Enschede de zestienjarige J H. W Boomkamp uit Borne overleden, die enkele uren te voren bij het oversteken van een weg door een vrachtauto was aangereden. ROTTERDAM Op de avond van zqn 63ste verjaardag is in het Havenziekenhuis gisteren na een langdurige ziekte overleden de bekende musicus Piet van den Kerkhoff, die bijna 40 jaren een zeer belangrijke rol heeft ge speeld in het Rotterdamse mu ziekleven, vooral als organist, koordirigent en pedagoog. Piet van den Kerkhoff werd op 31 oktober 1905 te Vlaardingen geboren en leerde al heel jong het orgelspel. Op zijn negende jaar begeleidde hij reeds de kerkzang en hij was veer tien jaar toen hij zijn eerste orgel concert gaf. In 1925 behaalde hij het diploma kerk- en orkestspel van de Neder landse Organisten Vereniging en in 1927 het diploma pianospel van de DEN HAAG Er is een droevige inventarisatie over de bejaarden. Uit de enquêtes blijkt meer wat wij jaarde belangrijk vindt. Er worden belangrijk vinden, dan wat de be jaarde belangrijk vindt. Er worden maar opdrachten voor onderzoek verstrekt alsof iedereen verstand van bejaarden heeft. De werkelijke behoeften komen er niet uit. Daar voor zijn langduriger en deskundi ger onderzoeken nodig. Zoals het nu gaat, zoeken wij het in de institutio nele voorzieningen, maar daarmee zijn we op de verkeerde weg. Aldus dr. J. M. A. Munnichs, ge- rontoloog en docent psychologie der tweede levenshelft in Nijmegen, i gisteren voor de provinciale raad 1 voor volksgezondheid en de stich ting voor maatschappelijk opbouw- werk in Zuid-Holland. Hij besprak sociaal-psychologische aspecten van de gezondheidszorg bij bejaarden, j Dr. Munnichs zei dat er ook bin- j nen de artsenopleiding weinig ge- beurt aan ouderdomszorg of genees- kundige behandeling van bejaar den. In dit opzicht meende hij. dat een kritische universiteit op haar plaats is. Zijn grote kritiek richtte hij op het feit, dat bij het bejaardenonder- zoek niet wordt gelet op belangrijke onderwerpen en op het uitblijven van langdurige, individuele onder zoekingen. Hoevelen worden er 65 en krijgen te maken met pensione ring, ook door functioneel leeftijds ontslag? Welke procedure maakt de minste wonden? Hoeveel mensen worden jaarlijks alleenstaand of al leenwonend? Het antwoord hierop blijven wij schuldig, zover gaan on ze onderzoekingen niet, aldus dr. Munnichs. (Van een onzer redacteuren) ONDER trieste omstandigheden is een eind gekomen aan het leven van de Griekse politicus George Papandreoe. Sinds hij m 1965 met koning Konstantijn in conflict kwam, was hij een teleurgesteld man. Sinds 21 april van het vorig jaar leefde hij als banneling in eigen land. Het merkwaardige is dat Papandreoe aan de macht is gekomen als gevolg van een conflict tussen premier Ka- ramanlis en het Hof, waarin koningin-moeder Frederika de hoofdrol speelde. Papandreoe stak toen koning Paul (de vader van Konstan tijn) de hand toe en slaagde er vervolgens in, de meerderheid in het parlement te verwerven. Naarmate Papandreoe echter tot de ontdekking kwam (en niet voor het eerst) dat het moeilijker was een goed regeringsleider te zijn dan een succesvol volksmenner, ging het met hem bergafwaarts. Hij werd afhan kelijk van linkse elementen in de Griekse samenleving. Daarbij werd hij geholpen door zijn zoon Andreas, die plaatsvervangend minister- vap economische coördinatie was, maar in werkelijkheid de rechterhand van zijn vader was. Deze Andreas zou de leider zijn geweest van een geheime bond, die zeer links was georiënteerd en die pogingen in het werk stelde, in de legerleiding te infiltreren. De oppo sitiepartijen brachten het bestaan van deze organisatie (Aspida) in de openbaarheid om aan te tonen, dat Griekenland aan de vooravond van een communistische machtsovername stond. Tegenaanval Men beschuldigde vader Papan dreoe ervan een Kerensky te zijn, die ongewild de weg zou hebben ge plaveid voor een bolsjewistische re volutie. En toen Papandreoe duide lijk in moeilijkheden kwam, ging hij tot de tegenaanval over. Hy ver klaarde ervan overtpigd te zijn dat dé democratische vrijheden veel meer bedreigd werden door de aan wezigheid van bepaalde rechtse ele menten in het leger. Met. zfin steun werd aangestuurd op „zuivering" van het leger. Minis ter Garoefalias (defensie) voelde er echter niets voor, hieraan mee te werken. Hij weigerde het leger te ontdoen van wat de linkerzijde fas cistische elementen noemde. In wer kelijkheid waren dat anti-communis tische officieren, die zich in de strijd HOLLYWOOD Het grote ro mantische filmidool Ramon Novar ro nit de jaren waarin de film haar opmars begon. Ls gisteren vermoord in zijn slaapkamer aangetroffen. Het huis is geplunderd. Daarom denkt de politie aan roofmoord. Novarro. vijftien jaar lang een van de grootste sterren van de atomme film. werd 6 februari 1889 Ïi Mexico geboren als Gil Ramon am&niegos. Op 15-jarige leeftijd kwam hij als danser bij de groep van de beroemde Marion Morgan. Hij werd ontdekt door Rex Ingram, 1 die zijn filmsterren onder de dan sers zocht en Novarro tot opvolger wilde maken van de toen tot de hoogste top gestegen Rudolf Valen tino die triomfen vierde in films als Ben Hur, Gevangene van Zenda. Scaramouche en Road to romance. Later speelde hij nog enkele karak terrollen en handelde hij in onroe rende goederen. Novarro is nooit gehuwd geweest. De foto toont Novarro in een film rol uit 1937, die voor velen herinne ringen zal oproepen aan de man met de donkere en soms vlammende ogen. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het is beslist onjuist te den ken, dat de prijzen na 1 januari, bjj de in voering van de nieuwe omzetbelasting Toege voegde Waarde (BTW), met 4 of 12 pet afhankelijk van het tarief worden ver hoogd. Het belangrijkste is, dat het systeem van belastingheffing verandert; dit gaat ge paard met over het algemeen een kleine verhoging van de prijs. In tegenstelling tot het verleden wordt in de toekomst ook de winkelier ingeschakeld bij de betaling van omzetbelasting. In een uitgave van het ministerie van financiën wordt aan de hand van enkele voorbeelden duidelijk gemaakt, wat per 1 januari met de prijzen gebeurt. Tot nu toe kreeg de winkelier bij aankoop van goederen de omzetbelasting in de inkoopsprijs ver rekend. Kocht hij goederen voor, zeg f 12. dan was hierin de omzetbelasting verwerkt. Bij een winst- en kostenbedrag van ƒ1.60 was dan het netto-verkoop bedrag ƒ13.60. Na 1 januari wordt de situatie als volgt: Factuurprijs 10,60 Kosten en winst 1,60 12.21 Omzetbelasting 12 pet 1.4» Verkoopprijs voor klant 13.66' In dit geval blijkt dus de prijs voor de consumen- slechts met 6 cent te stijgen. De prijsstijging bedraag: hier nog geen half procent. Er zijn ook voorbeelden te noemen, waar het stij gingspercentage voor de consument hoger uitvalt, maar waar toch nooit het percentage van de omzetbelasting zelf wordt bereikt. Daar is bijv. de kwestie: welk bedrag moet de winkelier aanhouden als winst, moet hij eenzelfde winstbedrag blijven berekenen of eenzelfde percen tage over de inkoopprijs? Omdat' de omzetbelasting aan de voet wordt geheven, daalt de inkoopprijs: bij handhaving van een bepaald percentage als winst zou dan ook het winstbedrag dalen. Op dit moment kan een winkelier inkopen voor een bedrag, inclusief omzetbelasting, van bijv. ƒ600,40 brutowinst 40 pet ƒ240,16 verkoopprijs 840,56 In de situatie na 1 januari is de inkoopprijs 545,— De bruto-winstmarge van 40 pet wordt dan ƒ218, tegen de Duitsers hadden onder scheiden. De minister weigerde af te treden, omdat hij Papandreoe niet in de ge legenheid wilde stellen, zelf de por tefeuille van defensie over te ne men (wat de bedoeling was) en tóch een zuivering door te voeren. De premier eiste toen van koning Konstantijn, dat deze de minister zou ontslaan. De jonge vorst weigerde en Papandreoe vertrok woedend „om zijn maatregelen te nemen", na dat hij zijn ontslagaanvrage had aan gekondigd. Vervangen Toen hij in Athene arriveerde, hoorde hij echter van zijn medewer kers, dat de koning zijn officiële ver zoek niet had afgewacht. Konstantijn had een nieuwe premier beëdigd, nl. de voorzitter van het parlement, George Athanasiadis Novas. Er volgden ongeregeldheden, maar Papandreoe vierde geen „come back". Hij verloor zelfs zijn parle mentaire meerderheid en er groeide een onhoudbare situatie, waaraan de staatsgreep van de kolonels een eind maakte. De op 13 februari 1888 geboren Papandreoe is tweemaal gehuwd ge weest. Uit het eerste huwelijk stamt zijn zoon Andreas, die nu in het bui tenland tegen het bewind te Athene ageert. Later trouwde Papandreoe met re bekende Griekse artieste Ma dame Kiveli, uit welk huwelijk zijn zoon George werd geboren. Hoewel deze echtverbintenis niet offficieel was beëindigd, leefde Papandreoe de laatste tijd alleen in zijn villa in Kastri. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid voor de Boerenpartij (groep-Koekoek) de heer N. Verlaan heeft aan minister Den Toom ge vraagd of de nabijheid van het vlieg veld Soesterberg bij het paleis Soest- dijk moet worden gezien als een ex tra bescherming of als een extra be veiliging van de Koningin. Als gevolg van het feit dat in een oorlog vlieg velden het eerst worden aangevallen zou het de onveiligheid kunnen ver groten, meent dit Kamerlid. 12 pet. omzetbelasting Prijs voor consument omzetbelasting ƒ763,— 91,56 834,56 Het prijsverschil is hier 14.dus nog geen 2 pet prijsstijging. De winkelier kan echter ook bij de inkoopprijs van ƒ545 zijn oude winstbedrag van ƒ240 blijven aan houden, wat een eindprijs voor de consument op levert van 879.39; een prijsstijging van 39 of bijna 5 pet. In het kader van het door het ministerie van eco nomische zaken gevoerde prijsbeleid moet venvacht worden, dat de handelsmarges in geld gelijk zullen blijven. Prjjsverlagend kunnen op den duur echter nog werken de bedrijfskosten, omdat de oude omzet belasting uit die kosten kan verdwijnen en de nieuw* omzetbelasting aftrekbaar is. De detaillisten zelf zullen er dus duidelijk rekening mee moeten houden, dat een kleine prijsstijging reeds voldoende zal zijn om de kosten van de BTW op te vangen. Het publiek zal uitzonderlijke prijs stijgingen kunnen melden bij het ministerie van eeo nomische zaken, dat in het begin van het volgend iaar bijzonder scherp zal toezien op overdreven prijs stijgingen. Andere kostenstijgingen (sociale lasten, tarieven grondstoffen enz.) brengen volgend jaar reeds een ver swaring van de kosten van levensonderhoud mee; het zal daarom zaak zijn de gevolgen van de in voering van de BTW niet zwaarder te maken dan strikt noodzakelijk. De vrees van de vakbeweging, dat het bedrijfsleven van de gelegenheid gebruik zal maken de prijzen royaler op te trekken dan nodig is om zo de gevolgen van het prijstoeeicht van de afgelopen jaren weer te niet te doen, dient zo voorkomen te worden. Gekleurd? Natuurlijk mag de redactie van een krant opinies helpen bepalen, maar betekent dat nu dat de berichtgeving vaak ook zo duidelijk gekleurd moet zijn, zoals het kwartet nogal eens laat ien. Het is een aardige bezigheid de kwartetberichten te vergelijken met andere kranten. Een recent voorbeeld: waar de meeste dagbladen en radiocommenta ren de grote Vietnam-betoging van af gelopen zondag in Londen beschrijven als kalm en ordelijk, schrijft het Kwartet met vette letters: „Betoging liep uit de hand". Dat is geen objectieve berichtgeving, dat is een strelend bevestigen van de vooropgezette mening van de doorsnee kwartet-lezer, die beslist behoudend is, en van de openbare orde een afgod maakt Bovengenoemd voorbeeld is niet het enige. Ik zou de redactie van het kwartet willen vragen te streven naar een eerlijke berichtgeving, de lezers te laten nadenken en ze geen cliché's voor te zetten. Het zou bv. aardig ge weest zijn niet alleen te vermelden dat minister Callaghan de zelfbe heersing van de politie prees, maar ook die van de demonstranten! Al zal de Kwartet-lezer misschien telfs van hem niet geloven dat lang- gehaarde. bebaarde en getruide de monstranten zich dus soms ook we' eens kunnen beheersen! Alphen a.d. Rijn Drs. N. W. J. Speel man Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaars Vereniging. Als achttien jarige werd hij aangesteld tot orga nist van de Kapel Spangen van de Nederlands Hervormde Gemeente Delfshaven. Later werd hij organist van de Nieuwe Kerk aan de 's-Gra- vendijkwal. Intussen was Van den Kerkhoff leerling geworden van J. H. Besse- laar Jr., en toen deze in 1929 werd benoemd tot organist van de Lau- renskerk, volgde hij hem op in de Nieuwe Zuiderkerk. Daar heeft hij zowel door zijn spel tijdens de dienst als door zijn concerten, waaraan vaak befaamde solisten hun mede werking verleenden, naam gemaakt als een kunstenaar, die zijn werk ter dege voorbereidde en de nieuwe stro mingen niet aan zich voorbij liet gaan. Als groot vereerder van Jo- hann Sebastian Bach herdacht hij deze ieder jaar met een concert op zijn sterfdag, 28 juli. Ook in België. Frankrijk, Zwitserland en Engeland concerteerde hij, j Bekwaam leermeester Als hoofdleraar aan het Rotter dams Conservatorium leidde Piet van den Kerkhoff een reeks voortreffe lijke jonge organisten op, o.a. Koos Bons, Jet Dubbeldam. Laurens van Wingerden, Arie Keijzer, Addie de Jong, Herman Lammers, W. P. Ver heul, Jan Brandwijk, Ab Ouwens, Bert Matter, Aad v. d. Hoeven en Henk Cossee. Zijn pedagogische ga ven kwamen ook ten goede aan de Koningin Wilhelmina Kweekschool, waar hij Bernard Diamant opvolgde als muziekleraar. Niet minder profiteerden van zijn kwaliteiten de koren, die hij in de loop van de jaren te leiden kreeg: de Christelijke Oratorium Vereniging „Rotterdam Zuid", die hij bijna 40 jaar dirigeerde en waarvan de jaar lijkse uitvoering van Bachs „Hohe Messe" getuigde van de grote hoogte, waartoe hij dit koor had gebracht, de Christelijke Oratorium Vereniging „Halleluja", waarvan hij bijna 30 jaar dirigent is geweest en die als jaarlijks evenement Bachs „Johannes Passion" uitvoerde, dc Manncnzang- vereniging „Concordia" en de Christelijke Oratorium Vereniging „Gloria in excelsis Deo" te Vlaardin gen. Vele malen werd hij aangezocht als adviseur voor orgelbouw en orgelre paratie, hij had zitting in verscheide ne examencommissies en van offi ciële zijde werden zijn verdiensten erkend door zijn benoeming in 1953 tot stadsorganist van Rotterdam, waar hij het orgel in de Burgerzaal bij feestelijke gelegenheden bespeel de. Grote waardering Dat men ook in het buitenland zijn capaciteiten waardeerde, bewèes zijn benoeming tot lid van de jury van het Concours International d'Exécu- tion Musicale te Genève in 1950. De waardering voor zijn werk kreeg extra reliëf, toen hem in 1954 de „Penning van de Leuve" van de Rotterdamse Kunststichting werd uitgereikt en in 1965. toen hij in de Laurenskerk werd gehuldigd bij zijn gouden jubileum als organist, bij welke gelegenheid hij werd benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Piet van den Kerkhoff was een rustig, blijmoedig gelovig mens. die wat hij deed. zo goed mogelijk wilde doen en daardoor vaak moeilijkheden ondervond. Hij was zeer gevoelig voor waardering, en een volgens hem onrechtvaardige kritiek van een con cert of van een uitvoering greep hem altijd sterk aan. Met hem is een figuur van grote betekenis uit het Rotterdamse muziek leven weggenomen. Dat het zien af breken van zijn kerk en van zijn geliefde orgel hem bespaard is geble ven, mag voor hem als een zegen worden beschouwd. G. M. Dersjant Woor in l'nrnnn weer mln.temp. neer gisteren slag Kopenhagen half bew. 11 0 Londen regen 12 3 Amsterdam geh. bew. 13 2 Brussel regenbui 14 0.3 Luxemburg Parijs !W bew. 14 6 Nice zw bew. 16 0.1 Frankfort half bew 9 0 MUnchen half bew. 9 0 Zürlch mist 8 0.1 jenève zw bew 6 0.1 Locarno regen 11 17 Venen geh bew 7 O nnsbruck zw. bew. 5 O Rome onbew 9 0 Madrid regen 11 4 Majorca licht bew. 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9