Bejaardentehuis Koudekerk Kopers huizen Hazerswoude voor voldongen feit geplaatst 3 rorri rr i r kdii1 Zoeterwoude verlangt meer duidelijkheid over de nieuwe Leidse centrale Veemarkt-sporthal schiet op T Alphense onderwijzeres had klacht op klacht Binnenkort overleg tussen raadsleden en jongeren Intree kandidaat Tiemersma TT! JL I Enorm geschrokken Emmer water In het geweer Burgerlijke stand van Leiden Leidse belofte Deformatie kan Kerk bedreigen MltUWC LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 NOVEMBER lWt HAZERSWOUDE De heer F. I. Kouwenhoven (KVP) werd in de raadvergadering gekozen als wet houder in de plaats van de afge treden heer L. M. de Boer. Hier mede heeft de KVP haar wethou derszetel behouden, wat in frac- tieoverleg was besloten. Na de ver kiezing sprak de burgemeester zijn felicitaties uit met deze benoeming en hoopte op een prettige samen werking die het werk van het colle ge kan bevorderen. De heer F. J. Kouwenhoven vroeg elementie. Ik zie dit als een be kroning van mijn werk voor de ge meente, maar ben me bewust van de verantwoordelijkheid, die ik hier mee op mijn schouders neem. De sympathie van de raad doet mij heel prettig aan. Ik dank de raad voor het vertrouwen dat men in mij ttelt. Wethouder H. van Rijn hoopte op een voortzetting van de ideale «amenwerking- We zullen elkaar hard nodig hebben en ook u zult voor teleurstellingen worden ge plaatst, maar we beginnen vol moed aan deze nieuwe periode van samen werking. Vastgeroest De door de jongeren ingediende resolutie werd een onderwerp, waar over men enige tijd van gedachten wisselde. De heer A. M. Berlemon (VVD) was van mening dat men de jongeren de gelegenheid moet bie den hun plannen bekend te maken aan de raad. Hij stelde voor de jon geren op een vergadering met de raad uit te nodigen. De heer A. P. van der Werf be krachtigde dit voorstel en was van mening dat dit zelfs broodnodig was, omdat men in Hazerswoude elk con tact met de jongeren mist. We zit ten vastgeroest. Daardoor is de toe- itand vrij hopeloos te noemen. De heren Van Elderen (CHU) en De Wit (AR) waren voor contact met de jongeren, maar dan een be spreking met een afgevaardigde van elk der fracties. Zij waren van me- nii^, dat een raadsvergadering daar niet direct geschikt voor was. De heer A. M. Speulman (het .nieuwe raadslid van de KVP) zag het hou den van een burgeravond als een oplossing, omdat men dan ook de burgerij in het debat zou kunnen betrekken. Deze mening werd ook gedeeld door de heer De Vogel (AR) De meningen liepen nogal uiteen. Het voorstel van de heer Speulman kreeg in eerste instantie behoorlijke steun. Toen het debat ten einde liep werd voorgesteld op korte ter mijn toch een vergadering te be leggen, waarin met de jongeren van gedachten zal worden gewis seld. Woningen Om het werk van de stichting be jaardenzorg te bevorderen, werd in de vakature van de heer L. M. de Boer de nieuwe wethouder in het bestuur gekozen. Doordat werd overgegaan tot be noeming leden adviescommissie woonruimtewet, vroeg de heer P. de Vogel of het juist was, dat geen overeenstemming bestond tus6en de commissie en het college omtrent de verdeling van de woningen. Wethouder H. van Rijn verklaar de, dat het college zich in wezen had gehouden aan de regels. Er zijn echter grote moeilijkheden door het stilleggen van de bouw. Vooral voor de commlsr'°. Er wordt veel zorg besteed aan een juiste toewij zing. Voor de aantrekking van in dustrie wordt een bepaald percen tage woningen toegewezen aan be drijven. Deze toezegging is gedaan en moet gehandhaafd blijven. Daar door is het college afgeweken van •en advies van de commissie. Er was voor het college geen an dere mogelijkheid- Dat dit heeft GEMEENTE ZOETERWOUDE Ie burgemeester der gemeente Zoeter- 'oude maakt bekend: dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der onteigeningswet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland, bijgestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente Zoeter- woude in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden de 22e november 1968 te 10.00 uur teneinde de be zwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van onteigening ten name van de provincie Zuid- Holland ten behoeve van de aanleg van de omlegging om Zoeterwoude (dorpi van de weg Zoetermeer Leiden (Hoge Rijndijk), no. 17 van het secundaire wegenplan van Zuid- Holland 1957, vanaf km 6,800 tot weg no, 4a van het Rijkswegenplan 1958, met bijkomende werken, in de ge meenten Zoeterwoude en Leiden, en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan ge noemde commissie mede te delen: dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteigenings wet ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der ge meente, van 4 november 1968 totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht: dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet. voor een ieder ter inzage zal liggen ter griffie der provincie Zuid- Holland van 4 november 1968 totdat de commissie haar werkzaamheden heeft volbracht. •zwaarschriften zijn vrijgesteld van het echt van zegel. oude, 1 november 1968. De burgemeester voornoemd, DETMERS. |oeUrw< Wethouder F. J. Kouwenhoven (KVP): clementie geleid tot het zich niet meer her kiesbaar stellen van een van de le den van de commissie werd door de heer H. van Rijn betreurd. Het is dus niet zo, aldus de heer De Vogel, dat duurdere woningen voor eigen inwoners worden gehouden en dat de woningwetwoningen naar de be drijven gaan. Dit ontkende wethou der Van Rijn. In de commissie werden herkozen de heren C. Bos, A. J. Jakobs, O. van Ofwegen, H. H. Straver, A. van Vliet en J M Wesselingh, terwijl in de vakature Jansen mevr. J. van Vliet-Sonneveld werd gekozen. Bezwaarschrift De verkoop van grond aan het N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten in het bestemmingsplan Zuid II was het volgende discussie punt De raadsleden hadden nogal kritiek op de gang van zaken. Over het algemeen was men in eerste in stantie van oordeel, dat het bouw plan zodanig was gewijzigd, dat de bezwaren van de kopers van huizen aan de Vincent van Goghstraat en de Ferdinand Bolstraat gerechtvaar digd waren. Bovendien achtten en kele heren de grondprijs veel te hoog voor toekomstige bouwers, zodat ook de lasten veel te hoog zouden worden. De heer P. Vogel was van mening, dat niet alleen de bewoners van de ze straten, maar ook de raad voor een voldongen feit werd geplaatst. Waarom dit niet eerst in de raad behandeld? Wethouder H. van Rijn zei, dat de grondprijs beslist niet te hoog was en dat uitstel van dit voorstel tot verkoop er alleen toe zou leiden, dat deze prijs nog meer verhoogd zou worden. Wij kunnen nu deze grond goed verkopen. Daar moeten we gebruik van maken om nog reële kansen te kunnen bieden aan eigen inwoners. Op voorstel van burgemeester Van Dobben de Bruyn werd de raad tij delijk geschorst om de leden gele genheid te gevn zich op de aanwe zige tekeningen te kunnen beraden. Prijs Na de heropening bleken toch nog niet alle vragen te zijn beantwoord. Als eerste eis werd gesteld, dat het door de bewoners ingediende be zwaarschrift met hen zou worden besproken. Overleg zou misschien kunnen leiden tot intrekking. De heer Van der Werf vroeg de wet houder of hij de garantie kon ge ven, dat de prijs van de te bouwen huizen beslist het bedrag van f 45.000 niet te boven gaan. Een vraag, waarop de heer Van Rijn niet be vestigend kon antwoorden, omdat men afhankelijk is van verschillen de faktoren. De heer F J. Kouwenhoven zag weinig heil in overleg met de be woners en adviseerde het bezwaar schrift aan G.S. te zenden. Uit de woorden van de wethouder meen de hij te kunnen opmaken, dat er onder de inwoners in de gemeente beslist nog wel bouwers te vinden zijn. Bij de stemming sprak de meer derheid zich uit voor het verdagen van dit voorstel. Ontsluitingsweg De heer A. M. Berlemon had be zwaren tegen het krediet van f 2.260.000 voor de ontsluitingsweg boomkwekerij. Hij vond het bedrag te hoog. Vooral omdat er geen con crete plannen aanwezig waren. Ook vroeg hij inlichtingen over de ont eigening en de contacten met Bos koop. Wethouder Van Rijn zei dat de bescheiden voor dit ontsluitings plan al gedurende lange tijd ter in zage liggen op het gemeentehuis en dat het ondoenlijk was dit nogmaals uitgebreid te gaan behandelen. De heer Berlemon vond het ech ter een moeilijke zaak om zich voor dit hoge bedrag te kunnen uitspre ken en vroeg B. en W. een betere legitimatie voor de nieuwe leden- De heer J. P. van der Werf vroeg of toch vooral de kwekers in het ontsluitingsplan voldoende zouden worden voorgelicht betreffende de juiste ligging in verband met de bekweking van die gronden. De heer Van Elderen opperde be zwaren tegen de onderhandse aan besteding. Een openbare aanbeste ding zou goedkoper kunnen zijn door efficiëntere werkwijze. Dit alles zou de kostprijs ten goede kunnen komen. De heer Van Rijn gaf als zijn me ning te kennen dat juist de openbare aanbesteding kostenverhogend zou werken. Dit alles is geregeld in overeenstemming met de provincie, terwijl men zelfs van hogerhand aanraadt van een openbare aanbe steding af te zien. De heer Berlemon vroeg of de juiste datum van het begin van de werkzaamheden al bekend was. Toen hierop niet bevestigend geantwoord kon worden, vroeg hij of het dan wel juist was zich nu al te binden. B. en W. zagen toch het voorstel van het krediet voor de ontsluitings weg aangenomen. ZWAMMERDAM Zondagmiddag zal kandidaat Sj. Tiemersma zijn intrede doen in de Gereformeerde kerk van Zwammerdam. In de ochtenddienst zal hij bevestigd worden als predikant van deze ge meente door ds. Th. H. van Andel uit Amsterdam, de mentor van kan didaat Tiemersma, bij wie hij enige maanden stage heeft gelopen. Na een goed jaar is nu in de vakature voor zien. Vorig jaar september werd ds. J. Wagenaar emeritaat verleend we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Sjoerd Tiemersma werd op 7 maart 1941 in Alphen aan den Rijn ge boren en deed in 1959 eindexamen hbs-b aan het christelijk Johannes- Bogerman lyceum te Sneek. Na het volbrengen van zijn dienstplicht deed de heer Tiemersma in 1963 staats examen gymnasium B en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 7 juni van dti jaar zijn kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer Tiemersma vijf dagen later door de classis Amster dam préparatoir examen had afge legd en van 15 juni tot 13 oktober van dit jaar nog vier maanden stage had gelopen bij ds. Van Andel, pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Centrum, werd hij met ingang van 14 oktober van dit jaar door de classis Amsterdam be roepbaar gesteld. Op 17 oktober jl. werd de heer Tiemersma door de classis Rijnland geëxamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords. SU 3 ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse raad was gisteravond na ander half uur nog niet verder gekomen dan punt 2 van de agenda: ingekomen stukken. Daar waren dan ook zeer belangrijke zaken bij. Het schriftelijk antwoord dat b. en w. hadden gegeven n.a.v. een enkele maanden geleden gehouden beschouwing door de heerC. Straver over de verwikkelingen rond de exploitatieverordening werd door de K.V.P. aangegrepen de Vrije Lijst te verwijten nu deze zaak zo is gelopen haar straatje te willen schoon vegen. Reacties daarop bleven natuurlijk niet uit, wat tot gevolg had dat de gehele raad in actie kwam om deze zaak nog weer eens op te rakelen. Meer eensge zindheid was er toen een verzoek van het Leidse gemeentebestuur aan de orde kwam om welwillende medewerking te verlenen aan de stichting van een elektriciteitscentrale in de Barrepolder. Na langdurige beraadslagingen kwam de raad tot de conclusie dat er nog veel meer duidelijk moet worden alvorens de raad tot een uitspraak kan komen. Deze bleef dan ook gister avond achterwege. Nadat de voorzitter had mede gedeeld, dat de Kroon goedkeuring had onthouden aan het plan in hoofdzaak en wel op formele gron den, waardoor de procedure weer geheel kan gaan beginnen, stelde hij het antwoord aan de heer Straver aan de orde- Het schrijven van B. en W. van Leiden, waarin Zoeterwoude mede werking werd gevraagd voor het stichten van een elektricitietscentrale in de Barrepolder was aanleiding tot langdurige beraadslagingen. De omvang van het plan, zoals het de laatste weken bekend is geworden en waarin gesproken wordt over een koelmeer van 250 ha met een moge lijke uitgroei in de toekomst tot 500 ha in tegenstelling tot de 50 ha, waarover aanvankelijk werd gedacht, had zijn uitwerking niet gemist; de raad was enorm geschrokken van deze omvang. Wethouder Van Hofwegen be cijferde. dat het 10% van de gemeente betreft. Stond de raad al sceptisch tegenover het eerste plan, in de nieuwe omvang was het onverteer baar. Het verlies van een grote op pervlakte goede cultuurgrond werd door de heer C. v. Leeuwen naar voren gebracht. Aanvankelijk was men voorstander van een koelcircuit maar als dit een dergelijke opper vlakte moet krijgen dan maar koel torens, te meer daar deze door het in de nabijheid aanwezige industrie terrein toch niet bijzonder uit de toon zullen vallen. Burgemeester Detmers zei echter, dat zowel het een als het ander nodig is en vroeg zich af of het merengebied, dat zal ontstaan door het afgraven van de Spek- en Hof- polder. tussen Rijksweg 4a en de Vliet hiervoor niet kan worden be nut. Het werd niet onmogelijk geacht, dat de nodige oppervlakte zo groot is, dat naar andere wegen zal moeten worden gezocht. Wethouder Sies zei. dat nog veel onzeker is. Bekend is, dat de mening van Rijnland, dat voorstander schijnt te zijn van een gesloten circuit buiten liet boezemwater, botst met die van de directeur van de S.L.F. te Leiden. LEIDEN De bouw van de veemarkt-sporthal aan de Willem de Zwijgerlaan verloopt naar wens. Het „ruwe" gedeelte van de uit voering is i» voltooick Ook binnen wordt hard gewerkt. Een deel van de vloer ligt er al. Vooral is men bezig aan de leidingen. Volgend jaar komt de hal, een van de grootste van Europa, klaar. Men hoopter de Vebo-tentoon- stelling 1969 in te houden. Dait is altijd in september. Foto v. d. Horst De heer J. Bosman zei bevreesd te zijn, dat, wanneer andere, hogere organen het over deze aangelegen heid eens zijn, Zoetermeer niets meer te zeggen zal hebben. Een vrees, die vrijwel algemeen bij de raad bleek te bestaan. Er werd gesteld, dat het voor Leiden niet moeilijk is, maar Zoeterwoude zit met dc problemen. Deskundigen hadden dr. Pley ver zekerd, dat een koelcircuit van een dergelijke afmeting beslist noodzake lijk zal zijn. Hij vergeleek de 50 ha, waarover aanvankelijk werd ges sproken met een cmro:-r water, waar mee men een brani in Pernis wil blussen. De heer Joh. v. Vliet zei de indruk te hebben, dat Zoeterwoude een stuk achter loopt en dat de beslissingen al veel verder zijn dan men denkt. Het aankopen van gronden in dilt gebied heeft al een dergelijke om vang aangenomen, dat er voor Lei den geen weg terug meer is. De voorzitter zette uiteen, dat men niet zomaar z'n gang kan gaan. Ook de gemeente Zoeterwoude is eige naar van een aantal ha grond in de Barrepolder. Bovendien zal het be stemmingsplan moeten worden ge wijzigd, waarbij belanghebenden de kans krijgen bezwaarschriften in te dienen. Uiteindelijk besloot de raad de beslissing in deze te verdagen, totdat men meer inzicht in het ge heel heeft gekregen. Hierbij werd het college gevraagd zo intensief mogelijk bij het overleg betrokken te blijven. Het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een tweeklassige school ter vervanging van de openbare school aan de Dorpsstraat had de oudercommissie van deze school in het geweer geroepen. In een schrij ven, dat de raadsleden kort vóór de vergadering ontvingen, bepleiten zij de bouw van een grotere school. De voorzitter zei, dat men volgens de wet een school inoet bouwen op LEIDEN Geboren: Anne-Marie- ke dv C Sukkel en M A Reijngoud; Ronald Melis zv A Doelen en G van Leersum; Jacqueline Yolanda dv E Kloos en A W Jonker; Martin zv J W Kralt en M van der Bent; Cornelis Pieter zv P C Plug en W Varkevisser; Marcel zv J J B Bosman en Y den Hertog; Sedar zv W Spaargaren en A M Buskermolen. Gehuwd: N J Vreeswijk en M C Vuurpijl; D de Vries en M G van der Mark; W M Brussee en C W Dub- beldeman; M Windhorst en J van der Kraan; B Honsbeek en C Jans sen; A P Lepelaar en E C J Bave- laar; J C Verhaar en M Velthuijzen; D Kruit en H J van den Burg; J M van Meel en A T Jansen; J P Ver mond en M Loendersloot. Ondertrouwd: C P C M Oomen en A M L Serrarens; T Uittenbogaard en W van Leeuwen; H van der Tuin en A van Pelt; H Timmer en J Ben schop; M A van 't End en H Ruijten- beek; J S Huijgen en T Leendertse; T G van Norden en T P M Zand bergen; C L Tseng en A Baart; D Halfwerk en M I Pommée; P van der Velden en P van der Weijden; J F Versantvoort en A E Kroeseme- ijer: A j Pasman en J A Smids; B Paalman en J E Koning; A J van Berge Henegouwen en A M T van Goozen; P F E Tesselaar en D M Wouters T W J Schulpen en F E Servaas; H J KKockelkoren en E M van den Berg; R Jonquière en P H Korstanje; J F H M Wasser en M A T Bakker; R L W de Gunst en J C van der Blom; E J H Kerckhoffs en A J M de Heij; G P A van der Knaap en 1.1 Bremmer; J P W J Vorenkamp en M J S van de Westeringh. basis van het bestaande aantal leer lingen. Deze zaak is uitvoerig be zien. De te bouwen school heeft de mogelijkheid een derde lokaal te maken. Bovendien is een aanbouwen zeer wel mogelijk. Daarom is over wogen de school niet te bouwen op de hoek van de Kerklaan, waar de gemeente reeds grond gekocht heeft Uit vragen van de heer J. Bosman later bij de rondvraag bleek, dat de Raiffeisenbank dan interesse heeft voor deze grond. Er zijn al onder handelingen geweest met B. en W., maar men is geschrokken van de hoge prijs. Wethouder Sies zei, dat de prijs was berekend op basis van een omslag voor het gehele gebied in de onmiddellijke omgeving, dat tot het plan Korn behoort. Bij het voorstel tot reorganisatie van het vuilnisophalen sprak de heer Joh. v. Vliet er zijn misnoegen over uit. dat de gemeente Leiden de belofte niet nakomt, dat Zoeterwoude altijd gratis zou mogen storten in de Roomburgerput, zolang deze gebruikt wordt. B. en W. zullen dit contract nog eens bezien en zo nodig stappen ondernemen bij Leiden. De heer A. v. d. Poel vroeg, of het wel juist is, dat de gemeente he4 be- drijfsvuil afvoert. De voorzitter zei, dat dit de normale gang van zaken is. Bij de rondvraag vroeg de heer A. v. d. Poel bij het terugbetalen van ten onrechte opgelegde exploitatie heffingen deze los te maken van an dere zaken. „Als raad hebben wij hieraan geen beperkingen gesteld". De heer B. C. v. d. Veer stelde vra gen naar aanleiding van moeilijk heden, die zouden zijn gerezen door het onrechtmatig in beslag nemen van grond achter de percelen Noord- buurtseweg 13 en 14 door de fa. Stikvoort. Hij vroeg wat de eventuele consequenties voor de gemeente zijn. B. en W. zullen een onderzoek in stellen. Het parkeren van vrachtauto's was een zaak, waar dr. Pley aandacht voor vroeg. KOUDEKERK Onder leiding van burgemeester Van der Linden kwam de voltallige raad gisteravond bijeen. Deze vergadering was, aldus de voorzitter, nodig om een krediet van 2 miljoen te verlenen aan de woningbouwvereniging „Goed wo nen" voor de bouw van een bejaar dentehuis. Tussen het architectenbu reau Schutte en Bellaard in Leiden en de aannemer was overeenstem ming bereikt, zodat men spoedig met de bouw kan beginnen. Nog dit jaar verwacht men rijksgoedkeu ring. Na uitvoerig te zijn ingelicht, be sloot de raad aan de woningbouw vereniging „Goed wonen" een grondvoorschot van f 135.000 en een bouw voorschot van f 1.700.000 te verlenen. Tevens zal het rijk wor den gevraagd om een jaarlijkse bij drage in de exploitatiekosten. Het tehuis zal worden gebouwd ten oosten van de Dr. Vlaanderen- laan, recht tegenover het nieuwe winkelcentrum. Het hoofdgebouw zal uit zes etages met een lift be staan. Er komt een beddencapaci teit van 74, te weten 60 bedden voor bejaaden, twaalf voor het per soneel en twee als reserve. ALPHEN In een goed bezochte bijeenkomst, belegd door de kerke- raad van de Chr. Gereformeerde kerk alhier, is gisteravond in de Jeruzalemkerk de hervorming van 31 oktober 1517 herdacht. Voorgan ger was ds. C. Smits uit Sliedrecht, die als uitgangspunt voor zijn pre diking koos 1 Samuel 17:50: de strijd van David tegen Goliath. Ds. Smits wees erop hoe het fundament van de kerk rust op de onwankel bare grondslag Jezus Christus, die tevens de uiterste hoeksteen is. Stil gestaan werd bij de vijand, de held, de kracht, de zegepraal en de eis der hervorming. Spreker zei dat de kerk, verwor den tot een pompeus gedoe, als een Goliath het volk van God bedreig de, maar Luther, trad haar, als eens David de Filistijn, in Gods kracht tegen en overwon. Zo bleef de kerk bij het Woord bewaard door deze eenvoudige daad. Met grote nadruk wekte ds. Smit» op trouw te blijven aan het woord van God. Hij constateerde dat, het geen door de apostel Johannes ge schreven werd aan verschillende gemeenten van Klein-Azië ook voor de kerk in onze dagen geldt: lauw heid, traagheid, het toelaten van verkeerde geesten. Het ernstig ver maan daartegen heeft niet ontbro ken. Ieder is hier ook persoonlijk verantwoordelijk; ds. Smits wees op de ernstige gevolgen als het Woord van God zijn centrale plaats in de kerk verliest. De Deformatie kwam in de kerk toen men dit uit het oog verloor, de Reformatie heeft het Woord van God zyn plaats hergeven en die moet bewaard blijven. DEN HAAG „Ik ben door haar beledigd. Ik heb wel honderd vrou wen gehad maar ik heb haar omdat ik van haar houd. En nu gebruikt ze me voor kwaje zaken. Het is allemaal een gevoelskwestie en ik wil geen avontuur", aldus de beschouwing van een 33-jarige Hongaar, woon achtig in Alphen aan den Rijn. „Het is verschrikkelijk, ik kan er niet meer tegenop. Hy achtervolgt me, bespuwt me en scheldt me uit", de klacht van een 33-jarige onderwijzeres uit dezelfde gemeente. Klacht op klacht dient zij bij de politie in. „Nu ziet u het weer, welke moeilijk heden er kunnen ontstaan met mensen van geheel andere landsaard en opvattingen dan wy in Nederland", een conclusie van de Haagse politie rechter in deze affaire. De onderwijzeres was getrouwd ge weest met een Hongaar, doch dat huwelijk was mis gegaan. Intussen had ze kennis gekregen aan de verdachte, ging met hem een maand naar Hongarije. „En u meldde u ziek", verweet de rechter, hetgeen de onderwijzeres ontkende. Tenlaste was gelegd, dat op het station te Alphen de Hongaar de on derwijzeres allerlei scheldwoorden naar het hoofd had geslingerd. Een leerling van de kweekschool had de scheldwoorden gehoord en zag, dat verdachte de onderwijzeres een schop gaf. „Ik schopte tegen haar tas". „Hij riep dat zijn leven door de vrouw was verpest", deelde getuige mee. De onderwijzeres zei ernstig be zwaar te hebben tegen de gedragin gen van verdachte. Politierechter: „Dat komt misschien ook wel door uw gedragingen". Verdachte had aan getuige ge- Toezegging van beroep voor ds. Keijzer ABBENES Ds. L. J. Keijzer, predikant van de Hervormde Ge meente te Abbenes/Nieuw-Vennep, heeft een toezegging van beroep. De toezegging is gedaan door de Her vormde Gemeente van Hijkersmilde. vraagd die avond mee te gaan om koffie te drinken, maar dat weigerde ze. Daarop schold hij haar uit. „U hebt geen geluk bij de Honga ren", constateerde de Politierechter, mr. Kootte. „Het is afschuwelijk", aldus getui ge. „wanneer hij me ziet, dan spuwt hy op me en hy scheldt altyd", aldus getuige. „U ziet nu het gevaar bij aangaan van verbintenissen met mensen uit een andere levenssfeer", aldus de rechter. „Hij kan iets dergelijks niet verwerken." „Denkt u er mee op te houden?" Verdachte: „Ik wel". „U hebt hem opzij gezet en dat schijnt In Hongarije in strijd te zijn met de waardigheid van de man. Hij beklaagt zich er trouwens over, dat vrouwen hier worden beschermd en mannen niet", merjet de rechter op. Verdachte: „Dat is ook zo, ik heb niets te zeggen". De officier van justitie zou het een eenvoudige beledigingszaak vinden, indien er deze achtergrond niet was Men moet rekening houden met op vattingen zoals die in andere landen heersen. Doch het optreden van ver dachte kan niet worden getolereerd. „En als het niet afgelopen is, dan zullen er andere maatregelen volgen' waarschuwde de officier, die nu wil de volstaan met f 100 boete en voor waardelijk drie weken gevangenis straf. De rechter veroordeelde overeen komstig die eis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5