Commentaar Stuk warmte in steeds killere samenleving isu* HET DRAAIBOEKj Bob Dylan ten voeten uit in verrassende anti-film Rechtstreeks interview met het hart mogelijk Plannen voor bouw van Adventkerk te Leiden ■Vft6»e4 TUSSEN DE BLADZIJDEN Burgerij Koopavond Herdenking 350-jarig bestaan van Lutherse kerk Ds. Happee: Op drempel van nieuw tijdperk v. d. WATER Koopavond LEIDERDORPER IN NEDERLANDS TEAM TENNISLERAREN Leidse winkels en de komende feestdagen Auto's in brand na botsing KOUD! BIJVERWARMEN IEMCOnv Zemlingsdiensten in Bevrijdingskerk en Vredeskerk Lezing dr. Schoonheiiii gemeente leiden NIEUWE IEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 "LTET initiatief van de afdeling Lei- den der P.v.d.A. om tijdens een openbare vergadering de eigen raadsleden in contact te brengen met belangstellenden uit de bur gerij verdient zonder twijfel po sitieve waardering. Het is eens wat anders dan een geijkte leden vergadering met ingekomen stuk ken, notulen en wat dies meer zij. Maar de vergadering van woens dag heeft toch gemengde gevoe lens achtergelaten, al is er dan het sehouwburgnieuws van wethou der Sannes, waarover wij gisteren schreven, uitgekomen. Onze indruk is dat het bestuur hier de fout heeft gemaakt niet aan een paar inleiders te vragen, met enkele forse lijnen het kader aan te geven waarbinnen het vraag- en antwoordspel zich zou kunnen ontwikkelen. Zo'n kader moet niet al te strak zijn. Als iemand er met een vraag of opmerking buiten gaat, mag hij niet worden afgehamerd. Maar de ervaring van woensdag heeft bevestigd, dat zonder ook maar één enkele richt lijn, van een discussie over wer kelijk belangrijke zaken, die het algemeen belang raken, vrijwel niets terechtkomt. Het ontaardt in een oeverloos heen- enweer- en vooral doorelkaarge- praat waartegenover pogingen om een zinnig antwoord te geven in de regel op niets uitlopen. Zelfs gaan ettelijke minuten heen aan zuiver particuliere aangelegenhe den waarbij de man in de zaal, ondanks heftige ontkenning van het forum, natuurlijk blijft vol houden dat zijn zaak wel degelijk het algemeen belang raakt. Aan het eind van zo'n avond kun je je afvragen wat voor zin het heeft gehad. Een discussie op niveau Ls zonder spelregels en informatie- vooraf niet te verwachten. 1VU B. en W. duidelijk hebben la ten weten, dat zij geporteerd zijn voor de invoering van een koopavond in Leiden, beginnen voor- en tegenstanders zich te be zinnen op de consequenties hier van. De Kamer van Koophandel houdt momenteel, zoals wij heb ben gemeld, een enquête onder de 1400 winkeliers die Leiden telt. Het resultaat hiervan is niet moei lijk te voorspellen. De meerder heid van de middenstanders zal niet blijken te voelen voor deze belangrijke uitbreiding van de service aan het kopend publiek omdat het hen nu ook goed gaat en omdat een koopavond allerlei problemen met zich brengt, zoals die van de personeelsbezetting. Vooral voor kleinere zaken lijkt een koopavnd dan niet gauw aanlokkelijk. Zou men echter eenzelfde groot scheepse enquête onder de bevol king houden, dan ligt het voor de hand, dat de overgrote meerder heid met enthousiasme „ja" zal zeggen tegen een wekelijkse koop avond. Het mag toch redelijk wor den geacht, dat de middenstanders niet aan dit feit voorbij zullen gaan bij het bepalen van hun standpunt. Er zijn voor de mid denstanders in Leiden trouwens ook nog zakelijke belangen aan te voeren, die voor een koop avond pleiten. Men denke slechts aan het steeds groter wordende aantal Leidenaars, dat nu weke lijks in een van de omliggende gemeenten een koopavond be zoekt. Gaat het om de vraag „welke avond?", dan komt het ons ge wenst voor een avond te kiezen, die ook de marktkooplieden de gelegenheid geeft mee te draaien in de koopavondgezelligheid. De woensdagavond is voor Leiden dan al gauw als „de" avond gete kend. Enkele ingezonden-stukkenschrij- vers lieten deze week weten: een koopavond?, goed, maar laten dan ook bepaalde gemeentelijke dien sten „open deur" houden op zo'n wekelijkse avond, speciaal voor het steeds toenemende aantal fo rensen, dat nu niet dan met grote moeite overdag allerlei zaken, zo als het aanvragen van een pas poort moet afhandelen. Wij vin den dit een gezond standpunt. De positieve kant hiervan is boven dien, dat de gemeente niet alleen decreteert maar zelf metterdaad meewerkt aan het zo goed moge lijk functioneren van een weke lijkse koopavond, al is deze dan een proef. Cardioloog Durrer te Leiden: LEIDEN - In een stampvolle dienst, onder meer door vele genodigden bijgewoond, her dacht op hervormingsdag de Leidse Lutherse Ge meente het 350-jarig bestaan van het kerkge bouw, op 17 oktober 1618 in gebruik genomen. Het was een geivone dienst, met veel zingen door gemeente en kerkkoor, maar met enkele bijzon dere momenten. Behalve de eigen pastor, ds. J. Happee, die de prediking hield, werkten voor de liturgie, respectievelijk in het eerste en laatste deel, mee de vroegere predikanten ds. H. J. A. Haan en ds. J. H. Smit Duyzentkunst. Het was een waardige bijeenkomst, waarin veel goeds te waarderen viel. Tijdens het binnenkomen van pre dikanten en kerkeraad zong het kerk koor psalm 96, in driestemmige zet ting van Heinrich Schütz. De voorbe reiding werd geleid door ouderling van-dienst, de heer J. Moeliker. Nie mand behoefde zich hier een vreemde te voelen, want de gang van de dienst was in programma en gezangboek te volgen. Ds Haan las eerst de twee bijbel gedeelten, die 350 jaar geleden bij de ingebruikneming ook werden voor gelezen: Jeremia 29: 714 (een brief vanuit Jeruzalem naar de gelovigen in de vreemde) en Baruch 1: 1014 VOOR GERO CASSETTES Juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Ingezonden Wij danken de Kamer van Koop handel vóór het, wellicht onbewust, complimentje aan de werknemers bonden. Want zij schrijft: „enkele jaren geleden leidde een soortgelijk overleg tot een negatief i-esultaat, voornamelijk door de afwijzende- houding van de werknemersbon den". En verder schrijft zij nog: „de werkgevers namen toen een ge nuanceerd standpunt in". Goed ver taald betekent dit dat de grote meerderheid er ook tegen was. Ook nu reeds kunnen wij de Ka mer van Koophandel mededelen, dat de werknemersbonden, wellicht op nog betere gronden dan toen, zich tegen een, o.i. volkomen onnodige koopavond zullen blijven verzetten. Wij geloven ook niet dat, gezien de situatie in vele middenstands zaken, de meerderheid genegen is, door stijging van de bedrijfskosten die een koopavond zeker met zich brengt en langere werktijden, de fi nanciële en sociale positie nog meer te verzwakken. Misschien dat te vens de per 1 jan. 1969 in te voe ren BTW extra tot nadenken zal stemmen. De drie samenwerkende bonden van handels-, kantoor- en winkel personeel. LEIDEN De zevendedagsad- entisten (predikant ds. K. C. van Jossanen) willen in Leiden een <erk gaan bouwen. Nu gebruikt men elke zaterdag het gebouw van de Doopsgezinde Gemeente. Ten bate van de kerkbouw wordt morgenavond in het Boshuis aan de Hoflaan een bazaar gehouden. Het GOUDEN PROMOTIE LEIDEN De heer H. M. de Vries hoopt op 4 november te her denken dat het 50 jaar geleden is, dat hij promoveerde in de rechts wetenschap. De promotor was prof. mr. J. van Kan. Voor klachten bezorging tussen 6 en 7 uur 3 1441 bellen zal echter een paar jaar nog wel duren, voordat de bouwplannen kunnen worden gerealiseerd. Er is nog geen grond aangekocht en geen architect aangetrokken. Er wordt naar gestreefd de Ad ventkerk ergens in het centrum te bouwen. (Van onze sportredactie) LEIDERDORP Op vrijdag 8 en zaterdag 9 november wordt in de Hanzehal in Zutphen een interland gehouden tussen Nederlandse en Duitse tennisleraren. In het Neder landse team komt o.m. uit de Lei derdorper A. T. van Leeuwen. De Duitsers verschijnen met een sterk team dat onlangs van Oostenrijk en Spanje won. (een brief vanuit Babel naar Jeruza lem). Na de gezongen geloofsbelijdenis zong het koor „Als God ons huis Zijn gunst onthoudt, dan is het tevergeefs gebouwd" (in 2-stemmige zetting van Kaspar Othmayr). Dit was tevens de tekst, psalm 127 1. Gezwoegd Ds. Happee ging de geschiedenis eerst nog eens na. De lutherse kerk is tijdens het 12-jarig bestand ge bouwd. Men heeft ervoor gezwoegd, bedelbrieven geschreven, koeriers ge zonden, collecte-reizen gemaakt. De jonge predikant is nog op zo'n reis gestorven. Dat maakte diepe indruk. Het gebouw is er gekomen, eenvoudig, klein, wegschuilend achter huizen. Mensen bouwen met stenen, hout, met LEIDEN Volgns de winkel sluitingswet mogen de winkels van 29 november to en met 4 december en van 20 tot en met 23 december alsmede op 31 December en op 28 november (indien deze ou een za terdag valt) geopend zijn tot 's avonds negrn uur. Aangezien 30 november en 21 december dit jaar op een zaterdag vallen en de meeste zaken dan normaal om zes uur zul len sluiten, stellen B en W de raad. op verzoek van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf en van de Leid se Middenstan Iscentrale, voor ter compensatie de winkels op de don derdagen 28 november en 19 decem ber tot 's avonds negen uur open te laten. LISSE In de buurt van de En gel deed zich gisteravond laat een autobrand voor. Een auto, die op de Hereweg (Rijksweg 8> van Leiden naar Haarlem reed, kwam door onbe kende oorzaak ter hoogte van de Catharijnen laan op het linker rij- gedeelte terecht. Daar reed een per sonenauto met vier Leidenaars erin. De auto's botsten op elkaar waarbij de benzinetanks in brand vlogen. De bestuurder van de eerste, een inwo ner van HiUegom liep ernstige brand wonden op en is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Ook de vier Leidenaars hadden brandwonden maar konden na enige uren het zie kenhuis verlaten. Nieuwe Rijn 29-32 Telefoon 24244* DS. HAPPEE de jaren zullen ons die taak wel leren geld. Maar God bouwt door Woord en sacrament. Een kerk kan heel mooi zijn, maar als het Woord, de doop, het avond maal er niets meer betekenen, dan hebben de bouwlieden toch tevergeefs gebouwd. Alleen door de verkondi ging en dc sacramenten is dit gebouw een kerk geworden. In de geschiedenis van deze drie en een halve eeuw vallen duidelijk drie perioden op. In de eerste, van 1618 tot honderd jaar later ongeveer, ging het er om de pluriformiteit van de Kerk te bewijzen, een teken te zijn van de waarheid, dat er meer mogelijkheden dan de calvinistische leer, het calvinistische levenspatroon bestaan. Men had de moed, huizen af te breken, niet langer schuilkerk te blijven. Nu hadden de luthersen het gemakkelijker dan de remonstranten en doopsgezinden, die de machtige steun van Duitsers en Skandinavische volkeren misten. Het is fel toegegaan in die eeuw. Over en weer beschul digde men elkaar van dwalingen. Toch brak langzaam het besef van saamhorigheid, van het onderling be grip door. God zij gedankt, dat zijn Woord werd verkondigd, kinderen werden gedoopt, het avondmaal werd gevierd. Naastenliefde Na 1700 moest de Leidse gemeente de vuurproef van de naastenliefde doorstaan. De armoede werd groot, de problemen van hulpbehoevende bejaarden en wezen drongen zich op. In die bar-moeilijke tijd heeft een handjevol mensen met ontzaglijke in spanning een wees- en oudelieden- huis gebouwd. Het grootste deel van de kerkelijke energie werd besteed aan de mensen-in-nood. Toch zelfs niet het sociale gedrag van de mensen, maar God bouwt de kerk door Woord en sacrament. Na 1900 deed een innerlijke twee spalt tussen recht- en vrijzinnigen, twee groepen, die elkaar niet meer verstonden, de kerk tot machteloos heid vervallen Die klein-menselijke tegenstellingen zijn, tot onze grote vreugde, na wereldoorlog II geheel overwonnen. We hebben het luthe ranisme nieuw leren verstaan. Nieuwe taak Nu staan we op de drempel van een geheel nieuw tijdperk; het verleden lijkt ontzaglijk ver. Voortaan zullen we samen met andere kerken gaan. Een nieuwe taak: geen strijd om erkenning en pluriformiteit, geen armenzorg, geen tweespalt meer. mis schien wél een stuk warmte zijn in een steeds killere samenleving. Of wat anders. De jaren zullen ons die taak wel Ieren. Maar gelden blijft: Als de Heer niet bouwt, dan is alles tevergeefs. Hij bouwt met Woord en sacrament en wij zullen met vreug de doen, wat onze hand vindt, in 1968 en volgende jaren. God zal dit stukje Leiden zelf de weg wel wijzen. Na de preek zong het koor nog eens „Als God Zijn gunst onthoudt, dan is het tevergeefs gebouwd". Ds. Smit Duyzentkunst hield de voorbeden, leidde het gezamenlijk Onze Vader en sprak de zegen uit. Naast de zeer verdienstelijke mede werking van het koor, moet ook het voortreffelijke orgelspel van me vrouw Blankenstein-Offenberg nog worden genoemd. Joh. van Wolfswinkel. LEIDEN Sinds kort is het mo gelijk het menselijk hart een soort interview af te nemen, als het ware buiten de patiënt om. Deze ontwik keling is mogelijk geworden dooi de pacemaker, zoiets als een batte rijtje. dat ritmisch elektrische prik kels uitzendt. Deze behandelings methode werd tot voor kort alleen toegepast bij te trage hartswerking of bij aanvallen van hartstilstand. Recente onderzoekingen, uitge voerd in het Amsterdamse Labora torium voor Klinische Fysiologie, hebben echter aangetoond, dat deze elektrische prikkels ook kunnen worden gebruikt voor het onderzoek van patiënten met hartonregelma- tigheden of aanvalsgewijs versnelde hartswerking (hartjagen) of met moeilijk te herkennen maar soms ernstige hartstoornissen in de gelei ding van boezems naar kamers. Het hart reageert direct, wanneer het geprikkeld wordt. Het antwoord INTERNATIONAAL BEKROOND STUDIO De film „Don't look back" zou men het beste kunnen karakteriseren als een anti-film, want een speelfilm in de gangbare zin van het woord is het niet. Eer der het tegendeel. Met zijn camera heeft regisseur D. A. Pennebaker Bob Dylan gedurende zijn toernee door Engeland nauwlettend op de voet gevolgd. Resultaat van dit alles is een boeiend fümrelaas ge worden van ruim een uur. De regisseur heeft zich gelukkig niet beperkt tot het maken van mooie opnamen tijdens de optredens van Dylan, waarbij het publiek ademloos zit te luisteren, maar heeft letterlijk alles, wat voor zijn lens kwam, als materiaal gebruikt. Juist daarom is het geheel een verrassend portret geworden van een van de beste zangers, die het genre folk- rock-muziek brengen, want of Dylan wil of niet. onder deze catagorie kan men toch het beste zijn muziek.rang schikken. Naast Bob Dylan als zanger, die op het toneel geweldig veel succes heeft, laat regisseur Pennebaker Dylan ook zien als mens met zijn grillen, zijn grappen en zijn filosofie. Prachtig is het om hem bezig te zien met journalisten, die de ene domme vraag na de andere stellen om toch maar een lekker verhaal voor hun krant te hebben. In een vraagge sprek. waarbij Dylan hun onwetend heid meedogenloos aan de kaak stelt, kunnen ze alleen maar afgaan. Ver bazing tekent zich op hun gezichten af. als Dylan pertinent weigert in een hokje te worden ingedeeld. Naast Dylan zijn in de film ook Joan Baez en Donovan te zien, die in kleedkamers en op een feestje ge woon zichzelf zijn. Wie kennis wil maken met de achtergronden van Dylan, met zijn werk en wijze van leven, met zijn vrienden, vijanden en fans, heeft hiervoor nu de gelegen heid. De film „Don't look back" biedt een uniek brokje cinema-ve- rité, waarbij elke gekunsteldheid vreemd is. (Boeiend portret). De prooi REX (alleen vrijdag- en zater dagavond 11.30 uur) In „De prooi" heeft Roger Vadim een ba naal verhaal van Emile Zola een zo bijzondere vormgeving verleend, dat een film ap niveau is ontstaan. De immoraliteit wordt voortreffe lijk in beeld gebracht, zowel film technisch als psychologisch. Film op niveau). De dertiende man LIDO „De dertiende man" is een Franse verzetsfilm, waarin de belevenissen worden verteld van een groep guerilla's, die van haar geheime schuilplaatsen uit de Duit se strijdmacht afbreuk probeert te doen. Bij een overval op een gevange nis bevrijden de verzetsmensen één man te veel. Zij vermoeden, dat hij een vc ader is en houden hem goed in ue gaten. De betrokkene probeert echter het vertrouwen te winnen. De film, door Costa-Gavras ge maakt naar een roman van Jean Pierre Chabrol, is levendig en vrij spannend. De hardheid van het verzetsleven wordt regelmatig doorbroken door Franse speelsheid. (Frans verzet) Hammerhead, de meedogenloze REX In het knok-, schiet- en mepgenre weet men tegenwoordig van gekkigheid niet wat men be denken moet om hel nog spannen der. grootser en luguberder te ma ken. Nu is hel in ..Hammerhead, de meedogenloze" geheim-agent Char les Hood, die een bende onschade lijk moet maken. Het gaat weer om atoombom- en andere projecten. Alles is gemobi liseerd: luxueuze zeejachten, heli kopters. ingewikkeld schiettuig enz. enz. Alles om Hammerhead, het grootste brok tuig. onschadelijk te maken. Nu dat lukt ten slotte als regis seur David Miller z'n mannetjes genoeg heeft laten schieten, ranse len, boksen en moorden. (Geheim-agenten-sadisme) Prolongaties LUXOR „Het wonder der lief de". Verantwoorde voorlichting over de seksuele opvoeding van kinderen en de seksuele verhou ding in het huwelijk. Derde week. TRIANON „Peyton Place" Voor treffelijke en zeer scherpe te kening van Amerikaanse provin ciestad. Tweede week. CAMERA „Bedazzled". Film van Stanley Donen, vol met bi zarre en wrange humor, die soms humoristisch - aandoet, maar vrij wel steeds een schokeffect teweeg brengt. Tweede week. CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur) „Les abysses". Boeiende film over twee meisjes, die vernederd en vertrapt zich uitleven in afschuwelijke wreedheden. Tweede week. van het hart kan direct met de elek- trocardiograaf, de grote uitvinding van Einthoven, worden vastgelegd- Nieuwe on twi kkeling Het elektrisch sturen van de hartfrequentie en van het ritme kan worden toegepast voor het onder zoek van vele functies van het hart. Daarom is de kans groot, dat dit „woord en wederwoord" het begin zal zijn van een nieuwe ontwikke ling, waardoor het inzicht in de hartswerking wordt verdiept en nieuwe diagnostische en behande lingsmogelijkheden binnen bereik komen. Aldus de mededelingen van de Amsterdamse cardioloog prof. dr. D. Durrer, die vanmiddag in het groot auditorium van de Leidse universiteit de Einthovenvoor- dracht hield. LEIDEN In het kader van de aktie Najaarszendingsweek wordt zondagavond 7 uur zowel iu de Vre deskerk als in de Bevrijdingskerk een klankbeeld in verband met het zendingswerk gebruikt. In de Vre deskerk wordt dit gedeelte van de dienst verzorgd door de heer H. C. Zorn en in de Bevrijdingskerk zal Dr. P. L. Schoonheim het klankbeeld verbinden met de prediking. In de komende week wordt dooi de zending extra aandacht gevraagd voor de najaarszendingscollecte ge zien het feit dat de inkomsten in vergelijking met het vorige jaar aanmerkelijk lager liggen. Aanvul ling van het tot op heden ontvangen bedrag is dringend nodig. ..Een feestelijke dag" Timdelerclub met LEIDEN Op dinsdag 5 novem ber zal de Timdelerclub het familie blijspel „Een feestelijke dag" van Andrew Rosenthal ten tonele bren gen in de Leidse Schouwburg. LEIDEN Het Nederlands Bij belgenootschap afd. Leiden heeft in samenwerking met Katholieke Bijbelstichting een serie voordrach ten aangekondigd waarin prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam dinsdag avond 5 november zou spreken over een onderwerp uit het Oude Testa ment. Helaas heeft prof. Beek zich genoodzaakt gezien om gezonds- heidsredenen zijn toezegging in te trekken. In zijn plaats zal dinsdagavond dr. P. L. Schoonheim spreken over de nauwe samenhang tussen Oude en Nieuwe Testament op grond van gezamenlijke terminologie. Met na me zal aandacht worden besteed aan de nieuw-testamentische uit drukking Wederkomst en de aan duiding van Christus als Lam. De avond wordt gehouden in de Gemeentezaal van de Doopsgezinde Kerk. Pieterskerkstraat 1, acht uur. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Geslaagd: doet. ex. fiscaal recht: de heren D Henneman (Vlissingen). H w v d Blink (Rotterdam), HAF Ver- brugge (Maastricht); doet. ex. Ned. recht mevr. A M dc Ruyter de Wildt-den Blan ken (Leiden). ONTEIGENING De Burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend: le. dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der onteigeningswet, een com missie uit Gedeputeerde Staten dei- provincie Zuid-Holland, bijgestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der ge meente. in het Stadhuis aldaar zit ting zal houden de 22e november 1968 te 12 uur. teneinde de bezwa ren van belanghebbenden aan te ho ren tegen het plan van onteigening ten name van de provincie Zuid- Holland ten behoeve van de aanleg van de omlegging om Zoeterwoude (dorp) van de weg Zoetermeer- Leiden (Hoge Rijndijk), no. 17 van het secundaire wegenplan van Zuid- Holland 1957, vanaf km 6.800 tot weg no. 4a van het Rijkswegenplan 1958. met bijkomende werken, in de gemeenten Zoeterwoude en Leiden, en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede le delen: 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der ontei geningswet ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente (Stadhuis, kamer 112), van 4 november 1968 totdat de com missie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk. bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meer genoemde wet, voor een ieder tor inzage zal liggen ter griffie der pro vincie Zuid-Holland van 4 november 1968 totdat de commissie haar werk zaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. v Leiden. 1 november 1968 De Burgemeester voornoemd, Van der Willigen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3