BOMBARDEMENTEN GESTAAKT MAREL Thieu zal toespraak houden JAMIN Commentaar Reactie Zuid-Vietnam Vietcongraket op ambassade MASSALE BETOGING VAN STUDENTEN Kerncentrale in Sloegebie Oud-premier Papandreoe overleden Noord-Vietnam houdt vandaag persconferentie HOLS DONAKAT pindarotsjes NEDERLANDSE REGERING IS VOLDAAN Enorme sortering voordelige auto. occasions Het is zover SPREUK Bijzonder warm Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 1 november 1968 49ste jaargang ORGELS PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p, m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON Het stopzetten van de bombar dementen op Noord-Vietnam wordt overal toegejuicht, hoewel men er zich ten volle van bewust is, dat een definitieve vredesregeling lang op zich kan laten wach ten. De reactie in Zuid-Vietnam was minder enthousiast. President Thieu sprak van een „eenzijdig besluit" van president Johnson. Morgen zal hij in het parlement een verklaring afleggen, die door radio en tv wordt uitgezonden. Thieu zei niet, wat hij precies be doelde met het woord „eenzijdig". Politieke waarnemers menen dat het betekent, dat Zuid-Vietnam er niet zijn fiat aan had gegeven. Het kan echter ook inhouden, dat Amerika de stap heeft genomen zonder ver plichtingen van de kant van Noord- Vietnam. Persconferentie Een woordvoerder van de Noord- vietnamese delegatie te Parijs kon digde een persconferentie aan, die later op de dag zou worden gehou den. Meegedeeld werd. dat onder handelaar Xoean Thoey eerst de verklaring van Johnson moet bestu deren. In werkelijkheid wacht hij (vanzelfsprekend) op instructies uit Hanoi. Aangenomen wordt, dat Noord- Vietnam tot het laatst toe heeft ge weigerd, openlijk zijn bereidheid uit te spreken, een tegenprestatie te zul len leveren. Achter de schermen zou het echter te kennen hebben gegeven, dat het van de bombardementenstop geen gebruik zal maken om militair voor deel te behalen. De bomstop werd afgekondigd is een verklaring van president John son (om twee uur vannacht Ned. tijd) voor radio en tv. Tevoren had Johnson overleg gepleegd met de Nationale veiligheidsraad, die voor deze gelegenheid was uitgebreid met belangrijke adviseurs. Vanmiddag De president gelastte volledige 9taking van alle lucht-, marine- en artillerie-aanvallen op Noord-Viet nam, met ingang van vandaag 14.00 uur (Ned. tijd). Vertegenwoordigers van het Be vrijdingsfront (Vietcong) zullen vol gende week woensdag. 6 november, aanwezig zRn bij de Amerjkaans- Noordvietnamese besprekingen te Parijs. Dit houdt echter geen erkenning van het Front in. Vertegenwoordi gers van de Zuidvietnamese regering kunnen eveneens aan die bijeen komst deelnemen. Of en hoe dit zal gebeuren, moet nog worden afge wacht. De bomstop werd afgekondigd in rikaanse chefs van staven en de op perbevelhebber in Vietnam (generaal De man die wereldberoemd is geworden door zijn creatie van James Bond. Sean Cannery, heeft nu eens een andere film gemaakt, een western, onder de titel Shalako. Hij was bij de pre mière. die in Rome werd gege ven. Kaast hem zijn medespeel ster. de Italiaanse actrice Virna Lisi. Creignton Abrams) niet leiden tot een verhoging van het aantal slacht offers onder de Amerikanen. „De bombardementen kunnen veilig wor den gestaakt." Johnson verwacht nu prompte, produktieve. serieuze en intensieve onderhandelingen in een sfeer, die gericht is op vooruitgang. „We heb ben de tegenpartij duidelijk ge maakt, dat de besprekingen niet kun nen voortduren, als zij er mi'itair voordeel uit trekt". I 'ertrouiven De president zei tot de conclusie te ïRn gekomen dat de tijd is aangebro ken om te zien of Ilanoi te goeder trouw is „We zouden misleid zijn en we houden daar rekening mee als het tegendeel zou blijken. We bid den God. dat dit niet het geval zal zijn." Ook waarschuwde hij, dat het staken van de bombardementen nog niet in houdt dat morgen de vrede hersteld zal zijn. Er kunnen in Zuid-Vietnam morgen voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk nog zware gevechten worden verwacht als de tegenstander blijft proberen, een militaire overwinning te behalen. Johnson herinnerde aan de bespre kingen over beëindiging van de Ko reaanse oorlog, die zich van 1951 tot 1953 voortsleepten. Hij zei, dat het Amerikaanse volk een dergelijke gang van zaken niet kan aanvaarden. Hanoi zou van tevoren op de hoog te zijn gesteld. Ook de drie kandida ten voor het Amerikaanse president schap werden ingelicht. Zij juichten de stap van Johnson toe. Senator McCarthy, die er niet in slaagde de kandidatuur van de De mocratische party te bemachtigen, ontkende dat de stap door politieke motieven zou zRn ingegeven. HR meent, dat Hanoi om politieke rede nen een gebaar heeft gemaakt. Bij een felle brand in een woning in het Belgische Bouillon zijn een 72-jarige vrouw en twee kinderen (van elf en zes jaar) om het leven gekomen. De 43-jarige schilder W. H. Sierse- ma uit Amsterdam is in het zieken huis overleden aan verwondingen die hij had opgelopen bij een val van zeven meter van een dak. Ada Kok is gisteravond uitbundig gehuldigd in haar woonplaats Zaan dam. waar de inwoners van de Lo- beliusstraat haar verwelkomden met- bloemen en applaus. SAIGON Bij raketaanvallen gisteren en vandaag van de Viet cong op de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon zijn minstens 21 mensen om het leven geko men. Meer dan veertig personen raakten gewond. Een van de ra ketten drong door een muur de Nederlandse ambassade binnen, zonder overigens te ontploffen. Zaakgelastigde Frans van Dongen, die met zRn vrouw op nauwelRks een meter zat van de plaats waar de „blindganger" terechtkwam, echter in een andere kamer, noemde de zaak „vervelend". „De villa was net her steld van de schade die bR een mor tieraanval op 20 juni ontstond, en die zevenduizend gulden kostte. Nu moe ten we opnieuw beginnen". De heer Van Dongen vertelde dat hij direct na de klap naar buiten ren de. „Er was een groot gat geslagen in de muur en de raket drong door de vloer diep in de grond onder de vil la. De Vietnamese politie en Ameri kaanse deskundigen kwamen zeer snel. Ze bekeken het en zeiden dat er Woensdag naar het Binnenhof UTRECHT Aan alle uni versiteiten en hogescholen zul len pamfletten worden verspreid, waarin de studenten worden op geroepen woensdag voor de re geringsgebouwen in Den Haag een massale demonstratie te hou den als protest tegen de invoe ring van de numerus fixus „in welke vorm dan ook". Tegelij kertijd willen ze pleiten voor de investering van enkele honder den miljoenen guldens in het we tenschappelijk onderwijs. De Nederlandse Studentenraad heeft bekendgemaakt dat vanuit Amsterdam die dag tien bussen zullen vertrekken naar Den Haag. Het is nog niet bekend of de Nederlandse Spoorwegen extra treinen zullen in leggen voor het vervoeren van de demonstrerende studenten. Hef definitieve besluit tot de de monstratie is pas in de afgelopen da gen na aanvankelijke aarzelingen genomen, zo deelt de NSR meer. BRIEF Op diezelfde dag behandelt de Tweede-Kamercommissie voor onder wijs de begroting van minister Ve- ringa. Dan zal de bewindsman ook een schrijven ontvangen van de cu ratoren van de Utrechtse universiteit, waarin zij beweren dat het eerste gedeelte van het ontwikkelingsplan 1969 1973 een discussiestuk is waarop geen beleid kan worden gevoerd. Na een langdurige bijeenkomst met vierhonderd studenten gaf curator mr. J. H. des Tombe toe aan de wens van de studenten om deze brief te schrijven. In de brief zal de be zorgdheid worden uitgesproken over de beperkingen van het huidige we tenschappelijk onderwijs met betrek king tot de situatie in Utrecht. Ge pleit zal worden voor de bouw van een of meer nieuwe universiteiten. GEEN EXAMENS Mr. Des Tombe zei. evenals reetor magnificus prof. dr. K. .1. Lanjouw, dat hij de persoonlijke mening was toegedaan dat voorlopig geen verge lijkende examens zullen worden in gevoerd. De heer Des Tombe zal voorts alle mogelijke hulp verlenen bij de verstrekking van faciliteiten aan de studenten. Als gevolg van deze uitspraken heeft het Utrechtse studentenfacul- teitenberaad het ultimatum dat maandagmiddag zou aflopen, inge trokken. Mr. Des Tombe deelde nog mee dat de studenten waarschijnlijk volgend jaar betrokken zullen wor den bij het opstellen van de universi taire begroting, bijvoorbeeld via de studieraden van de faculteiten. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Het is nu vrij wel zeker dat de eerste Ne derlandse commerciële kern energiecentrale zal worden gebouwd in het Sloegebied bij Vlissingen Hoewel de of ficiële beslissing daarover te gen begin volgend jaar wordt verwacht, pleiten een aantal De kerncentrale in Dodewaard DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft met grote voldoening kennis genomen van de „moedi ge" beslissing van president Johnson. Zij hoopt en verwacht dat deze ge volgd zullen worden door duidelijke en vergelijkbare daden van de ande re zijde. De onderhandelingen te Parijs zul len dan een nieuwe fase ingaan, die hopelijk zal leiden tot een oplossing van het conflict aldus het ministerie van buitenlandse zaken. Op 15 november gaat een econo mische delegatie onder leiding van staatssecretaris Van Son naar Argen tinië. Er zijn twintig mensen in opge nomen uit verscheidene sectoren van het Nederlandse bedrijfsleven. Schadevrije auto's van recente bouwjaren te koop gevraagd. WASSENAAR Tel. 01751-2545 factoren voor vestiging in land. Delfzijl, dat ook kandidaat was voor deze centrale, is af gevallen omdat de ontwikkeling hier nog op gang moet komen. Haven en industrieterrein aan de Eemsmond moeten nog wor den aangelegd. Vestiging in Dodewaard in de Betuwe stuit op bezwaren omdat hier al een experimentele kern centrale is gebouwd. De afstand tot de industrie, die als afnemer van energie fungeert is vanuit Dodewaard te ver, waardoor de prijs te hoog wordt en geen goede exploitatie kan ontstaan. OVER VIJFJAAR De directeur van de Gemeen schappelijke Kernenergiecentrale Nederland NV te Arnhem, ir. R. Erpers Rooyaards, noemde het een voordeel dat in het Sloe gebied industrieterreinen klaar liggen. Hier is al een terrein gereserveerd voor de bouw van de centrale, die omstreeks 1973 .in bedrijf zou moeten komen. Het beheer ervan zal worden opgedragen aan de Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maat schappij Direct verband met eventuele vestiging in het Sloegebied be staat met de plannen van het Franse aluminiumbedrijf Péchi- ney. Dit bedrijf heeft nog geen beslissing genomen over vesti ging in Zeeland, omdat de minister van economische zaken heeft geweigerd goedkoop aardgas ter beschikking te stel len. Mogelijk zal Péchinev de eis van goedkoop aardgas laten vallen als in het Sloegebied een kernenergiecentrale komt. Het is nog niet bekend wie de nieuwe centrale aan Neder land moet leveren. Vast staat wel dat gebruik zal worden ge maakt van zogenaamd licht wa ter. Een centrale die werkt op zwaar water is nog niet zover ontwikkeld dat een goede ex ploitatie mogelijk is. Verwacht wordt dat dit nog ongeveer vijf iaar zal duren, maar zolang kan Nederland niet wachten. Elek triciteit uit een kernenergiecen trale is ongeveer éénvierde vierde goedkoper dan uit een gewone centrale. STIMI'LANS Vestiging van de nieuwe cen trale in Zeeland betekent een stimulans voor de industriële ontwikkeling van dit gewest. Uitbreidingen van bestaande bedrijven in het Sloegebied zijn min of meer afhankelijk gesteld van de mogelijkheid om goed kope energie te kunnen betrek ken. Op dit moment stagneert de industriële ontwikkeling van Zeeland enigszins. Deze stag natie zou kunnen worden over wonnen als over enkele jaren de eerste commerciële kernener giecentrale hier is gebouwd. zo goed als geen gevaar bestond dat de raket in de avond of de nacht zou ontploffen. Mijn vrouw en ik gaan hier zoals gewoonlijk slapen." Kerk De meeste slachtoffers bij de raket- aanvallen vielen in een kerk waar veel mensen bijeen waren ter her denking van het feit dat vijf jaar ge leden het bewind van president Diem ten val werd gebracht. Negentien kerkgangers vonden de dood, twintig anderen werden gewond. ATHENE Eén van de felste tegenstanders van het Griekse kolonelsbewind, George Papan- dreou, is vannacht op 80-jarige leeftijd overleden. De familie van de oud-premier zal een door het regime aangeboden staats begrafenis niet aanvaarden. Papandreou werd vorige week met een maagbloeding in het ziekenhuis opgenomen. Gisteren werd hR geope reerd. Zijn zoon George was aan zRn stcribed, evenals de vrouw van zRn in ballingschap levende zoon Andreas. Papandreou, de laatste gekozen premier van Griekenland, werd in september van huisarrest ontslagen na een waarschuwing van de mili taire leiders zich niet meer met poli tiek in te laten. Hij trad in juli 1965 af als premier na een meningsverschil met koning Constantijn. Na zijn verkiezingsoverwinning in 1963 werd hij premier. Zijn Unie van het Centrum viel uiteen, doordat vijf tig parlementsleden de kant van de koning kozen. TAE bombardementenstop is er. On danks verzet van Saigon. Dank zij toezeggingen van Hanoi bij ge heime onderhandelingen. Vreedzaam overleg kan beginnen. Afgewacht moet worden, hoe Noord- Vietnam zal reageren. Het uur van de waarheid is aangebroken. Blijken moet of Johnsons vertrouwen ge rechtvaardigd is. Veel zal afhangen van de houding van Zuid-Vietnam, met name hoe het zal staan tegenover het „eenzijdige Amerikaanse besluit". Er is een neiging zeker onder de tegenstanders van vice-president Humphrey de stap van Johnson als een verkiezingsstunt te bestempe len. Een dergelijke wijze van han delen is op zijn minst unfair tegen over de president, die vooral sedert 31 maart vrede in Vietnam bovenaan zijn agenda had staan. Dat er verband bestaat met de pre sidentsverkiezingen is buiten kijf. Het is echter in eerste instantie ge legd door Hanoi. Al weken geleden is duidelijk ge worden, dat Noord-Vietnam er be lang bij meende te hebben te voor komen, dat Nixon president zou worden. We hebben toen gewezen op het voorbeeld, dat (de inmiddels afge zette) premier Chroesjtsjef in 1960 heeft gegeven en waar deze later prat op ging. Het is ook bekend, dat Johnson lang heeft geaarzeld, of hij de grote stap zou wagen en dat er enorme pressie op hem is uitgeoefend. Dat de president niet tot na de ver kiezingen heeft gewacht met het be kendmaken van zijn besluit, kan men hem moeilijk kwalijk nemen. Of de bombardemeutenstop de uit slag van de verkiezingen belangrijk zal beïnvloeden, moet overigens nog worden afgewacht. Er is al zo lang over gepraat en ge schreven, dat het verrassende ele ment op 5 november wellicht geen rol van betekenis meer zal spelen. Hetgeen niet wegneemt, dat een nieuwe stap naar vrede In Vietnam is gezet en dat Johnson woord heeft gehouden. Het woord is nü aan de Amerikanen: zij kunnen hun waardering tonen door het advies van de president te volgen en op Humphrey te stemmen. verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak 1 Gistermiddag heefi een uitslaande brand onder de Brabantse plaats Hoeven binnen een half uur tijd een boerden- met woonhuis volledig in de gelegd Er is vermoedelijk hooibroei in de stal ontslaan. Nie mand was op dat moment in de boer derij. Schade: een ton. Er zijn mensen, die ook hnn innerlijk kleden, zoals de mode dat eist. AUERBACH Gelden Biafra-artie grotendeels besteed Meer geld voor Expo pagina i: rita) De laatste oktoberdag en ook deze eerste novemberdag geven uitzonderlijk hoge temperaturen te zien. Gistermiddag werd 18 tot 19 en in het zuiden en oosten van ons land 20 graden gemeten. Voor een r.og warmere herfstdag zo laai in het seizoen moeten wij tot 1843 teruggaan. Ook de afge lopen nacht was uitzonderlijk warm met in Zuid-Holland en in Limburg een minimum van 15 graden. Dit komt ongeveer over een met het novemberrecord van 1899 en 1943. In het kustgebied vielen gister avond enkele verspreide buien, vergezeld van onweer. Het blijft nog zacht al zal de teperatuur in de komende dagen een langza me daline te zien geven. De kans op buien, waarvan enkele met onweer, büift aanwezig. In Skandinavië viel gisteren de eerste sneeuw. De temperaturen zijn daar ook laag. In Oslo en Helsinki vroor het vannacht vier a vijf grac'en. „Zeg dat er vandaag géén karne melk is, afzender Rita." DE BILT Boven 'A'ëst- er Midden-Europa bevindt zich eer brede zuidwestelijke stroming, die zachte lucht meevoert. Et komen enkele storingen in voor. die plaatselijk regen en onweers buien veroorzaken. Deze lucht stroming wordt geflankeerd door een gordel van lage luchtdruk, die van Ierland tot boven de Oostzee reikt. Langs de noord flank van dit lagedrukgebied is koude lucht over een groot deei van de Noordzee en over het noorden van de Britse eilanden uitgestroomd. De koude lucht en de as van de lagedrukzone zullen morgen het noorden van Neder land dicht naderen. In verband hiermede wordt veel bewolking verwacht met af en toe regen, terwijl de temperaturen in het algemeen iets lager zullen wor den. Vooruitzichten voor zundag. Zon: minder dan 40 procent. Min. temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal: Max. temp.: van ongeveet normaal tot 4 graden 'boven normaal: Kans op een geheel droeg el- maal: 30 procent; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. I november Zon op 7.37. onder 17.10 Maan op 18.11 onder 4 ïS; .v november volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1