Ver plee van apen Huib Goudriaan Tweespalt schriftelijk onderwijs Bijna 7.800 Tr j i i Kleren kopen Verantwoordelijk Gorilla achter me arbeidsplaatsen minder Aparte regeling aankoop gronden Midden Delfland met cursussen Studenten organiseren derde wereld-week" BIJNA 260 ACADEMICI WERKLOOS Hogeschool in Limburg moet blijven Geen combinatie met VVD Geen wettelijke regeling 15 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 geef me eens een kusje Jessica van de Berg vindt dat apen machtige oren heb ben. ,,Als ze bij ons in de keuken mogen zitten, proberen ze een lekker hapje te pakken te krijgen. Meestal geef ik ze wat maar als dat op is willen ze meer, en dat mag niet want dan eten ze 's avonds niet. Als er voer ligt, is het natuurlijk erg verleidelijk voor ze. Dan geef ik ze een tik, of pak ik ze bij de oren, die je zo lekker beet kunt pakken; dan houden ze wel op. Ze weten precies wat ze wel en wat ze niet mogen doen, hoor! Het zijn net kinderen." Vijf jaar geleden besloot de leiding van Dierenpark Wasse naar meisjes in dienst te nemen voor de verzorging. „Een soort dieren-verpleegsters", zegt de Een keer had ze een minder prettige ervaring. Het gebeurde bij het over brengen van een gorilla naar een nachthok. „Het oudste vrouwtje bracht altijd een mannetje „naar bed". Was het mannetje in het hok dan ging de schuif dicht en het vrouwtje weer terug naar haar eigen hok." Jessica moest een keer invallen bij de apen, toen ze daar nog niet werk te. Misschien had ze daardoor niet in de gaten dat het vrouwtje met een vinger de schuif van de deur van het hok had opengedaan. Ze merkte wel dat plotseling een gorilla achter haar stond. Als een haas ging ze er van door. „Ze zijn gevaarlijk: een klap en je bent nergens meer. Om de noodklok Tot 1970 in Limburg rheidsrdaatseii GTOOCl VOOl IGIIVSTI JESSICA VAN DE BERG kleintjes krijgen de fles te kunnen luiden moest ik door een stuk bos, en ik hoorde het overal ritselen. Achteraf bleek dat het dier nog in het apenhuis zat; met voer is ze in een andere kooi gelokt." Er is vooral een vriendschappelijke verhouding met de mensapen. „Soms moeten ze kleren gaan kopen in de stad. In een warenhuis maakten ze heel veel heibel: kleertjes aan en kleertjes uit, maar later begonnen ze dat vervelend te vinden." heer J. W. Louwman, zoon van de directeur, die de meisjes „meneer Jan" noemen. De heer Louwman jr. is min of meer bedrijfsleider van het door de herfst in een geel-bruin- rood kleed gestoken dierenpark. Er werken op het ogenblik drie meisjes, maar de heer Louwman heeft advertenties laten plaatsen en ontvangt regelmatig sollici tanten: er zijn meer vrouwelijke oppassers nodig. „Het bevalt ons goed; ik geloof dat het omgaan met jonge dieren, het klaarma ken van speciaal voedsel, het schoonhouden van de hokken, meisjes wel ligt." Het is wel verantwoordelijk werk. Verkeerd afwegen van voedsel er wordt met grammen gewerkt) voor de vogels kan bijvoorbeeld fataal zijn. Het diploma dierenarts-assistente of het volgen van een cursus dieren- verzorging wordt bij gegadigden op prijs gesteld, maar het dierenpark geeft ook een cursus." Jessica van de Berg (19), een Haags meisje, kwam vier jaar geleden in dienst van Dierenpark Wassenaar. „Na de school heb ik eerst twee maanden naar werk lopen zoeken, dat met dieren te maken had. Toen ik een advertentie zag waarin Die renpark Wassenaar personeel vroeg, dacht ik: dit is precies wat ik zoek. Na een week of drie vond ik het eentonig worden, maar ineens vond ik het weer fijn, en ben ik toch maar gebleven." Jessica werkte eerst bij de vogels. „Ze zijn wel leuk, maar ik had er vrij weinig contact mee: een vogel kun je op je vinger zetten, maar dan vliegt hij weer weg! Later, bij de kleine zoogdieren visotters, neusbeertjes, knaagdieren werd het levendiger. Je kunt met ze spelen en lopen." Maar het werken in een dierenpark bestaat niet alleen uit spelletjes. „Je moet echt wel van dieren houden, anders wordt het niets. Heel wat meisjes gaan weer weg, omdat ze een totaal verkeerde voorstelling van het werk hebben. Het ls zwaar werk van acht uur 's morgens tot half zes 's avonds en daar moet je tegen kunnen. Een of twee keer in de week heb je avond dienst, tot acht uur; zomers moet je twee weekends achter elkaar wer ken; ben je een weekend vrij en zo achtereen volgens en 's winters ben je van de twee weekends één weekend vrij". Jessica werkt nu in het apenhuis. Met de apen staat ze op goede voet. De gasten laten het zich goed smaken: is dat nou alles? Soms zijn de apen ziek, en dat geeft Jessica en haar collega's extra werk. „Als ze buikgriep hebben krij gen ze allerlei liflafjes. De mensapen hebben nu diarree en daarom worden de appels geschild: anderhalve kist per dag, een heel werk! Ze krijgen ook sinaasappels, peen, groente of to maat. Vorig jaar hadden ze een verkoud- heidopgelopen. De hele dag hoorde je uche, uche." Jessica zegt dan tegen een van haar „kinderen": „Als ie lief is, mag ie af en toe de keuken in, hé? Of in het mandje voorop de fiets meerijden, dat vindt ie het einde. Ga eens in je handjes klappen? Geef me eens kusje?" De aap gehoorzaamt. Ruim dertig honden van het ras bassethound kregen woensdag middag in Dierenpark Wassenaar een stuk worst dat er zijn mocht. Ze waren trouwens echt onder ons: een van dé bassets, „Hush", was vijf jaar geworden, een echt verjaarsfeest dus. De jarige wendt zich bedroefd af van zijn feest: Altijd maar dringen om wat hartigs, ze leren het ook nooit Zijn baas, de directeur van een schoenenfabriek, had daarom alle bazen en bazinen van bassets uit de omgeving, uitge nodigd mèt hond naar de aller minst hondse re ceptie te komen. Het was trouwens een dubbel feest, want de schoe nenfabriek werd vijf jaar geleden geopend. Na de honden- party, een geblaf van jewelste, ver trokken de eige naars met een dik boekwerk over honden. De bas sets een ras door een Ameri kaans schrijver eens getypeerd als "een halve hond hoog en twee honden lang" keken elkaar nog eens met een schuin oog aan: was er niemand voorgetrokken? Want de bas sets lijken het niet gemakkelijk te hebben. De baas van Hush: „Ze vertonen de zorgelijke trekken van een hond, die zojuist een navor- Baas, alstublieft, we hebben het toch al niet zo makkelijk... na afloop keken ze elkaar met een schuin oog aan: was er niemand voorgetrokken? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tot 1970 zullen nog 7750 extra arbeidsplaatsen in Zuid-Limburg komen te vervallen. Bijna 16.000 werkloze mijnwerkers zijn weer geplaatst of zijn gepensio neerd en nog 900 van het oorspronke lijke door de mijnsluiting getroffen aantal arbeiders is nog zonder werk. Minister De Block van economische zaken wacht op twee studies over verdere inkrimping van de mijnin dustrie en het plaatsingsbeleid die hij in januari hoopt te ontvangen. Dan zal hij zijn toekomstige beleid aan de Kamer voorleggen. Met mijndirecties zal overlegd worden over steunmaatregelen voor 1972 en 1973. De heer Oele (soc.) wil de deze steun laten afhangen van de bereidheid van de mijndirecties zelf in aanzienlijke mate voor vervangen de werkgelegenheid te zorgen of een deel van de steun te reserveren voor een economische motor in de mijn streek. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut heeft gisteravond de Tweede Kamer meegedeeld dat de regering studeert op de totstandkoming van een aparte regeling voor de aankoop van gron den in de grote bufferzones Midden Delfland en Spaarnwoude. De rege ring zal de grond van deze gebieden, die bestemd is voor recreatiegebied, zelf gaan verwerven. In deze regeling zullen kwesties als de vergoeding aan de grondeigena ren, overplaatsing van landbouwers en de positie van land-arbeiders be keken worden. De regering zal over leg plegen ïnet de landbouworganisa ties. Het aanwerven van de gronden is in handen gelegd van de Stichting Beheer Landbouwgronden. Het is niet de bedoeling alle bestaande landbouwbedrijven in deze toekomstige bufferzones op te kopen. Een deel van de bedrijven kan blij ven bestaan. (Van onze onderwijsiedacteur) LEIDEN Moet het optre den van reizigers die bij het pu bliek thuis schriftelijke cursus sen aan de man trachten te bren gen, verboden worden? In de kring van de erkende instellin gen voor schriftelijk onderwijs is over deze vraag een diepgaand verschil van mening gegroeid. Op een congres van de European Council for Education by Correspon dence dat twee jaar geleden in Bar celona werd gehouden, ontstond ver deeldheid over deze kwestie. Een aan tal instituten, onder wie PBNA en Culemborg, vormden een nieuwe or ganisatie. de European Home Studp Council die deze week in Amsterdam zijn eerste jaarcongres hield. Gisteren werden de Leidsche On derwijsinstellingen hun negende lustrum met een symposium. Presi dent-directeur I. J. Sloos ere-voor- zitter van de CEC - zei in een forum discussie, dat hij zich met de LOI verre van de EHSC houdt omdat de tweede groepering geporteerd is voor colportage door reizigers. De heer Sloos hekelde in zijn rede op het symposium de toeloop van conjunctuur-ridders die mt aanbod van schriftelijk onderwijs zoveel mo gelijk geld trachten te maken. Als het overgecommercialiseerde schrif telijk onderwijs veld wint en als de wetgever daartegen geen barrière weet op te werpen, dan zal het schriftelijk onderwijs teveel tegen werking ontmoeten om zijn nieuwe taken goed te kunnen vervullen. On derwijs is geen zaak van negotie; zo het daarmee toch overgoten wordt, komt het bedenkelijk dicht in de buurt van bedrog en zelfs van volksbedrog. Propaganda Naast de zogenaamde progressieve propaganda )„in 24 studie-uren een vreemde taal leren verstaan en spre ken") dreigt de infectie met een bac terie die ontstaan is in dezelfde sfeer van over-commercialiteit: het inzet ten van reizigers, die de mensen thuis trachten in te schrijven voor een leergang. Het maatschappelijk Andere mentaliteit ontwikkelingslanden (Van een correspondent) AMSTERDAM In bijna al le universiteitssteden zal iedere Nederlander de volgende week stapels informatie kunnen krij gen over „de derde wereld". Van daag is namelijk in die steden dering over vijf jaar in de hondenbelasting heeft ontvangen en zich ge plaatst ziet voor de bittere noodzaak zyn hele collectie kalfbotjes 'e ver kopen." En dat als je bazen en bazinnen tot de adel, of toch op z'n minst tot de „grote wereld" behoren. de „derde wereld-week" begon nen, die wordt georganiseerd door de Nederlandse studenten raad en die moet gaan bijdragen tot een verandering van menta liteit ten opzichte van die der de wereld, de ontwikkelingslan den- Het idee voor zo'n „week" is al vrij oud, zo onthulde gistermiddag op een persconferentie in Amsterdam de heer H. Blomberg, secretaris buiten land van de NSR. Het is eigenlijk een uitvloeisel van de China-week van het vorige jaar en de „ontwikke- lingsmaand" van de Nesbic. „We menen", aldus de heer Blom berg, „dat er iets moet gebeuren aan de mentaliteit hier in het Westen, ten opzichte van de ontwikkelingslanden. We moeten iets doen. En we begin nen dus met het verstrekken van een grote hoeveelheid informatië." Die informatie zal gedurende de week van 2 tot 9 november op verschillende wijzen worden gegeven. Schriftelijk door een groot aantal, door de verschillende universiteiten samengestelde informatiemappen, visueel, door het vertonen van films, en het houden van tentoonstellingen. Voorts wordt een groot aantal lezin gen gehouden, waarbij als spreker ook een aantal buitenlandse deskun digen zal optreden. En uiteraard zijn er teach-ins, forums en discussiegroe pen. Eigen programma Elke universiteitsstad heeft zijn ei gen programma. Amsterdam heeft er zelfs twee: één van de Vrije Universi teit, en één van de Universiteit van Amsterdam. Beide programma's zijn overigens zo veel mogelijk gecoördi neerd. In Delft wordt een avond gehouden in samenwerking met middelbare scholen. Ook is er hier een wagenspel (6 november) waarmee een satire wordt gegeven op de huidige ontwik kelingshulp. Ook Groningen heeft een wagenspel en zelfs een „hearing" van de politieke partijen. In Wageningen ligt het accent op „landhervorming", terwijl Leiden een speciale „onderwijsdag" heeft. Rot terdam en Eindhoven ontbreken in het (zeer uitgebreide) programma. Het geheel van lezingen, discussies, films en tentoonstellingen moet uitlo pen op een grote slotmanifestatie op zaterdag 9 november in Amsterdam. Daar moeten, zo willen de organisa toren, alle activiteiten nog eens ge bundeld worden. Vrijwel alle buiten landse sprekers zullen er discus siëren, de belangrijkste films zullen er doorlopend gedraaid worden, er wordt muziek (uit de ontwikke lingslanden) gedraaid en aan het slot van de dag zullen de resultaten van I de discussies in resoluties worden sa mengevat. Resoluties waarover dan j nog weer gediscussieerd kan worden, J voordat ze aangenomen of verworpen worden. De bijeenkomsten in de verschil- lende universiteitssteden zijn niet al- leen georganiseerd voor studenten Iedere geïnteresseerde in de proble matiek van de derde wereld is er I welkom. bestaan van deze reizigers wordt be paald door allerlei provisieregelingen. De Staatscommissie Toezicht Schriftelijk Onderwijs heeft zich in haar rapport uitgesproken tegen col portage, behoudens in zeer bijzondere gevallen. Toelating van vertegen woordigers zou de betekenis van de komende wet op het schriftelijk on derwijs volledig ondermijnen, aldus de heer Sloos. Bij de lustrumviering van de LOI sprak prof. dr. F. W. Prins gisteren over „De zin van de studie in de hedendaagse crisis". Prof. dr. C. A. van Peursen behandelde het thema „Onderwijs en informatie onder wijs en ethiek". Beide referaten wer den gevolgd door een forum. DEN HAAG Eind juni stonden 257 mensen die een doctoraal examen hadden afgelegd inschreven als werk lozen, van wie 69 al langer dan een jaar en 113 langer dan een half jaar, zo heeft minister Roolvink de Twee de-Kamercommissie meegedeeld. Het aantal werklozen met een ho gere opleiding (hoger beroepsonder wijs, kandidaatsexamen wetenschap pelijk onderwijs) bedroeg 748, dat met middelbaar onderwijs 2.745 met uitgebreid lager onderwijs 11.320 en met lager onderwijs 42.748. Meer dan 10.000 van hen staan al langer dan een jaar ingeschreven als werklozen. HEERLEN De commissie voor culturele zaken en onderwijs uit de staten van Limburg heeft aan gede puteerde staten gevraagd alles aan te wenden om de hogeschool voor theolo gie en pastoraat, die in Heerlen is gevestigd, voor Limburg te behouden. De commissie wijst erop, dat deze hogeschool het enige in Limburg overgebleven instituut is voor de ho gere opleiding van priesters en de enige instelling voor wetenschappe lijk onderwijs. Zou de financiële toestand voor het voortbestaan van deze hogeschool een probleem vormen, dan dienen de gedeputeerde staten naar de mening van de commissie de subsidie aan deze school dienovereenkomstig te verhogen. Het gevaar bestaat dat de aan de vroegere instituten verbonden we tenschappelijke bibliotheken voor Limburg verloren gaan. De commis sie stelt de gedeputeerde staten voor een inventaris op te maken van de in de provincie aanwezige bibliotheken van wetenschappeliike allure en er naar te streven deze bibliotheken voor Limburg te behouden. D'66-voorzitter: DEN HAAG „Het VVD-Twee- de-Kamerlid drs. Joekes schijnt te ontdekken dat hij meer thuis hoort in D'66 dan in de WD, Hij ziet wel iets in een regeringscombinatie van de confessionele partijen met de WD en D'66. Ik zie dat echter nog niet zo." Aldus reageerde de voorzitter van D'66, mr. H. van Lookeren Campag ne, op een uitlating die de heer Joe kes onlangs op een spreekbeurt deed. Tussen de WD en D'66 bestaan sail lante verschillen. D'66 wil vooral een oplossing voor de vraag hoe de re geerbaarheid van ons land bevorderd kan worden. Hiervoor zijn gedachten gelanceerd als het districtenstelsel en de gekozen minister-president. Ik heb nooit de indruk gekregen dat de WD voor deze plannen geporteerd was, aldus de heer Van Lookeren Cam pagne. Hij deelde ons voorts mee dat van avond een viertal leden van het hoofdbestuur van D'66 een vergade ring van de kerngroep van de PPR in Bunnik zal bijwonen. De uitnodiging is uitgegaan van de PPR. Het bezoek heeft een zuiver informatief karak ter. We willen graag eens horen hoe deze kerngroep van de PPR over mo gelijke vormen van plaatselijke sa menwerking met D'66 denkt, aldus de heer Van Lookeren Campagne. Lid openbare lichamen DEN HAAG De redering voel. er niets voor een wettelijke rege ling te creëren om mensen die zich verkiesbaar willen stellen voor ge meenteraden. de Riinmondraad en de provinciale staten te beschermen te gen moeilijkheden die particuliere wprkgevers hen in de weg leggen. Er moeten waarborgen zijn voor het onbelemmerde uitoefenen van het passieve kiesrecht. Echter, indien werkgevers zouden worden verplicht werknemers vrijaf te geven voor het bijwonen van vergadering van verte genwoordigende lichamen, zouden zij er toe kunnen overgaan, of in minde re mate, in dienst te nemen of te houden, aldus de ministers Beernlnk en Roolvink in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. Westerhout (soc.). Een vergadering kan ook 's avonds of in het weekeind worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15