MEER GELD VOOR EXPO Onenigheid bij vakcentralen Prijzendam tegen gevolgen BTW DAALDEROP Landelijk onderzoek geboortenei j f ers Ned. Paviljoen wordt filmcentrum Japan rekent op dertig miljoen mensen Oppositie vraagt: Israëliërs blazen bruggen op Mr, Cals stuwende kracht Badkamerkachel Weer lijk van spion gevonden Kamer sceptisch over gemeentelijke elasting ia VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 .f a Het zinnebeeld van de Japanse Expo is eenvou dig en mooi: ge- styleeTde kerse bloesem. (Van onze speciale verslaggever)' DEN HAAG De tien miljoen gulden, die de Nederlandse Staat heeft uitgetrokken voor de in 1970 in het Japanse Osaka te houden wereldtentoonstelling zijn volgens het stichtings bestuur niet voldoende om de kosten te dekken. Een aanvullende som van waarschijnlijk twee miljoen gulden zal zeer binnenkort op de begroting van het ministerie van algemene zaken worden ondergebracht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Van Son is gisteren in de openbare commissievergadering van economische zaken met een motie van zijn partijgenoot Krosse geconfronteerd. De KVP'er wil op korte termijn maatregelen nemen tegen abnor male prijsconcurrentie bij de broodverkoop. Dit zou moeten gebeuren in samenwerking met het Produktschap granen, zaden en peulvruchten. De staatssecretaris had al gezegd dat deze ingewikkelde wijze van instellen van een minimumprijs de enige mogelijkheid was om tegen stuntprijzen op te treden. Tot zijn eigen ergernis had hij nog geen over eenstemming bereikt en wist hij ook nog niet hoe hoog zo'n minimumprijs zou moeten zijn. Het was hem overi gens gebleken dat het begrip brood-oorlog in vele gevallen wel wat overdreven werd. De motie-Krosse werd gesteund door ARP, CHU en VVD. De heer De Goede (dem.) eiste in een motie een algemene prijsbeschik- king voor 1 januari 1969 om de prijs stijging ten gevolge van de BTW op te vangen. Minister De Block vond een dergelijke prijsmaatregel overbo dig, omdat de prijsindexcijfers van augustus niet verontrustend zijn, de prijsontwikkeling niet uit de hand is gelopen en het controle-apparaat goed werkt en nog zal worden versterkt. De heer De Goede noemde als in- TEL AVIV Israëlische comman do's die per hefschroefvlicgtuig naar Egyptische grondgebied waren over gebracht. hebben in de afgelopen nacht twee bruggen over de Nijl en een elektrische centrale opgeblazen. De actie, die werd uitgevoerd op 230 kilometer ten noorden van Aswan, werd een vergelding ge noemd voor „een reeks agressieve Egyptische handelingen bij het Suez- kanaal" zo deelde de regering in Tel Aviv mee. Gisteren zouden drie Israëliërs ge dood zijn bij vuurgevechten in het noordelijke dal van de Jordaan. Maar een militair woordvoerder in de Israëlische hoofdstad heeft bekendge maakt dat geen enkele Israëliër om het leven is gebracht. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren berichten tegengespro ken, volgens welke Jordanië direct of indirect met Israël zou hebben on derhandeld. De koning zei dat het bericht afkomstig was van de Israëlische progagandadienst. dustrieën die hun prijzen sterk ver hoogden: pharmacie, uurwerk- en meubelindustrie. Volgens de minister is de pharmaceutische industrie pas gecontroleerd en in orde gebleken. Mevrouw Brautigam (soc.) meende dat Economische zaken in gebreke bleef bij de voorlichting aan de consument over de BTW-gevolgen. Zij wil een intensieve campagne, via advertenties in pers, radio en tv. De minister wil advertenties wel over wegen. Volgende week zal het mi nisterie een persbericht uitgeven. Be gin volgend jaar zal de controle op de prijzen een hoogtepunt bereiken. Mevrouw Brautigam was niet te vreden. Het was nog te kort geleden, zei zij, dat zij over de radio hoorde: Gaat u maar rustig slapen, er is niets aan de hand, en de volgende morgen was er oorlog. Staatssecretaris Van Son kon nog niets meedelen over een regeling van de winkelsluiting. Hij wacht op een advies van het hoofdbedrijfschap de tailhandel. Hij kon wel zeggen dat hij de SER advies zal vragen over: uitverkoop en cadeaustelsel, misleidende adverten ties en agressieve verkoop en abnor male prijsvorming. De president-directeur van de KLM, dr. G. van der Wal, is benoemd tot voorzitter van de IATA, de over koepelende organisatie van de grote burgerluchtvaartmaatschappijen. De volgende jaarvergadering zal in Amsterdam worden gehouden en wel op 20 oktober 1969. Zo wordt het Nederlandse pavil joen, dat op de wereldtentoon stelling 1970 in Osaka, Japan, zal verrijzen. Het is gesitueerd op zo'n mooi punt, dat geen be zoeker er „omheen" zal kunnen. RAAD ACHTER POLITIEBELEID AMSTERDAM De Amsterdamse gemeenteraad met uitzondering van de CPN PSP en het pro vo-raadslid mevrouw Donner heeft het beleid van burgemeester Samkalden inzake de demonstraties van vorige week goedgekeurd. De burgemeester herhaalde dat hij zich niet in staat acht te beoordelen of organisatoren van een demonstra tie al of niet te goeder trouw zijn. Ik ga ervan uit dat die het wel zijn. Degenen die te kwader trouw zijn moeten worden ontmaskerd en zij die te goeder trouw zijn moeten zoveel mogelijk worden tegemoet gekomen. Maar in geen geval mag een rechter lijke uitspraak reden zijn voor een betoging, aldus de burgemeester. Mr. J. M. L. Th. Cals, commissaris- generaal en voorziter van de Neder landse afdeling van Expo '70, deelde dit gisteren mede tijdens 'de in Den Haag gehouden introductie van het Nederlandse paviljoen. In Japan, zo zei de ex-premier, die sinds een half jaar de stuwende kracht is voor de Nederlandse bij drage aan de miljarden kostende wereldtentoonstelling, zijn de bouw kosten ongeveer zestig procent ho ger dan in ons land. Bovendien is veel meer geld nodig voor reiskosten en het laten maken van vertalin gen. Aan de wereldtentoonstelling in Brussel droeg Nederland indertijd 7% miljoen gulden bij. Die van Mon treal, die in 1967 werd gehouden, kostte de Staat 12 miljoen gulden. De Expo in Osaka zal ongeveer het zelfde bedrag vergen. Invloed Wereldtentoonstellingen zijn niet overbodig, aldus de heer Cals. Bij de verbreiding van technische verwor venheden hebben de Expo's altijd een grote rol gespeeld, terwijl zij econo misch en sociaal van grote invloed kunnen zijn. Ook de Expo in Osaka, waarvoor op dit moment 47 landen hebben in geschreven, zal. naast een weer spiegeling van ontwikkelingen, die zich in de laatste jaren hebben voor gedaan, tot nieuwe ontwikkelingen kunnen stimuleren. Zo zal het hele t en toonsteHingsterr ein bereikbaar zijn via hooggelegen rollende trot toirs. In de toekomstige stedenbouw zal dit element waarschijnlijk meer worden toegepast, evenals oonstruc- ties als het grote woondak, dat over het centrum zal worden gebouwd. Volgens de heer Cals doet Neder land uit verschillende overwegin- rsü Is u nog geen badkamerkachel hebt, is uw badruimte niet compleet. Want hóe koud kan het zijn vóór en na het bad, vóór en na de douche. Een Daalderop badkamerkachel straalt die rillerige momenten weg. Met deze kwartsglasstraler is het heerlijk warm. Over een breed front; maar liefst 80 cm. straalt hij behaaglijke warmte uit. Ziet u hoe mooi, hoe modern deze gegarandeerd veilige kachel-met-bcschermrooster is? Dat is typisch Daalderop. Vraag een folder aan uw winkelier. Over deze en andere Daalderop badkamerkachels met KEMA-keur èn water dichtheidsteken.Koopt u deze. dan heeft u voor/49,50 jarenlang plezier. En als u 'm eenmaal hebt, dan pas weet u wat u hebt gemist: gewoon een Ook Tilburg is nu aangesloten bij de telefonische nieuwsdienst van het ANP. Behalve in het district Den Haag kan nu iedereen op bepaalde tijden het laatste nieuws horen via mummer 06222 333. RUIMTELIJKE ORDENING is een begrip, waar de gewone burger nogal moeilijkheden mee heeft. Daar ik zelf ook maar zo'n gewone burger ben en er maar een heel klein griezeltje van begrijp, spits ik steeds de oortjes wanneer een wel- weter er iets over vertelt. Populair gezegd komt het erop neer, dat hele knappe mensen op papier elke vierkante meter van ons land als een stukje van een enorme legpuzzel beschouwen en daarmee willen goochelen (en het doen ook) totdat er een prachtig plaatje te voorschijn komt. In het plaatje liggen dorpen en steden, staan boompjes en beestjes, wandelen en hengelen de vrije- tijdsmensen en draaien de fabrie ken. Niemand mag meer zijn hutje op de hei bouwen of een geiteweitje van zijn voortuintje maken wanneer dat niet in het plaatje past. Omdat ik een vrijbuiter ben word ik er eenbeetje kriebelorig van. Maar omdat ik moeizaam ge leerd heb, dat orde een belangrijke zaak is, berust ik er in, dat nimmer de dag zal komen waarop ik mijn blokhuis zal kunnen optrekken. Meer nog, wanneer die ruimtelijke ordenaars geestdriftig over groenstroken en recreatieoorden spreken, dan vind ik ze bollebozen, die meer zien dan een gewoon mens. Neem nou bijvoorbeeld het stuk rechts van de grote weg van Den Haag naar Rotterdam en dan tussen Rijswijk en Delft. In mijn onwetende onschuld heb IS li int irlijh ordenen ik dat altijd een naar stuk braaklig gend land gevonden. Geen akkers en geen vee, geen bosjes en geen pa den. Het toekomstbeeld van dat stuk heb ik berustend gezien met hoge flatgebouwen waar gemeenschappe lijke tuinen als luchtreservoirs zou den dienen. Toen ik weer eens een ruimtelijke deskundige sprak, die de randstad Holland uit de doeken wikkelde, vroeg ik: „En wanneer komt dal huizenreservoir tussen Rijswijk en Delft?" Een blik van onverholen afschuw was de reactie. „Wou jij daar huizen gaan zet ten?" Me hevig bewust van het gevaar lijke terrein dat ik betrad, deed ik achteloos: „Waarom niet, Den Haag is vol, Zoetermeer puilt straks ook uit en ergens moeten toch weer nieuwe huizen komen...." „Maar begrijp je dan niet, dat juist daar de boel open gehouden moet worden om het groen te bewa ren? Wou jij al die steden zomaar aan elkaar plakken?" Neen dat wil ik helemaal niet. maar nu ben ik zover, dat ik erken dat wat moet moet en nu is het weer niet goed, dacht ik mokkend. De plannenmaker schetste geest driftig op het papieren servetje, dat op ons tafeltje lag: „Kijk dat is nou juist zo mooi... de stad die uitloopt op het groen... wijde luchten en zo.... Snap je?" Heel bescheiden heb ik gevraagd of ze dan een paadje door het gras wilden maken en een paar boompjes wilden planten en wat madeliefjes wilden zaaien.... Ik geloof niet dat men mij au serieux nam. maar dat zullen we wel merken. Je weet het toch nooit... gen aan deze afgelegen expositie mee. Eén daarvan slaat op de histo rische banden, welke met Japan be staan. Een andere op de groeiende economische relatie tussen beide lan den. Voorts wil Den Haag een dui delijk acte de présence geven op deze eerste wereldtentoonstelling, die in Azië gehouden wordt. 1970 zal de Japanse Expo voor het Van 15 maart tot 13 september publiek toegankelijk zijn. Men mikt op een bezoekersaantal van dertig miljoen, waarvan tien procent het Nederlandse paviljoen betreden zal. Het terrein van de wereldtentoon stelling in Osaka zal in drie zones worden verdeeld: expositie, amuse ment en verbeelding van 'het thema „Vooruitgang en Harmonie voor het Mensdom". Voor Nederland ligt een terrein van vierduizend vierkante meter ge reed, waarvan iets minder dan de helft zal worden bebouwd. Het to tale tentoonstellingsterrein beslaat een oppervlakte van 330 hectare. Volgens raads nu gemaakte bereke ningen kost het een week om alles wat getoond wordt, in ogenschouw te nemen. Het Nederlandse paviljoen, waar van de bezoekerscapaciteit rond 3600 personen per uur bedraagt, is een kubusachtig geheel van 55 bij 38 meter en een hoogte van 39 meter. Het team, dat de vormgeving ver zorgt, staat onder 'leiding van pro fessor J. B, Bakema, buitengewoon hoogleraar in architectonische on derwerpen aan de TH in Delft. Voorts maken er deel van uit ir. C Weeber, wetenschappelijk mede werker aan het TH te Delft, de film regisseur en -producent Jan Vrij man en de grafische ontwerper W. Crauwel. Schroefvormig Volgens professor Bakema gaat 'torn een plastisch werkend ruimte lijk geheel, dat schroefvormig is op gebouwd en waarvan het centrum op vier, in water geplaatste torens steunt. Via „wachtstraten" beneden het terrein- en waterniveau leid't een roltrap naar de ondehbouw van het paviljoen. In de drie vleugels op de eerste verdieping zijn een res taurant. een theater en een ont vangstgedeelte ondergebracht. Op de tweede verdieping liggen kantoren, dienstruimten etc. Zonder nog in details te (kunnen) t treden gaf Jan Vrijman aan welke grote rol de film in Osaka is toebe- deeld, als daar in 1970 het Neder landse paviljoen staat. „Hei wordt een totale filmbeleve nis". zo verklaarde hij, „waarin alle aspecten van het leven in Nederland I een plaats krijgen. Voor bijna drie- I kwart zal het gebodene een verfilmd J verhaal van Nederland zijn". Uitgangspunt zal zijn de zoge- I naamde multiple screentechniek, die meerdere projecties op meerdere schermen mogeliik maakt. Daardoor wordt het mogelijk de bezoeker van de Nederlandse afdeling van Expo '70 met beeld en gebiid van een ruim telijk filmgebeuren te omgeven. BONN De politie heeft gisteren het lijk gevonden van de sinds tien dagen vermiste eerste secretaris van het West-Duitse ministerie van ver dediging, Gerhard Böhm (61). Het is niet uitgesloten dat ook hij bij het spionageschandaal betrokken is ge weest Het onderzoek naar de andere zelfmoorden is nog gaande. Uit handen van de Tsjechische president Svoboda ontving de turnster Vera Caslavska, die in Mexico vier gouden medailles won, de Orde van de Republiek. Vera gaj later haar gouden me dailles aan de Tsjechische leiders. MW komt terug op akkoord Loonwet (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Tussen de drie vakcentralen, NW, NKV en CNV, is een ernstig conflict ge rezen over de Wet op de loon vorming van minister Roolvink. Het NVV wijst in principe de hele wet af, NKV en CNV aan vaarden de wet op zichzelf wel, maar wensen een aantal amen dementen aan te brengen. Gisteren berichtten wij reeds, dat de drie vakcentralen de vaste commissie voor sociale zaken van de Tweede Kamer om uitstel hadden gevraagd van de hearing over de wet, die op volgende week donderdag was bepaald. Of aan dit uitstel inderdaad ge hoor zal worden gegeven is nog niet bekend. Officieel voerden de vakcentralen als motief aan. dat zij onvoldoende tijd hadden gehad om het wetsont werp te bestuderen. In werkelijkheid moet het uitstel van behandeling van de wet dienen om de vakcentralen gelegenheid te geven het alsnog met elkaar eens te worden over de definitieve opstelling ten op zichte van le inhoud van het wetsontwerp. POLITIEK De indruk Destaat. dat bij het NVV ook politieke motieven een rol spe- en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten In naaste toekomst veel kinderen? UTRECHT Het sociolo gisch instituut van de Rijks universiteit in Utrecht zal be gin volgend jaar een landelijk onderzoek instellen naar het geboortenpatroon, om inzicht te krijgen in de oorzaken van de daling der geboortencijfers en de ontwikkeling van de hu welijksvruchtbaarheid. Verwacht wordt dat het geboorten- cijfer (in 1964 nog 20,7 pro mille, in 1967 18,9 pro mille) de komende jaren weer zal stijgen als gevolg van hu welijken van kinderen uit de gehoor- tengolf van 1946. Het is belangrijk te weten hoe groot die geboorlengolf kan zijn. zodat de overheid haar p'annen hierop kan richten. Tegelijk zullen de oorzaken van de daling in de gemiddelde huwe lijksleeftijd worden bestudeerd. Het onderzoek zal over 67 gemeenten worden gespreid. Dit onderzoek is een voortzetting van een enquête vorig jaar onder vierhonderd Utrechtse vrouwen. De zen wilden gemiddeld een kin dertal van 2,7. (Gereformeerden en rooms-katholieken resp. 3,1 en 3, on- kerkelijken 2,4). In 1951 was ook al een onderzoek in Utrecht gehouden. Het gewenste kindertal voor gerefor meerden, rooms-katholieken en on- kerkelijken bedroeg toen resp. 3.6. 4.3 en 2,5. Ook het sociaal milieu bleek »»en belangrijke factor te zijn. Het ge wenste kindertal was het hoogs) in de hogere sociale lagen, namelijk 3.1 De laeere la""" vnrtoonden een ge middelde van 2,5. Ook in het "inmingsgedrag was ei een verschil. De lagere sociale laeen begonnen gemiddeld later met ge boortenreeeline dan de hogere, waar de spreiding van de geboorten een belangrijk doel bleek te zijn. len. Een meer radicale opstelling te genover het regeringsbeleid zou in het socialistische kamp beter worden ontvangen dan een meegaan met de regering op het punt van de Loon- wet-Roolvink. De houding van het NVV is overi gens bevreemdend, want het hele be drijfsleven inclusief het NVV, heeft indertijd de regering geadviseerd een dergelijke wet voor te bereiden. CNV en NKV achten het dan ook onjuist deze wet principieel onaanvaardbaar te noemen. BEDENKINGEN Wel hebben ook deze beide vakcen tralen bedenkingen tegen onderdelen van het wetsvoorstel, maar deze zou men ter kennis van de leden van de Tweede Kamer willen brengen in de hoop, dat de Kamer in de vorm van amendementen nog de gewenste wij zigingen in de wet zal kunnen aan brengen. In ons bericht van gisteren maak ten wij rees melding van een drietal wensen, die bij de vakbeweging le ven. De Loonwet-Roolvink biedt een nieuw loonpolitiek kader, waarbin nen aan de vrije loonpolitiek gestalte kan worden gegeven. Alleen in geval van gevaar voor de landseconomie krijgt de regering het recht door al gemene maatregelen in de loonpoli tiek in te grijpen of c.a.o.'s onverbin dend te verklaren. Het NW is beducht voor deze macht in de handen van de regering, omdat niemand op een bepaald mo ment met absolute zekerheid kan be oordelen of de economie van het land in gevaar is of niet. CNV en NKV erkennen dit, maar menen hier met een typische regeringsverant woordelijkheid te maken te hebben, die de regering tegenover het parle ment waar zal moeten maken. INSTRUMENT Beschikt de regering niet over dit loonpolitieke instrument, dan zal zij zich uitsluitend moeten bedienen van monetaire en budgaire maatregelen, die grote risico's meebrengen voor de werkgelegenheid Eer. duidelijk voor beeld hiervan is Engeland. Het NW vindt tot nog toe echter het risico van onnodige rege ringsmaatregelen op loongebied een groter risico dan alle andere nadelen. Het is zeer de vraag of de vakcen tralen alsnog overeensteming zullen bereiken. Nu ieze achtergrond van het verzoek om uitstel van het Ka merdebat bekend is geworden, zal een eventuele overeenstemming van de vakcentralen toch weinig effect meer sorteren Het blijft immers dui delijk, dat er verdeeldheid van me ningen bestaat DEN HAAG Een gedeelte van de Tweede-Kamercommissie staat nogal sceptisch tegenover het voorstel van de regering om de Ge meenten de algemene bevoegdheid te geven belastingen op onroerend goed te heffen, in de Dlaats van de Grond belasting. personele belasting. de straatbelasting, de baatbelasting, de bnuwlerreinbelasting en de brand- ,vopr/pi-pringsbelasting. Er /uilen volgens deze Kamerleden •p|ap"ri.jke verschillen in belasting druk ontstaan Bovendien bestaat er geen rechtsbescherming tegen wille keur van de plaatselijke overheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13